دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

فاطمه موسوی،   3980716084 ۳۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 با تغییر ظرفیت پذیرش به حد نصاب علمی در آزمون وکالت اولین تَرَک‌ها بر دیوار انحصار وکالت ظاهر شد. ادامه این رویکرد انقلابی می‌تواند پایانی باشد برای انحصارگری در بازار خدمات حقوقی. هدف از برگزاری آزمون وکالت این است که افرادی که دارای صلاحیت هستند؛ وارد بازار وکالت شوند. از این رو معیار پذیرش باید به شیوه‌ای باشد که هر فردی که حداقل صلاحیت علمی را دارا بود پذیرفته شود اما اعمال محدودیت عددی بر روی آزمون وکالت و واگذاری آن به ذی نفعان در حرفه وکالت باعث شده تا بسیاری از متقاضیان ازمون وکالت علی رغم برخورداری از صلاحیت علمی موفق به قبولی در آزمون وکالت نشوند. بنابراین می‌توان گفت که ایراد اصلی در برگزاری آزمون نیست، بلکه در معیار نادرستی است که برای پذیرش در آزمون تعیین­ شده است.

وکیل در ایران کم است

در ایران به ازاء هر ۱۰۰ هزار پرونده 76 وکیل وجود دارد اما این آمار برای کشورهای جهان به طور متوسط 240 وکیل به ازاء هر ۱۰۰ هزار پرونده است که این آمار به خوبی تعداد کم وکلا در کشور را نشان می­دهد. انحصار در روند صدور پروانه وکالت موجب شده است که کشور با کمبود وکیل مواجه شود. شیوه برگزاری آزمون وکالت به صورتی است که تنها سه یا چهار درصد شرکت کنندگان دراین آزمون پذیرفته می­شوند.

انحصار در هر بازاری اتفاق بیفتد موجب می­شود که قیمت درآن بازار به شدت افزایش یافته و کیفیت محصول و یا خدمت ارائه شده به شدت کاهش بیابد. اتفاقی که در بازار وکالت نیز شاهد وقوع آن هستیم. انحصار در این بازار موجب شده که دستمزد وکلا سر به فلک بکشد. دستمزدهای نجومی وکلا موجب شده که مردم نتواند به وکیل مراجعه کرده و از خدمات حقوقی استفاده کنند.

 بسیاری از پرونده‌های قضایی به دلیل بی اطلاعی مردم از مسائل حقوقی شکل می­گیرند درصورتی که اگر دستمزد وکلا کاهش بیابد مراجعه نمودن مردم به وکیل می­تواند جلوی تشکیل بسیاری از پرونده­های قضایی را بگیرد. انحصار علاوه بر افزایش بیش از اندازه دستمزد وکلا موجب کاهش کیفیت خدمات حقوقی ارائه شده از طرف وکلا می­شود. وقتی تعداد وکلا محدود باشد چون وکلا رقیبان زیادی ندارند؛ انگیزه‌ای نیز برای ارائه با کیفیت خدمات حقوقی نخواهند داشت.

رقابتی شدن بازار وکالت و اینکه محدودیتی بر سر راه افزایش تعداد وکلا وجود نداشته باشد،  موجب ایجاد رقابت میان وکلا شده که این مسئله کاهش دستمزد وکلا و همچنین افزایش کیفیت خدمات حقوقی ارائه شده توسط آنها را به همراه خواهد داشت. کاهش دستمزد و افزایش کیفیت باعث می­شود که دسترسی مردم به وکیل و خدمات حقوقی در سطح جامعه افزایش بیابد. درصورت وجود رقابت میان وکلا به طور طبیعی وکیلی که خدمات با کیفیتی ارائه ندهد از بازار وکالت کنارگذاشته خواهد شد.

اولین قدم برای شکست انحصار

در ۱۷ شهریور اولین قدم برای شکستن انحصار بازار وکالت برداشته شد. علی بهادری جهرمی، رئیس مرکز مشاوران قوه قضاییه در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص تعداد قبول شدگان در آزمون وکالت اظهار کرد:«ظرفیت مشخصی وجود ندارد و در مرحله اول افرادی که حد نصاب علمی را کسب کنند به مصاحبه دعوت می‌شوند و این مورد که چه تعداد پروانه وکالت داده می‌شود مشخص نیست.»[1]

این اقدام مرکز وکلا با استقبال گسترده فارغ‌التحصیلان حقوق و مسئولین مواجه شد. دکتر جلیل محبی، رئیس پیشین بسیج حقوق دانان کشور در این باره گفت:«عقلانیت رئیسی فراتر از حد تصور است. از اقدامات اخیر ایشان این است که حد نصاب برای تعداد وکلا را برداشته و نمره قبولی را ملاک قرارداده‌اند. در سیستم قبلی اگر همه شرکت‌کنندگان در تراز حقوق‌دانان بزرگ هم بودند؛ باز هم امکان قبولی وجود نداشت یا اگر همگی بی‌سواد بودند باز هم تعدادی قبول می‌شدند.»

اما از سوی دیگر چند روز بعد از انتشار آگهی آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه و عده‌ای بر آشفته شدند و نامه پراکنی کردند و خواستار معلق شدن آزمون مرکز وکلا شده‌اند. به عنوان نمونه مرتضی شهبازی نیا رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) در مصاحبه‌ای گفت:«با ملاحظه آگهی آزمون مرکز مرکز وکلای قوه قضاییه مشخص است که تصمیمات اتخاذ شده بیشتر متاثر از رقابت با کانون‌های وکلا است تا اقتضاء مصالح کشور. بر این اساس کانون‌های وکلا طی مکاتباتی با مقامات محترم قضایی درخواست کرده‌اند که با لحاظ شائبه‌های قانونی، پذیرش کارآموز وکالت در این مرکز تا تعیین تکلیف طرح‌هایی که در مجلس در حال بررسی است، معلق بماند.[2]»

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه هم در واکنش به این اظهارنظرها خطاب به داوطلبان و متقاضیان شرکت در آزمون وکالت این مرکز گفت: «آزمون وکالت مرکز وکلای قوه‌قضائیه به هیچ وجه تعلیق نمی‌شود و متقاضیان به فضاسازی‌های صورت گرفته توجهی نکنند و فقط برای آزمون آماده شوند.»

با ادامه این رویکرد در آینده نزدیک شاهد  ورود وکلای جوان تازه نفس و کاهش دستمزدهای نامتعارف در بازار وکالت، افزایش دسترسی مردم به خدمات حقوقی و کاهش پرونده­های قضایی خواهیم بود.

 [1]                      https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/06/17/2092938
[2]                      https://www.isna.ir/news/98062110096

