رئیس قوه قضائیه: قاضی باید شخصیت متهم را احراز و بعد حکم صادر کند/ تحول جدید در تربیت نیروی قضایی

گروه اجتماعی الف،   3980706062 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی با بیان اینکه در دوره تحول، دستگاه قضایی و همه اجزای آن باید در این زمینه نقش آفرین باشند، گفت: تحول در دستگاه قضایی بدون تحول در در دانشگاه علوم قضایی، در بخش‌های تربیت نیروی انسانی و حوزه‌های آموزش و پژوهش امکانپذیر نیست

رئیس قوه قضائیه: قاضی باید شخصیت متهم را احراز و بعد حکم صادر کند/ تحول جدید در تربیت نیروی قضایی

به گزارش میزان، مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری با حضور حجت‌الاسلام رئیسی رئیس قوه قضاییه برگزار شد.

رئیسی در ابتدای این مراسم با قدردانی از زحمات همه کسانی که مدیریت دانشگاه علوم قضایی را از گذشته تا به امروز بر عهده داشته و افرادی که نسبت به این دانشگاه عنایت دارند، اظهار کرد: بدون تردید ایشان همواره تلاش می‌کردند که دانشگاه، تراز دانشگاهی با تربیت کادر علمی، با تقوا و متناسب با قضای اسلامی را داشته باشد و موفقیت‌هایی هم داشته‌اند.

وی گفت: امروز آن دسته از قضاتی که دانش آموخته در این دانشگاه بودند در دستگاه قضایی همه نمونه‌های موفق آموزش در این دانشگاه هستند که در قوه قضاییه نیز این دسته از قضات کم نیستند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه عنوان کرد: بحمداله در جایگاه‌های مختلف دستگاه قضایی دانشجویان دانش آموخته دانشگاه علوم قضایی داریم که افتخار دستگاه قضایی و نیرو‌های موثری هستند.

رئیسی با ارج نهادن نسبت به اقدامات همه مدیران و اساتید و دانشجویان پرتلاش دانشگاه علوم قضایی، تصریح کرد: در حال حاضر با نگاه به حرکت ۴۰ ساله‌ای که انجام شده دوره جدیدی را در پیش داریم که دوره تحول و اجرای سند بالادستی است که امر مقام معظم رهبری است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه در دوره تحول، دستگاه قضایی و همه اجزای آن باید در این زمینه نقش آفرین باشند، ادامه داد: تحول در دستگاه قضایی بدون تحول در دانشگاه علوم قضایی، در بخش‌های تربیت نیروی انسانی و حوزه‌های آموزش و پژوهش امکانپذیر نیست.

رئیسی با بیان اینکه هرجا پیشرفتی وجود دارد در گرو اعتلای کادر تربیت شده آن مجموعه است، اظهار کرد: حتما تربیت نیروی انسانی در این دوره باید با همه ادوار گذشته متفاوت باشد، ضمن اینکه باید از تجربیات پیشینیان و نکات ارزشمند و تجربیات خوبی که گذشتگان داشته‌اند درس گرفت؛ اما باید طرحی نو در انداخت.

رئیسی ادامه داد: این طرح نو باید حتما با اتقان علمی همراه باشد نه حرکت سلیقه‌ای، باید اساتید و فرهیختگان در هسته‌های علمی دور هم جمع شوند و بحث کنند که چه کار انجام دهیم تا دانشگاه علوم قضایی تربیت نیروی انسانی کند و در سه حوزه نخست علم، دوم حرفه‌ای بودن در امر قضا و سوم اخلاق، برتری داشته باشد.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: حال چه باید کرد تا در این سه حوزه معلوم شود که دانشگاه علوم قضایی با همه دانشکده‌ها و همه بخش‌های علمی و پزوهشی خود، نیرویی تربیت می‌کند که با مراکز علمی دیگر تفاوت داشته باشد.

وی افزود: اگر این تفاوت نباشد این سئوال مطرح می‌شود که چرا شما بخش تخصصی و نیروی تخصصی را پرورش می‌دهید در حالی که دانشگاه‌های دیگر در حال انجام چنین کاری هستند حتی یک رقابتی هم وجود دارد، زیرا به هرحال دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور همان کاری که دانشگاه علوم قضایی می‌کند را انجام می‌دهند، در واقع مزیت نسبی شما چییست و ما در چه بخشی باید مزیت نسبی داشته باشیم.

