جهانگیری: برای سلامت مردم خط قرمزی وجود ندارد/ می‌توانیم شرایط اقتصادی بهتری را ترسیم کنیم

گروه اقتصادی الف،   3980716060 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که از شرایط سخت عبور کرده‌ایم گفت: براساس گزارش‌های که این روزها ارائه می‌شود، اقتصاد ایران هم در حال ایجاد شغل است و هم در حال حرکت به سمت مثبت شدن رشد اقتصادی حرکت می‌کند. همچنین اقتصاد کشور در حال حرکت به سمتی است که طی آن نرخ تورم کنترل می‌شود. ما قادر خواهیم بود که شرایط بهتری در کشور ترسیم کنیم.

جهانگیری: برای سلامت مردم خط قرمزی وجود ندارد/ می‌توانیم شرایط اقتصادی بهتری را ترسیم کنیم

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری صبح سه شنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی استاندارد که در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار کرد: براساس آمار رسمی که از سوی سازمان‌های معتبر کشور منتشر شده است؛ شرایط اقتصادی کشور با وجود تحریم‌های شدید آمریکا و همچنین جنگ اقتصادی که آمریکایی‌ها آن را آغاز کردند، کشور به سمت بهتر شدن در حال حرکت است.

وی افزود: هم شاخص‌های کلان اقتصادی کشور و هم گزارش‌های که از بنگاه‌های اقتصادی وصول می‌شود، بیانگر حرکت اقتصاد به سمت شرایط بهتر  است. البته این وضعیت به معنای آن نیست که بنگاه مشکل داری در کشور وجود ندارد و شرایط کشور سخت نیست، بلکه وضعیت امروز بیانگر شکست سیاست‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران است؛ آمریکایی‌ها فکر می‌کردند اقتصاد ایران دچار فروپاشی می‌شود و مردم در شرایطی قرار می‌گیرند که حرکت‌های خشن بدون برنامه انجام می‌دهند و ایرانی‌ها قادر به برگزاری جشن چهل سالگی نظام خود نخواهند بود.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که از شرایط سخت عبور کرده‌ایم خاطر نشان کرد: براساس گزارش‌های که این روزها ارائه می‌شود، اقتصاد ایران هم در حال ایجاد شغل است و هم در حال حرکت به سمت مثبت شدن رشد اقتصادی حرکت می‌کند. همچنین اقتصاد کشور در حال حرکت به سمتی است که طی آن نرخ تورم کنترل می‌شود. بورس نیز به عنوان یک شاخص بزرگ اقتصادی حرکات و رشدهای جهشی از خود نشان می‌دهد که همه این اتفاقات نشان از ایستادگی فعالان اقتصادی به ویژه بخش خصوصی وطن دوست، پای نظام و کشور است؛ این بخش در جنگ اقتصادی که در آن قرار داریم به عنوان سربازان خط مقدم به خوبی فعالیت کرده‌اند.

جهانگیری تاکید کرد: قادر خواهیم بود که شرایط بهتری در کشور ترسیم کنیم. البته برای تحقق این شرایط، پیام و خواسته فعالان اقتصادی این است که هر چه بتوانیم محیط بین المللی حاکم بر اقتصاد کشور را از فضای متشنج به سمت فضای با ثبات ببریم و با گفت و گو و تعامل رفتار کنیم، بتوانیم همانطور که نشان داده‌ایم اهل گفت وگو هستیم، مسائل منطقه‌ای خود که از حساسیت بسیار بالای برخوردار است را برطرف نمایم تا به شرایط مورد نظر خود دست بیایم.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت امروز منطقه خاورمیانه گفت: امروز منطقه حساس و مهم خلیج فارس و خاورمیانه با مسائل بسیار جدی رو به رو است و امروز جهان درگیر مسائلی شده که در صورتی که یک لحظه از آن غفلت شود، به مسائل خیلی خطرناکی منجر می‌شود؛ باید حتما در این شرایط مسوولان سیاسی کشور با تدبیر و دقت این بخش را کنترل کنند تا هم در منطقه ما اتفاقی نیفتد و بتوانیم مسائل را با گفت و گو حل کنیم  و هم در سطح بین المللی بتوانیم فشارهای که بر اقتصاد کشور وارد شده است را به نقطه مطلوب برسانیم.

معاون اول رئیس جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر لزوم توجه به مسائل مربوط به استاندارد در همه شرایط در کشور خاطر نشان کرد: گاهی اوقات تصور می‌شود که چون در دوران تحریم قرار گرفته‌ایم، برخی از سازمان‌های که به طور طبیعی وظیفه‌اش از اهمیت بالای برخودار است، به نوعی احساس می‌شود ایجاد محدودیت می‌کنند نباید مورد توجه قرار بگیرند و بلکه باید آنها را از صحنه کنار گذاشت.

