ویلیام بیمن: استیضاح ترامپ شمشیری دولبه برای دموکرات‌هاست

گروه جهان الف،   3980716002

استاد دانشگاه مینه‌سوتا از امیدها و تردیدهای دموکرات‌ها در خصوص آغاز روند استیضاح رئیس‌جمهور این کشور سخن گفت.

به گزارش فارس، «نانسی پلوسی»، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا فرمان استفاده از مهم‌ترین سلاح زرادخانه سیاسی در قانون اساسی این کشور را صادر کرده است؛ «استیضاح ترامپ»، که خیلی‌ها زودتر از این در آمریکا منتظر آن بودند.

اولین امید مخالفان ترامپ به گزارش مولر بود. «رابرت مولر»، بازرس ویژه پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا که پس از برکناری «جان کومی»، رییس سابق پلیس فدرال آمریکا به دنبال این بود تا حقیقت را درباره تلاش احتمالی ترامپ برای سد کردن اجرای عدالت و تاثیرگذاری بر تحقیقات نهادهای فدرال روشن کند.

در نهایت این تحقیقات علی‌رغم این که با ابهام فراوان امکان روی دادن برخی تخلفات را تأیید کرد اما ترامپ را از اتهام دستکاری نتایج تحقیقات تبرئه کرد. با این حال افشاگری یکی از مسئولان امنیتی ایالات متحده آمریکا در خصوص برخی قول‌های دردسرساز به یک طرف خارجی ترامپ را وارد مهلکه تازه‌ای کرده است؛ مهلکه‌ای که این بار دمکرات‌ها را برای برکناری زودهنگام ترامپ وسوسه کرده است.

ماجرا از افشاگری یک مأمور سابق امنیتی کاخ سفید در خصوص منوط کردن کمک مالی به اوکراین توسط ترامپ به تحقیق از فعالیت‌های پسر جو بایدن در گفت و گو با رییس جمهور اوکراین آغاز شد.

در این مکالمه ترامپ با اشاره به برخی تحقیقات در خصوص پسر «جو بایدن» که در کار تجارت گاز است، خواستار جدی‌تر شدن کند و کاو در مورد این قضیه می‌شود.

در این مکالمه ترامپ از اعزام وکیل خود «رودی جولیانی» برای کمک به تحقیقات دولت اوکراین خبر می‌دهد.

 در این باره گفت‌وگویی با پروفسور «ویلیام بیمن» انجام شده است.

دکتر «ویلیام اورمان بیمن» استاد مردم‌شناسی در دانشگاه مینه‌سوتا معتقد است هرگونه طرح خارجی برای اعمال کنترل بر خلیج فارس اشتباه بوده و کشورهای منطقه، خود باید این مسئولیت را به دوش بکشند.

بیمن پیش‌تر مدیرگروه مطالعات خاورمیانه در دانشگاه براون (Brown) در ایالت رودآیلند و استاد مردم‌شناسی و مطالعات آسیای شرقی این دانشگاه نیز بود. بیمن دکتری مردم‌شناسی را از دانشگاه شیکاگو در سال ۱۹۷۶ دریافت کرد و به خاطر نوشتن چندین جلد کتاب و بیش از ۱۰۰ مقاله علمی در مورد پویش‌های ارتباطات در ایالات متحده، ایران و... بسیار مشهور است.

** به دنبال افشای گفتگوی تلفنی دونالد ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین، طرح استیضاح ترامپ وارد مراحل جدی شده است. قرار بود بحث استیضاح ترامپ به بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ موکول شود. چرا دموکرات‌ها طرح استیضاح ترامپ را فعال کردند؟

مجلس نمایندگان هنوز به برگزاری جلسات استماع استیضاح دونالد ترامپ رأی نداده است. رئیس مجلس، «نانسی پلوسی»، از طریق شش کمیته مجلس نمایندگان «تحقیقات استیضاح» را آغاز کرده است.

آنها عمدا تاکنون رای به برگزاری جلسات رسمی استیضاح نداده‌اند زیرا می‌خواهند از دموکرات‌هایی که نماینده مناطقی هستند که به رئیس جمهور ترامپ رای داده‌اند و کسانی که ممکن است در انتخابات سال 2020 از سوی رای دهندگان طرفدار ترامپ در معرض خطر قرار گیرند، محافظت کنند. با این حال، بسیاری از مردم انتظار دارند در مورد جلسات استیضاح زودتر رای گیری انجام شود و رئیس جمهورقبل از پایان نوامبر(تعطیلات شکرگزاری) استیضاح شود.

