متهم ردیف اول پرونده «گروه عظام»: برای دور زدن تحریم‌ها چه رشادت‌ها که نکردم

گروه اجتماعی الف،   3980713039 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

دومین جلسه رسیدگی به پرونده «گروه عظام» به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو صبح امروز (شنبه) ۱۳ مهرماه در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

متهم ردیف اول پرونده «گروه عظام»: برای دور زدن تحریم‌ها چه رشادت‌ها که نکردم

به گزارش فارس، در اولین  جلسه دادگاه، شاه محمدی نماینده دادستان کیفرخواست متهمان را قرائت کرد و نماینده مبارزه با پولشویی در سازمان گمرک نیز توضیحاتی را ارائه داد.  

این پرونده 7 متهم دارد و متهم ردیف اول، عباس ایروانی مدیر گروه عظام (تولید کننده قطعات خودرو) متهم است به افساد فی الارض از مجاری اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به صورت عمده و کلان به میزان ۷۶۴ میلیون و ۳۷ هزار و ۴۲۵ دلار، رهبری گروه مجرمانه سازمان یافته قاچاق قطعات خودرو، معاونت در جعل اسناد، معاونت در استفاده از اسناد مجعول، معاونت در پرداخت رشوه و مشارکت در فراری دادن متهم.

در ابتدای جلسه امروز دادگاه قاضی صلواتی از متهم ردیف اول عباس ایروانی خواست در جایگاه حاضر شود.

ایروانی گفت: عباس ایروانی فرزند رضا مسئول هلدینگ عظام هستم و فاقد هرگونه سابقه کیفری‌ام.

در این لحظه قاضی گفت: شما در سال ۶۶ به اتهام ارتشاء و اختلاس بازداشت شده اید؛ چطور می گویید سابقه کیفری هستید؟

متهم پاسخ داد: یک موردی بود که فردی مبلغ۵٠ هزار تومان به شخص دیگری داده بود که من بعد از چند روز تبرئه شدم و در این ٣٠ سال فعالیتم باعث رونق اقتصادی شدم و خداوند شاهد است که در این سال ها برای دور زدن تحریم ها چه رشادت هایی که به خرج ندادم و در مدت ٩ ماه بازداشت چه مشکلاتی متحمل شدم.

قاضی: مراقب اظهارات خود باشید

وی اضافه کرد: به هیچ وجه اتهامات وارده را قبول ندارم چون پرونده بدون کارشناسی به دادگاه ارجاع شده است.

قاضی به متهم تذکر داد و گفت: مواظب اظهارات خود باشید.

متهم ایروانی گفت: ۴ هزار نفر به طور مستقیم و ۳۰ هزار نفر به طور غیر مستقیم مشغول بکار شده اند  و در مدت فعالیتم از خروج ۳۵۰ میلیون دلار جلوگیری کرده‌ام و مجموعه‌های گردشگری و رفاهی بسیاری ساخته شده است.

وی ادامه داد: در کیفرخواست ناهمخوانی هایی وجود دارد؛ نماینده گمرک جلسه قبل غیر از یک مورد هیچ خلاف و شکایت دیگری را بیان نکرد و بنابراین تنها شاکی ما معاونت اقتصادی اطلاعات سپاه است و از  ۱۰ سال پیش این نهاد تمام اسناد ما را ضبط کرد.

متهم ایروانی ادامه داد: من تقاضای استرداد اموال خود از نهاد مذکور کردم و البته هر بار این نهاد اتهامات جدیدی را به من نسبت داد و تاجایی که گفتم حاضرم کلیه اموال منقول و غیر منقول خود را به جمهوری اسلامی ایران بدهم.

وی افزود: سال ۹۶ پرونده علیه من تشکیل شد و اواخر فروردین سال گذشته اموالم در گمرک ضبط شد اما در کیفر خواست آمده  برای تعرفه کمترقطعات وارداتی خود را گازسوز معرفی کرده ایم اما تعرفه های گاز سوز و بنزین سوز هردو ۵ درصد شده بودند.

