اعتماد گم شده

محمد ماکویی، گروه تعاملی الف،   3980713016 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
اعتماد گم شده

وقتی سراغ متصدیان قهوه خانه ها رفته و به آن ها می گفتم که چرا با سرو قلیان هم خودتان را با وزارت بهداشت سر شاخ می کنید و هم آینده خود را دود کرده و را به آسمان می فرستید، جواب "مردم قلیان را دوست دارند" را دشت می کردم.

در ادامه متصدی می گفت که این مردم هستند که شغل شما را تعیین می کنند، زیرا وقتی مردم کتاب نمی خرند و قلیان می کشند، آدم هایی که اهل دود و دم نیستند و در عمرشان یک نخ سیگار هم نکشیده اند ترجیح می دهند در عوض کتابفروشی، قهوه خانه( اصطلاح درست ترش قلیان سرا است) دایر نمایند.

متصدی کاملا درست می گفت و چون مردم "قلیان برای سلامتی ضرر دارد" را در کنار چیزهای دیگر قرار داده و سوال بی جواب "پس چرا جلو خیلی چیزهای دیگر که برای سلامتی ضرر دارد گرفته نمی شود" را مطرح می سازند، مجری طرح ممانعت از استعمال قلیان در قهوه خانه ها کم آورده و مجبور است به مدد الزامات قانونی از پس ایفای وظایف محوله بر بیاید.

جوش شیرین مصرفی در نانوایی ها هم همین حکم را دارد و کمتر کسی باور می کند که وزارت بهداشت جهت حفظ سلامتی مردم مصرف جوش شیرین را در نانوایی ها ممنوع یا دست کم محدود نموده باشد.

ماجراهای بالا در سایر اصناف به گونه ای دیگر به شکل می خورد. به عنوان مثال در حالی که وزارت بهداشت سالهاست تلاش کرده مانع فروش تخم مرغ قرار گرفته در محیط بیرونی یخچال شود، به دلیل اینکه برای مردم چندان مهم نیست که محصولات غذایی در شرایط مناسب نگهداری شوند، آب در هاون کوفته شده و مردم تخم مرغ های ناسالم را بیش از تخم مرغ های سالم خریداری می کنند.

مادر بزرگوار تخم مرغ نیز از عدم اعتماد مردم به قوانینی که فقط برای سالم نگهداری آن ها پای بر عرصه وجود گذاشته اند رنج فراوان می رود، زیرا تخم مرغ مادر مرده هم ترجیح می دهد مادر خود را ارزشمند دیده و قابلیت بیماری زایی وی را در حد امکان پایین ببیند.

متاسفانه عدم اعتماد مردم به قوانین مصوب وزارت بهداشت باعث شده که مرغ هایی که در برابر آفتاب جا خوش کرده و به میکروب های موجود "تا دلتان می خواهد رشد کنید" می گویند طالبین بیشتر داشته و نسبت به مرغ هایی که با قرارگیری در داخل یخچال قابلیت بیماریزایی خود را پایینتر می بینند فروش به مراتب بیشتری دارند.

ناگفته پیداست که نمی تواند تمامی موارد بالا را برگرفته از عملکرد غلط وزارت بهداشت دانست، زیرا اعتماد معمولا انتقال زنجیره ای دارد و وقتی شما در اثر عملکرد غلط چند وزارتخانه متضرر شدید، نمی توانید با فکر کردن به "این وزارتخانه فرق دارد" روزگار گذرانیده و اعتماد به آن را سرلوحه بسیاری کارهای خود قرار دهید.

آن هایی که بچه سال نیستند به یاد دارند که زمانی روزنامه ای به نام "حوادث" اخبار بد کشور ما را تحت پوشش قرار داد. این روزنامه خوانندگان فراوانی داشت، زیرا جدا از اینکه ما ایرانی ها معمولا دنبال کردن خبرهای بد را بیش از تعقیب خبرهای خوب می پسندیم، شمار قابل توجهی از مردم جهت کسب اطلاع از شیوه های مختلف دزدی و کلاهبرداری در شمار خوانندگان "حوادث" بودند.

آن موقع ها گفته شد که این روزنامه به دلیل ایجاد جو روانی ناجور و اینکه مردم دیگر نمی توانستند به یکدیگر اعتماد کنند به حیات خود ادامه نداد.

متاسفانه، آن موقع کسی نگفت که این کار پاک کردن صورت مسئله است و اگر به جای اینکه کاری کنیم که مردم به خودشان و به مسئولین بیشتر اعتماد کنیم فقط جلو پخش خبرهای بد را بگیریم بالاخره زمانی فرا خواهد رسید که پچ پچ های درگوشی مردم عادی و کوچه و بازار کار دست مسئولین داده و عدم اعتماد مردم به عملکرد آن ها باعث اینکه سنگ روی سنگ بند نگردد می گردد.

