ماه عسل گران‌فروشان در بازار مسکن تمام شد + قیمت

گروه اقتصادی الف،   3980717018 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

مشاوران املاک می‌گویند هم‌اکنون نسبت به اردیبهشت ماه از تعداد فایل‌های نجومی و قیمت‌هایی که بالاتر از میانگین منطقه بود کاسته شده و مالکان قیمت‌ها را البته به طور قطره‌چکانی پایین می‌آورند.

ماه عسل گران‌فروشان در بازار مسکن تمام شد + قیمت

به گزارش ایسنا، مسیر گران‌فروشان در بازار مسکن با غربال فایل‌های قرمز مسدود شد. از دوم مردادماه امسال که دادستانی، ساماندهی سایت‌های فروش ملک را در دستور کار قرار داده قیمت‌های نجومی از آگهی‌ها حذف شده و با توجه به کاهش ۷۳ درصدی معاملات، راه فروش این نوع آپارتمان‌ها  بسیار دشوار شده است. واسطه‌های ملکی می‌گویند خرید و فروش حتی در فایل‌های زیر قیمت به سختی صورت می‌گیرد؛ چه برسد به آپارتمان‌هایی که قیمت‌های آن بالاتر از میانگین منطقه ارایه می‌شود.

بررسی‌های میدانی از انجماد دارایی‌ها در بخش مسکن حکایت دارد. اشکان، یکی از مشاوران املاک منطقه ۴ می‌گوید: اسفند پارسال و اردیبهشت امسال اوج مراجعه برای خرید آپارتمان بود و کسانی که به نوعی تصور می‌کردند از تورم جا مانده‌اند سرمایه خود را وارد بازار مسکن کردند. به همین دلیل در حال حاضر افرادی که در بازار مسکن هستند و قصد سرمایه‌گذاری در هر حوزه‌ای دارند باید ابتدا آپارتمانی را که خریده‌اند بفروشند. معدود خریداران بازار مسکن هم به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ یا خریداران مصرفی که خانه قبلی خود را زیر قیمت می‌فروشند و آپارتمان‌های جدید را زیر قیمت خریداری می‌کنند یا سفته‌بازانی که خرید جدید آنها مشروط به فروش خانه فعلی است که البته گروه دوم با توجه به انتظار سودآوری، تخفیف نمی‌دهند.

وی با بیان این‌که در حال حاضر نسبت به اردیبهشت ماه قیمت در برخی آگهی‌ها ۵ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است گفت: تا اردیبهشت ماه تعداد خریداران بیشتر از فروشندگان واقعی بود اما حالا شرایط بر عکس شده است. تا دلت بخواهد آپارتمان برای عرضه وجود دارد اما خریداران عقب‌نشینی کرده‌اند و در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند. حتی فایل‌های زیر قیمت به سختی فروش می‌رود. اندک نشست‌هایی هم که برای خانه‌های به‌قیمت برگزار می‌کنیم معمولا به دلیل توقع مشتریان برای تخفیف بیشتر و مقاومت فروشندگان در این خصوص لغو می‌شود.

نرخ پیشنهادی آپارتمان‌های به‌قیمت در بازار مسکن تهران
محله متراژ سن بنا قیمت (تومان)
حکیمیه ۸۴ متر ۲ سال ۹۰۰ میلیون
شهرری ۴۵ متر ۶ سال ۳۰۰ میلیون
پیروزی ۴۰ متر ۱۰ سال ۲۸۰ میلیون
شهران ۷۰ متر ۳ سال ۸۴۰ میلیون
۳۰ متری جی ۵۳ متر ۱۰ سال ۴۲۴ میلیون
دهکده المپیک ۶۲ متر ۱۲ سال ۸۷۰ میلیون
بریانک ۶۷ متر ۱۳ سال ۴۱۵ میلیون
جنت‌آباد ۱۲۰ متر ۷ سال یک میلیارد