دیدگاه کاربران

به امید آنکه۱۱۲۷۰۹۶۰۹:۵۸:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۱۹
باید آگاهی مردم از امور حقوقی بالا رفته تا آنجا که ممکن است کمتر احتیاج به وکیل داشته باشند. قوه قضاییه نیز باید اصطلاحات حقوقی که غالبا" عربی بوده و درک آن برای مردم مشکل است را به فارسی معادل سازی نماید. ضمنا" چاپ جزوه ای که الفبای حقوقی را توضیح می دهد نیز می تواند کارگشا باشد.
abbas۱۱۲۷۱۱۳۱۰:۰۹:۳۳ ۱۳۹۸/۷/۱۹
انحصار پزشکی هم باید تغییر کند سرمایه گذاران زیادی حاضرند بیمارستان و دانشگاه پزشکی دایر کنند بشرط اینکه مسئولین وزارت بهداشت بگذارند
ناشناس۱۱۲۷۱۱۷۱۰:۱۲:۴۵ ۱۳۹۸/۷/۱۹
ببینین میتونین وکالت رو هم به قهقرا ببرین؟
رضا۱۱۲۷۱۲۳۱۰:۱۷:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۱۹
درایران همه انحصارهاشکسته میشود.دیگرکسی آرزوی مهندس بودن ندارد.دیشب دوستی که مهندسی خوانده بودمی گفت استادگفت برای نمره حداقلی گرفتن گزینه های الف وب وج ود را به ترتیبی که گفتم بزنیدنه مطالعه لازم است نه کلاس آمدن.حالا می خواهندانحصارپزشکی رابشکنندوخواهندشکست کاسبی خوبی است برای دانشگاه آزادتاباسواستفاده ازشوق خانواده های بدبخت بچه هایشان رادکترکندوپول هایشان رابچاپدوالبته بچه پولدارهای بی غم وتنبل هم دکترشوند.البته درآینده وکیل شاغل دراسنپ ودکترسبزی فروش زیادخواهیم داشت.
ناشناس۱۱۲۷۱۴۰۱۰:۳۸:۵۹ ۱۳۹۸/۷/۱۹
اینم مثل بقیه چیزا سهمیه‌ای و.. کنید بعدش هم هر کاری دوست دارید کنید
محسن۱۱۲۷۱۸۵۱۱:۲۰:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۱۹
ایکاش یه فکری هم به حال نقل انتقال خودرو می کردند ، واقعا" با وجود پلیس ، بازدید اصالت خودرو ، تعویض پلاک و سند مالکیت خودرو و انجام نقل انتقال توسط ایشان ، دلیل موجهی برای مراجعه به دفتر اسناد رسمی نیست
محسن۱۱۲۸۳۸۵۱۳:۳۷:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۲۰
خوب عزیز الان هم نیازی نیست برگه سبز من شنیدم که کافیه بازم تحقیق کن
ناشناس۱۱۲۷۲۰۹۱۱:۳۷:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۱۹
در نظر من بعنوان یک موکل . سابقه کاری و تجربه یک وکیل بسیار مهم است . در ضمن اصلاح قوانین و مواردی مثل اجرای طرح کاداستر باعث کاهش شدید دعاوی میشود
ناشناس۱۱۲۷۲۴۱۱۱:۵۹:۵۴ ۱۳۹۸/۷/۱۹
وکیل کم داریم؟ چندتا وکیل بیکار براتون نام ببرم که از همین آزمون های سخت عبور کردن و صلاحیت هم دارن اما تو کرایه دفتر و هزینه های اولیه زندگیشون موندن؟ میخواید آمار بیکاری رو کاهش بدید وبه تعداد وکلای بیکار اضافه کنید!؟
ناشناس۱۱۲۷۳۰۱۱۳:۰۰:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۱۹
کاش پزشکی هم همینجور میشد. چقدر باید تو.صف نوبت دکتر بشینیم و توهین ها را تحمل کنیم و پول گزاف دهیم؟
ناشناس۱۱۲۷۳۰۵۱۳:۰۳:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۱۹
رئیسی بت شکن بت فساد بشکن
ناشناس۱۱۲۷۳۵۴۱۴:۰۱:۱۵ ۱۳۹۸/۷/۱۹
