واکنش رسانه‌های عربستان به عملیات «نصر من الله» یمنی‌ها + تصاویر

گروه جهان الف،   3980708076 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

رسانه‌های سعودی به طور هدفمند و همه جانبه به انکار عملیات بزرگ نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در نجران با عنوان «نصر من الله» با هدف فریب افکارعمومی عربستان و منطقه روی آورده‌اند.

واکنش رسانه‌های عربستان به عملیات «نصر من الله» یمنی‌ها + تصاویر

تسنیم نوشت: یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن روز شنبه ششم مهر در یک کنفرانس مطبوعاتی،‌ جزئیات عملیات بزرگ نظامی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن علیه متجاوزان را اعلام کرد که این عملیات در نجران در جنوب عربستان و با نام «نصر من  الله» انجام شده است.

به گفته وی، در این عملیات سه تیپ دشمن به‌طور کامل از هم فروپاشید و مقادیر زیادی تسلیحات از جمله صدها خودروی نظامی و زرهی به‌غنیمت گرفته شد.وی ادامه داد صدها نفر از جمله شماری از فرماندهان، افسران و نیروهای ارتش سعودی در عملیات نجران به‌‌اسارت درآمدند.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن در ادامه گفت در این عملیات، صدها کیلومترمربع در محور نجران آزاد شد.

روز گذشته هم یحیی سریع در یک کنفرانس مطبوعاتی ضمن تشریح جزئیات جدید از این عملیات بزرگ، تصاویر و فیلم‌هایی از لحظه تسلیم شدن و اسارت نظامیان سعودی و هزاران مزدور آنها و همچنین به غنمیت گرفته شدن تجهیزات و تسلیحات نظامی پخش شد.

با وجود این تصاویر و فیلم‌های موثق درباره عملیات بزرگ نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی از جمله فیلم اسارت هزاران مزدور و نظامی سعودی و غنایمی که نصیب رزمندگان یمنی شد، رسانه‌های سعودی که در  ابتدا در برابر آن سکوت کرده بودند، امروز به طور هدفمند و همه جانبه به  انکار این عملیات بزرگ و خبرسازی برای منحرف کردن افکارعمومی عربستان و منطقه از این شکست مفتضحانه خود و مزدورانشان روی آورده‌اند.

تصویر پخش شده از سوی انصارالله که نظامیان اسیر سعودی در عملیات بزرگ نصر من الله را نشان می‌دهد

الوطن از رسانه‌های رسمی سعودی با تیتر « حوثی‌ها کشته شدن 1500 نیروی خود را با اعلام پیروزی‌های صوری و توهم آلود می‌پوشانند» به انکار عملیات بزرگ ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در نجران پرداخت که تصاویر و فیلم موثق آن از سوی یمنی‌ها منتشر شده است.

این رسانه سعودی که در خبرسازی و جعل واقعیت‌ها و فریب افکارعمومی عربستان و  عربی ید طولایی دارد، در یک خبر جعلی به نقل از آنچه منبع نظامی خواند بدون اشاره به ماهیت وی مدعی شد : «یحیی سریع سخنگوی حوثی‌ها دستوراتی از کارشناسان ایرانی و لبنانی دریافت کرده که بگوید شمار زیادی از اسیران سعودی را دستگیر کرده‌اند که در راستای تلاش‌ها برای تقویت صفوف از هم فروپاشیده حوثی‌ها صورت گرفته که شاهد کمبود شدید تعداد جنگجویان پس از فرار تعداد زیادی از آنها از جبهه‌هاست..»

الوطن همچنین ادعا کرد که روحیه نیروهای حوثی از هم فروپاشیده است.

الوطن در ادامه به نقل از عبده مجلی سخنگوی نیروهای وابسته به عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن که در کاخ‌های آل سعود اقامت دارد، مدعی شد که ارتش ملی یمن(منصور هادی) پیروزی‌های پیاپی در استانهای صعده، حجه و البیضاء و جبهه‌های مختلف جنگ کسب کرده که عرصه را بر حوثی‌ها تنگ کرده و سبب شده تا آنها در برهه  اخیر به شایعات گمراه کننده و جنگ روانی در تلاش بیهوده برای افزایش روحیه روی بیاورند.

این رسانه سعودی به نقل از این مزدور یمنی ادعا کرد که اعلام حوثی‌ها مبنی بر پیشروی در عمق نجران و اسارت سه تیپ، صحت ندارد و حقیقت این است که حوثی‌ها پس از تحمل شکست‌های سنگین هیچ راهی در برابر سخنگویشان باقی نمانده جز اینکه در برابر رسانه‌ها ظاهر شده و از پیروزی‌های صوری و توهم آلود و اسارت نظامیان و پیشروی سخن بگوید، شیوه‌ای که حوثی‌ها هنگام شکست‌های دردناک در پیش می‌گیرند.

