مبنای حذف یارانه خانوار چیست؟/ اعتراض معلم بازنشسته با گردش ۴ میلیاردی به حذف یارانه‌اش

گروه اقتصادی الف،   3980710037 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۸ از تلاش‌ها برای متوقف کردن حذف یارانه غیرنیازمندان گفت‌ و به ماجرای ثروتمندانی که در پوشش نیازمندان کمیته امداد مستمری و یارانه می‌گیرند، پرداخت.

مبنای حذف یارانه خانوار چیست؟/ اعتراض معلم بازنشسته با گردش ۴ میلیاردی به حذف یارانه‌اش

فارس نوشت: یکی از مصوبات مجلس در سال‌های اخیر در رابطه با حذف یارانه بگیران غیرنیازمند است تا از این طریق با آزاد شدن بخشی از منابع بتوان به گروه‌های هدف کمک و حمایت بیشتری داشت. در سال‌های اخیر اما موضوع حذف با چالش‌های جدی روبرو بوده و عملا دولت در تبصره 14 بودجه که مربوط به هدفمندی یارانه‌ها است از ارائه بند مربوط به حذف غیرنیازمندان خودداری می‌کرد و مجلس بنا به دلایلی آن را مصوب کرده است.

در این راستا در سال‌های اخیر اقدامات پراکنده و غیرمنسجمی به منظور حذف یارانه بگیران پردرآمد انجام شد که حواشی زیادی داشت و اساسا هر موقع موضوع یارانه در جامعه مطرح می‌شد مسئولان از پاسخگویی به آن طفره می‌رفتند.

در حال حاضر براساس تبصره 14 قانون بودجه دولت موظف است سه دهک درآمدی غیرنیازمند از یارانه را حذف کند،‌ مضیقه مالی و اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و جنگ همه جانبه اقتصادی کار را به جایی رسانده که مسئولان تصمیم گرفتند اینبار به سمت تحقق این مصوبه قانونی بروند. کار حذف از سوی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با برنامه ریزی و بسترهای فراهم شده رسما با اعلام حدود 200 هزار خانوار کلید خورد و باز هم نمایندگانی که رای مثبت به این اقدام داده بودند در مقام دفاع از حذف شدگان یارانه برآمدند و حواشی ایجاد کردند. سخنگوی ستاد اجرایی تبصره 14 قانون بودجه 98 از مصائب و مشکلات و همراهی نکردن و حتی شگفتی‌های اجرای این قانون می‌گوید.

حسین میرزایی به افرادی اشاره کرد که در جریان حذف یارانه، تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند اما اموال و دارایی و تراکنش‌های میلیاردی دارند. این گفت‌وگو بدین شرح است:

با توجه به اینکه حذف یارانه ثروتمندان از سال‌های گذشته در قوانین بودجه سنواتی وجود دارد و در این سال‌ها فرصت سوزی شد چرا امسال مسئولان اقدام به حذف یارانه سه دهک بالای درآمدی کردند؟

میرزایی:‌ اصل یارانه برای این بود که قدرت خرید خانواده‌هایی که پایین است در شرایط نوسان اقتصادی حفظ شود. بدلیل ضعف زیرساخت‌های اطلاعاتی دولت، امکان شناسایی دهک‌های درآمدی وجود نداشت. در نتیجه تصمیم بر این شد که به آحاد جامعه یارانه واریز شود. دولت‌ها در این رابطه چند کار انجام می‌دهند: 1- قیمت کالا و خدمات را ارزان می‌کنند که این موضوع به معنای اعطای یارانه همگانی است. 2- برای جلوگیری از انحراف، مبلغی که بتواند جوابگوی تامین بخشی از نیازمندی‌های پایه‌ای جامعه هدف نظیر مواد خوراکی، آشامیدنی، درمانی و نظایر آن باشد، به حساب خانوارها واریز خواهد شد.

با تصمیم اتخاذ شده، کشور در ماه بالغ بر 3500 میلیارد تومان و در سال بیش از 42 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به حساب خانوارهای ایرانی واریز می‌شود.

