پشت‌پرده دخالت رئیس‌جمهور در سانسور آمارهای بانک مرکزی

گروه اقتصادی الف،   3980702159 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

سانسور آمارهای بانک مرکزی درحالی با دستور رئیس‌جمهور از آذر سال قبل آغاز شده و همچنان ادامه دارد که معمولاً آمارهای این بانک تفاوت آشکار با مرکز آمار داشت.

پشت‌پرده دخالت رئیس‌جمهور در سانسور آمارهای بانک مرکزی

به گزارش تسنیم، رشد افسارگسیخته قیمت‌ها در کشور طی سال‌های قبل موجب شد تا بانک مرکزی هم برای انتشار آمارهای مربوط به شاخص‌های اقتصادی به مشکل بخورد! البته مشکل در تهیه آمار نیست بلکه مشکل در انتشار این آمارهاست که به‌تازگی رقم‌های‌شان نجومی شده است.

بعد از آنکه تورم 42 درصد آذرماه سال 97 برای دقایقی روی سایت بانک مرکزی قرار گرفت و بلافاصله برداشته شد، دیگر آماری از تورم و سایر شاخص‌های مهم اقتصادی از سوی این بانک منتشر نشد الّا آمار مربوط به مسکن و اجاره‌بها.

البته  مسئولان بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کردند: «بانک مرکزی به‌منظور بررسی‌های تخصصی و کارشناسی دوجانبه با مرکز آمار در خصوص به حداقل رساندن اختلافات آماری، نرخ تورم را بررسی و منتشر خواهد کرد».

از زمان انتشار این اطلاعیه از سوی بانک مرکزی تا امروز، 9 ماه گذشته و به‌نظر می‌رسد هنوز اختلافات آماری بانک مرکزی و مرکز آمار به حداقل نرسیده که خبری از انتشار آمارهای ماهانه تورم و اقتصادی و... در سایت رسمی این بانک نشده است.

اطلاعیه عجیب بانک مرکزی درحالی بهانه‌ای برای عدم‌انتشار آمارهای اقتصادی از سوی این بانک است که اختلاف‌های آماری بین مرکز آمار و بانک مرکزی در تمام ادوار وجود داشته و موضوع تازه‌ای هم نبوده است.

عدم‌انتشار آمارهای اقتصادی از سوی بانک مرکزی در حقیقت حرکت خلاف قانون است چراکه طبق بند پ ماده 10 قانون احکام دائمی کشور، بانک مرکزی موظف به انتشار آمارهای ماهانه تورم و رشد اقتصادی و... است.

اما علت واقعی عدم انتشار آمار از سوی بانک مرکزی، مخالفت رئیس جمهور است؛ آقای روحانی آن‌طور که محمدباقر نوبخت می‌گوید از تناقض‌های آماری بین مرکز آمار و بانک مرکزی ناراحت است.

نوبخت می‌گوید: مرکز آمار ایران دقیقاً روز اول هر ماه آمار شاخص قیمت‌ها و تورم را منتشر می‌کند و بانک مرکزی نیز با تأخیر دوسه‌روزه آمار تورم را اعلام می‌نماید که در یک ماه دو عدد ارائه می‌شود که این تفاوت قابل ملاحظه است و به‌اصطلاح آماری بسیار معنی‌دار است. مطلع باشید که این بحث در دولت بارها مطرح شده و باعث ناراحتی رئیس جمهور هم شده است، در تیم اقتصادی تصمیم‌گیری شد که آمار نرخ تورم و رشد اقتصادی صرفاً از سوی مرکز آمار ایران تهیه و اعلام شود، که متفاوت با قانون نمی‌باشد.

این اظهارات در پنجاه و نهمین جلسه شورای عالی آمار که به‌ریاست محمد باقر نوبخت به‌منظور حذف موازی‌کاری در تولید و انتشار آمارهای رسمی شاخص‌های قیمت و حساب‌های ملی (مصوب کمیسیون تخصصی شورای‌عالی آمار) برگزار شده بود، اعلام شده است؛ محتویات این جلسه که از سوی مرکز آمار منتشر شده بیانگر پشت‌پرده دستور رئیس جمهور برای عدم انتشار آمار بانک مرکزی است.

پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی در این جلسه گفته: آمار و عدم انتشار آن در اواخر دولت دهم آغاز شد و در دولت یازدهم نیز ادامه پیدا کرد و اخیراً وارد این چرخه شدیم. نگاه به موازی‌کاری چیست؟ و موازی‌کاری را چه دستگاهی انجام می‌دهد؟ واقعیت این است که یک سرمایه اجتماعی در داخل کشور است و به‌دلیل عدم انتشار، وقفه‌ای ایجاد شده است چندین نامه از دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت نیرو، شرکت‌های خصوصی و حتی سازمان‌ برنامه و بودجه کشور رسیده و گله دارند که بانک چرا تولید نمی‌کند.

قربانی همچنین تأکید کرد: بانک مرکزی از سال 1315 CPI و از سال 1338 GDP را تولید کرده است؛ بند "پ" احکام دائمی هم مصوب کرده که بانک مرکزی ارائه نماید که ما براساس قانون عمل کردیم و هیچ وقت اظهار نداشتیم که مرکز آمار ایران تولید نکند، این توصیه IMF و ماده 10 احکام دائمی می‌باشد دو سؤال مطرح است. آیا می‌توانیم این بحث تفسیر و برداشت از قانون را به رأی بگذاریم؟ مزایا و معایب آن چیست؟ و چه‌نفعی به کشور می‌رساند؟ در جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمار استدلال می‌کردند که غیر از مرکز‌ آمار ایران دستگاهی نمی‌تواند تولید و انتشار آمار انجام دهد به هر حال درست یا غلط این شکل گرفته است. بانک مرکزی اطلاعاتش کامل‌تر است اگر بند "پ" را می‌خواهید به رأی بگذاریم اشاره می‌کنم که به مذاکرات کمیسیون مجلس شورای اسلامی مراجعه کنیم.

محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و رئیس شورای‌عالی آمار در همین ارتباط اعلام کرده: در این ارتباط شاید موضوع مورد نظر به‌قدری روشن است که تکرار آن توضیح واضحات می‌باشد در دو سه سال اخیر نوعی انتقاد و تشکیک در صحت آمارهای رسمی به وجود آمده است بسیار متأسف هستیم که آمار رسمی کشور صرفاً به‌دلیل اینکه با آمار دیگری از سوی دولت متفاوت است مورد تردید و تشکیک در صحت قرار می‌گیرد.

وی تأکید کرد: مرکز آمار ایران دقیقاً روز اول هر ماه آمار شاخص قیمت‌ها و تورم را منتشر می‌کند و بانک مرکزی نیز با تأخیر دوسه‌روزه آمار تورم را اعلام می‌نماید که در یک ماه دو عدد ارائه می‌شود که این تفاوت قابل ملاحظه است و به‌اصطلاح آماری بسیار معنی‌دار است.

نوبخت گفت: مطلع باشید که این بحث در دولت بارها مطرح شده و باعث ناراحتی رئیس جمهور هم شده است، در تیم اقتصادی تصمیم‌گیری شد که آمار نرخ تورم و رشد اقتصادی صرفاً از سوی مرکز آمار ایران تهیه و اعلام شود، که متفاوت با قانون نمی‌باشد. قانون، مرکز رسمی آمار را مرکز آمار ایران می‌داند. الآن تصمیم این است که آمارهای رسمی از سوی مرکز آمار ایران تولید و اعلام شود که نافی توانایی‌ها و ظرفیت موجود بانک مرکزی، به‌عنوان یک سرمایه و قوت، نمی‌باشد.

لذا در کمیسیون تخصصی شورای‌عالی آمار مطرح شده و مورد تأیید قرار گرفته است و ما به‌دنبال مخالفت با آن نیستیم. البته این استدلال‌ها که آقای قربانی اشاره داشتند قبلاً هم توسط رؤسای بانک مرکزی فعلی و قبلی مطرح شده است. ما به‌دنبال آن نیستیم که در شورای‌عالی آمار مخالف نظر رئیس جمهور و تیم اقتصادی دولت عمل کنیم، لذا به‌نظر می‌رسد آنچه را در کمیسیون تخصصی شورای‌عالی آمار مصوب شده داشته باشیم و بنابراین بیشتر وقت شورا را روی قانون و سند نظام آماری که بسیار مهم است صرف کنیم، بنابراین مصوبات کمیسیون تخصصی را به رأی می‌گذاریم.

دهقان دهنوی معاون امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز در این جلسه گفت: مرجعیت آمارهای رسمی، مرکز آمار ایران است و یکتا بودن آن کاملاً بدیهی است. این مشخص است که در مورد بند 1 موازی‌کاری نباید داشته باشیم و اعلام آمار رسمی کشور تنها از یک مرجع باید باشد. آنچه در کمیسیون تخصصی شورای‌عالی آمار مصوب شده یک ملاحظه‌ای دارد و ما به‌عنوان اعضای شورای‌عالی آمار در مورد یکی از دارایی‌های نامشهود کشور صحبت می‌کنیم که یک سری زمانی یکی 70 سال با حدود 50 سال با جزئیات و متدولوژی خاص جمع‌آوری شده است.

وی تأکید کرد: در برخی از کشورهای پیشرفته سری زمانی 200 سال و یا حدود 300 سال وجود دارد که برای متخصصین و پژوهشگران دارایی است و مورد نیاز است. این ملاحظه هم باید باشد که چه اتفاقی برای این دارایی کشور می‌افتد و باید از این دارایی‌ها مواظبت کنیم، چرا باید تولید و انتظار را با هم‌دیگر به‌عنوان مرجعیت اعلام کنیم؟ اگر مرکز آمار ایران تولید آماری را به دستگاه دیگری بسپارد به‌معنی آن است که مرجعیت خود را از دست داده است؟ در مورد شاخص‌های تورم به‌نظر می‌رسد نه‌تنها موازی‌کاری نباشد بلکه مکمل وجود دارد، مرکز آمار اطلاعات شهرها و روستاها را اعلام می‌کند و بانک مرکزی شاخص را براساس هشتاد شهر کشور، بنابراین اطلاعات آنها اگر کنار هم قرار بگیرد مقایسه آن دانش جدیدی را حاصل خواهد کرد. در بحث شاخص‌های حسابهای ملی بانک مرکزی با تشکیلات عریض و طویلی که دارد در سطح جزئیات اطلاعات را به‌ریز تولید می‌کند، بنابراین پیشنهاد می‌کنم مصوبات را به‌گونه‌ای تنظیم نماییم که دارایی آمار از بین نرود و از این به بعد از شاخصی استفاده کنیم که سابقه آن 10 سال بیشتر نیست حتی در مورد تورم، اگر به این شکل عمل کنیم به‌نظرم هم موجب رضایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می‌شود و هم مرکز‌ آمار ایران از ظرفیت موجود استفاده کند.

نوبخت معاون رئیس جمهور در این خصوص گفت: نظر آقای دهقان به این شکل در مصوبه استفاده شود که با آنچه در کمیسیون تخصصی شورای‌عالی آمار بحث شده و ما در مورد آن رأی‌گیری می‌کنیم بانک مرکزی همچنان به تهیه حساب‌های ملی اقدام کند منتهی چون مرجع آمارهای رسمی مرکز آمار ایران است اطلاعاتش را به مرکز آمار بدهد و از آن در انتظار استفاده نماید.

حسین‌زاده رئیس مرکز آمار ایران نیز تأکید کرد: در متن قانون، مرجعیت هم تولید و هم انتشار به مرکز آمار داده شده است در ماده 10 احکام دائمی، مرجع تولید و انتشار آمارهای رسمی مرکز آمار ایران است.

نوبخت در پاسخ گفت: بله این را نفی نکردیم و قانون جای خود هست موضوع این است که بانک مرکزی به‌دلیل اینکه سالها تولید کرده ادامه بدهد و این نافی این نیست که بند الف ماده 10 احکام دائمی را نادیده می‌گیریم.

قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی نیز گفت: در بند پ ماده 10 هم گفته آمارهای تخصصی را تولید کنند، با توجه به دغدغه دولت این ملاحظات و اختلافات آماری را که وجود داشت رعایت کردیم، در بحث قانون مرکز آمار ایران، آمار رسمی کشور باشد این اشکالی ندارد و تورم و GDP را منتشر کند و بانک مرکزی در همان قالب، وقتی این حساسیت‌ها تمام شد و هر زمان دولت آمادگی داشت به‌عنوان آمار تخصصی شروع به انتشار کند.

نوبخت در ادامه بحث تأکید کرد:  تهیه، تولید و انتشار آمارها، همه با مرکز آمار ایران است اما حساب‌های ملی استثنائاً به‌دلیل این که بانک مرکزی سنوات پرسالی داشته، تهیه و ادامه دهد و به مرکز ایران ارائه کند، قانون را قرار نیست تفسیر کنیم. صراحت دارد طبق قانون، مرکز آمار ایران مرجع رسمی تهیه، اعلام و انتشار آمارهای رسمی کشور است.

 این موضوع به رأی گذاشته شد و با رأی اکثریت اعضا تصویب شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۰۶۶۳۹۲۰:۲۱:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۲
تنها راه ممکن برای شفافیت در بخش‌های مختلف ، حذف و محاکمه‌ی بی‌رحمانه و بدون مماشات و اشد مجازات دروغگویان و پنهانکاران است و بس
ناشناس۱۱۰۶۷۰۰۲۱:۰۹:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۲
روحانی را محاکمه کنید خارق العاده ترین و .. ترین آدم ممکن..

پربحث‌های دیروز

 1. شادی پس از گل متفاوت مهدی ترابی/ تنها راه نجات کشور=اطاعت از رهبری

 2. حسین فریدون زندان نرفته به مرخصی رفت!

 3. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

 4. روحانی: امسال چهارده برابر دولت های قبل زائر برای شرکت در مراسم اربعین حضور پیدا کرد

 5. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

 6. انتشار گزارشی عجیب درباره کنسرت گلزار در آمریکا

 7. آخرین خبر از حضور قالیباف در انتخابات مجلس/ عارف در سودای ریاست‌جمهوری/ حسین فریدون در زندان است

 8. تصویری از فرزند سیدحسن نصرالله در موکب اربعین

 9. علیفر دوباره جنجالی شد/سوتی‌های مکرر آقای گزارشگر!

 10. سازمان زندان ها: "فریدون" در زندان است

 11. پخش سرود ایران در سایت فدراسیون فوتبال بحرین

 12. چگونه ۱۸ میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور بر باد رفت؟

 13. ذوالنور: ظریف را تحریم کردند زیرا دیگر برایشان فایده‌ای نداشت/ ماجرای چندین جلسه گفتگو با مهدی کروبی

 14. دلایل ۸۰درصد معترضان قطع یارانه قانع کننده نبود/ آمادگی برای حذف میلیونی یارانه بگیران غیرنیازمند

 15. آيا اربعين تقاضاي عمومي براي تحقق عدالت است؟

 16. حضور قالیباف در راهپیمایی اربعین

 17. درآمد میلیاردی کردهای عراق از کجاست؟

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. شادی پس از گل متفاوت مهدی ترابی/ تنها راه نجات کشور=اطاعت از رهبری

 3. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 4. حسین فریدون زندان نرفته به مرخصی رفت!

 5. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 6. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 7. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 8. واعظی: رئیس‌جمهور تا ۱۱ شب سرکار است و به کارهای کشور می‌رسد

 9. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 10. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

 11. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

 12. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 13. باز هم اختیارات رئیس جمهور/پیشنهاد فراخوان برای تفسیر اصل ۱۱۳

 14. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

 15. روحانی: امسال چهارده برابر دولت های قبل زائر برای شرکت در مراسم اربعین حضور پیدا کرد

 16. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

 17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 18. انتشار گزارشی عجیب درباره کنسرت گلزار در آمریکا

 19. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

 20. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 21. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 22. حذف بازیگر زن سینما بعد از سفر اربعین!

 23. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

 24. ۱۰ نکته درباره نحوه بازداشت روح‌الله زم؛ او که بود و چه می‌کرد؟

 25. آخرین دفاعیات شبنم نعمت‌زاده: پدرم پدر خوبی نبود ولی برای مملکت مدیر خوبی بود/ لشگری‌پور حرف‌های راستی می‌زند و آدم را یاد بی‌بی‌سی می‌اندازد

پربحث‌های هفته

 1. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

 2. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

 3. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

 4. کدام دولت رکورددار رکود مسکن است؟

 5. وزیر صمت: واردات خودرو آزاد نمی‌شود/ در مورد وزارت بازرگانی تابع قانون هستیم

 6. افزایش قیمت خودرو راهی برای دستیابی مجدد به سود/ آخرین وضعیت بازار

 7. گوشت‌های لاکچری و ماساژ دیده، کیلویی یک میلیون تومان + تصاویر

 8. معافیت ۸۰ دلاری برای گوشی همراه مسافر حذف شد

 9. هزینه خانواده ۴ نفره در تهران چقدر است؟

 10. چگونه ۱۸ میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور بر باد رفت؟

 11. همتی: عرضه ارز در سامانه نیما بر تقاضا پیشی گرفته است

 12. بودجه حقوق کارمندان دولت در سال آینده چقدر افزایش می‌یابد؟

 13. قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران/ نرخ خانه‌های ۴۰ متری در پایتخت + نمودار

 14. دلایل ۸۰درصد معترضان قطع یارانه قانع کننده نبود/ آمادگی برای حذف میلیونی یارانه بگیران غیرنیازمند

 15. واکنش نوبخت به اعتراض مردم درباره حذف یارانه: بی‌خبر هستم

 16. حذف‌شدگان یارانه مهرماه/ پیامک ارسال می‌شود

 17. مسکن مشارکتی هدف وزارت راه را به خطر می‌اندازد/ اتمام طرح اقدام ملی تا پایان ۱۴۰۰ در هاله‌ای از ابهام

 18. وزیر صنعت: قیمت تولید شده پراید کمتر از ۴۰ میلیون است

 19. یارانه ۲۴ میلیون ایرانی قطع می‌شود

 20. رئیس‌کل بانک مرکزی‌: نرخ ارز کنترل شد‌/ شاهد ثبات در بازار هستیم

 21. صدرنشین جذب سرمایه خارجی

 22. ایرانی‌ها در تابستان ۹۸ چقدر برق مصرف کردند؟

 23. کدام خودروها جایگزین پراید و ۴۰۵ می‌شوند؟

 24. قیمت گوشت قرمز کاهش یافت + قیمت‌های جدید

 25. قیمت خانه‌های ۴۰ متری در تهران

آخرین عناوین