دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

فاطمه موسوی،   3980716084 ۳۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 با تغییر ظرفیت پذیرش به حد نصاب علمی در آزمون وکالت اولین تَرَک‌ها بر دیوار انحصار وکالت ظاهر شد. ادامه این رویکرد انقلابی می‌تواند پایانی باشد برای انحصارگری در بازار خدمات حقوقی. هدف از برگزاری آزمون وکالت این است که افرادی که دارای صلاحیت هستند؛ وارد بازار وکالت شوند. از این رو معیار پذیرش باید به شیوه‌ای باشد که هر فردی که حداقل صلاحیت علمی را دارا بود پذیرفته شود اما اعمال محدودیت عددی بر روی آزمون وکالت و واگذاری آن به ذی نفعان در حرفه وکالت باعث شده تا بسیاری از متقاضیان ازمون وکالت علی رغم برخورداری از صلاحیت علمی موفق به قبولی در آزمون وکالت نشوند. بنابراین می‌توان گفت که ایراد اصلی در برگزاری آزمون نیست، بلکه در معیار نادرستی است که برای پذیرش در آزمون تعیین­ شده است.

وکیل در ایران کم است

در ایران به ازاء هر ۱۰۰ هزار پرونده 76 وکیل وجود دارد اما این آمار برای کشورهای جهان به طور متوسط 240 وکیل به ازاء هر ۱۰۰ هزار پرونده است که این آمار به خوبی تعداد کم وکلا در کشور را نشان می­دهد. انحصار در روند صدور پروانه وکالت موجب شده است که کشور با کمبود وکیل مواجه شود. شیوه برگزاری آزمون وکالت به صورتی است که تنها سه یا چهار درصد شرکت کنندگان دراین آزمون پذیرفته می­شوند.

انحصار در هر بازاری اتفاق بیفتد موجب می­شود که قیمت درآن بازار به شدت افزایش یافته و کیفیت محصول و یا خدمت ارائه شده به شدت کاهش بیابد. اتفاقی که در بازار وکالت نیز شاهد وقوع آن هستیم. انحصار در این بازار موجب شده که دستمزد وکلا سر به فلک بکشد. دستمزدهای نجومی وکلا موجب شده که مردم نتواند به وکیل مراجعه کرده و از خدمات حقوقی استفاده کنند.

 بسیاری از پرونده‌های قضایی به دلیل بی اطلاعی مردم از مسائل حقوقی شکل می­گیرند درصورتی که اگر دستمزد وکلا کاهش بیابد مراجعه نمودن مردم به وکیل می­تواند جلوی تشکیل بسیاری از پرونده­های قضایی را بگیرد. انحصار علاوه بر افزایش بیش از اندازه دستمزد وکلا موجب کاهش کیفیت خدمات حقوقی ارائه شده از طرف وکلا می­شود. وقتی تعداد وکلا محدود باشد چون وکلا رقیبان زیادی ندارند؛ انگیزه‌ای نیز برای ارائه با کیفیت خدمات حقوقی نخواهند داشت.

رقابتی شدن بازار وکالت و اینکه محدودیتی بر سر راه افزایش تعداد وکلا وجود نداشته باشد،  موجب ایجاد رقابت میان وکلا شده که این مسئله کاهش دستمزد وکلا و همچنین افزایش کیفیت خدمات حقوقی ارائه شده توسط آنها را به همراه خواهد داشت. کاهش دستمزد و افزایش کیفیت باعث می­شود که دسترسی مردم به وکیل و خدمات حقوقی در سطح جامعه افزایش بیابد. درصورت وجود رقابت میان وکلا به طور طبیعی وکیلی که خدمات با کیفیتی ارائه ندهد از بازار وکالت کنارگذاشته خواهد شد.