* هوشمند سازی فرایند شناسایی تخصیص یارانه

در شرایط کنونی، به منظور بهینه‌سازی تصمیمی که در دولت‌های قبل برای اعطای یارانه نقدی گرفته شده است، باید با استفاده از ابزارهای داده‌ای و پایگاه‌های اطلاعاتی در خصوص وُسع مالی خانوارهای ایرانی، میزان و نحوه پرداخت یارانه تصمیم‌گیری انجام پذیرد. بنابراین مقوله صحبت ما، حذف یا عدم حذف نیست و می‌خواهیم در خصوص هوشمندسازی فرایند شناسایی و تخصیص منابع یارانه نقدی صحبت کنیم. در راستای تصمیم مزبور، مجلس شورای اسلامی در تبصره 14 قانون بودجه سال 98 عدم تخصیص یارانه به سه دهک بالای درآمدی را مصوب کرده است. ناظر به قانون ذکر شده، باید در خصوص دو موضوع تصمیم‌گیری لازم انجام شود:

1- سه دهک بالای درآمدی چه کسانی هستند و  چگونه باید شناسایی شوند؟ 

2- منابع حاصل از صرفه‌جویی، صرف چه اموری می‌شود؟

متولی حذف یارانه بگیران غیرنیازمند کدام دستگاه است؟

میرزایی:‌ همانطور که در قانون بودجه نیز تصریح شده است، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی عهده‌دار شناسایی افراد خانوارهایی است که جزء سه دهک بالای درآمدی هستند. سازمان هدفمندی به عنوان متولی قانونی مدیریت منابع هدفمندی یارانه‌ها را در کشور، باید افراد شناسایی شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را از لیست یارانه‌بگیران حذف کند. در حال حاضر ستاد اجرایی متشکل از وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، وزارت ارتباطات (برای ارسال پیامک به خانوارهای شناسایی شده برای حذف یارانه) و بحث دفاتر پیش‌خوان را فراهم کرده، سازمان برنامه و بودجه (سازمان هدفمندی یارانه‌ها)، وزارت کشور (که دسترسی‌هایی از جمله فرمانداری و استانداری را فراهم کرده تا پاسخگوی مردم باشند) است.

*پزشکان، وکلا و مدیران دولتی در لیست حذف یارانه

شاخص حذف افراد و خانوار بر چه اساسی تعیین شده و چگونه شناسایی می شوند؟

میرزایی: این ستاد قرار است افراد غیرنیازمند را شناسایی کند. بر این اساس نیازمند شاخص‌هایی هستیم. این شاخص‌ها شامل مجموع ارزش خودروهای اعضای خانوار، مجموع ارزش خودروهای املاک خانوار، حقوق و دستمزد و گروه‌های شغلی مهمی که مطرح شد مانند پزشکان، وکلا، مدیران دولتی و سایر بانک‌های اطلاعاتی که بر مبنای این مورد کمتر از 200 هزار خانوار و در حدود 800 هزار نفر مشمول عدم دریافت یارانه نقدی، شناسایی شدند.

در شرایط کنونی برخی از صاحب‌نظران و افراد موثر قائل به این بودند که در شرایط کنونی و بدلایل مختلف، دولت نباید یارانه غیرنیازمندان را حذف کند.

* شیوه حذف و اطلاع رسانی به افراد

دو تصمیم باید می‌گرفتیم. 1- یارانه افراد بدون اینکه فرصت اعتراض داشته باشند،‌ قطع می‌شد که قطعا حساسیت اجتماعی داشت. 2- مکانیزم دیگر، همراه کردن افراد از طریق اعتراض به قطع یارانه است تا برای برداشتن گام‌های بعدی که قرار است سه دهک بالای درآمدی حذف شوند، با خطای کمتری همراه باشد. بنابراین نیاز است که ابتدا فرایند طراحی شده را آزمایش کنیم و سپس اقدام به ادامه فرایند شناسایی و حذف یارانه دهک‌های درآمدی بالا کنیم. از طریق سامانه پیامکی که سازمان تنظیم مقررات رادیویی با سرشماره «YARANEH» به سرپرست خانوار ارسال می‌شود. در فرایند اطلاع‌رسانی، 2140 سرپرست خانوار وجود داشت که هیچ شماره تماسی از آنها نداشتیم. سایر اعضای خانواده را شناسایی کردیم و به برخی خانوارها، 4 بار پیامک ارسال شد تا مطمئن شویم که اطلاع‌رسانی انجام شده است.

