مصباحی‌مقدم: خاک زیر پای گربه را هم وارد کردیم

گروه سیاسی الف،   3980702072 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عملکرد دولت درخصوص اجرای سیاست های رونق تولید را در شش ماهه نخست امسال تشریح کرد.

مصباحی‌مقدم: خاک زیر پای گربه را هم وارد کردیم

به گزارش تسنیم، غلامرضا مصباحی مقدم در مصاحبه با رادیو با اشاره به ارزیابی خود از سیاست های رونق تولید اظهار کرد: ما اسناد بالادستی سیاست های کلی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان سیاست های برنامه ششم، سیاست های اقتصاد مقاومتی و شعارهای سالانه را داریم.

وی افزود: مقام معظم رهبری بیش از 10 سال است که شعارهای اقتصادی مطرح می کنند و به دلیل احاطه، آگاهی و تجربه طولانی مدت رهبری و قبل از آن ریاست جمهوری کاملا از چالش ها و مشکلات جامعه اطلاع دارند.

***دولت شرایط تولید و صادرات را تسهیل کند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: دولت طبق این سیاست ها باید شرایط تولید و صادرات را تسهیل و امکانات مورد نیاز تولیدکنندگان را فراهم کند و موانع مختلف را از سر راه تولیدکنندگان برای راه اندازی یک بنگاه تولیدی و یا توسعه فعالیت های بنگاه تولیدی بردارد.

استاد دانشگاه امام صادق (ع) ادامه داد: ثبت شرکت ها کار دشواری نیست اما وقتی شرکت راه اندازی می شود دریافت موافقت اصولی با آن ماه ها به طول می انجامد و این موجب هزینه فرصت های از دست رفته برای تولیدکنندگان می شود. دولت قدم هایی در این راستا برداشته و تلاش هایی کرده اما هنوز مشکلات بسیار زیاد است.

وی همچنین متذکر شد: فعالیتها و راهکارهایی برای تحقق رونق تولید در سیاست های ابلاغی رهبری برای برنامه ششم و در قانون برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده است.

حجت الاسلام مصباحی مقدم با اشاره به شاهد مثالی در این باره اظهار کرد: " جلوگیری از واردات کالاهای مشابه داخلی" توسط دولت یک سیاست گذاری در راستای حمایت از تولیدکننده داخلی است.

وی همچنین بیان داشت: البته با وجود اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت لیست تعداد قابل توجهی از کالاها را تهیه و به گمرک ابلاغ کرده که ثبت سفارش نشوند اما همچنان شاهد ثبت سفارش و واردات این کالاها به داخل کشور هستیم و وقتی سوال می کنیم که چرا کالاهای غیرضروری وارد کشور می شوند گمرک پاسخ می دهد که این اقدام بر اساس واردات در مقابل صادرات است و ورود این کالا، درآمدِ طرف به صورت ارزی بوده که می توانسته کالاهایی معادل آن را وارد کشور کند. در واقع گمرک این موضوع را استثناء از قانون و سیاست ابلاغی می داند درصورتیکه چنین نیست.

***واردات کالاهای عجیب و غریب

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: به عنوان مثال کشور ایران یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ پا در جهان است و یا خوراک حیوانات خانگی مانند سگ و گربه در داخل کشورمان تولید می شود و واردات این کالاها به کشور معنایی ندارد اما ثبت سفارش انجام و این کالاها وارد کشور می شوند.

 مصباحی مقدم همچنین به واردات کالاهایی عجیب به کشور خبر داد و گفت: حتی خاک زیر پای گربه به کشور ما وارد می شود که اینها نشانه عدم رعایت چارچوب های تعیین شده در سیاست های ابلاغی و قانون برنامه ششم توسعه در این خصوص است.

وی با انتقاد از اینکه آئین نامه های مربوط به قانون برنامه معمولاً با تاخیر تصویب می شوند افزود: حتی در مواردی شاهدیم که آئین نامه ای بعد از گذشت یک سال همچنان ابلاغ نشده است. گرچه غالب آئین نامه ها تصویب شده اند اما در برخی موارد هم این اتفاق نیفتاده و مشکلاتی را برای تولیدکنندگان رقم زده است.

