مرغ «هورمونی» و «تریاکی» نداریم

گروه اقتصادی الف،   3980715111

«مرغ‌های تریاکی» عنوان شایعه‌ای است که در یکی دو روز گذشته سروصدای زیادی به پا کرد. ماجرا از این قرار بود که یکی از تشکل‌های بخش خصوصی در صنعت مرغ، خبر مصرف تریاک در مرغداری‌ها را مطرح کرد.

مرغ «هورمونی» و «تریاکی» نداریم

شهروندآنلاین در ادامه نوشت: حالا پای رئیس سازمان دامپزشکی هم به میان آمده و رئیس این سازمان بدون این‌که خبر را تکذیب کند، آن را اشتباه مدیریتی اعلام کرده و گفته است که مصرف تریاک در مرغداری‌ها باعث مزمن‌شدن بیماری در مرغ‌ها می‌شود.

با این حال واکنش اهالی صنعت تولید مرغ چیزی جز تکذیب این خبر نیست. آنها می‌گویند این شایعات ریشه در رقابت‌های تجاری در بازار دارد و کسانی که می‌خواهند بازار مرغ داخلی را خراب کنند. فعالان این صنعت توضیح می‌دهند که هم استفاده از تریاک و هم هورمون در مرغداری هزینه سنگینی دارد و هیچ مرغدار عاقلی نمی‌آید هورمون و تریاک گران را صرف مرغ‌هایش کند و آن را با قیمت کیلویی 10تا 12هزار تومان بفروشد.

مرغ تا 20 روز قبل از کشتار عاری از داروست

چند روز پیش مدیرعامل یکی از تشکل‌های بخش خصوصی مدعی شد که برخی از مرغداران به دلیل اطلاعات پایین تریاک را در آب حل می‌کنند و به مرغ‌ها می‌خورانند تا بیماری آنها از بین برود. تریاک یکی از آرام‌بخش‌هاست و اگرچه بیماری طیور را از بین نمی‌برد، اما بدن مرغ را در برابر بیماری‌ها مقاوم می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود مرغ دوره 45روزه نگهداری در مرغداری تا زمان کشتار را بگذراند.

در این زمینه رئیس سازمان دامپزشکی گفت، استفاده از تریاک جز این‌که بیماری را در مرغ‌ها مزمن‌تر می‌کند، نتیجه‌ای ندارد و بهتر است به جای استفاده از این‌چنین موادی،‌ از طریق مصرف داروها و پروبیوتیک به سمت درمان طیور برویم؛ البته علیرضا رفیعی‌پور، رئیس سازمان دامپزشکی تأکید کرده که تا امروز هیچ گزارش رسمی به سازمان دامپزشکی از مصرف تریاک در مرغداری‌ها نرسیده است.

محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی اما این اتفاق را رد می‌کند و به شهروندآنلاین توضیح می‌دهد: «این خبر هیچ‌گونه سندیتی ندارد و کاملا از طرف انجمن ما تکذیب می‌شود. شاید در 20‌سال گذشته مرغداران از سر ناآگاهی و پیشرفت‌نکردن طب طیور اقدام به این کار می‌کردند تا جلوی بیمارشدن مرغ‌ها را بگیرند که البته تریاک چنین خاصیتی هم ندارد ولی درحال حاضر با پیشرفت تجهیزات پزشکی و پیشگیری از شیوع بیماری‌های مختلف هیچ نیازی به مصرف موادمخدر وجود ندارد.»

او ادامه می‌دهد: «این امکان هم وجود دارد که از حدود 25‌هزار مرغداری که درکشور داریم، برخی باشند که از سر ناآگاهی و نداشتن سواد لازم به مرغ‌هایشان تریاک بدهند که این افراد قطعا از مسائل بهداشتی بی‌اطلاع و از علم روز بی‌خبر هستند، وگرنه هر فرد عاقلی می‌داند که مصرف تریاک هیچ تاثیری روی بیماری و پیشگیری از آن ندارد.»

