در گفتگو با الف مطرح شد ظهره‌وند: اروپایی‌ها به دنبال اعمال مکانیسم ماشه علیه ایران هستند

گروه سیاسی الف،   3980706120 ۳۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

کارشناس مسایل سیاست خارجی می‌گوید اروپایی‌ها می‌خواهند روی سیستم ماشه مانور دهند و فرار رو به جلو را در پیش بگیرند. آن‌ها با تهدید قصد دارند مقابل گام چهارم ایران بایستند و فشار جدیدی علیه ایران وارد کنند تا این موضوع موجب گرفتن امتیازهای جدیدی از ایران شود.

ظهره‌وند: اروپایی‌ها به دنبال اعمال مکانیسم ماشه علیه ایران هستند

به گزارش الف، روزنامه گاردین چند روز پیش نوشت: اتحادیه اروپا با ارسال پیامی خصوصی به تهران هشدار داده اگر تهران تهدیدش به دور شدن بیشتر از برجام را اجرایی کند، این اتحادیه چاره‌ای جز خروج از برجام در ماه نوامبر (همزمان با گام چهارم برجامی ایران) نخواهد داشت.

تهدید اتحادیه اروپا به خروج از برجام در حالی صورت می‌گیرد که شرکای اروپایی این توافق پس از خروج آمریکا به هیچ یک از وعده‌های خود برای بهره‌مند ساختن ایران از مزایای اقتصادی آن عمل نکرده‌اند.ایران تاکنون، در سه مرحله، تعهدات خود ذیلِ برجام را کاهش داده و قرار است گام چهارم، در صورت تداوم بدعهدی اروپایی‌ها، در اواسط آبان برداشته شود.

این در حالی است که رویترز گزارش داده بود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای پیشرفته در ایران را تائید کرده است.

 تهدید اتحادیه اروپا با واکنش‌های زیادی در رسانه‌های داخلی و خارجی مواجه شد.

ابوالفضل ظهره‌وند کارشناس مسایل سیاست خارجی در گفتگو با خبرنگار سیاسی الف در مورد تصمیم اتحادیه مبنی بر خروج از برجام اظهار داشت: این موضع اروپا در گذشته هم بود. چراکه اروپا با شانه خالی کردن از انجام تعهداتش در برجام، عملا از برجام خارج شده بود و اعلام چنین موضعی از سوی اروپا نه تنها مسوولیت‌های اروپا را کم نمی‌کند بلکه بیشتر هم خواهد کرد. اروپایی‌ها با این اقدام در کنار ترامپ قرار گرفته و شرایط را برای خود سخت‌تر خواهند کرد.

وی تصریح کرد: اروپا با تهدید به این موضوع، قصد دارد تا مقابل گام چهارم ایران بایستد و فشار جدیدی علیه ایران را وارد کند تا این موضوع موجب شود که پیامدهای جدیدی علیه ایران به وجود بیاید. اروپایی‌ها با این اقدامات همچنان بر همان سیستم ماشه مانور می‌دهند و فرار رو به جلو را در پیش گرفته اند.طبق مکانیسم ماشه، در صورتی که اروپایی‌ها ادعا کنند که ایران از توافق هسته‌ای خارج شده است و یا آن نقض کرده است، ممکن است با درخواستِ سه کشور اروپایی، پرونده ایران مجددا به شورای امنیت برود و کلیه تحریم‌های شورای امنیتت سازمان ملل مجددا علیه تهران اعمال شود.

این کارشناس مسایل سیاست خارجی به اقدامات ایران در چارچوب برجام اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران، گام‌های خود را نه بر حسب خروج از برجام بلکه به منظور متوازن کردن برجام برداشته و همواره به تعهدات خود عمل کرده است تا طرف مقابل را وادار به اجرای برجام کند. موضوعی که وجود دارد این است که آقایان در تصویب برجام و اجرای آن شتابزدگی به خرج داده و تعهدات خود را یک طرفه انجام دادند، اگر از روز نخست اجرا، گام‌های خود را متوازن با اروپا برمیداشتند هم اکنون شاهد چنین مشکلاتی نبودیم.

وی با بیان اینکه آیا اتحاد اروپا از برجام خارج می‌شود، گفت: بیرون آمدن اروپا از برجام بستگی به شرایط بین‌المللی دارد و اینکه ایران می خواهد در نهایت چه تصمیمی در مورد برجام بگیرد. نکته اصلی که وجود دارد این است که ایران باید مسئله امید داشتن به لغو تحریم‌ها را از دستور کار خارج کند و اینکه تحریم‌ها برای ایران اصلا ارزشی ندارد و همانطور که بارها گفتیم باید به قدرت و اتکای داخلی خود بتواند تحریم‌ها را دور بزند.

