اروپایی‌ها تعهدی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا داده‌اند؟!

گروه جهان الف،   3980718037

مسئولین دولت به طور مداوم تکرار می‌کنند که اروپایی‌ها به تعهدات خود ذیل برجام عمل‌ نکرده‌اند و تاکنون به تعهداتی که به دنبال خروج آمریکا از برجام داده‌اند نیز پایبند نبوده‌اند.

 

به گزارش مهر، مسئولین دولت به طور مداوم تکرار می‌کنند که اروپایی‌ها به تعهدات خود ذیل برجام عمل‌ نکرده‌اند و تاکنون به تعهداتی که به دنبال خروج آمریکا از برجام داده‌اند نیز پایبند نبوده‌اند. این در حالی است که اروپایی‌ها می‌گویند هم‌چنان به تعهدات خود ذیل برجام عمل می‌کنند!

داستان تعهدات اروپایی‌ها در برجام برای بسیاری از مسئولین و مردم تلخ بوده است. دولت ایران به دنبال خروج آمریکا از برجام در تاریخ ۱۸ اردیبهشت‌ماه ۹۷، تصمیم گرفت که برجام را با اعضای باقیمانده در آن ادامه بدهد. ادامه برجام مشروط به این شد اینکه اروپایی‌ها آثار خروج آمریکا از برجام را جبران کنند. از اواخر اردیبهشت‌ماه  ۹۷ مذاکرات با طرف‌های اروپایی آغاز شد، اما بعد از گذشت یک سال اقدام جدی از سوی اروپا دیده نشد. در طول این یکسال اروپایی‌ها مدام وعده می‌دادند و زمانی که موعد عمل به وعده‌ها می‌رسید، اتفاقی صورت نمی‌گرفت. در نهایت دولت تصمیم گرفت که برای تحت فشار قرار دادن اروپا، کاهش تدریجی تعهدات خود در برجام را آغاز کند. از نظر دولتمردان شاید یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی‌پایان باشد.

دولتمردان اعلام کردند این کاهش تعهدات در چارچوب برجام صورت می‌گیرد و در واقع، مقابله‌به‌مثلی در برابر بدعهدی طرف اروپایی است. به عنوان مثال وزیر امور خارجه در نشستی خبری با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی که در ۱۴ مردادماه ۹۸ برگزار شد، در مورد تعهدات اروپایی‌ها بعد از برجام گفته بود: «اروپایی‌ها باید شرایطی را فراهم کنند که شرکت‌هایشان در ایران کار کنند. تعهدات اروپایی‌ها حتی موکول به اجرای تعهدات آمریکا نیست و عادی سازی روابط اقتصادی ایران با کشورهای اروپایی یکی از تعهدات اروپا در برجام است. بعد از خروج آمریکا از برجام ۱۱ تعهد دادند و این تعهدات سه بار در سطح وزرا تکرار و در سطح مدیران سیاسی چند بار مطرح شد. اینها شامل فروش نفت ایران، همکاری در صنعت و ... است و اینها را هنوز شروع نکرده‌اند و اینها تعهدات اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام است».

مسئولین دیلپماسی کشور اعلام می‌کنند که اروپایی‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام، ۱۱ تعهد در عرصه‌های مختلف از جمله فروش نفت، روابط بانکی، صنعت و ... ارائه داه اند. این در حالی است که طرف‌های اروپایی ادعا می‌کنند که تعهدات آنها صرفا منحصر به برجام بوده است و آنها هم‌اکنون نیز نسبت به تعهدات خود پایبند هستند. به عنوان مثال اتحادیه اروپا در جلسه نشست شورای امنیت سازمان ملل طی یک بیانیه با موضوع چالش‌های صلح و ثبات در خاورمیانه، در مورد تعهدات اروپا در برجام اظهار داشته است: «ما تعهدات خود ذیل توافق (هسته‌ای) را یادآوری می‌کنیم. که شامل برداشتن تحریم‌ها به نفع مردم ایران است... ما نسبت به حفظ و اجرای کامل برجام متعهد باقی می‌مانیم».

با توجه به تفاوت اظهارات مقامات ایرانی و اروپایی، لازم به نظر می‌رسد که اسناد رسمی و گفتگوهای رسمی در این رابطه بررسی گردد؛ این اسناد شامل بیانیه‌های رسمی سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا می‌باشد.

