ادعای سوزان رایس: با محمد خزاعی دیدار کردم

گروه جهان الف،   3980716181 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل متحد در کتاب خاطراتش مدعی شده با سفیر وقت ایران در سازمان ملل متحد دیدار کرده است.

ادعای سوزان رایس: با محمد خزاعی دیدار کردم

به گزارش فارس، «سوزان رایس»، سفیر اسبق آمریکا در سازمان ملل متحد در کتاب خاطراتش که به تازگی منتشر شده ادعا کرده با «محمد خزاعی»، سفیر، نماینده اسبق ایران در سازمان ملل متحد دیدار کرده است.

رایس در بخشی از کتابش با عنوان «عشقِ مخصمه‌آفرین: حکایت‌های من درباره آنچه ارزش جنگیدن داشتند» نخستین دیدار خود با آقای خزاعی را اینطور شرح می‌دهد: «نخستین ملاقات من با سفیر ایران [در سازمان ملل متحد] از یک روز بعد از ظهر در شهر نیویورک، در روز روشن شروع شد.»

وی اضافه کرد: «به جای پیدا کردن کنجی ساکت در سازمان ملل که موجب حیرت همه می‌شد یا میزبانی از او در مقر نمایندگی آمریکا که پر از روزنامه‌نگار بود قرار شد در محل اقامتش با ایشان ملاقات کنم.»

سوزان رایس بعد از نوشتن اینکه به محل اقامت خزاعی مراجعه کرده نوشته است: «به آرامی سمت در رفتیم و زنگ را به صدا درآوردیم که معمول‌ترین کار ممکن بود. دستیار سفیر جواب داد و سفیر، پایین پله‌ها با ما سلام و احوال‌پرسی کرد. دست‌هایم را بیرون آوردم تا با او دست بدهم- همان‌ کاری که روزی چندین بار در سازمان ملل انجام می‌دهم- ولی او خودش را جمع کرد و دستش را روی سینه‌اش قرار داد. بعد یادم آمد که مردهای مذهبی ایران با زنها دست نمی‌دهند.»

رایس در ادامه نوشته است: «سفیر ایران محمد خزاعی بود؛ یک فرد تحصیل‌کرده در آمریکا که سابقاً عضو مجلس ایران و نماینده این کشور در بانک جهانی بود.» رایس یادآوری کرده «پانیت تالوار»، کارشناس ارشد مسائل خلیج فارس در شورای امنیت ملی آمریکا او را در این ملاقات همراهی کرده است. 

سوزایس رایس در بخش دیگری از کتاب به محورهای مسائل مطرح‌شده در دیدارها و گفت‌وگوهای ادعایی خود با محمد خزاعی هم اشاره کرده است. او می‌نویسد: «بسیاری از ملاقات‌ها و تماس‌های تلفنی گاه‌گاه من با سفیر ایران، برای رد و بدل کردن پیام‌هایی میان پایتخت‌های دو کشور یا رایزنی درباره مسائل محل نگرانیی انجام می‌شود.»

رایس اضافه می‌کند: «من دنبال آزادی سه کوهنورد آمریکایی بازداشت‌شده در ایران که سرانجام آزاد شدند، بودم؛ ضمن اینکه می‌خواستم آنها رابرت لوینسون، مأمور اسبق اف‌بی‌ای را که از سال ۲۰۰۷ در ایران ناپدید شده و هنوز هم مفقود است برگردانند.»

وی مدعی شده است: «خواستار اتمام حملات نیروهای ایران به پرسنل ارتش آمریکا در عراق شدم و عزم آمریکا برای تلافی آن حملات را به آنها منتقل کردم. از طرف وزارت دفاع آمریکا پیشنهاد راه‌اندازی یک هاتلاین نظامی میان نظامیان دو کشور به منظور جلوگیری از درگیری‌های ناخواسته در خلیج [فارس] را مطرح کردم که ایران آن را نپذیرفت. گاهاً مجبور بودم گلایه‌های خزاعی درباره شنودهای اف‌بی‌آی از او و همکارانش در نیویورک را تحمل کنم. اغلب درباره برنامه هسته‌ای ایران رایزنی می‌کردیم و هشدار می‌دادم که آمریکا متعهد به متوقف کردن این برنامه با هر ابزار ممکن است.»

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۴۴۴۸۲۲:۰۰:۵۱ ۱۳۹۸/۷/۱۶
خاطراتت رو یکطرفه نوشتی چرا؟؟؟ تو فقط حرف زدی اونم فقط گوش کرد که حق با تو هستش؟!
ناشناس۱۱۲۴۸۹۶۱۰:۳۷:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۱۷
معمولا اونوریا صادق ترند اینوریا پنهان کارتر و محافظه کارتر مثل جریان پرتاب ناموفق ماهواره ایران در سمنان ..
ناشناس۱۱۲۴۴۶۹۲۲:۱۸:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۱۶
ادعا چیه؟ اگر گفته دیدار کرده لابد دیدار کرده دیگه
ناشناس۱۱۲۴۴۸۳۲۲:۵۷:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۱۶
گفتگو خیلی بهتر از جنگه
سید حسام۱۱۲۴۷۰۹۰۸:۳۹:۵۷ ۱۳۹۸/۷/۱۷
گفتگو با آمریکا زمینه ساز جنگه. با گفتگو که البته تحمیله در حقیقت و نه گفتگو سلاح تون رو میگیره، هم گیما هاتون رو تضعیف میکنه و وقتی خیالش راحت شد که با جنگ با شما، آسیبی نمیبینه، بعد بهتون حمله میکنه.
ناشناس۱۱۲۴۵۴۵۰۰:۳۱:۵۲ ۱۳۹۸/۷/۱۷
که چی؟ یعنی نماینده ایران دیدار کرده و آنهم چندین بار و بالاترین مقامات مملکت خبر نداشتن؟
ناشناس۱۱۲۴۷۰۴۰۸:۳۷:۱۱ ۱۳۹۸/۷/۱۷
خبر داشتن
پیراسته فر۱۱۲۴۵۸۰۰۳:۳۴:۱۴ ۱۳۹۸/۷/۱۷
باتوجه به اینکه این دیداردرسال۱۳۹۲بوده،یک امرمتداول ومرسوم می باشد،بقول خانم رایس«درروزروشن»ودرمحل کار۲همتا،رُخ داده است وموضوع مذاکره «آزادی کوهنوردان زندانی»بوده،البته به مباحث دیگرهم کشیده شده باشد هم عجیب نیست. خانم« سوزان رایس » ازسال ۱۳۸۸تاخرداد۱۳۹۲سفیر آمریکا در سازمان ملل بود وبعدازآن مشاوررئیس جمهور(اوباما)شد. «محمدخزاعی» ازپنجم تیر۱۳۸۶ تا دوازده اسفند۱۳۹۲ سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل متحد بود.قبل ازخزاعی محمدجوادظریف همین سمت راداشته است. مأموریت« محمد خزاعی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد درمورخه،اسفند۱۳۹۲ ،پس از ۷ سال به پایان رسید و «حمید ابوطالبی» معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور به عنوان جایگزین خزاعی معرفی شد. اما آمریکا با صدور ویزا برای ابوطالبی به بهانه همکاری وی با تسخیرکنندگان لانه جاسوسی(سفارت سابق آمریکا در ایران) مخالفت کرد.اما «محمد خزاعی»پس از گذشت ۶ماه ازعزلش ،همچنان -موقت-سفیر دائم در سازمان ملل ماند.
ناشناس۱۱۲۴۵۸۶۰۶:۳۴:۲۸ ۱۳۹۸/۷/۱۷
سه حالت وجود داره: 1- سوزان رایس دروغ میگه. 2- آقای خزاعی برخلاف دستورات صریح با آمریکایی ها مذاکره کرده. 3- در سخن رانی ها به مردم گفته میشه با آمریکایی ها مذاکره نمیکنیم ولی.. حالت دیگری هم هست؟!
ناشناس۱۱۲۴۷۸۳۰۹:۱۹:۱۰ ۱۳۹۸/۷/۱۷
این مربوط به قبل از برجام هستش. این گفتگوها برای حل مشکل هسته ای بوده.
ناشناس۱۱۲۴۸۸۶۱۰:۳۲:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۱۷
حالت چهارم هم این است که شما اصلا متن را نخواندی چون اگر می خواندی میفهمیدی که ملاقات مربوط به چند سال پیش است
ناشناس۱۱۲۴۶۵۹۰۸:۱۳:۰۴ ۱۳۹۸/۷/۱۷
همه خبر داشتن جز مردم شک نکنید الان هم دارن
ناشناس۱۱۲۴۶۸۳۰۸:۲۵:۳۹ ۱۳۹۸/۷/۱۷
نهایتا باید صلح نمود .حالا هرچه زودتر بهتر
behi۱۱۲۴۷۷۱۰۹:۰۸:۲۶ ۱۳۹۸/۷/۱۷
چقدر برایمان آشناست -- تحصیل کرده ی امریکا- نماینده در بانک جهانی

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

آخرین عناوین