آیا انتخاب سن ملاک بهتری برای پرداخت یارانه نقدی نیست؟

حمید احمدی، گروه تعاملی الف،   3980715149 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
آیا انتخاب سن ملاک بهتری برای پرداخت یارانه نقدی نیست؟

فارغ از اینکه کدام دولت و با چه رویکرد و گرایش سیاسی و اقتصادی در پاستور مستقر باشد، به تایید بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی پرداخت یارانه های نقدی به این صورت بی ضابطه و سردرگم، باری است به دوش اقتصاد کشور و دولت که بدون اینکه توان اقتصادی عمومی جامعه را افزایش دهد، حجم بسیار قابل توجهی از منابع درآمدی دولت را هم می بلعد و با شرایط اقتصادی کشور، آنچه امروز به به هر فرد بعنوان یارانه نقدی پرداخت می شود عملا تاثیر چندانی در وضعیت معیشتی مردم ندارد ولی یک تمایل روانی و ذهنی عجیبی در جامعه برای حفظ و تداوم دریافت آن وجود دارد که باید فکری به حال آن کرد.

براساس آمار و ارقام موجود در حال حاضر حدود و یا شاید بیش از 70 میلیون ایرانی ماهیانه یارانه نقدی دریافت می کنند که با احتساب هر نفر 45 هزار تومان در ماه، مبلغ سرسام آوری است که وظیفه هر ایرانی دلسوز است که برای ساماندهی و هدفمند کردن آن فکری کند؛ نه برای قطع کامل آن بلکه برای هدفمند کردن آن و سوق دادن آن به گروه هایی از جامعه که به لحاظ منطق عمومی، شرایط و استحقاق دریافت آن را دارند.

دولت یازدهم و دوازدهم در مدت حدود 7 سالی که اقدام به پرداخت یارانه ها کرده است همواره بر این ایده بوده است که یارانه های نقدی باید هدفمند پرداخت شده و تنها به افراد مستحق (مناقشه اصلی بر روی معیاراستحقاق و شناسایی مصادیق آن است) پرداخت شود؛ گفته می شود بخش قابل توجهی از یارانه بگیران بر روی کاغذ، نیازی به دریافت آن ندارند و حتی حاضر به انصراف داوطلبانه از آن هم نیستند و حتی در مواردی که دولت به صورت رندومی اقدام به قطع یارانه نقدی اینگونه افراد کرده است با اعتراض آنها و بازگشت به وضعیت دریافت یارانه مواجه شده است.

دولت تلاش ها و برنامه ریزی هایی را برای شناسایی افرادی که استحقاق آن را ندارند کرده است و در آخرین مورد اعلام شده است که یارانه افرادی که اتومبیل های با ارزش 200 میلیون تومان به بالا دارند قطع خواهد شد. پیدا کردن ملاک و معیاری برای پرداخت یا عدم پرداخت یارانه از یک سو و از سوی دیگر، شناسایی قابل اتکای مصادیق این ملاک و معیار با نظام های آماری و ثبتی معیوب موجود در کشور، کار چندان ساده و بی چالشی نیست و قطعا نمی تواند پاسخگوی اهداف تعیین شده برای اینگونه برنامه ریزی ها باشد.

در صورتی که بخواهیم و قصد بهره گیری از تجربه دیگر کشورها را داشته باشیم باید توجه کرد که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، یارانه نقدی تحت عناوین مختلف به بخشی از جامعه پرداخت می شود. یارانه های نقدی موضوعی جدا از مستمری و کمک هایی است که دولت به افراد بی کار، از کار افتاده و یا دارای شرایط خاص پرداخت می کند، می باشد.