سفیر سابق ایران در ایتالیا تاکید کرد: اروپا به نقش ایران در موقعیت منطقه‌ای نیاز دارد لذا هر اقدام و وقت‌کشی در اجرای تعهداتشان در برجام به ضرر آنها تمام خواهد شد. اروپایی‌ها چه در برجام بمانند و چه نمانند این سندی آشکار از بدعهدی و ناتوانی آنها در عرصه بین‌المللی است. آنها همواره به دنبال این هستند تا مسوولیت شکست برجام را متوجه ما کنند.

وی به نقش چین و روسیه در این زمینه اشاره کرد و گفت: نقش چین و روسیه نیز در این مورد بسیار مهم است، روس‌ها و چینی ها هم با مشکلات تحریم روبرو هستند اما نسبت به تحریم‌های غرب بی اعتنا بوده و به قدرت داخلی خود اتکاء کرده‌اند، لذا ما هم باید همانند روسیه و چین در این زمینه عمل کنیم. متاسفانه جریان اصلاحات کشور را شش سال معطل رفع تحریم‌ها کردند و به انتظار غربی‌ها نشسته تا برای ایران کاری بکنند، اما همچنان مشاهده میکنیم که به هیچ نتیجه ای در این زمینه نرسیده‌ایم.

ظهره‌وند تاکید کرد: مشکل ما اروپا و غرب نیست، مشکل ما جریان داخلی است که تمام مشکلات کشور را به غرب گره زده است.

