جهانگیری: برای سلامت مردم خط قرمزی وجود ندارد/ می‌توانیم شرایط اقتصادی بهتری را ترسیم کنیم

گروه اقتصادی الف،   3980716060 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که از شرایط سخت عبور کرده‌ایم گفت: براساس گزارش‌های که این روزها ارائه می‌شود، اقتصاد ایران هم در حال ایجاد شغل است و هم در حال حرکت به سمت مثبت شدن رشد اقتصادی حرکت می‌کند. همچنین اقتصاد کشور در حال حرکت به سمتی است که طی آن نرخ تورم کنترل می‌شود. ما قادر خواهیم بود که شرایط بهتری در کشور ترسیم کنیم.

جهانگیری: برای سلامت مردم خط قرمزی وجود ندارد/ می‌توانیم شرایط اقتصادی بهتری را ترسیم کنیم

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری صبح سه شنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی استاندارد که در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار کرد: براساس آمار رسمی که از سوی سازمان‌های معتبر کشور منتشر شده است؛ شرایط اقتصادی کشور با وجود تحریم‌های شدید آمریکا و همچنین جنگ اقتصادی که آمریکایی‌ها آن را آغاز کردند، کشور به سمت بهتر شدن در حال حرکت است.

وی افزود: هم شاخص‌های کلان اقتصادی کشور و هم گزارش‌های که از بنگاه‌های اقتصادی وصول می‌شود، بیانگر حرکت اقتصاد به سمت شرایط بهتر  است. البته این وضعیت به معنای آن نیست که بنگاه مشکل داری در کشور وجود ندارد و شرایط کشور سخت نیست، بلکه وضعیت امروز بیانگر شکست سیاست‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران است؛ آمریکایی‌ها فکر می‌کردند اقتصاد ایران دچار فروپاشی می‌شود و مردم در شرایطی قرار می‌گیرند که حرکت‌های خشن بدون برنامه انجام می‌دهند و ایرانی‌ها قادر به برگزاری جشن چهل سالگی نظام خود نخواهند بود.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که از شرایط سخت عبور کرده‌ایم خاطر نشان کرد: براساس گزارش‌های که این روزها ارائه می‌شود، اقتصاد ایران هم در حال ایجاد شغل است و هم در حال حرکت به سمت مثبت شدن رشد اقتصادی حرکت می‌کند. همچنین اقتصاد کشور در حال حرکت به سمتی است که طی آن نرخ تورم کنترل می‌شود. بورس نیز به عنوان یک شاخص بزرگ اقتصادی حرکات و رشدهای جهشی از خود نشان می‌دهد که همه این اتفاقات نشان از ایستادگی فعالان اقتصادی به ویژه بخش خصوصی وطن دوست، پای نظام و کشور است؛ این بخش در جنگ اقتصادی که در آن قرار داریم به عنوان سربازان خط مقدم به خوبی فعالیت کرده‌اند.

جهانگیری تاکید کرد: قادر خواهیم بود که شرایط بهتری در کشور ترسیم کنیم. البته برای تحقق این شرایط، پیام و خواسته فعالان اقتصادی این است که هر چه بتوانیم محیط بین المللی حاکم بر اقتصاد کشور را از فضای متشنج به سمت فضای با ثبات ببریم و با گفت و گو و تعامل رفتار کنیم، بتوانیم همانطور که نشان داده‌ایم اهل گفت وگو هستیم، مسائل منطقه‌ای خود که از حساسیت بسیار بالای برخوردار است را برطرف نمایم تا به شرایط مورد نظر خود دست بیایم.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت امروز منطقه خاورمیانه گفت: امروز منطقه حساس و مهم خلیج فارس و خاورمیانه با مسائل بسیار جدی رو به رو است و امروز جهان درگیر مسائلی شده که در صورتی که یک لحظه از آن غفلت شود، به مسائل خیلی خطرناکی منجر می‌شود؛ باید حتما در این شرایط مسوولان سیاسی کشور با تدبیر و دقت این بخش را کنترل کنند تا هم در منطقه ما اتفاقی نیفتد و بتوانیم مسائل را با گفت و گو حل کنیم  و هم در سطح بین المللی بتوانیم فشارهای که بر اقتصاد کشور وارد شده است را به نقطه مطلوب برسانیم.