اولین قدم برای شکست انحصار

در ۱۷ شهریور اولین قدم برای شکستن انحصار بازار وکالت برداشته شد. علی بهادری جهرمی، رئیس مرکز مشاوران قوه قضاییه در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص تعداد قبول شدگان در آزمون وکالت اظهار کرد:«ظرفیت مشخصی وجود ندارد و در مرحله اول افرادی که حد نصاب علمی را کسب کنند به مصاحبه دعوت می‌شوند و این مورد که چه تعداد پروانه وکالت داده می‌شود مشخص نیست.»[1]

این اقدام مرکز وکلا با استقبال گسترده فارغ‌التحصیلان حقوق و مسئولین مواجه شد. دکتر جلیل محبی، رئیس پیشین بسیج حقوق دانان کشور در این باره گفت:«عقلانیت رئیسی فراتر از حد تصور است. از اقدامات اخیر ایشان این است که حد نصاب برای تعداد وکلا را برداشته و نمره قبولی را ملاک قرارداده‌اند. در سیستم قبلی اگر همه شرکت‌کنندگان در تراز حقوق‌دانان بزرگ هم بودند؛ باز هم امکان قبولی وجود نداشت یا اگر همگی بی‌سواد بودند باز هم تعدادی قبول می‌شدند.»

اما از سوی دیگر چند روز بعد از انتشار آگهی آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه و عده‌ای بر آشفته شدند و نامه پراکنی کردند و خواستار معلق شدن آزمون مرکز وکلا شده‌اند. به عنوان نمونه مرتضی شهبازی نیا رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) در مصاحبه‌ای گفت:«با ملاحظه آگهی آزمون مرکز مرکز وکلای قوه قضاییه مشخص است که تصمیمات اتخاذ شده بیشتر متاثر از رقابت با کانون‌های وکلا است تا اقتضاء مصالح کشور. بر این اساس کانون‌های وکلا طی مکاتباتی با مقامات محترم قضایی درخواست کرده‌اند که با لحاظ شائبه‌های قانونی، پذیرش کارآموز وکالت در این مرکز تا تعیین تکلیف طرح‌هایی که در مجلس در حال بررسی است، معلق بماند.[2]»

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه هم در واکنش به این اظهارنظرها خطاب به داوطلبان و متقاضیان شرکت در آزمون وکالت این مرکز گفت: «آزمون وکالت مرکز وکلای قوه‌قضائیه به هیچ وجه تعلیق نمی‌شود و متقاضیان به فضاسازی‌های صورت گرفته توجهی نکنند و فقط برای آزمون آماده شوند.»

با ادامه این رویکرد در آینده نزدیک شاهد  ورود وکلای جوان تازه نفس و کاهش دستمزدهای نامتعارف در بازار وکالت، افزایش دسترسی مردم به خدمات حقوقی و کاهش پرونده­های قضایی خواهیم بود.

 [1]                      https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/06/17/2092938
[2]                      https://www.isna.ir/news/98062110096

