حسین شریعتمداری: آقای روحانی دست مریزاد!

گروه سیاسی الف،   3980704013 ۳۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

بعد از بیانیه مشترک خصمانه و اهانت‌آمیز سه کشور اروپایی، ملاقات آقای روحانی با آنان و قهقهه و... شایسته و در شأن رئیس‌جمهور ایران نبود ولی سخنان دیروز رئیس جمهور در صحن مجمع عمومی سازمان ملل نشان داد که تیر مسموم اروپایی‌ها به سنگ خورده است.

حسین شریعتمداری: آقای روحانی دست مریزاد!

به گزارش الف، «حسین شریعتمداری» در سرمقاله شماره امروز روزنامه «کیهان» نوشت: دیروز، رئیس‌جمهور کشورمان زبان گویای مردم پاکباخته ایران اسلامی بود که در مجمع عمومی سازمان ملل به سخن ایستاده بود. عزت و حکمت و مصلحت را به هم آمیخته و تابلوی واقع‌نمایی از باید‌ها و نبایدهای پیش روی انقلاب اسلامی را در مقابل چشم جهانیان آویخته بود، سخنش را پس از نام خدا، با یاد حسین بن علی‌(ع) و ‌اشاره به حق‌طلبی و ظلم‌ستیزی سالار شهیدان آغاز کرد و به روان پاک «همه حق‌طلبانی که با تحمّلِ همه سختی‌ها، برای احقاق حقوق خود مبارزه می‌کنند» و تمامی «شهدای مظلوم بمباران‌ها و اقدامات تروریستی در یمن، سوریه، فلسطینِ‌اشغالی، افغانستان، عراق و دیگر کشورهای جهان» درود فرستاد. مطلع سخن ایشان، مرز روشن و پُر رنگی بود که میان آوردگاه چهل ساله ایران اسلامی و اردوگاه حرامیان آمریکایی و اراذل غربی و عبری و عربی کشیده می‌شد. روحانی بعد از این مرزبندی به روشنگری افشاگرانه درباره هویت ضد انسانی آمریکا و متحدانش پرداخت.
«دولت آمریکا با اعمال تحریم‌های فرامرزی و تهدید دیگر ملت‌ها، تلاش کرده ایران را از مزایای حضور در اقتصاد جهانی محروم کند و با سوءاستفاده از نظام بانکی، به راهزنی بین‌المللی دست زده است». رئیس‌جمهور کشورمان در ادامه سخنان خود ضمن برشمردن جنایات آمریکا و متحدانش که سخنی از ژرفای دل همه مردم ایران بود، با شجاعتی درخور تحسین اعلام کرد «ملت ایران هرگز این جنایت‌ها و این جنایت‌کاران را نه فراموش می‌کند و نه می‌بخشد». ایشان از یکسو با‌اشاره به یک واقعیت ملموس و محسوس، توان نظامی آمریکا را به چالش جدی کشیده و آن را در حد و اندازه یک لاف گزاف پائین کشید. آنجا که گفت: «آمریکا پس از ۱۸ سال نتوانست اقدامات تروریستی را کاهش دهد». رئیس‌جمهور کشورمان از حضور آمریکا در منطقه با عنوان دخالت‌های بیجا و جنایتکارانه یاد کرد و در همان حال، آمریکا را حقیر‌تر و کوچکتر از آن دانست که قدرت حل مسائل منطقه را داشته باشد. ایشان سپس به تحقیر آمریکا روی آورده و تلویحاً این دولت را حامی تروریست‌ها معرفی کرد و گفت: «امنیت در خلیج‌فارس و ثبات در خاورمیانه، را باید در درون خاورمیانه جست‌وجو کرد و نه در بیرون آن. مسائل منطقه، بزرگ‌تر و مهم‌تر از آن است که آمریکا از عهدۀ آن برآید. دولتی که نتوانسته مسئله افغانستان و عراق و سوریه را حل کند و  بانی افراطی‌گری، طالبانی‌گری و داعشی‌گری بوده ‌است؛ هرگز قادر به حل معضلات پیچیده‌تر نخواهد بود».
در طول چند هفته گذشته و مخصوصاً طی دو روز اخیر که آقای روحانی و هیئت همراه ایشان در نیویورک به سر می‌بردند، سران سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان و سران برخی کشورهای دیگر، در ملاقات‌های جداگانه و نیز ملاقات مشترک با جناب روحانی از ایشان با جدیت و اصرار خواسته بودند به مذاکره‌ای حتی در حد و اندازه یک دیدار کوتاه و یا دیداری در حال عبور از کریدورهای سازمان ملل با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا موافقت کند. اگرچه هنوز بر این باوریم که بعد از بیانیه مشترک خصمانه و اهانت‌آمیز سه کشور اروپایی، ملاقات آقای روحانی با آنان و قهقهه و... شایسته و در شأن رئیس‌جمهور ایران نبود و اهانت به مردم این مرز و بوم تلقی می‌شد ولی سخنان دیروز آقای روحانی در صحن مجمع عمومی سازمان ملل نشان داد که تیر مسموم اروپایی‌ها به سنگ خورده است. آنجا که خطاب به آنان اظهار داشت: «ما را به مذاکره می‌خوانند؛ در حالی که خود از مذاکره گریزانند. ما با  همین دولت فعلی آمریکا بر سر میز 1+5 در گفت‌وگو بودیم؛ اما آنها بر عهدِ سلفِ خویش، خط بطلان کشیدند. من به نمایندگی از ملت و کشورم، اعلام می‌کنم که: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم، «نه» می‌باشد. دولت و ملت ایران، یک سال و نیم زیر شدیدترین تحریم‌ها، استقامت‌کرده ‌است و هرگز با دشمنی که می‌خواهد با سلاح  فقر، فشار و تحریم، ایران را به تسلیم وادارد مذاکره نخواهد کرد.