دفترخانه های اسناد رسمی + تخصص پزشکی فراموش نشود.
وهابزاده۱۱۲۷۳۵۵۱۴:۰۶:۱۵ ۱۳۹۸/۷/۱۹
خیلی هم عالی اقدام بسیار خوبی است و ایکاش زودتر انجام شده بود در هر حال از مرکز وکلا سپاسگذارم
ناشناس۱۱۲۷۳۵۸۱۴:۱۳:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۱۹
بياييد خوش آمديد تا ببينيد هيچ خبري در وكالت نيست
ناشناس۱۱۲۷۳۸۱۱۴:۵۰:۱۱ ۱۳۹۸/۷/۱۹
انحصار =فساد
سجاد۱۱۲۷۳۹۲۱۴:۵۹:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۱۹
شاهد افزایش تعداد وکلای بیکار خواهیم بود. شاهد اشباع بازار وکالت و درنتیجه بی ارزش شدن شغل وکالت خواهیم بود. بلایی که بر سر جامعه‌ی مهندسی هم آمد
ناشناس۱۱۲۷۳۹۳۱۵:۰۱:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۱۹
همه رشته ها باید آزاد بشه و جو رقابتی شه
ناشناس۱۱۲۷۴۳۹۱۶:۱۰:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۱۹
ایا اگر کسی رشتهای را به اتمام رساند کسی حق دارد مانع کار کردن او شود
یک حقوق خوان۱۱۲۷۴۴۹۱۶:۳۳:۲۲ ۱۳۹۸/۷/۱۹
ان شاءالله به زودی این حصر در مشاغل وکالت و پزشکی شکسته بشه و یکی از مهمترین اصول قانون اساسی که اصل آزادی در انتخاب شغل هست اجرایی بشه.چرا که هر کجا که انحصار باشه فساد هم هست.
ناشناس۱۱۲۷۴۶۷۱۷:۱۵:۴۶ ۱۳۹۸/۷/۱۹
یک نظارتی هم بگذارید تا مردم غارت نشوند
ناشناس۱۱۲۷۴۹۶۱۷:۵۵:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۱۹
لطفا صلاحیت اخلاقی را هم لحاظ کنید ملتمسانه تمنا داریم
ناشناس۱۱۲۷۵۱۷۱۸:۳۸:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۱۹
ما وکلای کانون وکلا اساسا مشاوران ماده ۱۸۷ رو وکیل نمی دونیم. مردم هم بهتره پرونده هاشون رو به این افراد کم تخصص ندن
ناشناس۱۱۲۸۰۶۲۱۱:۱۱:۰۵ ۱۳۹۸/۷/۲۰
من خودم هرگز به وکلای کانون وکلا مراجعه نمی کنم چون اکثرا کار بلد نیستند و اضافه از مردم می گیرند وکیل ماده 187 بسیار باسوادتر و ارزان تر خدمت می کنند
حسین۱۱۲۷۵۱۸۱۸:۳۸:۵۲ ۱۳۹۸/۷/۱۹
کاری که سالها پیش باید انجام می شد. لحاظ نمره قبولی کاری است که نظام مهندسی ساختمان سالهاست انجام می دهد. گام دوم توزیع برخی کارهاست که پیچیدگی خاص ندارند بین وکلای جوان و تازه کار است
ناشناس۱۱۲۷۵۲۳۱۸:۴۵:۴۰ ۱۳۹۸/۷/۱۹
برای پزشکی هم باید چنین قانونی وضع شود و انحصار در ظرفیت تخصص پزشکی برداشته شود .
دکتر داروساز۱۱۲۷۵۳۹۱۹:۲۳:۵۱ ۱۳۹۸/۷/۱۹
کمک کنید دیوار انحصار داروخانه داری در کشور نیز ترک بردارد تعداد داروخانه ها در کشور کم است و داروسازان جوان بیکار و امتیاز داروخانه در شهرهای بزرگ سه تا چهار میلیارد تومن خربد و فروش می شود.
ایرانی۱۱۲۷۵۴۰۱۹:۲۷:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۱۹
انحصلر داروخانه هم باید برداشته بشه
ناشناس۱۱۲۷۵۵۹۲۰:۲۰:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۱۹
هر چیزی کمش باعث فساد هست و زیادش هم باعث فساد هست . البته ان چیزی که خوبه هست کیفیت هست نه کمیت .
امیر۱۱۲۷۵۷۸۲۱:۰۵:۳۹ ۱۳۹۸/۷/۱۹