الوطن در ادامه تلاش برای منحرف کردن افکارعمومی عربستان از شکست بزرگ سعودی و مزدورانش در نجران مدعی کشته شدن 1500 نیروی حوثی در جبهه کتاف یمن و ادامه محاصره صعده از تمام طرف‌ها شده است.

روزنامه عکاظ هم با سانسور و  انکار عملیات بزرگ ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در عمق خاک عربستان به خبرسازی روی آورد و مدعی شد که حوثی‌ها از خشم صنعاء می‌هراسند.

تصویر یکی از خودروهای نظامی سعودی که در عملیات نصر من الله به غنیمت گرفته شده است

این روزنامه در ادامه توهین به جنبش انصارالله و نادیده گرفتن این گروه تاثیرگذار در صحنه سیاسی و اجتماعی یمن از آنها به عنوان کودتاچیان مورد حمایت ایران یاد کرد.

عکاظ به نقل از آنچه به زعم خود منابع موثق خواند، مدعی آماده‌باش در صنعاء و نگرانی از برهم خوردن اوضاع و از کنترل خارج شدن اوضاع از طریق تظاهرات علیه شبه نظامیان کودتاچی به زعم خود خبر داد.

این رسانه ادعا کرد شبه نظامیان مورد حمایت تهران تدابیر امنیتی خود را تشدید کرده و درباره برگزاری هرگونه تظاهراتی که امنیت را برهم بزند، هشدار داده‌اند.

عکاظ در خبر ساختگی خود چنین نوشت : رسانه‌های محیل به نقل از یکی از رهبران حوثی گفتند که وضعیت اطمینان بخش نیست و اگر مردم علیه ما قیام کنند، ما هرگز قادر به متوقف کردن آنها نخواهیم شد...

این رسانه همچنین خشم خود را از امارات به سبب سیطره گروه‌های وابسته به این کشور موسوم به شورای انتقالی بر عدن در جنوب یمن ابراز کرد و نوشت سیطره افراد مسلح شورای انتقالی بر عدن سبب توقف خدمات انسانی شده که دولت مشروع(منصور هادی) به غیرنظامیان ارائه می‌کند که این مسئله تاثیر منفی بر زندگی خیلی از مردم گذاشته است.

روزنامه الشرق الاوسط دیگر روزنامه سعودی هم در واکنش منفعلانه به شکست بزرگ عربستان و مزدورانش در نجران به خبرسازی و انکار روی آورد و مدعی شد حوثی‌ها در سایه ضربات پیاپی به دژ آنها در صعده،‌طرفدارانشان را گمراه می‌کنند.

این رسانه ادعا کرد که یک فروند موشک از صنعاء شلیک شد و در صعده فرود آمد. الشرق الاوسط ادعا کرد که کودتاچیان سردرگم شده‌اند.

این رسانه سعودی همانند عکاظ و الوطن توپ را به زمین مزدوران عربستان انداخت و از زبان آنها مدعی شد که«ادعاهای شبه نظامیان حوثی ایرانی مبنی بر سقوط سه تیپ و اسارت هزاران سرباز در چارچوب سرخوردگی این شبه نظامیان و مزدورانشان و تلاش برای کشاندن یمن و ملت آن برای اینکه مسئولیت رفتار مجرمانه نظام ایران در منطقه را برعهده بگیرند» قرار دارد.

واکنش سعودی‌ها در برابر این شکست سهمگین، فعلاً انکار بوده و به نظر می‌رسد آنها برای بیرون آمدن از شوک این شکست و حرکت به سمت پذیرش آن به قدری زمان نیاز دارند.

رسانه‌های سعودی در روزهای گذشته در برابر اسناد و شواهد عینی منتشر شده از انصارالله یمن مجبور شده‌اند با استناد به منابع ناشناس، گمنام و غیرموثق، صرفاً به انکار شکست روی بیاورند که البته با در نظر گرفتن یافته‌های به دست آمده از «روان‌‌شناسی سوگ»، قابل‌انتظار به نظر می‌رسد.