بررسی متن بیانیه‌های رسمی مذاکرات

تاکنون بیش از شش بیانیه در مورد مذاکرات با طرف‌های اروپایی صادر شده است. بررسی متن بیانیه‌ها نشان می‌دهد که این بیانیه‌ها معماری مشابهی دارند. متن بیانیه‌ها شامل موارد زیر است:

۱. تشریح جایگاه و اهمیت برجام برای ثبات و امنیت

۲. توضیح در مورد جلسه برگزار شده که اعضای آن چه کسانی بودند و موضوع جلسه چه بوده است

۳. توضیح در مورد پایبندی ایران به برجام با استناد به گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یادآوری تعهدات ایران ذیل برجام و اشاره به همکاری‌های ‌هسته‌ای صورت گرفته در این رابطه

۴. تشریح تعهدات اتحادیه اروپا و دیگر اعضای باقیمانده در برجام

۵. تاکید بر ادامه‌ تلاش‌ها و اقدامات برای حفظ برجام

شاید مهم‌ترین بیانیه در مذاکرات برجام اروپایی، بیانیه‌ مربوط به نشست کمیسیون مشترک برجام در تاریخ ۱۵ تیرماه ۹۷ بوده است. چرا که این نشست، اولین نشست رسمی مذاکرات برجامی بعد از خروج آمریکا از برجام است. این بیانیه شامل ۱۰ بند است و طبق بند ۱ فلسفه‌ تشکیل جلسه‌ کمیسیون مشترک برجام درخواست ایران بوده است و در این جلسه بر روی ادامه‌ اجرای برجام و بررسی مسائل حل نشده ناشی از خروج آمریکا از برجام و اعلام اعمال دوباره تحریم‌ها بحث شد.

در بندهای ۲ تا ۴، در مورد مسئولیت کمیسیون مشترک برجام نسبت به ادامه‌ اجرای برجام و حاضران در جلسه و اهمیت برجام و پایبندی ایران نسبت به تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای صحبت شده است.

در بند ۵، تعهدات ایران در برجام شمرده شده است؛ از جمله مدرن‌سازی راکتور آب سنگین اراک، تغییر ماهیت فردو و همکاری‌ها در زمینه‌ هسته‌ای غیرنظامی بر اساس ضمیمه‌ سوم برجام.

در بندهای ۶ تا ۸ تعهدات اعضای باقیمانده در برجام آورده شده که جلوتر توضیح داده خواهد شد. در بند ۹ و ۱۰ یادآوری شده است که اقدامات اعضای باقیمانده با هدف حفظ برجام است که به نفع امنیت همه می‌باشد و هم‌چنین پیشرفت کارها در سطوح مختلف ارزیابی و بررسی شود. در پایان نیز اعضا بر اراده‌ی خود مبنی بر توسعه موثر و اجرای عملی راه‌حل‌ها در رابطه با موارد بندهای ۶ تا ۸ تاکید کردند.

اما در بند ۶ اعضا «تصدیق کردند» که در ازای اجرای تعهدات هسته‌ای برجام توسط ایران، برداشتن تحریم‌ها شامل عواید اقتصادی ناشی از آن بخش ضروری برجام است. در بند ۶ تعهدی از سوی اروپا داده نشده است و صرفا تصدیق شده است.

در بند ۷ اشاره شده است که اعضا در رابطه با تلاش‌های اخیر خود با هدف تهیه‌ی راه‌حل‌های عملی جهت حفظ عادی‌سازی روابط اقتصادی و تجاری با ایران بحث کردند و اینکه از کار زیاد صورت گرفته تا کنون (تاریخ جلسه)، یعنی گفتگوهای فنی و به خط کردن منابع در دسترس توسط همه اعضا «استقبال» نموده‌اند. این بند هم حاوی تعهدی به ایران نیست.

بند ۸ اما بند مهمی است و هسته‌ اصلی بیانیه است. در این بیانه اعضا نسب به «پیگیری» اهدافی که در ادامه تشریح شده است بر روی تعهد خود در فضای سازنده و با حسن نیت تاکید کردند. اینکه آیا این «پیگیری» باید منجر به «نتیجه» بشود، تعهدی ارائه نشده است و صرفا اعضای برجام متعهد شدند که یک سری کارها را پیگیری نمایند. این کارها شامل موارد زیر می‌شود:

۱. حفظ و ارتقای روابط اقتصادی با ایران

۲. حفظ و نگهداری کانال‌های مالی موثر با ایران

۳. ادامه‌ی صادرات نفت، میعانات گازی، محصولات پتروشیمی.

