آیا انتخاب سن ملاک بهتری برای پرداخت یارانه نقدی نیست؟

حمید احمدی، گروه تعاملی الف،   3980715149 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
آیا انتخاب سن ملاک بهتری برای پرداخت یارانه نقدی نیست؟

فارغ از اینکه کدام دولت و با چه رویکرد و گرایش سیاسی و اقتصادی در پاستور مستقر باشد، به تایید بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی پرداخت یارانه های نقدی به این صورت بی ضابطه و سردرگم، باری است به دوش اقتصاد کشور و دولت که بدون اینکه توان اقتصادی عمومی جامعه را افزایش دهد، حجم بسیار قابل توجهی از منابع درآمدی دولت را هم می بلعد و با شرایط اقتصادی کشور، آنچه امروز به به هر فرد بعنوان یارانه نقدی پرداخت می شود عملا تاثیر چندانی در وضعیت معیشتی مردم ندارد ولی یک تمایل روانی و ذهنی عجیبی در جامعه برای حفظ و تداوم دریافت آن وجود دارد که باید فکری به حال آن کرد.

براساس آمار و ارقام موجود در حال حاضر حدود و یا شاید بیش از 70 میلیون ایرانی ماهیانه یارانه نقدی دریافت می کنند که با احتساب هر نفر 45 هزار تومان در ماه، مبلغ سرسام آوری است که وظیفه هر ایرانی دلسوز است که برای ساماندهی و هدفمند کردن آن فکری کند؛ نه برای قطع کامل آن بلکه برای هدفمند کردن آن و سوق دادن آن به گروه هایی از جامعه که به لحاظ منطق عمومی، شرایط و استحقاق دریافت آن را دارند.

دولت یازدهم و دوازدهم در مدت حدود 7 سالی که اقدام به پرداخت یارانه ها کرده است همواره بر این ایده بوده است که یارانه های نقدی باید هدفمند پرداخت شده و تنها به افراد مستحق (مناقشه اصلی بر روی معیاراستحقاق و شناسایی مصادیق آن است) پرداخت شود؛ گفته می شود بخش قابل توجهی از یارانه بگیران بر روی کاغذ، نیازی به دریافت آن ندارند و حتی حاضر به انصراف داوطلبانه از آن هم نیستند و حتی در مواردی که دولت به صورت رندومی اقدام به قطع یارانه نقدی اینگونه افراد کرده است با اعتراض آنها و بازگشت به وضعیت دریافت یارانه مواجه شده است.

دولت تلاش ها و برنامه ریزی هایی را برای شناسایی افرادی که استحقاق آن را ندارند کرده است و در آخرین مورد اعلام شده است که یارانه افرادی که اتومبیل های با ارزش 200 میلیون تومان به بالا دارند قطع خواهد شد. پیدا کردن ملاک و معیاری برای پرداخت یا عدم پرداخت یارانه از یک سو و از سوی دیگر، شناسایی قابل اتکای مصادیق این ملاک و معیار با نظام های آماری و ثبتی معیوب موجود در کشور، کار چندان ساده و بی چالشی نیست و قطعا نمی تواند پاسخگوی اهداف تعیین شده برای اینگونه برنامه ریزی ها باشد.

در صورتی که بخواهیم و قصد بهره گیری از تجربه دیگر کشورها را داشته باشیم باید توجه کرد که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، یارانه نقدی تحت عناوین مختلف به بخشی از جامعه پرداخت می شود. یارانه های نقدی موضوعی جدا از مستمری و کمک هایی است که دولت به افراد بی کار، از کار افتاده و یا دارای شرایط خاص پرداخت می کند، می باشد.

شاید یکی از ملاک ها و معیارهایی که بتواند تا حدودی موضوع هدفمند کردن پرداخت های نقدی یارانه را حل کند، انتخاب «سن» بعنوان ملاک پرداخت باشد. بعنوان مثال می شود یارانه نقدی را به تمامی ایرانیان زیر 18 سال پرداخت کرد. شناسایی افراد دارای این معیار کار چندان دشواری نیست و به سادگی قابل شناسایی و اتکاء هست و از سوی دیگر واریز آن به حساب سرپرست خانوار، عملا نقش هر چند کمرنگ یارانه های نقدی در جبران بخشی از هزینه های خانوار را در همان وضعیت سابق قرار می دهد.