رئیسی افزود: ما باید بتوانیم بگوییم که اینجا از جهت علمی سخنی برتر دارد، در حوزه کار و تلاش و حرفه و امر قضا یک جایگاه برتر دارد و نیرو‌های آن حرفه‌ای هستند و وقتی وارد امر قضا می‌شوند پرونده را خیلی خوب و دقیق می‌توانند رسیدگی کنند و حتی درحوزه اخلاق و فضایل اخلاقی نیز جایگاه برتری دارند؛ در بین این افراد، نیرویی که بخواهد دچار مشکل شود کمتر داریم و دلیل آن هم این است که در مقدمات کار، تمام آنچه که باید، فراهم شده است.

وی افزود: شورای تحول در این دانشگاه بسیار مبارک است و دانشگاه علوم قضایی باید این بخش را داشته باشد و همواره به تحول فکر کند؛ موضوع تحول در دانشگاه علوم قضایی با ارج نهادن بر همه آنچه که پیشینیان انجام دادند امر بسیار مهم و ضروری است.

رئیسی ادامه داد: دانشجویان عزیزی که در این رابطه صاحب نظر هستند و می‌توانند وقت بگذارند و کمک کنند که این تحول در این دانشگاه نهادینه شود، حتما در این زمینه نقش آفرین باشند، حتی دانش آموختگان قبلی که به نحوی با دانشگاه در ارتباط هستند و همچنین نظرات قضات مجرب می‌تواند در جهت گره گشایی موثر باشد.

وی افزود: ضمن استفاده از همه تجربیات پیشینیان، بسیار اهمیت دارد که دانشگاه علوم قضایی به عنوان یک دانشگاه تراز، در دوران تحول اثرگذار و کارآمد باشد.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر آشنایی قضات با موضوعات میان رشته‌ای گفت: توجه به بحث آی تی موضوع مهمی است که هر دانشجو به میزانی که ضرورت دارد باید در این رابطه آشنایی لازم را داشته باشد. همچنین قضات باید اجمالا به مسائل اقتصادی آشنایی داشته باشند، تشکیل شعب و بخش‌های تخصصی در قوه قضاییه می‌طلبد که در دانشگاه علوم قضایی کار‌های میان رشته‌ای انجام شود.

رئیسی با تأکید بر آشنایی قضات با حقوق و اقتصاد، حقوق و جامعه شناسی و روانشناسی گفت: مرحوم محقق در شرایع در آداب القضا آورده که قاضی باید نسبت به شهری که می‌خواهد در آنجا قضاوت کند معرفت داشته باشد و این همان جامعه شناسی است که از آن بحث می‌کنیم. همچنین در مورد فردی با یک نوع اتهام یک حکم صادر می‌شود؛ اما نسبت به فرد دیگر علل مشدّده و مخففه را در نظر می‌گیرند. در اینجا میان یک فرد سابقه دار و مجرم حرفه‌ای با یک فردی که دچار خطا و اشتباه شده تفاوت وجود دارد؛ لذا نگاه قضات بسیار مهم است و اگر قرار بود فقط قانون باشد این کار را سیستم و دستگاه ماشینی هم می‌توانست انجام دهد و نیازی به شخص نداشت.

وی در ادامه افزود: قاضی باید شخصیت متهم را احراز کند و بعد حکم صادر کند، باید کاملا مشخص و احراز شود که فرد با چه انگیزه و اندیشه و سابقه‌ای خطایی را انجام داده است و چه شخصیتی دارد.

رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: در آیین دادرسی تکلیف شده است که برای شخصیت فرد یک پرونده تشکیل شود که این کار ارزشمندی است و تشخیص اینکه جرم با چه انگیزه‌ای انجام شده اهمیت دارد که سختی کار قاضی نیز در این است و در کنار آن قاضی باید تقوای الهی و نفوذناپذیری داشته باشد و در اینجاست که علم کنار تقوا و اندیشه انقلابی معنا می‌دهد.

رئیسی اضافه کرد: مقام معظم رهبری در مورد سیاسی بودن دانشگاه، دانشجو، طلبه یا حوزه فرمودند برخی سیاسی بودن را به این معنا می‌دانند که دانشجو یا طلبه عضو یک جریان، حزب و گروه سیاسی باشد، اما سیاسی بودن حتما به این معنا نیست، سیاسی بودن به معنای شناخت جامعه، شناخت نیاز‌های جامعه و ایفای نقش برای رفع نیاز‌های جامعه است.

