میزگرد تلویزیون چین در مورد روابط ایران با آمریکا و عربستان

گروه جهان الف،   3980707140 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

میزگرد تلویزیون چین درباره روابط ایران با کشورهای آمریکا و عربستان سعودی برگزار شد. در این برنامه احمد ابراهیم از عربستان، حسین موسویان از ایران، سماءحمدانی از یمن و جاناتان برادر از آمریکا حضور داشتند. مشروح این برنامه را در ادامه می‌خوانید.

میزگرد تلویزیون چین در مورد روابط ایران با آمریکا و عربستان

** سه پیشنهاد موسویان به عربستان درمورد صلح

مجری: آقای موسویان! آیا ایران در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو دست داشت؟

موسویان: دولت ایران رسما تکذیب کرده ویادداشتی هم دراین رابطه از طریق سفارت سوئیس درتهران به آمریکا داده است. اما بحران جاری را باید از منظری وسیعتر و دقیق ترمورد بررسی قرار داد. برجام یک توافق بین المللی بود که یکی از مهمترین بحرانهای بین المللی یعنی بحران هسته ای را از طریق مسالمت آمیز حل کرد، شورای امنیت سازمان ملل طی قطعنامه ای آن را تصویب کرد و ایران هم سه سال بطور کامل اجراء کرد.

پرزیدنت ترامپ از این توافق خارج شد و"سیاست تعامل با ایران" در دوره اوباما را به "سیاست تقابل با ایران" تبدیل کرد و بدترین تحریمها را علیه ایران تحمیل کرد. ترامپ تحریمها را به تحریمهای فراتر از هسته ای از جمله تحریم مقام معظم رهبری و وزیرخارجه ایران گسترش داد و سپاه پاسداران ایران را درلیست سازمانهای تروریستی قرارداد. کاملا روشن شد که دولت ترامپ بدنبال تغییر رژیم و فروپاشی ایران است. متاسفانه عربستان با اسرائیل وآمریکای ترامپ متحد شدند. لذا این تصمیم آنها بود که روند تعامل را به تقابل تبدیل کردند و جنگ سیاسی و اقتصادی و امنیتی و سایبری علیه ایران را آغاز کردند. لذا ایران هم با تمام ظرفیت جواب خواهد داد ضمن اینکه ایران اعلام کرده که در حمله به آرامکو دخالتی نداشته است.

مجری: احمد ابراهیم! آیا ایران حمله کرده است.

احمد ابراهیم: ایران قطعا مداخله داشته و این روش ایران است. ما میخواهیم ایران به جامعه بین الملل برگردد منتهی ایران خود را متحد حزب الله و الحشد الشعبی و حوثی ها کرده و لذا اقتصاد ایران به گروگان رفته است. ما آینده خوبی برای مردم ایران میخواهیم منتهی دولت ایران تروریسم را حمایت میکند.

مجری: الحمدانی! دیدگاه شما یعنوان یک یمنی چیست؟

الحمدانی: حوثی ها نماینده یمن نیستند. حمله میتواند از عراق یا کشور دیگری باشد منتهی دخالت ایران روشن است. عربستان از نمایندگان سازمان ملل برای بررسی دعوت کرده است که باید منتظر نتیجه بود.

مجری: جانتان برادر! تاثیر این حمله چیست؟

جانتان برادر: قیمت نفت افزایش خواهد یافت. پیام ایران برای این حمله این است که:

1-اگرمانتوانیم نفت صادر کنیم، شما هم نخواهید توانست.

2-تاسیسات نفتی عربستان آسیب پذیر است.

لذا اگر شما میخواهید سیاست فشار حداکثری را دنبال کنید، ماهم سیاست مقاومت حداکثری را دنبال خواهیم کرد.

