وزارت بازرگانی یا وزارت واردات؟! / سرانجام شد، آنچه نباید بشود

احمدرضا هدایتی*،   3980714049 ۲۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
وزارت بازرگانی یا وزارت واردات؟! / سرانجام شد، آنچه نباید بشود

سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان و در یک چرخش ناگهانی و غیرقابل باور، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با راه‌اندازی مجدد وزارت بازرگانی موافقت کردند، صرف‌نظر از این‌که منشأ و علت این تغییر رویکرد چیست، برای جلوگیری و یا کاهش پیامدهای نامطلوب این تصمیم غیرقابل قبول و نادرست، ذکر چند نکته در این رابطه ضروری است.

اول این‌که؛ تصمیم دولت محترم برای احیاء این وزارتخانه و همراهی نمایندگان مجلس با آنها نشان داد که اگر هم پای منافع شخصی ناشی از واردات (به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم)، برای برخی از افراد مطرح نباشد، متأسفانه بسیاری از مسئولین ما به‌رغم وعده‌ها و شعارهایی که می‌دهند، هنوز به این باور نرسیده‌اند که واقعاً اگر بخواهیم و اراده کنیم، می‌توانیم همانند سایرین به یکی از تولیدکننده و صادرکننده جهان تبدیل شویم و در شرایط متعادل و بلکه برتر، به تعامل و تجارت با دیگران مبادرت نماییم، همچنان که در بخش دفاعی که مبتنی بر رهنمودهای ولایت اداره می‌شود، شاهد تحقق چنین هدفی بوده‌ایم.

این اقدام ثابت کرد که با کمال تأسف برخی از مسئولین ما هنوز چشم به دست بیگانگان دارند و حاضر نیستند به جای التماس به دیگران، پذیرای توصیه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی (دامت برکاته) مبنی بر ضرورت تمرکز بر نیروهای درونزا و اعتماد به جوانان و نخبگان و متخصصین کشور در جهت خوداتکایی و خودکفایی نسبی باشند و در واقع برنامه چندانی برای تحقق اقتصاد مقاومتی ندارند.

از سوی دیگر؛ بررسی تعداد و نوع وزارتخانه‌ها در کشورهایی که از نظر اقتصادی رشد قابل توجه داشته‌اند، نیز نشان می‌دهد که اکثر این کشورها از کمترین تعداد وزارنخانه در حد 15 مورد تا حداکثر 19 وزارتخانه برخوردارند، در واقع  راز موفقیت این کشورها را نباید لزوماً در تفکیک، تعدد و تنوع وزارتخانه‌ها جستجوکرد که اگر چنین بود، باید هر کدام از این کشورها اکنون ده‌ها وزارتخانه داشته باشند.

نکته قابل تأمل دیگر در بررسی مورداشاره این است، تأمین نیاز داخلی آنها عمدتاً از منابع و تولیدات داخلی است و واردات آنها بیشتر به مواد اولیه خام اختصاص دارد و لذا تلاش وزارت بازرگانی در این کشورها بر صادرات متمرکز است نه واردات و به عبارت دیگر، فلسفه اصلی وجود وزارت بازرگانی در این کشورها، تأمین مواد اولیه و متقابلاً صادرات محصولاتی است که در بخش‌های و موضوعات مختلف تولید می‌کنند.

مطلب فوق به این مفهوم است که مشکل کشورهای واردکننده به‌خصوص کشورهایی مانند ایران که به اندازه کافی مواد اولیه و سایر ملزومات تولید را در اختیار دارند، لزوماً تفکیک و تغییر شکلی دستگاه‌ها نیست، بلکه نظام اداری و به‌خصوص سیستم تأمین و توزیع آنها معیوب و گرفتار سوءمدیریت و بعضاً ضعف ساختاری است و قادر نیست از منابع و امکانات موجود و قابل دسترس خود به‌درستی بهره برده و از آنها استفاده نماید.

نکته دیگر این‌که؛ اگر کشور ایران تقریباً از تمام مؤلفه‌های تولید ثروت مثل؛ منابع طبیعی متنوع و گسترده، نیروی انسانی جوان و یا موقعیت جغرافیایی مناسب برخوردار است، برخی از کشورهای کنونیِ پیشرو در صنعت، تولید و تجارت از جمله؛ ژاپن، کره جنوبی یا مالزی، از این موهبت الهی بی‌بهره یا کم‌بهره بوده‌اند، اما با مدیریت صحیح منابع موجود و اتکا به توان نیروی انسانی خود، توانسته‌اند، با تولید فناوری‌های نوین و ماشین‌آلات و تجهیزات مدرن و تولید محصولات جدید و متنوع، این ضعف را جبران کنند.

یادمان باشد که؛ این کشورها تکنولوژی مورداستفاده صنایع خود را، از کُرات دیگر نیاورده‌اند، بلکه هرآنچه را که از آن برخورداند، حاصل اراده، همت و تلاش خودشان است.

