چند نکته مهم درباره تجمع مردم در لردگان

گروه اجتماعی الف،   3980714053 ۴۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
چند نکته مهم درباره تجمع مردم در لردگان

ابتلاء تعدادی از اهالی یکی از روستاهای شهرستان لردگان به ویروس اچ آی وی یکی از اتفاقات تلخ روزهای اخیر بود که خبر آن در رسانه های مختلف منتشر شد. اگر چه در پی رسانه ای شدن این اتفاق، رسانه های ضد انقلاب و معاند تلاش فراوانی انجام دادند که از این موضوع سوء استفاده کنند اما بر اساس اخبار اوضاع شهر برخلاف التهابات و ناآرامی های دیروز رو به آرامش گذاشته و وضعیت عادی بر شهر حکمفرما شده است.

اما این که یک موضوع اجتماعی در یک روستا طی چند روز گذشته چگونه به یک مسئله و مشکل امنیتی  تبدیل شده نیاز به بررسی دارد. بدون شک اگر در همان روزهای اولیه انتشار فیلم های این اتفاق در رسانه ها اقدامات لازم از سوی نهادهای مربوطه صورت می گرفت هم به بیماری مردم بهتر و سریع تر رسیدگی می شد هم  به بیت المال خسارت وارد نمی شد و هم اینکه عده ای فرصت بهره برداری از این حادثه را در جهت منافع خود پیدا نمی کردند و ابعاد ماجرا این چنین گسترش نمی یافت

اگر مسئولان مربوطه به جای نامه نگاری و انتشار آن در رسانه های اجتماعی مبادرت به اعزام سریع هیاتی از تهران می گرفتند یا اینکه خود در محل حضور پیدا می کردند و با بزرگان شهر و روستا جلساتی برگزار می کردند می‌توانستند ضمن جلب اعتماد مردم ، از بروز اتفاقات بعدی پیشگیری کنند .

نامه نگاری علنی بدون اینکه از نزدیک مشکل مردم بررسی شده باشد و فضای فرهنگی روستا و شهر در نظر گرفته شود به جای این که به مثابه آبی بر آتش باشد می تواند مانند بنزین بر آتش باشد و همین امر موجب گسترش ناآرامی ها شد به گونه ای که مردم یکی از خواسته های خود را عذرخواهی مسئول مربوطه بیان می‌‌کنند.

مسوولان وزارت بهداشت اگر مدعی اند از مدت ها قبل به پایش این موضوع پرداخته بودند بهتر بود از بدو اطلاع از بیماری تعدادی از اهالی روستا با توجه به حساسیت‌های فرهنگی منطقه عده ای کارشناس و مسوولان محلی را برای صحبت با بزرگان و معتمدان گسیل می داشتند تا به شیوه ای معقول اولا اطلاع رسانی لازم به بیماران صوت گیرد و ثانیا این موضوع چنانکه خود مسوولان وزارت بهداشت بعدا مورد تاکید قرار دادند با حفظ احتیاط و رعایت شئونات فرهنگی آنان انجام شود. متاسفانه در نامه علنی وزیر محترم بهداشت این نکته مغفول ماند و علیرغم تاکید همین نامه بر رعایت این موضوع و لزوم توجه به آن، انتشار علنی نامه باعث گسترده تر شدن حساسیت و رنجش یاد شده گردید. مردمان این منطقه مانند سایر اقوام ایرانی از عواطف پاک سرشارند و نشان داده اند که در صورت برخورد درست با مشکلاتشان بسیار منطقی برخورد می‌کنند.

این اتفاق بار دیگر مساله پیچیدگی پدیده‌های اجتماعی را نشان می دهد که در‌ آن حتی علم پزشکی نیز نباید خود را از ابعاد فرهنگی اقداماتش بی نیاز ببیند. 