جاگذاری ابزار جاسوسی برای مسؤولان

متهم ایروانی با اشاره به ارز دولتی اظهار کرد: من از بانک مرکزی هیچ ارز دولتی دریافت نکردم و واردات ما به میزان ۶۵۰ میلیون دلار بوده است که آن را به عنوان قاچاق اعلام کرده اند و مرا متهم کردند که قطعات  EUC  را برای مسئولان ابزار جاسوسی قرار داده‌ام اما هزار قطعه وارد کشور می‌شود و از کجا معلوم قطعه EUC که ابزار جاسوسی دارد در خودروی مسئولان قرار می گیرد.

وی با اشاره به وجود تحریم‌ها علیه بانک صادرات و ملی در امارات گفت: ما توانایی پرداخت نداشتیم و وثیقه های بسیار زیادی را در بانک‌ها قرار دادیم.

قاصی خطاب به متهم گفت: نسبت به تمام اتهامات خود توضیح دهید. وظیفه شما این است دفاع کنی نه اینکه من دوباره اتهامات را تکرار کنم. راجع به اتهام افساد فی الارض از مجرای اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه ای قطعات خودرو بصورت عمده و کلان توضیح دهید. 

متهم ایروانی گفت: هیچ قاچاقی انجام نشده است. یک مورد نماینده گمرک گفته که آن هم صحت ندارد.ماهیچ خطایی در قاچاق نکردیم.گفته اند بنده رهبری گروه مجرمانه سازمان یافته قاچاق قطعات خودرو را برعهده دارم درحالیکه به برادران ما گفته بودند اگر بنویسید فلانی دستور داده در مجازاتتان تخفیف می دهیم. اقرار در زندان درست نیست. 

قاضی گفت: شما باید تشخیص دهید که  اقرار درست است یا خیر؟  نمی توانی برای دادگاه تعیین تکلیف کنی؟ مواظب اظهاراتت باش. 
متهم گفت: ما مرامنامه ای در سازمان داریم و اگر اتفاقی بیفتد مسولیتش برعهده مدیران است. دستور از طرف من نبوده است. اگر کسی برخلاف مقررات عمل کند مسوؤلیتش برعهده خودش است.‌آیا کسی گفته رشوه می دادم؟ 

قاضی گفت: متهمان دیگر پرونده گفته اند.

متهم ایروانی توضیح داد: به هیچ عنوان مسؤولیت با من نبوده، هزاران اتفاق در مجموعه می افتد که من خبر ندارم. در مجموعه بزرگ نمی شود یک خطا نباشد. نه در جریان رشوه ام و نه در جریان جعل اسناد. 
وی درباره اتهام فراری دادن متهم حامد خاتمی گفت: من ان را ندیدم. 

قاضی خطاب به متهم گفت: چطور دستور می دهید که خاتمی پور خودش را گم کند؟ شما می گفتید محموله با پرداخت رشوه ترخیص شود.متهم گفت: شما باید سند داشته باشید. مدیران ما پاداش می گیرند.

قاضی صلواتی با اشاره به اظهارات دیگر متهمان گفت: گفته شده آقای ایروانی در 10 اردیبهشت 97 به احدی دستور می دهد پیش فاکتور ثبت سفارش را 20 تا 25 درصد بالاتر از قیمت واقعی ثبت کند. گفته شده که شما گفته اید این کار بی سر و صدا انجام شود.

متهم پاسخ داد: مستندی وجود ندارد در دادسرا هم به من گفتند.اگر ارز دولتی گرفته باشیم ارزش دارد در غیر این صورت اگر قیمت را بیش از قیمت واقعی ثبت کنیم باید گمرکی بیشتری پرداخت کنیم.

رئیس دادگاه گفت: آقای روغنی ها می گوید رشوه به گمرک پرداخت می‌شده و ایروانی هم در جریان بوده است.

متهم پاسخ داد: من در جریان نبودم.

قاضی صلواتی پرسید: شما قطعات خودروی گاز سوز را به اسم بنزین سوز وارد می‌کردید. شما به آلودگی هوا ضربه زدید حال می گویید در جریان نیستم؟ متهم ایروانی گفت: برای خودرو به هردو نیاز است.