مطابق این یافته‌ها، هنگام وقوع یک ضربه یا شکست شدید که به از دست رفتن سوژه‌ای خواستنی منجر می‌شود، فرد ممکن است نخست به انکار روی آورده و وقوع آن ضربه یا شکست یا از دست رفتن سوژه را به کل منکر شود. بعد از آن مرحله، خشم اتفاق می‌افتد و فرد شروع به پرخاشگری می‌کند. در مرحله بعد چانه‌زنی اتفاق می‌افتد و فرد به التماس و التجا برای به دست آوردن سوژه از دست رفته روی می‌آورد. در مرحله بعد افسردگی اتفاق می‌افتد و در نهایت، پذیرش اتفاق می‌افتد و طرف سوگوار می‌پذیرد که متحمل شکستی شده و سوژه‌ای که برای او خواستنی بوده از دست رفته است. با تعمیم این الگو به رفتار سعودی‌ها در سطح کلان‌تر، باید منتظر ماند تا آنها این شکست را بپذیرند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۱۴۰۲۲۱۲:۲۹:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۸
منم قانع نشدم با دیدن این تصاویر اسرا با کت هستند شال دارند دشداشه با دمپایی توی کوه باورش سخته !
ناشناس۱۱۱۴۴۲۹۱۵:۵۶:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۸
معلومه که این تصاویر چیزی ثابت نمیکنه چون مربوط به طرف شکست خورده است برو فیلم های منتشر شده از طرف یمنی ها را خوب نگاه کن ! اگر شاد شدی که خودی هستی نشدی نخودی !
ناشناس۱۱۱۴۶۸۷۱۹:۰۷:۳۳ ۱۳۹۸/۷/۸
تجهیزات و گروگان های گرفته شده را در مقابل دوربینهای بین المللی به نمایش در بیارند
ناشناس۱۱۱۴۷۹۵۲۰:۴۱:۲۹ ۱۳۹۸/۷/۸
خدا خودش شفایت دهد.
ناشناس۱۱۱۴۰۲۹۱۲:۳۳:۰۶ ۱۳۹۸/۷/۸
الله اعلم معلوم نیست کی راست میگه و کی دروغ
پدر ژپتو۱۱۱۴۱۰۱۱۳:۰۷:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۸
ای کاش هر کی دروغ میگفت دماغش دراز میشد اینجوری ما تکلیفمون رو بهتر میدونستیم
ناشناس۱۱۱۴۱۰۳۱۳:۰۸:۵۳ ۱۳۹۸/۷/۸
حوثی ها شفاف تر عمل کنند .
ناشناس۱۱۱۴۱۲۱۱۳:۱۷:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۸
اینا چون شام و ناهار نداشتن خودشون رو تسلیم کردن جهت جلوگیری از سوء تغذیه و فرار از گرسنگی . یه مدت که تغذیه شدند ، دوباره فرار میکنند .
ناشناس۱۱۱۴۱۲۶۱۳:۱۹:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۸
حالا شاید از این خودرو در داخل خاک عربستان عکس گرفتند و سریع برگشتن یمن جنوبی از کجا معلوم ؟
ناشناس۱۱۱۴۱۳۲۱۳:۲۲:۰۴ ۱۳۹۸/۷/۸
تا دیر نشده حوثی ها در مذاکره پیشقدم شوند
ناشناس۱۱۱۴۳۵۵۱۵:۱۴:۵۶ ۱۳۹۸/۷/۸
بنده های خدا الان 2 هفته است که پیشقدم شده اند
ناشناس۱۱۱۴۱۴۸۱۳:۲۸:۳۶ ۱۳۹۸/۷/۸
1500 نفر یه جا نشستن و اونا اومدن اینا رو دستگیر کردن و بردن ؟!!!
ناشناس۱۱۱۴۱۶۵۱۳:۳۸:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۸
الان عکس اون گریدر نشونه پیروزیه ؟
ناشناس۱۱۱۴۱۶۷۱۳:۴۱:۵۳ ۱۳۹۸/۷/۸
بعید میدونم نظامیای عربستانی با دمپایی و دشداشه و شال و برنو برن توی جبهه برای جنگ !!!!
هادی۱۱۱۴۲۴۵۱۴:۱۵:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۸
مرگ بر آل سعود
ناشناس۱۱۱۴۳۹۸۱۵:۳۵:۵۹ ۱۳۹۸/۷/۸
و مرگ بر نجومی بگیرای مفت خور مرگ بر روسیه
ناشناس۱۱۱۴۴۴۱۱۶:۰۵:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۸
با وجود دوستان هم وطن، هیچ نیازی به رادیوفردا و بی بی سی نیست. وظیفه این خبرپراکنی ها این است که هر خبری که به نفع جبهه اسلام است، یک علامت سوال و علامت تردید جلویش بگذارند و هر چه به نفع خودشان است، توی بوق کنند. همین آرامکو، کدامشان راجع به اینکه کار ایران است، تردید کردند. خواستم بگویم بعضی کامنت ها دقیقا پیروی از رادیو فردا و غیره است. قدری منصف باشیم و تف سربالا نکنیم.
ناشناس۱۱۱۴۶۹۹۱۹:۱۳:۵۰ ۱۳۹۸/۷/۸
کشته شدگان و اسرا تمامی یمنی هستند برادر کشی با تحریک خارجی .
ناشناس۱۱۱۴۷۱۱۱۹:۲۱:۳۸ ۱۳۹۸/۷/۸
به نظرم باید یک پالایشگاه دیگه رو می زدند که کسی نتونه انکار کنه. البته عکس ها این طور نشون میدن که سربازهای اسیر شده بیشتر مزدور های اجیر شده عربستان باشند که تحت عنوان ائتلاف به یمن تجاوز کرده اند. عربستان جنگجو نداره که بخوان بجنگند.