کاهش اندک قیمت مسکن به روایت آمار رسمی

میانگین قیمت مسکن در تهران بر  اساس اعلام بانک مرکزی در شهریورماه به ۱۲ میلیون و ۶۶۷ هزار  تومان درهر متر مربع رسید و این در حالی  است که طی دو ماه اخیر قیمت خانه دو افت ماهیانه را تجربه کرد؛ به طوری که قیمت‌ها در مردادماه و شهریورماه به ترتیب ۲.۴ و ۲.۸ درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت. با این حال جهش قیمت‌ها طی دو سال اخیر، متقاضیان را از خرید، ناتوان کرده است. آمار گویای آن است که قیمت مسکن در تهران نسبت به چهار سال قبل ۲۰۸ درصد، نسبت به سه سال قبل ۱۹۶ درصد، نسبت به دو سال قبل ۱۶۶ درصد و نسبت به سال قبل ۵۶ درصد رشد داشته است. در ماه‌های اخیر سرعت رشد قیمت کاهش یافت؛ تا این‌که مردادماه امسال پس از ۲۰ ماه رشد لجام‌گسیخته، میانگین قیمت‌ها نسبت به ماه قبل ۲.۴ درصد کاهش پیدا کرد. در شهریورماه ۱۳۹۸ نیز افت قیمت ادامه یافت و آمار بانک مرکزی از افت ۲.۸ درصدی قیمت نسبت به ماه قبل حکایت داشت. با این وجود واسطه‌های ملکی از واکنش خنثی متقاضیان به کاهش ناچیز قیمت مسکن خبر می‌دهند.

یک کارشناس: قیمت مسکن به حدود اسفند پارسال برمی‌گردد

افت نرخ ارز از یک‌ سو و کاهش تعداد معاملات از سوی دیگر دست به دست هم داده‌اند تا این روزها دیگر تقاضای سوداگری مسکن برای ورود سوداگران مهیا نباشد و انگیزه‌ای هم برای تقاضای سوداگری دیده نشود.

مهدی روانشادنیا، کارشناس بازار مسکن با اشاره به این موضوع می‌گوید: سال گذشته قالب پیش‌بینی در بازار مسکن این بود که رشد قیمت مسکن تا پایان سال ادامه دارد و در سال  ۱۳۹۸ پایان افزایش قیمت را خواهیم داشت اما بازار مسکن برخلاف پیش‌بینی‌ها به‌ دلیل هیجانات حاکم بر بازارهای موازی، در بهار امسال با رشد کم‌سابقه‌ای مواجه شد.

به اعتقاد این کارشناس، افت قیمت مسکن تا رسیدن قیمت‌ها به قیمت اسفند سال گذشته ادامه دارد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