رئیس دادگاه گفت: شما قطعه بنزین سوز وارد می کنید به اسم بنزین سوز معرفی کنید. شما در 15 دی ماه سال 96 به روغنی ها دستور می دهید مشکل ترخیص محموله وارداتی باید حل شود حتی اگر نیاز به حق الحساب است.

متهم ایروانی گفت: این ها را در زندان اقرار کرده اند.

قاضی خطاب به متهم: من برادر شما نیستم

این متهم با خطاب قرار دادن قاضی با عبارت برادر من؛ قصد بیان توضیحی را داشت که با واکنش قاضی مواجه شد. قاضی به متهم گفت: من برادر شما نیستم.

متهم گفت: اگر متهمان اقرار کرده اند باید مستند باشد. قاضی صلواتی هم گفت: مستند است و به آن هم می‌رسیم.

قاضی پرونده با اشاره به نام چند تن از متهمان همچون خاتمی پور، روغنی ها و رفیعی گفت: دستکاری در واحد لجستیک عظام تایید شده است.

متهم پاسخ داد: اگر عظام دستوری داده قبول. ما یک کتابچه مرامنامه اخلاقی داریم و در آن مواردی را نوشته ایم.

قاضی گفت: خوب است آن را بخوانید. خاتمی پور می گوید جهت ترخیص محموله در گمرک رشوه به 11 نفر پرداخت می شده که شماره حساب هم نمی دادند.

متهم گفت: این آقا با شرکت های زیرمجموعه ما قرار دارند که خودشان باید جواب دهند.

قاضی گفت: روغنی ها می گوید ایروانی در واتساپ گفته که خاتمی پور خودش را گم و گور کند که این عبارت گم و گور هم دقیقا ذکر شده است.

متهم گفت: این موارد را در بازجویی گفته اند نمی شود که برای تبرئه خودشان برخی مسائل را به بنده منتسب کنند.

رئیس دادگاه با اشاره به اظهارات متهم خاتمی پور گفت: این متهم می گوید ایروانی از هشت ماه پیش نگران اسناد معجول بوده و از من می خواسته اسناد مساله دار تا سال 95 را امحا کنم.

قاضی یادآور شد: شما 17.5 میلیون دلار ارز گرفته اید و 43.95 میلیون دلار واردات داشتید.

متهم گفت: مقداری مربوط به ارز دولتی و مقداری مربوط به انتقال است.

قاضی گفت: شما گفته اید ممکن است مدیران، مرتکب تخلف و قاچاق شده باشند.

متهم گفت: خیر من نگفتم.

قاضی گفت: اظهارات خودتان است. امضا کرده اید.

متهم گفت: پس در آن دست برده اند.

قاضی گفت: آن اسناد و مدارک شماست که در آن دست می برید. در بازجویی بازپرس نمی توان دست برد.

قاضی گفت: شما در ادامه گفته اید حسین شیرزاد برای شرکت های ما رشوه پرداخت می کرده است و از ما مبالغ را دریافت می کرده است.متهم گفت: او هیچ وقت از رشوه اسم نمی برد و نمی گفت بابت رشوه است.

قاضی صلواتی گفت: آیا شما با شرکتهای سازنده خودرو قرارداد می بستید؟

متهم گفت: اصلا.

قاضی گفت: پس برعکس شده من باید توضیح دهم. شما به عباس ربیعی مدیر خدمات پس از فروش ساپکو قرداد بستید، این قرارداد به نام همسرش زهره شکرچی بوده به مبلغ 50 میلیون تومان که ربیعی هم 2 میلیارد از جرائم شرکت های عظام را کسر می کند.

رئیس دادگاه افزود: با بهروز حسینی اسد رئیس آنالیز ایران خورد با دخترش قرارداد بستید. 25 میلیون سال 91، و 50 میلیون سال 95 گرفته است. همچنین با رئیس مهندسی ایران خودرو قرارداد بستید و 10 تا 12 میلیون در 91 و 92 و 50 میلیون در 95 دریافت کرده اند.

متهم گفت: ما سالی یک بار هم این ها را نمی دیدیم.