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ا۱۱۱۳۵۰۹۰۰:۴۱:۳۶ ۱۳۹۸/۷/۸
حالا فرض کنید ما اقدامات در برجام رو قدم به قدم برمیداشتیم فرقش چی بود؟ ما که نمیتونیم بمب اتم داشته باشیم پس هملا این تهدید رو نمیتونیم کنیم. تهش میتونیم برا اروپایی ها از طریق مهاجر غیرقانونی و مواد مخدر و ... هزینه ایجا کنیم چه اینم چیزی نیست. کاشودر داخل یه سری اصلاحات با رفراندوم میذاشتن تا در دهن همه اینا بسته بشه
ناشناس۱۱۱۳۵۹۰۰۶:۲۸:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۸
اروپای بنی قراضه میخواست ضربه از پشت بزنه حالا توش گیر کرده
ناشناس۱۱۱۳۸۳۶۱۰:۱۷:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۸
تو چی گیر کرده؟ کل دنیا داره زندگیشو می کنه گیر چیه براشون چه اهمیتی داره نه اقتصادشون به ما بستش نه ارزش ارز ملیشون این ماییم که تو برزخ گیر کردیم می فهمی؟؟
ناشناس۱۱۱۴۵۵۷۱۷:۳۶:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۸
نمی فهمند و نخواهند فهمید. همش می گویند آنها در تحریم ما شکست خوردند. بابا مار رو گذاشتن تو منگنه داریم التماس می کنیم اجازه بدن نفت بفروشیم دارو و غذا وارد کنیم آنوقت می گویی شکست خوردن!!!!!!!!!!!
عمران۱۱۱۳۶۰۳۰۶:۵۲:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۸
چرا طوری برخورد میکنید که انگار تحریم تاثیر ندارد؟ مگر حتی فروش نفت به چین هم به شدت کاهش نیافته؟ این دیگر چه ربطی به جریان سیاسی داخل دارد؟ وقتی تحریم‌های غربی اعمال شود امکان درآمد ارزی برای کشور نیست و بدون درآمد ارزی امکان هیچگونه تجارت وجود ندارد! مگر میشود بدون تجارت پیشرفت کرد؟
ناشناس۱۱۱۳۹۱۶۱۱:۱۰:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۸
قرار نیست که همه مراودات پولی از مسیری که انها ایجاد کردن عبور کند یکی از انها صراف است برای ورود و خروج ارز که با سیستم امریکا کار نمی کند
ناشناس۱۱۱۴۲۴۰۱۴:۱۳:۳۵ ۱۳۹۸/۷/۸
لابد همان سیستم چمدانی را برای تجارت راه می اندازیم همراه با گم شدن تعدادی از چمدانها در راه !!!
محمد۱۱۱۳۶۱۸۰۷:۳۶:۰۰ ۱۳۹۸/۷/۸
سفسطه از نوع ظهره وندی , آقای ظهره وندی چین و روسیه چندین هزار میلیارد دلار با آمریکا سالیانه مبادلات تجاری دارند این چه مقایسه ای است ؟!!!
ناشناس۱۱۱۳۸۲۱۱۰:۰۶:۴۵ ۱۳۹۸/۷/۸
مستر ، منظورش این است که هر وقت خواستند می توانند بازارشان را عوض کنند چون اقتصادشون وابسته به امریکا نیست
ناشناس۱۱۱۳۶۲۸۰۷:۴۳:۵۸ ۱۳۹۸/۷/۸
از مایک پنس بترسین
ناشناس۱۱۱۳۹۸۹۱۱:۵۷:۲۲ ۱۳۹۸/۷/۸
آب از سرمون گذشته دییگه از هیچ دشمن خارجی نمیترسیم ولی واقعا از دشمنان داخلی وحشت داریم
ناشناس۱۱۱۳۶۴۰۰۷:۵۳:۲۱ ۱۳۹۸/۷/۸
معلوم نیست کارشناس محترم چرا تقصیر را به گردن اصلاح طلبان انداخته و نمی گوید چه کسانی بعد از برجام موشک هوا کرده و به عبری روی آن نوشتند اسراییل باید از بین برود.
ناشناس۱۱۱۳۷۷۵۰۹:۲۷:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۸
چه ربطی داشت؟ برجام در مورد هسته ای بود امریما هم بعد از توافق همان روز تحریم وضع کرد اول حافظه تاریخی خودتان را مرور کنید بعد مطلب بنویسید
ناشناس۱۱۱۴۲۴۸۱۴:۱۵:۳۰ ۱۳۹۸/۷/۸
یعنی چه چه رابطی داره؟ اینو که یک بچه هم میفهمد چه ربطی داره. مثل اینکه شما با کسی قرار بذاری شیشه خونه ش را نشکنی بعد فردا بری در خونه ش را خراب کنی. بعدش هم بگی قرارمون فقط شیشه بود.
ناشناس۱۱۱۳۸۰۲۰۹:۴۷:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۸
ان کسی که می گوید به خاطر موشک از برجام خارج شدن بیشتر برای منافع سیاسی گروه خودش گفته تا ابروریزی کمتر شود موشک هوا کردن ربطی به برجام ندارد که اینقدر برای شما مهم است در ضمن موشک هوا کردن با دستور ستاد نیروهای مسلح و شورای عالی امنیت که خود دولت هم انجا هست انجام می شود
ناشناس۱۱۱۳۸۸۵۱۰:۴۸:۱۸ ۱۳۹۸/۷/۸
جنانب روشنفکر هر وقت برجام موشکی را همین اقایان اصلاح طلبتون که دنبال ضربه زدن به مسائل ناموسی کشورند که البته ما مردم نمی گذاریم ، امضا کردن بیا ادای روشنفکری در بیار آون این برجام فعلی برجام هسته ای بوده و نه موشکی!
ناشناس۱۱۱۳۶۵۱۰۸:۰۳:۰۰ ۱۳۹۸/۷/۸
به زودی فصل 7 شورای امنیت اجرایی می شود، بعضی حالا چه میگن جز : خر بیار و باقالی بار کن
ناشناس۱۱۱۴۷۲۸۱۹:۳۸:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۸
فصل 7 شورای امنیت کاغذ پاره ای بیش نیست
ناشناس۱۱۱۳۶۹۷۰۸:۲۸:۰۳ ۱۳۹۸/۷/۸
ماشه چکانده شود علی برکت الله
ناشناس۱۱۱۴۵۸۳۱۷:۵۴:۲۹ ۱۳۹۸/۷/۸
ماشه چکانده شده است. تحریمها از هر زمانی بیشتر برقرار شده است. بدون فصل هفت برای اقدامات نظامی کارها انجام شده است. جیز بودن خلیج فارس برای همه طرفها مسلم شده است.
ناشناس۱۱۱۳۷۰۲۰۸:۳۲:۳۶ ۱۳۹۸/۷/۸
