سالانه ۵۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور انجام می‌گیرد

گروه اقتصادی الف،   3980708160 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه فرار مالیاتی جرم محسوب می‌شود، گفت: سالانه ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور انجام می‌گیرد.

به گزارش فارس، هادی خانی عصر امروز در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی کردستان اظهار کرد: فرار مالیاتی جرم محسوب می‌شود و مبارزه با آن در دستور کار امور مالیاتی است.

وی با اشاره به اینکه دستگاه‌های حاکمیتی از جمله نیروی انتظامی و اطلاعات می‌توانند در مبارزه با فرار مالیاتی اثرگذار باشند، افزود: بررسی تراکنش‌های بانکی نیز در راستای جلوگیری از فرار مالیاتی انجام می‌گیرد.

وی خاطر نشان کرد: تخمین زدن فرار مالیاتی در استان‌ها مستلزم ریز داده‌های اقتصادی است که بتوانیم براوردی در استان و کشور داشته باشیم.

مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور اضافه کرد: سالانه ۵۰ هزار میلیارد تومان در کشور فرار مالیاتی داریم و باتوجه به اینکه کردستان در برخی شهرها مانند بانه قطب اقتصادی کشور است رصد دقیق‌تری از فعالیت اقتصادی آن انجام می‌گیرد.

*عمومیت و عدالت محور فعالیت امور مالیاتی است

خانی اعلام کرد: دو اصل عمومیت و عدالت محور فعالیت‌های ما در امور مالیاتی است، عنوان کرد: ما باید به سمتی حرکت کنیم که براساس ثروت و درآمد مالیات را مطالبه کنیم.

وی تمامی فعالیت‌های رسانه‌ای، هنری و کشاورزی معاف از پرداخت مالیاتند، بیان کرد: هر فعالیت اقتصادی که درآمد کسب کند و معاف نباشد مشمول پرداخت مالیات است.

وی اعلام کرد: دغدغه ما دستگاههای کارتخوانی است که دست فروشندگان بوده و باید دید آیا به نام خود فروشنده است یا شخصی دیگر از آن بهره می‌برد.

* وجود هفت میلیون دستگاه پوز در کشور

مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور یادآور شد: هفت میلیون دستگاه پوز در کشور داریم که باید تا پایان سال تک تک آنها شناسه‌دار شوند و آنهایی که شناسه ندارند باید غیرفعال شوند.

خانی اظهار کرد: کسانیکه فرار مالیاتی می‌کنند تلاش غیر قانونی برای پنهان نگه داشتن میزان واقعیت‌ها دارند بنابراین باید دستگاههای اجرایی وظایف قانونی خود را به نحو احسن انجام دهند تا مانع فرار مالیاتی شوند.

وی گفت: با اقداماتی که در پیش می‌گیریم آینده روشنی را برای جلوگیری از فرار مالیاتی متصوریم.

وی تصریح کرد: فرار مالیاتی در سه بخش اتفاق می‌افتد، خاطر نشان کرد: افرادی که فعال اقتصادی هستند اما اعلام نمی‌کنند و در نظام مالیاتی ثبت نام نکرده‌اند، افرادی که دقیق درآمد خود را بیان نمی‌کنند و افرادی که مالیات خود را پرداخت نمی‌کنند.

مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور اذعان کرد: با اجرای سامانه صندوق‌های فروشگاهی می‌توان دیتای موردنیاز را در ثروت و درآمد شناسایی کرد.

*وجود ۴ هزار وکیل بدون پرونده مالیاتی در کشور

خانی از شناسایی چهار هزار وکیل بدون پرونده مالیاتی خبر داد و گفت: اگر محرز شود کسی فرار مالیاتی دارد محدودیت‌هایی برای افراد از جمله مسدود حساب بانکی و مصادره اموال اعمال می‌شود.

وی گفت: انسجامی بین قوه قضاییه و دستگاههای امنیتی با مالیات بوجود آمده که برای مبارزه با فرار مالیاتی اقدام می‌کنیم.

وی با بیان اینکه تعداد زیادی از پزشکان همکاری خوبی با امور مالیاتی دارند، اعلام کرد: ۱۵ تا ۲۰ درصد پزشکان در نظام مالیاتی پرونده ندارند و با اقدامات و پیگیری‌های انجام شده بالای ۵۰ درصد مراجعه داشته‌ایم.

مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور عنوان کرد: از مصادیق مطرح و جدی ما کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف است در خلاء اجرای قانون افرادی از قشر ضعیف جامعه سوء استفاده کرده و هویت آنها را اجاره گرفتند.

خانی گفت: کارت‌های بازرگانی بحران یا چالش جدیدی در امور مالیاتی ایجاد کرد و در حال حاضر پرونده‌های معوقه مربوط به کسی است که هویت خود را اجاره داده و نمی‌تواند مالیات بپردازد.

وی افزود: کارت‌های بازرگانی زمانی که صادر می‌شد باید اعتبارسنجی انجام می‌گرفت و هرجا که قانون اجرا نشد باید دستگاههای مختلف درگیر شوند تا رفع و از این معضل جلوگیری شود.

وی جعل هویت را ضعف فرهنگی دانست و گفت: فردی که هویت دارد باید پاسخگو باشد که چرا هویت خود را اجاره داده است.

*بیشترین فرار مالیاتی مربوط به جعل هویت است


مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور بیان کرد: بیشترین فراوانی فرار مالیاتی جعل هویت است که ناشی از عدم آگاهی مردم است و باید رسانه‌ها فرهنگ‌سازی کنند.

خانی بیان کرد: ساماندهی معافیت‌های مالیاتی از برنامه‌های امور مالیاتی است و در این راستا برنامه‌ریزی می‌کنیم.

وی عنوان کرد: در دو سال اخیر ۱۸ هزار نفر که مشکوک به فرار مالیاتی هستند، شناسایی شده‌اند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۱۴۷۶۶۲۰:۱۰:۵۱ ۱۳۹۸/۷/۸
محل کار و دفتر این آقای "مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور " کجا است؟ فرار مالیاتی (تقلب) 9 میلیارد تومانی فقط مربوط به یکسال را به دادستانی مالیاتی و رئیس حراست اداره امور مالیاتی و وزارت اطلاعات گزارش کردم آب از آب تکان نخورد.

پربحث‌های هفته

 1. بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح: بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت

 2. سردار حاجی‌زاده: وقتی از حادثه هواپیمای اوکراینی مطمئن شدم آرزوی مرگ کردم/ همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم/بارها اعلام کرده بودیم که فضای کشور باید از پروازها پاک شود

 3. چند نکته درباره پذیرش مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی

 4. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 5. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 6. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 7. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 8. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 9. سفیر انگلیس مقابل دانشگاه امیرکبیر دستگیر شد+واکنش انگلیس

 10. سرلشکر سلامی: هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت/ آرزویی جز تکه‌تکه شدن پای امنیت و رفاه مردم نداریم

 11. دستور رهبر انقلاب به ستادکل نیروهای مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری/ عارف خواستار برخورد با مقصران و پنهان کاران حادثه شد/ توکلی: حقیقت همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

 12. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 13. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 14. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 15. زنده‌ باد شجاعت پذيرش اشتباه

 16. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 17. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 18. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 19. مجری «به خانه برمی‌گردیم» با تلویزیون قطع همکاری کرد

 20. از منشور سازمان ملل تا تار سیبیل نداشته جان کری!

 21. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 22. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 23. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 24. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 25. نخست‌وزیر کانادا: ایران باید پاسخگو باشد

آخرین عناوین