وکالت انحصاری نیست وتنها نهادی هست که با توجه به علم نفر موفق به اخذ وکالت میشوند.
ناشناس۱۱۲۷۵۸۲۲۱:۱۸:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۱۹
خدا عمر بدهد به باعث و بانی اش.
ناشناس۱۱۲۷۶۰۲۲۱:۴۳:۴۹ ۱۳۹۸/۷/۱۹
بهتر اسا بگویند دیوار صلاحیت ترک برداشت، حالا هر بی سوادی خواهد توانست بدون گذراندن دوره و امتحان، وکالت کند
محمد۱۱۲۷۶۸۲۰۰:۰۷:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۲۰
خبرنگاری که حقایق را بنا بر مصلت خود وارونه جلوه دهد.خائن مطلق به مخاطب و ملت بوده و سزاوار اشد مجازات در افترا و تشویش اذهان عمومی
ناشناس۱۱۲۸۰۵۴۱۱:۰۷:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۲۰
بله ذینفعان وکالت که با وارونه جلوه دادن حقایق مانع افزایش رقیب کاری می شوند مستحق مجازاتند
بنده خدا۱۱۲۷۶۸۳۰۰:۰۸:۰۵ ۱۳۹۸/۷/۲۰
هرچیزی که انحصاری شد گندش در می اید از قدرت سیاسی گرفته تا وکالت دزد بازاری ................
جمال۱۱۲۷۸۵۶۰۹:۱۴:۲۸ ۱۳۹۸/۷/۲۰
من زیاد به ترکیه سفر می کنم و رشته اصلیم حقوق است اما به دلیل بیکاری و انحصار وکالت در ایران به ناچار کار تجاری می کنم در کشور ترکیه چیزی به نام ظرفیت ثابت وجود ندارد و هر فارغ التحصیل حقوق به کانون های وکلای انجا مراجعه و با پرداخت هزینه راحت برای وکالت تربیت می شود یکبار که با وکیلی در انجا صحبت کردم و گفتم در کشور ما از هر سی تا پنجاه نفر داوطلب وکالت یک نفر می تواند وکیل شود تعجب کرد و گفت مگر ممکن است باورش نمی شد و کفت در کشور ترکیه پر دانشگاه پولی مانند دانشگاه ازاد کشورمان وجود دارد اما چون درامد وکالت در انجا رقابتی کامل است فقط افراد علاقه مند وارد این حرفه می شوند و بیشتر رشته های بازرگانی و مدیریتی می خوانند گفت کشور شما اگر می خواهد دادگاه هایش کمتر شلوغ شود باید کاری کند که مانند کشور ما وکالت همه گیر شود چون در کشور ما حتی یک کارگر هم برای کارش وکیل با نرخ مناسب می گیرد و تعداد زیادی از وکلا در ترکیه نیز می خواستند وکالت را محدود کنند اما دولت ترکیه اصلا اجازه این کار را نمی دهد چرا که معنی ندارد درامد وکالت در کشور ترکیه وقتی راحت کانون های وکلا می توانند حقوقی را با دریافت هزینه اموزش دهند جلوی دیگران را بگیرند تا در کارشان دست زیاد نشود
ناشناس۱۱۲۷۹۸۷۱۰:۳۵:۰۳ ۱۳۹۸/۷/۲۰
حضرت ایت الله رییسی درهم کوبنده انحصارات
ناشناس۱۱۲۸۷۲۵۱۷:۰۵:۰۶ ۱۳۹۸/۷/۲۰
ای کاش کارکنان دادگستری و قضات بازنشسته از وکالت محروم شوند چون فساد زا است.
مبارزه باانحصاروفساد۱۱۲۹۴۲۵۰۹:۳۶:۳۸ ۱۳۹۸/۷/۲۱
خدابرای تمام انحصارگراهانسازه پول حرام میخورن یه عده بیکارهستندواونا نان انحصارشونومیخورن ازهمه مهمترجزیی از بیسوادترین ادمها هستندوازبی تفاوت بودن بقیه سواستفاده میکنند
ناشناس۱۱۲۹۴۷۹۱۰:۲۶:۵۸ ۱۳۹۸/۷/۲۱
هر کاری رو شروع میکنی باید با مطالعه و کار کارشناسی باشه ، نباشه که این طرح از اون ور بوم بیفته خدا آخر و عاقبت این کار را رو به خیر بگردونه

