فوايد عرب نشناسي رياض براي ايران

میرزاسعدین داورپناه، گروه تعاملی الف،   3980706186 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
فوايد عرب نشناسي رياض براي ايران

تاريخ عرب به دلاوري كساني مي‌بالد كه بدون ابزار جنگي قابل توجه، امپراتوري هاي ثروتمند ايران و روم را شكست دادند. صدر اسلام شاهد پيروزي هاي متعدد ضعفا بر قدرتمندان بود. تاريخ جنگ‌ها، حكايت فراز و فرودها است. تجربه تلخ شكست ارتش هاي عربي از اسرائيل طي جنگ ٦ روزه هم نمونه تلخي از يك جنگ فراموش ناشدني است. عرب ها در آن جنگ تاسف بار، علي رغم برتري قابل توجه نظامي، به سختي از ارتش اسرائيل شكست خوردند. اخيرا ضربه كاري يمني ها به عربستان سعودي، يك رديف ديگر به فهرستي اضافه كرد كه در آن نيروي نظامي ضعيف تر، توانست كه شكستي بزرگ به نيروي قوي تر تحميل كند.

ضربه انصارلله يمن به تاسيسات حفاظت شده عربستان، يك پيروزي انكار ناپذير است. علاوه بر تاثير اين پيروزي بر معادلات جنگ، گرفتار شدن سران رياض به احساسات، سبب بيشتر شدن زيان سعودي از اين شكست خواهد شد. رياض در تداوم اشتباه محاسباتي خود، پيرو سياست‌هاي واشنگتن، مسئوليت حمله عرب هاي يمني را متوجه ايران مي داند. اين خطاي محاسباتي اگر چه فشار تبليغاتي مقطعي بر تهران وارد مي كند، اما از نگاهي ديگر به سود ايران است. هر خطاي محاسباتي هزينه اي دارد و علي رغم تهديدات، فرصت هايي را ايجاد مي‌كند.

به تامل در تجارب قرن بيست تا امروز، مي توان الگويي را مشاهده كرد كه بزرگي هر قدرتي در اين منطقه را به شكل يك مثلث فرضي، مربوط مي‌كند. بر اساس اين فرض، ابعاد سه ضلع: موازنه «غيرت»، اعتنا به «شريعت»، احترام به «عربيت»، بزرگي مثلث قدرت منطقه اي را تعيين مي كند.

حتي طي توضيح چرايي ظهور گروه هاي تروريستي مثل داعش، همين معادله مثلث قدرت، قابل استفاده است؛ تا زماني كه ادعاي غيرت و شريعت داعشيان باورپذير بود، نمايش قدرتي چشمگير داشتند. سعودي اگر چه به سنت هاي خود مي بالد اما متاثر از معاشقه عريان با امريكا، ضلع غيرت ضعيفي دارد؛ تا آنجا كه در واكنش به بدگماني هاي فزاينده، هر از چندي مجبور مي شود كه رسما روابط پنهان با اسرائيل را تكذيب كند. در ضلع شريعت نيز سران تازه به دوران رسيده سعودي، براي رفع اتهام پشتيباني از افراط گرايان ديني، نمايش فاصله گرفتن از احكام شريعت را بر صحنه برده اند. بر اساس الگوي مثلث قدرت، آنچه براي مانور قدرت سعودي باقي مي ماند، عربيت و داعيه رهبري جهان عرب است. حاكمان رياض هم دقيقا به سراغ همين گزينه رفته اند. سعودي سعي كرد در دوران افول مصر و عراق و سوريه و ليبي، به زير لواي عربيت بخزد، بلكه علمداري كند اما هوشمندي لازم را نداشت. رياض اگر چه تشديد تقابل با ايران را براي تقويت ضلع عربيت قدرت منطقه اي خود استفاده كرد، اما مشغوليتش به نزاع با قطر و سوريه و اخوان المسلمين و حزب الله لبنان و حماس فلسطين و حشد شعبي عراق و انصارلله يمن، وجاهت عربي او را متزلزل كرد و جهان عرب را به تشديد صف بندي هاي داخلي كشيد.

