وزارت بازرگانی یا وزارت واردات؟! / سرانجام شد، آنچه نباید بشود

احمدرضا هدایتی*،   3980714049 ۲۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
وزارت بازرگانی یا وزارت واردات؟! / سرانجام شد، آنچه نباید بشود

سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان و در یک چرخش ناگهانی و غیرقابل باور، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با راه‌اندازی مجدد وزارت بازرگانی موافقت کردند، صرف‌نظر از این‌که منشأ و علت این تغییر رویکرد چیست، برای جلوگیری و یا کاهش پیامدهای نامطلوب این تصمیم غیرقابل قبول و نادرست، ذکر چند نکته در این رابطه ضروری است.

اول این‌که؛ تصمیم دولت محترم برای احیاء این وزارتخانه و همراهی نمایندگان مجلس با آنها نشان داد که اگر هم پای منافع شخصی ناشی از واردات (به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم)، برای برخی از افراد مطرح نباشد، متأسفانه بسیاری از مسئولین ما به‌رغم وعده‌ها و شعارهایی که می‌دهند، هنوز به این باور نرسیده‌اند که واقعاً اگر بخواهیم و اراده کنیم، می‌توانیم همانند سایرین به یکی از تولیدکننده و صادرکننده جهان تبدیل شویم و در شرایط متعادل و بلکه برتر، به تعامل و تجارت با دیگران مبادرت نماییم، همچنان که در بخش دفاعی که مبتنی بر رهنمودهای ولایت اداره می‌شود، شاهد تحقق چنین هدفی بوده‌ایم.

این اقدام ثابت کرد که با کمال تأسف برخی از مسئولین ما هنوز چشم به دست بیگانگان دارند و حاضر نیستند به جای التماس به دیگران، پذیرای توصیه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی (دامت برکاته) مبنی بر ضرورت تمرکز بر نیروهای درونزا و اعتماد به جوانان و نخبگان و متخصصین کشور در جهت خوداتکایی و خودکفایی نسبی باشند و در واقع برنامه چندانی برای تحقق اقتصاد مقاومتی ندارند.

از سوی دیگر؛ بررسی تعداد و نوع وزارتخانه‌ها در کشورهایی که از نظر اقتصادی رشد قابل توجه داشته‌اند، نیز نشان می‌دهد که اکثر این کشورها از کمترین تعداد وزارنخانه در حد 15 مورد تا حداکثر 19 وزارتخانه برخوردارند، در واقع  راز موفقیت این کشورها را نباید لزوماً در تفکیک، تعدد و تنوع وزارتخانه‌ها جستجوکرد که اگر چنین بود، باید هر کدام از این کشورها اکنون ده‌ها وزارتخانه داشته باشند.

نکته قابل تأمل دیگر در بررسی مورداشاره این است، تأمین نیاز داخلی آنها عمدتاً از منابع و تولیدات داخلی است و واردات آنها بیشتر به مواد اولیه خام اختصاص دارد و لذا تلاش وزارت بازرگانی در این کشورها بر صادرات متمرکز است نه واردات و به عبارت دیگر، فلسفه اصلی وجود وزارت بازرگانی در این کشورها، تأمین مواد اولیه و متقابلاً صادرات محصولاتی است که در بخش‌های و موضوعات مختلف تولید می‌کنند.

مطلب فوق به این مفهوم است که مشکل کشورهای واردکننده به‌خصوص کشورهایی مانند ایران که به اندازه کافی مواد اولیه و سایر ملزومات تولید را در اختیار دارند، لزوماً تفکیک و تغییر شکلی دستگاه‌ها نیست، بلکه نظام اداری و به‌خصوص سیستم تأمین و توزیع آنها معیوب و گرفتار سوءمدیریت و بعضاً ضعف ساختاری است و قادر نیست از منابع و امکانات موجود و قابل دسترس خود به‌درستی بهره برده و از آنها استفاده نماید.

نکته دیگر این‌که؛ اگر کشور ایران تقریباً از تمام مؤلفه‌های تولید ثروت مثل؛ منابع طبیعی متنوع و گسترده، نیروی انسانی جوان و یا موقعیت جغرافیایی مناسب برخوردار است، برخی از کشورهای کنونیِ پیشرو در صنعت، تولید و تجارت از جمله؛ ژاپن، کره جنوبی یا مالزی، از این موهبت الهی بی‌بهره یا کم‌بهره بوده‌اند، اما با مدیریت صحیح منابع موجود و اتکا به توان نیروی انسانی خود، توانسته‌اند، با تولید فناوری‌های نوین و ماشین‌آلات و تجهیزات مدرن و تولید محصولات جدید و متنوع، این ضعف را جبران کنند.