اروپایی ها دنبال منافع خودشان هستند و این طبیعی است. منافع اروپایی ها در داشتن رابطه خوب با آمریکا است. منافع همه کشور ها در داشتن رابطه خوب با کشورهای بزرگ است.
ناشناس۱۱۱۳۷۹۲۰۹:۴۲:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۸
نمیدونم چرا منافع ما در گرو دوستی و نزدیکی با کشورهای عقب افتاده و گرسنه زیر پونسی و شبه گروهها و جنبش هاست !!!!!!
حق۱۱۱۳۷۲۹۰۸:۴۸:۲۹ ۱۳۹۸/۷/۸
جریان اصول گرا هم بیست سال کشور را عقب برد
ناشناس۱۱۱۳۷۴۶۰۹:۰۴:۵۴ ۱۳۹۸/۷/۸
با شیخ حسن تا 1300
ناشناس۱۱۱۳۷۹۷۰۹:۴۴:۳۵ ۱۳۹۸/۷/۸
اصولگرا از اصلاحطلب بدتر اصلاحطلب از اصولگرا بدتر کلید تدبیر بنفش ؛ از هر 2 تای اینا بدتر
ناشناس۱۱۱۳۸۰۵۰۹:۴۹:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۸
جهت اطلاع شما جنگ را کنار بگذاریم ۸ سال سرکار بودن در ضمن الان که میبینی دست دولت محبوب شما باز است برای مانور در برجام به خاطر همان ۸ سالی است که ان ها این ظرفیت پیشرفت را ایجاد کردن
ناشناس۱۱۱۳۸۳۱۱۰:۱۰:۵۷ ۱۳۹۸/۷/۸
من عقب و جلو حالیم نیست زندگی مردنم به سختی داره میچرخه
ناشناس۱۱۱۴۲۹۰۱۴:۴۶:۰۴ ۱۳۹۸/۷/۸
تو خیلی حالیته
ناشناس۱۱۱۳۷۵۴۰۹:۱۰:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۸
به هر حال این برجام مثل یک ترکمنچای است، واقعیت این است که غنی سازی را تعطیل کردیم ولی هیچ امتیازی نگرفتیم. الان هم یا باید دوباره مذاکره کنیم و مسئله را حل کنیم یا بمب اتمی بسازیم و به شورای امنیت برویم. اروپا بدون اجازه کدخدا کاری نخواهد کرد.
ناشناس۱۱۱۳۷۷۱۰۹:۲۵:۵۲ ۱۳۹۸/۷/۸
یعنی واقعا در ایران دیگر کارشناس نداریم این همه با یک نفرمصصاحبه میکنیذ
ناشناس۱۱۱۳۸۴۴۱۰:۲۳:۳۶ ۱۳۹۸/۷/۸
این وسط به جریان اصللاحات چه مربوطه؟ تحریم ها و قطعنامه ها را رفیقتون احمدی نژاد گذاشت تو کاسه ملت تازه خیلی هم خوشحال بودین و افتخار می کردین. روحانی تلاش کرد برشون داره شکست خورد. این وسط اصلاح طلبا چه کاره بودن؟ حدااکثر کاری که کردیم این بود که رای دادیم. برای رای دادن هم باید از شما اجازه بگیریم؟
ناشناس۱۱۱۳۹۰۸۱۱:۰۴:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۸
نفوذی که آمریکا در ایران داره تو کشور خودش نداره! غرب زده ها حل مشکلات خارجی را ارتباط با آمریکا میدونن شرق زده ها هم بدون تصور دشمنی با آمریکا خوابشون نمی بره. اقتصاد ما هم که آویزون دلاره
علی 671۱۱۱۳۹۹۲۱۲:۰۲:۰۶ ۱۳۹۸/۷/۸
روحانی و ظریف اعتراف کنند که اسب زین شده را دادند و خر لنگ تحویل گرفتند که ان هم مرد .این یک شکست افتضاح آور کی مسئو لیتش را به عهده می گیرد .عراقچی یا ظریف که سکه هایش و اضافه هایش را گرفتند .یا روحانی
علیرضا عظیمی۱۱۱۴۰۳۰۱۲:۳۳:۳۹ ۱۳۹۸/۷/۸
از امضای برجام به اینور اروپا برای ایران چکارکرده حالا نخواد بکنه چهل ساله آمریکا اروپا با ما دشمنی کردن دولت های ما فقط بفکر تقویت حزبشان بودن
ناشناس۱۱۱۴۰۷۳۱۲:۵۷:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۸
امیدوارم هر چی میشه بشه فقط زودتر!بقرآن گل عمر ما چل چلی جوونیمون وسط این منازعات نابود شد!

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

  2. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

  3. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

  4. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

  5. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

  6. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

  7. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

  8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

  9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

  10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

  11. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

  12. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

  13. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

  14. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

  15. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

  16. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

  17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

  18. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

  19. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

  20. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

  21. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

  22. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

  23. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

  24. تركيه چه مي‌كند؟

  25. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

  آخرین عناوین