خاطره سعید جلیلی از پاسخی که به خاویر سولانا داد

گروه سیاسی الف،   3980706207

سعید جلیلی عضو شورای عالی امنیت ملی گفت: ممکن است فردی را که مردم انتخاب کردند مسیر درست را برگزیند، در این صورت وظیفه ما این است که این فرد را مورد حمایت و پشتیبانی قرار دهیم تا اقدامات مثبت او متوقف نشود؛ حتی اگر این فرد رقیب سیاسی ما نیز باشد.

به گزارش ایرنا، «سعید جلیلی» عصر شنبه در نشست مهرماه جامعه اسلامی مهندسین وجه تمایز اندیشه سیاسی اسلام و غرب را در کار ویژه مشترک دولت-ملت در نظام اسلامی عنوان کرد و افزود: در اندیشه سیاسی اسلام بین دولت و جامعه کارویژه های مشترکی وجود دارد که در غرب نیست. در جامعه غرب جامعه وارد عرصه انتخابات می شود، انتخاب می‌کند و منتخب را رها می کند. ولی در اندیشه سیاسی اسلام جامعه و دولت از هم جدا نیست و چون از یک جنس هستند کارشان هماهنگی تا انتها است.

جلیلی افزود: حضرت امام (ره) اهل تعارف نبودند لذا اگر فرمودند جمهوری بر مبنای صحیح و بر پایه یک نظریه سیاسی جمهوریت را پذیرفتند.  لازمه تحقق جمهوری در این نظام این است که مردم انتخاب و اقدام کنند.

وی یادآور شد: بارزترین نمود جمهوری اسلامی و اندیشه آن در دفاع مقدس اتفاق افتاد، در دفاع مقدس آحاد جامعه و دولت در کارویژه ای که برای خود تعریف کردند و بر اساس تقسیم کاری که داشتند مقدس ترین دفاع را خلق کردند.

جلیلی گفت: در حاشیه یکی از گفت وگوهای هسته ای آقای خاویار سولانا از من پرسید تفاوت مردم سالاری دینی شما و دموکراسی ما چیست؟ گفتم؛ در دموکراسی شما مردم رای می دهند و می روند ولی در مردم سالاری ما مشارکت در رای خلاصه نمی شود و اگر لازم باشد افراد چهار فرزند خود را در مسیر مردم سالاری دینی فدای نظام می کنند.

وی ادامه داد: صداقت و صراحت اقتضا می کند در هر شرایطی دیدگاه های خود را مطرح کنیم، حتی اگر به عنوان مثال؛ نقد برجام باعث شکست ما در یک انتخابات شود. اگر در یک محیط سالم بحث خود را انجام دهیم باعث نشاط اجتماعی و سیاسی در جامعه می شود، مهم این است که یک اشتباه تکرار و مضاعف نشود.

نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: ممکن است در هر مقطعی بر اساس رای مردم عده‌ای انتخاب شده و مسوولیتی را به عهده بگیرند. سوال این است که آیا مثلا اگر ما موفق به حضور در مناصب قدرت نشدیم باید بنشینیم در گوشه‌ای و منتظر دوره بعدی انتخابات شویم؟ در بسیاری از موارد ممکن است فرد منتخب مسیر درست را برگزیده و بپیماید. در این صورت وظیفه ما این است که این فرد را مورد حمایت و پشتیبانی قرار دهیم تا اقدامات مثبت او متوقف نشود؛ حتی اگر این فرد رقیب سیاسی ما نیز باشد.

نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی گفت: اگر خدایی ناکرده ما ببینیم مسیر اشتباه پیش می‌رود نباید بگوئیم که چه بهتر که این مسیر توسط رقیب ما انتخاب شده چراکه روزی سر او به سنگ می‌خورد و اعتبار او در افکار عمومی زیر سوال می‌رود. اگر رقیب ما به خطا رفت و به او تذکر ندهیم و او را آگاه نکنیم به مردم سالاری دینی خیانت کرده‌ایم.

جلیلی با اشاره به لزوم هم افزایی تشکل‌های سیاسی برای وحدت ملی تاکید کرد: یکی از مشکلاتی که در کشور وجود دارد این است که به محض اینکه یک فرد از مسوولیتی فارغ می‌شود، دیگر هیچ احساس مسوولیتی نسبت به سمت سابق خود ندارد. در حالی که وظیفه مسوولانی که روزی در قدرت بوده‌اند این است که نسبت به مسوولیت سابق خود حساسیت داشته باشد.

وی افزود: اگر قصد ما واقعا پیشرفت کشور و رفع نواقص موجود است باید سازوکار عملیاتی برای این مهم را نیز داشته باشیم. در چنین شرایطی است که ما می‌توانیم صداقت خود را به مردم نشان دهیم.

جلیلی یادآور شد: در همین قضیه برجام وقتی موضوع توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۵ + ۱ مطرح بود ما با مطالعه توافقات صورت گرفته متوجه ایراداتی شدیم. وظیفه داشتیم که توصیه‌های خیرخواهانه خود را تقدیم دوستان دولت کنیم. منتها همان زمان برخی دوستان به این مساله تاکید می‌کردند که به دلیل اقبال عمومی برای شکل گیری توافقی میان ایران و طرف‌های مقابل، به برجام ایراد وارد نکنیم تا مورد نکوهش افکار عمومی قرار نگیریم.

نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: از اردیبهشت ۹۷ که رژیم آمریکا از برجام خارج شد طرف‌های غربی حتی یکبار رفتار آمریکا را محکوم نکردند و تا همین امروز سنگین‌ترین واکنش که نسبت به خروج آمریکا از برجام داشتند این بود که اظهار تاسف عمیق می‌کنند.

وی یادآور شد: کشورهای اروپایی نیز در عمل به هیچ یک از تعهدات برجامی خود به بهانه فشارها و تحریم‌های این کشور علیه آن‌ها عمل نکردند.

جلیلی خاطرنشان کرد: در روزهای اخیر نیز شاهد بودیم که سه کشور اروپایی بیانیه‌ای مشترک منتشر کردند که بر اساس آن ایران را ملزم کرده‌اند به برجام و  تعهدات خود پایبند باشد، علاوه بر این تاکید شده که ایران باید بر سر مسائل منطقه ای و موشکی مذاکره کند لذا به اروپایی ها امیدی نیست.

وی عنوان کرد: این مسیری است که از سوی اروپایی‌ها در قبال کشورمان دنبال می‌شود، در این شرایط وقتی غربی‌ها در حال تحمیل خواسته‌های نابجای خود هستند، مکلفیم با تمام توان به دولت کمک کنیم تا با بتواند اتخاذ راهبرد مناسب از منافع ملی در برابر زیاده خواهی غربی‌ها حراست کند.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. «پناهیان» و راه سومی در میانه تخریب و تطهیر 

   2. نپذیرفتن FATF تأثیری در روابط چین با ایران نمی گذارد

   3. حکم قصاص نوید افکاری اجرا شد

   4. خواجه در بند نقش ایوان است!..

   5. پناهیان: مسؤولانی که آب و نان به مردم نرسانند باید محاکمه شوند

   6. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

   7. آیت‌الله صانعی دارفانی را وداع گفت

   8. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

   9. سپاه پاسداران: اقدام آل‌خلیفه پاسخ‌ درخور را دریافت خواهد کرد

   10. توافق‌های سریالی با تل‌آویو؛ به نام اعراب به کام ترامپ و نتانیاهو

   11. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

   12. یک عکس خاص از حاج محمود کریمی که ماندگار شد

   13. رای پرونده اکبر طبری صادر شد/ ۳۱ سال زندان و رد اموال

   14. همتی: مصمم به کنترل تورم هستیم/اگر برخی اقدامات نمی‌شد، وضع امروز بدتر بود

   15. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

   16. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

   17. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

   18. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

   19. سکه از ۱۲ میلیون تومان رد شد/ افزایش قیمت دلار

   20. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

   21. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

   22. استراتژی ظریف برای رسیدن به پاستور/فهرست اموال ضبط‌شده از طبری/فعالیت کدام نامزدهای انتخاباتی شروع شده است؟/روحانی: امسال می‌تواند سال بدی باشد

   23. شیخ حسین انصاریان پس از ابتلا به کرونا بستری شد

   24. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

   25. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

   ابر آروان

   آخرین عناوین