اگر پاسخ آری می‌خواهید همان‌طور که رهبر معظم انقلاب اعلام کرده‌اند، تنها راه برای گفت‌وگو، بازگشت به تعهدات است. اگر نسبت به اسم برجام حساسیت دارید، به رسمِ آن بازگردید و به چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، متعهد باشید. تحریم‌ها را متوقف کنید تا راه گفت‌وگو باز شود».
آقای روحانی در بخش دیگری از سخنان دیروز خود با کنایه‌ای هرچند دوپهلو، ولی به‌گونه‌ای که برای حریف قابل فهم بود، به بستن تنگه هرمز و دکترین «صدور نفت از خلیج‌فارس برای همه یا هیچکس نیز ‌اشاره کرد. به این فراز از سخنان ایشان توجه کنید. اگر این فراز را به زبان دیپلماتیک ترجمه کنید، نکته یاد شده را به وضوح در آن خواهید یافت» دکترین امنیتی جمهوری اسلامی ایران حفظ صلح و ثبات در خلیج‌فارس و تامین آزادی و امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز است. حوادث اخیر، این امنیت را به شکل جدی در خطر قرار داده است. امنیت و صلح در خلیج‌فارس، دریای عمان و تنگه هرمز را با مشارکت کشورهای این منطقه می‌توان تأمین کرد و جریان آزاد نفت و سایر منابع انرژی را تضمین نمود و تاکید می‌کنند: «به شرط آنکه امنیت را چتری فراگیر در همه حوزه‌ها برای تمامی کشورها بدانیم» و در ادامه می‌افزاید: «تشکیلِ هرگونه ائتلاف امنیتی، تحت هر عنوان در منطقه، با محوریت و فرماندهی نیروهای خارجی، مصداق بارز مداخله در امور منطقه است. رویکرد امنیتی‌سازیِ دریانوردی در تناقض با حق دریانوردیِ آزاد و حق توسعه، و باعث تشدیدِ تنش و پیچیده‌تر شدنِ شرایط شده و صلح، امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌نماید».
آقای روحانی در سخنان دیروز خود توضیح مختصر ولی گویا و روشنگری از سرنوشت کنونی برجام نیز ارائه می‌دهد که هرچند نکات ناگفته دیگری هم دارد اما حقانیت ایران اسلامی را در مقابل بدعهدی آمریکا و ناتوانی و دنباله‌روی و گوش به فرمانی اروپا در برابر آمریکا را به‌نمایش می‌گذارد. ایشان در این خصوص می‌گویند: «رویکردِ دولتِ کنونی آمریکا نسبت به برجام، نه تنها نقضِ قطعنامه 2231، بلکه تجاوز به حاکمیت و استقلالِ سیاسی و اقتصادی کلیه کشورهای جهان است.
ایران با وجود خروج آمریکا از برجام  تا یک سال، همچنان نسبت به اجرای تمامی تعهدات هسته‌ای خود وفق برجام، وفادار بوده است. ما به احترامِ قطعنامه شورایِ امنیت، به اروپا فرصت دادیم تا به تعهدات یازده‌گانه خود برای جبران خروجِ آمریکا عمل‌کند ولی متاسفانه فقط حرفهای زیبایی شنیدیم و شاهد اقدام مؤثری نبودیم. اینک بر همگان ثابت شده ‌است که آمریکا به تعهدات خود پشت می‌کند و اروپا از اجرای تعهداتش ناتوان است. ما حتی در اجرای بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، راهبردِ گام به گام را در پیش گرفتیم، و هنوز بر عهد خود به برجام، برجا مانده‌ایم، اما صبر ایران هم حدی دارد؛ وقتی آمریکا قطعنامه سازمان ملل متحد را حرمت نمی‌گذارد، وقتی اروپا ناتوانی خود را به نمایش می‌گذارد، تنها راه، تکیه بر عزت، غرور و اقتدار ملی است».
و بالاخره، سخنان دیروز آقای روحانی با برخی از دیدگاه‌های قبلی ایشان و نگاه بارها اعلام شده جمعی از مدعیان اصلاحات و کارگزارانی‌ها و شماری از اطرافیان وی که بعضا به فتنه آمریکایی- اسرائیلی ۸۸ آلوده‌اند، تفاوت جدی و فاصله‌ای پُر ناشدنی دارد و حاکی از آن است که جناب روحانی با دیدگاه‌ها و بینش و منش‌های یاد شده مرزبندی کرده و فاصله گرفته‌اند و این امیدواری را پدید آورده است که به لطف خدای منّان و گره‌گشا، این مسیر آنگونه که دیروز در سخنان ایشان بروز یافته بود ادامه یابد و برخی مشاوران  از کنار جناب‌شان دور بمانند!... و آخر دعوانا أَنِ الْحَمْدُ لِله رَبِّ الْعالَمِین.
...آقای روحانی، دست مریزاد!

