وساطت فرانسه، ادامه تحریم‌های آمریکا و شرط ایران/ تهران گام چهارم کاهش تعهدات را برمی دارد؟

گروه جهان الف،   3980710186 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

حدود یک سال و نیم بعد از خروج آمریکا از برجام، نگرانی اروپایی ها بخصوص فرانسه درباره آینده توافق هسته ای شدت گرفته است و مذاکرات نیز ادامه دارد. با توجه به وساطت مکرون و صحبت های دیروز روحانی و لودریان دور جدید رایزنی های تهران با پاریس در راه است. البته با توجه به تجربیات گذشته مذاکرات جدید نباید موجب معطلی مدیران و ایجاد انتظار در اقتصاد ایران شود.

وساطت فرانسه، ادامه تحریم‌های آمریکا و شرط ایران/ تهران گام چهارم کاهش تعهدات را برمی دارد؟

به گزارش الف، ایران بدلیل خروج آمریکا از توافق هسته ای و بدعهدی اروپا در محقق کردن منافع اش، تا کنون سه گام در راستای کاهش تعهدات هسته ای برداشته و قرار است در  اواسط آبان ماه گام چهارم خود را نیز در قالب مواد 36 و 37 برجام بردارد. اما فرانسه در پی این است با رایزنی های جدید، ایران را راضی کند ضمن متعهد ماندن به برجام باب مذاکرات جدید را درباره منطقه و تغییر توافق باز نماید.

در آخرین تحول، ژان ایو لودریان، وزیرخارجه فرانسه اعلام کرد طرح کاهش تنش ها در خلیج فارس همچنان روی میز است و مدعی شد قبل از اینکه ایران بخش دیگری از تعهدات هسته ای را نقض کند تهران و واشنگتن باید مذاکرات خود را آغاز نمایند. او عنوان کرده کمی بیشتر از یک ماه در این باره فرصت وجود ندارد.

دیروز رهبر انقلاب در بیانات خود در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران مسیر آینده توافق هسته ای و کشور را ترسیم کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به شکست بی تردید سیاست فشار حداکثری امریکا و تسلیم نشدن ایران در مقابل نظام سلطه گفتند: آنها اخیراً با کمک رفقای اروپایی‌شان برای ملاقات با رئیس جمهور کشورمان و ایجاد یک حالت نمایشی از شکست ایران، تلاشی بی‌نتیجه کردند اما ایران با جدیت و قاطعیت و تا رسیدن به نتیجه مطلوب به کاهش تعهدات هسته ای ادامه خواهد داد.

در راستای سخنان دیروز رهبری، سازمان انرژی اتمی نیز طی بیانیه ای اعلام کرد: سازمان انرژی اتمی ایران با توجه ویژه به منویات و نظرات قاطعانه رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه فعالیت های هسته ای صلح آمیز کشور، ضمن ادامه کاهش تعهدات هسته ای کشور در برجام ... به فعالیت های گسترده علمی و راهبردی و نیز دستیابی به توانمندی های جدید ... تا نیل به نتیجه مطلوب ادامه می دهد. تا نیل به نتیجه مطلوب ادامه می دهد.

دیروز رئیس جمهور و وزیر خارجه نیز درباره اتفاقاتی که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل رخ داده بود موضع گیری کردند.

حسن روحانی در جلسه هیات دولت گفت: در اوج تحولات سیاسی و مذاکرات دیپلماتیک، رئیس جمهور آمریکا صریحاً اعلام کرد که می‌خواهیم تحریم‌ها را تشدید کنیم. ما به دوستان اروپایی گفتم که کدام بخش را را قبول کنیم؟ سخن شما را قبول کنیم که می‌گویید آمریکا آماده است یا حرف ترامپ را قبول کنیم که در ۲۴ ساعت ۲ بار به صراحت اعلام کرده که به دنبال تشدید تحریم ها است.

روحانی گفت: 1+5 بر مبنای تعهد یک توافق بود و باید به آن سمت حرکت کنند و اگر به آن سمت حرکت کردند، اشکالی ندارد. 1+4 که در نیویورک تشکیل شد، می‌توانست 1+5 هم بشود.

