وساطت فرانسه، ادامه تحریم‌های آمریکا و شرط ایران/ تهران گام چهارم کاهش تعهدات را برمی دارد؟

گروه جهان الف،   3980710186 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

حدود یک سال و نیم بعد از خروج آمریکا از برجام، نگرانی اروپایی ها بخصوص فرانسه درباره آینده توافق هسته ای شدت گرفته است و مذاکرات نیز ادامه دارد. با توجه به وساطت مکرون و صحبت های دیروز روحانی و لودریان دور جدید رایزنی های تهران با پاریس در راه است. البته با توجه به تجربیات گذشته مذاکرات جدید نباید موجب معطلی مدیران و ایجاد انتظار در اقتصاد ایران شود.

وساطت فرانسه، ادامه تحریم‌های آمریکا و شرط ایران/ تهران گام چهارم کاهش تعهدات را برمی دارد؟

به گزارش الف، ایران بدلیل خروج آمریکا از توافق هسته ای و بدعهدی اروپا در محقق کردن منافع اش، تا کنون سه گام در راستای کاهش تعهدات هسته ای برداشته و قرار است در  اواسط آبان ماه گام چهارم خود را نیز در قالب مواد 36 و 37 برجام بردارد. اما فرانسه در پی این است با رایزنی های جدید، ایران را راضی کند ضمن متعهد ماندن به برجام باب مذاکرات جدید را درباره منطقه و تغییر توافق باز نماید.

در آخرین تحول، ژان ایو لودریان، وزیرخارجه فرانسه اعلام کرد طرح کاهش تنش ها در خلیج فارس همچنان روی میز است و مدعی شد قبل از اینکه ایران بخش دیگری از تعهدات هسته ای را نقض کند تهران و واشنگتن باید مذاکرات خود را آغاز نمایند. او عنوان کرده کمی بیشتر از یک ماه در این باره فرصت وجود ندارد.

دیروز رهبر انقلاب در بیانات خود در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران مسیر آینده توافق هسته ای و کشور را ترسیم کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به شکست بی تردید سیاست فشار حداکثری امریکا و تسلیم نشدن ایران در مقابل نظام سلطه گفتند: آنها اخیراً با کمک رفقای اروپایی‌شان برای ملاقات با رئیس جمهور کشورمان و ایجاد یک حالت نمایشی از شکست ایران، تلاشی بی‌نتیجه کردند اما ایران با جدیت و قاطعیت و تا رسیدن به نتیجه مطلوب به کاهش تعهدات هسته ای ادامه خواهد داد.

در راستای سخنان دیروز رهبری، سازمان انرژی اتمی نیز طی بیانیه ای اعلام کرد: سازمان انرژی اتمی ایران با توجه ویژه به منویات و نظرات قاطعانه رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه فعالیت های هسته ای صلح آمیز کشور، ضمن ادامه کاهش تعهدات هسته ای کشور در برجام ... به فعالیت های گسترده علمی و راهبردی و نیز دستیابی به توانمندی های جدید ... تا نیل به نتیجه مطلوب ادامه می دهد. تا نیل به نتیجه مطلوب ادامه می دهد.

دیروز رئیس جمهور و وزیر خارجه نیز درباره اتفاقاتی که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل رخ داده بود موضع گیری کردند.

حسن روحانی در جلسه هیات دولت گفت: در اوج تحولات سیاسی و مذاکرات دیپلماتیک، رئیس جمهور آمریکا صریحاً اعلام کرد که می‌خواهیم تحریم‌ها را تشدید کنیم. ما به دوستان اروپایی گفتم که کدام بخش را را قبول کنیم؟ سخن شما را قبول کنیم که می‌گویید آمریکا آماده است یا حرف ترامپ را قبول کنیم که در ۲۴ ساعت ۲ بار به صراحت اعلام کرده که به دنبال تشدید تحریم ها است.

روحانی گفت: 1+5 بر مبنای تعهد یک توافق بود و باید به آن سمت حرکت کنند و اگر به آن سمت حرکت کردند، اشکالی ندارد. 1+4 که در نیویورک تشکیل شد، می‌توانست 1+5 هم بشود.

