استفاده از سنگدان و رنگ فرش در کباب!

گروه سلامت الف،   3980716195 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی گفت: ما مواردی داشتیم که در موارد معدود کبابی‌ها سنگدان استفاده کرده و برای قرمز کردن آن، از رنگ فرش استفاده کرده بودند.

به گزارش فارس از تبریز امیرحسین بهداد، امشب در نشست خبری به مناسبت هفته دامپزشکی اظهار کرد: یکی از اشکالات اساسی که دامپزشکی دارد مربوط به ساختار دامپزشکی است زیرا ساختار اداری دامپزشکی هیچ کدام با وظایف محول شده سازگاری ندارد. 

وی افزود: ۱۷۰۹ جرم بیماری‌زا در عالم وجود دارد که ۸۳۲ مورد مشترک بین انسان و دام می‌باشد که پیشگیری آن بر عهده اداره کل دامپزشکی است.

مدیرکل دامپزشکی استان با تاکید بر اینکه امکانات و اختیارات ما قابل قیاس با وظایف دامپزشکی نیست، تصریح کرد: بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان از جمله بیماری‌های مهمی هست که در سال ۱۳۱۸ جان ۵۰ میلیون نفر را در دنیا گرفت. 

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۹۷۰ نزدیک به دو میلیون نفر انسان جان خود را به خاطر آنفولانزای پرندگان از دست داده است، گفت: در سال ۱۳۹۰ طبق گزارش مرکز بهداشت،  ۱۲۵۰ نفر مبتلا به تب مالت بود ولی در سال ۹۳ به ۱۷۳۲ نفر رسید که تنها سالی که این آمار افزایشی نداشته و حتی کاهش نیز داشت از سال ۱۳۹۴ به بعد در آذربایجان‌شرقی می‌باشد. 

بهداد بیان کرد:  ۸۶ درصد کشف و ضبط خوراک دامی غیرقابل مصرف افزایش یافته است به طوریکه برخی تولید کنندگان خاک و هسته آلبالو را به خوراک دام قاطی می‌کردند. 

وی به افزایش نظارت‌ها و پایش‌ها و انهدام سازی در دامپزشکی استان اشاره کرد و گفت: ۲۲ درصد واکسیناسیون آبله، ۹۹ درصد میزان نمونه برداری، ۷۸ درصد کانون بیماری تب برفکی، ۷۹ درصد نیزان واکسیناسیون علیه بیماری طاعون، ۹۳ درصد کانون بیماری آبله گوسفندی، ۹۳ درصد لنپی اسکن کاهش یافته است. 

وی با تاکید بر اینکه وقتی گرانی گوشت مطرح می‌شود،  دامپزشکی  هیچ نقشی در افزایش قیمت ندارد، گفت: فراهم سازی سلامت دام، طیور و آبزیانه برای جلوگیری از گرانی از جمله وظایف دامپزشکی است. 

گرانی و ارزانی ربطی به بحث گوشت ذبح شده غیرمجاز ندارد

بهداد با بیان اینکه گرانی و ارزانی ربطی به بحث گوشت ذبح شده غیرمجاز ندارد چراکه هزینه کشتارگاهی به حدی نیست که آن را بهانه کرد، گفت: البته تقلب ها امکان‌پذیر است گاها مواردی بود که گوشت گاو و گوسفند نبود و الاغ را ذبح می‌کردند که در استان با آن مواجه نبودیم. 

گرانی گوشت منجر به پرو شدن عده‌ای شده است

وی متذکر شد: البته گرانی گوشت منجر به پرو شدن عده‌ای شده بود که حتی در فضای مجازی الاغی را ذبح کرده و حین ذبح خوانندگی هم می‌کرد.

مدیرکل دامپزشکی استان یادآور شد: آخرین مورد ۹ اسب مریض و ۲ الاغ بود که رسانه‌ای کردیم و بازتاب رسانه‌ای داشت به طوریکه برای دستگیرشدگان ۸ سال حبس و چند میلیون جریمه نقدی تعیین شد. 