شاید یکی از ملاک ها و معیارهایی که بتواند تا حدودی موضوع هدفمند کردن پرداخت های نقدی یارانه را حل کند، انتخاب «سن» بعنوان ملاک پرداخت باشد. بعنوان مثال می شود یارانه نقدی را به تمامی ایرانیان زیر 18 سال پرداخت کرد. شناسایی افراد دارای این معیار کار چندان دشواری نیست و به سادگی قابل شناسایی و اتکاء هست و از سوی دیگر واریز آن به حساب سرپرست خانوار، عملا نقش هر چند کمرنگ یارانه های نقدی در جبران بخشی از هزینه های خانوار را در همان وضعیت سابق قرار می دهد.

این معیار باید بدون توجه به تمکن مالی و دارایی های سرپرست خانوار و با هدف حمایت از بدنه جوان جامعه صورت گیرد. پرداخت یارانه های اجتماعی به جوانان زیر 18 سال در بسیاری از کشورهای جهان بویژه کشورهای توسعه یافته انجام می شود و هدف آن نیز حمایت از خانواده ها برای افزایش تعداد فرزندان است. در واقع با تعیین معیار «سن» برای پرداخت یارانه ها، ضمن کمک به برنامه دولت برای هدفمند کردن آن، به حمایت از افزایش فرزندان در خانواده های ایرانی هم کمک برنامه ریزی شده است و از سوی دیگر حداقل آسیب از کم شدن و یا قطع یارانه ها به خانوارهایی که واقعا نیازمند دریافت آن هستند، وارد می شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۶۵۳۲۱۶:۵۱:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۱۸
جناب احمدی چقدر وقت آزاد دارید که روزی یک مقاله برای الف می‌نویسید. یعنی افراد جوان یا پیر فقیر و محتاج نداریم؟ 45 تومان چیه که هر روز یک نفر میاد ابراز فضل میکنه راجع بهش؟! اولا بهتر نیست جلوی بخور بخورها ادامه دار... ها رو بگیرید تا هر روز یک تئوری جدید برای یارانه ها بدهید؟ در مورد فرزند آوری که اشاره کردید کشور ایران فعلا آمادگی جمعیت بیشتر رو نداره. همین الان همه جمع شدن تو تهران‌. ساختمان های بیقواره و بهم چسبیده.. آلودگی هوا وحشتناک.. شلوغی... بی نظمی ماشین ها و عدم توانایی کنترل پلیس.. بقیه شهرها هم که هیچی نگم بهتره. و.. لطفا خودتان اگر شرایط فرزندآوری دارید 10تا بیارید و برای بقیه مردم ساده نسخه نپیچید.
ناشناس۱۱۲۶۵۳۷۱۶:۵۷:۴۱ ۱۳۹۸/۷/۱۸
از اول این برنامه غلط بوده و غلط اجرا شده و غلط هم ادامه دارد.میتوان این پول را به دانش اموزان و دانشجویان و کسانی که در استخدام هیچ جا نیستند و کسانی که حساب های بانکی ضعیفی دارند و خانواده های بی سرپرست داد هر چند که این رقم در حد یک پیتزا است.دوم اینکه با شروع این یارانه که در ابتدا خدود 45 دلار بود،بسیاری از قیمت ها ازاد شد و و از خودش این هزینه را پوشش میداد و با توجه به بالا رفتن قیمت ها در بازه های زمانی مختلف و عدم افزایش مبلغ یارانه ها و اینکه در حد 4 دلار شده،دیگر اینقدر اه و ناله برای چیست؟
ناشناس۱۱۲۶۵۴۱۱۷:۰۰:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۱۸
نیست الان جمعیتی که داریم دارن همه شون در رفاه زندگی میکنن باید تشویق به افزایش جمعیت هم بکنیم! بجای این حرفها بحث تبعیضها رو حل کنید!
ناشناس۱۱۲۶۵۴۴۱۷:۱۳:۱۴ ۱۳۹۸/۷/۱۸
با ماهی 45 هزار تومن می خواهید سیاست افزایش فرزند راه بیاندازید؟
مصطفي۱۱۲۶۵۷۷۱۸:۰۰:۳۹ ۱۳۹۸/۷/۱۸
پرداخت يارانه يكي از بزرگترين اشتباهات اقتصادي نظام بود
حامد۱۱۲۶۵۸۵۱۸:۰۹:۴۵ ۱۳۹۸/۷/۱۸