از سوی دیگر اگر چه مردم حق دارند از وضعیت بوجود آمده ناراحت باشند اما بدون شک با آرامش و صبوری بهتر می توانستند به پیگیری این مشکل بپردازند. آنها حتی می توانستند با تجمع نیز خواسته های خود را بیان کنند اما  اجازه سوء استفاده به عده ای معدود که در پی تنش و آشوب و صدمه به بیت المال هستند را ندهند. در برخی از فیلم های منتشر شده از این حوادث نیز  پرهیز دادن از این امر از سوی اندکی از معترضان آشکار است. معترضان  اگر نمایندگانی تعیین می کردند شاید بهتر می توانستند اهداف و خواسته های خود را پیگیری نمایند.

در این بین رسانه ها نیز آن چنان که باید و شاید موضوع را پیگیری درستی نکردند. شاید اگر در همان روزهای ابتدایی، رسانه ها سخنان مردم مبتلا به بیماری را منتشر می کردند و از مسئولان مربوطه پیگیری موضوع را می خواستند زمینه جلب توجه به این مشکل فراهم می شد و  علاوه بر کمک به مردم، امنیت نیز بهتر تامین می شد. اما در حال حاضر رسانه ها بعد از گسترش تجمعات صرفاً مبادرت به ارائه گزارشاتی از تجمعات و خسارت های وارده می کنند.

روز گذشته نیز با اینکه در این زمینه هیچ دستور العمل امنیتی به رسانه  اعلام نشده بود به نظر می رسد نوع مواجه متعارف در این زمینه (بر اساس تجربه سال های قبل) که متکی بر صورت بندی سریع مساله به شیوه ای امنیتی - آن هم تعریف «سخت» از امنیت- است رسانه های ما را به ترس هایی موهوم و بی وجه مبتلا ساخت که ریسک جسارت و طرح موضوع را در انعکاس این دست مسایل در رسانه‌ها به شدت پایین می آورد. نگاهی به نحوه انعکاس اعتراضات لردگان در رسانه های مکتوب به خصوص رسانه های آنلاین نشان می دهد که اغلب آن‌ها پس از حدود ۵ ساعت از انتشار فیلم ها و تصاویر حادثه در فضای مجازی آن هم از سوی منابع رسانه ای مجعول و به شدت فرصت طلب آرام آرام شروع به انعکاس آن کردند! . همه باید بدانیم که در تعریف «نرم» از امنیت که بسیار موثرتر و کارآمدتر از شیوه های دیگر برخورد با اعتراضات اجتماعی عمل می کند این رسانه ها هستند که در خط مقدم قرار دارند و با هوشیاری و درایت لازم از شکل گیری و گسترش یک مساله اجتماعی به مساله ای سیاسی و امنیتی جلوگیری می کنند. 