ایران اسلامی هم با توجه به ظرفیت‌های فراوانی که در اختیار دارد، قرار نیست تا ابد واردکننده فناوری‌ها و محصولات تولیدی دیگران باشد و بی‌شک همان‌گونه که بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) فرمودند و جانشین بر حق ایشان امام خامنه‌ای نیز همواره بر آن تأکید دارند، اگر مردم و مسئولین اراده کنند «ما هم می‌توانیم» در بسیاری از موضوعات، تولیدکننده واقعی و در بسیاری از محصولات، صادرکننده برتر باشیم.

نکته آخر این‌که علی‌رغم تمام مشکلاتی که سیستم اداری کشور در این زمینه با آن مواجه است، به جای ایجاد وزارت بازرگانی که باید از آن به‌عنوان «وزارت واردات» نام برد، قطعاً این امکان وجود داشت که با اصلاح نظام تأمین و توزیع و واگذاری قانونمند و برنامه‌ریزی شده کار به بخش خصوصی، مشکل را برطرف و به جای آن تلاش‌ها بر تحقق اقتصاد مقاومتی متمرکز می‌شد.

*کارشناس ارشد مدیریت

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۱۳۳۸۱۲:۵۸:۲۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
بامید پیوستن ایران به سازمان WTO و پایان اعطای انحصار به تولیدکنندگان داخلی
ناشناس۱۱۲۱۳۶۱۱۳:۱۳:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۱۴
اینقدر سطح درکت پایین است که نمی دانی کشورهای صنعتی با ایجاد محدودیت در بازار کشورشان بر روی واردات به این مرحله رسیدن ولی در کشور شما سیاسی کاری می کنند برای تولید
ناشناس۱۱۲۱۵۲۱۱۵:۰۲:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۱۴
متاسفانه شما سطح درکت پایینه که فکر میکنی با ممنوعیت واردات و انحصار و فروختن جنس بی کیفیت به مردم صنعت کشوری پیشرفت میکنه ، نه عزیزم کشورهای پیشرفته هیچگاه درب واردات رو نبستن بلکه جلوی رانت و دزدی رو بستن و با واگذار کردن صحیح صنایع به بخش خصوصی نقش نظارتی و حمایتی خودشون رو به درستی ایفا کردند و صنایع هم با رقابت سالم و تولید محصولات با کیفیت و نوآوری توانستند رشد کنند و به تمام بازارهای جهان راه پیدا کنند .
ناشناس۱۱۲۱۵۲۷۱۵:۰۶:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
اسم ببر لطفا.والا از امریکا که صنعتی تر نداریم بازار امریکا امروز پذیرای اجناس 72 ملته حتی این تنوع کالایی انقدر بالاست که مثلا در خصوص خودرو رقبای خارجی از تولیدکنندگان داخلی در آمار فروش پیش افتاده اند
ناشناس۱۱۲۱۶۸۴۱۶:۵۶:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۱۴
جناب ۷۲ ملت همه این کشور ها اول صنایع داخلی خودشان را ساختند و بعد اجازه واردات ازادانه را اجرا کردن مانند کره و چین و المان و غیره در مورد امریکا الان وضع فرق می کند واین کشور وارد کننده شده تا صادر کننده و از امار تجاریشون مشخص است
ناشناس۱۱۲۱۷۷۷۱۸:۰۵:۲۱ ۱۳۹۸/۷/۱۴
الان بنظرت اون 72 ملت میان جنساشونو بفرستم برای ایران؟؟؟ مثلا خودرو؟؟خخ خداییش اینقدر ساده لوحانه ندیده بودم با یک موضوع رفتار بشود.
ناشناس۱۱۲۱۸۲۹۱۹:۰۱:۲۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
پذیرای اجناس 72 ملت با تعرفه وارداتی که باعث برتری جنس آمریکایی میشه. اروپا از دست آمریکا شاکی هست در این مورد بعد یه عده نشستن دارن طرفداری میکنن.
ناشناس۱۱۲۱۸۷۸۱۹:۵۴:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۱۴
خوبه همین الان دعوای تعرفه ای این کشور علیه چین را داریم میبینیم ولی چشممونو میبندیم!!!!
ناشناس۱۱۲۲۰۶۰۰۰:۱۹:۵۴ ۱۳۹۸/۷/۱۵
همین آمریکا در همین سال 2019 همین کار کرد
ناشناس۱۱۲۲۲۵۰۰۸:۵۳:۳۰ ۱۳۹۸/۷/۱۵
همین حمایت های بی دلیل امثال شما از صنعت برای مثال خودروسازی است که کار این لگن سازان را به اینجا رسانده است جناب آقای دانا !
ناشناس۱۱۲۲۲۶۱۰۸:۵۹:۳۵ ۱۳۹۸/۷/۱۵
الان با انحصار خودرو به کجا رسیده ایم؟
ناشناس۱۱۲۱۸۹۴۲۰:۰۸:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۱۴
فکر کردید برای چه سرش دعواست ،بخاطر ده ها میلیارد دلار کمیسیون و پورسانت واردات کالا به کشور که دندان های تیز را به سمت خود جلب کرده
ناشناس۱۱۲۱۳۴۵۱۳:۰۳:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
اکنون که دشمنان با تحریم های شدید امور تجارت و بازرگانی ما را هدف قرار داده اند، آرایش پدافندی ما نیز ایجاب می کند که با تجدید ساختار تشکیلات امور مربوط به تجارت و بازرگانی و متمرکز کردن آنها در یک مجموعه مستقل ،کارایی و بهره وری در این امور را ارتقاء دهیم. به هر حال مجلس به این امر رای مثبت داده است و نوشتن این گونه مقالات بی مورد است.
ناشناس۱۱۲۱۳۴۷۱۳:۰۸:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۱۴
دولت خودش را کشته برای فروش نفت در قبال واردات کالا از خارج
ناشناس۱۱۲۱۴۲۱۱۳:۵۰:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
کالای مرغوب با قیمت مناسب تولید کنید تا صادرات هم داشته باشید
ناشناس۱۱۲۱۸۳۸۱۹:۱۷:۰۳ ۱۳۹۸/۷/۱۴
وزارت جدید وزیر معاون مشاور رئیس دفتر مدیران استانی و معاونین و...... اقوام به اصطلاح نماینده ها .................بله چرا چرخش نباشه !
ناشناس۱۱۲۱۳۹۶۱۳:۴۰:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
شورای نگهبان هنوز تایید نکرده یا کرده؟
ناشناس۱۱۲۱۴۰۸۱۳:۴۴:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۱۴
کار صادرات و واردات یک حوزه تخصصی و وزارتخانه خاص خودش را می طلبد.
ناشناس۱۱۲۲۱۲۳۰۵:۴۲:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۱۵
اکثر کشورهای دارای اقتصاد محکم ، دارای وزارت miti هستند که تجارت بین المللی و صنعت را اداره میکند . ما قد و قواره تشکیلات دولتمان را براساس نا قابلیت های منصوبینمان تنظیم میکنیم . مدیریت دولتی ما فاجعه است .
رضا۱۱۲۱۴۳۴۱۴:۰۱:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۱۴
در تجارت ،تولید برای صادرات کالای با کیفیت داخلی است و در واردات برای ایجاد بازار رقابتی برای تولید کننده داخلی است که مثل خودرو سازها از انحصار ایجاد شده پوست خریدار را نکنند و جیب مردم را مثل راهزنان خالی نکنند و بعد هم از همه طلبکار باشند.
ناشناس۱۱۲۱۵۷۲۱۵:۳۷:۵۳ ۱۳۹۸/۷/۱۴
راحت شدیم از دست رانتخوار های وابستگان و اقازاده ها و قشر خاص
ناشناس۱۱۲۱۷۳۷۱۷:۳۳:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
حات خوبه؟ فکر می کنی کی وارد کنندست؟ همان قشر خاص
ناشناس۱۱۲۲۰۶۱۰۰:۲۱:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۱۵
اتفاقا واردات قشنگ افتاده دست اقازاده ها
ناشناس۱۱۲۱۷۴۰۱۷:۳۵:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
وزارت واردات اسلاحات
ناشناس۱۱۲۲۰۰۰۲۲:۳۶:۱۴ ۱۳۹۸/۷/۱۴
دست برداريدبذاريد دولت كارش رو انجام بده، حتما تفكيك به صلاح است دولت اصرار داره
ناشناس۱۱۲۲۰۳۱۲۳:۱۰:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
پیش بسوی نقدینگی بیشتر !و فراتر از آن!=)
ناشناس۱۱۲۲۲۵۱۰۸:۵۴:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۱۵
بازرگانی بله ولی فساد خیر