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

امید۱۱۰۸۶۱۶۰۱:۳۵:۰۳ ۱۳۹۸/۷/۴
بسم الله الرحمن الرحیم چقدر به وضوح می توان حقارت را در چشمان آمریکا و اروپا که برای یک عکس التماس می کنند دید .
س.علی۱۱۰۸۶۲۱۰۱:۴۵:۳۵ ۱۳۹۸/۷/۴
چه عجب یه بار حاج حسین راضی بود.
ناشناس۱۱۰۹۲۲۳۱۲:۳۶:۲۶ ۱۳۹۸/۷/۴
کار خوب قابل تقدیر و عمل اشتباه قابل انتقاد است . واقعا دم روحانی و ظریف گرم .
ناشناس۱۱۰۸۶۲۲۰۱:۴۶:۵۲ ۱۳۹۸/۷/۴
امثال شریعتمداری با شعار و موشک عامل تحریم مردم هستن
ناشناس۱۱۰۹۴۲۴۱۵:۰۴:۱۰ ۱۳۹۸/۷/۴
بررررررررررررررو عامو ....دلت الکی خوشه یه بچه کودکستانی هم عامل تحریم ها رو میدونه ....تا کی سرتون رو می خواهید زیر برف بکنید؟؟؟؟
ناشناس۱۱۰۹۵۱۹۱۶:۲۳:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۴
موشک نداشتیم که شما ها باید الان کفش امریکایی ها رو واکس میزدی
ناشناس۱۱۰۹۶۰۹۱۸:۱۵:۲۶ ۱۳۹۸/۷/۴
آره امریکاییها خیلی انسان‌دوست هستند چون ما خیلی اهل جنایت و کشتار مردم کشورهای دیگر هستیم ما را تحریم کردند !!!
سالم۱۱۰۸۶۳۶۰۲:۲۵:۱۸ ۱۳۹۸/۷/۴
چه عجب بالاخره آقای حاج حسین شریعتمداری برای یک بار هم که شده قبول کرد که آقای روحانی خواهان مذاکره نیست و امیدوارم بعد از این هم مدام به طعنه نگویند که رئیس جمهور خواهان مذاکره هست
ناشناس۱۱۰۸۶۳۸۰۲:۲۵:۵۲ ۱۳۹۸/۷/۴
حسین جان اندکی صبر این رییس جمهور ما استاد است در چرخش 180 درجه ای
رضا۱۱۰۸۶۴۵۰۲:۴۱:۴۹ ۱۳۹۸/۷/۴
بالاخره حاج حسین هم قبول کردند نباید جلو تر از رهبری حرکت کرد. خدا را شکر.
ناشناس۱۱۰۸۶۸۲۰۶:۴۶:۵۳ ۱۳۹۸/۷/۴
آقای روحانی کار خود را بلد است خوب است حاج حسین دچار توهم نشود
ناشناس۱۱۰۹۲۳۹۱۲:۴۳:۴۵ ۱۳۹۸/۷/۴
کارشو بلده که دلار ۱۲ تومنه!
ناشناس۱۱۰۸۶۸۷۰۷:۱۵:۴۱ ۱۳۹۸/۷/۴
ائتلاف تمام عیار روحانی با کیهان را تبریک می گوئیم. روحانی جدا مچکریم. به همین سادگی!
ناشناس۱۱۰۸۶۸۹۰۷:۱۶:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۴
سفر ایشان به امریکا چه دستاوردی برای مردم و کشور داشته . ایشان که نمیخواست مذاکره کنه .
ناشناس۱۱۰۸۷۰۵۰۷:۲۴:۴۹ ۱۳۹۸/۷/۴
وای به حال روحانی که شریعتمداری ازش تعریف کنه
مهندس جنت شهری۱۱۰۸۷۱۵۰۷:۴۰:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۴
این سخنرانی را همان کسانی نوشتند که جلسات با سران اروپا را برنامه ریزی کردند...
ناشناس۱۱۰۸۷۶۶۰۸:۲۰:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۴