مجری: ایران درحقیقت پاسخ سیاست فشار حداکثری آمریکا را میدهد. تاثیر آن برروابط ایران و آمریکا چیست؟

جانتان برادر: اگر راه حلی پیدا نشود، اوضاع دشوارتر خواهد شد. ترامپ به آخر خط تحریمها رسیده و با جنگ هم مخالف است. لاکن ممکن است دست به اقدام نظامی بزند

مجری: موسویان! ایران گفته آماده جنگ است اگر مورد حمله قرار گیرد.

موسویان: جنگ قبلا شروع شده است. ترامپ قبلا جنگ اقتصادی، جنگ سیاسی و جنگ امنیتی علیه ایران را آغاز کرده است. عربستان و اسرائیل و امارات هم در این کارزار علیه ایران مشارکت دارند. تنها، جنگ نظامی باقیمانده است. اما شک ندارم که اگر ایران مورد حمله نظامی قرار گیرد، این یک جنگ دوجانبه ایران و آمریکا نخواهد بود بلکه یک جنگ منطقه ای خواهد بود. چنین وضعیتی برای آمریکا و عربستان و ایران وکل منطقه فاجعه خواهد بود. برنده ای وجود نخواهد داشت بلکه همه بازنده خواهند بود.

مجری: احمد ابراهیم! سلمان خیلی تهاجمی علیه ایران موضع گرفته وظریف میگوید که عربستان میخواهد تا آمریکا آخرین سربازش با ایران بجنگد. آیا عربستان جنگ میخواهد؟

احمد ابراهیم: البته که نه! درصورت جنگ ایران چیزی ندارد که از دست بدهد اما عربستان خیلی چیزها از دست خواهد داد. ایران با ما تجاوزکارانه برخورد کرده است. ایرانی ها سفارت ما را آتش زدند، سفیر مادر واشینگتن را خواستند ترور کنند، از القاعده حمایت میکنند. ما فقط میخواهم ایران به مقررات بین الملل برگردد. اما اگر ائتلاف جهانی به ایران حمله کند،ایران بیشتر از یکساعت دوام نخواهد آورد!

مجری: الحمودی! ایران و عربستان در یک کارزار منطقه ای بسر میبرند. آیا عربستان حملات خود علیه یمن را تشدید خواهد کرد؟

الحمودی: جنگ یمن درزمان توافق هسته ای ایران آغاز شد. زمانی که توافق هسته ای حاصل شد، عربستان به یمن حمله کرد و آمریکا هم حمایت کرد. ابتدا جنگ یمن، جنگ نیروهای وابسته به ایران و عربستان بود اما الان بسیار فراتر از آن رفته است. درنهایت حل بحران یمن میتواند به صلح عربستان و ایران کمک کند. دراین راستا، بیشترین نقش را آمریکا میتواند برای تاثیرگذاری روی عربستان برای صلح یمن داشته باشد. شرایط برای صلح آماده است ضمن اینکه میتواند بحران یمن تشدید شود.

مجری: جانتان برادر! برخی از کشورها میخواهند برجام را حفظ کنند. شانسی برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا و جود دارد؟

جانتان برادر: ایران گفته که اول باید آمریکا تحریمها را بردار تا ما مذاکره کنیم. لذا شانسی برای مذاکره وجود ندارد. ترامپ علاقه ای به جنگ ندارد. در چند دهه گذشته ، معامله آمریکا با عربستان براساس "نفت در مقابل امنیت" بود. ترامپ عقیده ای به ادامه این معامله ندارد چون به نفت آنها احتیاج ندارد و بخاطر نفت هم وارد جنگ نمیشود. این موضع خوبی است.