وی افزود: عده‌ای ممکن است بگویند که در دوران تحریم و شرایط سخت محیط زیست و استاندارد سخت گیری نکنند و به آنها کمتر توجه شود. بیان مطالبی از این دست بسیار اشتباه است و فعالان اقتصادی نباید اجازه دهند چنین زمزمه‌ای در کشور راه بیفتد.

وی با اشاره به فعالیت برخی صنایع و تولید کنندگان در سطوح بین المللی خاطر نشان کرد: امروز به شرایطی رسیده‌ایم که برخی از تولید کنندگان در سطح جهانی فعالیت می‌کنند و برند آنها در سطح بین الملل از اعتبار بالایی برخوردار است این شرایط به دلیل توجه آنها به موضوع تحقیق و توسعه و همچنین ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فعالیت در بازارهای جهانی حاصل شده است.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که می‌توانستیم به سمتی حرکت کنیم که بالغ بر 80 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی باشد ادامه داد: اگر چنین فضای بین المللی برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد نکرده بودند، تولید کنندگان ما  در خط صادرات بیشتر از تعدادی بودند که امروز در این عرصه حضور و فعالیت دارند. با این حال در همین شرایط تحریمی براساس آماری که وزارت اقتصاد و دارایی اعلام کرده است بیش از 20 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی از گمرکات کشور انجام شده است.

وی با اشاره به میزان واردات کشور گفت: طی شش ماه گذشته حدود 20 میلیارد دلار واردات داشته‌ایم که این به معنای حاکم شدن شرایط متعادل در تراز تجاری کشور است. این یعنی کشور به نقطه‌ای رسیده است  که میزان صادرات و وارداتش به جز نفت تقریبا به نقطه تعادل رسیده است و ما به همان میزانی که در داخل به ارز نیاز داریم، صادرات انجام می‌دهیم.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر این که اگر حرکتی که در اقتصاد کشور ایجاد شده بود کند و متوقف نمی‌شد ، گفت : مطمئن هستم که امروز تراز تجاری کشور بسیار بالاتر  و بهتر از رقم فعلی بود.

اسحاق جهانگیری با بیان این که براساس شناختی که من از تولیدکنندگان و تجار کشور دارم روند رشد تراز تجاری کشور در آینده نیز همچنان ادامه خواهد داشت اظهار کرد: گرچه تحریم یک واقعیت است و ممکن است برخی کالاها به سختی تامین شود و برای تامین آنها هزینه‌های اضافی صرف شود اما آن چه که من به عنوان کسی که مسئول ستاد مقابله با تحریم هستم اعلام می‌کنم هیچ تولیدکننده‌ای نیست که نتواند نیازهای خودش را از بازارهای بین المللی تامین کند، البته این کار با دشواری‌های همراه بوده است اما شرایط فعلی حتما شرایطی زودگذار است و طولانی مدت نخواهد بود.

وی تاکید کرد: تولیدکنندگان و صنعت گران نباید اجازه دهند مسیر رو به رشدی که داشتند آسیب ببیند و واحدهای که تولیداتشان در راستای رعایت استانداردهای بین المللی و توجه به مسائل محیط زیستی بوده است دچار وفقه و اشکال شود.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه صحبت‌های خود با تاکید بر اهمیت محیط زیست و لزوم توجه به استاندارد گفت: محیط زیست یعنی رعایت سلامت شهروندان ایرانی و من تاکید می‌کنم که برای سلامت مردم هیچ خط قرمزی در کشور وجود ندارد. اگر قرار باشد کالای تولید شود که به سلامت مردم آسیب بزند، حتما سلامت مردم در اولویت بالاتری قرار خواهد داشت. همچنین کالاهای که تولید و در بازارها خرید و فروش می‌شوند باید حداقل استانداردهای که از سوی سازمان ملی استاندارد اعلام می‌شود را دارا باشند.