***کارنامه موفق بانک مرکزی در یکسال گذشته

استاد دانشگاه امام صادق (ع) در ادامه مطلب، اقدامات بانک مرکزی را طی یک سال اخیر در جهت ثبات اقتصادی، بازار ارز و ارزش پول ملی مثبت ارزیابی کرد و گفت: این اقدامات کمک بزرگی به تولید کرده و البته تاثیر آن نسبی است.

مصباحی مقدم با ابراز خرسندی از افزایش تولید پوشاک در داخل کشور از اواسط سال گذشته تاکنون بیان داشت: تولیدکنندگان پوشاک با توجه به تفاوت قیمت ارز و افزایش هزینه واردات شروع به تولید بیشتر کردند کمااینکه شبیه این موضوع در بخش لوازم خانگی نیز اتفاق افتاد بطوریکه هم اکنون بازار مملو از لوازم خانگی تولید داخل است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: با وجود اینکه اقدامات بنیادی و اساسی و جامع درباره رونق تولید از ناحیه دولت مشاهده نمی شود و یا کمتر مشاهده می شود و خود تولیدکنندگان نیز به دلیل مسائل برجامی حالت صبر و انتظار پیدا کردند اما وقتی آمریکا تحریم ها را تشدید کرد و اروپا نیز به وعده های خود عمل نکرد خود تولیدکنندگان دست به کار شدند.

***همه مشکلات کشاورزی را نمی توان به دولت نسبت داد

وی با اشاره به رشد شش درصدی تولیدات در بخش کشاورزی و کاهش رشد منفی در صنعت از رشد منفی 0.8 دهم درصد به منفی 0.4 دهم درصد متذکر شد: البته نمی توان همه این اقدامات را به دولت نسبت داد چراکه بیشتر خود تولیدکنندگان اقدام کرده اند.

مصباحی مقدم گفت: متاسفانه ما در ساختار شکل گیری مدیریت اجرایی و مجلس ها، از مبانی اساسی که بتواند برنامه های اجرایی را به هم پیوسته کند برخوردار نیستیم. به بیانی دیگر نمایندگان مجلس و دولت ها خود را حداکثر برای چهار سال یا هشت سال مسئول می دانند و ناراحت کننده تر از این موضوع، رویکرد مسئولان به حل مشکلات به صورت مقطعی است.

وی با انتقاد از نبود ساختار حزبی و قوی در جامعه عنوان کرد: ممکن است یک نماینده از بین شش کاندیدا در شهرستانها به صورت اتفاقی رأی بیاورد و متاسفانه علاوه براینکه رأی ها حساب شده و پیش بینی شده نیست اهداف نمایندگان هم پیش بینی شده نیست و اغلب به دنبال این هستند که چهار سال بعد هم به مجلس راه یابند.

***80درصد نمایندگان در دوره بعد حضور ندارند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: تجربه ادوار مجلس شورای اسلامی نشان می دهد که بیش از 75 تا 80 درصد نمایندگان هر دوره در دوره بعد حضور ندارند و این یعنی نگاه ها مقطعی است درصورتیکه اگر کادر تربیت شده حزبی وارد مجلس شوند اهداف و سیاست های بلندمدت را تعقیب خواهند کرد و پاسخگو هم هستند و اگر دولت نیز منبعی از حزب باشد وزرای خود را از قبل تربیت می کند.

مصباحی مقدم عملکرد شش ماهه نخست دولت در حوزه خصوصی سازی را اینگونه ارزیابی کرد: مطابق با اصل 44 قانون اساسی بخش عظیمی از سهام شرکتهای دولتی به بخش غیردولتی شبه دولتی واگذار شد که در نهایت به اتاق خلوت بخش دولتی تبدیل شدند. با وجود اینکه این شرکتها از زیر نظارت چارچوب های نظارتی دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور و سایر دستگاه ها خارج شدند اما مدیریت و عملکرد همچنان دولتی است البته تمام همت دولت این بود که این اتفاق مجددا تکرار نشود.

وی با تصریح بر روند کند واگذاری ها متذکر شد: البته واگذاری هایی هم که در گذشته صورت گرفته بود با مشکلاتی همراه است؛ مانند هپکو در اراک، نیشکر هفته تپه در خوزستان و پالایشگاه کرمانشاه.