پربحث‌های دیروز

 1. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 2. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 3. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 4. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 5. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 6. غیزانیه از نمای نزدیک

 7. ۳ تا ۱۰ سال حبس برای پدر رومینا اشرفی

 8. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

 9. عذرخواهی امام جمعه اهواز از پسر مجروح روز سوم خرداد در غیزانیه

 10. اهتزاز پرچم ایران در پایتخت ونزوئلا

 11. روایت میدل ایست مانیتور از پادشاهی وحشت "استالین عربستان"

 12. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 13. رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به نماینده مجلس برای جلوگیری از یک طرح

 14. قتل دختر تالشی/ پدر علت قتل را فرار از منزل عنوان کرد

 15. اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

 16. متهم ردیف اول گرانی مسکن کیست؟

 17. نجوا لاشیدایی چگونه سلطان طلا شد؟

 18. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 19. درآمد ۲ هزار میلیاردی ایران از صادرات محصولات نانویی

 20. نماینده خوزستان در مجلس خبرگان: مشکل آب غیزانیه سابقه طولانی دارد/ بارها تذکر داده بودیم

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 4. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 6. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 7. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 8. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 9. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 11. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 12. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 14. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 15. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 16. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 17. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 18. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 19. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 20. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 21. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 22. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 23. غیزانیه از نمای نزدیک

 24. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 25. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

آخرین عناوین