معاون اول رئیس جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر لزوم توجه به مسائل مربوط به استاندارد در همه شرایط در کشور خاطر نشان کرد: گاهی اوقات تصور می‌شود که چون در دوران تحریم قرار گرفته‌ایم، برخی از سازمان‌های که به طور طبیعی وظیفه‌اش از اهمیت بالای برخودار است، به نوعی احساس می‌شود ایجاد محدودیت می‌کنند نباید مورد توجه قرار بگیرند و بلکه باید آنها را از صحنه کنار گذاشت.

وی افزود: عده‌ای ممکن است بگویند که در دوران تحریم و شرایط سخت محیط زیست و استاندارد سخت گیری نکنند و به آنها کمتر توجه شود. بیان مطالبی از این دست بسیار اشتباه است و فعالان اقتصادی نباید اجازه دهند چنین زمزمه‌ای در کشور راه بیفتد.

وی با اشاره به فعالیت برخی صنایع و تولید کنندگان در سطوح بین المللی خاطر نشان کرد: امروز به شرایطی رسیده‌ایم که برخی از تولید کنندگان در سطح جهانی فعالیت می‌کنند و برند آنها در سطح بین الملل از اعتبار بالایی برخوردار است این شرایط به دلیل توجه آنها به موضوع تحقیق و توسعه و همچنین ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فعالیت در بازارهای جهانی حاصل شده است.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که می‌توانستیم به سمتی حرکت کنیم که بالغ بر 80 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی باشد ادامه داد: اگر چنین فضای بین المللی برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد نکرده بودند، تولید کنندگان ما  در خط صادرات بیشتر از تعدادی بودند که امروز در این عرصه حضور و فعالیت دارند. با این حال در همین شرایط تحریمی براساس آماری که وزارت اقتصاد و دارایی اعلام کرده است بیش از 20 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی از گمرکات کشور انجام شده است.

وی با اشاره به میزان واردات کشور گفت: طی شش ماه گذشته حدود 20 میلیارد دلار واردات داشته‌ایم که این به معنای حاکم شدن شرایط متعادل در تراز تجاری کشور است. این یعنی کشور به نقطه‌ای رسیده است  که میزان صادرات و وارداتش به جز نفت تقریبا به نقطه تعادل رسیده است و ما به همان میزانی که در داخل به ارز نیاز داریم، صادرات انجام می‌دهیم.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر این که اگر حرکتی که در اقتصاد کشور ایجاد شده بود کند و متوقف نمی‌شد ، گفت : مطمئن هستم که امروز تراز تجاری کشور بسیار بالاتر  و بهتر از رقم فعلی بود.

اسحاق جهانگیری با بیان این که براساس شناختی که من از تولیدکنندگان و تجار کشور دارم روند رشد تراز تجاری کشور در آینده نیز همچنان ادامه خواهد داشت اظهار کرد: گرچه تحریم یک واقعیت است و ممکن است برخی کالاها به سختی تامین شود و برای تامین آنها هزینه‌های اضافی صرف شود اما آن چه که من به عنوان کسی که مسئول ستاد مقابله با تحریم هستم اعلام می‌کنم هیچ تولیدکننده‌ای نیست که نتواند نیازهای خودش را از بازارهای بین المللی تامین کند، البته این کار با دشواری‌های همراه بوده است اما شرایط فعلی حتما شرایطی زودگذار است و طولانی مدت نخواهد بود.

