موضع‌ روسیه درباره عملیات نظامی جدید ترکیه در خاک سوریه چیست؟

گروه جهان الف،   3980718090

روسیه ضمن اینکه مسئولیت وضعیت بوجود آمده را به گردن آمریکا انداخته، قصد دارد نقش میانجی را بازی کرده و اصرار دارد مقامات دمشق و آنکارا و نمایندگان کردها با دولت سوریه مذاکره کنند، البته نسبت به دورنمای «مذاکرات آستانه» نگران است.

به گزارش تسنیم، ترکیه شب گذشته عملیات نظامی جدیدی با عنوان «منبع صلح» را در مناطق شمال شرق سوریه آغاز کرد. مقامات آنکارا هدف از این عملیات را آزادسازی 30 کیلومتر از خاک سوریه: از رود فرات تا مرزهای عراق از وجود شبه نظامیان کرد است که آنکارا آنها را سازمانی تروریستی می‌داند.

البته واحدهای کرد «نیروهای دموکراتیک سوریه» اعلام کرده‌اند که حتی یک اینچ از سرزمین خود را به ترکیه تسلیم نخواهند کرد. هرچند بعید است بتوانند در مقابل توان هوایی و زمینی ارتش ترکیه مقاومت کنند.

روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو در این باره نوشته است: مواضع روسیه در قبال عملیات نظامی جدید ترکیه در خاک سوریه همچون گذشته است: مقامات مسکو بر این عقیده هستند که همه مشکلات باید بر اساس مذاکرات بین آنکارا و دمشق و همچنین نمایندگان کردها با مقامات دولت سوریه حل و فصل شود.

آمادگی روسیه برای کمک به آغاز مذاکرات بین مقامات دمشق و کردهای سوری

"کنستانتین کاساچوف" رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه روز گذشته در جمع خبرنگاران در تفسیر آغاز عملیات نظامی مجدد ترکیه در سوریه اعلام کرد که روسیه آمادگی دارد تا به آغاز مذاکرات بین مقامات رسمی دمشق و نمایندگان جامعه کردهای ساکن مناطق مرزی با ترکیه کمک کند تا از تشدید اوضاع در این منطقه جلوگیری شود.

این سناتور گفت: «ما بر این عقیده هستیم که نگرانی‌ها درباره وضعیت منطقه شمال شرق سوریه، نه با اجرای عملیات نظامی بلکه با تقویت صلح پایدار بر اساس اصل استقلال و تمامیت ارضی سوریه ممکن خواهد بود. برای این منظور قبل از هر چیز لازم است تا مقامات دمشق با کردهای ساکن منطقه گفت‌وگو کنند و ما مسلماً آمادگی داریم تا به آغاز این مذاکرات کمک کنیم تا از وخامت بیشتر اوضاع در این منطقه جلوگیری شود.»

کاساچوف با یادآوری اینکه آمریکا اعلام کرده که از این عملیات نظامی ترکیه حمایت نکرده و در آن شرکت نمی کند، افزود، عملیات نظامی ترکیه خارج از چارچوب توافقات ترکیه-آمریکا در راستای ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه است.

این سناتور روس معتقد است که آغاز عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه کمکی به حل و فصل اوضاع در این منطقه نخواهد کرد. وی گفت: «منفکر نمیکنم که این اقدام ترکیه تاثیر مثبتی در روند اوضاع در مناطق مرزی و در مجموع در کل سوریه داشته باشد. به خصوص آنکه این عملیات با موافقت دولت قانونی سوریه انجام نشده که کشوری مستقل و عضو سازمان ملل است.»

روسیه آمریکا را مقصر در وضعیت کنونی مناطق شمال شرق سوریه می‌داند

روز گذشته "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی در "نورسلطان" پایتخت جمهوری قزاقستان اعلام کرد که مقامات دمشق و نمایندگان کردها به مسکو اطمینان داده‌اند که آماده گفت‌وگو هستند. وی گفت: «ما حداکثر تلاش خود را برای آغاز چنین مذاکراتی انجام خواهیم داد و امیدواریم که همه نقش آفرینان خارجی نیز از این مسئله حمایت کنند.»

لاوروف مسئولیت اوضاع کنونی در شمال شرق سوریه را به گردن آمریکا انداخت و گفت: «ما بارها خواستار پایان یافتن اشغال غیرقانونی منطقه التنف سوریه از سوی آمریکایی‌ها شده‌ایم. منطقه‌ای به وسعت 55 کیلومتر که افراد بسیار بدی، ازجمله تروریست‌ها و افراط گرایان در آنجا جمع شده‌اند. ولی آمریکایی‌ها بارها وعده‌ خود درباره بستن کامل این منطقه را نقض کرده‌اند.»

وزیر خارجه روسیه هشدار داد که برخوردهای ضدونقیض آمریکا با مسئله کردها بازی بسیار خطرناکی است که می تواند کل منطقه خاورمیانه را به تنش بکشاند.