***دولت هیچ گام اساسی در حوزه مسکن برنداشته

استاد دانشگاه امام صادق (ع) درخصوص عملکرد دولت در بخش های تولیدی پیشران بیان کرد: حوزه مسکن از سالها قبل با رکود مواجه است اما با افزایش قیمت ارز در سال گذشته و جهش قیمت مسکن وارد دوره رکود طولانی تری شده است.

وی با بیان اینکه دولت برای ورود مستقیم به قضیه مسکن احساس وظیفه نمی کند گفت: وزیر قبلی مسکن از مسکن اجتماعی صحبت کرد اما هیچ الگویی ارائه نشد و در دوره جدید نیز رئیس جمهور مطرح کردند که مسکن در بخش فرسوده شهرها نوسازی خواهد شد اما هنوز هیچ گام اساسی برداشته نشده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نقش موثر مالیات بر مسکن خالی در رونق نقل و انتقال مسکن اظهار داشت: دولت دو سال است که از مالیات بر عایدی سرمایه و مسکن خالی سخن می گوید اما در این بخش نیز هیچ خبری نیست.

***صنعت خودرو نباید به واردات قطعه وابسته باشد

مصباحی مقدم با تأکید بر اینکه تولید خودرو نباید به واردات قطعات وابسته باشد افزود: حرکت نسبتا خوبی در سال گذشته و امسال صورت گرفته اما حجم تولید قطعات خودرو هنوز به نقطه ماقبل تحریمها نرسیده است. حمایت هایی هم از قطعه سازان در شش ماه نخست سال انجام گرفته اما این پروسه هنوز تکمیل نیست.

وی با اظهار اینکه گام های بلندی در بهبود وضعیت تولید نفت و گاز برداشته شده گفت: مناطق نفتی مشترک بین ایران و عراق و ایران و امارات در اولویت قرار گرفته و با وجود تحریم ها اما فعالیت های مربوط به تولید نفت و گاز در حال افزایش است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه دولت و وزارت صنعت و معدن و تجارت حداقل  20 درصد از نقدینگی بانکها را به سمت تولید جهت دهند یادآور شد: اخیرا اقداماتی برای تزریق منابع به بخش تولید آغاز شده است.

مصباحی مقدم در پایان، تامین نقدینگی و تامین مواد اولیه برای تولیدکنندگان را از مولفه های اساسی در تحقق رونق تولید برشمرد و در عین حال تأکید کرد: همه این مسائل نیازمند روحیه و عملکرد جهادی است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۰۵۸۷۸۱۱:۲۴:۰۴ ۱۳۹۸/۷/۲
.. آیا می دانید یک وسیله ساخته شده توسط بشر است و صرفا خاک نامیده می شود و از باغچه برداشته نمی شود، ترکیب شیمیاییش مانع تجزیه مدفوع و در نتیجه انتشار بو می شود، ساختار مولکولیش با جذب مایع و تولید گلوله ای چسبنده مانع انتشار و پخش مایع می شود و در نتیجه صرفا تمیز شده و نیاز به تعویض روزانه ندارد تا عملا تمام شود؟! اگر .. حال که جمعیت شهری ایران بالای 40 میلیون نفر است و حال که تعداد گربه های آپارتمانی فلان تعداد است پس باید در این صنعت سرمایه گذاری شود تا ارز خارج نشود یک طرح و بحث مدیریتی است ولی وقتی ..

پربحث‌های دیروز

 1. سرقت وحشیانه ۳ مرد مسلح از یک زن در دزفول

 2. انتقال پایتخت؛ تهران پیر همچنان مقاومت می کند

 3. آیا هنوز هم کسی نمی‌خواهد از آنها بپرسد که از کجا آورده‌اند؟

 4. آدرس روحانی برای فرستادن لعن و نفرین در خصوص مشکلات کشور

 5. تازه‌ترین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار/ دلار ۲۹,۱۰۰ تومان شد + جدول

 6. انتقاد حسین شریعتمداری از آیت‌الله سیستانی

 7. توضیح همتی درباره دلایل افزایش قیمت دلار

 8. سوداگران از بازار مسکن خارج می‌شوند؟/ پیش‌بینی وضعیت خرید و اجاره در نیمه دوم امسال

 9. روحانی: برای کمبودها و مشکلات،کاخ سفید را لعنت کنید/ تعیین مجازات برای افرادی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند

 10. وزیر راه و شهرسازی: دولت خانه‌دار شدن مردم را مدیریت می‌کند/ التهابات سایر بازار‌ها روی قیمت مسکن تاثیر گذاشته است

 11. پیش‌بینی قیمت سکه و دلار

 12. شریعتمداری: فتنه سبز به زادگاه خود باز می‌گردد!

 13. نظر ۱۲ نماینده درباره صلاحیت رزم حسینی جهت تصدی وزارت صمت/ آیا او تابعیت دوگانه دارد؟

 14. تهران در وضعیت کاملاً بحرانی کرونا/شباهت احمدی نژاد، خاتمی و روحانی به روایت باهنر/نمایندگان مجلس هر ماه چقدر قسط می‌دهند؟/جهانگیری: سر تعظیم در برابر ملت فرو می‌آوریم

 15. با ادعای نوکری میاین، بلافاصله ارباب می‌شین!

 16. پورابراهیمی: بورس صعودی می‌شود

 17. جهانگیری‌: به سختی‌های مردم واقفیم

 18. زالی: پایتخت در وضعیت کاملاً بحرانی قرار دارد/ ۸۰۰ بیمار بستری جدید در تهران/ درخواست دورکاری کارمندان

 19. فوت ۱۲ هزار تهرانی به دلیل کرونا

پربحث‌های هفته

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 3. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 4. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 5. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 6. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 7. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 8. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 9. سرقت وحشیانه ۳ مرد مسلح از یک زن در دزفول

 10. چرا مسکن ارزان نمی شود

 11. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 12. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 13. انتقال پایتخت؛ تهران پیر همچنان مقاومت می کند

 14. آیا هنوز هم کسی نمی‌خواهد از آنها بپرسد که از کجا آورده‌اند؟

 15. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

 16. اوج بدسلیقه‌گی! / به بهانه ساخت تندیس‌هایی از سردار دلها

 17. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 18. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 19. این حق مردم است 

 20. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 21. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 22. هشدار حریرچی؛ موج سوم کرونا رکورد شکست/تعطیلی مدارس و دانشگاه ها

 23. آدرس روحانی برای فرستادن لعن و نفرین در خصوص مشکلات کشور

 24. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در پی رسیدن به توافقی جدید با ایران هستیم

 25. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 3. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 4. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 5. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

 6. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 7. این حق مردم است 

 8. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 9. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 10. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 11. وضعیت ۱۵ کاندیدای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ / از «ضرغامی» و «جلیلی» تا «لاریجانی» و «ظریف»

 12. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

 13. انتقاد حسین شریعتمداری از آیت‌الله سیستانی

 14. واعظی: رئیس جمهور مبتلا به کرونا شود به کشور لطمه وارد می شود / خون مقامات از مردم رنگین‌تر نیست

 15. بخشی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در یک نگاه + جدول

 16. واکنش سخنگوی هیات رئیسه مجلس به تحویل خودروی دناپلاس: برخی نمایندگان خودروی مناسبی برای سرکشی ندارند

 17. جنجال علیه مجلس با اسم رمز واکسن و دناپلاس

 18. لعنت بر واشنگتن اما مقصر شمایید

 19. روحانی: برای کمبودها و مشکلات،کاخ سفید را لعنت کنید/ تعیین مجازات برای افرادی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند

 20. پیروز جدال اخیر برجامی بین آمریکا و ایران

 21. نماینده مجلس از دریافت خودرو انصراف داد

 22. نظر ۱۲ نماینده درباره صلاحیت رزم حسینی جهت تصدی وزارت صمت/ آیا او تابعیت دوگانه دارد؟

 23. اصلاح طلبان تند رو تمایلی به پایان حصر کروبی و موسوی ندارند

 24. دستور فوری جهانگیری در پی انتشار یک فیلم جنجالی در فضای مجازی

 25. گزارش بسیار نگران‌کننده‌ دو وزیر درباره کرونا/دلیل خروج گزینه پیشنهادی وزارت صمت از مجلس/ احتمال رقابت جلیلی و ظریف در انتخابات/روحانی: مردم بدانند مسئولان اقتصادی در حال فداکاری هستند

آخرین عناوین