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

به امید آنکه۱۱۲۷۰۹۶۰۹:۵۸:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۱۹
باید آگاهی مردم از امور حقوقی بالا رفته تا آنجا که ممکن است کمتر احتیاج به وکیل داشته باشند. قوه قضاییه نیز باید اصطلاحات حقوقی که غالبا" عربی بوده و درک آن برای مردم مشکل است را به فارسی معادل سازی نماید. ضمنا" چاپ جزوه ای که الفبای حقوقی را توضیح می دهد نیز می تواند کارگشا باشد.
abbas۱۱۲۷۱۱۳۱۰:۰۹:۳۳ ۱۳۹۸/۷/۱۹
انحصار پزشکی هم باید تغییر کند سرمایه گذاران زیادی حاضرند بیمارستان و دانشگاه پزشکی دایر کنند بشرط اینکه مسئولین وزارت بهداشت بگذارند
ناشناس۱۱۲۷۱۱۷۱۰:۱۲:۴۵ ۱۳۹۸/۷/۱۹
ببینین میتونین وکالت رو هم به قهقرا ببرین؟
رضا۱۱۲۷۱۲۳۱۰:۱۷:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۱۹
درایران همه انحصارهاشکسته میشود.دیگرکسی آرزوی مهندس بودن ندارد.دیشب دوستی که مهندسی خوانده بودمی گفت استادگفت برای نمره حداقلی گرفتن گزینه های الف وب وج ود را به ترتیبی که گفتم بزنیدنه مطالعه لازم است نه کلاس آمدن.حالا می خواهندانحصارپزشکی رابشکنندوخواهندشکست کاسبی خوبی است برای دانشگاه آزادتاباسواستفاده ازشوق خانواده های بدبخت بچه هایشان رادکترکندوپول هایشان رابچاپدوالبته بچه پولدارهای بی غم وتنبل هم دکترشوند.البته درآینده وکیل شاغل دراسنپ ودکترسبزی فروش زیادخواهیم داشت.
ناشناس۱۱۲۷۱۴۰۱۰:۳۸:۵۹ ۱۳۹۸/۷/۱۹
اینم مثل بقیه چیزا سهمیه‌ای و.. کنید بعدش هم هر کاری دوست دارید کنید
محسن۱۱۲۷۱۸۵۱۱:۲۰:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۱۹
ایکاش یه فکری هم به حال نقل انتقال خودرو می کردند ، واقعا" با وجود پلیس ، بازدید اصالت خودرو ، تعویض پلاک و سند مالکیت خودرو و انجام نقل انتقال توسط ایشان ، دلیل موجهی برای مراجعه به دفتر اسناد رسمی نیست
محسن۱۱۲۸۳۸۵۱۳:۳۷:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۲۰
خوب عزیز الان هم نیازی نیست برگه سبز من شنیدم که کافیه بازم تحقیق کن
ناشناس۱۱۲۷۲۰۹۱۱:۳۷:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۱۹
در نظر من بعنوان یک موکل . سابقه کاری و تجربه یک وکیل بسیار مهم است . در ضمن اصلاح قوانین و مواردی مثل اجرای طرح کاداستر باعث کاهش شدید دعاوی میشود
ناشناس۱۱۲۷۲۴۱۱۱:۵۹:۵۴ ۱۳۹۸/۷/۱۹
وکیل کم داریم؟ چندتا وکیل بیکار براتون نام ببرم که از همین آزمون های سخت عبور کردن و صلاحیت هم دارن اما تو کرایه دفتر و هزینه های اولیه زندگیشون موندن؟ میخواید آمار بیکاری رو کاهش بدید وبه تعداد وکلای بیکار اضافه کنید!؟
ناشناس۱۱۲۷۳۰۱۱۳:۰۰:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۱۹
کاش پزشکی هم همینجور میشد. چقدر باید تو.صف نوبت دکتر بشینیم و توهین ها را تحمل کنیم و پول گزاف دهیم؟
ناشناس۱۱۲۷۳۰۵۱۳:۰۳:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۱۹
رئیسی بت شکن بت فساد بشکن
ناشناس۱۱۲۷۳۵۴۱۴:۰۱:۱۵ ۱۳۹۸/۷/۱۹
