خودداری لبنان از محکوم کردن حمله به آرامکو

گروه جهان الف،   3980702002

وزیر خارجه لبنان با یادآوری اینکه کسی حمله به بیمارستان یمن را محکوم نکرده از محکوم کردن حمله به تأسیسات نفت عربستان سعودی خودداری کرد.

به گزارش فارس، «جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان از محکوم کردن حمله اخیر پهپادهای ارتش یمن به پالایشگاه‌های نفتی آرامکو خودداری کرد.

به گزارش شبکه المیادین، جبران باسیل دوشنبه شب در سخنانی گفت که «من نمی‌توانم حمله صورت گرفته به تاسیسات نفتی آرامکو را محکوم کنم، چون حمله به بیمارستان یمن هم (از سوی جامعه بین‌الملل) محکوم نشده بود».

جنگنده‌های ائتلاف سعودی مردادماه سال گذشته بیمارستانی را در شهر الحدیده واقع در غرب یمن هدف قرار داده بودند که در پی آن حدود ۶۰ نفر از غیرنظامیان کشته و بیش از ۱۲۰ نفر زخمی شدند.

ارتش یمن در تاریخ بیست و سوم شهریورماه سال جاری نیز با استفاده از ۱۰ پهپاد تهاجمی خود، دو پالایشگاه «بقیق» و «خریص» شرکت آرامکوی عربستان را هدف قرار داد.

«محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن هم چند روز پیش در واکنش به محکومیت‌های بین‌المللی علیه یمن به دلیل انجام حملات پهپادی اخیر به شرکت آرامکو بیانیه‌‌ای «مهم» صادر و در آن اعلام کرده بود که جامعه جهانی باید به جای محکوم کردن یمنی‌ها، جنایت و کشتار چند ساله سعودی‌ها در یمن را محکوم کنند.

در این بیانیه آمده است: «جامعه جهانی با چه منطقی به خود اجازه می‌دهد که به نفع متجاوز بیانیه محکومیت‌آمیز صادر کند، اما در برابر جنایت (عربستان و ائتلاف آن) در حق ملت یمن اعم از کشتار، محاصره، قحطی و گرسنگی، ویرانی و فاجعه انسانی ساکت است».

عبدالسلام تاکید کرد که محکوم‌کنندگان عملیات یمن در ۱۴ سپتامبر(حمله ۱۰ پهپاد یمن به دو پالایشگاه بقیق و خریص شرکت نفتی آرامکو) با صدور بیانیه‌های خود در حمایت از عربستان، در واقع خودشان را محکوم کردند و طرفداری ذلت‌بار خود از یک کشور متجاوز را نشان دادند. این بیانیه‌های محکومیت‌آمیز به منزله تشویق جنایتکار به ادامه جنایت‌هایش در حق ملت یمن است.