جهانگیری با بیان این که برخی بنگاه‌ها استانداردهای بالاتر از استانداردهایی که سازمان ملی استاندارد عنوان می‌کند را رعایت می‌کند افزود: باید در دوران تحریم، محیط زیست و سازمان ملی استاندارد در خصوص تولید کالاهای که با کیفیت توجه کنند و انشالله با همت فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان کشور و همچنین سازمان‌های استاندارد و محیط زیست دوران فعلی با موفقیت پشت سر گذاشته می‌شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۳۷۰۴۱۰:۵۵:۴۰ ۱۳۹۸/۷/۱۶
اقای جهانگیری از مرحله ترسیم یا تحقیقاتی وارد مرحله عملیاتی شوید اواخر دولت هست و حرفهای قشنگ شروع شد تو ایت 6 سال چیکار میکردین
ناشناس۱۱۲۳۸۴۹۱۲:۳۲:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۱۶
جیب مردمو نزنید ، لازم نیس کار کنی
ناشناس۱۱۲۳۸۵۷۱۲:۳۵:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۱۶
شما رو بخدا رئیس ستاد مبارزه با مفاسد رو ببینید!! هنوز داره میگه باید ، نباید!! انگار تو کلاس .. انگار هنوز تو حال و هوای مناظره‌ ست!! خجالت هم خوب چیزیه والله چیزی که اینجماعت کاملاً محرومن اَزَش
ناشناس۱۱۲۳۸۶۷۱۲:۴۰:۴۵ ۱۳۹۸/۷/۱۶
جهانگیری : می‌توانیم شرایط اقتصادی بهتری را ترسیم کنیم ! نظر وزیر نفت درباره احتمال افزایش قیمت بنزین: هر چیزی ممکن است !
ناشناس۱۱۲۴۱۶۶۱۶:۰۹:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۱۶
برای سلامت روانی مردم یک عامل مهم وجود دارد آنهم ضرورت محاکمه علنی مهره های مفسد دانه درشت نظیر ح . ف و م .ج است .‌‌اعصاب ما از عدم مجازات واقعی برای این دست مهره های فساد داغون است
ناشناس۱۱۲۳۷۲۳۱۱:۰۳:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۱۶
تو محله شما اجاره خونه چنده؟
ناشناس۱۱۲۳۸۷۹۱۲:۴۸:۲۹ ۱۳۹۸/۷/۱۶
امیدواریم عقوبت این قوم رو زودتر ببینبم
ناشناس۱۱۲۴۰۵۶۱۴:۴۵:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۱۶
وز حسن اسحاق ملولیم
ناشناس۱۱۲۴۱۸۵۱۶:۱۸:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۱۶
کلا یک قوم نیستند
ناشناس۱۱۲۳۷۳۳۱۱:۰۷:۵۶ ۱۳۹۸/۷/۱۶
طرح آمریکایی‌ها برای فروپاشی اقتصاد ایران با شکست مواجه شد‌!!! اقتصاد ایران نه بلکه اقتصاد دولت
ناشناس۱۱۲۳۷۵۶۱۱:۲۲:۲۲ ۱۳۹۸/۷/۱۶
شما از اختلاس .دزدی.قاچاق.حقوق نجومی.گرانی و...که کمر ملت را شکسته است نمی توانیدجلوگیری بکنید آنوقت دروغ توسعه را به مردم می دهید
هوشیار۱۱۲۳۷۶۸۱۱:۳۰:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۱۶
آقای جهانگیری شما در قضیه انتخابات و دلار 4200 تومانی تبدیل به مهره سوخته شدی .حرف شما برای هیچ کس اهمیت ندارد
ناشناس۱۱۲۴۴۷۳۲۲:۲۴:۵۲ ۱۳۹۸/۷/۱۶
آرزو که عیب نیست. تمرین شعار انتخاباتی هم که خرجی ندارد.
ناشناس۱۱۲۳۷۹۰۱۱:۴۴:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۱۶
خدایا این دوسال کی تموم میشه؟
ناشناس۱۱۲۳۸۱۵۱۲:۰۵:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۱۶
تو را خدا شما فقط کاری نکن همه چیز درست میشه فقط خواهشا نه حرفی بزنید و نه کاری بکنید
حمید۱۱۲۳۸۱۷۱۲:۰۶:۴۶ ۱۳۹۸/۷/۱۶
سلامت مردم یا سلامت شما و دارو دستتون؟
پارس اباد۱۱۲۳۸۶۴۱۲:۳۹:۱۲ ۱۳۹۸/۷/۱۶
فقط قربونت با عجله نباشه ترسیمتان تا مردم تو منجلاب لذت و خوشی گرفتار نشوند .
ناشناس۱۱۲۳۹۵۲۱۳:۴۳:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۱۶
یک سر بزنید به بیمارستان ها و مطب پزشک ها و ببینید با این پارازیت ها حجم بالای نوزادان و کودکان دچار مشکلات در حد فاجعه است خدا لعنت کند باعث و بانی این فاجعه و جنایت غمناک را !!!!!!
ناشناس۱۱۲۴۰۸۹۱۵:۰۶:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۱۶
بخشنامه استفاده مجدد از وسایل پزشکی یک بار مصرف کار کی بود؟!
ناشناس۱۱۲۴۲۴۹۱۷:۳۲:۰۰ ۱۳۹۸/۷/۱۶
اسحاق و آل او فقط خوب ترسیم می کنند. ولی عملی خیر.

پربحث‌های هفته

 1. شادی پس از گل متفاوت مهدی ترابی/ تنها راه نجات کشور=اطاعت از رهبری

 2. وزیر صنعت: رئیس بانک مرکزی باید ثابت کند خودروسازان فشل هستند

 3. حسین فریدون زندان نرفته به مرخصی رفت!