این معیار باید بدون توجه به تمکن مالی و دارایی های سرپرست خانوار و با هدف حمایت از بدنه جوان جامعه صورت گیرد. پرداخت یارانه های اجتماعی به جوانان زیر 18 سال در بسیاری از کشورهای جهان بویژه کشورهای توسعه یافته انجام می شود و هدف آن نیز حمایت از خانواده ها برای افزایش تعداد فرزندان است. در واقع با تعیین معیار «سن» برای پرداخت یارانه ها، ضمن کمک به برنامه دولت برای هدفمند کردن آن، به حمایت از افزایش فرزندان در خانواده های ایرانی هم کمک برنامه ریزی شده است و از سوی دیگر حداقل آسیب از کم شدن و یا قطع یارانه ها به خانوارهایی که واقعا نیازمند دریافت آن هستند، وارد می شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۶۵۳۲۱۶:۵۱:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۱۸
جناب احمدی چقدر وقت آزاد دارید که روزی یک مقاله برای الف می‌نویسید. یعنی افراد جوان یا پیر فقیر و محتاج نداریم؟ 45 تومان چیه که هر روز یک نفر میاد ابراز فضل میکنه راجع بهش؟! اولا بهتر نیست جلوی بخور بخورها ادامه دار... ها رو بگیرید تا هر روز یک تئوری جدید برای یارانه ها بدهید؟ در مورد فرزند آوری که اشاره کردید کشور ایران فعلا آمادگی جمعیت بیشتر رو نداره. همین الان همه جمع شدن تو تهران‌. ساختمان های بیقواره و بهم چسبیده.. آلودگی هوا وحشتناک.. شلوغی... بی نظمی ماشین ها و عدم توانایی کنترل پلیس.. بقیه شهرها هم که هیچی نگم بهتره. و.. لطفا خودتان اگر شرایط فرزندآوری دارید 10تا بیارید و برای بقیه مردم ساده نسخه نپیچید.
ناشناس۱۱۲۶۵۳۷۱۶:۵۷:۴۱ ۱۳۹۸/۷/۱۸
از اول این برنامه غلط بوده و غلط اجرا شده و غلط هم ادامه دارد.میتوان این پول را به دانش اموزان و دانشجویان و کسانی که در استخدام هیچ جا نیستند و کسانی که حساب های بانکی ضعیفی دارند و خانواده های بی سرپرست داد هر چند که این رقم در حد یک پیتزا است.دوم اینکه با شروع این یارانه که در ابتدا خدود 45 دلار بود،بسیاری از قیمت ها ازاد شد و و از خودش این هزینه را پوشش میداد و با توجه به بالا رفتن قیمت ها در بازه های زمانی مختلف و عدم افزایش مبلغ یارانه ها و اینکه در حد 4 دلار شده،دیگر اینقدر اه و ناله برای چیست؟
ناشناس۱۱۲۶۵۴۱۱۷:۰۰:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۱۸
نیست الان جمعیتی که داریم دارن همه شون در رفاه زندگی میکنن باید تشویق به افزایش جمعیت هم بکنیم! بجای این حرفها بحث تبعیضها رو حل کنید!
ناشناس۱۱۲۶۵۴۴۱۷:۱۳:۱۴ ۱۳۹۸/۷/۱۸
با ماهی 45 هزار تومن می خواهید سیاست افزایش فرزند راه بیاندازید؟
مصطفي۱۱۲۶۵۷۷۱۸:۰۰:۳۹ ۱۳۹۸/۷/۱۸
پرداخت يارانه يكي از بزرگترين اشتباهات اقتصادي نظام بود
حامد۱۱۲۶۵۸۵۱۸:۰۹:۴۵ ۱۳۹۸/۷/۱۸
سلام آیا این انصافه که یارانه من بیکار رو قطع کردند برای اینکه پدرم نیازمند نیستش چرا یارانه من را با سی دو سال فوق لیسانس حقوق و بیکار قطع کردند ؟؟؟ حداقل 45 تومن پولی هستش که آب باریکه باشه
ناشناس۱۱۲۶۶۰۰۱۸:۲۹:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۱۸
خواهشا چنین نظراتی ندهید
