ثروتمندان ۲۳ برابر بقیه یارانه بنزین می‌گیرند!

گروه اقتصادی الف،   3980717017 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

در حالی سهم بالایی از یارانه‌های پنهان به بخش سوخت به ویژه بنزین اختصاص دارد که دهک‌های بالای درآمدی بیشترین سهم آن را دریافت می‌کنند؛ یارانه‌ای که دولت بابت بنزین به دهک‌ دهم پرداخت می‌کند ۲۳ برابر بقیه دهک‌هاست.

ثروتمندان ۲۳ برابر بقیه یارانه بنزین می‌گیرند!

به گزارش ایسنا، یارانه‌های پنهان، یارانه‌های غیرمستقیمی است که سالانه با رقم چند صد هزار میلیاردی پرداخت می‌شود، در واقع عدم نفع دولت به دلیل فروش کالاهای تولیدی در داخل با قیمت پایین‌تر از خارج از کشور است.

طبق آنچه پیش از این مسئولان سازمان برنامه و بودجه اعلام کردند در سال معادل ۹۸۷ هزار میلیارد تومان پرداختی از این بابت وجود دارد که عمدتا در سوخت، کالاهای اساسی و دارو خلاصه می‌شود؛ از رقم  بیش از ۹۰۰ هزار میلیاردی یارانه‌های پنهان حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان به حوزه انرژی و نفت و مشتقات آن اختصاص دارد که بیش از ۲۰۰ هزارمیلیارد تومان آن متعلق به بنزین است.

سهم چند برابری دهک دهم در یارانه پنهان

توزیع ناعادلانه ضریب اصابت یارانه پنهان به ویژه در حوزه انرژی بین دهک‌ها بارها مورد بحث قرار گرفته است، چراکه دهک‌های ثروتمندان معمولا مصرف کالا و خدمات بیشتری دارند و در این حالت از یارانه بیشتری نیز بهره‌مند می‌شوند.

این در حالی است که در حال حاضر و  در حوزه یارانه‌ای که در حوزه سوخت پرداخت می‌شود، دهک دهم که ثروتمندترین گروه جامعه به شمار می‌رود ۲۳ برابر سایر دهک‌ها از آن بهره‌مند است.

همچنین دهک‌های بالا ۳.۶ برابر سایر دهک‌ها از یارانه برق و ۲.۵ برابر یارانه گاز دریافت می‌کنند.

در مورد کالاهای اساسی نیز که دولت به ویژه در تامین ارز آن هزینه سنگینی را متحمل می‌شود سهم دهک‌ دهم نسبت به سایر دهک‌ها ۴.۷ برابر است.

یارانه پنهانی که گروه ثروتمند بابت دارو دریافت می‌کنند نیز قابل تامل است؛ به گونه‌ای که ۱۹.۵ برابر سایر دهک‌ها که از درآمد پایین‌تری برخوردار هستند از یارانه دارو استفاده می‌کنند.  

از سال گذشته قرار بود که با ارائه‌ بسته‌ای از دولت به مجلس و با پیشنهادهایی که از سوی نمایندگان مطرح می‌شود، راهکاری برای ساماندهی وضعیت یارانه‌های پنهان اندیشیده شده و برای سال جاری اجرایی شود، اما در نهایت به نتیجه‌ای نرسید.

این در حالی است که احتمالا برای سال آینده برنامه جدی‌تری در مورد یارانه‌های پنهان در نظر گرفته شود، چرا که دولت در بودجه منابع نفتی را به طور کامل از هزینه‌های جاری جدا خواهد کرد و در این حالت باید منابع جدیدی معرفی شود.

آن‌طور که نوبخت -رئیس سازمان برنامه و بودجه- اعلام کرده جایگزین‌های نفت در سال آینده افزایش درآمدهای مالیاتی با تعریف پایه‌های جدید و احتمالا حذف یارانه‌های پنهان در برخی بخش‌ها خواهد بود.

در حالی این روزها دولت حذف یارانه‌ نقدی را در دستور کار دارد که نتایج نشان داده معترضان به حذف یارانه، افراد حاضر در دهک‌های بالای درآمدی هستند که گردش چند میلیاردی مالی دارند، این افراد نه تنها از یارانه بالای پنهانی برخوردار می‌شوند که راضی به از دست دادن یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی هم نیستند!

