استفاده از سنگدان و رنگ فرش در کباب!

گروه سلامت الف،   3980716195 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی گفت: ما مواردی داشتیم که در موارد معدود کبابی‌ها سنگدان استفاده کرده و برای قرمز کردن آن، از رنگ فرش استفاده کرده بودند.

به گزارش فارس از تبریز امیرحسین بهداد، امشب در نشست خبری به مناسبت هفته دامپزشکی اظهار کرد: یکی از اشکالات اساسی که دامپزشکی دارد مربوط به ساختار دامپزشکی است زیرا ساختار اداری دامپزشکی هیچ کدام با وظایف محول شده سازگاری ندارد. 

وی افزود: ۱۷۰۹ جرم بیماری‌زا در عالم وجود دارد که ۸۳۲ مورد مشترک بین انسان و دام می‌باشد که پیشگیری آن بر عهده اداره کل دامپزشکی است.

مدیرکل دامپزشکی استان با تاکید بر اینکه امکانات و اختیارات ما قابل قیاس با وظایف دامپزشکی نیست، تصریح کرد: بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان از جمله بیماری‌های مهمی هست که در سال ۱۳۱۸ جان ۵۰ میلیون نفر را در دنیا گرفت. 

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۹۷۰ نزدیک به دو میلیون نفر انسان جان خود را به خاطر آنفولانزای پرندگان از دست داده است، گفت: در سال ۱۳۹۰ طبق گزارش مرکز بهداشت،  ۱۲۵۰ نفر مبتلا به تب مالت بود ولی در سال ۹۳ به ۱۷۳۲ نفر رسید که تنها سالی که این آمار افزایشی نداشته و حتی کاهش نیز داشت از سال ۱۳۹۴ به بعد در آذربایجان‌شرقی می‌باشد. 

بهداد بیان کرد:  ۸۶ درصد کشف و ضبط خوراک دامی غیرقابل مصرف افزایش یافته است به طوریکه برخی تولید کنندگان خاک و هسته آلبالو را به خوراک دام قاطی می‌کردند. 

وی به افزایش نظارت‌ها و پایش‌ها و انهدام سازی در دامپزشکی استان اشاره کرد و گفت: ۲۲ درصد واکسیناسیون آبله، ۹۹ درصد میزان نمونه برداری، ۷۸ درصد کانون بیماری تب برفکی، ۷۹ درصد نیزان واکسیناسیون علیه بیماری طاعون، ۹۳ درصد کانون بیماری آبله گوسفندی، ۹۳ درصد لنپی اسکن کاهش یافته است. 

وی با تاکید بر اینکه وقتی گرانی گوشت مطرح می‌شود،  دامپزشکی  هیچ نقشی در افزایش قیمت ندارد، گفت: فراهم سازی سلامت دام، طیور و آبزیانه برای جلوگیری از گرانی از جمله وظایف دامپزشکی است. 

گرانی و ارزانی ربطی به بحث گوشت ذبح شده غیرمجاز ندارد

بهداد با بیان اینکه گرانی و ارزانی ربطی به بحث گوشت ذبح شده غیرمجاز ندارد چراکه هزینه کشتارگاهی به حدی نیست که آن را بهانه کرد، گفت: البته تقلب ها امکان‌پذیر است گاها مواردی بود که گوشت گاو و گوسفند نبود و الاغ را ذبح می‌کردند که در استان با آن مواجه نبودیم. 

گرانی گوشت منجر به پرو شدن عده‌ای شده است

وی متذکر شد: البته گرانی گوشت منجر به پرو شدن عده‌ای شده بود که حتی در فضای مجازی الاغی را ذبح کرده و حین ذبح خوانندگی هم می‌کرد.

مدیرکل دامپزشکی استان یادآور شد: آخرین مورد ۹ اسب مریض و ۲ الاغ بود که رسانه‌ای کردیم و بازتاب رسانه‌ای داشت به طوریکه برای دستگیرشدگان ۸ سال حبس و چند میلیون جریمه نقدی تعیین شد. 

وی ابراز کرد: در سال ۱۳۹۴ در حدود ۳۱۸ تن، در سال ۳۸۸ تن، ۹۷ در حدود ۳۲۰ تن مواد و فرآورده غیربهداشتی کشف و معدوم سازی شد. 

بهداد گفت: خوشبختانه در سال گذشته میزان چند سال تلاش به ثمر رسید و در حدود ۱۰۰ تن نسبت به سال گذشته میزان معدوم سازی کاهش یافت. 

وی با اشاره بر اینکه منکر این نیستیم که تخلفات به صفر رسیده است، افزود: زیرا نیروی ما تا این اندازه نیست ولی میزان کشفیات و نظارت بسیار افزایش یافته است.