مجری: موسویان! ایران گفته درصورت بازگشت آمریکا به برجام برمیگردد. آیا شما شانسی برای یک معامله بزرگ بین ایران و آمریکا می بینید که شامل مسائل منطقه هم بشود؟

موسویان: من شخصا معامله بزرگ بین ایران و عربستان را بیشتر می پسندم. علاقه مندم که ایران و عربستان با هم درمورد صلح و امنیت در خلیج فارس و خاورمیانه گفتگو و توافق کنند. آمریکا هزاران مایل ازمنطقه ما دور است و ما باید خودمان درمنطقه مسائل مان را حل کنیم. منتهی شرکت کننده اهل سعودی در این میزگرد یک اصل مهمی را برای توافق ایران و عربستان مطرح کرد. ایشان گفت که عربستان خواهان بازگشت ایران به مقررات بین الملل است. من براساس این اصل، سه پیشنهاد برای عربستان دارم.

اول: شورای امنیت سازمان ملل طی قطعنامه 2231، برجام را تصویب کرده و بدین ترتیب برجام یک ضابطه بین المللی است. من پیشنهاد میکنم آمریکا وعربستان به مقررات بین الملل در این مورد یعنی قطعنامه سازمان ملل احترام گذاشته و از برجام حمایت کند بجای اینکه آن را نقض کنند.

دوم: بند 8 قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل به دبیر کل سازمان ملل ماموریت داده که برای ایجاد یک نظام امنیت منطقه ای با هشت کشورحاشیه خلیج فارس شامل ایران، عربستان، عراق، و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس گفتگو کند. ایران از این قطعنامه سازمان ملل حمایت میکند. من پیشنهاد میکنم عربستان هم به مقررات بین الملل احترام گذاشته و از این قطعنامه سازمان ملل برا ی ایجاد صلح و امنیت در منطقه خلیج فارس حمایت کند.

سوم: عربستان به نرمهای بین المللی درمورد دولتها احترام بگذارد. کاملا آشکار شده که عربستان گروههای تروریستی مانند داعش و القاعده را به سوریه صادر کرد برای ساقط کردن دولت سوریه. اما ایران درکناردولت قانونی سوریه با تروریستها جنگید. لذا من پیشنهاد میکنم عربستان به مقررات بین الملل احترام گذاشته واز صدور تروریسم برای تغییر رژیم در کشورهای منطقه دست بردارد.

مجری: احمد ابراهیم! شانسی برای همکاری منطقه ای میبینید؟

احمد ابراهیم: ما تلاش کرده ایم. اما ایران میخواهد انقلاب صادر کند.مردم ایران ملت باهوشی هستند. برجام یک توافق بین المللی است و ما جزیی از این معامله برای مخالفت با سلاحهای هسته ای هستیم.

مجری: الحمدانی! شانسی برای صلح درمنطقه میبینید؟

الحمدانی: ایران و عربستان هردو قدرت نمایی میکنند و میخواهند برنده باشند. لذا ما به یک طرح صلحی پیشرفته ای احتیاج داریم که به هردو کشوراحساس پیروزی بدهد. ایران و عربستان میتوانند درمورد منطقه به توافی برسند که حل مشکل یمن را هم دربرگیرد.

مجری: جانتان برادر! چه انتخابی برای آمریکا وجود دارد؟

جانتان برادر: بحران یمن میتواند بدتر شود.شیعیان در عربستان روی ذخائر نفت نشسته اند. حتی ممکن است این پهپادها از منطقه شیعه نشین عربستان به آرامکو حمله کرده باشند. اسرائیل به نیروهای متحد ایران در سوریه و عراق حملات نظامی میکند تا از بازگشایی یک جبهه توسط ایران علیه اسراییل جلوگیری کند. لذا ایران موشک های خود را به عراق منتقل کرده است. اما ایران یک امکان بزرگتر دارد و آنهم حزب الله لبنان است که ذخائر عظیم موشکی دارد و میتواند علیه اسرائیل بکار گیرد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

علی 671۱۱۱۳۰۶۱۱۷:۴۴:۱۵ ۱۳۹۸/۷/۷
حالا این مناظره بود هر کس که حرف خود را میزد .و بی نتیجه
ناشناس۱۱۱۳۱۰۱۱۸:۲۶:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۷
درود بر موسويان با پاسخ دندانشکن به احمد ابراهيم
ناشناس۱۱۱۳۴۰۰۲۲:۵۶:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۷
ین هم میزگرد داره؟؟ چین کمونیست؟؟ جل الخالق!