وی ابراز کرد: در سال ۱۳۹۴ در حدود ۳۱۸ تن، در سال ۳۸۸ تن، ۹۷ در حدود ۳۲۰ تن مواد و فرآورده غیربهداشتی کشف و معدوم سازی شد. 

بهداد گفت: خوشبختانه در سال گذشته میزان چند سال تلاش به ثمر رسید و در حدود ۱۰۰ تن نسبت به سال گذشته میزان معدوم سازی کاهش یافت. 

وی با اشاره بر اینکه منکر این نیستیم که تخلفات به صفر رسیده است، افزود: زیرا نیروی ما تا این اندازه نیست ولی میزان کشفیات و نظارت بسیار افزایش یافته است.

مدیرکل دامپزشکی استان ادامه داد: در حدود ۱۰ هزار مرکز عرضه وجود دارد و همچنین اطلاعات و آگاهی مردم نیز افزایش یافته است و ارتباط  مستمر با دامپزشکی پیدا کرده‌اند. 

وی با بیان اینکه قبلا مهر دامپزشکی را روی گوشت می‌زدیم ولی برخی از قصاب‌ها کارشکنی کرده و گوشت دیگر می‌آوردند و وقتی نظارت می‌شد، مدعی می‌شدند که قسمت مهر شده را فروخته‌اند، گفت: الان در چهار ناحیه تگ بهداشتی می‌زنیم که دقیقا از چنگالک‌های قلاب شده زده می‌شود.  

بهداد  به راه‌حلی جهت جلوگیری از کشتارهای غیرمجاز مخصوصا در مناطق آناختون واسپیران اشاره کرد و گفت: علنا جاهای کشتارگاه مانندی برای خود ایجاد کرده بودند و وقتی مامورهای ما می‌رفتند بلافاصله از دالان‌های تو در تو  همدیگر را فراری می‌دادند ولی با هماهنگی و همکاری دستگاه‌های امنیتی و قضایی همه آنها را دستگیر کرده و احکام سنگینی برای آنها تعیین شد.  

کشته شدن چند نفر بر اثر آنفولانزای کریمه کنگو در آذربایجان شرقی

وی در ادامه معضل آنفولانزای کریمه کنگو را مورد اشاره قرار داد و گفت: به خاطر همین بیماری تاکنون چند نفر از هموطنان در استان جان خود را از دست داده‌اند و این یک بیماری بسیار سختی است.

بهداد با تاکید بر اینکه بیماری کریمه کنگو یک بیماری ویروسی است که ابتدا در دو منطقه کریمه و کنگو مشاهده شد و افزود: عامل اصلی این بیماری یک کم است که البته این مورد در ایران هم مشاهده شده است و تاکنون جان صد نفر از هموطنانمان در ایران را گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: اگر گوشت آلوده به ویروس کریمه کنگو باشد می توان با راهکار بسیار ساده آن را رفع کرد نه  اینکه با سهل‌انگاری موجب آلوده شدن به این بیرون شده و جان خود را از دست داد.

بهداد  توضیح داد: اگر بعد از ذبح گوشت و یا خرید گوشت آن را ۲۴ ساعت معرض هوای تا ۴ درجه قرار دهیم اگر این گوشت آلوده به هر ویروسی هم باشد با این دما از بین خواهد رفت و قابل استفاده خواهد بود.

وی گفت: در حال حاضر تمام کشتارگاه های دام در استان مجهز به سیستم پیش سرد هستند.

کشف 323 تن گوشت آلوده در آذربایجان شرقی

وی متذکر شد: سال گذشته در حدود ۳۲۳ تن کشفیات در تمام موارد وجود داشت که ۱۵۶ مورد فقره پرونده تشکیل شده و ۵۲ مورد حکم قضایی صادر شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان  تاکید کرد: از مردم عزیز می‌خواهم تا به هیچ وجه گوشت چرخ کرده فله‌ای خریداری نکنید حتی اگر گوشت چرخ کرده را مفتی بدهند. 