سلام آیا این انصافه که یارانه من بیکار رو قطع کردند برای اینکه پدرم نیازمند نیستش چرا یارانه من را با سی دو سال فوق لیسانس حقوق و بیکار قطع کردند ؟؟؟ حداقل 45 تومن پولی هستش که آب باریکه باشه
ناشناس۱۱۲۶۶۰۰۱۸:۲۹:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۱۸
خواهشا چنین نظراتی ندهید
ناشناس۱۱۲۶۶۰۲۱۸:۴۲:۵۰ ۱۳۹۸/۷/۱۸
باید یارانه همه، یکجا و یکدفعه قطع شود.
ناشناس۱۱۲۶۶۰۶۱۸:۵۵:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۱۸
میشه ایده الکی ندید؟ کسی که نیازمنده با خانوادش می خواد استفاده کنه. چه ربطی به سن داره؟ عقلم خوب چیزیه.
ناشناس۱۱۲۶۶۱۴۱۹:۰۷:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۱۸
کاهو هر کیلو پنج هزار تومان = یارانه ی روزانه معادل 300 گرم کاهو سیب زمینی هر کیلو هفت هزتر تومان = یارانه ی روزانه معادل 210 گرم سیب زمینی برنج هر کیلو بیست و چهار هزار تومان = یارانه ی روزانه معادل 62 گرم برنج گوشت هر کیلو یکصد و سی هزار تومان = یارانه ی روزانه معادل11 گرم گوشت پسته هر کیلو دویست و سی هزار تومان = یارانه ی روزانه معادل 8 گرم پسته نطف کنید و هرچه سریعتر این حاتم بخشی هاتون را تمام کنید .
ناشناس۱۱۲۶۶۱۶۱۹:۰۸:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۱۸
تو کشوری که جوونا تا 27 28 سالگی برای شرایط کاری بهتر درسمیخونن و پول توی جیبی خودشون رو هم از پدرشون میگیرن صحبت از حذف یارانه افراد بالای 18 سال خنده داره؟
ناشناس۱۱۲۶۶۲۴۱۹:۱۳:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۱۸
سن نمیتونه ملاک بشه .
ناشناس۱۱۲۶۶۴۹۱۹:۴۱:۴۵ ۱۳۹۸/۷/۱۸
خدا وکیلی ما با این همه نابغه باید وضعمون این باشه!
اقا اقا۱۱۲۶۶۶۷۱۹:۵۷:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۱۸
بدم یارانتو قطع کنند با این نظرت : ) -در این بیکاربازار بسیاری با سن بالاتر از 18 هم نیازمند هستند
ناشناس۱۱۲۶۶۸۲۲۰:۰۶:۱۲ ۱۳۹۸/۷/۱۸
به قول یکی صد رحمت به زالو سیر میشه ول میکنه.. اگه اینقدر محتاج 45 تومانید قطع کنید
سروش۱۱۲۶۷۰۲۲۰:۳۳:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۱۸
پناه بر خداا این چه منطقیست مسلماااااان
سعید۱۱۲۶۷۱۰۲۰:۴۶:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۱۸
خیر کنه تنها درست نیست بلکه ۱۰۰ درصد اشتباه هست.
علی۱۱۲۶۷۹۴۲۲:۲۰:۰۹ ۱۳۹۸/۷/۱۸
بعد از ۲۰ سال کارمندی و پس انداز حقوق ماهیانه برای تهیه یک مسکن آبرومند دولت محترم رفته سرک کشیده تو حساب بنده و یارانه را قطع کرده واقعا شرم آور است زورت به مختلس ها و آقازاده ها نمی رسه ؟
پیرمرد۱۱۲۶۸۲۷۲۲:۵۱:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۱۸
کلا خجالت بکشید همتون از صدر تا ذیل.
رها۱۱۲۶۸۳۲۲۲:۵۹:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۱۸
یارانه حق همه مردم ایران است زیرا که از گران کردن چند برابری منابع ملی انرژی به دست اومده معنی ملی رو هم همه میدونن یعنی مال همه ملت ایران مگر اینکه اسم ملی از روی منابع انرژی کشور برداشته شود
ناشناس۱۱۲۶۸۶۱۲۳:۴۱:۴۶ ۱۳۹۸/۷/۱۸