مهرداد۱۱۲۴۷۴۵۰۸:۵۶:۱۲ ۱۳۹۸/۷/۱۷
اینها مال یک منطقه خاص شهر هستش در ضمن مبالغ اجاره هنوز بالاست ملکی 82 متری در منطقه بهار شمالی میدان 7 تیر که پارسال120 میلیون رهن کامل بوده امسال شده 170 میلیون چند درصد؟ تقریبا 40 درصد !
ناشناس۱۱۲۵۰۰۴۱۱:۳۸:۲۹ ۱۳۹۸/۷/۱۷
نسبت به افزایش قیمت همه چیز ، مسکن ارزانترین چیز در ایران هست که کمترین افزایش را داشته
کور پیش بین در خشت خام۱۱۲۵۵۳۸۱۸:۴۰:۳۰ ۱۳۹۸/۷/۱۷
با توجه به اینکه تهران بر روی چند گسل فعال است و پیش بینی میشود که کلا بر اثر زلزله در فاضلاب غرق میشود شاید یکی از دلایل آن گسترش فساد باشد لذا هر گونه سرمایه گذاری برای مسکن در تهران اشتباه است
ناشناس۱۱۲۴۷۸۲۰۹:۱۸:۱۰ ۱۳۹۸/۷/۱۷
کاش ما هم روان شاد بودیم!
000۱۱۲۴۸۰۰۰۹:۲۷:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۱۷
قيمت ها واقعي نيستند كافيه چند ساعت وقت بگذاريد و با يه استعلام ساده ميبينيد آمارها غلط و ساختگيه
ناشناس۱۱۲۴۸۰۴۰۹:۳۲:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۱۷
از كدام كاهش صحبت مي كنيد؟ آنقدر قيمتها بالاست كه حاشيه نشيني و بي خانماني رقم خورده است.
ناشناس۱۱۲۴۸۱۲۰۹:۴۲:۰۴ ۱۳۹۸/۷/۱۷
اگه چنین قیمتهایی دیدی سلام مارم برسون!!
ناشناس۱۱۲۴۸۲۷۰۹:۵۳:۵۳ ۱۳۹۸/۷/۱۷
افزایش ها 100 درصدی و 200 درصدی اما کاهش ها 2 درصدی!
ناشناس۱۱۲۴۸۶۷۱۰:۲۴:۲۸ ۱۳۹۸/۷/۱۷
باید خیلی ارزانتر از اینها بشود مگر به جای خاک وسنگ با الماس ساختهاند
ناشناس۱۱۲۴۹۱۶۱۰:۴۳:۲۸ ۱۳۹۸/۷/۱۷
ملت پول ندارند این مقدار هم خیلی گران است
مستاجر۱۱۲۴۹۲۳۱۰:۴۷:۰۹ ۱۳۹۸/۷/۱۷
به مرگ گرفته شدیم تا به تب ....
ناشناس۱۱۲۴۹۷۹۱۱:۲۰:۰۴ ۱۳۹۸/۷/۱۷
سر کار نذارید مردم را من زنگ زدم چند جا پرسیدم اصلا این قیمت ها نیست مگر زیر زمین بودن ،پارکینگ یا طبقه چهارم پنجم بدون آسانسور سی سال به بالا بدون پارکینگ
علی۱۱۲۵۱۹۴۱۳:۴۱:۵۶ ۱۳۹۸/۷/۱۷
برای ساماندهی قیمت مسکن سه راهکار بسیار ساده وجود داره که با کمال تاسف هیچکدومش تا الان از سوی دولت انجام نشده: ۱-انتقال سند فقط با قیمتگذاری از طریق کارشناس و نه صاحب ملک ۲-تعیین مالیات بر عایدی ناگهانی سرمایه ۳-تعیین مالیات سنگین برای واحدهای مسکونی و تجاری خالی و بلااستفاده
ناشناس۱۱۲۵۲۱۹۱۳:۵۶:۱۱ ۱۳۹۸/۷/۱۷
دسته شما درد نکنه با این جدول قیمت ها. حکیمیه ۹۰۰ میلیون به خونه بدی !!!! یه زمانی با ۹۰۰ میلیون کل خونه های یه کوچه رو میخریدی :)
gaber۱۱۲۵۳۷۵۱۵:۵۹:۲۲ ۱۳۹۸/۷/۱۷
تا بحال در عمر 60 ساله ام آرزو داشتم دولتی بیاید و بگوید ارض خدا و زمین خدا را نمیگذارم کسی با اون تجارت کنه و بدتر قیمتهای کلان رویش بگذاره. اگر ارث هم باشه اول مال خدا بوده و اگر من دولت بودم تمام املاک را ملی اعلام و نقدینگی را در راه گران کردن زمین خدا و خانه مردم نمیگذاشتم تا عده ای بیشمار بر سر تولید و قدرت اجتماعی مردم با دوز و کلک و تجارت ناصواب کشور را اینگونه اداره کنند . زمین مال خداست و ما همه مستاجریم و هیچ مالکی ادعای ملکیت نباید داشته باشیم . اما چه سود از درک مطلب؟
ناشناس۱۱۲۵۳۷۹۱۶:۰۱:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۱۷
ارزانی ملک به نفع مالکان تک ملک هم هست زیرا می توانند تبدیل به احسن کنند در حالیکه در شرایط گرانی بسیاری ناتوان از انجامش هستند.
ناشناس۱۱۲۵۴۰۶۱۶:۲۰:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۱۷
مردم پول ندارند بخرند و از این به بعد سازنده هم توان ساخت را ندارد که بسازد. علت گرانی خود دولت است. سال دیگر منتظر بی کاری ملت باشید. هم اکنون هم گفته می شود تقاضای پروانه ساخت نسبت به پارسال نزدیک به ۵۰ درصد کاهش یافته است.
ناشناس۱۱۲۵۴۱۳۱۶:۲۵:۲۹ ۱۳۹۸/۷/۱۷
بالا بری پایین بیای ارزش پولمون 300 درصد به فنا رفته حالا میخواید باور کنید یا نکنید مشکل خودتونه این بی ارزشی و تورم روهمه چی تاثیر داشته و خواهد داشت مگه این که قدرت پولمون به دوسال قبل برگرده اگه خوشحالم هستی که ساختمان تو رکود رفته میتونی یک تحقیق ساده بکنی ببینی چنتا شغل از بین میره وباز برمیگرد به بیکاری قشر کارگر وضعیف جامعه
پیمان۱۱۲۵۴۷۳۱۷:۳۱:۰۱ ۱۳۹۸/۷/۱۷
یک میلیارد خونه 100 متری؟ میدونی آدم تا آخر عمرش هم کار کنه 1 میلیارد در نمیاره.
علی۱۱۲۵۵۳۱۱۸:۳۴:۳۵ ۱۳۹۸/۷/۱۷
بهتره قیمت آپارتمانهای نوساز را اعلام بفرماییدو نه آپارتمانهای درپیتی و مستهلک قدیمی.
ناشناس۱۱۲۵۶۳۵۲۰:۱۶:۵۹ ۱۳۹۸/۷/۱۷
ماه عسل،؟دلار سه چهار برابری همه چیز را گران کرد از خورد و خوراک مردم بگیر تا مسافرت با هواپیما و قطار و اتوبوس از خودرو بگیر تا ساختمان تا عوارض خروج و اتوبان لطفاً گردن این و آن نندازید