منابع دیپلماتیک این روزنامه یادآور شده‌اند که دولت ترکیه پیش از این نیز حضور نظامی خود در خاک سوریه را "موقت" نامیده بود، ولی واقعیت چنین نبوده و در مناطق اشغال شده توسط ارتش ترکیه، موسسات آموزشی باز شده، زبان ترکی و دیگر علائم ملی ترکیه در خاک سوریه ترویج یافته است.

به نوشته «کامرسانت»، روسیه نمی‌تواند موضع گیری جدی در قبال عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه اتخاذ کند، در غیر این صورت مذاکرات آستانه که در آن روسیه به همراه ایران و ترکیه مشارکت دارند در معرض خطر قرار می‌گیرد. چنین اقدامی روند حل و فصل سیاسی در سوریه، بهخصوص آغاز به کار کمیته قانون اساسی این کشور را دچار مشکل خواهد کرد. بدین ترتیب مقامات مسکو تنها یک راه دارند و آن اینکه تا جای ممکن بر روند اوضاع تاثیر بگذارند و آن موفقیت در دستیابی به توافق بین کردها و دمشق است. البته تاکنون این تلاش روسیه بدون نتیجه باقی مانده است.

مقامات مسکو قصد دارند از راه‌های دیپلماتیک بر روند اوضاع تاثیر بگذارد

"آنتون مارازوف" نماینده دومای روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری «تاس»، یادآور شد که روسیه از راه‌های دیپلماتیک می تواند موفق شود تا دخالت نظامی ترکیه در سوریه گسترش بیشتری پیدا نکند. وی گفت: «با توجه به روابط خوب ما با ترکیه که با نیروی محرکه خوبی در حال توسعه است، از جمله از طریق کانالهای دیپلماتیک، می توان به این توافق دست یافت که مداخله نظامی ارتش ترکیه در سوریه بیش از حد گسترش نیافته و با منافع روسیه مغایرت پیدا نکند.» به گفته وی روسیه اجازه نخواهد داد تا روند اوضاع در سوریه تشدید شود.

"لئونید اسلوتسکی" رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه نیز در این رابطه یادآور شد که مقامات مسکو قصد ندارند همکاری‌های پارلمانی خود با ترکیه را پس از آغاز عملیات نظامی در خاک سوریه متوقف کنند.

وی افزود: «مسلماً ما با این اقدام نظامی از طرف آنکارا موافق نیستیم. ولی بستن درها، تنها عامل تاثیر گذاری بر اوضاع را از بین خواهد برد. ما به همکاریهای بین پارلمانی با ترکیه ادامه خواهیم داد. ادامه تماس‌ها بین مقامات دولت روسیه و ترکیه نیز میتواند به حل و فصل اوضاع کمک کند.

اسلوتسکی در عین حال اعلام کرد که مسئله عملیات نظامی ترکیه علیه کردهای سوری در مناطق شمال شرق سوریه در آخر این هفته در حاشیه کنفرانس امنیتی که با حضور روسای پارلمان‌های روسیه، چین، ایران، پاکستان، افغانستان و ترکیه برگزار می شود، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آیا عملیات نظامی ترکیه در سوریه به روند مذاکرات آستانه آسیب خواهد رساند؟

روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا»، چاپ مسکو نیز نوشته است: عملیات نظامی جدید ترکیه در مناطق شمال شرق سوریه، به عقیده مقامات آنکارا برای تثبیت اوضاع در مناطق مرزی این کشور ضروری بود. این در حالی است که کارشناسان هشدار داده‌اند که چنین اوضاعی در درازمدت می تواند عواقب ناخوشایندی برای خود اردوغان داشته باشد.

ضمن اینکه این اقدام ممکن است روابط ترکیه با ایران و روسیه در چارچوب مذاکرات آستانه برای حل و فصل اوضاع سوریه را دشوار کند.

عملیات نظامی آنکارا موضوع مذاکرات تلفنی روز چهارشنبه "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه با "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه بود. پوتین از همتای ترکیه‌ای خود خواست تا با دقت زیاد اوضاع را ارزیابی کند تا عملیات نظامی این کشور به تلاشهای جمعی برای حل و فصل در سوریه آسیبی نرساند.

"حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران نیز روز گذشته از دولت ترکیه خواست تا خویشتن داری کرده و از اقدام نظامی خودداری کند.