پربحث‌های دیروز

 1. ایران به سرعت پیر می‌شود و مسوولان فقط نگاه می‌کنند !

 2. حیاتی گوینده خبر: گفتند فعلا نیا/من به کار در صداوسیما علاقه‌مند هستم/ هیچ وقت از رسانه طلبکار نبوده‌ام

 3. قرعه‌کشی خودرو یک شوخی تلخ با مردم است

 4. یک عکس؛ یک شرح | اسب نجیب ایران خودرو !

 5. واکنش قالیباف به اظهارات تازه ترامپ

 6. پیروز بازی شطرنج خودروسازان با بازار کیست؟

 7. یک عکس، یک شرح / قهرمانان زندگی

 8. آیا ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ بازنده خواهد بود؟‌/ آیا رای ایالتها باهم متفاوتند؟

 9. نامه منتشر نشده محسن رضایی به رهبر انقلاب / از ایشان خواستم آقای هاشمی را نجات دهند

 10. رونمایی از اسناد جدید علیه تاجگردون/گزینه‌های ریاست کمیسیون‌های مجلس یازدهم/زیباکلام: در صورت حمایت خاتمی نیز لاریجانی هیچ شانسی ندارد

 11. برایان هوک: به تحریم‌های سنگین علیه ایران ادامه می‌دهیم/ تهران باید مذاکره کند

 12. تخت‌روانچی: آمریکا هیچ حقی برای آغاز هیچ کاری در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ را ندارد

 13. جزئیات قرعه‌کشی محصولات ایران خودرو/ اعلام فهرست ۱۵ هزار برنده + جدول

 14. شکایت نهاد ریاست‌جمهوری از یک فیلمساز

 15. آتش سوزی‌های اخیر تهران عمدی است؟

 16. سرقت در روز روشن فقط در چند ثانیه!

 17. مراسم قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده محصولات ایران خودرو

 18. علی مطهری: مذاکره با ترامپ، مذاکره با قاتل شهید سلیمانی است

 19. اولین مهمان قالیباف در مجلس یازدهم

پربحث‌های هفته

 1. ایران به سرعت پیر می‌شود و مسوولان فقط نگاه می‌کنند !

 2. قانون، قاتل رومینا!؟

 3. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 4. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 5. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 6. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 7. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 8. از لواسان به جماران بازگردید !

 9. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 10. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 11. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 12. حیاتی گوینده خبر: گفتند فعلا نیا/من به کار در صداوسیما علاقه‌مند هستم/ هیچ وقت از رسانه طلبکار نبوده‌ام

 13. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 14. قرعه‌کشی خودرو یک شوخی تلخ با مردم است

 15. یک عکس؛ یک شرح | اسب نجیب ایران خودرو !

 16. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 17. نکند امام هم «التقاطی» بود؟!

 18. واکنش قالیباف به اظهارات تازه ترامپ

 19. درباره مسئولی که «آخر آسفالت» زندگی می‌کند

 20. پیروز بازی شطرنج خودروسازان با بازار کیست؟

 21. در آمریکا چه می‌گذرد؟!

 22. احتمال حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰/ چرا وزیر کشور همزمان با اعتراضات آمریکا به یاد حوادث آبان افتاد؟/ افروغ: مردم هرچه فساد ببینند به پای کل نظام می‌نویسند

 23. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 24. یک عکس، یک شرح / قهرمانان زندگی

 25. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

آخرین عناوین