یادمان باشد که؛ این کشورها تکنولوژی مورداستفاده صنایع خود را، از کُرات دیگر نیاورده‌اند، بلکه هرآنچه را که از آن برخورداند، حاصل اراده، همت و تلاش خودشان است.

ایران اسلامی هم با توجه به ظرفیت‌های فراوانی که در اختیار دارد، قرار نیست تا ابد واردکننده فناوری‌ها و محصولات تولیدی دیگران باشد و بی‌شک همان‌گونه که بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) فرمودند و جانشین بر حق ایشان امام خامنه‌ای نیز همواره بر آن تأکید دارند، اگر مردم و مسئولین اراده کنند «ما هم می‌توانیم» در بسیاری از موضوعات، تولیدکننده واقعی و در بسیاری از محصولات، صادرکننده برتر باشیم.

نکته آخر این‌که علی‌رغم تمام مشکلاتی که سیستم اداری کشور در این زمینه با آن مواجه است، به جای ایجاد وزارت بازرگانی که باید از آن به‌عنوان «وزارت واردات» نام برد، قطعاً این امکان وجود داشت که با اصلاح نظام تأمین و توزیع و واگذاری قانونمند و برنامه‌ریزی شده کار به بخش خصوصی، مشکل را برطرف و به جای آن تلاش‌ها بر تحقق اقتصاد مقاومتی متمرکز می‌شد.