دفترخانه های اسناد رسمی + تخصص پزشکی فراموش نشود.
وهابزاده۱۱۲۷۳۵۵۱۴:۰۶:۱۵ ۱۳۹۸/۷/۱۹
خیلی هم عالی اقدام بسیار خوبی است و ایکاش زودتر انجام شده بود در هر حال از مرکز وکلا سپاسگذارم
ناشناس۱۱۲۷۳۵۸۱۴:۱۳:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۱۹
بياييد خوش آمديد تا ببينيد هيچ خبري در وكالت نيست
ناشناس۱۱۲۷۳۸۱۱۴:۵۰:۱۱ ۱۳۹۸/۷/۱۹
انحصار =فساد
سجاد۱۱۲۷۳۹۲۱۴:۵۹:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۱۹
شاهد افزایش تعداد وکلای بیکار خواهیم بود. شاهد اشباع بازار وکالت و درنتیجه بی ارزش شدن شغل وکالت خواهیم بود. بلایی که بر سر جامعه‌ی مهندسی هم آمد
ناشناس۱۱۲۷۳۹۳۱۵:۰۱:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۱۹
همه رشته ها باید آزاد بشه و جو رقابتی شه
ناشناس۱۱۲۷۴۳۹۱۶:۱۰:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۱۹
ایا اگر کسی رشتهای را به اتمام رساند کسی حق دارد مانع کار کردن او شود
یک حقوق خوان۱۱۲۷۴۴۹۱۶:۳۳:۲۲ ۱۳۹۸/۷/۱۹
ان شاءالله به زودی این حصر در مشاغل وکالت و پزشکی شکسته بشه و یکی از مهمترین اصول قانون اساسی که اصل آزادی در انتخاب شغل هست اجرایی بشه.چرا که هر کجا که انحصار باشه فساد هم هست.
ناشناس۱۱۲۷۴۶۷۱۷:۱۵:۴۶ ۱۳۹۸/۷/۱۹
یک نظارتی هم بگذارید تا مردم غارت نشوند
ناشناس۱۱۲۷۴۹۶۱۷:۵۵:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۱۹
لطفا صلاحیت اخلاقی را هم لحاظ کنید ملتمسانه تمنا داریم
ناشناس۱۱۲۷۵۱۷۱۸:۳۸:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۱۹
ما وکلای کانون وکلا اساسا مشاوران ماده ۱۸۷ رو وکیل نمی دونیم. مردم هم بهتره پرونده هاشون رو به این افراد کم تخصص ندن
ناشناس۱۱۲۸۰۶۲۱۱:۱۱:۰۵ ۱۳۹۸/۷/۲۰
من خودم هرگز به وکلای کانون وکلا مراجعه نمی کنم چون اکثرا کار بلد نیستند و اضافه از مردم می گیرند وکیل ماده 187 بسیار باسوادتر و ارزان تر خدمت می کنند
حسین۱۱۲۷۵۱۸۱۸:۳۸:۵۲ ۱۳۹۸/۷/۱۹
کاری که سالها پیش باید انجام می شد. لحاظ نمره قبولی کاری است که نظام مهندسی ساختمان سالهاست انجام می دهد. گام دوم توزیع برخی کارهاست که پیچیدگی خاص ندارند بین وکلای جوان و تازه کار است
ناشناس۱۱۲۷۵۲۳۱۸:۴۵:۴۰ ۱۳۹۸/۷/۱۹
برای پزشکی هم باید چنین قانونی وضع شود و انحصار در ظرفیت تخصص پزشکی برداشته شود .
دکتر داروساز۱۱۲۷۵۳۹۱۹:۲۳:۵۱ ۱۳۹۸/۷/۱۹
کمک کنید دیوار انحصار داروخانه داری در کشور نیز ترک بردارد تعداد داروخانه ها در کشور کم است و داروسازان جوان بیکار و امتیاز داروخانه در شهرهای بزرگ سه تا چهار میلیارد تومن خربد و فروش می شود.
ایرانی۱۱۲۷۵۴۰۱۹:۲۷:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۱۹
انحصلر داروخانه هم باید برداشته بشه
ناشناس۱۱۲۷۵۵۹۲۰:۲۰:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۱۹
هر چیزی کمش باعث فساد هست و زیادش هم باعث فساد هست . البته ان چیزی که خوبه هست کیفیت هست نه کمیت .
امیر۱۱۲۷۵۷۸۲۱:۰۵:۳۹ ۱۳۹۸/۷/۱۹