با توجه به تمام سهل انگاری های صورت گرفته، مشخص است موضوعی که یک مساله اجتماعی بود با فرصت طلبی عده ای و سوءاستفاده رسانه های ضد انقلاب به یک مشکل تبدیل شد. با وقوع چنین اتفاقی عملاً متضرر اصلی باز همان مردمی هستند که به بیماری ابتلا شده اند. این اتفاق نشان داد در مواقع حساس تا چه میزان مدیریت بحران می تواند به مردم آسیب دیده کمک کننده باشد و از گسترش یک حادثه و خسارت زدن به بیت المال جلوگیری بعمل آورد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۱۱۱۲۱۰:۴۵:۵۳ ۱۳۹۸/۷/۱۴
وقتی پای سلامتی و جان عده زیادی در میان است، باید همه مسئولان احساس وظیفه کرده و پاسخگو باشند.
ناشناس۱۱۲۱۱۳۸۱۱:۰۴:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۱۴
باید به مردم بها داده شود. بیشتر اعتراضات مربوط به این نکته است.
ناشناس۱۱۲۱۳۱۱۱۲:۳۹:۵۴ ۱۳۹۸/۷/۱۴
فقر فرهنگی در این منطقه بیداد میکند لابد بهیار گفته سی چه سرنگ حروم کنم همه را با یو سرنگ خونگیری کرده
ناشناس۱۱۲۱۵۷۴۱۵:۳۸:۴۰ ۱۳۹۸/۷/۱۴
نباید پیش داوری کرد. باید تحقیق شود اگر واقعا" کسی در این واقعه قصور کرده باشد، مجازات شود.
ناشناس۱۱۲۱۶۷۹۱۶:۵۵:۵۰ ۱۳۹۸/۷/۱۴
فقر فرهنگی یعنی چه ، بی ادب
ناشناس۱۱۲۱۶۸۳۱۶:۵۶:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۱۴
مگه بهیاریها آز خون هم می گیرند.بعد اگر چنین کاری انجام شده باشد یعنی سرنگ مشترک خون گرفته باشد کلا نتیجه آزمایشها خم لاید دوباره چک شود.بیچاره خانواده های ببگناهی که به هرعلت آلوده شدند
ناشناس۱۱۲۱۱۱۶۱۰:۴۷:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۱۴
ارتباط دادن اعتراض مردم به سیاست در این ماجرا، نوعی رفع تکلیف و فرار به جلو است.
ک۱۱۲۱۸۱۰۱۸:۴۰:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۱۴
کارت سلامت ملی برای همه افراد ضروری است وزارت بهداشت در اینده بفکر باشه
ناشناس۱۱۲۱۱۱۷۱۰:۴۹:۱۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
لرهای ما بیدارن از انگیلیس بیذارن مرگ بر اسرائیل
ناشناس۱۱۲۱۱۴۱۱۱:۰۵:۲۸ ۱۳۹۸/۷/۱۴
این ماجرا هیچ ربطی به دشمن خارجی ندارد.
ناشناس۱۱۲۱۲۵۶۱۲:۰۵:۵۳ ۱۳۹۸/۷/۱۴
اره وقتی افراد ضد انقلابی دستگیر شده در این تجمعات را نمی توانی ببینی!!!!
ناشناس۱۱۲۱۱۷۵۱۱:۱۷:۲۸ ۱۳۹۸/۷/۱۴
بیزارن
ناشناس۱۱۲۱۱۱۹۱۰:۴۹:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۱۴
در ماجرای لردگان کوتاهی صورت گرفته است. بهتر است مسئولان بلند پایه در ماجرا ورود و به اوضاع رسیدگی کنند.
ناشناس۱۱۲۱۱۲۰۱۰:۵۱:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۱۴
چه اشکالی دارد که وزیر بهداشت یا یک هیئت بلند پایه به لردگان رفته و رو در رو با مردم گفتگو کنند.
ناشناس۱۱۲۱۱۳۰۱۰:۵۷:۲۹ ۱۳۹۸/۷/۱۴
برای چی
ناشناس۱۱۲۱۲۸۳۱۲:۲۲:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۱۴
برای توضیح ابنکه چکونه کودکان از راه سوزن الوده مواد اچ ای وی گرفته اند.
ناشناس۱۱۲۱۵۰۶۱۴:۴۵:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۱۴
حتی یک مورد هم به این صورت مبتلا نشدند
ناشناس۱۱۲۱۵۶۱۱۵:۳۰:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۱۴
راست میگه مگر درمورد دلار و توزیع گوشت و هزارتا مشکل دیگه پاسخگو بودند؟
ناشناس۱۱۲۱۱۲۶۱۰:۵۵:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