مبنای حذف افراد براساس کدام بانک اطلاعاتی صورت گرفت؟

میرزایی: بانک‌های اطلاعاتی مختلفی داریم. سازمان تأمین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره) اطلاعات اعضای هیأت علمی وزارت علوم، سازمان اداری استخدامی و مشمولان قانون مدیریت خدمات کشوری، سازمان امور مالیاتی، سفرهای خارجی و اطلاعات خودرو، اطلاعات کارگران خارجی، کل اطلاعات اصناف کشور، اطلاعات کدپستی، بیمه مرکزی (اینکه افراد چقدر بیمه خریدند توان مالی را نشان می‌دهد مثلا بیمه آتش‌‌سوزی خانه که ارزش آن ملک در قرارداد مشخص است) را شامل می‌شود و سایر اقلام اطلاعاتی که ما در شناسایی دارایی، درآمد و هزینه کمک می‌کنند، استفاده شده است.

*ثبت حدود 7 هزار مدل خودرو و مرتب سازی براساس قیمت

یکی از کارهای سختی که انجام شد موضوع مرتب کردن قیمت خودروها بود. بنا به آخرین گزارش‌ها حدود 7 هزار مدل خودرو ثبت شد. برای این کار علاوه بر داده‌های دیگر، فقط یک شبکه داشتیم که اطلاعات را از کف بازار شناسایی کرد. مثلا پژو 405 زمانی 24 میلیون تومان و بعد 30 میلیون تومان شد که الان بیش از 70 میلیون تومان قیمت دارد. بنابراین سعی بر این بود که کلیه اطلاعات را بروزرسانی کنیم و متناسب با واقعیات بازار و جامعه تحلیل کنیم. در حال حاضر اغلب اطلاعات به روز است و دنبال توسعه بانک اطلاعات نیز هستیم. مجبور بودیم جامعه هدفی را که شناسایی می‌کنیم حتما پردرآمد باشد. در رسانه‌ها عبارت «میلیاردر» مطرح شد که شاید برای سه دهک بالای درآمدی قابل تعمیم نباشد. قرار است افراد غیرنیازمند یا پردرآمد را شناسایی شوند.

برای هر کدام از بانک‌های اطلاعاتی و شاخص‌های اطلاعاتی ضریبی قرار دادیم. علاقه‌مندیم در جلسه‌ای با حضور متخصصان اقتصادی و اجتماعی و تحلیل داده، آزمون وُسعی که اجرا شد را دقیق‌تر تشریح شود.

* شاخص آزمون وسع وزارت رفاه بالاتر از مرکز آمار و بانک مرکزی

اطلاعات پایه‌ای و مبنایی منتشر شده توسط مرکز آمار ایران و بانک مرکزی نیز به خوبی بررسی و مورد استناد قرار گرفت. آزمون وسع وزارت رفاه چند سال است که در حال تست و بروزرسانی است. بر مبنای ضریب بانک‌های اطلاعاتی افراد را رتبه‌بندی کردیم. رتبه اعتباری را در نظر گرفتیم بر مبنای دهک‌ها سقف و کف هر دهک مشخص می‌شود که چه رتبه‌ای دارند. بر مبنای اطلاعات گفتیم که شما کاندیدای حذف هستید. یعنی شناسایی شدند. در تمامی فرایندهای کشور نظیر گمرک، در ابتدا فرد را به عنوان متخلف شناسایی می‌کنند و با بررسی اسناد و مدارک و بازدید میدانی و اظهارنظرهای کارشناسی، تصمیم‌گیری خواهد شد که آیا مجری تشریفات گمرکی، تخلفی صورت داده است یا خیر و یا در صورت عدم تخلف، چه مبلغی را باید به عنوان حقوق و عوارض گمرکی پرداخت کند. فرایند شناسایی پردرآمدها نیز به همین گونه است و در ابتدا شناسایی اولیه صورت می‌پذیرد و در نهایت با بررسی اطلاعات بیشتر و ارائه ادله از سوی یارانه‌بگیران، تصمیم‌گیری نهایی در خصوص وُسع مالی خانوار یارانه‌بگیر صورت خواهد پذیرفت.

* خانواری که 10 میلیون درآمد دارد و یارانه می‌گیرد

بطور مثال خانواری حدود 10 میلیون تومان درآمد دارد، اما بدلیل اینکه دو فرزند معلول و بیمار دارد، ماهانه بیش از 15 میلیون تومان هزینه دارند و در کنار آن، مستاجر هستند. در این شرایط این فرد باید مشمول دریافت یارانه باشد. کما اینکه بنا به موافقت معاون اول محترم رئیس جمهور، مقرر شد یارانه پردرآمدهایی که شناسایی و حذف شد، به معلولان اختصاص یابد.