نصیحت قاضی به متهم ردیف اول: دلت به هیچکس خوش نباشد

قاضی خطاب به متهم گفت: از من به شما نصیحت، دلت به هیچ کس خوش نباشد. این دل خوشی ها در این دادگاه سر سوزنی ارزش ندارد.

در ادامه جلسه، دادگاه نماینده دادستان گفت: ارزش ریالی در مجموع  766 میلیون و 323 هزار و 914 دلار است. 100 سکه از یکی از متهمان مربوط به گمرک کشف شده که یک سوم آن مربوط به هدایای دوستان شما بوده است.

شاه محمدی گفت: شما نزد بازپرس گفته اید من گفته ام تا می توانید از معافیت گمرکی استفاده کنید.

نماینده دادستان در ادامه خطاب به متهم ردیف اول پرونده گفت: شما از طریق ایادی خودتان دستورات تان را پیش می بردید شما درصدر بودید و دستورات را برای دیگران صادر می‌کردید و از عواید این امور استفاده می کردید و این موضوع را هم در بازپرسی اعلام کردید البته که عواید شما چندین برابر بوده و شما به خوبی از آن مطلع هستید.

شاه‌محمدی به راه های کسب سود از طریق غیر قانونی از سوی متهم ردیف اول پرونده اشاره کرد و گفت: قاچاق عمده حالت سردستگی داشته است.

وی خطاب به متهم گفت: آقای ایروانی شما می‌گویید ارز خارج نکردید و گفتید مگر ذهنم مشوش است که بالاترین قیمت را اعلام کنم شما برای خروج ارز این کار را انجام می دادید. شما از سه منبع یعنی منبع خودتان، بانک مرکزی و ایران خودرو ارز می گرفتید.

نماینده دادستان ادامه داد :همچنین احتکار و فروش در بازار ثانویه افترمارکت هم مشهود است.

وی در خصوص راههای قاچاق استفاده شده گفت: کم اظهاری در فروش ارائه به گمرک با اسناد جعلی در پرونده وجود دارد.

شاه‌محمدی با ارائه سندی خطاب به متهم گفت: شما قیمت اکسیژن سنسور را از رومانیا با  10یورو و ۹۰ سنت به شرکت خودتان فروختید اما آنچه به ایران خودرو فروختید ۱۳ یورو و ۹۴ سنت بوده است و این به دلیل کم اظهاری در ارزش بوده تا تعرفه گمرکی هم کمتر بپردازید.

وی افزود :شما ارایه قطعه بنزین سوز به جای گاز سوز را داشتید و می‌گویید تعرفه ۵ درصد بوده و کالای مدنظر هم در خودروی گازسوز و هم بنزین سوز قرار می گرفته است اما با استعلامات دادستانی و اقاریر شخص آقای رفیع مشخص شده که این امکان وجود نداشته که ایسیو در خودروهای گازسوز استفاده شود همچنین تعرفه این کالا ۲۰ درصد بوده است.

متهم ایروانی در واکنش به سخنان نماینده دادستان گفت : تعرفه در ۲۰ سال گذشته ۲۵ درصد بوده است که شاه محمدی در واکنش به سخنان وی گفت:سند آن را به دادگاه ارائه می‌کنم.

در ادامه نماینده دادستان به ورود کالاهای چینی با نام شرکت سازه پویش (شرکت زیرمجموعه متهم) اشاره کرد و گفت: کالایی در گمرک آوردید ساخت چین بوده و گمرک آن را توقیف کرده است.

ایروانی در واکنش به سخنان نماینده دادستان گفت: من فنی نیستم در رابطه با رشوه و دزدی می گویم و این را از کسان دیگر بپرسید.

مدعی رونق تولید،مولد آلودگی از آب درآمد

شاه محمدی در ادامه افزود: استفاده نابجا از معافیت قانون صادرات و واردات و سوء استفاده از مصوبه هیئت دولت باعث شد که متهم کالای بنزین سوز را به عنوان گازسوز ارائه دهد و تعرفه را هم ۵ درصد اعلام کند .فعالیت‌های متهم منجر به ایجاد آلودگی هوا شده است.