*کارشناس ارشد مدیریت

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۱۳۳۸۱۲:۵۸:۲۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
بامید پیوستن ایران به سازمان WTO و پایان اعطای انحصار به تولیدکنندگان داخلی
ناشناس۱۱۲۱۳۶۱۱۳:۱۳:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۱۴
اینقدر سطح درکت پایین است که نمی دانی کشورهای صنعتی با ایجاد محدودیت در بازار کشورشان بر روی واردات به این مرحله رسیدن ولی در کشور شما سیاسی کاری می کنند برای تولید
ناشناس۱۱۲۱۵۲۱۱۵:۰۲:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۱۴
متاسفانه شما سطح درکت پایینه که فکر میکنی با ممنوعیت واردات و انحصار و فروختن جنس بی کیفیت به مردم صنعت کشوری پیشرفت میکنه ، نه عزیزم کشورهای پیشرفته هیچگاه درب واردات رو نبستن بلکه جلوی رانت و دزدی رو بستن و با واگذار کردن صحیح صنایع به بخش خصوصی نقش نظارتی و حمایتی خودشون رو به درستی ایفا کردند و صنایع هم با رقابت سالم و تولید محصولات با کیفیت و نوآوری توانستند رشد کنند و به تمام بازارهای جهان راه پیدا کنند .
ناشناس۱۱۲۱۵۲۷۱۵:۰۶:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
اسم ببر لطفا.والا از امریکا که صنعتی تر نداریم بازار امریکا امروز پذیرای اجناس 72 ملته حتی این تنوع کالایی انقدر بالاست که مثلا در خصوص خودرو رقبای خارجی از تولیدکنندگان داخلی در آمار فروش پیش افتاده اند
ناشناس۱۱۲۱۶۸۴۱۶:۵۶:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۱۴
جناب ۷۲ ملت همه این کشور ها اول صنایع داخلی خودشان را ساختند و بعد اجازه واردات ازادانه را اجرا کردن مانند کره و چین و المان و غیره در مورد امریکا الان وضع فرق می کند واین کشور وارد کننده شده تا صادر کننده و از امار تجاریشون مشخص است
ناشناس۱۱۲۱۷۷۷۱۸:۰۵:۲۱ ۱۳۹۸/۷/۱۴
الان بنظرت اون 72 ملت میان جنساشونو بفرستم برای ایران؟؟؟ مثلا خودرو؟؟خخ خداییش اینقدر ساده لوحانه ندیده بودم با یک موضوع رفتار بشود.
ناشناس۱۱۲۱۸۲۹۱۹:۰۱:۲۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
پذیرای اجناس 72 ملت با تعرفه وارداتی که باعث برتری جنس آمریکایی میشه. اروپا از دست آمریکا شاکی هست در این مورد بعد یه عده نشستن دارن طرفداری میکنن.
ناشناس۱۱۲۱۸۷۸۱۹:۵۴:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۱۴
خوبه همین الان دعوای تعرفه ای این کشور علیه چین را داریم میبینیم ولی چشممونو میبندیم!!!!
ناشناس۱۱۲۲۰۶۰۰۰:۱۹:۵۴ ۱۳۹۸/۷/۱۵
همین آمریکا در همین سال 2019 همین کار کرد
ناشناس۱۱۲۲۲۵۰۰۸:۵۳:۳۰ ۱۳۹۸/۷/۱۵
همین حمایت های بی دلیل امثال شما از صنعت برای مثال خودروسازی است که کار این لگن سازان را به اینجا رسانده است جناب آقای دانا !
ناشناس۱۱۲۲۲۶۱۰۸:۵۹:۳۵ ۱۳۹۸/۷/۱۵
الان با انحصار خودرو به کجا رسیده ایم؟
ناشناس۱۱۲۱۸۹۴۲۰:۰۸:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۱۴
فکر کردید برای چه سرش دعواست ،بخاطر ده ها میلیارد دلار کمیسیون و پورسانت واردات کالا به کشور که دندان های تیز را به سمت خود جلب کرده
ناشناس۱۱۲۱۳۴۵۱۳:۰۳:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
اکنون که دشمنان با تحریم های شدید امور تجارت و بازرگانی ما را هدف قرار داده اند، آرایش پدافندی ما نیز ایجاب می کند که با تجدید ساختار تشکیلات امور مربوط به تجارت و بازرگانی و متمرکز کردن آنها در یک مجموعه مستقل ،کارایی و بهره وری در این امور را ارتقاء دهیم. به هر حال مجلس به این امر رای مثبت داده است و نوشتن این گونه مقالات بی مورد است.
ناشناس۱۱۲۱۳۴۷۱۳:۰۸:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۱۴
دولت خودش را کشته برای فروش نفت در قبال واردات کالا از خارج
ناشناس۱۱۲۱۴۲۱۱۳:۵۰:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
کالای مرغوب با قیمت مناسب تولید کنید تا صادرات هم داشته باشید
ناشناس۱۱۲۱۸۳۸۱۹:۱۷:۰۳ ۱۳۹۸/۷/۱۴
وزارت جدید وزیر معاون مشاور رئیس دفتر مدیران استانی و معاونین و...... اقوام به اصطلاح نماینده ها .................بله چرا چرخش نباشه !
ناشناس۱۱۲۱۳۹۶۱۳:۴۰:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
شورای نگهبان هنوز تایید نکرده یا کرده؟
ناشناس۱۱۲۱۴۰۸۱۳:۴۴:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۱۴
کار صادرات و واردات یک حوزه تخصصی و وزارتخانه خاص خودش را می طلبد.
ناشناس۱۱۲۲۱۲۳۰۵:۴۲:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۱۵
اکثر کشورهای دارای اقتصاد محکم ، دارای وزارت miti هستند که تجارت بین المللی و صنعت را اداره میکند . ما قد و قواره تشکیلات دولتمان را براساس نا قابلیت های منصوبینمان تنظیم میکنیم . مدیریت دولتی ما فاجعه است .
رضا۱۱۲۱۴۳۴۱۴:۰۱:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۱۴
در تجارت ،تولید برای صادرات کالای با کیفیت داخلی است و در واردات برای ایجاد بازار رقابتی برای تولید کننده داخلی است که مثل خودرو سازها از انحصار ایجاد شده پوست خریدار را نکنند و جیب مردم را مثل راهزنان خالی نکنند و بعد هم از همه طلبکار باشند.
ناشناس۱۱۲۱۵۷۲۱۵:۳۷:۵۳ ۱۳۹۸/۷/۱۴
راحت شدیم از دست رانتخوار های وابستگان و اقازاده ها و قشر خاص
ناشناس۱۱۲۱۷۳۷۱۷:۳۳:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
حات خوبه؟ فکر می کنی کی وارد کنندست؟ همان قشر خاص
ناشناس۱۱۲۲۰۶۱۰۰:۲۱:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۱۵
اتفاقا واردات قشنگ افتاده دست اقازاده ها
ناشناس۱۱۲۱۷۴۰۱۷:۳۵:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
وزارت واردات اسلاحات
ناشناس۱۱۲۲۰۰۰۲۲:۳۶:۱۴ ۱۳۹۸/۷/۱۴
دست برداريدبذاريد دولت كارش رو انجام بده، حتما تفكيك به صلاح است دولت اصرار داره
ناشناس۱۱۲۲۰۳۱۲۳:۱۰:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
پیش بسوی نقدینگی بیشتر !و فراتر از آن!=)
ناشناس۱۱۲۲۲۵۱۰۸:۵۴:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۱۵
بازرگانی بله ولی فساد خیر

پربحث‌های هفته

 1. شادی پس از گل متفاوت مهدی ترابی/ تنها راه نجات کشور=اطاعت از رهبری

 2. وزیر صنعت: رئیس بانک مرکزی باید ثابت کند خودروسازان فشل هستند

 3. حسین فریدون زندان نرفته به مرخصی رفت!