ناشناس۱۱۲۶۶۰۲۱۸:۴۲:۵۰ ۱۳۹۸/۷/۱۸
باید یارانه همه، یکجا و یکدفعه قطع شود.
ناشناس۱۱۲۶۶۰۶۱۸:۵۵:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۱۸
میشه ایده الکی ندید؟ کسی که نیازمنده با خانوادش می خواد استفاده کنه. چه ربطی به سن داره؟ عقلم خوب چیزیه.
ناشناس۱۱۲۶۶۱۴۱۹:۰۷:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۱۸
کاهو هر کیلو پنج هزار تومان = یارانه ی روزانه معادل 300 گرم کاهو سیب زمینی هر کیلو هفت هزتر تومان = یارانه ی روزانه معادل 210 گرم سیب زمینی برنج هر کیلو بیست و چهار هزار تومان = یارانه ی روزانه معادل 62 گرم برنج گوشت هر کیلو یکصد و سی هزار تومان = یارانه ی روزانه معادل11 گرم گوشت پسته هر کیلو دویست و سی هزار تومان = یارانه ی روزانه معادل 8 گرم پسته نطف کنید و هرچه سریعتر این حاتم بخشی هاتون را تمام کنید .
ناشناس۱۱۲۶۶۱۶۱۹:۰۸:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۱۸
تو کشوری که جوونا تا 27 28 سالگی برای شرایط کاری بهتر درسمیخونن و پول توی جیبی خودشون رو هم از پدرشون میگیرن صحبت از حذف یارانه افراد بالای 18 سال خنده داره؟
ناشناس۱۱۲۶۶۲۴۱۹:۱۳:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۱۸
سن نمیتونه ملاک بشه .
ناشناس۱۱۲۶۶۴۹۱۹:۴۱:۴۵ ۱۳۹۸/۷/۱۸
خدا وکیلی ما با این همه نابغه باید وضعمون این باشه!
اقا اقا۱۱۲۶۶۶۷۱۹:۵۷:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۱۸
بدم یارانتو قطع کنند با این نظرت : ) -در این بیکاربازار بسیاری با سن بالاتر از 18 هم نیازمند هستند
ناشناس۱۱۲۶۶۸۲۲۰:۰۶:۱۲ ۱۳۹۸/۷/۱۸
به قول یکی صد رحمت به زالو سیر میشه ول میکنه.. اگه اینقدر محتاج 45 تومانید قطع کنید
سروش۱۱۲۶۷۰۲۲۰:۳۳:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۱۸
پناه بر خداا این چه منطقیست مسلماااااان
سعید۱۱۲۶۷۱۰۲۰:۴۶:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۱۸
خیر کنه تنها درست نیست بلکه ۱۰۰ درصد اشتباه هست.
علی۱۱۲۶۷۹۴۲۲:۲۰:۰۹ ۱۳۹۸/۷/۱۸
بعد از ۲۰ سال کارمندی و پس انداز حقوق ماهیانه برای تهیه یک مسکن آبرومند دولت محترم رفته سرک کشیده تو حساب بنده و یارانه را قطع کرده واقعا شرم آور است زورت به مختلس ها و آقازاده ها نمی رسه ؟
پیرمرد۱۱۲۶۸۲۷۲۲:۵۱:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۱۸
کلا خجالت بکشید همتون از صدر تا ذیل.
رها۱۱۲۶۸۳۲۲۲:۵۹:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۱۸
یارانه حق همه مردم ایران است زیرا که از گران کردن چند برابری منابع ملی انرژی به دست اومده معنی ملی رو هم همه میدونن یعنی مال همه ملت ایران مگر اینکه اسم ملی از روی منابع انرژی کشور برداشته شود
ناشناس۱۱۲۶۸۶۱۲۳:۴۱:۴۶ ۱۳۹۸/۷/۱۸
اتفاقا وظیفه اصلی دولت حمایت از سالمندان است. اینطوری سالمندان جامعه را کلا از دور خارج می کنیم اگه بگیم یارانه به کلیه افرادی که در سن اشتغال نیستندیعنی افراد کمتر از 25 سال و بیشتر از 65 سال و کسانی که به دلیل بیماری یا مشکلات دیگر قادر به کار نیستند پرداخت شود منطقی تر است.