اتفاقا وظیفه اصلی دولت حمایت از سالمندان است. اینطوری سالمندان جامعه را کلا از دور خارج می کنیم اگه بگیم یارانه به کلیه افرادی که در سن اشتغال نیستندیعنی افراد کمتر از 25 سال و بیشتر از 65 سال و کسانی که به دلیل بیماری یا مشکلات دیگر قادر به کار نیستند پرداخت شود منطقی تر است.
حسین۱۱۲۶۹۱۶۰۰:۵۸:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۱۹
پس اونایی که بچه زیر۱۸ سال ندارند مستحق مردن اند
ناشناس۱۱۲۶۹۲۳۰۱:۱۱:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۱۹
بله کمک خوبی به افزایش جمعیت است
ناشناس۱۱۲۶۹۵۰۰۲:۲۰:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۱۹
پیشنهاد بسیار بسیار غیرمنطقی است
مهسا۱۱۲۶۹۵۷۰۳:۰۲:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۱۹
یارانه ها چه ربطی به سن داره؟ کدوم کم عقلی همچین پیشنهادی داده؟ده نفرهم سن وسال را باهم مقایسه کنید ازلحاظ رفاه وکار وثروت ومحل زندگی ونوع زندگی هیچ شباهتی نخواهندداشت.مگه میخواهید ازشون تست روانشناسی یاجامعه شناسی بگیریدکه سن ملاک باشه؟یارانه های افرادثروتمندبایدحذف بشه وبه فقراوضعفا اضافه بشه. عدالت اینو میگه نه قانون یا دولت؟
ناشناس۱۱۲۶۹۶۹۰۴:۱۸:۰۵ ۱۳۹۸/۷/۱۹
چرا باور نمیکنید مردم نیازمندن و در شرایط سختی هستن. سردار قالیباف در دوره انتخابات گفتن ۹۶ درصد مردم نیازمندن و این ۷۰ میلیونی که دارن یارانه میگیرن همین ۷۰ میلیون هستن. متوسط درامد دلاری یه خانوار ایرانی به دلار زیر ۳۰۰ دلاره که این واقعا فاجعه است، خیلیا تصور میکنن قیمت ها در خارج از کشور با داخل کشور خیلی تفاوت داره، بله اگر رستوران ها و مسکن رو بخواید حساب کنید تفاوت داره، ولی برای مردم عادی که فقط پول خرید از فروشگاه های مواد غذایی رو میدن، جنس ها تقریبا یه قیمته حتی گاهی ارزونتر، به عنوان مثال گوشت گاو تازه که چیزی در حدود ۷ دلاره یعنی حدود ۸۰ تومن ولی در ایران الان بالای ۱۰۰ هزارتومن قیمت داره.
علی۱۱۲۶۹۸۷۰۶:۲۱:۱۸ ۱۳۹۸/۷/۱۹
مهمترین شاخص میزان نیاز افراد است باید بر اساس دارایی های فرد و گردش مالی سالیانه حستبهای بانکی افراد غیر نیازمند را شناسایی و حذف کرد.
ناشناس۱۱۲۷۰۰۱۰۶:۴۵:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۱۹
به قول قاعده فقهی شیعه، "الجمع مهما امکن" یعنی تا جاییکه امکانش هست بهترین راه تجمیع همه روش هاست. هم میتونن یارانه به شکل سابق رو ادامه بدهند هم به افراد زیر ۱۸ سال یارانه مضاعف و بیشتری بدهند جمع کردن این روشها بطوریکه به همه پیشنهادات عمل بشه منافات باهمدیکر ندارند الجمع مهما امکن
ناشناس۱۱۲۷۰۱۲۰۷:۲۷:۳۹ ۱۳۹۸/۷/۱۹
زیر 18 سال ؟! مگر بالای 18 سال سن مصرف انرژی شامل آب و برق و گاز و بنزین ندارد این چه پیشنهادی است براساس چه حساب و کتاب و تجزیه و تحلیل منطقی پیشنهاد میشود ، باید یارانه افراد ثروتمند قطع شود این پول یارانه برای آنها قطره ای است در دریا.
ناشناس۱۱۲۷۰۲۶۰۸:۰۶:۲۱ ۱۳۹۸/۷/۱۹
ولی خیلی از افراد سن بالا از هیج نهادی کمک نمیگیرد شما باید فکری هم به حالجامع ای که دارد رو. به پیری میرود و هیج شغل و بیمه از هم ندارد بکنیداونا ده سال دیگه جکار میکنن لطفاً بجای یارانه همون افراد رو بیمه کنید برا سن پیریسون
lf۱۱۲۷۰۵۸۰۸:۵۴:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۱۹
یارانه ای که برای یک زوج بشه یک کیلو گوشت ....نباشه بهتره