وکالت انحصاری نیست وتنها نهادی هست که با توجه به علم نفر موفق به اخذ وکالت میشوند.
ناشناس۱۱۲۷۵۸۲۲۱:۱۸:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۱۹
خدا عمر بدهد به باعث و بانی اش.
ناشناس۱۱۲۷۶۰۲۲۱:۴۳:۴۹ ۱۳۹۸/۷/۱۹
بهتر اسا بگویند دیوار صلاحیت ترک برداشت، حالا هر بی سوادی خواهد توانست بدون گذراندن دوره و امتحان، وکالت کند
محمد۱۱۲۷۶۸۲۰۰:۰۷:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۲۰
خبرنگاری که حقایق را بنا بر مصلت خود وارونه جلوه دهد.خائن مطلق به مخاطب و ملت بوده و سزاوار اشد مجازات در افترا و تشویش اذهان عمومی
ناشناس۱۱۲۸۰۵۴۱۱:۰۷:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۲۰
بله ذینفعان وکالت که با وارونه جلوه دادن حقایق مانع افزایش رقیب کاری می شوند مستحق مجازاتند
بنده خدا۱۱۲۷۶۸۳۰۰:۰۸:۰۵ ۱۳۹۸/۷/۲۰
هرچیزی که انحصاری شد گندش در می اید از قدرت سیاسی گرفته تا وکالت دزد بازاری ................
جمال۱۱۲۷۸۵۶۰۹:۱۴:۲۸ ۱۳۹۸/۷/۲۰
من زیاد به ترکیه سفر می کنم و رشته اصلیم حقوق است اما به دلیل بیکاری و انحصار وکالت در ایران به ناچار کار تجاری می کنم در کشور ترکیه چیزی به نام ظرفیت ثابت وجود ندارد و هر فارغ التحصیل حقوق به کانون های وکلای انجا مراجعه و با پرداخت هزینه راحت برای وکالت تربیت می شود یکبار که با وکیلی در انجا صحبت کردم و گفتم در کشور ما از هر سی تا پنجاه نفر داوطلب وکالت یک نفر می تواند وکیل شود تعجب کرد و گفت مگر ممکن است باورش نمی شد و کفت در کشور ترکیه پر دانشگاه پولی مانند دانشگاه ازاد کشورمان وجود دارد اما چون درامد وکالت در انجا رقابتی کامل است فقط افراد علاقه مند وارد این حرفه می شوند و بیشتر رشته های بازرگانی و مدیریتی می خوانند گفت کشور شما اگر می خواهد دادگاه هایش کمتر شلوغ شود باید کاری کند که مانند کشور ما وکالت همه گیر شود چون در کشور ما حتی یک کارگر هم برای کارش وکیل با نرخ مناسب می گیرد و تعداد زیادی از وکلا در ترکیه نیز می خواستند وکالت را محدود کنند اما دولت ترکیه اصلا اجازه این کار را نمی دهد چرا که معنی ندارد درامد وکالت در کشور ترکیه وقتی راحت کانون های وکلا می توانند حقوقی را با دریافت هزینه اموزش دهند جلوی دیگران را بگیرند تا در کارشان دست زیاد نشود
ناشناس۱۱۲۷۹۸۷۱۰:۳۵:۰۳ ۱۳۹۸/۷/۲۰
حضرت ایت الله رییسی درهم کوبنده انحصارات
ناشناس۱۱۲۸۷۲۵۱۷:۰۵:۰۶ ۱۳۹۸/۷/۲۰
ای کاش کارکنان دادگستری و قضات بازنشسته از وکالت محروم شوند چون فساد زا است.
مبارزه باانحصاروفساد۱۱۲۹۴۲۵۰۹:۳۶:۳۸ ۱۳۹۸/۷/۲۱
خدابرای تمام انحصارگراهانسازه پول حرام میخورن یه عده بیکارهستندواونا نان انحصارشونومیخورن ازهمه مهمترجزیی از بیسوادترین ادمها هستندوازبی تفاوت بودن بقیه سواستفاده میکنند
ناشناس۱۱۲۹۴۷۹۱۰:۲۶:۵۸ ۱۳۹۸/۷/۲۱
هر کاری رو شروع میکنی باید با مطالعه و کار کارشناسی باشه ، نباشه که این طرح از اون ور بوم بیفته خدا آخر و عاقبت این کار را رو به خیر بگردونه