 4. واعظی: رئیس‌جمهور تا ۱۱ شب سرکار است و به کارهای کشور می‌رسد

 5. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 6. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

 7. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

 8. باز هم اختیارات رئیس جمهور/پیشنهاد فراخوان برای تفسیر اصل ۱۱۳

 9. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

 10. روحانی: امسال چهارده برابر دولت های قبل زائر برای شرکت در مراسم اربعین حضور پیدا کرد

 11. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

 12. انتشار گزارشی عجیب درباره کنسرت گلزار در آمریکا

 13. داماد رئیس‌جمهور: روحانی مردم را بسیار دوست دارد/ ایشان گفت زمانی که مردم تحت فشار اقتصادی هستند نمی‌تواند راحت بخوابد/ ماجرای واسطه ازدواج با دختر رئیس‌جمهور

 14. از بیکار شدن برادرم شش ماه گذشت

 15. رفيقمان حال کار نداشت

 16. آخرین دفاعیات شبنم نعمت‌زاده: پدرم پدر خوبی نبود ولی برای مملکت مدیر خوبی بود/ لشگری‌پور حرف‌های راستی می‌زند و آدم را یاد بی‌بی‌سی می‌اندازد

 17. پاسخ مجلس به گزارش مهر / پرواز اختصاصی بود اما ۳۰۰ میلیون صرفه جویی شد

 18. مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید...

 19. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

 20. خبری که «جهانگیری» آن را برای تکذیب اعلام کرد !

 21. عکسی از آقای وزیر و خانواده‌اش در راهپیمایی اربعین

 22. پرونده حسین فریدون و سوالات بی پاسخ

 23. منشی زن برای مدیران یک نهاد دولتی رسما ممنوع شد

 24. مهدی ترابی: من عاشق مبارزه با صهیونیست هستم

 25. احمد توکلی :آنچه اخیرا از قول من علیه آقای رییسی نقل شده دروغ محض است / خدای را شاکرم برای رشد جوانان انقلابی و وطن‌خواه و شکر برای زبان فاخر در نقادی

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وزیر صنعت: رئیس بانک مرکزی باید ثابت کند خودروسازان فشل هستند

  2. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

  3. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

  4. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

  5. نوبخت: ۴۵۵ هزار نفر از جمعیت بیکار کاسته شده/ برخی از کاهش نرخ تورم خوششان نمی‌آید

  6. مومنی: اقتصاد اسلامی را عقیم و دانشگاه را کمپانی تولید مقاله کرده‌ایم/ نباید حرف های هپروتی بزنیم/ راه نجات ایران توسعه عادلانه است/ دلبستگی به رانت، ویژگی دولتهای روحانی و احمدی نژاد

  7. واکنش یک مقام اقتصادی آستان قدس به ادعای سهم بزرگ این سازمان در اقتصاد ایران

  8. گوشت‌های لاکچری و ماساژ دیده، کیلویی یک میلیون تومان + تصاویر

  9. معافیت ۸۰ دلاری برای گوشی همراه مسافر حذف شد

  10. نوبخت: امکان حذف یارانه سه دهک بالا فعلا وجود ندارد/ پیش‌بینی ایجاد ۲ میلیون شغل در ۹۹ و ۱۴۰۰

  11. هزینه خانواده ۴ نفره در تهران چقدر است؟

  12. چگونه ۱۸ میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور بر باد رفت؟

  13. همتی: عرضه ارز در سامانه نیما بر تقاضا پیشی گرفته است

  14. دلایل ۸۰درصد معترضان قطع یارانه قانع کننده نبود/ آمادگی برای حذف میلیونی یارانه بگیران غیرنیازمند

  15. شریعتمداری: یارانه ۷۰۰ هزار نفر حذف شد/ ثبت بیش از ۱۰ هزار شکایت به سامانه هدفمندی یارانه‌ها

  16. رکود تاریخی معاملات مسکن پایتخت/ خانه‌های زیر قیمت در بازار مسکن + جدول

  17. جوابیه سایپا به خبر "سراتو سایپا ۱۴ میلیون تومان گرانتر از بازار"

  18. حذف‌شدگان یارانه مهرماه/ پیامک ارسال می‌شود

  19. مسکن مشارکتی هدف وزارت راه را به خطر می‌اندازد/ اتمام طرح اقدام ملی تا پایان ۱۴۰۰ در هاله‌ای از ابهام

  20. وزیر کار: همه تصمیمات درباره هپکو و آذرآب اجرا می‌شود/ کارگران با شرایط بدی مواجه هستند

  21. صدرنشین جذب سرمایه خارجی

  22. ایرانی‌ها در تابستان ۹۸ چقدر برق مصرف کردند؟

  23. کدام خودروها جایگزین پراید و ۴۰۵ می‌شوند؟

  آخرین عناوین