وی تاکید کرد: تولیدکنندگان و صنعت گران نباید اجازه دهند مسیر رو به رشدی که داشتند آسیب ببیند و واحدهای که تولیداتشان در راستای رعایت استانداردهای بین المللی و توجه به مسائل محیط زیستی بوده است دچار وفقه و اشکال شود.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه صحبت‌های خود با تاکید بر اهمیت محیط زیست و لزوم توجه به استاندارد گفت: محیط زیست یعنی رعایت سلامت شهروندان ایرانی و من تاکید می‌کنم که برای سلامت مردم هیچ خط قرمزی در کشور وجود ندارد. اگر قرار باشد کالای تولید شود که به سلامت مردم آسیب بزند، حتما سلامت مردم در اولویت بالاتری قرار خواهد داشت. همچنین کالاهای که تولید و در بازارها خرید و فروش می‌شوند باید حداقل استانداردهای که از سوی سازمان ملی استاندارد اعلام می‌شود را دارا باشند.

جهانگیری با بیان این که برخی بنگاه‌ها استانداردهای بالاتر از استانداردهایی که سازمان ملی استاندارد عنوان می‌کند را رعایت می‌کند افزود: باید در دوران تحریم، محیط زیست و سازمان ملی استاندارد در خصوص تولید کالاهای که با کیفیت توجه کنند و انشالله با همت فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان کشور و همچنین سازمان‌های استاندارد و محیط زیست دوران فعلی با موفقیت پشت سر گذاشته می‌شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۳۷۰۴۱۰:۵۵:۴۰ ۱۳۹۸/۷/۱۶
اقای جهانگیری از مرحله ترسیم یا تحقیقاتی وارد مرحله عملیاتی شوید اواخر دولت هست و حرفهای قشنگ شروع شد تو ایت 6 سال چیکار میکردین
ناشناس۱۱۲۳۸۴۹۱۲:۳۲:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۱۶
جیب مردمو نزنید ، لازم نیس کار کنی
ناشناس۱۱۲۳۸۵۷۱۲:۳۵:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۱۶
شما رو بخدا رئیس ستاد مبارزه با مفاسد رو ببینید!! هنوز داره میگه باید ، نباید!! انگار تو کلاس .. انگار هنوز تو حال و هوای مناظره‌ ست!! خجالت هم خوب چیزیه والله چیزی که اینجماعت کاملاً محرومن اَزَش
ناشناس۱۱۲۳۸۶۷۱۲:۴۰:۴۵ ۱۳۹۸/۷/۱۶
جهانگیری : می‌توانیم شرایط اقتصادی بهتری را ترسیم کنیم ! نظر وزیر نفت درباره احتمال افزایش قیمت بنزین: هر چیزی ممکن است !
ناشناس۱۱۲۴۱۶۶۱۶:۰۹:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۱۶
برای سلامت روانی مردم یک عامل مهم وجود دارد آنهم ضرورت محاکمه علنی مهره های مفسد دانه درشت نظیر ح . ف و م .ج است .‌‌اعصاب ما از عدم مجازات واقعی برای این دست مهره های فساد داغون است
ناشناس۱۱۲۳۷۲۳۱۱:۰۳:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۱۶
تو محله شما اجاره خونه چنده؟
ناشناس۱۱۲۳۸۷۹۱۲:۴۸:۲۹ ۱۳۹۸/۷/۱۶
امیدواریم عقوبت این قوم رو زودتر ببینبم
ناشناس۱۱۲۴۰۵۶۱۴:۴۵:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۱۶
وز حسن اسحاق ملولیم
ناشناس۱۱۲۴۱۸۵۱۶:۱۸:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۱۶
کلا یک قوم نیستند
ناشناس۱۱۲۳۷۳۳۱۱:۰۷:۵۶ ۱۳۹۸/۷/۱۶
طرح آمریکایی‌ها برای فروپاشی اقتصاد ایران با شکست مواجه شد‌!!! اقتصاد ایران نه بلکه اقتصاد دولت
ناشناس۱۱۲۳۷۵۶۱۱:۲۲:۲۲ ۱۳۹۸/۷/۱۶
شما از اختلاس .دزدی.قاچاق.حقوق نجومی.گرانی و...که کمر ملت را شکسته است نمی توانیدجلوگیری بکنید آنوقت دروغ توسعه را به مردم می دهید
هوشیار۱۱۲۳۷۶۸۱۱:۳۰:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۱۶
آقای جهانگیری شما در قضیه انتخابات و دلار 4200 تومانی تبدیل به مهره سوخته شدی .حرف شما برای هیچ کس اهمیت ندارد
ناشناس۱۱۲۴۴۷۳۲۲:۲۴:۵۲ ۱۳۹۸/۷/۱۶
آرزو که عیب نیست. تمرین شعار انتخاباتی هم که خرجی ندارد.
ناشناس۱۱۲۳۷۹۰۱۱:۴۴:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۱۶
خدایا این دوسال کی تموم میشه؟
ناشناس۱۱۲۳۸۱۵۱۲:۰۵:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۱۶
تو را خدا شما فقط کاری نکن همه چیز درست میشه فقط خواهشا نه حرفی بزنید و نه کاری بکنید
حمید۱۱۲۳۸۱۷۱۲:۰۶:۴۶ ۱۳۹۸/۷/۱۶
سلامت مردم یا سلامت شما و دارو دستتون؟
پارس اباد۱۱۲۳۸۶۴۱۲:۳۹:۱۲ ۱۳۹۸/۷/۱۶
فقط قربونت با عجله نباشه ترسیمتان تا مردم تو منجلاب لذت و خوشی گرفتار نشوند .
ناشناس۱۱۲۳۹۵۲۱۳:۴۳:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۱۶
یک سر بزنید به بیمارستان ها و مطب پزشک ها و ببینید با این پارازیت ها حجم بالای نوزادان و کودکان دچار مشکلات در حد فاجعه است خدا لعنت کند باعث و بانی این فاجعه و جنایت غمناک را !!!!!!
ناشناس۱۱۲۴۰۸۹۱۵:۰۶:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۱۶
بخشنامه استفاده مجدد از وسایل پزشکی یک بار مصرف کار کی بود؟!
ناشناس۱۱۲۴۲۴۹۱۷:۳۲:۰۰ ۱۳۹۸/۷/۱۶
اسحاق و آل او فقط خوب ترسیم می کنند. ولی عملی خیر.

