نشنال اینترست: هیچ شرکتی از اینستکس استفاده نمی‌کند

گروه جهان الف،   3980704105

مهر: سایت تحلیلی نشنال اینترست اخیرا مقاله ای با قلم «سام دننی» منتشر نموده که نویسنده آن معتقد است: خروج امریکا از برجام و اعمال تحریم های یک جانبه امریکا علیه ایران باعث ایجاد شکاف میان اتحادیه اروپا و ایالات متحده شده است.

متن کامل مقاله در ادامه آمده است.

بسیاری از متحدین ایالات متحده امریکا با ارزیابی واشنگتن از دیکتاتور خطرناک «صدام حسین» در سال ۲۰۰۳ موافقت کردند اما برخی از آنها مانند فرانسه و آلمان، با استفاده از نیروی نظامی برای حل مسئله مخالف بودند. این اختلاف نشان دهنده  کاهش چشمگیر روابط بین اتحادیه اروپا و امریکا بود. در حال حاضر همانطور که تنش ها بین امریکا و ایران افزایش می یابد، واشنگتن شکاف جدی دیگری با متحدان اروپایی خود تجربه می کند، موردی که می تواند به قدرت مالی ایالات متحده امریکا در سطح جهانی آسیب زند.

حمله به عراق منجر به ایجاد بحران در روابط اتحادیه اروپا - واشنگتن شد زیرا فرانسه و آلمان به شدت مخالف استفاده از زور برای جلوگیری از دستیابی عراق به سلاح های کشتار جمعی بودند. در عوض، آنها به دنبال استفاده از دیپلماسی بودند و شواهد توسعه سلاح های کشتار جمعی توسط عراق را زیر سوال بردند این در حالی است که  ایالات متحده امریکا ادعا می کرد ایجاد یک دولت دموکراتیک منجر به شکوفایی دموکراسی در منطقه خواهد شد.

در نتیجه روایتی از خیانت فرانسه و آلمان در ایالات متحده امریکا گسترش یافت و حمایت اروپا از رهبری ایالات متحده در صحنه جهانی کاهش یافت. در آن زمان، تهاجم  به عراق بین کشور های اروپایی شکاف ایجاد کرد. با گذشت شانزده سال  از حمله به عراق، اکنون اروپایی ها به اتفاق آراء حمله نظامی علیه ایران را اشتباه بزرگ یکجانبه گرایی ایالات متحده امریکا می دانند.

 ایالات متحده امریکا، اتحادیه اروپا و ایران از قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا در سال ۲۰۱۶ تاکنون در حال مشاجره و چانه زنی هستند. اما اقدام اخیر ایران جهت نقض برجام و ضبط تانکرهای نفتی انگلیس در خلیج فارس همراه با اعزام سربازان آمریکایی برای اولین بار از زمان جنگ عراق به عربستان سعودی تنش های بین اتحادیه اروپا و واشنگتن را بیش از پیش افزایش داده است.

به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶، دونالد ترامپ به طور مکرر از برجام که در زمان دولت اوباما به امضاء رسیده بود، انتقاد کرد تا از تولید سلاح هسته ای توسط ایران جلوگیری کند. او ادعاهای جمهوریخواهان مبنی بر اینکه توافق نامه  هسته ای ایران بسیار محدود بوده و به اندازه کافی محکم نیست را بارها تکرار کرد این در حالی است که از نظر اروپایی ها برجام موفقیت آمیز بود.

اعلامیه رئیس جمهور ترامپ در تاریخ ۸ مه ۲۰۱۸ مبنی بر اینکه ایالات متحده امریکا رسماً از برجام خارج می شود و تحریم های گسترده اقتصادی یک جانبه را مجدداً علیه ایران اعمال می کند توسط توسط فرانسه، آلمان، انگلیس، چین و روسیه که عزم خود را برای پایبندی به توافق اعلام کرده بودند، مورد انتقاد قرار گرفت.

در طی یک سال گذشته واشنگتن تلاش نموده ایران را به شدت تحریم و تحت فشار قرار دهد این در حالی است که اتحادیه اروپا سعی نموده برجام را نجات دهد.