وی خطاب به متهم گفت: شما قرار بود مواد اولیه وارد کنید و یا حداکثر در داخل کشور مونتاژ کنید شما در حالی مدعی رونق تولید هستید که کالای چینی را به نام کالا شرکت خودتان وارد کردید.

در ادامه ایروانی در واکنش به سخنان نماینده دادستان گفت :بزرگ‌ترین داخلی ساز در کشور هستم.

در این لحظه قاضی صلواتی خطاب به متهم با ارایه تذکری گفت: این برای بار دوم است که به شما می‌گویم نظم دادگاه را رعایت کنید.

متهم: اگر خلاف کردم یک تا 5 هزار روز مرا به زندان ببرید

متهم در واکنش به سخن قاضی گفت: اگر خلاف کردم یک تا پنج هزار روز مرا به زندان ببرید.

قاضی صلواتی اظهار کرد: شما در صحبت‌های خود می‌گویید که هیچ نقشی در گمرک نداشته اید و درباره موضوعات دیگر خبری ندارید. شما چه کاری در شرکت انجام می‌دادید؟

ایروانی بیان کرد: در ایران خودرو بنده تنها عضو مجمع بودم و درباره موضوعاتی که در مجمع مطرح می‌شد صحبت می‌کردم.

نماینده دادستان بیان کرد: اقرار آقای اهری و دیگر افراد نشان دهنده این موضوع ارسال پیش فاکتور با تایید شما و توسط شرکت خودتان انجام می‌شده است.

متهم ایروانی بیان کرد: هیچ فردی قطعات با ارز آزاد  وارد نمی کند و آن را به قیمت کمتر بفروشد، یک ارز دولتی داریم یک ارز متقاضی یعنی صادراتی ارز از صرافی دریافت می کند.

نماینده دادستان بیان کرد: در صحبت‌های خود گفتید ارز متقاضی استفاده کرده اید اما پیش از آن ارز را از ایران خودرو دریافت کرده بودید.

متهم ایروانی تصریح کرد ایران خودرو ارز دولتی ندارد و ارز را از صرافی ها می خرد و به مجموعه ها می دهد.

نماینده دادستان تصریح کرد: اقرار متهمان و ضابطان هم همه اشتباه است؟ یک تخفیف در چین به میزان ۱۴ درصد به شما داده شد که آن را هم دریافت کرده اما کالایی وارد نکرده اید.

ایروانی گفت: اگر یک دلار خارج از کشور داشتم همه را به دولت تقدیم می کنم و دولت بیاید و آنها را مصادره  کند و من را اعدام کنید جز ۶۵ میلیون دلار که توان پرداخت آن را ندارم هیچ پولی خارج از کشور ندارم.

وی ادامه در حال حاضر به دنبال توسعه خود هستیم و یک زمین ۲۴ هزار متری در رشت در حال توسعه است زحمتی که من برای کشور کشیده‌ام کسی نکشیده و پول در همین مملکت وجود دارد شاید بچه‌ها و کارمندان من کارهایی انجام داده‌اند که میتوانید آنها را مواخذه کنید.

نماینده دادستان تصریح کرد: یک شرکت در چین و یکی در آلمان ایجاد کرده و با یک شرکت در کشور امارات کار کرده اید و مبلغ را از ایران خودرو دریافت کرده و به آن شرکت حواله می کردید و ٢ درصد کارمزد توسط شما دریافت می شد.

متهم ایروانی گفت: این اقدامات در دوره تحریم ها انجام می شدند.

نماینده دادستان با اشاره به فروش قطعات وارداتی بی‌کیفیت گفت: شما ارز را تخصیص می کردید و آقای مرتضی مرتضوی کار شما را انجام می‌داد و سپس قطعات بی‌کیفیت وارد شده وارد خودرو می‌شود و به مردم ضرر وارد می کردید.

وی تصریح کرد: شما در هر جایی برای خود عامل داشتید عامل شما در بالا دستی ایران خودرو آقای مرتضوی در پایین‌دست آقای رفیعی بود.شما با همکاری آقای رفیعی فلاح و یک شخص دیگر به منظور صدور تاییدیه کیفی اقدام به ارتشاء می‌کردید.