** با توجه به اینکه بعید است رأی دو سوم سنای آمریکا به استیضاح ترامپ جلب شود تبعات این اقدام برای حزب دموکرات چه خواهد بود؟

مجلس نمایندگان با اکثریت آرا رئیس جمهور یا سایر مقامات دولتی را می‌تواند استیضاح کند. استیضاح به برکناری منتهی نمی‌شود و فقط یک اتهام رسمی است.

مجلس سنا سپس به دادگاه  تبدیل شده، رئیس دیوان عالی فدرال این دادگاه را اداره می‌کند و متهم مورد محاکمه قرار می‌گیرد. پس از این دادگاه، سنا می‌تواند با اکثریت دو سوم آرا، وی را از سمت ریاست جمهوری برکنار کند.

استیضاح ترامپ (اتهام رسمی) احتمالاً در مجلس نمایندگان موفق خواهد شد اما برکناری رئیس جمهور احتمالاً در مجلس سنا شکست می‌خورد، زیرا جمهوری‌خواهان در مجلس سنا در اکثریت هستند و دستیابی به دو سوم آراء (رای 67 سناتور) برای برکناری رئیس جمهور در این مجلس احتمالاً غیرممکن است.

بسیاری از دموکرات‌ها احساس می‌کنند اگر استیضاح رئیس جمهور دونالد ترامپ منجر به برکناری او نشود، برای آنها خطرناک خواهد بود. آنها احساس می‌کنند اگر مجلس سنا ترامپ را برکنار نکند، وی ادعا خواهد کرد که تبرئه شده است و این استیضاح به عنوان تلاشی حزبی از طرف دموکرات‌ها مطرح شده و  ارزشی ندارد.  دموکرات‌ها همچنین احساس می‌کنند این امر منجر به انتخاب مجدد ترامپ در سال 2020 و از دست دادن کرسی‌های دموکرات‌ها در مجلس سنا و مجلس نمایندگان خواهد شد. 

از سوی دیگر نمایندگان دموکرات از این واقعیت می‌ترسند که رأی دهندگان طرفدار حزب دموکرات آنها را به دلیل عدم استیضاح ترامپ مجازات کنند. بنابراین همانطور که می‌بینید استیضاح، تصمیمی از لحاظ سیاسی دشوار برای دموکرات‌ها است. در حال حاضر نتیجه روشنی برای روند استیضاح وجود ندارد.

** آیا استیضاح ترامپ منجر به عزل او از ریاست‌جمهوری آمریکا خواهد شد؟

نه، استیضاح فقط یک اتهام رسمی است – در واقع اعلام جرم. رئیس جمهور فقط پس از تصویب استیضاح می‌تواند با رای دو سوم سناتورها در مجلس سنا برکنار شود.

** تبعات استیضاح ترامپ چه تأثیری بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ خواهد داشت؟

ترامپ فکر می‌کند اگر استیضاح شود و برکنار نشود، این امر به او در انتخابات ریاست جمهوری کمک می‌کند. برخی از دموکرات‌ها نیز با این نظر موافق هستند.

سایر دموکرات‌ها احساس می‌کنند که تحقیقات استیضاح به خودی خود جرایم وی را افشا خواهد کرد و باعث می‌شود که وی برای رأی دهندگان کمتر جذاب باشد. بنابراین برای دموکرات‌ها این روند قمار است.

من شخصاً احساس می‌کنم که ترامپ از مقام خود برکنار نخواهد شد و حتی ممکن است مجدداً انتخاب شود. البته این امر به این نیز بستگی خواهد داشت که کدام نامزدهای دموکرات برای مبارزه با ترامپ انتخاب خواهند شد.

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 4. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 5. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 6. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 7. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 9. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 10. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 11. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 12. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 13. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 15. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 16. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 17. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 18. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 19. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 20. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

 21. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

 22. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

 23. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

 24. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 25. موتلفه به دنبال چیست؟

آخرین عناوین