پربحث‌های دیروز

 1. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 2. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 3. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 4. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 5. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 6. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

 7. نشنال اینترست: ایران برنده نظامی خاورمیانه 

 8. اقدام عجیب AFC / برنامه بازی‌های استقلال و شهر خودرو از تقویم آسیا حذف شد

 9. چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان

 10. زیبا کلام برای خودش نوشابه باز کرد؟!

 11. حرکت اول تحول در گام دوم انقلاب 

 12. نقطه زن بودن موشک‌ها دیگر در سیطره آمریکا نیست/ دقت موشک‌های سپاه واقعی و بالا است

 13. برای کشیدن کارت سوخت عجله نکنید/ اعلام نحوه صحیح سوخت‌گیری

 14. تصاویری از برخورد خشونت آمیز نیروهای پلیس فرانسه با معترضان

 15. احمد توکلی: روی پای خود ایستادن به معنای قطع رابطه با دنیا نیست/ روحانی فرافکنی می‌کنند

 16. جدیدترین تصاویر از حمله موشکی سپاه به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد

 17. راهپیمایی زنان آمریکایی به تظاهرات علیه ترامپ تبدیل شد + تصاویر

 18. فتاح: کار آزادراه تهران شمال تمام شده است/ کاخ مرمر به موزه تبدیل می‌شود/ مالیات پرداخت می‌کنیم

 19. ذوالنور: سقوط هواپیمای اوکراینی بر اثر حمله سایبری منتفی است/ خطای انسانی محرز است

 20. آشوبگران نفوذی در لبنان

 21. مدیرعامل دیده‌بان شفافیت و عدالت: رد صلاحیت‌های اخیر عمدتا برای اختلاس بوده است

 22. عضو شورای نگهبان: نباید به افراد گرفتار در مسائل اخلاقی و مالی رحم کرد/ اجازه ندهیم افراد فاسد در کشور حاکم شوند

پربحث‌های هفته

 1. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 2. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 3. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 4. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 5. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 6. عذرخواهی خانمی که صحبت‌هایش جنجال به پا کرد

 7. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 8. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 9. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 10. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 11. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 12. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 13. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 14. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 15. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 16. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 17. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 18. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 19. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 20. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 21. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 22. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 23. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 24. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 25. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

  2. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

  3. نشنال اینترست: ایران برنده نظامی خاورمیانه 

  4. ۱۱ سنگ بزرگ پیش پای ایران و چین برای همکاری اقتصادی

  5. پدربزرگ ترامپ چه کاره بوده است؟ / عکس

  6. نیویورک تایمز: ابلیس ترامپ واگیر است

  7. ویژگی‌های توافق مورد نظر ترامپ بجای برجام تشریح شد

  8. دفنس وان: ۱۱ آمریکایی در حمله ایران به عین الأسد ضربه مغزی شدند

  9. وزیر خارجه آلمان: هنوز هم به دنبال حفظ توافق هستیم!

  10. کریستین امانپور در سی ان ان: دولت ترامپ همچنان به دنبال تغییر رژیم در ایران است

  11. نقطه زن بودن موشک‌ها دیگر در سیطره آمریکا نیست/ دقت موشک‌های سپاه واقعی و بالا است

  12. رویترز: تروئیکای اروپایی تصمیم به استفاده از مکانیسم ماشه گرفته‌اند

  13. مذاکره ایران و عراق درباره جنگنده‌هایی که صدام به ایران فرستاد

  14. حسین شریعتمداری: آقای سفیر، این چه‌کاری بود؟!

  15. بازتاب جهانی سخنان رهبر انقلاب در نماز جمعه تهران

  16. راهپیمایی زنان آمریکایی به تظاهرات علیه ترامپ تبدیل شد + تصاویر

  17. بازداشت مفتی داعش و بردارش در موصل + عکس

  18. مکانیسم ماشه، تیر آخر به سوی برجام؟ 

  19. ادعای پمپئو: ترور سلیمانی قطعا قانونی بوده!

  20. جو سنگین علیه ترامپ بعد از دروغگویی درباره تلفات انتقام موشکی ایران

  21. پذیرش تلفات از نوع آمریکایی؛ واشنگتن اندک‌اندک تلفات عین‌الاسد را می‌پذیرد

  22. تصاویر جدید از پایگاه ویرانه آمریکا

  آخرین عناوین