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۴۶۸۷۰۸:۲۶:۳۶ ۱۳۹۸/۷/۱۷
اخه چند درصد ثروتمند داریم .برای گران کردن هر چیزی بهانه درست حسابی بیاورید. این شیوه نخ نما شده.
مسعود۱۱۲۵۲۷۴۱۴:۳۱:۴۵ ۱۳۹۸/۷/۱۷
حتی اگه زیاد هم بودند، اوضاع بدتر می‌شد، مگه اون ثروتمند هزینه‌اش زیاد بشه، از جیب خودش میده، حتما خدمات یا محصولاتی رو داره می‌فروشه، که اگه بنزین رو گرون تر بخره، دو برابر می‌کشه روی قیمت خدمات و محصولاتش و دو برابر فشار به مصرف کننده میاره
ناشناس۱۱۲۴۷۶۹۰۹:۰۷:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۱۷
مثل تمام دنیا باید باشد به کمتر از سبد معیشت (8 میلیون) باید کمک کرد از مالیات از اغنیا و.. اگر هم آزاد سازی قیمت ها عوارضی دارد ولی جهان این راه را رفته و منافع آن بیشتر است ولی باز هم میگم حکومت باید و باید تأمین سبد معیشت را خط قرمز بداند. که بعید است. فأین تذهبون؟
محمد۱۱۲۴۷۷۲۰۹:۰۸:۵۳ ۱۳۹۸/۷/۱۷
مگر این ژنرالها که بیش از 30 سال است دولت داری میکنند ومگر زنگنه ..وزیر نبود واین همه پافشاری برای حذف کارت سوخت کرد. مجلس نهم حداقل ازجمع آوری آن جلوگیری کرد حالا فهمیده اند ثروتمندان یارانه بیشتر میگیرند یا جیبشان پر شده چه کسی جوابگوی این همه زیان میشود.
ناشناس۱۱۲۴۷۷۴۰۹:۱۱:۳۸ ۱۳۹۸/۷/۱۷
تنها راه ممکن اعدام ثروتمندان. فقط و فقط.آنها با چه مجوزی ۲۳برابر حق مستضعف را میخورند . آیا بابت آن خجالت هم میکشند .
ناشناس۱۱۲۵۰۱۸۱۱:۴۵:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۱۷
آره بابا برای همین بنزین را گران کنید تا تاکسی مسیر کوتاهش دیگه بشه 2000 تومان !
ناشناس۱۱۲۴۷۹۶۰۹:۲۴:۳۵ ۱۳۹۸/۷/۱۷
البته چپاول ثروتمندان از کانال خصوصی سازی ، شاید چندین و چندین برابر یارانه باشد!
عجایب شهر۱۱۲۴۸۳۵۰۹:۵۷:۰۹ ۱۳۹۸/۷/۱۷
یارانه ثروتمندان بیشتر از طبقه پایین است اما درصد آن در هزینه خانوار برعکس است. یعنی طبقه پایین فشار بیشتری از حذف یارانه متحمل می شود.
یار۱۱۲۴۸۵۴۱۰:۱۶:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۱۷
این آمارها رو از کجا میارید؟ این حرفهای پوپولیستی دیگه دورش تمام شده. شما فقط تعداد رانندگان تاکسی اعم از خطی و اینترنتی و آژانسها رو حساب کنید ببینید چه حجم از مصرف سوخت مال این قشر ضعیف است. در ضمن آن دهک ثروتمند که سوخت بیشتری مصرف می کند در عوض حتما با ایجاد اشتغال و کارآفرینی و مالیات و عوارض پرداختی بیشتر سهم خودش را پرداخت می کند. من در قشر متوسط زندگی می کنم ولی حرفهای شما برای من هم خیلی مسخره است
ناشناس۱۱۲۵۱۴۸۱۳:۰۸:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۱۷
دوباره شروع شد می خواین بنزین رو گرون کنین از این مطالب چاپ می کنید؟؟؟؟ یه راه دیگه پیدا کنین که فاصله غنی و فقیر رو تو مملکت کم کنین (بستن راه های درآمد بادآورده در کشور و مالیات از ثروتمندان نه طبقه فقیر و متوسط)، راهش گرون کردن بنزین نیست چون تموم کالاها گرون میشه ثروتمنده آخ نمی گه ، پدر فقرا در میاد.

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 4. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 5. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 7. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 8. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 9. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 10. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 11. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 12. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 13. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 14. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 16. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 17. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

 18. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 19. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 20. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 21. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 22. غیزانیه از نمای نزدیک

 23. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 24. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

 25. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

آخرین عناوین