پربحث‌های اخیر

 1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 2. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 3. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 4. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 5. نوبخت: پرداخت حمایت معیشتی دهم و یارانه ۲۰ هر ماه/ وعده ایجاد یک میلیون فرصت شغلی در سال آینده

 6. هوای حسابتان را داشته باشید/ رمز یکبار مصرف و کاهش آمار برداشت اینترنتی غیر مجاز از حساب های بانکی

 7. آذری‌جهرمی: پنجشنبه برای مردم سورپرایز خواهیم داشت

 8. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 9. سخنگوی دولت: درباره آمار کشته‌شدگان حوادث اخیر نمی‌توانیم مثل آمریکا آمار فله‌ای بدهیم

 10. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 11. استراماچونی در هواپیما هنگام ترک ایران

 12. وزارت ورزش: پیگیر بازگشت و ادامه فعالیت استراماچونی هستیم

 13. روحانی:‌ چه زمانی گفتم مشکلات را ۱۰۰ روزه حل می‌کنیم؟/ برجام نه مقدس است و نه لعنتی/ مذاکره کار انقلابی است

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 2. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 3. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 4. پیشنهاد عباس عبدی برای برگزاری انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری/ انتقاد قوچانی از عارف و شورای عالی اصلاح‌طلبان/چرا احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس ثبت‌نام نکرد؟

 5. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

 6. جایگزین موگرینی کارش را با دخالت در امور ایران آغاز کرد

 7. طرح «استیضاح» و «محاکمه» همزمان زنگنه در مجلس و دادگاه

 8. گزارش نیویورک تایمز از نقاشی های یک زندانی شکنجه‌ شده در گوانتانامو

 9. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 10. هدیه خداحافظی آمریکا به دانشمند ایرانی

 11. انبارلویی: فکری برای ارزش پول ملی بکنید

 12. وزیر ارتباطات در دوره دانشجویی/عکس

 13. بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟/ پیش‌بینی قیمت مسکن در ادامه سال ۹۸

 14. دو اقدام لازم قضایی که نیازمند دستور رئیسی است      

 15. تبانی برخی بانک‌های خصوصی برای ارائه تسهیلات ۷ هزار میلیاردی به شرکت‌های صوری

 16. اسرائیل: علیه ایران به گزینه نظامی متوسل می شویم

 17. بودجه سال ۹۹ صداوسیما ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت

 18. بزرگداشت سالروز درگذشت مولانا در ترکیه

 19. محدودیت جدید صرافی‌ها برای فروش دلار

 20. کمترین و بیشترین بودجه ۹۹ به کدام استان‌ها تعلق گرفت + جدول

 21. ولایت فقیه در عراق

 22. آخرین قیمت طلا، دلار و سکه + جدول

 23. آخرین وضعیت مصوبه «تعیین محل تجمعات»

 24. خشم هواداران از جدایی آندره آ استراماچونی

 25. نحوه افزایش حقوق بگیران مشخص شد

پربحث‌های هفته

 1. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

 2. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 3. یک عکس؛ یک شرح | «رضا جان انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای...»