* دسترسی به اطلاعات حساب بانکی افراد و خانوار با اجازه نامه کتبی

در مرحله بعدی پس از شناسایی، به افراد اطلاع‌رسانی می‌شود و پس از آن فرد اعتراض می‌کند. بر مبنای اجازه کتبی که از معترضین در دفاتر پیشخوان خدمات دولت گرفته می‌شود، تمامی اطلاعات بانکی خانوارهای معترض گرفته می‌شود و بر مبنای متوسط تراکنش‌های هزینه خانوار در 4 ماهه ابتدایی سال 98 و جدولی که اطلاع‌رسانی شد، حذف قطعی انجام می‌شود.

* دارندگان خودرو تا 50 میلیون فعلا مشمول حذف نیستند

مبنای حذف یارانه خانوار چیست؟ قبل نوسان ارزی مثلا خودروی بالای 50 میلیون تومان یکی از شاخص‌های حذف خانوار بود اکنون وضعیت چگونه شده است؟

میرزایی: یکی از شاخص‌هایی که مبنای شناسایی بود را با هم مرور کنیم. وضعیت خودروی خانوارهایی که در این مرحله به عنوان دهک‌های درآمدی بالا شناسایی و حذف شدند، کسانی که خودرو نداشته یا ارزش خودرو آنها صفر تا 50 میلیون تومان بوده، در لیست حذف (این مرحله) قرار نگرفتند. افرادی که خودروی 50 تا 100 میلیون بود 63 هزار و 760 خانوار بوده‌اند. 45 هزار و 813 خانوار خودروی آنها بین 100 تا 200 میلیون بوده است. 200 تا 500 میلیون تومان، 37409 خانوار و بالای 500 میلیون 15745 خانوار را شامل شده‌اند.

* تراکنش خرید و درگاه‌های اینترنتی مبنای حذف یارانه

مواردی داریم که افراد در بالا شهر زندگی می‌‌کنند اما مثلا پژو 206 سوار می‌شوند. این افراد طبق بانک‌های اطلاعاتی دیگر بررسی شده‌اند. بنابراین افراد برای اعتراض به حذف از دریافت یارانه، باید کتبا اجازه دسترسی به حساب‌های بانکی از ایشان دریافت و بررسی می‌کنیم که در این مرحله صرفا تراکنش‌های خرید که از طریق دستگاه‌های کارتخوان و درگاه‌های پرداخت اینترنتی مبنای بررسی خواهند بود.

* مدیر دولتی که دنبال اعتراض به حذف یارانه خود بود

یک موردی داشتیم که به طور خاص بررسی کردیم که مجموع حقوق آنها بالای 15 میلیون تومان بود (از مدیران دولتی) 3 خودرو و 2 خانه به نامش ثبت شده بود. توضیحاتی در مورد اطلاعات مبنا به او دادیم. خود ایشان اذعان کرد سال گذشته یک میلیارد تومان گردش مالی داشته و ماهیانه 15 تا 20 میلیون خرید کرده است که پس از وضعیت بانکی از سوی خود ایشان، اعلام کردیم که در صورت اعتراض هم شما حذف خواهید شد. اما باز هم مطرح کردند که من اعتراض خواهم کرد!

اگر بخواهید املاک و منازل مسکونی را ملاک حذف یارانه قرار دهید وضعیت چگونه است؟

میرزایی: در خصوص وضعیت تملک منازل خانوارها، افرادی که در مناطق بالای شهر تهران سکونت دارند، مبتنی بر ضریب اهمیت در فرمول آزمون وسع ایفا ترتیب اثر داده شده است. اینکه چند درصد افرادی که مشمول یارانه نیستند ملک‌شان کجاست و چه میزان ارزش دارد به دلیل آنکه یکسری منازل در بانک ثبت اسناد و املاک ثبت نشده و بخشی وکالتی و قولنامه است و لزوماً‌ در سیستم ثبت نشده که کد رهگیری بگیرد نمی‌توان اطلاعات داد. اما در سطح قابل قبولی در آزمون وسع پوشش داده شد.