۴. حفظ حمایت موثر و واضح از بازیگران اقتصادی تجارت کننده با ایران، به ویژه شرکت‌های کوچک و متوسط که ستون فقرات بسیاری از اقتصادها هستند

۵. حفاظت از بازیگران اقتصادی برای سرمایه‌گذاری آنها و دیگر فعالیت‌های مالی و بازرگانی در ایران و در رابطه با ایران

۶. در کنار هم قرار دادن بخش‌های دولتی و خصوصی صادرات، از طریق ارتقای شوراهای تجاری

۷. حمایت عملی برای تجارت و سرمایه‌گذاری در ایران

۸. حفاظت از شرکت‌ها از آثار فراسرزمینی تحریم‌های آمریکا.

این مواردی که نسبت به پیگیری آنها تعهد داده شده است، ۸ مورد است و نه ۱۱ مورد (به گفته‌ دولتمردان ایران). اما مسئله‌ مهم این است که اروپایی‌ها نسبت به «پیگیری» موارد بالا تعهد داده‌اند و نه محقق کردن آنها. به عنوان مثال اروپا بایستی متعهد می‌شد که به میزان ۸۰۰ هزار بشکه در روز به خرید و واردات نفت ایران ادامه بدهد. یا اینکه متعهد شود ارتباط شبکه‌ بانکی اروپا با ایران را حفظ کند، نه اینکه برای حفظ کانال‌های بانکی «پیگیری» نماید. صرف «پیگیری» به معنای انجام آن کار نیست. و در اینجا تعهد اروپایی‌ها مخدوش است.

تعهدات مبهم و مخدوش اروپایی‌ها

در بیانیه‌ دیگر نیز اروپایی‌ها از ادبیات مشابه استفاده کرده‌اند. در بعضی از جاها اروپایی‌ها بر اراده‌ خود جهت پیگیری اقداماتی تاکید کرده‌اند. در بعضی دیگر از بیانیه‌ها طرف اروپایی بر «تلاش‌های» خود متعهد شده است. به عنوان مثالی در رابطه با این ادبیات،  در بند ۹  بیانیه‌ مشترک وزاری برجام در تاریخ ۲ مهرماه ۱۳۹۸، که شاید جدی‌ترین بند در بیانیه باشد اظهار شده است: «اعضا بر تعهد ادامه‌دار آنها نسبت به اهداف اشاره شده در بیانیه جلسه وزاری کمیسیون مشترک در تاریخ ۶ جولای ۲۰۱۸ (۱۵ تیرماه ۱۳۹۷) باز تاکید کردند، به ویژه پیگیری اقدامات موثر و جدی جهت تامین کانال‌های پرداخت با ایران و ادامه صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات پتروشیمی و پتروشیمیایی ایران». در این بند نسبت به «پیگیری اقدامات موثر و جدی» تعهد ارائه شده است، نه ایجاد کانال پرداخت و ادامه صادرات نفت ایران. همانطور که بیانیه جلسه وزرای کمیسیون مشترک در تاریخ ۱۵ تیرماه ۱۳۹۷ نیز بررسی شد، در این بیانیه نیز تعهد صریحی از سوی اروپایی‌ها ارائه نشده است.

آیا اروپا تعهدات خود ذیل برجام را زیر پا گذاشته است؟

بررسی متن دیگر بیانیه‌ها نشان نمی‌دهد که اروپا تعهد صریحی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و یا خنثی نمودن آنها داده باشد. به ویژه در آن ۱۱ عرصه‌ای که دولتمردان تاکید دارند که طرف‌های اروپایی متعهد شده‌اند.