 4. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 5. سعید ملایی تبعه مغولستان شد+عکس

 6. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 7. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 8. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 9. مطهری: افزایش قیمت بنزین ضروری بود/ اگر شرایط مناسب بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ یک خانه ۵۷۶ متری و یک پژو دارم

 10. علت طولانی بودن روند صدور کارت ملی چیست؟

 11. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 12. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 13. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 14. ابطحی: روحانی هویت امنیتی خود را در این روزها نشان داد/ انتقاد منیژه حکمت از معافیت مالیاتی هنرمندان/ آخرین اخبار از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات

 15. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 16. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 17. اقتصاددانان خطاب به رئیس‌جمهور: اسامی کارشناسان موافق و اسناد کارشناسی طرح افزایش قیمت بنزین را منتشر کنید

 18. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 19. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 20. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 21. خسارت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی زنگنه به کشور

 22. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 23. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 24. سخنان عجیب مطهری درباره طرح افزایش قیمت بنزین/ وقتی یک نهاد نظارتی به نمایندگان هدیه می‌دهد!/ قوچانی: نمی‌توان از کارنامه اصلاح‌طلبان دفاع کرد

 25. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

پربحث‌های هفته

 1. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

 2. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 3. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 4. اقتصاددانان خطاب به رئیس‌جمهور: اسامی کارشناسان موافق و اسناد کارشناسی طرح افزایش قیمت بنزین را منتشر کنید

 5. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 6. خسارت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی زنگنه به کشور

 7. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 8. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 9. احمد توکلی: سال ۹۶ نسبت به طغیان فرودستان هشدار دادم/ تکذيب‌های مکرر زنگنه درباره افزایش قیمت بنزین فريب جامعه بود

 10. طرح «استیضاح» و «محاکمه» همزمان زنگنه در مجلس و دادگاه

 11. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 12. انبارلویی: فکری برای ارزش پول ملی بکنید

 13. همتی: بانک مرکزی برای بازگرداندن ثبات به بازار ارز تلاش می‌کند

 14. نوبخت: پرداخت حمایت معیشتی دهم و یارانه ۲۰ هر ماه/ وعده ایجاد یک میلیون فرصت شغلی در سال آینده

 15. بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟/ پیش‌بینی قیمت مسکن در ادامه سال ۹۸

 16. ریزش مشترکان دامن ایرانسل و رایتل را گرفت

 17. جهانگیری: نفت را به روش‌های دیگر می‌فروشیم/ کشورهای دوست جرات اینکه از ما نفت بخرند را تقریبا ندارند

 18. وکلا و پزشکان فرار مالیاتی گسترده‌ای دارند/ درخواست وزیر ارشاد درباره معافیت مالیاتی هنرمندان عجیب است

 19. فرار مالیاتی پزشکان و وکلا معادل نیمی از یارانه نقدی

 20. آیت الله علوی گرگانی: طرح جدید بانکداری باید به نظر رهبر انقلاب و بعضی از کارشناسان خبره در بحث اقتصاد و فقه برسد

 21. هوای حسابتان را داشته باشید/ رمز یکبار مصرف و کاهش آمار برداشت اینترنتی غیر مجاز از حساب های بانکی

 22. تبانی برخی بانک‌های خصوصی برای ارائه تسهیلات ۷ هزار میلیاردی به شرکت‌های صوری

 23. بودجه سال ۹۹ صداوسیما ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت

 24. نامه مصباحی‌مقدم به آیت‌الله نوری همدانی: اگر طرح مجلس مسکوت بماند، بانک‌های خصوصی جشن خواهند گرفت

 25. انگلیس در اخراج کارکنان بخش تولیدی رکورد زد

آخرین عناوین