بیشتر بخوانید:

رهبر انقلاب: کاهش تعهدات برجامی را باید با جدیت کامل ادامه دهیم

دلیل عدم ملاقات با ترامپ از زبان روحانی

محمد جواد ظریف نیز در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار کرد:‌ هم‌زمان با این تلاش‌ها، ترامپ در مجمع عمومی سازمن ملل اعلام کرد قصد ندارد تحریم‌ها را کم کند. این موضع ترامپ  ۱۸۰ درجه مخالف آن بود که اروپایی‌ها از قول ترامپ به ما می‌گفتند.

بیشتر بخوانید:

ظریف: طرح ۴ ماده‌ای مکرون حاوی دیدگاه‌های ما نیست/ توضیح درباره خبر خروج اروپا از برجام

ظریف در ادامه عنوان کرد: طرح‌ ۴ ماده‌ای که مکرون بیان کرد طرحی است که از زبان خود وی مطرح شده  و حاوی دیدگاههای ما نیست.

اشاره ظریف به طرحی است که پولیتیکو به برخی جزئیات آن اشاره دارد. پولیتیکو به نقل از مقام‌های فرانسوی مدعی شده در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل، سه کشور فرانسه، آمریکا و ایران بر سر یک سند چهار محوری توافق کردند که قرار بوده به عنوان مبنایی برای احیای مذاکرات و دیدار دونالد ترامپ و حسن روحانی باشد.

بر اساس گزارش پولیتیکو در سند یاد شده، ایران متعهد می شود هرگز پیگیر کسب سلاح هسته ای نخواهد بود، مذاکرات جدید برای تغییر تعهدات هسته ای در قالب برجام آغاز شود، تهران بدنبال صلح باشد و از هر گونه تجاوز خودداری کند و متعهد به مذاکرات جدید درباره منطقه باشد. آمریکا هم متعهد می شود، تمام تحریم هایی را که از سال 2017 ذیل برجام علیه ایران اعمال کرده متوقف کند و در مقابل صادرات نفت ایران از سرگرفته شود و دسترسی به از درآمد آن نیز فراهم شود.

البته پولیتیکو مدعی شده مقامات فرانسوی عنوان کرده اند در قالب مساله منطقه ای قرار بوده موضوع موشکی ایران نیز بررسی شود. تهران همیشه مذاکره درباره مساله موشکی را به عنوان خط قرمز خود عنوان کرده چرا که مرتبط با مسئله دفاعی ایران است.

بر اساس ادعای پولیتیکو ایران پذیرش سند را منوط به این کرده که دونالد ترامپ پیش از دیدار رسماً رفع تحریم ها را عنوان کند اما ظاهراً با این پیش شرط مخالفت شده است.

با توجه به اتفاقاتی که در روزها و هفته های اخیر رخ داده مذاکرات و رایزنی های طرفین در آینده ادامه پیدا خواهد کرد. اما با توجه به ادامه تحریم های فزاینده آمریکا و  ثباتی که اقتصاد ایران پیدا کرده به نظر می رسد دو اقدام به صورت جدی باید در دستور کار قرار گیرد:

اول اینکه دولت نباید به گونه ای عمل کند که مدیران، مقامات و سرمایه گذاران کشور تصور اینکه در آینده نزدیک اتفاق ویژه ای رخ خواهد داد پیش آید. چرا که دونالد ترامپ بعد از چند سال مذاکره هنوز تحریم های کره شمالی را کاهش نداده و این امر را منوط به خلع سلاح پیونگ یانگ کرده است. بدون شک نشان دادن در باغ سبز و حواله دادن مدیران به آینده نامعلوم می تواند به مثابه پاشنه آشیل شرایط ثبات زای فعلی عمل کند. همان اتفاقی که در زمان مذاکرات هسته ای رخ داد و این باور در مردم و فعالان اقتصادی ایجاد شده بود که اگر مذاکرات به سرانجام منجر نشود چالش های عمده ای پدیدار خواهد شد. در حالی که این تلقین بیش از آن که مبتنی بر واقعیت باشد برخواسته از نادیده گرفتن امکانات و توانمندی های داخلی و اعتماد بیش از حد به غرب بود. مرور تجربیات گذشته ثابت کننده این دیدگاه است که اعتماد به غرب هرگز کمک کننده نبوده است.

به همین دلیل بود که رهبر انقلاب دیروز در سخنرانی خود به صراحت بیان داشتند:« علاج مشکلات اقتصادی، تکیه به امکانات و توانایی های داخلی است».

تکیه به توانایی های داخلی و بهبود مدیریت در بخش اقتصادی موجب شد که حتی تکانه های اولیه تصمیات اشتباه در سال 96 و 97 به مرور زمان مدیریت شود و با تصمیمات منطقی شاخص های اقتصادی بهبود پیدا کند به گونه ای  که تصور امثال دونالد ترامپ مبنی بر این که فشار حداکثری موفقیت آمیز خواهد بود با شکست روبه رو شود. در واقع به قول رهبر انقلاب « برخی‌ها قبلاً پیش بینی می کردند که سال ۹۸ سال مشکلات بسیار شدید اقتصادی باشد، در حالی که اکنون مسئولان کشور خبر از یک رشد اقتصادی نسبی در شش ماهه اول سال می دهند».

موضوع دوم این است که دونالد ترامپ ثابت کرده حاضر نیست به این سادگی ابزار تحریم ها را در قبال ایران کنار بگذارد و همیشه از تحریم به مثابه عاملی جهت وادار کردن تهران به نشستن پای میز مذاکره و عقب نشینی از خواسته هایش استفاده کرده است.اتفاقی که با توجه به مقاومت حداکثری و صبر راهبردی ایران تا کنون توفیقی نداشته و در آینده نیز موفق نخواهد بود. البته همزمان با ادامه تحریم روزافزون علیه ایران توسط ترامپ، سیاست اروپایی ها در عدم عمل به تعهداتشان نیز ادامه دارد. بنابراین ضرورت دارد ایران نیز در چارچوب برجام به کاهش تعهدات هسته ای خود ادامه دهد.

این همان مطلبی است که دیروز توسط رهبر انقلاب بیان شد که ایران در مسأله‌ هسته‌ای به کاهش تعهدات خود ادامه می دهد.

بدون شک اگر اروپایی ها خواهان این هستند ایران به تعهدات برجامی خود پایبند باشد باید آنها نیز وظایف خود را در چارچوب توافق هسته ای انجام دهند. اگر چه با رویه ای که اروپایی ها داشتند و تلاش گسترده که امانوئل مکرون در هفته های گذشته داشته مشخص است آنها نه توانایی و نه تمایلی دارند که گامی بردارند به همین دلیل بود که رئیس جمهور فرانسه بیش از آنکه به فکر حل مشکل باشد در پی تحمیل شروط جدید به ایران و زمینه سازی برای دیدار ترامپ و روحانی بوده است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۱۷۸۶۰۱۰:۱۰:۱۴ ۱۳۹۸/۷/۱۱
مکرون نشان داد که از ظرفیت خوبی برای واسطه گری بین آمریکا و ایران برخوردار است. مکرون یک جنتلمن است.
ناشناس۱۱۱۷۹۳۱۱۱:۰۸:۳۳ ۱۳۹۸/۷/۱۱
ترامپ برای این جنتلمن مد نظر شما تره هم خورد نمیکنه علی برکت الله
ناشناس۱۱۱۸۱۲۷۱۴:۱۳:۳۰ ۱۳۹۸/۷/۱۱
مکرون چگونه جنتلمنی است که پدر هموطنان جلیقه زرد خود را درآورده است؟!
ناشناس۱۱۱۷۹۳۴۱۱:۱۰:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۱۱
ما معیشتمون داره خوب میشه نیاز به میانجی و مذاکره هم نداریم جنگ هم نمیشه
ناشناس۱۱۱۸۰۱۱۱۲:۱۵:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۱۱
وضع زندگی و معیشت مردم سخت است
ناشناس۱۱۱۷۹۷۴۱۱:۳۳:۵۹ ۱۳۹۸/۷/۱۱
سیاستمداران فرانسه همیشه خوشنام بوده اند.
ناشناس۱۱۱۸۰۲۵۱۲:۲۷:۰۱ ۱۳۹۸/۷/۱۱
چقدر هم خوشنام بودن در مذاکره برجام برای امضا!!!!!!!
ناشناس۱۱۱۸۱۲۸۱۴:۱۴:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۱۱
خوشنامیشون حتما مثل تعهدات خودرو سازیشون است!!!!!
ناشناس۱۱۱۸۰۷۴۱۳:۲۷:۲۲ ۱۳۹۸/۷/۱۱
از اوبامای مودب رسیدید به مکرون جنتلمن
ناشناس۱۱۱۷۸۶۳۱۰:۱۲:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۱۱
باید هر چه زودتر با آمریکا به توافق برسیم. گرانی و محدودیت های اقتصادی بر همه مردم به ویژه اقشار ضعیف، فشار زیادی وارد کرده است.
ناشناس۱۱۱۸۰۰۱۱۲:۰۱:۵۸ ۱۳۹۸/۷/۱۱
مکرون، دلال آمریکا است.
ناشناس۱۱۱۸۰۷۱۱۳:۱۷:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۱۱
ما کاهش تعهدات برجامی را ادامه خواهیم داد اگرچه بقیه برجامی ها از برجام خارج شوند

پربحث‌های اخیر

 1. یک عکس، یک شرح | نان، پست نمی‌شود...

 2. تصویر دیده نشده از لحظه دستگیری صدام

 3. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

 4. صادق زیبا کلام: احمد توکلی را اینگونه شناختم

 5. پاسخ‌های تامل برانگیز کودکان شمال و جنوب شهر

 6. کاسبی در اغتشاشات؛ شکستن هر شیشه ۱۰۰ هزارتومان/ جزئیات حوادث بنزینی در تهران‌نو

 7. ادعای زن ویلموتس که تاج را شاکی کرد

 8. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

 9. وزیر صمت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان افزایش پیدا نکرده/ افزایش نرخ بنزین به صورت طبیعی بر همه چیز اثر گذاشته

 10. عارف: درباره عملکرد دولت سیاه‌نمایی شده است/ آذری جهرمی جوانگرایی را مبتذل کرده است/ انتقاد عباس عبدی از سردار جعفری

 11. شهید بهشتی: تا وقتی سیرها و گرسنه‌ها با هم در جامعه ما دیده می‌شوند، جامعه ما اسلامی نیست

 12. واکنش مازیار ناظمی به حرف‌های بیرانوند

 13. تعطیلی مدارس تهران در روز یکشنبه؛ فردا طرح زوج و فرد از در منازل اجرا می‌شود

 14. کیک‌های مشکوک همچنان در پرده ابهام

 15. سفرهای غیرضروری در دولت ممنوع شد

پربحث‌های دیروز

 1. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 2. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

 3. یک عکس، یک شرح | نان، پست نمی‌شود...

 4. تصویر دیده نشده از لحظه دستگیری صدام

 5. براندازی و استدلال‌های متناقض

 6. قدرتمندترین ناوگان دریایی جهان

 7. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

 8. جزئیات استیضاح وزیر کشور درباره حوادث بعد از گرانی بنزین + اسامی استیضاح‌کنندگان

 9. صادق زیبا کلام: احمد توکلی را اینگونه شناختم

 10. پاسخ‌های تامل برانگیز کودکان شمال و جنوب شهر

 11. کاسبی در اغتشاشات؛ شکستن هر شیشه ۱۰۰ هزارتومان/ جزئیات حوادث بنزینی در تهران‌نو

 12. ادعای زن ویلموتس که تاج را شاکی کرد

 13. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

 14. حذف ۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی از بودجه ۹۹ توسط دولت

 15. احتمال تک نرخی شدن بنزین در بودجه سال آینده

 16. وزیر صمت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان افزایش پیدا نکرده/ افزایش نرخ بنزین به صورت طبیعی بر همه چیز اثر گذاشته

 17. پادرمیانی‌ها برای بازگشت «نود» ادامه دارد

 18. عارف: درباره عملکرد دولت سیاه‌نمایی شده است/ آذری جهرمی جوانگرایی را مبتذل کرده است/ انتقاد عباس عبدی از سردار جعفری

 19. شهید بهشتی: تا وقتی سیرها و گرسنه‌ها با هم در جامعه ما دیده می‌شوند، جامعه ما اسلامی نیست

 20. واکنش مازیار ناظمی به حرف‌های بیرانوند

 21. ترامپ: استیضاح من برای کشور غم‌انگیز است/ دموکرات‌ها دارند خودشان را مضحکه می‌کنند

 22. تعطیلی مدارس تهران در روز یکشنبه؛ فردا طرح زوج و فرد از در منازل اجرا می‌شود

 23. کیک‌های مشکوک همچنان در پرده ابهام

 24. سلیمی‌نمین: شاکله مجلس دهم بر بازی سیاسی شکل گرفت/ مجلس یازدهم نظریه‌پرداز نمی‌خواهد / دولت و مجلس کنونی با هم مماشات داشتند

 25. سفرهای غیرضروری در دولت ممنوع شد

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 2. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

 3. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 4. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 5. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 6. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 7. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 8. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 9. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 10. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 11. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 12. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 13. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 14. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 15. ناراحتی مردم رشت از رویکرد سریال تلویزیونی وارش

 16. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 17. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 18. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 19. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 20. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 21. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 22. «سورپرایز» آذری جهرمی معرفی شد

 23. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 24. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 25. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 2. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 3. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 4. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 5. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 6. پیشنهاد عباس عبدی برای برگزاری انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری/ انتقاد قوچانی از عارف و شورای عالی اصلاح‌طلبان/چرا احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس ثبت‌نام نکرد؟

 7. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

 8. نظرات برگزیده مخاطبین الف: افزایش حقوق باید متناسب با نرخ تورم باشد/طرح تحول سلامت در واقع طرح تحول در حقوق پزشکان بود/به تعزیرات بگویید دولت را بخاطر گران‌فروشی جریمه کند

 9. باید «قهر با آمریکا» را پایان دهیم تا پیشرفت کنیم!

 10. تاکید آیت‌الله جنتی بر عدم تائید صلاحیت برخی نامزدها/ انتقاد واعظی از قالیباف/جناب پناهیان! مسئله علی مطهری نیست 

 11. طهارت اقتصادی شرط مشروعیت مقامات جمهوری اسلامی

 12. آذری‌جهرمی: پنجشنبه برای مردم سورپرایز خواهیم داشت

 13. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

 14. نماینده ماهشهر: اصلا‌ح‌طلبان عامل مشکلات مردمند، اما امروز از جایگاه مدعی سخن می‌گویند

 15. پاسخ ضرغامی به روحانی درباره گم‌شدن ۹۴۷ میلیون دلار/ روایت جهانگیری از مبارزه با فساد در دولت روحانی/ دلیل عدم ثبت‌نام لاریجانی در انتخابات از نظر زیباکلام

 16. نظر مطهری درباره بلاتکلیفی پالرمو و CFT

 17. قالیباف: خدا همان خدای زمان جنگ است؛ اگر در اقتصاد درست حرکت کنیم

 18. روحانی:‌ چه زمانی گفتم مشکلات را ۱۰۰ روزه حل می‌کنیم؟/ برجام نه مقدس است و نه لعنتی/ مذاکره کار انقلابی است

 19. ترقی: مجلس دهم مردم را ناامید کرده است/ مجلس بعدی باید کارآمد باشد

 20. آن‌ها که آمدند و آن‌ها که نیامدند؛‌ مجلس آینده را چه کسانی اداره ‌می‌کنند؟

 21. دو اقدام لازم قضایی که نیازمند دستور رئیسی است      

 22. جزئیات استیضاح وزیر کشور درباره حوادث بعد از گرانی بنزین + اسامی استیضاح‌کنندگان

 23. صادق زیبا کلام: احمد توکلی را اینگونه شناختم

 24. واکنش آذری‌جهرمی به ادعای نزار زکا علیه وی: احتمالا گرد نخودی که مصرف کرده خوب بوده است/ دفع حمله بزرگ سایبری علیه زیرساخت‌ها

 25. فرصت طلبی با وکالت مردم...

آخرین عناوین