چرا نباید اصول بهداشتی همچون راه های مبتلا شدن به ایدز و دیگر موضوعاتی که در این رابطه تابو شمرده می شوند، در کتاب های درسی آورده شده و به دانش آموزان آموزش داده شود؟ والله اهمیت اینها بسیار بالاتر از یاد دادن فرمولهای فیزیک و شیمی و ریاضی است.
حسن کچل۱۱۲۱۱۲۸۱۰:۵۶:۵۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
شما میگید رسانههای معاند ولی خود شما در خط همانها هستید این یعنی نمیدانید ماجرا چیه و فقط میخاهید بگید ما هم هستیم....2 وزارت بهداشت چند وقتیه که داره کار میکنه و اونجا و اقدامات را انجام میده اگه همان زمان اطلاع رسانی میکرد میگفتید چرا...3 بعد را باید هیتی از تهران بره برای چی از یک روستای حدود 280 نفر اعتیاد دارن و از این تعداد 30 الی 40 نفر ایدز گرفتن و به جای اگر هم ایرانو بشناسید اونجاها مصرف مواد از قدیم تا الان زیاده....
ناشناس۱۱۲۲۵۰۳۱۱:۲۷:۴۹ ۱۳۹۸/۷/۱۵
هیچکس نمی داند ماجرا چیست جماعتی به سرعت اچ ای وی گرفتند که از طریق سرنگ یا عمل جنسی امکان پذیر است حالا اگر توانستید به جای این متن های بی سر و ته ماجرا را برای ملت مشخص کنید وزیر که می گوید سرنگ نبوده...............
ناشناس۱۱۲۱۱۳۳۱۱:۰۰:۱۱ ۱۳۹۸/۷/۱۴
ایدز، اعتیاد و امور جنسی بلای خانمان سوز هستند. بودجه فرهنگی کشور به جای اینکه صرف امور کمتر واجب شود، باید صرف آگاهی و آموزش در این موارد مهم شود.
ناشناس۱۱۲۱۱۳۵۱۱:۰۱:۳۵ ۱۳۹۸/۷/۱۴
نویسند این متن خودشو جای خانواده اونا بزاره مردم بیچاره نابود شدن اونوقت صبوری کنن؟ حکومت وظیف اش تامین امنیت شهرونده تامین ارامش شهرونده تامین رفا شهرونده
ناشناس۱۱۲۱۷۰۵۱۷:۰۸:۳۸ ۱۳۹۸/۷/۱۴
راههای انتقال ویروس ایدز مشخصه نحوه انتقال ویروس به این افراد هم مشخصه از طریق معتادان تزریقی واز طریق رابطه جنسی حالا ما چرا منطق رو نمیپذیریم واصرار داریم که کارمند بهداشت عامل انتقال بوده واقعا عجیبه
ناشناس۱۱۲۱۱۴۴۱۱:۰۸:۰۰ ۱۳۹۸/۷/۱۴
کرم های اوباشگر همگی از منافقین و سلطنت طلب های خبیث بودن
ناشناس۱۱۲۱۱۵۶۱۱:۱۲:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۱۴
چرا هر کی اعتراض میکنه فورا بهش برچسب ضد انقلاب می چسبانند؟ کارگران برای حقوقشان اعتراض میکنند زندانی میشوند، معلمان همین طور، دانشجویان همین طور، مردم سیل زده و زلزله زده همین طور! ولی آقازاده ها و دزدان و رانتی ها و ... که مملکت را غارت کرده و میکنند کسی نمی تواند بهشان حرفی بزند!!!!
کند ذهن۱۱۲۱۲۹۵۱۲:۳۳:۱۸ ۱۳۹۸/۷/۱۴
سلام عزیزم شما از این اظهار نظرهای تکراری بی مبنای خودتون خسته نمیشید؟ اینکه یه عده معتاد بشن . تزریقی بشن . خودشون و خانواده رو آلوده کنند و بعدش هم طلبکار باشند اسمش چی هست ؟ چیکار باید باهاشون کرد ؟ تقدیر ؟ تشکر ؟ خب شما زحمت بکش برو یه دسته گل بهشون بده عکس یادگاری هم بگیر .
ناشناس۱۱۲۱۶۸۱۱۶:۵۶:۳۸ ۱۳۹۸/۷/۱۴
یعنی یک مشت معتاد تزریقی این همه شورش راه انداخته اند؟ به نظرم کاسه ای زیر نیم کاسه است!
ناشناس۱۱۲۱۷۵۱۱۷:۴۱:۵۷ ۱۳۹۸/۷/۱۴
اینکه فقر هست بیکاری هست مواد عین ریگ ریخته آموزش جلوگیری از رفتار پر خطر هم نداریم و نتیجه شده این باز هم اعتراض نکنیم؟
ناشناس۱۱۲۱۹۱۵۲۰:۲۰:۰۳ ۱۳۹۸/۷/۱۴
اگر بر فرض هم به دلیل اعتیاد بوده باید مسئولان پاسخگو باشند که چرا در یک روستا اینهمه آدم به اعتیاد مبتلا شدن؟
ناشناس۱۱۲۱۱۶۳۱۱:۱۳:۱۴ ۱۳۹۸/۷/۱۴