چند روز پیش که در برخورد با یک متصدی عنان اختیار از کف داده و بی اعتمادی او انجام کار را برایم بسیار دشوار ساخته بود او را مخاطب قرار داده و بی اختیار پای زندگی خانوادگیش را پیش کشیدم: " با این بی اعتمادی چطور به زن و بچه ات اعتماد می کنی؟"

خنده تلخی زده و گفت که اتفاقا چون به همسر گرامی اعتماد کرده، همه چیز را از دست داده است!

بعد هم که سر درد دلش باز شد توضیح داد که نیمه پیدا شده دار و ندار او را تصاحب کرده و کاملا گم شده است.

برایش ابراز تاسف کرده و گفتم که واقعا تحمل این جور چیزها برای هر مردی سخت است. با این حال یک چیز از اینکه آدم به همه کس و همه چیز اعتماد کند وجود دارد و آن این است که دیگر به هیچ چیز و هیچ کس نتواند اعتماد نماید!"

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۱۹۶۳۹۱۰:۴۷:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۱۳
الف سانسور نکن می خوام حرف حساب بزنم در ایران یک مشکل بزرگ ارتباطی بین مردم و مسئولین وجود داره مسئولین باور ندارند که اکثر مردم تلویزیون نمی بینند و روزنامه نمی خونن ! پس اطلاعات مربوط به بهداشت و سلامت چطور باید منتقل بشه ؟؟ مثلا همین تخم مرغ در تره بار شهرداری هم حتی اوج تابستان در فضای محیط توزیع می شه ! مثلا استفاده از بطری های نوشابه خانواده و آب معدنی برای آبغوره و ابلیمو بسیار خطرناک و سرطانزاست ولی من هر روز پشت پنجره ی مردم بطری های نوشابه مملو از آبغوره می بینم که گذاشتن آفتاب که خوشرنگ بشه !!! یک سوال بزرگ برای مردمی که به رسانه ی ملی اقبال ندارند و روزنامه نمی خونن چطور باید مباحث آموزشی را مطرح کرد ؟؟؟

پربحث‌های هفته

 1. شادی پس از گل متفاوت مهدی ترابی/ تنها راه نجات کشور=اطاعت از رهبری

 2. وزیر صنعت: رئیس بانک مرکزی باید ثابت کند خودروسازان فشل هستند

 3. حسین فریدون زندان نرفته به مرخصی رفت!

 4. واعظی: رئیس‌جمهور تا ۱۱ شب سرکار است و به کارهای کشور می‌رسد

 5. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 6. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

 7. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

 8. باز هم اختیارات رئیس جمهور/پیشنهاد فراخوان برای تفسیر اصل ۱۱۳

 9. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

 10. روحانی: امسال چهارده برابر دولت های قبل زائر برای شرکت در مراسم اربعین حضور پیدا کرد

 11. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

 12. انتشار گزارشی عجیب درباره کنسرت گلزار در آمریکا

 13. داماد رئیس‌جمهور: روحانی مردم را بسیار دوست دارد/ ایشان گفت زمانی که مردم تحت فشار اقتصادی هستند نمی‌تواند راحت بخوابد/ ماجرای واسطه ازدواج با دختر رئیس‌جمهور

 14. از بیکار شدن برادرم شش ماه گذشت

 15. رفيقمان حال کار نداشت

 16. آخرین دفاعیات شبنم نعمت‌زاده: پدرم پدر خوبی نبود ولی برای مملکت مدیر خوبی بود/ لشگری‌پور حرف‌های راستی می‌زند و آدم را یاد بی‌بی‌سی می‌اندازد

 17. پاسخ مجلس به گزارش مهر / پرواز اختصاصی بود اما ۳۰۰ میلیون صرفه جویی شد

 18. مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید...

 19. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

 20. خبری که «جهانگیری» آن را برای تکذیب اعلام کرد !

 21. عکسی از آقای وزیر و خانواده‌اش در راهپیمایی اربعین

 22. پرونده حسین فریدون و سوالات بی پاسخ

 23. منشی زن برای مدیران یک نهاد دولتی رسما ممنوع شد

 24. مهدی ترابی: من عاشق مبارزه با صهیونیست هستم

 25. احمد توکلی :آنچه اخیرا از قول من علیه آقای رییسی نقل شده دروغ محض است / خدای را شاکرم برای رشد جوانان انقلابی و وطن‌خواه و شکر برای زبان فاخر در نقادی

آخرین عناوین