یوسفی با اشاره به این‌که حتی مکمل‌ها و داروهایی که به مرغ‌ها داده می‌شود عاری از مواد مخدر هستند، ادامه می‌دهد: «حتی مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و ویتامین‌ها هم 20روز قبل از کشتار مرغ‌ها باید قطع شوند. دامپزشکان ناظر در کشتارگاه‌ها هم وظیفه‌شان دقیقا همین است که وضع مرغ‌ها را قبل از کشتار بررسی کنند، به همین دلیل واقعا بعید است که یک مرغدار اقدام به دادن موادمخدر به مرغ‌های خود کند، چون چنین مرغ‌هایی قبل از کشتار حتما برگشت داده می‌شوند.»

نه هورمون و نه تریاک، هیچ‌ کدام واقعیت ندارد

برومند چهارآیین، عضو هیأت‌مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی هم مصرف تریاک در مرغداری‌ها را تکذیب کرده و به شهروندآنلاین می‌گوید: «شایعه مصرف تریاک در مرغداری‌ها را از پایه و اساس کذب می‌دانم و تأکید می‌کنم که در هیچ‌کدام از مرغداری‌ها چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد، چون اصلا لزومی ندارد که به مرغ‌ها موادمخدر داده شود.»

او ادامه می‌دهد: «همه ما می‌دانیم که موادمخدرها فقط برای تسکین درد استفاده می‌شوند که هیچ مرغی نیاز به موادمخدر ندارد. مطرح‌کردن این شایعه‌ها از طرف کسانی است که می‌خواهند با ارزان‌کردن مرغ، گردش مالی 125‌هزار‌میلیارد تومانی صنعت طیور گوشتی را پایین بیاورند، چون وقتی مرغ به قیمت منطقی خود می‌رسد، سود این افراد دوبرابر می‌شود.»

چهارآیین درباره این‌که شایعه مصرف هورمون در مرغ‌ها هم بی‌شباهت به شایعه خوراندن تریاک به آنها نیست، توضیح داد: «دادن هورمون به مرغ‌ها یک اشتباه لفظی بود که این تصور اشتباه را بین مردم ایجاد کرد که اگر مرغ‌ها زودتر چاق می‌شوند، به خاطر مصرف هورمون است. تا ‌سال 2005 آنتی‌بیوتیک‌هایی به مرغ‌ها داده می‌شد که جذب غذا را در آنها بالا می‌برد و همین باعث افزایش وزن آنها می‌شد. متاسفانه همان زمان افراد بی‌اطلاع این ماجرا را به‌عنوان مصرف هورمون بین مرغ‌ها مطرح کردند که آن هم از بیخ و بن تکذیب شد.»

پربحث‌های دیروز

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 3. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 4. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 5. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 6. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 7. تایید اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم؛ رد «تاجگردون و دلخوش» در مرحله اول/ «زاکانی و پیرهادی» تایید شدند

 8. واشنگتن: ایران و روسیه در ناآرامی‌های آمریکا دست دارند

 9. تهدید نماینده تهران بعد از اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون

 10. ابلاغ دستورالعمل قیمتی ۸ خودروی دیگر ایران خودرو؛ افزایش قیمت از ۴ تا ۴۸ درصد

 11. حمله ماشین پلیس آمریکا به معترضان

 12. پرورش الاغ

 13. چه کسانی قیمت پراید را تا ۹۰ میلیون تومان بالا بردند؟

 14. وزارت خارجه ایران خطاب به مقامات آمریکا: صدای مردم‌تان را بشنوید

 15. نظر رئیس جدید مجلس درباره مذاکره با آمریکا

 16. آخرین قیمت خودروها در بازار / پژو ۲۰۶ به ۱۱۸ میلیون رسید

 17. ادعای نماینده مجلس: به علت اعتراض به اعتبارنامه «تاجگردون»‌ تهدید مسلحانه شده‌ام

 18. جلسه علنی مجلس شورای اسلامی - ۱۱ خرداد

 19. قالیباف: مجلس یازدهم بنای تقابل و مچگیری ندارد/ قوه مقننه پیگیر حقوق مردم است/ ۴ رویکرد تحول در مجلس؛ شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و کارآمدسازی

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. قانون، قاتل رومینا!؟

 3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 4. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 5. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 6. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 7. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 8. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 9. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 10. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 11. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 12. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 13. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 14. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 15. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 16. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 17. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 18. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 19. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 20. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 21. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 22. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 23. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 24. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 25. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

پربحث‌های هفته

آخرین عناوین