اگر مسئولان به روستا می آمدند و رسیدگی میکردند هیچ وقت این اتفاقات نمی افتاد. آنها از نظر روانی خیلی خیلی خیلی زیاد تحت فشار هستن کاش مسئولان ما فکری می کردند تا سودجویان به نفع خود از این شرایط استفاده نکنند. موقعی که مسئولان کاری نکردند اونا وارد عمل شدند و از احساسات مردم سو استفاده کردند
ناشناس۱۱۲۱۱۷۴۱۱:۱۷:۱۵ ۱۳۹۸/۷/۱۴
مدیران جامعه، جامعه را نمی شناسند. به این دلیل در هر قدمی که برمی دارند، اشتباه می کنند. یک پزشک که تمام عمرش را در تهران و در محیط آکادمیک گذرانده، از چهارچوب های فرهنگی مردم در مثلاً لردگان یا ابرکوه یا مشگین شهر و دلمشغولی های مردمان آنجا چه می داند؟ جای متخصصان علوم اجتماعی در میان جمع مدیران، به عنوان مشاوران خبره، خالیست.
ناشناس۱۱۲۱۱۹۲۱۱:۲۸:۲۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
چرا نشان نمیدهید که مردم دفتر امام جمعه را اتش زدند؟ کار بدی کردند الته ولی یکبار هم نشان بدهید
ناشناس۱۱۲۱۲۲۳۱۱:۴۶:۴۹ ۱۳۹۸/۷/۱۴
چرا ضد انقلاب هیچ غلطی نمی تونه بکنه؟
کند دهن۱۱۲۱۲۷۳۱۲:۱۴:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۱۴
سلام . بنده لردگان نرفتم ولی احتمال خیلی زیاد میدم دهها و شاید صدها تحصیل کرده دانشگاهی که تعدادی از آنها حتما پزشک و پرستار و پیراپزشکی هستند در این شهر حضور داشته باشند . و این افراد اطلاع دارند که ایدز با سر سوزن هایی که در مراکز درمانی هست هیچ ارتباطی نداره . خیلی خوب هست که چند نفر از معترضین داغ و پرحرارت این موضوع احضار شوند و از آنها توضیح خواسته شود که طلبکار چه کسی هستند ؟ چه کسی باید مانع رفتار پرخطر آنها در هنگام تزریق مواد با سرنگ مشترک یا آمیزش با افراد آلوده میشده ؟
ناشناس۱۱۲۱۲۸۱۱۲:۱۷:۲۹ ۱۳۹۸/۷/۱۴
حقیقت بهترین چیزاست متاسفانه اعتمادمردم به رسانه هاومسولینن کم شده میخواهندحقیقت رااززبان دشمن بشنوندتکلیف دشمن هم که معلوم است نمیخوان یکروزاین مردم آرامش داشته باشند
ناشناس۱۱۲۱۳۰۰۱۲:۳۵:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۱۴
رد پا مزدوران سفارت انگلیس در این ماجرا است
ناشناس۱۱۲۱۵۷۰۱۵:۳۶:۲۶ ۱۳۹۸/۷/۱۴
دروغ چرا، اتفاقا توجنگ كازرون هم بودن
ناشناس۱۱۲۱۶۹۸۱۷:۰۶:۱۵ ۱۳۹۸/۷/۱۴
توی جنگ ممسنی هم همینطور اصلا کار کاره انگلیسهاست دروغ چرا ؟؟
ناشناس۱۱۲۲۵۱۶۱۱:۳۳:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۱۵
ممسنی بود نه جنگ کازرون کمی تاریخ کشور را مطالعه کنید بهتر است
ناشناس۱۱۲۱۶۹۳۱۷:۰۲:۵۸ ۱۳۹۸/۷/۱۴
روی هوش تو هم تاثیر داشتن
عباس۱۱۲۱۴۸۳۱۴:۳۰:۳۶ ۱۳۹۸/۷/۱۴
سلام دیدگاههای وزیر بهداشت را بعد از انتساب به این مقام بررسی بفرمایید ببینید ایشان همواره در حال ملتهب کردن فضای جامعه و مطرح کردن خود میباشد و در اکثر مواقع بعد از مطرح کردن یک موضوع ، یا این موضوع به شکلی که ایشان مطرح کرده اند درست نمیباشد یا اینکه کلا غلط میباشد مصادیق را باید یک نفر در دولت بررسی کند و به ایشان تذکر جدی داده شود که فضای جامعه را ملتهب نکند
ناشناس۱۱۲۱۵۴۸۱۵:۲۰:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
کلا خبر رسانی بخصوص در تلویزیون با تاخیر و پس از بروز فاجعه انجام می شود شاید منتظرند خودبه خود مساله حل شود در حالی که خبرنگاران باید اولین کسانی باشند که در محل حاضر می شوند.
ناشناس۱۱۲۱۶۴۵۱۶:۳۶:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۱۴
این هم بماند... فعلا مسئولان مشغول مزاح کردن و خندیدن هستند.

پربحث‌های دیروز

 1. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 2. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 3. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 4. فرمانده بسیج دارخوین شادگان ترور شد

 5. توماس فریدمن درنیویورک تایمز: ترامپ مثل آب خوردن دروغ  می‌گوید !

 6. گلایه آیت الله جنتی از رییس جمهور/ دلیل انتقاد محسن هاشمی از فتاح/ ترکان: دولت آدم های درجه یک را به کار نگرفته است

 7. عامل تخریب تصویر سردار سلیمانی دستگیر و آزاد شد

 8. همتی: عملیات بازار باز برای پیش‌بینی‌پذیر کردن بازار پول است/ کسی نمی‌تواند در بازار ارز تأثیر جدی بگذارد

 9. پیشنهاد پرداخت یارانه ۷۵ هزار تومانی به تمامی مردم

 10. ترامپ: مجروح شدن نیروهایمان در عین‌الاسد خیلی جدی نبود/ درباره تعداد مجروحین از پنتاگون سوال کنید

 11. آیت‌الله جنتی: رئیس‌جمهور اظهاراتی نداشته باشد که مورد سوءاستفاده دشمنان قرار گیرد/ شورای نگهبان از تائید یا رد صلاحیت هیچ فردی متنفع یا متضرر نمی‌شود

 12. حضور ۲۵ ساله آیت‌الله در کاخ مرمر!

 13. اخطار دیده‌بان شفافیت و عدالت به عدم حمایت وزارت نفت از تولید داخلی لوله‌های ترش

 14. مکرون خواستار توافق با ایران بر سر برنامه موشکی بالستیک شد

 15. اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در تکاپوی رسیدن به فهرست انتخاباتی

 16. «ترانه علیدوستی» به دادسرا احضار شد

 17. کاهش نفوذ غربی ها در خاورمیانه به روایت روزنامه مصری

پربحث‌های هفته

 1. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 2. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 4. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 5. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 6. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 7. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 8. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 9. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 10. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 11. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 12. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 13. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 14. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 15. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 16. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 17. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 18. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 19. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 20. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 21. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 22. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 23. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 24. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 25. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

آخرین عناوین