* معترضین چه اطلاعاتی باید بدهند

فرایند اعتراض به حذف یارنه را توضیح دهید؟

میرزایی: سرپرست خانوارهای حذف شده، با ارائه کارت ملی و پیامک، احراز هویت شده و اجازه‌نامه کتبی را امضاء می‌کنند و در اسکن رضایت‌نامه دسترسی به حساب‌های بانکی در سامانه قرار می‌گیرد. کد رهگیری برای صاحب پیامک ارسال می‌شود. 48 ساعت بعد از دریافت کد رهگیری، افراد به سامانه «yaraneh10.mcls.gov.ir» مراجعه و تراکنش بانکی خود را مشاهده کنند.

*یارانه افرادی که نیازمند باشند، ماه بعد واریز می‌شود

اجازه دسترسی که می‌دهند تمامی اطلاعات مالی، بانکی، تسهیلاتی، معدل گردش حساب، مانده حساب، سودی که دریافت کردند را می‌گیریم. اگر متوسط مبلغ هزینه‌کرد اعضای خانوار از ابتدای سال 98 از عددی که مبنا قرار گرفته کمتر باشد یارانه آنها قطع نخواهد شد و حتی در ماهی که یارانه نگرفتند، ماه بعد یارانه واریز می‌شود.

این مباحث دستورالعمل مشخص دارد، نکته حائز اهمیت این است که افرادی که در این مرحله یارانه آن‌ها واریز نشده است، حذف نشده بلکه در حالت تعلیق است. اگر از سطح درآمدی تعیین شده بالاتر باشد به طور حتم، قطع خواهد شد و به اطلاع فرد می‌رسد و اگر اعتراض صحیح باشد، یارانه برقرار خواهد شد. ظرف 2 ماه نیز مهلت بررسی اعتراض‌ها است تا به مرحله بعدی برویم.

برخی افراد ملک ندارند و معمولاً اجاره‌نشین هستند و با پول خود کار می‌کنند؟ بر مبنای چه شاخصی شناسایی و بررسی می شوند؟

میرزایی: اجاره بها در مبنای حذف یارانه افراد لحاظ نمی‌شود و به طور سیستمی و میدانی وضعیت درآمدی افراد بررسی می‌شود. اگر فرد مدارک آورد که اجاره‌بها می‌دهد آن را کسر می‌کنیم اما بقیه تراکنش‌های خرید، جزء هزینه ‌کرد خانوار به حساب می‌آید.

الان متوسط هزینه‌کرد خانوار را دارید؟

میرزایی: برای احصاء متوسط هزینه‌کرد خانوار، مجموع تراکنش‌های خرید اعضای خانوار را مبنا قرار دادیم که اگر خانوارهای معترض اجازه دسترسی بدهند، تمامی اطلاعات بانکی سرپرست و اعضای خانوار یارانه‌بگیر به صورت سیستمی از بانک مرکزی ارسال می‌شود.

متوسط هزینه‌کرد برای سرپرست خانوار لحاظ می‌شود یا کل اعضای خانواده؟

میرزایی: «آقای رحیم زارع، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در رسانه‌ها مطرح کرد اگر درآمد فرد در یک خانوار 4 نفره بر مبنای اطلاعات بانک مرکزی در سال 96، 5 میلیون تومان باشد این فرد مشمول حذف از یارانه است. یعنی توان مالی دارد و نیاز به یارانه ندارد اگر برمبنای سال 98 در نظر بگیریم این مبلغ 6 تا 7 میلیون تومان است.»

گفتیم درآمد را کاری نداریم، روی هزینه‌ها متمرکز هستیم. امکان دارد درآمد پس‌انداز شود و به هر نحوی، هزینه نشود. امکان دارد قسط، کارت به کارت و کارهای دیگری انجام دهید که برای ما مهم نیست. پرداخت‌هایی که از طریق دستگاه‌های کارتخوان (پوز) و درگاه‌های پرداخت اینترنتی وجود دارد را مبنا قرار می‌دهیم.

اقساط یک فرد را چگونه مبنا قرار می‌دهید؟

میرزایی: اقساط اگر اثبات شود مثلا برای مسکن در حد متعارف است قابل پذیرش خواهد بود. روی یکسری مناطق تمرکز داریم. اجاره‌نشینی بالاشهر را جز  هزینه‌ به حساب می‌آوریم. یک فرد در کامرانیه 20 میلیون اجاره‌بهای ماهیانه می‌دهد که برایش به عنوان هزینه لحاظ شده و دال بر توان مالی بالای این خانوار است.