پربحث‌های هفته

 1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

 2. گله‌مندیم، اما می‌آییم...

 3. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 4. بازدارندگی ایرانی در نظام سلطه جهانی

 5. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 6. لیست ۳۰ نفره شورای ائتلاف برای تهران اعلام شد + اسامی

 7. چرا تتلو را به ایران تحویل ندادند؟

 8. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 9. آخرین پیام انقلاب ایران به حاج قاسم دل ها

 10. کره‌ای‌ها از بازار لوازم خانگی ایران رفتند

 11. آخرین وضعیت سهمیه بنزین نوروزی اعلام شد

 12. آقاتهرانی، حدادعادل و معضل وحدت اصولگرایان/ اعتراض رئیسی به گرانی خودرو/ مصباحی‌مقدم: غیبت اصلاح‌طلبان شور انتخابات را کم می‌کند

 13. شایعه استعفای روحانی در آستانه ۲۲ بهمن

 14. بالاخره پراید از سد مقاومتی عقب نشست

 15. تلاش دولت برای برگزاری رفراندوم درباره نظارت استصوابی/ آخرین اخبار انتخابات؛ از قصد اصولگرایان برای وحدت تا زمزمه ائتلاف حامیان دولت با احزاب اصلاح‌طلب

 16. آمار مجروحان نظامی آمریکا در حمله موشکی ایران به بیش از ۱۰۰ نفر رسید

 17. خبرنگار صداوسیما به ایران اینترنشنال پیوست!

 18. حسین‌زاده: میزان افزایش حقوق کارمندان در لایحه بودجه ۹۹ خلاف قانون است

 19. ذوالنور: سخنان روحانی بی‌تقوایی و دروغ بستن به نظام است/ مردم فرق صداقت و نفاق را تشخیص می‌دهند

 20. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 21. نوبخت: امروز هیچ ایرانی ‌از ما نمی‌خواهد ‌با آمریکایی‌ها دوباره مذاکره کنیم‌

 22. اعلام لیست نهایی جبهه پایداری برای حوزه انتخابیه تهران

 23. دولت به دنبال مالیات از معاملات خودرو

 24. لیست کامل ائتلاف اصلاح‌طلبان برای انتخابات + اسامی 

 25. روایت‌های ما از آن  بزرگ مرد

آخرین عناوین