روی حرفی که شریعتمداری را خوشحال کند باید کمی فکر کرد.
ناشناس۱۱۰۹۲۵۵۱۲:۵۱:۰۴ ۱۳۹۸/۷/۴
چرا واقعا... اگه امثال زیباکلام خوشحال بشن خوبه! تا حالا چه خیری از زیباکلام ها نصیب مردم شده؟
ناشناس۱۱۰۸۷۸۱۰۸:۳۱:۱۱ ۱۳۹۸/۷/۴
چه دست مریزاد ی، مگه تحریم ها رفع میشه؟ با این حرفها که بدتر می‌شود، بترسید از فاجعه ای جبران ناپذیر.
ناشناس۱۱۰۸۸۱۵۰۸:۴۶:۱۳ ۱۳۹۸/۷/۴
حاج حسین یک دونه ای...
ناشناس۱۱۰۸۸۷۴۰۹:۱۲:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۴
آزاد اندیشی گوهری است که هر کسی لیاقت داشتن آن را ندارد آقای شریعتمداری دست مریزاد
بازنشسته۱۱۰۸۹۰۸۰۹:۳۲:۳۳ ۱۳۹۸/۷/۴
شریعتمداری گرامی کمرمون زیربارگرانی وبدبختی شکست !
ناشناس۱۱۰۹۳۴۷۱۳:۵۲:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۴
باشه ! چشم ! حتما ! آقای حسین شریعتداری همین فردا ! وزرای بی کفایت رو عزل می کنند !
ناشناس۱۱۰۸۹۱۹۰۹:۳۷:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۴
حق با شریعتمداری است
ناشناس۱۱۰۸۹۸۵۱۰:۲۷:۰۹ ۱۳۹۸/۷/۴
آقای شریعمتداری کیهان با این مقاله نشان دادند که انسان منصفی هستند
ناشناس۱۱۰۹۰۱۲۱۰:۴۱:۳۰ ۱۳۹۸/۷/۴
البته ماهم به حاج حسین میگم چه عجب دست مریزاد
ناشناس۱۱۰۹۰۱۵۱۰:۴۱:۴۹ ۱۳۹۸/۷/۴
تنها کسی که از سخنرانی روحانی به نمایندگی از ملت ایران از وی حمایت کرده!!!!
ناشناس۱۱۰۹۲۵۰۱۲:۴۸:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۴
دقیقا کدوم جمله روحانی توی سازمان ملل بی ربط یا دروغ بود؟!!!
ناشناس۱۱۰۹۱۷۰۱۲:۱۲:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۴
همین که شریعتمداری راضی شد ما هم راضی هستیم
ناشناس۱۱۰۹۲۳۰۱۲:۳۸:۴۵ ۱۳۹۸/۷/۴
من رئیس جمهور بودم بمب اتم می ساختم فقط اینطوری دست از سر ما بر می دارن
ناشناس۱۱۰۹۶۲۶۱۸:۳۵:۱۴ ۱۳۹۸/۷/۴
حاج حسین آقا یا آنچنان باش که مینمایی یا آنچنان نمای که هستی
ناشناس۱۱۰۹۶۲۷۱۸:۳۵:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۴
با حمایت حاج حسین , فاتحه روحانی را خواندم.
ناشناس۱۱۰۹۷۳۲۲۱:۴۹:۲۶ ۱۳۹۸/۷/۴
افرین اقای شریعتمداری مگه اینکه تو یک کاری کنی جنگ شه نسلتون نابود شه.
ناشناس۱۱۰۹۷۹۵۲۳:۱۰:۱۲ ۱۳۹۸/۷/۴
درباره سخنرانی روحانی از مردم رای بگیرید تا سیه روی شود انکه....
ماهان۱۱۱۰۴۹۴۲۱:۳۴:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۵
روحانی می خنده چون انگلیسی بلد نیست

پربحث‌های هفته

 1. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 2. نیروگاه هسته‌ای امارات

 3. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 4. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 5. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 6. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 7. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 8. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 9. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 10. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 11. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 12. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 13. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

 14. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 15. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 16. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 17. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 18. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 19. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 20. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 21. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

 22. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

 23. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 24. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

 25. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

پربحث‌های هفته

 1. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 2. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 3. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 4. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 5. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 6. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 7. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 8. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 9. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 10. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

 11. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 12. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

 13. نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

 14. حسین شریعتمداری: با تفنگ خالی FATF تهدید نکنید

 15. ربیعی: حتی با رفتن به لیست سیاه FATF اتفاق خاصی برای اقتصاد رخ نخواهد داد/ اختصاص سهمیه بنزین نوروزی با مشکل روبرو است

 16. سکوت شورای نگهبان در قبال تاجگردون/ دعوت اصلاح طلبان از مردم برای شرکت در انتخابات/ انتقاد صادق زیباکلام از حزب کارگزاران، خاتمی، عارف و موسوی لاری

 17. انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در سراسر کشور/موسوی در پاسخ به الف: پس از پایان انتخابات و آغاز شمارش، میزان مشارکت به تدریج اعلام میشود/در حال بروز رسانی+ تصاویر و حاشیه ها

 18. کوتاهی وزارت کشور در اعلام نام انصرافی‌ها

 19. اعلام نتایج انتخابات در برخی حوزه‌ها / شهرهای بزرگ روز یکشنبه

 20. نامه مشترک حدادعادل و آقاتهرانی به مردم تهران پس از وحدت نیروهای انقلاب

 21. جلواتی: وکیل الدوله بودن مهمترین نقطه ضعف مجلس دهم

 22. چرا لیست کامل؟

 23. امیرآبادی فراهانی: تخریب را ادامه دهید افشاگری می‌کنم

 24. توافق شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و جبهه پایداری بر روی انتشار یک لیست مشترک

 25. جهانگیری: اگر اقتصاد بزرگتر شود مردم احساس رفاه بیشتر خواهند داشت/ باید اقتصاد کشور از منابع نفتی منفک شود

آخرین عناوین