پنج حادثه پرتکرار تهران در سال ۹۷

گروه حوادث الف،   3980706151

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به تشریح اقدامات این سازمان در یک سال گذشته پرداخت.

به گزارش مهر، مهدی داوری در تشریح عملکرد سازمان آتش نشانی شهرداری تهران در سال ۹۷ با اشاره به آمار ساختمان های بلند مرتبه آموزش داده شده (طرح ۹۹۹ برج) در سال ۹۷ اظهار کرد: به دنبال اجرای این طرح در ۸ منطقه عملیاتی، در منطقه یک (۲۶ برج)، منطقه ۲ (۱۲برج)، منطقه ۳ (۱۰ برج)، منطقه ۴ (۷ برج)، منطقه ۵ (۱۰ برج)، منطقه ۶ (۱۱برج)، منطقه ۷ (۶ برج) و منطقه ۸ (۸ برج) تحت آموزش قرار گرفته اند.

وی با بیان اینکه در مجموع ساکنان ۹۰ برج تحت آموزش قرار گرفته اند، عنوان کرد: این آموزش ها به ۹ هزار و ۱۱۶ نفر از ساکنان برج های مناطق ۲۲ گانه شهرداری ارائه شده است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به بازدید ایمنی از کلیه مدارس شهر تهران و نظارت بر رفع موارد ناایمن تصریح کرد: تکمیل سیاهه بازدید ایمنی در برابر حریق در مدارس،  توضیح موارد ناایمن و ارائه دستورالعمل ایمنی،  تعیین مهلت برای رفع موارد ناایمن و انجام مکاتبات لازم از طریق معاونت پیشگیری سازمان از جمله اقداماتی است که در بازدید اولیه از سوی سازمان آتش نشانی انجام می شود.

داوری با تاکید بر حصول اطمینان از رفع موارد ناایمنی پیشین در بازدیدهای ثانویه به نمونه هایی از موارد ناایمنی در مدارس اشاره کرد و گفت: لوله کشی غیر استاندارد گاز، برق کشی نامناسب و دپوی ضایعات قابل اشتعال،  سیم کشی تابلوی برق اصلی،  عدم وجود سه راهی مناسب،  انبارداری نامناسب و ارتفاع کم جان پناه پشت بام از جمله موارد ناایمنی در مدارس بود.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به آموزش نکات ایمنی به کادر اداری و آموزشی مدارس افزود: آشنایی با خاموش کننده های دستی، آشنایی با خطرات ناشی از برق، آشنایی با روش های خروج اضطراری و ایمنی مسیرهای تخلیه، مخاطرات لوازم گرمایشی شعله مستقیم، آموزش نحوه صحیح نصب و استقرار دودکش و نکات ایمنی موتورخانه ها از جمله مواردی بود که به کادر اداری و آموزشی مدارس آموزش داده شد.

به گفته داوری در سال ۹۷ و در دو هفته آموزشی در ۸ منطقه عملیاتی؛ هفته اول هزار و ۴۹۸ مدرسه و در هفته دوم هزار و ۲۹۸ مدرسه تحت آموزش قرار گرفته اند و در همین راستا دو هزار و ۴۳۱ دستورالعمل صادر شده است.

وی با اشاره به احداث و بهره برداری ایستگاه های آتش نشانی در سال ۱۳۹۷ اظهار کرد: ایستگاه ۱۳۱ آتش نشانی (سوهانک)،  ایستگاه ۱۲۹ آتش نشانی (آزادگان) و ایستگاه ۱۱۰ آتش نشانی (عباس آباد) از جمله مواردی بودند که در این سال احداث شدند و مورد بهره برداری قرار گرفتند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در تشریح آمار حریق، حوادث و خدمات ایمنی شهر تهران در سال ۱۳۹۷ نیز توضیح داد: در مجموع یک میلیون و ۳۶۲ هزار و ۴۹۵ تماس با سامانه ۱۲۵ در این سال انجام شده و آتش نشانان در پی تماس با این سامانه ۷۰ هزار و ۶۷۵ فقره عملیات انجام داده اند.

داوری ادامه داد: از بین تماس های برقرار شده با آتش نشانی تهران ۳۱ درصد (۲۱ هزار و ۶۲۳ مورد) درباره حریق، ۱۶ درصد (۱۱ هزار و ۶۰۳ مورد) در خصوص حادثه و ۵۳ درصد (۳۷ هزار و ۵۶۹ مورد) در بحث مرتبط با خدمات ایمنی بوده است.

وی با اشاره به اینکه میانگین زمان رسیدن به محل حریق ۴ دقیقه و ۱۳ ثانیه بوده است، عنوان کرد: زمان رسیدن به محل حریق ۲ ثانیه جلوتر از هدف کمی مقرر در برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران (۴ دقیقه و ۱۵ ثانیه) است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به ۵ حادثه پر تکرار شهر تهران در سال ۹۷ توضیح داد: تصادف یا واژگونی خودرو، نشت مایع (بنزین، گازوییل و ...)، سقوط درختان، نشت گاز، اجسام معلق و در حال سقوط  و آب گرفتگی بیشترین حوادث پرتکرار در شهر تهران بوده است.

داوری با اشاره به ۵ خدمت ایمنی پرتکرار شهر تهران در سال ۹۷ تصریح کرد: محبوس شدن در آسانسور، مشاهده حیوانات، محبوس شدن افراد، بسته شدن درب (بدون محبوسی)، محبوس شدن حیوانات و نشت آب از جمله خدمات ایمنی ارایه شده پرتکرار بوده است.

وی با اشاره به اقدامات بهبودمحور در کاهش حریق های مرتبط با نگهداشت شهر، از کاهش نرخ رشد این نوع حریق ها در سطح مناطق شهرداری تهران در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ خبر داد و گفت: با تمهیدات اندیشیده شده در معاونت خدمات شهری و محیط زیست و همراهی و مشارکت مناطق و نواحی شهرداری تهران در سال  ۱۳۹۷ کاهش ۲۷ درصدی حریق های مرتبط با خدمات شهری (حریق سطل های زباله ۲۹درصد کاهش، حریق معابر و گذرگاه ها ۲۳ درصد کاهش و حریق فضای سبز ۳۱ درصد کاهش) را شاهد بوده ایم.

به گفته داوری، همه مناطق شهرداری تهران در سال ۱۳۹۷ در مقایسه با سال قبل از آن با کاهش وقوع حریق های مرتبط با نگهداشت شهر روبرو بوده اند.

وی با اشاره به خرید نردبان و بالابر آتش نشانی عنوان کرد: خرید ۵ دستگاه نردبان ۶۴ متری،  ۴ دستگاه نردبان ۵۶ متری،  ۶ دستگاه نردبان ۳۲ متری،  ۴ دستگاه نردبان ۳۰ متری و ۲ دستگاه بالابر ۵۵ متری از جمله دیگر اقدامات انجام شده در سال ۹۷ بوده است.

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 4. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 5. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 7. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 8. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 9. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 10. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 11. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 12. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 13. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 14. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 16. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 17. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

 18. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 19. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 20. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 21. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 22. غیزانیه از نمای نزدیک

 23. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 24. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

 25. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

آخرین عناوین