پربحث‌های دیروز

 1. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 2. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 3. روایت احمد توکلی از ۵۳ میلیارد دلاری که بر باد رفت/ عراقچی یک زیر دست بود و سیف باید محاکمه شود/ اسلام اصرار دارد که همه مردم را چشم حکومت کند

 4. انتشار نخستین تصویر از رسول دانیال زاده پس از بازداشت

 5. روحانی: انتخابات سرنوشت مردم است؛ اگر مشکلی حس کنم، خواهم گفت/ برجام افتخار ما است

 6. همه فقط شلوغ می‌کنند حتی سازندگان مستند ایکس ‌سونامی !

 7. سهامداران تاکسی اینترنتی معروف چه کسانی هستند؟

 8. دانیال زاده دستگیر و به کشور بازگردانده شد

 9. کارکنان متخلف سازمان ثبت اسناد بازداشت شدند + جزئیات

 10. هشدار مجدد همتی به سرمایه گذاری در بازار ارز/ خریدار نداریم؛ عامل گرانی یکباره دلار چیست؟

 11. سرنوشت متفاوت ۲ متجاوز به دختر نوجوان

 12. سازمان سینمایی: «خانه پدری» با دستور رئیسی رفع توقیف شد

 13. درختی که در هند شفا می‌دهد !

 14. حالا نمی‌شود وزارت بهداشت جشنواره‌های هنری برگزار نکند؟!

 15. دلیل ورشکستی ۸۰ درصد از شهرداری‌های کشور

 16. اسراییل، نگران ظهور حزب الله دوم در منطقه

 17. فرار خبرنگار اسرائیلی هنگام شنیدن آژیر خطر

 18. همتی: بانک‌ها نباید برای رمز دوم از مردم هزینه‌ای بگیرند

 19. رفع توقیف «خانه پدری» با دستور رئیسی؟/ توضیحات عجیب واعظی درباره سخنان روحانی/ انتقاد عباس عبدی از انتشار گزینشی نظرسنجی‌ها/ پاسخ وزیر کشور به آیت‌الله جنتی

 20. گزارش روزنامه چینی از نادیده گرفتن تحریم های آمریکا در خرید گاز مایع از ایران

 21. جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام / ۲۲ آبان ۹۸

 22. سازمان مالیاتی: وکلا دو ماه دیگر برای نصب کارتخوان فرصت دارند

 23. سیدورف شیفته چه چیزی در تهران شد؟

 24. رویارویی بازیکنان تیم ملی با بازیکنان عراق/ برخورد گرم سردار با بازیکن عراق+تصاویر

 25. یک صهیونیست بر اثر اصابت موشک مقاومت کشته شد

پربحث‌های هفته

 1. چرا روحانی عصبانی است؟

 2. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 3. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 4. مشکلات کشور برجای خود باقی است حتی اگر آمریکا به دوست خوب ما تبدیل شود !...

 5. پزشکان کلاه خود را قاضی کنند، مردم توان افزایش تعرفه‌های درمانی را ندارند

 6. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 7. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 8. مقایسه قیمت بنزین در ایران با همسایگان و دیگر کشورها

 9. بگویید و مردم را خلاص کنید !

 10. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 11. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 12. جرم حداد عادل چیست؟

 13. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 14. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 15. در برجام تضمین های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است

 16. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 17. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 18. دو قطبی ایرانی- اسلامی، فرصت یا چالش؟

 19. جانباز قمی پس از خودسوزی، فوت کرد

 20. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

 21. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

 22. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 23. طرح برخورد با خانه‌های مجردی

 24. پاره کردن پلاکارد دانشجویان منتقد در سخنرانی دیروز رئیس جمهور

 25. دست‌نوشته‌های مردم یزد در حضور روحانی

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین