تحلیل شبکه ای بی سی از دستاوردهای دیپلماتیک توخالی ترامپ

 3980703123

شبکه آمریکایی ای بی سی نیوز در تحلیلی با اشاره به سخنرانی دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل نوشت رئیس جمهور آمریکا در سومین سخنرانی اش خطاب به این مجمع، در سکوی قهرمانی ایستاد و تلاش کرد سیاست خارجی خود را مبنی بر "ابتدا آمریکا" تبلیغ کند اما مهم ترین سیاست هایش مسکوت مانده و حتی منتقدین می گویند شکست خورده است.

تحلیل شبکه ای بی سی از دستاوردهای دیپلماتیک توخالی ترامپ

به گزارش الف شبکه آمریکایی ای بی سی نیوز در تحلیلی با اشاره به سخنرانی دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل نوشت ترامپ به جای دفاع از وطن پرستان آمریکایی باید دنبال راهی برای تعامل با دیگران باشد.

این شبکه خبری تاکید کرده است مهم ترین مسایل در سیاست خارجی آمریکا که ترامپ وعده داده آنها را حل و فصل کند، اکنون بی نتیجه مانده است.


« رئیس جمهور آمریکا در سومین سخنرانی اش خطاب به این مجمع، در سکوی قهرمانی ایستاد و تلاش کرد سیاست خارجی خود را مبنی بر "ابتدا آمریکا" تبلیغ کند اما مهم ترین سیاست هایش مسکوت مانده و حتی منتقدین می گویند شکست خورده است.

این شبکه در وب سایت خود می نویسد مذاکرات هسته ای با کره شمالی، گفت و گوهای تجاری با چین، مذاکرات مستقیم با طالبان در افغانستان، تلاش برای برکناری نیکولاس مادورو در ونزئولا و فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، همگی در حالت رکود باقی مانده است و اخیرا هم نتیجه عکس داشته یا خطرات زیادی در مناطق مختلف ایجاد کرده است.

ترامپ خطاب به رهبران جهان گفت:" آمریکا آماده است همه کسانی را که درپی صلح و احترام هستند، درآغوش بگیرد. ما شریک می خواهیم نه دشمن. آمریکا می داند هرکسی می تواند جنگ افروزی کند، اما تنها باشهامت ترین ها هستند که می توانند صلح را انتخاب کنند."

اما خطر جنگ با ایران در ماههای اخیر در بالاترین حد خود قرار دارد، کره شمالی همچنان برنامه های هسته ای و موشک های بالستیک خود را ادامه داده، طالبان همچنان به نیروهای آمریکایی و افغان حمله می کند و مادورو هم در ونزوئلا در مسند قدرت قرار دارد.

"ند پرایس" یک مقام سابق امنیت ملی آمریکا در سازمان سی آی ای در دولت اوباما، می گوید:" تمام دنیا توقع داشتند که ما از دستاوردهایمان بگوییم، اما آنچه گفته شد همگی دستاوردهای توخالی دیپلماتیک بودند؛ تازه اگر بتوان آنها را اینگونه خطاب کرد."

وی که هم اکنون مدیر امور سیاسی گروه اقدام امنیت ملی است، می افزاید:" ترامپ عادت دارد به جای آنکه از تلاش هایش به عنوان کاری ادامه دار یاد کند، آنها را در پوشش موفقیت های زودهنگام ارائه کند." 

 از زمان خروج ترامپ از توافق هسته ای ایران در سال 2018، ایران با حمله به تانکرهای نفتی، متوقف کردن کشتی های تجاری، سرنگون کردن پهباد آمریکایی و حمله به تاسیسات نفتی عربستان، در منطقه ناآرامی ایجاد کرده است.

مقامات آمریکایی میگویند هدف از پویش "فشار حداکثری" دولت، کشاندن ایران به میز مذاکره است اما حداقل تاکنون رهبران ایران گفته اند تنها زمانی با مقامات آمریکایی دیدار می کنند که تحریم های واشنگتن کاهش یابد. در همین حال حملات ایران، متحدان و شرکای آمریکا را در اروپا و خاورمیانه نگران کرده است اما نزدیکان ارشد ترامپ از جمله مایک پومپئو وزیرخارجه اش گفته اند شواهد نشان می دهد پویش ترامپ جواب می دهد و اینکه باید فرصت بیشتری به آن داد.

ترامپ در نخستین سخنرانی اش در مجمع عمومی از عنوانِ معروفش برای اشاره به کیم جونگ اون رهبر کره شمالی استفاده کرد و گفت:" مرد موشکی در مسیر خودکشی است." سخنانی که برخی دیپلمات های را شوکه کرد. اما امسال از مساله کره شمالی به عنوان "دیپلماسی برجسته" یاد کرده است. ولی برخی از آن تلاش ها تاکنون بی نتیجه بوده است . تقریبا سه ماه بعد از مذاکرات سطح بالای دو کشور در منطقه حائل دو کره در ژوئن گذشته، مذاکرات مقامات ارشد دو کشور برگزار نشده است. گرچه در نشست امسال مجمع عمومی، استفان بیگان نماینده  ویژه آمریکا و مذاکره کننده ارشد آن حضور دارد، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است هیچ مذاکره ی با کره ای ها – که حتی وزیر خارجه شان را به نیویورک اعزام نکرده اند – صورت نخواهد گرفت.

کیم هم از معلق ماندن این دیپلماسی استفاده کرده و در حال خرید زمان برای گسترش تسلیحات اتمی و همچنین برنامه موشکی خود است.

سخنرانی ترامپ همچنین به افغانستان اشاره داشت، از جمله مذاکره با طالبان:" ما هرگز  تلاش خود را برای تحقق صلح متوقف نمی کنیم." اما ترامپ به تازگی این مذاکرات را "مرده" اعلام کرده است آن هم بعد از دعوت وی از طالبان به کمپ دیوید. از آن زمان مقامات آمریکا و افغان در حالت بلاتکلیفی بوده اند و مشخص نیست که آیا این روند دیپلماتیک ادامه خواهد یافت یا خیر.

دولت ترامپ از سیاست هایش در ونزئولا به صورت گسترده حمایت می کند اما 9 ماه پس از آنکه نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا را غیرقانونی خواند، تلاش برای برکناری او موفق نبوده است. مادورو، آسوده خاطر از حمایت رهبران نظامی روسیه و کوبا، حتی بدون ترس از وقوع کودتا این هفته به مسکو می رود و قرار است با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هم دیدار کند.

در هفته های اول پس از به رسمیت شناختن خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا بود که مقامات آمریکایی از جمله پومپئو گفتند مادورو تا چند هفته دیگر در قدرت باقی خواهد ماند. در آغاز ناآرامی های ونزوئلا در آوریل، پومپئو گفت مادورو در هواپیما نشسته و آمده است کشور را ترک کند. اما این رهبر قوی همچنان هیچ علامتی برای خروج از کشور از خود  نشان نمی دهد، حتی به رغم تحریم های جدید کشورهای آمریکای لاتین و فشار رو به فزون آمریکا.

برخی دست اندرکاران امور سیاسی از ترامپ خواسته اند به جای برجسته کردن مساله ملی گرایان در سخنرانی خود در مجمع عمومی، سراغ جامعه جهانی برود تا این پویش های خود را تقویت کند.

ریچارد هاس، رئیس شورای روابط خارجی آمریکا که در دو دولت بوش حضور داشت، می گوید سخنرانی ترامپ عاری از "هرگونه دیدگاهی برای اقدام جمعی علیه تهدیدات بین المللی بود. ترامپ مدعی است که آینده به وطن پرستان و نه طرفداران جهان شمولی متعلق است. اما وطن پرستان باهوش درمی یابند که آینده آمریکا بسیار بدتر خواهد بود مگر آنکه واشنگتن راهی بیابد تا با دیگران برای مقابله با تغییرات آب و هوایی، بیماری ها، تروریسم و سایر تهدیدات جهانی، همکاری کند." »

پربحث‌های دیروز

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 3. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 4. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 5. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 6. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 7. تایید اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم؛ رد «تاجگردون و دلخوش» در مرحله اول/ «زاکانی و پیرهادی» تایید شدند

 8. واشنگتن: ایران و روسیه در ناآرامی‌های آمریکا دست دارند

 9. تهدید نماینده تهران بعد از اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون

 10. ابلاغ دستورالعمل قیمتی ۸ خودروی دیگر ایران خودرو؛ افزایش قیمت از ۴ تا ۴۸ درصد

 11. حمله ماشین پلیس آمریکا به معترضان

 12. پرورش الاغ

 13. چه کسانی قیمت پراید را تا ۹۰ میلیون تومان بالا بردند؟

 14. وزارت خارجه ایران خطاب به مقامات آمریکا: صدای مردم‌تان را بشنوید

 15. نظر رئیس جدید مجلس درباره مذاکره با آمریکا

 16. آخرین قیمت خودروها در بازار / پژو ۲۰۶ به ۱۱۸ میلیون رسید

 17. ادعای نماینده مجلس: به علت اعتراض به اعتبارنامه «تاجگردون»‌ تهدید مسلحانه شده‌ام

 18. جلسه علنی مجلس شورای اسلامی - ۱۱ خرداد

 19. قالیباف: مجلس یازدهم بنای تقابل و مچگیری ندارد/ قوه مقننه پیگیر حقوق مردم است/ ۴ رویکرد تحول در مجلس؛ شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و کارآمدسازی

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. قانون، قاتل رومینا!؟

 3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 4. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 5. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 6. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 7. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 8. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 9. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 10. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 11. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 12. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 13. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 14. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 15. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 16. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 17. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 18. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 19. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 20. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 21. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 22. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 23. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 24. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 25. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

آخرین عناوین