 4. واعظی: رئیس‌جمهور تا ۱۱ شب سرکار است و به کارهای کشور می‌رسد

 5. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 6. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

 7. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

 8. باز هم اختیارات رئیس جمهور/پیشنهاد فراخوان برای تفسیر اصل ۱۱۳

 9. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

 10. روحانی: امسال چهارده برابر دولت های قبل زائر برای شرکت در مراسم اربعین حضور پیدا کرد

 11. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

 12. انتشار گزارشی عجیب درباره کنسرت گلزار در آمریکا

 13. داماد رئیس‌جمهور: روحانی مردم را بسیار دوست دارد/ ایشان گفت زمانی که مردم تحت فشار اقتصادی هستند نمی‌تواند راحت بخوابد/ ماجرای واسطه ازدواج با دختر رئیس‌جمهور

 14. از بیکار شدن برادرم شش ماه گذشت

 15. رفيقمان حال کار نداشت

 16. آخرین دفاعیات شبنم نعمت‌زاده: پدرم پدر خوبی نبود ولی برای مملکت مدیر خوبی بود/ لشگری‌پور حرف‌های راستی می‌زند و آدم را یاد بی‌بی‌سی می‌اندازد

 17. پاسخ مجلس به گزارش مهر / پرواز اختصاصی بود اما ۳۰۰ میلیون صرفه جویی شد

 18. مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید...

 19. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

 20. خبری که «جهانگیری» آن را برای تکذیب اعلام کرد !

 21. عکسی از آقای وزیر و خانواده‌اش در راهپیمایی اربعین

 22. پرونده حسین فریدون و سوالات بی پاسخ

 23. منشی زن برای مدیران یک نهاد دولتی رسما ممنوع شد

 24. مهدی ترابی: من عاشق مبارزه با صهیونیست هستم

 25. احمد توکلی :آنچه اخیرا از قول من علیه آقای رییسی نقل شده دروغ محض است / خدای را شاکرم برای رشد جوانان انقلابی و وطن‌خواه و شکر برای زبان فاخر در نقادی

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وزیر صنعت: رئیس بانک مرکزی باید ثابت کند خودروسازان فشل هستند

  2. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

  3. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

  4. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

  5. نوبخت: ۴۵۵ هزار نفر از جمعیت بیکار کاسته شده/ برخی از کاهش نرخ تورم خوششان نمی‌آید

  6. مومنی: اقتصاد اسلامی را عقیم و دانشگاه را کمپانی تولید مقاله کرده‌ایم/ نباید حرف های هپروتی بزنیم/ راه نجات ایران توسعه عادلانه است/ دلبستگی به رانت، ویژگی دولتهای روحانی و احمدی نژاد

  7. واکنش یک مقام اقتصادی آستان قدس به ادعای سهم بزرگ این سازمان در اقتصاد ایران

  8. گوشت‌های لاکچری و ماساژ دیده، کیلویی یک میلیون تومان + تصاویر

  9. معافیت ۸۰ دلاری برای گوشی همراه مسافر حذف شد

  10. نوبخت: امکان حذف یارانه سه دهک بالا فعلا وجود ندارد/ پیش‌بینی ایجاد ۲ میلیون شغل در ۹۹ و ۱۴۰۰

  11. هزینه خانواده ۴ نفره در تهران چقدر است؟

  12. چگونه ۱۸ میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور بر باد رفت؟

  13. همتی: عرضه ارز در سامانه نیما بر تقاضا پیشی گرفته است

  14. دلایل ۸۰درصد معترضان قطع یارانه قانع کننده نبود/ آمادگی برای حذف میلیونی یارانه بگیران غیرنیازمند

  15. شریعتمداری: یارانه ۷۰۰ هزار نفر حذف شد/ ثبت بیش از ۱۰ هزار شکایت به سامانه هدفمندی یارانه‌ها

  16. رکود تاریخی معاملات مسکن پایتخت/ خانه‌های زیر قیمت در بازار مسکن + جدول

  17. جوابیه سایپا به خبر "سراتو سایپا ۱۴ میلیون تومان گرانتر از بازار"

  18. حذف‌شدگان یارانه مهرماه/ پیامک ارسال می‌شود

  19. مسکن مشارکتی هدف وزارت راه را به خطر می‌اندازد/ اتمام طرح اقدام ملی تا پایان ۱۴۰۰ در هاله‌ای از ابهام

  20. وزیر کار: همه تصمیمات درباره هپکو و آذرآب اجرا می‌شود/ کارگران با شرایط بدی مواجه هستند

  21. صدرنشین جذب سرمایه خارجی

  22. ایرانی‌ها در تابستان ۹۸ چقدر برق مصرف کردند؟

  23. کدام خودروها جایگزین پراید و ۴۰۵ می‌شوند؟

  آخرین عناوین