مسئله‌ دیگری که باقی می‌ماند، تعهدات اروپایی‌ها ذیل برجام است. آیا اروپایی در حال عمل به تعهدات خود ذیل برجام هستند؟

در پاسخ به این سوال متن برجام باید به دقت بررسی شود. آنچه که مربوط به «تعهدات اروپا» در برجام است در ضمیمه‌ ۲ توافق آورده شده است. در بخش A این ضمیمه، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو اتحادیه، بایستی تمام مفاد مربوط به قوانین شورای اتحادیه اروپا که اجرا کننده تحریم‌ها و محدودیت‌های مرتبط با هسته‌ای است را لغو نمایند. این تحریم‌ها و محدودیت‌های در عرصه‌های فروش نفت، ارز، تجارت طلا و فلزات گرانبها، خودروسازی، بیمه، ارتباط بانکی و مالی و ... است. در بند ۳ بخش A، به عنوان اثر برداشتن تحریم‌ها آمده است که فعالیت‌ها و خدمات مرتبط با عرصه‌های مورد اشاره مجاز خواهد بود. بنابراین طبق متن برجام، تعهد اتحادیه اروپا این بود که بخشی از قوانین تحریمی خود را لغو نماید، که اینکار را انجام داده و تحریم‌ها را باز نگردانده است.

اروپا در حال بازی با ایران بوده است

اما در رابطه با ۱۱ تعهدی که دولتمردان بر روی آن تاکید دارند و هم‌چنین ادبیات اروپایی‌ها در بیانیه‌های رسمی، شایان ذکر است که اتحادیه اروپا یا قصد نداشته است مقابل تحریم‌های آمریکا بایستد و یا اینکه می‌دانسته نمی‌تواند مقابل تحریم‌های آمریکا بایستد. به هر جهت اقدام اروپا بازی با ایران بوده است. به ویژه اگر در ملاقات‌ها و ارتباطات غیررسمی تعهد صریحی از سوی طرف اروپایی به مسئولین دولت داده شده باشد. به همین جهت لازم است برنامه کاهش تعهدات ایران به طور محکم و جدی ادامه پیدا کند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

 2. یک عکس، یک شرح | نان، پست نمی‌شود...

 3. تصویر دیده نشده از لحظه دستگیری صدام

 4. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

 5. صادق زیبا کلام: احمد توکلی را اینگونه شناختم

 6. پاسخ‌های تامل برانگیز کودکان شمال و جنوب شهر

 7. کاسبی در اغتشاشات؛ شکستن هر شیشه ۱۰۰ هزارتومان/ جزئیات حوادث بنزینی در تهران‌نو

 8. ادعای زن ویلموتس که تاج را شاکی کرد

 9. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

 10. وزیر صمت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان افزایش پیدا نکرده/ افزایش نرخ بنزین به صورت طبیعی بر همه چیز اثر گذاشته

 11. عارف: درباره عملکرد دولت سیاه‌نمایی شده است/ آذری جهرمی جوانگرایی را مبتذل کرده است/ انتقاد عباس عبدی از سردار جعفری

 12. شهید بهشتی: تا وقتی سیرها و گرسنه‌ها با هم در جامعه ما دیده می‌شوند، جامعه ما اسلامی نیست

 13. واکنش مازیار ناظمی به حرف‌های بیرانوند

 14. تعطیلی مدارس تهران در روز یکشنبه؛ فردا طرح زوج و فرد از در منازل اجرا می‌شود

 15. کیک‌های مشکوک همچنان در پرده ابهام

 16. سفرهای غیرضروری در دولت ممنوع شد

پربحث‌های دیروز

 1. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 2. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

 3. یک عکس، یک شرح | نان، پست نمی‌شود...

 4. تصویر دیده نشده از لحظه دستگیری صدام

 5. براندازی و استدلال‌های متناقض

 6. قدرتمندترین ناوگان دریایی جهان

 7. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

 8. جزئیات استیضاح وزیر کشور درباره حوادث بعد از گرانی بنزین + اسامی استیضاح‌کنندگان

 9. صادق زیبا کلام: احمد توکلی را اینگونه شناختم

 10. پاسخ‌های تامل برانگیز کودکان شمال و جنوب شهر

 11. کاسبی در اغتشاشات؛ شکستن هر شیشه ۱۰۰ هزارتومان/ جزئیات حوادث بنزینی در تهران‌نو

 12. ادعای زن ویلموتس که تاج را شاکی کرد

 13. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

 14. حذف ۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی از بودجه ۹۹ توسط دولت

 15. احتمال تک نرخی شدن بنزین در بودجه سال آینده

 16. وزیر صمت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان افزایش پیدا نکرده/ افزایش نرخ بنزین به صورت طبیعی بر همه چیز اثر گذاشته

 17. پادرمیانی‌ها برای بازگشت «نود» ادامه دارد

 18. عارف: درباره عملکرد دولت سیاه‌نمایی شده است/ آذری جهرمی جوانگرایی را مبتذل کرده است/ انتقاد عباس عبدی از سردار جعفری

 19. شهید بهشتی: تا وقتی سیرها و گرسنه‌ها با هم در جامعه ما دیده می‌شوند، جامعه ما اسلامی نیست

 20. واکنش مازیار ناظمی به حرف‌های بیرانوند

 21. ترامپ: استیضاح من برای کشور غم‌انگیز است/ دموکرات‌ها دارند خودشان را مضحکه می‌کنند

 22. تعطیلی مدارس تهران در روز یکشنبه؛ فردا طرح زوج و فرد از در منازل اجرا می‌شود

 23. کیک‌های مشکوک همچنان در پرده ابهام

 24. سلیمی‌نمین: شاکله مجلس دهم بر بازی سیاسی شکل گرفت/ مجلس یازدهم نظریه‌پرداز نمی‌خواهد / دولت و مجلس کنونی با هم مماشات داشتند

 25. سفرهای غیرضروری در دولت ممنوع شد

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 2. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

 3. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 4. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 5. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 6. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 7. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 8. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 9. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 10. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 11. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 12. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 13. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 14. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 15. ناراحتی مردم رشت از رویکرد سریال تلویزیونی وارش

 16. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 17. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 18. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 19. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 20. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 21. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 22. «سورپرایز» آذری جهرمی معرفی شد

 23. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 24. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 25. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

پربحث‌های هفته

 1. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 2. اتباع ایران بخصوص نخبگان و دانشمندان از سفر به آمریکا اجتناب کنند

 3. گزارش نیویورک تایمز از نقاشی های یک زندانی شکنجه‌ شده در گوانتانامو

 4. جایگزین موگرینی کارش را با دخالت در امور ایران آغاز کرد

 5. گلوبال ریسرچ: ایران را رها کنید؛ اسرائیل تهدید علیه بشریت

 6. هدیه خداحافظی آمریکا به دانشمند ایرانی

 7. چرا روسیه از سایت فردو کنار کشید؟

 8. برایان هوک: یک میلیون بار گفته‌ایم که دنبال تغییر نظام ایران نیستیم

 9. روایت واشنگتن پست از زندگی تندروترین فرقه های یهودی در سرزمین‌های اشغالی 

 10. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

 11. تلخ‌ترین تصویر از آشوب‌های خونین عراق

 12. گزینه خلع سلاح هسته‌ای از میز مذاکره کره شمالی با آمریکا حذف شد

 13. توماس فریدمن در نیویورک تایمز: ترامپ را استیضاح کنید، آمریکا را نجات دهید

 14. گزارش اختصاصی الف/ کنار رفتن پرده‌ها در روزهای پر تلاطم و ناآرام؛ «درگیری شیعی - شیعی» و انحلال «حشدالشعبی» سناریوی اصلی آمریکایی‌ها برای عراق + عکس

 15. قتل دلخراش یک جوان در بغداد + عکس

 16. چرا شبکه ایتالیایی از پخش مصاحبه بشار اسد طفره می رود؟!

 17. اسرائیل: علیه ایران به گزینه نظامی متوسل می شویم

 18. آیا پایان بحران عراق نزدیک است؟

 19. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

 20. اعتراف آمریکا به هدف قرار دادن مبادلات غذا و دارو با ایران

 21. عفو بین الملل: عربستان اول حقوق بشر را رعایت کند بعد در گروه ۲۰ نگران بقیه جاها باشد!

 22. لودریان: بقای برجام در خطر است/بورل: امیدواریم بتوانیم ایرانی‌ها را قانع کنیم

 23. اردوغان: ترامپ شخص بزرگی است و برنامه مخفیانه‌ای ندارد

 24. ترامپ: استیضاح من برای کشور غم‌انگیز است/ دموکرات‌ها دارند خودشان را مضحکه می‌کنند

 25. تیر خلاص به تروریست‌ها و آنکارا در شمال سوریه؛ برقراری ارتباط حلب - حسکه با بازگشایی بزرگره مهم و راهبری «M۴» + نقشه میدانی و عکس

آخرین عناوین