وی گفت: شهدای عالیقدر و سرداران رشید اسلام که امروز به آن‌ها افتخار می‌کنیم و نام شهدا، فرزند شهید، خانواده شهید، خانه شهید، اثر شهید و کوچه شهید پرچم‌های برافراشته‌ای در هر کوی و برزن هستند که ارزش‌های انقلاب، پیام امام، انقلابی اندیشیدن و عمل کردن را نشان می‌دهند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نام شهید در هر کوی و برزن پرچمی از ارزش‌های الهی است، تصریح کرد: در هر کارخانه، اداره، سازمان، دانشگاه و حوزه نشان شهید یک علامت و نشانه برای حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی است.

وى تصریح کرد: این سخنى که پیامبر اکرم (ص) در بیان نورانى و در تعریف علم فرمودند سخن بلندى است؛ در کتاب شریف "اربعین"، امام خمینی (ره) در حدیث ٢٤ خیلى زیبا تبیین کردند و فرمودند مراد از این علم، علم به عقاید و باورهاست؛ علم به اخلاق فاضله و کریمه است و علم نسبت به احکام و باید و نباید‌هاى الهى است.

رئیسى با بیان اینکه حقیقت علم و دانش همین است، گفت: "عمران بصرى" بعد از ٩٤ سال سن آمد خدمت حضرت صادق (ع)، این روایت در جلد اول بحارالانوارنقل شده است. (هر کس خدمت آسید على آقاى قاضى رحمه‌الله علیه می‌رسید ومى گفت ذکرى یادم دهید و غالبا جوان‌ها و طلبه‌ها مى‌رفتند، ایشان می‌پرسید حدیث عمران بصرى را خوانده‌اى؟ اگر مى‌گفت خوانده‌ام، سپس مى‌گفت به این حدیث عمل کرده‌اى؟ اگر عمل نکرده‌ای، آن را بنویس و در جیبت بگذار) در این روایت حضرت به عمران مى‌گوید: حرفت چیست؟ مى‌گوید من مى‌خواهم عالم شوم؛ به من علم بیاموزید و روشن بگویید حقیقت علم چیست؟ حضرت در جواب فرمودند: حقیقت علم در عبودیت نهفته است. عمران پرسید: حقیقت عبودیت چیست؟ حضرت فرمودند که حقیقت عبودیت آن است که بدانى عالَم، همه ملک خداست؛ بدانى در تمام ذرات وجود این عالم اراده حضرت حق جاری است و عالم همه جنودالله است. اگر تو هم بنده خدا شدى این لشگر در اختیار تو قرار مى گیرد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: درس‌ها را باید خواند؛ اما حقیقت علم و دانش را که در بندگى قرار دارد باید از او خواست تا همیشه انسان را در عرصه هاى مختلف راهنما باشد و به انسان بیاموزد که چه باید کرد. همین حدیث را امام صادق (ع) در روایتى تبیین فرمودند. آنجا فرمودند که کل علم را من در چهار چیز دیدم که از مهم‌ترین موارد در این حدیث باز همین مساله خداشناسى، خودشناسى، دین شناسى و آسیب شناسى دینی است که چه چیزهایى انسان را از دین خدا خارج مى کند.

رئیسى بیان کرد: اساس آن چیزى که مى‌تواند انسان و شخصیت او را شکل دهد، این چیزهاست؛ باز شدن چشم، قلب، دل و فهم و درک انسان در این حوزه به بندگى خداوند متعال نیاز دارد.

رئیس قوه قضاییه خطاب به اساتید و دانشجویان بیان کرد: خروجى دانشگاه علوم قضایى باید قاضی متدین، واجد شرایط، عالم، اخلاقى و انقلابى باشد.

وى در ادامه خاطرنشان کرد: امروز در تمام دنیا و در مقالات جدید بحث مى‌کنند که ما سال‌هاى سال است که علم را از اخلاق جدا کرده‌ایم و اشتباه کردیم که نتیجه آن این شد که با علم ابزارى علیه خود انسان و حیات آن ساخته شد و محیط زیست و زندگى انسان را به مخاطره انداخت. باید در کنار علم، اخلاق را قرار دهیم و این را امام صادق (ع) و پیغمبر اکرم (ص) آن روز فرمودند که اگر در کنار علم و دانش اخلاق نباشد، دانشجو و استاد ما اگر در کنار یاد دادن و یاد گرفتن اخلاق نداشته نباشد، این علم و دانش علاوه براینکه گره‌گشا نخواهد بود، گره‌هایى را هم براى خودش و هم براى جامعه ایجاد مى‌کند.