* وسع مالی همه اعضای خانوار ملاک حذف یارانه

در یک خانوار 4 نفر درآمد سرپرست ملاک است یا هر 4 نفر؟

میرزایی: در بررسی وُسع مالی خانوار، وضعیت تمامی اعضای خانوار بررسی خواهد شد. چرا که ممکن است املاک و خودرو و یا سایر اموال به نام فرزند 3 ساله آن خانوار باشد. بنابراین مبنا اطلاعات تمامی اعضای خانوار است. موردی وجود داشت که فرد گفته بود بچه‌های خود را از حساب یارانه جدا نکرده است. خودش 7 میلیون و خانمش 4 میلیون و بچه‌ها هر کدام 4 میلیون حقوق می‌گیرند. از نظر سیستم مجموع درآمد این خانوار بالاتر از میزان استحقاق برای دریافت یارانه است. باید پس از زمان ازدواج فرزندان، خانوار خود را جدا می‌کردند.

* تلاش خانوارها برای جدا کردن یارانه خود از فرزندان

شاید برای شما جالب باشد که تعداد قابل توجهی از افرادی که تا به حال به پلیس +10 مراجعه نکرده بودند و خانوار خود را جدا نکرده بودند؛ اما در حال حاضر پیگیر هستند تا خانوار خود را به صورت یک خانوار مجزا ثبت کنند و این از دستاوردهای مثبت اجرای حذف یارانه دهک‌های درآمدی بالاست که بانک‌های اطلاعاتی دقیق خواهند شد.

* معلم بازنشسته‌ای که گردش مالی 4 میلیاردی داشت

یک خانم معلم بازنشسته‌ای بود که مراجعه کرد که پیامک دریافت کرده بود. گفته بود ماهیانه 50 میلیون قسط می‌دهد و سال گذشته، 4 میلیارد تومان گردش مالی دارد. اما ایشان درخواست داشت که اگر می‌شود بواسطه اینکه معلم و بازنشسته هستم، یارانه مرا برقرار کنید!

*ماجرای حذف خانوارهای تحت پوشش که مشمول حذف بودند

طبق آمارها 427 خانوار عضو بهزیستی و 167 خانوار عضو کمیته امداد داشتیم که مشمول حذف هستند چرا؟ در برخی موارد، پدر و مادر مددجو و تحت پوشش سازمان حمایتی بوده اما بچه آنها در بازار فعالیت نموده و توان مالی بالایی دارد اما هنوز سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد است. براین اساس توان مالی خانوار بالا رفته و سیستم آن را به عنوان پردرآمد شناسایی کرده است.

مورد دیگری داشتیم که فردی عضو کمیته امداد بود اما به هر دلیلی توانمند شده بود که اطلاعات خود را به کمیته اظهار نکرده و دسترسی هم به اطلاعات وجود نداشت که این فرد را براساس بانک‌های اطلاعاتی شناسایی کردیم.

آقای دلخوش نماینده مجلس در مصاحبه‌ای عنوان کرد که «حرف شما مبنی بر اینکه یک کمیته امدادی وضع مالی خوبی دارد درست نیست و شما دارید می‌گویید مردم اطلاعات صحیح به حاکمیت اظهار نمی‌کنند!» ما نمی‌گوییم مردم اطلاعات نادرست می‌دهند. می‌گوییم وظیفه حاکمیت این است ابزارهای شناسایی خود را با دقت بسیار بالا ایجاد و بروزرسانی کند.

اگر اینطور باشد، با گرفتن گواهینامه باید فرض کنیم که دیگر راننده تخلف نمی‌کند و با این فرض، دیگر هیچ پلیس و دوربین کنترل ترافیک و کنترل سرعت نباید وجود داشته باشد. اما می‌بینید که با این وجود سالانه میلیاردها تومان جرایم رانندگی توسط مردم پرداخت می‌شود. بنابراین باید در کنار اعتماد به مردم، پایگاه‌های اطلاعاتی موجود در کشور را تقویت نمود.

سیستم و سامانه افرادی را شناسایی می‌کنند و پس از بررسی نهایی با اظهار فرد و راستی‌آزمایی برای اخذ یا قطع یارانه تصمیم گیری می‌شود. فردی بازنشسته دولت بوده اما در بانک اطلاعات ثبت شرکت‌ها، شرکتی دارد که درآمد و دارایی بالایی دارد. امیدواریم درآمد همه مردم بالا برود. ولی دیگر این فرد یک بازنشسته با حقوق پایه‌ای نیست! بلکه یک فرد کارآفرین و با وضع مالی خوب است و در این شرایط، نباید یارانه نقدی را دریافت کند.

* برآورد هزینه‌های خانوار در سال 98 

بنا به اعلام بانک مرکزی و مرکز آمار، حداقل‌های هزینه خانوار برای ورودبه فرآیند حذف یارانه خانوارهای مختلف مشخص شده است. طبق اطلاعات بانک مرکزی که ما بر مبنای اطلاعات سال 96 برای سال 98 پردازش کردیم حداقل هزینه برای ورود به لیست افرادی که متمول مالی برای خانوار یک نفره 2 میلیون و 700 هزار تومان است ما رقم 4 میلیون تومان را در نظر گرفتیم.

خانواده 2 نفره از سوی بانک مرکزی 4 میلیون و 600  هزار تومان ثبت شد ما 5 میلیون تومان در نظر گرفتیم. خانوار 3 نفره 6 میلیون تومان ما 6 میلیون و 500 هزار تومان، خانوار 4 نفره 6 میلیون و 600 هزار تومان ما 7 میلیون و 700 هزار تومان، خانوار 5 نفره 7 میلیون تومان ما 8 میلیون و 500 هزار تومان، خانوار 6 نفره و بیشتر به ازای هر نفر 500 هزار تومان در نظر گرفتیم.

* ماجرای افرادی که حذف نشدند اما یارانه هم نگرفتند

در حال حاضر اتفاقی افتاد که در رسانه‌ها بیان شد که در این مرحله به جای پردرآمدها، افراد کم درآمد نیز حذف شدند!  تا روز 31 شهریور 98 به افرادی که مشمول عدم تخصیص بودند و توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی شدند، از طریق پیامک اطلاع رسانی کردیم. با این وجود برخی افراد ضمن عدم دریافت یارانه، پیامک حذف را نیز دریافت نکردند. این افراد بیشتر در 2 استان گیلان و ایلام بودند.

بیش از 83 درصد از تماس‌ها طی یک روز با سامانه 6369، مربوط به افرادی بود که ما اصلا آن‌ها را شناسایی نکرده بودیم و بدلیل بروز مشکل فنی در سامانه سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، یارانه آن‌ها واریز نشده بود که ظرف یک روز برای این افراد و از سوی خود سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها پیامک ارسال شد که باید به بانک مراجعه کنند و حساب بانکی خود را برای واریز یارانه اعلام نمایند. به جرات می‌توانیم اعلام کنیم که یارانه هیچ فردی از کم درآمدها در این مرحله حذف نشده است.