پربحث‌های دیروز

 1. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 2. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 3. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 4. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 5. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 6. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 7. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

 8. روزنامه انگلیسی: ترامپ ضربه سختی در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران خورد

 9. توهین به آیت‌الله سیستانی، حلقه جدید زنجیره فتنه‌‌انگیزی ریاض در عراق

 10. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

 11. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 12. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

 13. طرح «سوال از روحانی» به ۱۰۰ امضا رسید

 14. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

 15. بودجه معاونت برون مرزی به یک سوم کاهش پیدا کرده است/ مسئولین با شفافیت بودجه ارزی صدا و سیما را اعلام کنند

 16. نماینده مجلس: دلار ۲۰ هزار تومانی، همان گلابی‌هایی است که به مردم وعده دادید!

 17. قالیباف: مجلس اجازه نخواهد داد آژانس بدون محدودیت کاری را انجام دهد

 18. اختصاصی الف/اسامی ۱۳۴ نماینده امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور

 19. مدیری، قاسم‌خانی و رامبد دست‌به‌کار شدند

پربحث‌های هفته

 1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 4. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 5. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

 6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 7. به چه قیمت؟

 8. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 9. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 10. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 13.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 14. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 15. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 16. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 17. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 18. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 19. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 20. سیروس گرجستانی درگذشت

 21. پایان داستان غم انگیز زم

 22. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 23. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 24. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

 25. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

ابر آروان

آخرین عناوین