آیت الله نوری همدانی: بانوان طلبه پاسخگوی شبهات فضای مجازی باشند

گروه جهان الف،   3980715234

یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: بانوان طلبه با رصد شبهات به ویژه در فضای مجازی به نیازها و شبهات جامعه پاسخ مناسب بدهند.

به گزارش مهر، آیت‌الله العظمی حسین نوری همدانی شامگاه دوشنبه در دیدار رئیس و اعضای شورای سیاستگذاری حوزه علمیه خواهران که در دفتر این استاد سطوح عالی حوزه برگزار شد، رونق حوزه‌های علمیه به ویژه حوزه خواهران را از برکات انقلاب و تدابیر امام راحل دانست و افزود: بانوان در طول تاریخ در عقب ماندگی فکری، فرهنگی و اجتماعی قرار داشتند اما امام خمینی(ره) راه را برای بانوان باز کردند تا بانوان نیز همانند آقایان به پیشرفت‌های علمی، فرهنگی و سیاسی دست یابند.

وی در ادامه افزود: در فعالیت‌های حوزه علمیه باید بیشتر از کمیت به کیفیت توجه کنیم.

این مفسر قرآن کریم با تأکید بر اینکه از نظر کیفیت باید پیشرفت و سرمایه گذاری بیشتری صورت گیرد، افزود: بانوان می‌توانند به مقامات عالی علمی و تقوایی برسند و این جایگاه تنها مختص مردان نیست.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به ضرورت تبیین جایگاه علمی بانوان حوزه‌های علمیه خواهران، تصریح کرد: لازم است حوزه علمیه برای مباحث تخصصی اهمیت بیشتری قائل شود.

وی اظهار داشت: برخی از علوم مشترکند و همه باید آن را بخوانند اما از مرحله‌ای باید به مسائل تخصصی توجه بیشتر شود.

بانوان طلبه باید قلم و بیان برجسته داشته باشند

مرجع تقلید شیعیان با تأکید بر اینکه بانوان طلبه باید قلم و بیان برجسته داشته باشند، افزود: بانوان طلبه با بیان برجسته می‌توانند به درستی به نیازها پاسخ دهند.

وی گفت: حوزه‌های علمیه باید به نیازهای روز جامعه و شبهات دینی پاسخ مناسبی دهند.

آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه اسلام برای همه نیازهای بشر برنامه دارد، افزود: لازم است برنامه‌های جامع اسلام برای جهانیان تبیین شود.

وی با تأکید بر اینکه طلاب باید در زمینه‌های فقاهت، تبلیغ، تفسیر و مباحث دیگر به صورت تخصصی تربیت شوند، اظهار داشت: بانوان می توانند نقش ویژه ای در حل مشکلات و تبیین مبانی دینی در حوزه زنان در سراسر دنیا داشته باشند.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه با تأکید بر لزوم آشنایی طلاب با نظرات و مبانی امام خمینی(ره) افزود: همانگونه که وصیت نامه و نظرات امام در بین دانشجویان تدریس می‌شود، این مسئله در حوزه‌ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

تأکید بر توجه به درس اخلاق در حوزه

آیت الله نوری همدانی افزود: باید دروس اخلاق در حوزه مورد توجه قرار گیرد زیرا از دروس مهم است.

وی با بیان اینکه باید افرادی متخلق به اخلاق اسلامی برای تدریس دروس اخلاق انتخاب شوند، افزود: آشنایی طلاب با نهج البلاغه و صحیفه سجادیه از وظایف مهم حوزه‌ها است که باید مورد توجه قرار گیرد.

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه با تأکید بر اینکه پاسخگویی به شبهات طلاب امری ضروری است که باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: بانوان طلبه باید با رصد شبهات به ویژه در فضای مجازی به نیازها و شبهات جامعه پاسخ مناسب بدهند.

آیت الله نوری همدانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هر روز بر عظمت مراسم اربعین افزوده می‌شود، افزود: مراسم اربعین می ‌واند زمینه ساز ظهور امام زمان(عج) باشد.