رهبران سیاسی ترکیه از قبل مخالفان احتمالی چنین اقدامی را سرکوب کرده‌اند

کارشناسان معتقدند که اقدام نظامی ترکیه در سوریه می‌تواند مانند "یک بمب ساعتی" علیه خود اردوغان عمل کند. "تیمور احمدوف" کارشناس شورای امور بین الملل روسیه گفت: «همه احزاب مخالف بزرگ، به غیر از احزاب طرفدار کردها، از این عملیات حمایت کرده‌اند. رای گیری در مجلس ترکیه برای استفاده از نیروی نظامی در خاک سوریه و عراق اثبات مستقیم این مسئله است. از سوی دیگر باید مورد توجه قرار داد که امروزه صحبت کردن از مواضع ضدجنگ در ترکیه بسیار دشوار است. به طور کلی عملیات نظامی جدید مخالف جدی نداشت: اولاً همه درک میکنند که این اقدام ضروری بوده و در ثانی، این عملیات می تواند مواضع آنکارا در روند سیاسی را تقویت کند. البته عمق این عملیات بستگی به اهداف سیاسی پشت سر آن دارد.»

"کریم خاص" کارشناس مسائل سیاسی ترکیه نیز در گفت‌وگو با این روزنامه یادآور شد که ظرف چند سال گذشته رهبران سیاسی ترکیه مخالفان خود را پاکسازی کرده‌اند. این پاکسازی به خصوص در رده‌های مختلف ارتش انجام گرفته است، به همین دلیل در حال حاضر صحبت بر سر شنیدن صدای مخالفان نیست. چرا که اکنون دیگر مشخص شده که دقیقاً کسانی که ممکن بود با چنین اقدامی مخالفت کنند پیش از این یا برکنار شده، یا دستگیر شده، یا از ترس حرفی نمی‌زنند.

این کارشناس معتقد است، البته در دورنمای درازمدت افزایش تمایلات مخالف، از جمله در داخل ارتش ممکن است دیده شود و این مسئله میتواند در آینده برای اردوغان مشکلاتی را به وجود آورد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

  2. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

  3. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

  4. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

  5. قوانین نباید مردم را مجرم کند

  6. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

  7. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

  8. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

  9. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

  10. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

  11. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

  12. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

  13. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

  14. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

  15. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

  16. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

  17. حذف بازیگر زن سینما بعد از سفر اربعین!

  18. اموال و دارایی ۲۵۰ هزار مدیر زیر ذره بین قانون/ شفافیت این بار نتیجه می‌دهد؟

  19. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

  20. ۱۰ نکته درباره نحوه بازداشت روح‌الله زم؛ او که بود و چه می‌کرد؟

  21. وکیل حسین فریدون: موکلم بی‌گناه است/ هر کسی که در دادگاه محکوم می‌شود گناهکار نیست/ دنبال مسائل دیگری هستند

  22. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

  23. تماس وزیر ارتباطات با بیرانوند پس از توهین بحرینی‌ها به سرود ملی ایران

  24. روحانی: امید به زندگی در بین مردم به ۷۶ سال ارتقاء یافته/ شاهد کاهش رشد نرخ تورم و رشد مثبت اقتصاد هستیم

  25. اولین تصاویر از دستگیری و اعترافات روح الله زم

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های دیروز

    پربحث‌های هفته

    1. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

    2. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

    3. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

    4. اردوغان مغرور و خشکاندن چشمه صلح / از متهم شدن ترکیه به حمایت از داعش تا حمله به سوریه ...

    5. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

    6. حملات شیمیایی ترکیه به رأس العین

    7. نشریه کنگره آمریکا: ترامپ در حال آبروریزی است!...

    8. حضور هیاتی از متخصصان انگلیسی برای مدرن‌سازی راکتور اراک

    9. لودریان طرح فرانسه برای گنجاندن «فرابرجام» در برجام را تشریح کرد

    10. مرکل و مکرون در مورد برجام بیانیه مشترک صادر کردند

    11. ترامپ: ایران به دردسر افتاده است

    12. فارین پالیسی: گروه های نیابتی ایران قوی تر از هر زمان دیگر

    13. معماران آمریکایی برجام: ایران بدون توافق تکمیلی انتظار رفع تحریم نداشته باشد

    14. برایان هوک: دنبال درگیری با ایران نیستیم/توافق جامع می‌خواهیم

    15. اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

    16. سخنان تحقیرآمیز اردوغان در مورد اتحادیه عرب

    17. دروغ‌های پینوکیویی ترامپ به روایت «حقیقت سنج» واشنگتن پست

    18. هشدار نسبت به توطئه علیه جنبش اسلامی نیجریه در اربعین

    19. ترامپ چگونه پادشاه عربستان را مسخره کرد؟ + فیلم

    20. مقام نیروهای دموکراتیک سوریه: نگهداری از اعضای داعش دیگر اولویت کردها نیست/ فرار خانواده‌های داعشی از یک اردوگاه

    21. میدل‌ایست‌آی: اردوغان و پنس بر سر آتش‌بس‌ موقت در سوریه موافقت کردند

    22. فضاسازی پمپئو درباره انقضای تحریم تسلیحاتی ایران

    23. تکذیب ارتباط و یا دیدار روح‌الله زم با آیت‌الله سیستانی

    24. واکنش اردوغان به حضور ارتش سوریه در مرز

    25. واکنش عادل الجبیر به سفر عمران خان به تهران

    آخرین عناوین