بیشتر بخوانید:

رهبر انقلاب: کاهش تعهدات برجامی را باید با جدیت کامل ادامه دهیم

دلیل عدم ملاقات با ترامپ از زبان روحانی

محمد جواد ظریف نیز در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار کرد:‌ هم‌زمان با این تلاش‌ها، ترامپ در مجمع عمومی سازمن ملل اعلام کرد قصد ندارد تحریم‌ها را کم کند. این موضع ترامپ  ۱۸۰ درجه مخالف آن بود که اروپایی‌ها از قول ترامپ به ما می‌گفتند.

بیشتر بخوانید:

ظریف: طرح ۴ ماده‌ای مکرون حاوی دیدگاه‌های ما نیست/ توضیح درباره خبر خروج اروپا از برجام

ظریف در ادامه عنوان کرد: طرح‌ ۴ ماده‌ای که مکرون بیان کرد طرحی است که از زبان خود وی مطرح شده  و حاوی دیدگاههای ما نیست.

اشاره ظریف به طرحی است که پولیتیکو به برخی جزئیات آن اشاره دارد. پولیتیکو به نقل از مقام‌های فرانسوی مدعی شده در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل، سه کشور فرانسه، آمریکا و ایران بر سر یک سند چهار محوری توافق کردند که قرار بوده به عنوان مبنایی برای احیای مذاکرات و دیدار دونالد ترامپ و حسن روحانی باشد.

بر اساس گزارش پولیتیکو در سند یاد شده، ایران متعهد می شود هرگز پیگیر کسب سلاح هسته ای نخواهد بود، مذاکرات جدید برای تغییر تعهدات هسته ای در قالب برجام آغاز شود، تهران بدنبال صلح باشد و از هر گونه تجاوز خودداری کند و متعهد به مذاکرات جدید درباره منطقه باشد. آمریکا هم متعهد می شود، تمام تحریم هایی را که از سال 2017 ذیل برجام علیه ایران اعمال کرده متوقف کند و در مقابل صادرات نفت ایران از سرگرفته شود و دسترسی به از درآمد آن نیز فراهم شود.

البته پولیتیکو مدعی شده مقامات فرانسوی عنوان کرده اند در قالب مساله منطقه ای قرار بوده موضوع موشکی ایران نیز بررسی شود. تهران همیشه مذاکره درباره مساله موشکی را به عنوان خط قرمز خود عنوان کرده چرا که مرتبط با مسئله دفاعی ایران است.

بر اساس ادعای پولیتیکو ایران پذیرش سند را منوط به این کرده که دونالد ترامپ پیش از دیدار رسماً رفع تحریم ها را عنوان کند اما ظاهراً با این پیش شرط مخالفت شده است.

با توجه به اتفاقاتی که در روزها و هفته های اخیر رخ داده مذاکرات و رایزنی های طرفین در آینده ادامه پیدا خواهد کرد. اما با توجه به ادامه تحریم های فزاینده آمریکا و  ثباتی که اقتصاد ایران پیدا کرده به نظر می رسد دو اقدام به صورت جدی باید در دستور کار قرار گیرد:

اول اینکه دولت نباید به گونه ای عمل کند که مدیران، مقامات و سرمایه گذاران کشور تصور اینکه در آینده نزدیک اتفاق ویژه ای رخ خواهد داد پیش آید. چرا که دونالد ترامپ بعد از چند سال مذاکره هنوز تحریم های کره شمالی را کاهش نداده و این امر را منوط به خلع سلاح پیونگ یانگ کرده است. بدون شک نشان دادن در باغ سبز و حواله دادن مدیران به آینده نامعلوم می تواند به مثابه پاشنه آشیل شرایط ثبات زای فعلی عمل کند. همان اتفاقی که در زمان مذاکرات هسته ای رخ داد و این باور در مردم و فعالان اقتصادی ایجاد شده بود که اگر مذاکرات به سرانجام منجر نشود چالش های عمده ای پدیدار خواهد شد. در حالی که این تلقین بیش از آن که مبتنی بر واقعیت باشد برخواسته از نادیده گرفتن امکانات و توانمندی های داخلی و اعتماد بیش از حد به غرب بود. مرور تجربیات گذشته ثابت کننده این دیدگاه است که اعتماد به غرب هرگز کمک کننده نبوده است.

به همین دلیل بود که رهبر انقلاب دیروز در سخنرانی خود به صراحت بیان داشتند:« علاج مشکلات اقتصادی، تکیه به امکانات و توانایی های داخلی است».

تکیه به توانایی های داخلی و بهبود مدیریت در بخش اقتصادی موجب شد که حتی تکانه های اولیه تصمیات اشتباه در سال 96 و 97 به مرور زمان مدیریت شود و با تصمیمات منطقی شاخص های اقتصادی بهبود پیدا کند به گونه ای  که تصور امثال دونالد ترامپ مبنی بر این که فشار حداکثری موفقیت آمیز خواهد بود با شکست روبه رو شود. در واقع به قول رهبر انقلاب « برخی‌ها قبلاً پیش بینی می کردند که سال ۹۸ سال مشکلات بسیار شدید اقتصادی باشد، در حالی که اکنون مسئولان کشور خبر از یک رشد اقتصادی نسبی در شش ماهه اول سال می دهند».

موضوع دوم این است که دونالد ترامپ ثابت کرده حاضر نیست به این سادگی ابزار تحریم ها را در قبال ایران کنار بگذارد و همیشه از تحریم به مثابه عاملی جهت وادار کردن تهران به نشستن پای میز مذاکره و عقب نشینی از خواسته هایش استفاده کرده است.اتفاقی که با توجه به مقاومت حداکثری و صبر راهبردی ایران تا کنون توفیقی نداشته و در آینده نیز موفق نخواهد بود. البته همزمان با ادامه تحریم روزافزون علیه ایران توسط ترامپ، سیاست اروپایی ها در عدم عمل به تعهداتشان نیز ادامه دارد. بنابراین ضرورت دارد ایران نیز در چارچوب برجام به کاهش تعهدات هسته ای خود ادامه دهد.

این همان مطلبی است که دیروز توسط رهبر انقلاب بیان شد که ایران در مسأله‌ هسته‌ای به کاهش تعهدات خود ادامه می دهد.

بدون شک اگر اروپایی ها خواهان این هستند ایران به تعهدات برجامی خود پایبند باشد باید آنها نیز وظایف خود را در چارچوب توافق هسته ای انجام دهند. اگر چه با رویه ای که اروپایی ها داشتند و تلاش گسترده که امانوئل مکرون در هفته های گذشته داشته مشخص است آنها نه توانایی و نه تمایلی دارند که گامی بردارند به همین دلیل بود که رئیس جمهور فرانسه بیش از آنکه به فکر حل مشکل باشد در پی تحمیل شروط جدید به ایران و زمینه سازی برای دیدار ترامپ و روحانی بوده است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۱۷۸۶۰۱۰:۱۰:۱۴ ۱۳۹۸/۷/۱۱
مکرون نشان داد که از ظرفیت خوبی برای واسطه گری بین آمریکا و ایران برخوردار است. مکرون یک جنتلمن است.
ناشناس۱۱۱۷۹۳۱۱۱:۰۸:۳۳ ۱۳۹۸/۷/۱۱
ترامپ برای این جنتلمن مد نظر شما تره هم خورد نمیکنه علی برکت الله
ناشناس۱۱۱۸۱۲۷۱۴:۱۳:۳۰ ۱۳۹۸/۷/۱۱
مکرون چگونه جنتلمنی است که پدر هموطنان جلیقه زرد خود را درآورده است؟!
ناشناس۱۱۱۷۹۳۴۱۱:۱۰:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۱۱
ما معیشتمون داره خوب میشه نیاز به میانجی و مذاکره هم نداریم جنگ هم نمیشه
ناشناس۱۱۱۸۰۱۱۱۲:۱۵:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۱۱
وضع زندگی و معیشت مردم سخت است
ناشناس۱۱۱۷۹۷۴۱۱:۳۳:۵۹ ۱۳۹۸/۷/۱۱
سیاستمداران فرانسه همیشه خوشنام بوده اند.
ناشناس۱۱۱۸۰۲۵۱۲:۲۷:۰۱ ۱۳۹۸/۷/۱۱
چقدر هم خوشنام بودن در مذاکره برجام برای امضا!!!!!!!
ناشناس۱۱۱۸۱۲۸۱۴:۱۴:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۱۱
خوشنامیشون حتما مثل تعهدات خودرو سازیشون است!!!!!
ناشناس۱۱۱۸۰۷۴۱۳:۲۷:۲۲ ۱۳۹۸/۷/۱۱
از اوبامای مودب رسیدید به مکرون جنتلمن
ناشناس۱۱۱۷۸۶۳۱۰:۱۲:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۱۱
باید هر چه زودتر با آمریکا به توافق برسیم. گرانی و محدودیت های اقتصادی بر همه مردم به ویژه اقشار ضعیف، فشار زیادی وارد کرده است.
ناشناس۱۱۱۸۰۰۱۱۲:۰۱:۵۸ ۱۳۹۸/۷/۱۱
مکرون، دلال آمریکا است.
ناشناس۱۱۱۸۰۷۱۱۳:۱۷:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۱۱
ما کاهش تعهدات برجامی را ادامه خواهیم داد اگرچه بقیه برجامی ها از برجام خارج شوند

پربحث‌های دیروز

 1. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 2. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 3. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 4. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 5. حكايت ناقلان خاموش؛ هزینه تست کرونا با جیب مردم نمی‌خواند

 6. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

 7. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

 8. نوبخت: ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند / افزایش قیمت ها را به فروش ارز صندوق ربط ندهید

 9. وزارت دفاع روسیه: به هرگونه حمله موشکی، پاسخ اتمی خواهیم داد

 10. پیشنهاد معنادار حسام الدین آشنا به مردم: برای هر تصمیم اقتصادی یک هفته صبر کنید

 11. گمانه زنی‌ها از "گشایش اقتصادی" رئیس جمهور/ پای عرضه اوراق سلف نفتی در میان است؟

 12. تل آویو و انفجار بیروت؛ دلیل خشم اسرائیلی‌ها از اظهارات ترامپ چیست؟

 13. زیباترین عکس جهان

 14. ماه‌چهره خلیلی درگذشت

 15. نخستین تظاهرات ضددولتی پس از انفجار بیروت/ معترضان و نیروهای امنیتی زخمی شدند

 16. نصرالله: انفجار بیروت ربطی به حزب‌الله ندارد؛ عوامل حادثه جدای از وابستگی سیاسی و مذهبی، محاکمه شوند

 17. افزایش آمار کشته‌های انفجار بیروت به ۱۴۵ تن/ ماکرون: کمک‌ها به دست‌های فاسد نخواهد رسید

 18. نظرات برگزیده مخاطبین الف: تهیه مسکن وظیفه نماینده است و تا این کار نشود درکی از زجر مردم ندارد/ وقتی از مردم مالیات می گیرید آنها تعیین می‌کنند صرف چه می‌شود/ کرونا را نباید سیاسی کرد

 19. پیامکی عجیب از واشنگتن به ایران و روسیه؛ اطلاعات بدهید، پول بگیرید!

 20. حادثه رانندگی برای مجری ورزشی تلویزیون/ عکس

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 5. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 6. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 7. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 8. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 9. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 10. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 11. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 12. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 13. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 14. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 15. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 16. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 17. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 18. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 19. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 20. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 21. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 22. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 23. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 24. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 25. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

  2. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

  3. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

  4. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

  5. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

  6. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

  7. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

  8. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

  9. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

  10. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

  11. قالیباف: تعویق زمان کنکور ضروری است/ دوره پیگیری مشکلات اقتصادی آغاز شده/ سلامت دانش آموزان، خط قرمز است

  12. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

  13. واکنش روحانی به شایعه تلاش برای زمین زدن دولت/انتقاد تند زیباکلام از اصلاح‌طلبان/ میزان صداقت بی‌بی‌سی/ کدام مناطق تهران بیشترین آمار ابتلا و فوتی کرونا را دارند؟

  14. رمزگشایی از مزرعه موشکی سپاه + تصاویر

  15. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

  16. روحانی: تا روزی که صندوق رای و انتخابات هست، جمهوری اسلامی ایران با همین قدرت می ماند

  17. افکار عمومی در انتظار مصوبه مجلس در طرح شفافیت آرای نمایندگان

  18. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

  19. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

  20. پیشنهاد معنادار حسام الدین آشنا به مردم: برای هر تصمیم اقتصادی یک هفته صبر کنید

  21. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

  22. وزیر اطلاعات: دشمنان باور نمی‌کنند شارمهد در داخل ایران دستگیر شده باشد

  23. سرکرده یک گروه تروریستی مستقر در آمریکا در دستان وزارت اطلاعات+فیلم

  24. برایان هوک از سمتش استعفا می‌کند

  25. نامه وزیر بهداشت درباره کرونا به رهبر انقلاب/ تحلیل جهانگیری از بازار بورس/ فرار داماد وزیر سابق با پاسپورت دیگری/ سلیمی نمین: اصلاح‌طلبان باید عناصر تندرویی مثل تاجزاده را مهار کنند

  آخرین عناوین