متهم ایروانی گفت: گروه عظام بهترین کیفیت را داشته و با قطعات با کیفیت شرکت‌های خارجی کشور می کرده و همین اکنون هم خط  EUC گروه عظام  بهترین است.

نماینده دادستان با اشاره به فروش در بازار ثانویه گفت: ۱۵ تا ۲۰ درصد مجموعه قطعات وارداتی در بازار فروش ثانویه با قیمتی که خودتان می خواستید فروخته می‌شدند و تعیین قیمت در بازار ثانویه توسط شخص شما انجام می شد.

شاه محمدی با اشاره به جعل اسناد بیان کرد: شما چند مورد را کتمان می کنید اما اسناد آن موجود است گواهی مبدایی که درباره یک قطعه کالا تنظیم شده و به ایران خودرو ارسال شده نشان می‌دهد که به گمرک درباره قطعات گازسوز و بنزینی سوز  اشتباه گفته اید. 

نماینده دادستان ادامه داد: مدعی هستید که همه چیز توسط ترخیص کاران صورت می‌گرفته محل اتاق بازرگانی کشور چین اتاق آقای خاتمی پور شده و بر اساس اقرار آقای خاتمی پور شما به آنها گفته بودید که تمام اسناد را امحا کند اما آقای خاتمی پور این کار را انجام نداده است.

متهم ایروانی بیان کرد: هر فردی که با این آقا قرارداد امضا کرده باید جوابگو باشد.

نماینده دادستان بیان کرد: همه گفته اند چه اقداماتی با اظهارات شما انجام می شده است.

دومین جلسه رسیدگی به پرونده «گروه عظام» به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو دقایقی پیش در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی پایان یافت.

قاصی صلواتی در پایان جلسه گفت: جلسه بعدی ساعت ۹:۳۰ فردا(یکشنبه) برگزار می شود.