پربحث‌های دیروز

 1. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 2. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 3. فاصله ما و رهبری در این روزها

 4. سخنگوی دولت: روحانی خود را فدای مصالح کرد/ احتمال وصل شدن اینترنت برخی استان‌ها/ در عربده کشی‌ها صدای به حق مردم کمتر شنیده می‌شود

 5. محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت

 6. شاکری: طرح افزایش قیمت بنزین قابلیت اصلاح دارد

 7. شهادت یک بسیجی در ملارد/ آخرین وضعیت شهرهای مختلف

 8. حکم کشته شدن آشوبگران از نگاه اروپا چیست؟

 9. کدام گروه‌ها مشمول کمک معیشتی می‌شوند + اینفوگرافی

 10. رئیسی: صف مردم از صف اشرار و اخلالگران جدا است/ انتقاد از شیوه اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین

 11. سخنگوی دولت:‌ رئیس‌جمهور خود را فدای مصالح کلان کشور و مردم کرد

 12. علی مطهری: مجلس از حیز انتفاع ساقط است

 13. تیراندازی اغتشاشگران مسلح در اندیمشک به سوی مردم

 14. دولت به فکر کاهش اثرات منفی افزایش یکباره قیمت‌ بنزین باشد

 15. گالوپ: ترامپ بی شخصیت ترین نامزد انتخابات آمریکا

 16. فیلمی از خسارت زدن آشوبگران به اموال عمومی

 17. تخریب و خسارت‌های اشرار

 18. ادامه واکنش‌ها به طرح افزایش قیمت بنزین: چگونه اعتراضات آرام، خشونت‌آمیز می‌شود؟/ مطهری: مجلس دهم درباره مشکل بنزین تعلل کرد/ روایت زاکانی از دلایل حمایت رهبری از طرح سران قوا

 19. وقتی آشوبگران به کتاب هم رحم نمی‌کنند + عکس

 20. امام جمعه شیراز: اگر شورای تامین نتواند اغتشاشات را جمع کند، به همراه بسیج به میدان خواهم رفت

 21. سپاه در واکنش به حوادث و وقایع اخیر: با ادامه هرگونه ناامنی قاطعانه برخورد خواهیم کرد

 22. آمریکا از آشوبگران در ایران خواست از خرابکاری‌هایشان فیلم بفرستند

 23. گریه‌های دردناک مردی که جهیزیه دخترش در آتش سوخت

 24. تاملاتی درباره اعتراضات اخیر/ وقتی رئیس جمهور با مردم حرف نمی‌زند

 25. ربیعی: یارانه حمایتی جدید در دولت‌های بعد هم پرداخت خواهد شد

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 4. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 5. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 6. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 7. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 8. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 9. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 10. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 11. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 12. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 13. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 14. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 15. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 16. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 17. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 18. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 19. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 20. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 21. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 22. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 25. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

پربحث‌های هفته

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 3. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 4. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

 5. شهرداری تهران: برای شرایط برفی تمرین نداریم/ نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد

 6. رئیسی: صف مردم از صف اشرار و اخلالگران جدا است/ انتقاد از شیوه اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین

 7. چرا از پیشرفت‌های پزشكي‌مان پول در نمی‌آوریم؟/ وزیر اسبق بهداشت: شبکه های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند

 8. نظر رهبری درباره چندهمسری/ «خدا یکی ، محبت یکی و یار یکی»

 9. سرنخ جدید از ترافیک ناگهانی تهران

 10. گزارش غلط دانش آموز به والدین کار دست معلم داد

 11. شهردار تهران: اگر باد بوزد وضعیت هوا خوب می‌شود

 12. واکنش‌ها به غافلگیری دوباره شهرداری تهران در برف

 13. آلودگی و برودت هوا، بارش برف و سختی تردد؛ مدارس برخی مناطق را تعطیل کرد/ تعطیلی مدارس غرب تهران

 14. کارکنان متخلف سازمان ثبت اسناد بازداشت شدند + جزئیات

 15. پای داماد نعمت‌زاده هم به دادگاه مفاسد باز شد

 16. برخی نمایندگان مجلس: لیست اموالمان را در سامانه ثنا ثبت نمی‌کنیم

 17. حالا نمی‌شود وزارت بهداشت جشنواره‌های هنری برگزار نکند؟!

 18. امام جمعه شیراز: اگر شورای تامین نتواند اغتشاشات را جمع کند، به همراه بسیج به میدان خواهم رفت

 19. دادستان کشور: خسارت‌دیدگان شکایت کنند تا اشرار محکوم شوند/ قیمت‌ها به بهانه بنزین افزایش نیابند

 20. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

 21. پیام عجیب مهدی طارمی به خانم بازیگر: تبریک ننه جان!/عکس

 22. برای آلودگی هوای تهران هم نامگذاری کنید!

 23. سردار اشتری: خط قرمز پلیس تعدی به حقوق مردم است

 24. واکنش حناچی به وضعیت تهران بعد از بارش برف

 25. وضعیت شهرهای مختلف بعد از گرانی بنزین/ بازگشت آرامش به کشور

آخرین عناوین