حسین۱۱۲۶۹۱۶۰۰:۵۸:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۱۹
پس اونایی که بچه زیر۱۸ سال ندارند مستحق مردن اند
ناشناس۱۱۲۶۹۲۳۰۱:۱۱:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۱۹
بله کمک خوبی به افزایش جمعیت است
ناشناس۱۱۲۶۹۵۰۰۲:۲۰:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۱۹
پیشنهاد بسیار بسیار غیرمنطقی است
مهسا۱۱۲۶۹۵۷۰۳:۰۲:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۱۹
یارانه ها چه ربطی به سن داره؟ کدوم کم عقلی همچین پیشنهادی داده؟ده نفرهم سن وسال را باهم مقایسه کنید ازلحاظ رفاه وکار وثروت ومحل زندگی ونوع زندگی هیچ شباهتی نخواهندداشت.مگه میخواهید ازشون تست روانشناسی یاجامعه شناسی بگیریدکه سن ملاک باشه؟یارانه های افرادثروتمندبایدحذف بشه وبه فقراوضعفا اضافه بشه. عدالت اینو میگه نه قانون یا دولت؟
ناشناس۱۱۲۶۹۶۹۰۴:۱۸:۰۵ ۱۳۹۸/۷/۱۹
چرا باور نمیکنید مردم نیازمندن و در شرایط سختی هستن. سردار قالیباف در دوره انتخابات گفتن ۹۶ درصد مردم نیازمندن و این ۷۰ میلیونی که دارن یارانه میگیرن همین ۷۰ میلیون هستن. متوسط درامد دلاری یه خانوار ایرانی به دلار زیر ۳۰۰ دلاره که این واقعا فاجعه است، خیلیا تصور میکنن قیمت ها در خارج از کشور با داخل کشور خیلی تفاوت داره، بله اگر رستوران ها و مسکن رو بخواید حساب کنید تفاوت داره، ولی برای مردم عادی که فقط پول خرید از فروشگاه های مواد غذایی رو میدن، جنس ها تقریبا یه قیمته حتی گاهی ارزونتر، به عنوان مثال گوشت گاو تازه که چیزی در حدود ۷ دلاره یعنی حدود ۸۰ تومن ولی در ایران الان بالای ۱۰۰ هزارتومن قیمت داره.
علی۱۱۲۶۹۸۷۰۶:۲۱:۱۸ ۱۳۹۸/۷/۱۹
مهمترین شاخص میزان نیاز افراد است باید بر اساس دارایی های فرد و گردش مالی سالیانه حستبهای بانکی افراد غیر نیازمند را شناسایی و حذف کرد.
ناشناس۱۱۲۷۰۰۱۰۶:۴۵:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۱۹
به قول قاعده فقهی شیعه، "الجمع مهما امکن" یعنی تا جاییکه امکانش هست بهترین راه تجمیع همه روش هاست. هم میتونن یارانه به شکل سابق رو ادامه بدهند هم به افراد زیر ۱۸ سال یارانه مضاعف و بیشتری بدهند جمع کردن این روشها بطوریکه به همه پیشنهادات عمل بشه منافات باهمدیکر ندارند الجمع مهما امکن
ناشناس۱۱۲۷۰۱۲۰۷:۲۷:۳۹ ۱۳۹۸/۷/۱۹
زیر 18 سال ؟! مگر بالای 18 سال سن مصرف انرژی شامل آب و برق و گاز و بنزین ندارد این چه پیشنهادی است براساس چه حساب و کتاب و تجزیه و تحلیل منطقی پیشنهاد میشود ، باید یارانه افراد ثروتمند قطع شود این پول یارانه برای آنها قطره ای است در دریا.
ناشناس۱۱۲۷۰۲۶۰۸:۰۶:۲۱ ۱۳۹۸/۷/۱۹
ولی خیلی از افراد سن بالا از هیج نهادی کمک نمیگیرد شما باید فکری هم به حالجامع ای که دارد رو. به پیری میرود و هیج شغل و بیمه از هم ندارد بکنیداونا ده سال دیگه جکار میکنن لطفاً بجای یارانه همون افراد رو بیمه کنید برا سن پیریسون
lf۱۱۲۷۰۵۸۰۸:۵۴:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۱۹
یارانه ای که برای یک زوج بشه یک کیلو گوشت ....نباشه بهتره

پربحث‌های دیروز

 1. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 2. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 3. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 4. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 5. حكايت ناقلان خاموش؛ هزینه تست کرونا با جیب مردم نمی‌خواند

 6. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

 7. نوبخت: ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند / افزایش قیمت ها را به فروش ارز صندوق ربط ندهید

 8. پیشنهاد معنادار حسام الدین آشنا به مردم: برای هر تصمیم اقتصادی یک هفته صبر کنید

 9. گمانه زنی‌ها از "گشایش اقتصادی" رئیس جمهور/ پای عرضه اوراق سلف نفتی در میان است؟

 10. تل آویو و انفجار بیروت؛ دلیل خشم اسرائیلی‌ها از اظهارات ترامپ چیست؟

 11. نخستین تظاهرات ضددولتی پس از انفجار بیروت/ معترضان و نیروهای امنیتی زخمی شدند

 12. وزارت دفاع روسیه: به هرگونه حمله موشکی، پاسخ اتمی خواهیم داد

 13. ماه‌چهره خلیلی درگذشت

 14. افزایش آمار کشته‌های انفجار بیروت به ۱۴۵ تن/ ماکرون: کمک‌ها به دست‌های فاسد نخواهد رسید

 15. زیباترین عکس جهان

 16. نظرات برگزیده مخاطبین الف: تهیه مسکن وظیفه نماینده است و تا این کار نشود درکی از زجر مردم ندارد/ وقتی از مردم مالیات می گیرید آنها تعیین می‌کنند صرف چه می‌شود/ کرونا را نباید سیاسی کرد

 17. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 5. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 6. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 7. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 8. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 9. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 12. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 13. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 14. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 15. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 16. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 17. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 18. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 19. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 20. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 21. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 22. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 23. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 24. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 25. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 3. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 4. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 5. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 6. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 7. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 8. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 9. قیمت خودرو همچنان صعودی است/ قیمت پژو ۴۰۵ به ۱۴۲ میلیون رسید

 10. تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن

 11. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 12. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 13. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 14. ترمز افزایش قیمت خودرو را چه کسی می‌کشد؟/ علت افزایش قیمت‌ها چیست؟

 15. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 16. مدرس خیابانی: دولت نسبت به افزایش قیمت کالاها بی‌تفاوت نیست/ کمبود کالایی در بازار وجود ندارد

 17. نوبخت: ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند / افزایش قیمت ها را به فروش ارز صندوق ربط ندهید

 18. کاهش اعتبار چک توسط کلاهبرداران/ بانک مرکزی و قوه ‌قضاییه ورود کنند!

 19. پشت پرده افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت میلگرد

 20. رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

 21. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 22. دلار در سراشیبی قرار گرفت

 23. گمانه زنی‌ها از "گشایش اقتصادی" رئیس جمهور/ پای عرضه اوراق سلف نفتی در میان است؟

 24. مسکن ارزان می‌شود؟

 25. جهیزیه تمام دختران تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی توسط بنیاد مستضعفان پرداخت شد

آخرین عناوین