اگر روزگاري جمال عبدالناصر يا صدام حسين فخر فروشي مي‌كردند و جسارت آغاز جنگ داشتند، با خيال بهره مندي از حمايت خلق عرب به ميدان مي رفتند. اما رياض كه استراتژي خود را بر رهبري جهان عرب متمركز كرده است، با احاله مسئوليت گروه هاي موثر عربي به پايتخت يك قدرت غير عرب منطقه، خطاي استراتژيك مرتكب شده است. اين اصرار بر اتصال پايتخت ها و گروه هاي عربي به ايران، نه تنها ضلع عربيت مثلث قدرت تهران را تقويت كرده، بلكه اعتبار رياض براي رهبري جهان عرب را كاهش داده است.

در دوران افول اخوان المسلمين، اعتبار گفتمان ايراني «برادري اسلامي» دربرابر «برادري عربي»، رونق دارد. اندازه اضلاع غيرت و شريعت طي ترسيم مثلث قدرت ايران هم غير قابل رقابت هستند و ضلع عربيت آن نيز تقويت شده است. در رقابت، عربستان قدرت بزرگي است كه نيروي خود را هدر مي‌دهد. رياض در رهبري جهان اسلام، درماند و به شاخه اي ديگر پريد. اكنون جهان عربي كه دليران آن در گروه‌هاي متحد تهران گرد آمده اند و در برابر نيات غريب رياض صف آرايي كرده اند، دست كم دو قطب دارد. در نتيجه اين ياركشي، روياي سيادت رياض در جهان عربِ متفرق نيز، بيش از پيش، از تعبير دور شده است.

(درخشش و پايداري انصارلله هم شايد كه مديون توجه به سه ضلع مثلث قدرت است. يمني‌ها خود را عرب اصيل معرفي مي‌كنند و نوشته‌هاي پرچم معروف انصارلله، نشان آگاهي از ارزش غيرت و شريعت در معادلات قدرت منطقه است.)

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۱۳۶۹۹۰۸:۳۰:۳۵ ۱۳۹۸/۷/۸
دنیا دنیای دوستی و تعامل است و نه جنگ.
اكبر۱۱۱۳۸۴۷۱۰:۲۴:۵۳ ۱۳۹۸/۷/۸
دوستي و تعامل بين انسانها، و نه بين انسانها و حيوانات. بسياري از حكام امريكايي، عربي، اروپايي، بويي از انسانيت نبرده اند.
ناشناس۱۱۱۴۳۳۰۱۵:۰۳:۴۱ ۱۳۹۸/۷/۸
از دنیای خیالی بیا بیرون دنیای امروز ، دنیای ثروت و قدرت تسلیحاتی و نظامی و تکنولوژیک و دنیای رسانه و تسخیر افکار عمومی است.... بیچاره ملتی که فکر کنه با حرفای قشنگ میشه در این دنیای مکار زندگی کرد
ناشناس۱۱۱۴۹۰۹۲۳:۲۸:۳۸ ۱۳۹۸/۷/۸
در کدام دنیا زندگی میکنید شما؟ سرتون رو دربیارید از برف! کدام دنیای دوستی؟
ناشناس۱۱۱۳۷۴۴۰۹:۰۳:۴۹ ۱۳۹۸/۷/۸
این "لعنت بر یهود" هم شعار درستی است؟ خطای چنین شعاری که به طور کلّی روشن است، ولی حدّاقل نویسنده باید توجّه می کرد که ما در ایران اقلیّت یهودی هم داریم و باید به آنها احترام بگذاریم.
ناشناس۱۱۱۴۲۱۶۱۴:۰۶:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۸
متاسفانه بعضی ها خدا می داند عامدانه با سهوا به این موضوع توجه نمی کنند و گزک وبهانه ای برای حمله به اسلام وابران به دست دشمن می دهند .
ناشناس۱۱۱۳۷۶۴۰۹:۱۹:۱۴ ۱۳۹۸/۷/۸
امروز جهان عرب به دو قسمت تقسیم شده ، قسمت شیعه که کاملا دنبال رو ایران هستند، و سنی ها که دنبال رو عربستان هستند. از کشورهای سنی بجز قطر هنوز مخالفت چندانی با آل سعود نشده است و این نشان از اقبال آنها به عربستان دارد.
ناشناس۱۱۱۳۸۶۳۱۰:۳۴:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۸
اگر نویسنده جهان عرب را به خوبی بشناسد متوجه می شود که افکار چپ گرایانه نیز با ملی گرایی عربی همراه است و در شرایط عادی کشور های عربی خصوصاً در مقابل ایران اولویت را به برادری عربی داده اند.مضاف بر آن ، ناسیونالیسم عربی آسیا خود را در مقابل ایران تعریف می کند و ایران را به عنوان دیگری در نظر می گیرد. این واقعیت را باید پذیرفت و دچار خطای محاسباتی نشد.
ناشناس۱۱۱۴۷۳۲۱۹:۴۳:۳۰ ۱۳۹۸/۷/۸
جمعیت عراق و سوریه وزنه دوستان عرب ایران را سنگینتر کرده است
عجایب شهر۱۱۱۳۹۸۰۱۱:۵۲:۳۰ ۱۳۹۸/۷/۸
اگر آمریکایی ها و انگلیسی ها یک ماه حمایت خودشون رو از عربستان بردارند یمنی ها آل سعود را اخراج خواهند کرد.
ناشناس۱۱۱۴۵۲۶۱۷:۱۱:۲۲ ۱۳۹۸/۷/۸
الان ايشان مدافع حمله ي اعراب به ايران بودند ظاهراً جالبه
ناشناس۱۱۱۴۶۶۱۱۸:۴۸:۱۵ ۱۳۹۸/۷/۸
متاسفانه نویسنده محترم علاوه بر اشتباهات در تبیین اضلاع قدرت از همه بدتر ضلع آخر را بجای «امت»، « عربیت» ذکر کرده اند که اگر بتوان عربیت را حوزه زبان عربی در نظر گرفت نه قدرت ناسیونالیسم را دارد نه قدرت راسیسم و نه قدرت در خور تامل امت را که از ملتها و نژادهای مختلف زیر یک عقیده تشکیل میشود. آنچه مرز جبهه سعودی ها با جبهه مقاومت را تعیین میکند اتفاقا عقاید است نه عربیت.
علی۱۱۱۴۷۷۰۲۰:۱۳:۰۹ ۱۳۹۸/۷/۸
آخه مگه ما مایه داغ تر از آش هستیم که عرب بشناسیم

پربحث‌های دیروز

 1. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 2. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 3. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 4. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 5. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 6. همتی: تلاش بانک مرکزی "تأمین ثبات و آرامش بازارهای پول و ارز" است

 7. روحانی: کرونا نباید به سلاح دشمنان برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید تبدیل شود/ آمریکا به فکر هزاران کشته آنفلوآنزا در کشور خودشان باشد/ هیچ تصمیمی برای قرنطینه مطرح نیست

 8. ترکیه در سوریه چه می خواهد؟

 9. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۱۳۹ نفر افزایش یافت/ شمار فوت‌شدگان به ۱۹ نفر رسید

 10. ربیعی: علائم کرونا ندارم؛ برای احتیاط تست دادم

 11. ضدعفونی شهر ووهان چین با امکانات ویژه

 12. کمبود امکانات برای مقابله با کرونا در امریکا 

 13. نشریه محافظه کاران آمریکایی: دروغ گویی بولتون ایران وآمریکا را در آستانه جنگ قرار داد

 14. نامه میرسلیم به نمایندگان مجلس: بی‌برنامگی و زدوبند در مجلس یازدهم جایی نخواهد داشت

 15. بیانیه دولت درباره تصمیم FATF در مورد ایران

 16. ما و کسانی که به مجلس می‌فرستیم...

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 8. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 9. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 10. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 11. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 12. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 13. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 14. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 15. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 16. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 17. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 18. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 19. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 20. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 21. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 22. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 23. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 24. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 25. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

آخرین عناوین