همچنین متهم ایروانی نیز در پایان جلسه گفت: خبرنگاران ساعت ۶ عصر امروز در دفتر من حاضر باشند با آنها نشست مطبوعاتی دارم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۱۹۸۸۸۱۳:۱۹:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۱۳
بهتره بفرمائید چه کاسب تحریمی بودم من
ناشناس۱۱۲۰۰۹۰۱۵:۱۸:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۱۳
وقتی با رفیق‌دوست‌ها و کرباسچی‌ها و شهرام‌ها و ..... هم صحبت میکنیم ، میگن ما خدمت کردیم ، کارآفرینیم ، ما تحریم تسلیحاتی و اقتصادی رو دور زدیم!!!!! اگه یکی از این همیشه‌طلبکارها رو اعدام میکرون ، زبان بقیه‌شون کوتاه میشد
ناشناس۱۱۲۰۲۴۸۱۷:۱۱:۳۳ ۱۳۹۸/۷/۱۳
کلا همیشه زود قضاوت می کنیم.ایشون تولید کننده هست.کاسب تحریم؟؟؟؟در زمان تحریمها تولیدات ایشون باعث میشه که همین خودرو ها که سوار میشد کار کنه.تمام قطعات خودروهای ایرانخودرو مال عظام هست.
ناشناس۱۱۲۰۴۳۵۱۹:۳۹:۰۴ ۱۳۹۸/۷/۱۳
رشادت مانند بابک زنجانی
ناشناس۱۱۲۰۵۰۰۲۰:۲۹:۰۵ ۱۳۹۸/۷/۱۳
ایشون کاسب برجام بوده نه تحریم ظاهرا کاسب های برجام 1000برابر کاسب تحریم درآمد داشتن خدا پدر زنجانی بیامرزه بشکه ای 1دلار میگرفت نه 7 دلار
ناشناس۱۱۲۰۷۵۵۰۱:۵۹:۰۳ ۱۳۹۸/۷/۱۴
از كجا فهميدي كاسب تحريم بوده؟! و تسويه حساب نيست؟!؟!
رسول۱۱۲۰۰۳۸۱۴:۵۰:۱۸ ۱۳۹۸/۷/۱۳
ممنون اقای ریسی
امیری۱۱۲۰۱۱۴۱۵:۳۱:۵۹ ۱۳۹۸/۷/۱۳
متاسفانه قضات کمتریتن اشنایی با مسائل پیچیده تجارت و اقتصاد کنونی ندارند و افراد کارافرین کشور را نابود میکنند. به ایشان اتهام میزند چرا برای حواله ارز 2% کارمزد منظور می کردید!؟ خب این نرخ حواله ارز است.الان صرافی های بانکهای ج.ا.ا. برای حواله 6-7% کارمزد از مشتریان بانکها میگیرند!! در شرایط قبل از تحریم این نرخ کمتر از نیم درصد بود.
ناشناس۱۱۲۰۱۳۴۱۵:۴۷:۵۶ ۱۳۹۸/۷/۱۳
اگه قراره به این جرمها کسیو بگیرن نمیگم همه که خیلی بدبینیه ولی 50 درصد افرادی که کار اقتصادی میکنن رو میشه به جرم ارتشا، زدو بند، سوء استفاده از موقعیت شغلی... دستگیر کرد
پیمان۱۱۲۰۱۵۰۱۵:۵۸:۴۵ ۱۳۹۸/۷/۱۳
بیشتر مردم ایران رو دور زدی تا آمریکا رو.
ناشناس۱۱۲۰۱۸۱۱۶:۱۹:۰۴ ۱۳۹۸/۷/۱۳
همشون هم طلبکار هستند و مدعی کمک به مردم و دور زدن تحریمها!!!!
س.علی۱۱۲۰۲۹۷۱۷:۴۳:۱۳ ۱۳۹۸/۷/۱۳
خدایا رشادت برای دور زدن تحریم را نصیب من هم بگردان.آمین.
ناشناس۱۱۲۰۳۴۰۱۸:۱۰:۱۳ ۱۳۹۸/۷/۱۳
این راست میگی در مکتب برخی چپاول بیت المال رشادت میخواد که همشون رشادتها بخرج میدن
ناشناس۱۱۲۰۴۰۹۱۹:۱۳:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۱۳
متهم فساد في الارض با كت و شلوار مياد دادگاه، تازه براي شش عصر هم قرار كاري ميگذارد.....
ناشناس۱۱۲۰۵۱۳۲۰:۴۲:۳۵ ۱۳۹۸/۷/۱۳
این آقا همه این کار ها رو که یک شبه نکرده سابقه اش هم‌طولانی است چرا الان‌رفتن سراغش
تیمور۱۱۲۰۵۲۷۲۰:۵۴:۱۴ ۱۳۹۸/۷/۱۳
خدا بکنه فقط این شرکت اعظام بهم نریزه حیفه قطعات خوبی دست مردم میده
ناشناس۱۱۲۰۷۱۱۲۳:۴۷:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۱۳
متاسفانه تحریمها باعث پا گرفتن افرادیست که برای دور زدن آنها انواع واقسام شگردها را فرا می گیرند ودر ابن راه جیب خود را هم پر می کنند به هرحال هیچ گربه ای برای رضای خدا موش نمی گیره.
ناشناس۱۱۲۰۷۵۴۰۱:۵۸:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۱۴
ايشون فرد معتبر و درستي هستن
ناشناس۱۱۲۰۷۵۶۰۲:۰۱:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۱۴
ههههنهه ميگه ecu برا جاسوسي از مسىولين!!! آخه كدوم مسوولي ماشيناي ايران خودرو و داخلي رو سوار ميشه؟؟؟
ناشناس۱۱۲۰۹۱۹۰۸:۳۹:۰۴ ۱۳۹۸/۷/۱۴
آدم با این خبرها برای بخش خصوصی و کارافرینان! کشور دلش کباب میشه!

پربحث‌های هفته

 1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

 2. نیروگاه هسته‌ای امارات

 3. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 4. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 5. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 6. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 7. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 8. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 9. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 10. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 11. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 12. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

 13. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 14. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 15. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 16. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 17. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 18. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

 19. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

 20. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 21. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

 22. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

 23. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

 24. درخواست رئیس مجلس از وزیران بهداشت و آموزش و پرورش درباره کرونا

 25. نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین