دو روایت از درگیری سیاسی دیروز در دانشگاه علامه طباطبایی

گروه اجتماعی الف،   3980702074 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
دو روایت از درگیری سیاسی دیروز در دانشگاه علامه طباطبایی

به گزارش خبرگزاری ها، دیروز در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی درگیری بین اعضای بسیج و انجمن اسلامی رخ داد که دو روایت از آن در رسانه ها به نقل از خبرگزاری فارس و ایرنا منتشر شده است. ظاهراً ماجرا از اعتراض عده ای به قرار دادن عکس محصورین حوادث سال 88 بر روی میز انجمن اسلامی آغاز شده است.

روایت فارس از درگیری دانشجویان

قرار دادن تصویر یکی از سران فتنه از سوی یکی از تشکل‌های اصلاح‌طلب در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه موجب شد تا در اولین روز از آغاز سال تحصیلی جدید فضای این دانشکده برای ساعاتی ملتهب شود.

در اولین روز از آغاز سال تحصیلی جدید فیلم‌هایی از دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه در فضای مجازی منتشر شد که نشان می داد فضای این دانشکده برای ساعاتی ملتهب و متشنج شده است.
* روایت  مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علامه درباره اتفاقات رخ داده دانشکده علوم اجتماعی

محمد غلامیان مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علامه درباره اتفاقات رخ داده گفت: متاسفانه در اولین روز سال تحصیلی عده‌ای در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی با اقداماتی که انجام دادند، مصوبات جمهوری اسلامی و قوانین را زیر پا گذاشته و آنها را نادیده گرفتند.

وی با اشاره قرار گرفتن تصویر یکی از سران فتنه در روی میز غرفه انجمن آزاداندیش دانشگاه علامه که در دانشکده علوم اجتماعی این دانشگاه قرار داشت، افزود: مسئولان دانشگاه چندین بار نسبت به این قانون شکنی تذکر دادند ولی بعد از بی توجهی های صورت گرفته مسئولان حراست دانشگاه تصویر را از روی میز این تشکل برداشتند که بعد از این کار متاسفانه اعضای تشکل مذکور به سمت مسئول حراست حمله کردند و تصویر را از وی گرفته و مجددا روی میز گذاشتند!

غلامیان تصریح کرد: بعد از این حرکت معاونت دانشجویی دانشکده به سمت اعضای تشکل رفت تا با آنها صحبت کند ولی متاسفانه با مشت به سینه معاون دانشجویی کوبیدند و متاسفانه اتفاقات خارج از چارچوب و عجیبی را شاهد بودیم.

این فعال دانشجویی گفت: با توجه به اینکه روز استقبال از ورودی‌های جدید بود ما نیز به دانشگاه رفتیم که با این صحنه‌ها مواجه شدیم، بعد از اتفاقات رخ داده بنده از مسئول بسیج دانشجویی دانشکده خواستم تا به اعضای انجمن درباره این قانون شکنی تذکر بدهد که وی با توهین یکی از دختران عضو انجمن آزاداندیش مواجه شد!

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علامه تاکید کرد: تعداد اعضای انجمن حدود ۱۵ نفر بود و در ان زمان بنده و یک نفر دیگر از دوستان بسیج در صحنه حضور داشتیم که اعضای انجمن با ما درگیر شدند و مسئول بسیج دانشجویی دانشکده را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

غلامیان افزود: وقتی دانشجویان انقلابی دانشگاه متوجه موضوع شدند و فهمیدند یکی از اعضای بسیج دانشکده مورد ضرب و شتم قرار گرفته تلاش کردند تا از طریق مراجع قانونی در دانشگاه موضوع را پیگیری کنند که در همین راستا ما با مسئولان کمیته انضباطی، معاون دانشگاه، مدیر حراست دانشگاه و مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صحبت کردیم و نهایتاً با رئیس دانشگاه جلسه گذاشتیم.

وی گفت: در آخر وقتی دیدیم هیچ اقدامی صورت برای برخورد با قانون شکنان صورت نمی گیرد تصمیم گرفتیم خودمان برای برداشتن تصویر مذکور اقدام کنیم، البته نه به این معنا که درگیری ایجاد شود. به همین دلیل با رئیس دانشکده صحبت کردیم و گفتیم در مقابل این قانون شکنی و همچنین اقدامات ساختارشکنانه در دانشکده و ضرب و شتم معاون دانشکده اقدامی صورت گیرد ولی رئیس دانشکده گفت که اقدامی از بنده بر نمی آید؟ و اگر شما می توانید خودتان اقدام کنید!

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علامه ادامه داد: بعد از اینکه وقتی دیدیم رئیس دانشکده هیچ اقدامی نمی کند بود که از مسئول بسیج دانشکده خواستم محترمانه و بدون درگیری تصویر مذکور را از روی میز انجمن آزاداندیش دانشکده بردارد که آنجا دو نفر از دختران عضو انجمن اقدام به ضرب و شتم این دانشجوی بسیجی کردند.

وی گفت: فیلم‌های اتفاقات رخ  داده موجود است و مسلما دوربین های مدار بسته دانشکده هم فیلم گرفته اند. در زمانی که این اتفاقات رخ داد تعدادی از خواهران بسیجی نیز حضور داشتند و ما اصلا نمی خواستیم به سمت درگیری برویم و اگر درگیری‌ای هم ایجاد شد از سوی طرف مقابل بود و آنها اصلاً اجازه ورود دانشجویان بسیجی به دانشکده را نیم دادند و حتی از ورود بسیاری از دانشجویان دیگر هم با این عنوان که بسیجی هستند به دانشکده جلوگیری کردند.

این فعال دانشجویی گفت: ما فیلم های ماجرا را برای مسئول حراست دانشگاه پخش کردیم و ایشان گفتند که حتماً موضوع را پیگیری می کنند. با رئیس دانشگاه هم صحبت کردیم و قرار شد این موضوع را پیگیری کنند و گفتند که حتماً از بسیج و نیروهای انقلابی دفاع خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: در نهایت قرار است جلسه ای برگزار و با خاطیان برخورد شود. همچنین رئیس دانشگاه علامه درباره این موضوع که ریاست دانشکده علوم اجتماعی گفته بود موضوع به بنده ارتباطی ندارد و خودتان اقدام کنید، هم گفتند موضوع را پیگیری و برخورد خواهیم کرد و در صورت نیاز نسبت به عزل وی اقدام عاجل خواهیم کرد.

* بیانیه بسیج دانشجویی علامه طباطبایی

بسیج دانشجویی علامه طباطبایی نیز در واکنش به اتفاقات رخ داده بیانیه ای صادر کرد و در این بیانیه آمده است:

« وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّىٰ لَا تَکُونَ فِتْنَةٌ وَیَکُونَ الدِّینُ لِلَّهِ ۖ. فَإِنِ انْتَهَوْا فَلَا عُدْوَانَ إِلَّا عَلَى الظَّالِمِین

این مرقومه روایتی است از آن چه که  ابطال طلبان اهل بغی در تشکلی نااسلامی که بار‌ها سابقه‌ بی‌قانونی و قلدری و تعلیق را در کارنامه ناپاک خود دارد چگونه اولین روز گشوده شدن دانشگاه را به کام همه دانشجویان تلخ کرد.

پس از تذکر چند باره دانشجویان انقلابی که از اقدام رئیس دانشکده مزبور ناامید و استیصال ایشان برایشان محرز گردیده بود، به بی‌قانونی و هنجارشکنی عده‌ای که تصویر یکی از سران فتنه را روی میز استقبال از دانشجویان قرار داده بودند معترض شدند؛ عده‌ای با هجوم وحشیانه به مسئول پایگاه بسیج دانشکده علوم اجتماعی ایشان را هتک حرمت کرده و مسبب تشنج بعدی گردیده‌اند.

فتنه طلبان با اعمال شنیع خود که در همه‌ی تصاویر مشهود است سعی در متشنج کردن اوضاع داشته و پس از آن که از پس این مهم بر نیامدند شروع به ضرب و شتم الباقی دانشجویان انقلابی نموده و از هیچ عمل شنیعی فروگذار نکرده‌اند.

بسیج دانشجویی شهید پرور دانشگاه علامه اعلام می‌دارد که مسببین این عمل شنیع که هم اکنون با روایت‌های وارونه و سینمایی مشغول بازتاب نادرست آن به رسانه‌های معاند می‌باشند را از طریق مراجع ذی‌صلاح و قانونی تحت پیگرد قرار خواهد داد و تا آخرین لحظه پیگیر قانون‌شکنی و هنجارشکنی عده‌ای قلیل که سعی در بر هم زدن آرامش دانشگاه را دارند خواهد بود.

مسئولین دانشگاه نیز باید از این پس به وعده‌های خود در خصوص مقابله با قانون‌شکنی این قلیل جامه‌ی عمل بپوشانند و با اهمال از این مهم سر باز نزنند.»

****
 
روایت ایرنا از درگیری دانشجویان

همزمان با آغاز سال تحصیلی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی بین دانشجویان بسیجی و اعضای انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش درگیری اتفاق افتاد.

هر سال با آغاز سال تحصیلی انجمن‌های دانشگاه‌ها اقدام به عضوگیری از دانشجویان جدید می‌کنند. امسال هم با شروع ترم جدید دانشگاه‌ها، انجمن‌ها کار خود را شروع کردند. در این میان ویدئوهایی از سوی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی در فضای مجازی منتشر شده است که حکایت از درگیری شدید میان دانشجویان بسیجی و اعضای انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش داشت.

یک عضو انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش در این باره به ایرناپلاس می‌گوید: امروز اول مهر و روز جذب عضو برای انجمن‌ها بود. طبق روال هر سال برای معرفی انجمن، تصاویری از شخصیت‌هایی که از لحاظ فکری به آنها نزدیک هستیم روی میز نصب می‌کنیم. بچه‌های بسیج به عکس‌ها و مشخصا عکس میرحسین موسوی واکنش نشان دادند و شاکی شدند. آنها به دانشگاه اطلاع دادند و دانشگاه هم به ما گفت که عکس‌ها را برداریم. از آنجایی که هیچ مصوبه و بخشنامه‌ای مبنی بر اینکه نصب عکس میرحسین موسوی تخلف است، وجود ندارد ما هم عکس را برنداشتیم. اگر تخلف یا جرم بود که ما این کار را نمی‌کردیم. ما به آنها گفتیم درخواست شما غیرقانونی است.

دست یکی از بچه‌ها شکسته است

این دانشجو می‌افزاید: در ادامه دانشجویان بسیجی خودشان اقدام به برداشتن عکس کردند و دانشجویان تشکل ما هم مقاومت کردند. جلوی میز ما آمدند و دادوهوار کردند و با زور عکس را از ما قاپیدند. دوباره بچه‌ها مانع شدند. ۴۰ دقیقه بعد بسیجی‌ها از بیرون بیرون دانشکده دوستان دیگرشان را آوردند و همگی با هم به میز ما حمله کردند و بچه‌های ما را زدند. حدودا یک ربع درگیری فیزیکی رخ داد. فیلم‌هایش هم موجود است. طوری بچه‌های ما را زدند که حالا دست یکی از بچه‌ها شکسته است. بعد از دانشکده بیرون رفتند و بعد از پنج دقیقه دوباره به دانشکده حمله کردند و بعد بچه‌های ما مانع شدند. از دانشکده‌های دیگر هم بسیجی‌ها آمده بودند. حدودا نیم‌ساعتی فضای داخل ملتهب بود. بعد نیروهای نگهبانی آنها را به دفتر حراست بردند.

وی می‌گوید: من خودم زیر دست و پا بودم و ندیدم  نیروهای حراست بیایند و جلوگیری کنند. تازه آنها خیلی زیاد بودند و نیروهای حراست چهار پنج نفر بیشتر نیستند. در این درگیری فقط ما نبودیم، بچه‌های انجمن علمی و دانشجویان ثبت‌نامی هم بی‌نصیب نماندند. خانواده‌ دانشجویان ثبت‌نامی با دیدن این صحنه‌ها می‌گفتند نمی‌خواهیم بچه‌ ما در این دانشگاه درس بخواند.

رئیس دانشکده می‌گوید که خودتان اقدام کنید

در این میان محمدغلامیان، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علامه هم به ایرناپلاس می‌گوید: امروز مراسم استقبال از ورودی‌های دانشگاه بود. دوستان انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش دانشگاه، عکس محکومان فتنه سال ۸۸ را در غرفه‌شان زده بودند. در این میان محکومان امنیتی هم پشت میز می‌نشینند و شروع به پر کردن فضای فکری دانشجویان می‌کنند. ما موضوع را ابتدا از حراست و معاون دانشگاه به صورت اداری پیگیری کردیم. معاونت دانشگاه دستور می‌دهند که این دوستان عکس‌ها را بردارند اما آنها خودداری می‌کنند و سه بار هم تذکر می‌دهند اما باز پای این بی‌قانونی‌شان می‌ایستند و عکس را برنمی‌دارند. مسئول حراست دانشکده مجبور می‌شود خودش عکس را بردارد. دوستان انجمن می‌آیند و به دفتر حراست ورود می‌کنند و عکس را بیرون می‌آورند. ما هم این موضوع را با دوستان دانشکده مطرح کردیم.

غلامیان اضافه می‌کند: ریاست دانشکده گفتند که من نسبت به این موضوع نمی‌توانم کاری انجام دهم. وسط دانشگاه علامه طباطبایی یک بی‌قانونی اتفاق افتاده و در این خط بی‌قانونی ریاست دانشکده نمی‌توانست جلوی این بی‌قانونی، فتنه‌گری و گذاشتن عکس سران فتنه بایستد. یعنی بی‌احترامی به انقلاب اسلامی تا این حد زیاد شده است. بنابراین ۲۰ تا ۲۵ نفر از دانشجویان بسیج با دکتر تاج‌مزینانی، رئیس دانشکده صحبت می‌کنند و می‌گویند که ما چه کار کنیم؟ رئیس دانشکده می‌گویند که خودتان اقدام کنید. هم فیلم و هم صدایش هست. بچه‌های بسیج هم پایین می‌آیند. ابتدا فرمانده پایگاه بسیج که قبلا هم تذکر محترمانه داده بود(البته آنها به او توهین کرده بودند و او با خویشتن‌داری برگشته بود) به سوی انجمن آنها می‌رود. به آنها می‌گوید که شما این را بردارید. همه اینها فیلم‌هایش موجود است و حراست دانشکده فیلم‌هایش را دارد. اینها از طریق دانشجویان دختر و یکی از آقایان‌ شروع می‌کنند به ضرب‌وشتم مسئول بسیج دانشکده. آنها تعدادشان بیشتر بود و بچه‌های بسیج برای درگیری نیامده بودند. فضا دوقطبی می‌شود و درگیری شروع می‌شود. آنها از غفلت حراست دانشکده استفاده می‌کنند و معدود بچه‌های بسیج را از دانشکده بیرون می‌کنند و خودشان شروع به محاصره کردن خواهرهای بسیج و حزب‌اللهی می‌کنند.

فیلم‌های حراست دانشکده موجود است

او در پاسخ به این سوال که دانشجویان انجمن می‌گویند، اول دانشجویان بسیجی حمله کردند، توضیح می‌دهد: فیلم‌های حراست دانشکده موجود است. اگر مسئله‌ای دارند، از بسیج دانشجویی در هر نهادی که خودشان گفتند چه در داخل و چه در خارج، شکایت کنند. ما این فیلم‌ها را می‌بریم و نشان می‌دهیم که ببینیم چه کسی، چه کسی را مورد ضرب‌وشتم قرار داده است. پنج شش نفر از بچه‌های بسیج برای اینکه خواهرها مورد ضرب‌وشتم قرار نگیرند، به زور وارد دانشکده شدند. خود من هم در این صحنه بودم. آمدیم داخل و حراست ما را برد به یک گوشه‌ و خواهرها ماندند. در را روی ما بست و ما مجبور شدیم از پنجره بیاییم داخل. ریاست دانشگاه در جریان نبود. نکته مهم این بود که این عزیزان از غفلت معاونان دانشگاه از این وضعیت استفاده کردند و این هنجارشکنی رخ داد.

مسئول بسیج دانشگاه علامه می‌گوید: مصوبه شورای امنیت ملی صراحتا می‌گوید سران فتنه سال ۸۸ ممنوع‌المصاحبه و ممنوع‌التصویر هستند. این ممنوع‌التصویر یعنی چی؟ یعنی در کل نظام مقدس جمهوری اسلامی نمایش تصویرشان ممنوع است. یعنی نباید عکسی از آنها در انقلاب اسلامی وجود داشته باشد. دانشگاه مگر با خارج از دانشگاه فرق دارد؟ قانون برای همه یکی است. جایی در مصوبه شورای عالی امنیت ملی گفته که فقط در رسانه‌ها ممنوع‌التصویر باشند؟ این یک مصوبه عمومی است. از کسی که حقوق خوانده است بپرسید. اگر قانون دیگری هست که بگوید این افراد می‌توانند در دانشگاه عکس داشته باشند، به ما نشان دهند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۰۵۸۷۵۱۱:۲۳:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۲
حیران مسلمانی کل این جماعتم.
حمیدرضا۱۱۰۵۸۸۲۱۱:۲۶:۱۰ ۱۳۹۸/۷/۲
چه زمانی میتونیم به سلایق همدیگه احترام بذاریم؟
ناشناس۱۱۰۵۸۹۱۱۱:۳۳:۵۹ ۱۳۹۸/۷/۲
فکر کردن اینجا هم مثل شورای شهر است و کسی چیزی نمی گوید
ناشناس۱۱۰۵۹۳۷۱۱:۵۶:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۲
دختران؟ وقتی رو به این ها بدهید پرو هم می شوند
ناشناس۱۱۰۶۰۵۵۱۳:۰۰:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۲
فقط صحبتهای مسوول بسیج رو.نوشتید ؟
عجایب شهر۱۱۰۶۱۶۳۱۴:۱۲:۵۱ ۱۳۹۸/۷/۲
خیلی بده که دو گروه دانشجویی نتوانند در مورد یک مسئله با گفتگو به راه حل برسند. آن هم در دانشکده علوم اجتماعی که انتظار بیشتری می رود.
ناشناس۱۱۰۶۴۲۵۱۶:۵۳:۴۰ ۱۳۹۸/۷/۲
مرگ بر فتنه و فتنه گر
ناشناس۱۱۰۶۸۲۸۰۰:۳۰:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۳
بجای این کارا برین دوتا کتاب بخونین هرچند با چهارتا نمونه سوال میشه واحد پاس کرد
ناشناس۱۱۰۷۹۷۲۱۵:۴۸:۰۹ ۱۳۹۸/۷/۳
مگر شورای عالی امنیت ملی حق قانونگذاری یا صدور رای قضایی دارد؟

پربحث‌های دیروز

 1. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 2. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

 3. کرونا و اشک کباب! ...

 4. نیویورک تایمز با اشاره به بحران کرونا: ترامپ برای پیروزی دوباره، استراتژی "فاجعه" را برگزید

 5. قتل موبایل‌فروشی که در شرایط قرنطینه مغازه‌اش را باز کرد

 6. ظریف: مراعات تحریم‌ها نباید بیش ازاین به جنایت جنگی بیانجامد

 7. حسینیه‌‌ای که به‌رغم توصیه‌ها تعطیل نیست!

 8. برادر علیرضا فغانی پناهنده شد

 9. جزئیات حادثه زندان عادل‌آباد شیراز/ هیچ زندانی موفق به فرار نشد

 10. تداوم برداشت‌ غیرمجاز از حساب‌ها/بانکها حرف رئیس‌کل رانمی‌خوانند؟

 11. سندروم دست بی قرار چیست؟

 12. پیام آمریکا به عبدالمهدی در خصوص حمله به مواضع الحشد الشعبی

 13. موسوی: آقای روحانی! پیگیری منافع مردم و مصالح کشور، جنگ سیاسی نیست

 14. آیا «قهرمانی» در فوتبال ایران «مهندسی» می‌شود؟/ این بار پرسپولیس!

 15. تلاشگرانی که کرونا را دفن می کنند

 16. قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

 17. اطلاعیه شماره ۳ کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا / تاکید به ماندن در خانه در روز ۱۳ فروردین

 18. دعای گوشه نشینان بلا بگرداند...

 19. لبنیات در روزهای کرونایی بخوریم یا نه؟

 20. آمار کرونا در کشور به ۴۱۴۹۵ نفر رسید

 21. وزارت بهداشت آمریکا از ابتلای ۲ میلیون تن به کرونا خبر داد

پربحث‌های هفته

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. هنگامه حیرانی است...!

 3. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 4. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 5. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

 6. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 7. حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان منتفی شد/ نمکی در جریان نبود

 8. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

 9. کرونا و برخوردهای جناحی

 10. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

 11. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 12. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 13. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 14. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

 15. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 16. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 17. زیر پوست پایتخت...

 18. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

 19. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

 20. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 21. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 22. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

 23. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 24. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

 25. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

آخرین عناوین