مدیرکل دامپزشکی استان ادامه داد: در حدود ۱۰ هزار مرکز عرضه وجود دارد و همچنین اطلاعات و آگاهی مردم نیز افزایش یافته است و ارتباط  مستمر با دامپزشکی پیدا کرده‌اند. 

وی با بیان اینکه قبلا مهر دامپزشکی را روی گوشت می‌زدیم ولی برخی از قصاب‌ها کارشکنی کرده و گوشت دیگر می‌آوردند و وقتی نظارت می‌شد، مدعی می‌شدند که قسمت مهر شده را فروخته‌اند، گفت: الان در چهار ناحیه تگ بهداشتی می‌زنیم که دقیقا از چنگالک‌های قلاب شده زده می‌شود.  

بهداد  به راه‌حلی جهت جلوگیری از کشتارهای غیرمجاز مخصوصا در مناطق آناختون واسپیران اشاره کرد و گفت: علنا جاهای کشتارگاه مانندی برای خود ایجاد کرده بودند و وقتی مامورهای ما می‌رفتند بلافاصله از دالان‌های تو در تو  همدیگر را فراری می‌دادند ولی با هماهنگی و همکاری دستگاه‌های امنیتی و قضایی همه آنها را دستگیر کرده و احکام سنگینی برای آنها تعیین شد.  

کشته شدن چند نفر بر اثر آنفولانزای کریمه کنگو در آذربایجان شرقی

وی در ادامه معضل آنفولانزای کریمه کنگو را مورد اشاره قرار داد و گفت: به خاطر همین بیماری تاکنون چند نفر از هموطنان در استان جان خود را از دست داده‌اند و این یک بیماری بسیار سختی است.

بهداد با تاکید بر اینکه بیماری کریمه کنگو یک بیماری ویروسی است که ابتدا در دو منطقه کریمه و کنگو مشاهده شد و افزود: عامل اصلی این بیماری یک کم است که البته این مورد در ایران هم مشاهده شده است و تاکنون جان صد نفر از هموطنانمان در ایران را گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: اگر گوشت آلوده به ویروس کریمه کنگو باشد می توان با راهکار بسیار ساده آن را رفع کرد نه  اینکه با سهل‌انگاری موجب آلوده شدن به این بیرون شده و جان خود را از دست داد.

بهداد  توضیح داد: اگر بعد از ذبح گوشت و یا خرید گوشت آن را ۲۴ ساعت معرض هوای تا ۴ درجه قرار دهیم اگر این گوشت آلوده به هر ویروسی هم باشد با این دما از بین خواهد رفت و قابل استفاده خواهد بود.

وی گفت: در حال حاضر تمام کشتارگاه های دام در استان مجهز به سیستم پیش سرد هستند.

کشف 323 تن گوشت آلوده در آذربایجان شرقی

وی متذکر شد: سال گذشته در حدود ۳۲۳ تن کشفیات در تمام موارد وجود داشت که ۱۵۶ مورد فقره پرونده تشکیل شده و ۵۲ مورد حکم قضایی صادر شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان  تاکید کرد: از مردم عزیز می‌خواهم تا به هیچ وجه گوشت چرخ کرده فله‌ای خریداری نکنید حتی اگر گوشت چرخ کرده را مفتی بدهند. 

وی یادآور شد: ما مواردی داشتیم که در موادر معدود کبابی‌ها سنگدان استفاده کرده و برای قرمز کردن آن، از رنگ فرش ریخته بودند.

بهداد  تاکید کرد: در استان مرغ معتاد نداریم ولی اصلا این حرف از ریشه خنده‌دار بوده و قابل قبول نیست چراکه (البته مذاح می‌کنم) قیمت تریاک قیمت بالایی دارد و اگر بر فرض مثال استفاده هم بشود باید آن مرغ قیمت بالایی داشته باشد. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۴۴۵۶۲۲:۰۴:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۱۶
حتی در بی اعتقادترین کشورها هم چنین بساطی وجود ندارد
ناشناس۱۱۲۴۵۹۶۰۶:۵۴:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۱۷
عزیزم شما آمار کشور ها رو چک کردین. همه جای دنیا تقلب هست. چه کمتر چه بیشتر
اشقال کباب :۱۱۲۴۵۱۳۲۳:۴۴:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۱۶
چند تا از این کبابها برای مسئولان بفرستید مخلوط سنگدان و گوشت ..

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 4. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 5. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 6. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 7. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 9. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 10. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 11. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 12. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 13. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 15. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 16. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 17. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 18. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 19. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 20. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

 21. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

 22. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

 23. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

 24. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 25. موتلفه به دنبال چیست؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

    آخرین عناوین