وی یادآور شد: ما مواردی داشتیم که در موادر معدود کبابی‌ها سنگدان استفاده کرده و برای قرمز کردن آن، از رنگ فرش ریخته بودند.

بهداد  تاکید کرد: در استان مرغ معتاد نداریم ولی اصلا این حرف از ریشه خنده‌دار بوده و قابل قبول نیست چراکه (البته مذاح می‌کنم) قیمت تریاک قیمت بالایی دارد و اگر بر فرض مثال استفاده هم بشود باید آن مرغ قیمت بالایی داشته باشد. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۴۴۵۶۲۲:۰۴:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۱۶
حتی در بی اعتقادترین کشورها هم چنین بساطی وجود ندارد
ناشناس۱۱۲۴۵۹۶۰۶:۵۴:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۱۷
عزیزم شما آمار کشور ها رو چک کردین. همه جای دنیا تقلب هست. چه کمتر چه بیشتر
اشقال کباب :۱۱۲۴۵۱۳۲۳:۴۴:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۱۶
چند تا از این کبابها برای مسئولان بفرستید مخلوط سنگدان و گوشت ..

پربحث‌های دیروز

 1. شادی پس از گل متفاوت مهدی ترابی/ تنها راه نجات کشور=اطاعت از رهبری

 2. حسین فریدون زندان نرفته به مرخصی رفت!

 3. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

 4. روحانی: امسال چهارده برابر دولت های قبل زائر برای شرکت در مراسم اربعین حضور پیدا کرد

 5. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

 6. انتشار گزارشی عجیب درباره کنسرت گلزار در آمریکا

 7. آخرین خبر از حضور قالیباف در انتخابات مجلس/ عارف در سودای ریاست‌جمهوری/ حسین فریدون در زندان است

 8. تصویری از فرزند سیدحسن نصرالله در موکب اربعین

 9. علیفر دوباره جنجالی شد/سوتی‌های مکرر آقای گزارشگر!

 10. سازمان زندان ها: "فریدون" در زندان است

 11. پخش سرود ایران در سایت فدراسیون فوتبال بحرین

 12. چگونه ۱۸ میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور بر باد رفت؟

 13. ذوالنور: ظریف را تحریم کردند زیرا دیگر برایشان فایده‌ای نداشت/ ماجرای چندین جلسه گفتگو با مهدی کروبی

 14. دلایل ۸۰درصد معترضان قطع یارانه قانع کننده نبود/ آمادگی برای حذف میلیونی یارانه بگیران غیرنیازمند

 15. آيا اربعين تقاضاي عمومي براي تحقق عدالت است؟

 16. حضور قالیباف در راهپیمایی اربعین

 17. درآمد میلیاردی کردهای عراق از کجاست؟

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. شادی پس از گل متفاوت مهدی ترابی/ تنها راه نجات کشور=اطاعت از رهبری

 3. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 4. حسین فریدون زندان نرفته به مرخصی رفت!

 5. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 6. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 7. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 8. واعظی: رئیس‌جمهور تا ۱۱ شب سرکار است و به کارهای کشور می‌رسد

 9. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 10. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

 11. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

 12. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 13. باز هم اختیارات رئیس جمهور/پیشنهاد فراخوان برای تفسیر اصل ۱۱۳

 14. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

 15. روحانی: امسال چهارده برابر دولت های قبل زائر برای شرکت در مراسم اربعین حضور پیدا کرد

 16. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

 17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 18. انتشار گزارشی عجیب درباره کنسرت گلزار در آمریکا

 19. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

 20. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 21. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 22. حذف بازیگر زن سینما بعد از سفر اربعین!

 23. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

 24. ۱۰ نکته درباره نحوه بازداشت روح‌الله زم؛ او که بود و چه می‌کرد؟

 25. آخرین دفاعیات شبنم نعمت‌زاده: پدرم پدر خوبی نبود ولی برای مملکت مدیر خوبی بود/ لشگری‌پور حرف‌های راستی می‌زند و آدم را یاد بی‌بی‌سی می‌اندازد

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

    آخرین عناوین