تقریبا بلافاصله پس از خروج ایالات متحده امریکا از برجام، وزیر دارایی فرانسه به دنبال یافتن راه هایی جهت دور زدن تحریم های ایالات متحده بود و نشان داد که اتحادیه اروپا می تواند از قانون مسدود ساز برای حمایت از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های ثانویه ایالات متحده استفاده کند. در اوت سال ۲۰۱۸، وزیر خارجه آلمان «هایکو ماس» از ایجاد مکانیسم پرداخت اروپایی مشابه سیستم ارتباطات مالی بین بانکی در سراسر جهان (سوئیفت) جهت تجارت با ایران حمایت کرد.  

در سپتامبر ۲۰۱۸، «فدریکا موگرینی» نماینده عالی اروپا در سیاست خارجی، از ایجاد کانال SPV خبر داد که به شرکتهای اروپایی اجازه می داد از تحریم های آمریکا دور شوند و تجارت خود را با ایران به امید حفظ برجام ادامه دهند. کمیسیون اروپا نیز در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ اقداماتی جهت افزایش نقش یورو در پرداخت های جهانی پیشنهاد داد.

مسلماً، شرکتهای اروپایی علیرغم پیشنهاد قانون مسدود ساز اتحادیه اروپا از تحریم های آمریکا تبعیت کرده اند. صدراعظم آنگلا مرکل پیشنهاد «ماس»  را رد نموده چرا که برنامه اینتسکس تا حد زیادی نمادین است و هیچ شرکتی از آن استفاده نمی کند.

اما اینکه این اقدامات در وهله اول پیشنهاد شده از اهمیت بالایی برخوردار است و تحریم های آمریکا علیه ایران بر منافع تجاری و امنیتی اروپا تأثیر زیادی گذاشته است. مقایسه هایی بین بحران فعلی با ایران و جنگ عراق انجام شده اما خطر اختلاف و شکاف اروپا و امریکا بر سر ایران بسیار بزرگتر از اختلاف و شکاف آنها در مورد جنگ عراق است.

ایجاد یک معماری مالی جایگزین می تواند منجر به بالکانیزه شدن مالی در امتداد خطوط سیاسی شود. در نتیجه، کشورهایی که مخالف سیاست های ایالات متحده هستند، بسیار راحت تر می توانند تحریم های واشنگتن را دور بزنند. از این بدتر، معماری اقتصادی بالکانیزه شده می تواند مشکلات بیشتری را در ارائه پاسخ های هماهنگ به بحران های مالی جهانی آینده ایجاد کند.

بنابراین می توان گفت شکاف فعلی بین امریکا و اروپا بر سر تهران می تواند نشان از دوره ای جدید و ناپایدار در سیاست جهانی باشد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

  2. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

  3. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

  4. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

  5. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

  6. همتی: تلاش بانک مرکزی "تأمین ثبات و آرامش بازارهای پول و ارز" است

  7. روحانی: کرونا نباید به سلاح دشمنان برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید تبدیل شود/ آمریکا به فکر هزاران کشته آنفلوآنزا در کشور خودشان باشد/ هیچ تصمیمی برای قرنطینه مطرح نیست

  8. بیانیه دولت و ادامه ماجرای FATF/ امیدواری کرباسچی به نمایندگان جوان مجلس یازدهم/ برنامه اصولگرایان برای تعامل با دولت در مجلس آینده چیست؟

  9. ترکیه در سوریه چه می خواهد؟

  10. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۱۳۹ نفر افزایش یافت/ شمار فوت‌شدگان به ۱۹ نفر رسید

  11. ربیعی: علائم کرونا ندارم؛ برای احتیاط تست دادم

  12. ضدعفونی شهر ووهان چین با امکانات ویژه

  13. کمبود امکانات برای مقابله با کرونا در امریکا 

  14. نشریه محافظه کاران آمریکایی: دروغ گویی بولتون ایران وآمریکا را در آستانه جنگ قرار داد

  15. نامه میرسلیم به نمایندگان مجلس: بی‌برنامگی و زدوبند در مجلس یازدهم جایی نخواهد داشت

  16. بیانیه دولت درباره تصمیم FATF در مورد ایران

  17. ما و کسانی که به مجلس می‌فرستیم...

  پربحث‌های هفته

  1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

  2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

  3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

  4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

  5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

  6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

  7. کمترین میزان مشارکت در انتخابات مجلس مربوط به کدام دولت‌هاست؟

  8. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

  9. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

  10. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

  11. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

  12. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

  13. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

  14. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

  15. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

  16. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

  17. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

  18. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

  19. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

  20. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

  21. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

  22. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

  23. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

  24. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

  25. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

  آخرین عناوین