رئیسى با بیان اینکه علم گره‌گشا علمى است که در کنار آن اخلاق فاضله و کریمه باشد، گفت: من به رئیس دانشگاه، اساتید و مربیان تاکید مى‌کنم که دانشگاه علوم قضایى هم در مسائل حقوقى و علمى باید دستى برتر داشته باشد و هم در اخلاقِ حرفه اى دستى برتر داشته باشد؛ به نحوى که دانش آموختگان این دانشگاه در بین فارغ‌التحصیلان حقوق سرآمد باشند؛ به لحاظ اینجا وابسته به قوه قضاییه است و نیاز‌ها را خوب تشخیص مى‌دهد و انشاءالله متناسب با آن نیاز‌ها در جهت رفع آن نیاز‌ها تلاش مى کند.

رئیس قوه قضاییه با مفید دانستن اطلاع پیدا کردن اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم قضایى از وضعیت دستگاه قضایى اظهار کرد: آقاى دکتر محسنى ترتیبى دهند که اساتیدى که از قوه قضاییه به اینجا مى‌آیند و تدریس مى‌کنند، وضعیت و شرایط دستگاه قضایى را خوب براى عزیزان تبیین کنند.

وى اضافه کرد: اگر بشود در آن مقطعى که عزیزان باید کار تخصصى انجام دهند، در حوزه‌های مختلف قضایی بر اساس رشته‌های موجود در دانشگاه از جمله در حوزه خانواده، مسائل اقتصادى، کیفرى، مدنى و سایر رشته‌ها به اطلاعات کاملا به هنگام دسترسی پیدا کنند و بدانند دستگاه قضایى چه نیازهایى دارد و مشکلات امروز در حوزه مربوط به آن‌ها چیست، من کاملا با این روند موافق هستم؛ چرا که دانشجویان این دانشگاه مجموعه‌اى هستند که عموما خود را براى خدمت در دستگاه قضایى آماده مى کنند؛ لذا اطلاع پیدا کردن از نیازهاى دستگاه قضایى براى عزیزان مى تواند بسیار مفید باشد.

رئیسى در ادامه خاطرنشان کرد: با همه تلاش‌هایى که بزرگان و اساتید ما در طول چهل ساله بعد از انقلاب برای شکل‌گیری دستگاه قضایى مبتنى بر فقه و حقوق کردند، اما شرایط و وضعیت ما در دستگاه قضایى شرایطى است که تحول جدى مى‌طلبد و دلسوزان، مطلعان و کسانى که با دستگاه قضایى آشنا هستند، حتما مى‌دانند که این تحول یک ضرورت اجتناب ناپذیر براى قوه قضاییه است.

رئیس دستگاه قضایى در ادامه تصریح کرد: درمجموعه دستگاه قضایى مانند دانشگاه علوم قضایى که گفتیم باید کارش بر یک جزمیت علمى مبتنى باشد، حتما باید کار بر جزمیت استوار باشد و معلوم شود که در این تحول چه باید بشود و راه را چگونه باید دنبال و پیگیرى کرد.

وى با تبریک سال تحصیلى جدید خطاب به دانشجویان و اساتید گفت: من با اطلاعاتى که دارم، می‌دانم اینجا اساتید خوبى دارد؛ اما به این میزان نباید اکتفا شود و باید از اساتید صاحبنظر در مسائل حقوقى و قضایى بیشتر استفاده شود و دانشجویان عزیز نیز انشاءالله سال پربرکتى داشته باشند و دانش افزایى و رسیدن به مدارج عالى از جهت علمى و اخلاقی که محصول آن مى شود قضات عالم، باتقوا و انقلابی، نتیجه‌اش شکل گیرى تحول در دستگاه قضایى و اجراى عدالت براى زندگى مردم باشد.

رئیسى ادامه داد: مردم باید احساس کنند این تحول اتفاق افتاده و قاضى، هم حفظ احترام مى کند و مهربان است و هم حفظ اقتدار مى‌کند و با قدرت و بدون نفوذ از احدى قانون را اجرا مى‌کند و از خود نیز نفوذپذیر نیست؛ یعنى حب و بغض شخصى وى دخالت در حکمش نمى‌کند و تلاش مى‌کند مسائل را با تدبیر دنبال کند.

رئیس قوه قضاییه عنوان کرد: من در جلسات گفتم که قضات ما انشاءالله در این حوزه با تمام تلاش‌هایى که مى‌کنند سعی‌شان این باشد که دستگاه قضایى آن ملجاء و پناهگاهى شود که هم امام (ره) در کلمات نورانى خود فرمودند و هم رهبرى تاکید دارند که دستگاه قضایى ملجاء و پناهگاه مردم شود.

وى با بیان اینکه پناهگاه شدن دستگاه قضایى با بخشنامه و دستورالعمل نمى‌شود، گفت: باید این احساس در مردم ایجاد شود که این پدرى مهربان است که اگر مورد ظلم قرار گرفتم و به او مراجعه کردم، حتما رفع ظلم خواهد شد. این احساس آن امر مبارکى است که باید با عملکرد‌ها اتفاق بیفتد و امیدواریم که انشاءالله سال نو تحصیلى به برکت نام مقدس اباعبدالله (ع) بر شما و اساتید محترم مبارک باشد و ما هم شاهد کارى بهتر و برتر در دانشگاه علوم قضایى باشیم.

حجت‌الاسلام رئیسى در پایان از حجت‌الاسلام والمسلمین امینى، دکتر شریعت باقرى و سایرین قدردانى کرد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۱۱۱۶۶۱۲:۴۲:۵۴ ۱۳۹۸/۷/۶
جناب آقای رییسی لطفاً تحولی در بخش بازرسی نفت و گاز بازرسی کل کشور ایجاد کنید معمولا در جهت بهبود کارایی و خدای ناکرده موارد متعدد دیگر که در این کشور زمینه اش کم نیست در واحد های نظارتی روال است که نفرات بازرسی بخصوص بخش هایی که با مبالغ بالا ی فساد سرو کار دارند بایستی تغییرات و تحول ،دوره ای اعمال و تغییراتی اساسی داده شوند تا خدای ناکرده تطابق یا لغزشی در قبال فساد انجام نشود این موارد در جهت بازدارندگی در قبال فساد معمول است واحد نفت و گاز بازرسی کل کشور .. وبسیار دارای ضعف عملکرد است و بیشتر با افشاگر فساد برخورد میکنند تا اداره یا شرکت دولتی فساد گر
نعمت الله جوکارنامیوندی۱۱۱۱۲۵۲۱۳:۳۴:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۶
امیدوارم که بتوانید ضمن حفظ استقلال قوه قضاییه وقضات این نهادرا پاسخگو وقضات را نیز مسوول وپاسخگو واخلاقی کنید .
ناشناس۱۱۱۱۲۷۹۱۳:۴۸:۳۶ ۱۳۹۸/۷/۶
جناب آقای رئیسی سلام علیکم دارا بودن هوش بالا، بسیار مهمتر از دانستن مغشوش چند ماده قانون است. تعدادی از قضات اساسا قادر به شناخت موضوع نیستند و چون موضوع را نمیفهمند، عملا کمک به ظالم میکنند اهمیت هوش را دست کم نگیرید.
ناشناس۱۱۱۱۶۵۵۱۸:۲۸:۲۲ ۱۳۹۸/۷/۶
قضات عزیز قبل از ورود به حرفه قضات اگر چند روزی در داخل زندان بعنوان دوره آموزشی بگذرانند ملاحظه میفرمایند وضعیت زندانی و خانواده شان و اینه یکروز زندگی در داخل زندان یک عمر میگذرد
رامین۱۱۱۱۷۱۰۲۰:۰۱:۳۶ ۱۳۹۸/۷/۶
.. قاضی که برای کسی که کارش تو دادسرا امروز و فردا شده و طرف یهو قاطی کرده گفته چرا کار من رو راه نمیندازین حکم زندان بریده بنده خدا او طرف سابقه که نداشته هیچ ۱۵ سال مهندس این مملکته (خودم رو میگم) بعد از این دوستان قاضی انتظار شخصیت شناسی داریم
ناشناس۱۱۱۱۷۳۵۲۰:۳۲:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۶
البته قاضی نباید فریب ریش و پینه‌ی روی پیشانی و چادرهای نیرنگ و ریا را بخورد با مجرمان فزیبکار و ریاکار شدیدتر باید برخورد کرد

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 4. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 5. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 7. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 8. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 9. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 10. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 11. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 12. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 13. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 14. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 16. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 17. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

 18. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 19. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 20. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 21. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 22. غیزانیه از نمای نزدیک

 23. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 24. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

 25. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

آخرین عناوین