در ادامه اطلاعات دقیقی از میزان معترضین را برای مردم اعلام خواهیم کرد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۱۶۶۳۰۱۰:۰۹:۲۱ ۱۳۹۸/۷/۱۰
باید یارانه همه قطع شود. چرا مردم را گدا پرور کردید تا هر ماه دستشان را جلوی دولت دراز کنند؟
ناشناس۱۱۱۷۱۵۳۱۵:۳۹:۳۶ ۱۳۹۸/۷/۱۰
باید یارانه همه قطع و قیمتها به قبل از آن برگرد
ناشناس۱۱۱۷۱۵۶۱۵:۴۱:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۱۰
ارزش پول را از سال 90 تا به حال یک دوازده هم کرده اند با پرروگری تمام از قطع یارانه سخن می گویند
ناشناس۱۱۱۷۱۶۰۱۵:۴۳:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۱۰
400 میلیارد چی؟! ریال که می شود 400 میلیون تومان! طرف یک خانه قسطی خریده یارنه اش را قطع کرده اید!
آریابان۱۱۱۶۶۴۹۱۰:۲۲:۴۱ ۱۳۹۸/۷/۱۰
روحیه اینگونه افراد "مستمند-اندیش" دقیقا مشابه همون راننده هائیست که سوار بر خودرو های چند صد میلیونی ، در مقابل پمپ های بنزین ازدحام می کنند تا پیش از گرون شدن بهای بنزین ، یک باک رو با همون قیمت قبلی پر کنند !!!!!!
ناشناس۱۱۱۶۷۰۵۱۱:۱۲:۳۹ ۱۳۹۸/۷/۱۰
یعنی 45 دلار شده 3.5 دلار به معنی حذف یارانه نیست؟ عملا بیش از 90 درصد یارانه حذف شده لنگ اون 7-8 درصدین؟ واقعا مردم را چی فرض کردید؟
ناشناس۱۱۱۶۷۲۸۱۱:۲۳:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۱۰
واقعا فردی که ثروت میلیاردی دارد و باز چشمش به دنبال این چهل و پنج هزار تومان یارانه است که ده ساله رقمش تکان هم نخورده, از پست ترین موجودات است.
ناشناس۱۱۱۶۷۳۶۱۱:۲۶:۵۲ ۱۳۹۸/۷/۱۰
احمدی نژاد بخاطر اجرای ناقص قانون یارانه ها باید باز خواست شود
ناشناس۱۱۱۶۸۱۹۱۲:۲۷:۵۹ ۱۳۹۸/۷/۱۰
عجب گرفتاریی درست کرد برای این کشور , احمدی نژاد
سید۱۱۱۶۹۷۱۱۳:۳۸:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۱۰
جناب آقا اتو کشیده در رسانه ظاهر میشوی و نیشخند تحویل مردم میدهی .چرا مبنا را خودرو با قیمت قبل را لحاظ نمی کنی
اشکان۱۱۱۷۰۳۳۱۴:۱۳:۲۱ ۱۳۹۸/۷/۱۰
ای کاش الف درآمد ماهیانه آقای میرزایی و اعضای خانوارش و همچنین تعداد ماشین و املاک ثبت شده رو اعلام می کرد تا ببینیم چه کسی و در چه حد صلاحیتی برای مردم در حال تصمیم گیری هست . یارانه آب برق گاز سوخت نان و هر چی بود رو حذف کردید به این بهانه که اتباع خارجی داخل ایران نباید از این یارانه ها استفاده کنند و در عوض به صورت نقدی برای اجرای عدالت یکسان پرداخت گردد. خدا وکیلی تو این مملکت چه خبره . این به حساب مسئولین با خودشون چند چند هستن .شما میزان بدهی اعضای خانواده ها به یکدیگر رو از کجا می خواهید مشخص کنید و ....
محمد۱۱۱۷۱۶۲۱۵:۴۳:۵۷ ۱۳۹۸/۷/۱۰
دولت محترم من خودم داوطلبانه از گرفتن یارانه انصراف دادم ولی الان مشکل مالی دارم بیاید حسابها و هر چه را می خواهید بررسی کنید آیا دوباره بمن یارانه می‌دهید؟
ناشناس۱۱۱۷۳۸۸۱۸:۵۱:۱۴ ۱۳۹۸/۷/۱۰
چهار دلار یارانه میدن !ببینیدچه جور میخوان اونم ازدست مردم در بیارن که بین خودشون هپلی هپوش بکنن=)

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 2. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 3. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 4. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 5. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 6. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 7. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 8. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 9. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 10. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 11. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 12. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 13. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 14. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

 15. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 16. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 17. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 18. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 19. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 20. کلیات «طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

 21. چگونه گوشی موبایلی که خیس شده را نجات دهیم

 22. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 4. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 8. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 9. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 10. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 11. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 12. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 13. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 14. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 15. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 16. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 17. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 18. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 19. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 20. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 21. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 22. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 23. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 24. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 25. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 3. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 4. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 5. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 6. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 7. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 8. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 9. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 10. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 11. ترمز افزایش قیمت خودرو را چه کسی می‌کشد؟/ علت افزایش قیمت‌ها چیست؟

 12. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 13. دارایی مالکان سهام عدالت آب رفت

 14. آیا پراید ۱۰۰ میلیونی در راه است؟ 

 15. مدرس خیابانی: دولت نسبت به افزایش قیمت کالاها بی‌تفاوت نیست/ کمبود کالایی در بازار وجود ندارد

 16. ارزان‌ترین خودروی حال حاضر جهان کجا تولید می‌شود؟

 17. تلاش بانک مرکزی برای کنترل تورم/ تأمین کسری بودجه با فروش سهام و اوراق دولتی

 18. کاهش اعتبار چک توسط کلاهبرداران/ بانک مرکزی و قوه ‌قضاییه ورود کنند!

 19. پشت پرده افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت میلگرد

 20. رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

 21. دلار در سرازیری

 22. رانا بخریم یا ۲۰۶ صندوقدار؟

 23. قیمت پراید از ۹۰ میلیون تومان گذشت!

 24. آغاز مرحله دوم طرح فروش فوق العاده ایران خودرو از امروز

 25. یک طرح جدید برای واریز یارانه ۴۰ لیتری بنزین

آخرین عناوین