مأموريت رئيس‌جمهور در نيويورک

محمدكاظم انبارلويي،   3980701202
مأموريت رئيس‌جمهور در نيويورک


دكور قدرت آمريكا در منطقه و جهان طي 40 سال گذشته به ‌هم ريخته است. آنها براي بازسازي قدرت خود هر چه بيشتر تلاش مي‌كنند كمتر نتيجه مي‌گيرند. آمريكايي‌ها مرتب چهره قدرت خود را در حوزه سخت و نرم «گريم» مي‌كنند. اما هر بار پيرتر و فرسوده‌تر به نظر مي‌رسند.

رشد و توسعه قدرت مقاومت در منطقه  و صدور انقلاب اسلامي بارها اين گريم را به ‌هم ريخته  و ضعف‌‌هاي آن را به رخ ملت‌هاي مسلمان منطقه و جهان كشيده است.

جنگ نفت‌كش‌ها در خليج فارس و درياي عمان،‌ زدن پهپاد آمريكايي و بالاخره آسيب جدي تأسيسات آرامكو و برملايي ضعف پوسته سخت و دفاعي آن نشان داد جمع كردن اين «دكور» و آن «گريم» كار دشواري است.ايالت پنجاهم آمريكا يعني رژيم صهيونيستي مرتب از سوي دو قدرت غيرقابل نفوذ يعني «حماس» و «حزب‌الله» تهديد مي‌شود و اين در حالي‌ است كه رژيم اشغالگر قدس كار چنداني براي دفاع از خود نمي‌تواند بكند.

ملت يمن چون كوه در برابر تجاوزات عربستان و امارات و ائتلاف عربي،  عبري و غربي ايستاده است هر روز شاهد آن هستيم خنجر حوثي‌ها  بيشتر به پشت ائتلاف فرو مي‌رود.

قدرت آمريكا و همپيمانانش سخت دچار فرسودگي است و اين فرسودگي هزينه «تعمير» و «نگهداري» آن را هزينه‌بر كرده است.

آمريكايي‌ها قدرت «اجماع‌سازي» را از دست داده‌اند و كمتر از واژه «جامعه‌جهاني» سخن مي‌گويند. از درون نشست‌هاي اتحاديه‌هاي جي 8 ، جي 20 و ... صداي همگرايي و هم‌افزايي قدرت بيرون نمي‌آيد.

براساس آخرين نظرسنجي‌ها كه توسط فاكس نيوز، تنها رسانه هم‌پيمان ترامپ انجام شده، او از همه رقباي خود عقب‌تر است.ايالت تگزاس پايتخت رأي جمهوري‌خواهان است. در اين ايالت ترامپ پايين‌ترين رأي را براساس اين نظرسنجي‌ها دارد.ترامپ در هر چهار حوزه منابع  قدرت يعني «اطلاعات» ، «ارتباطات»  «سازمان» و «محاسبات» كم آورده است.او فكر مي‌كرد در دوران دولت به اصطلاح ميانه‌روها در تهران با فشار بيشتر شاهد تسليم ملت ايران مي‌شود. اما هر چه فشار را بيشتر كرد نه تنها شاهد تسليم نبود بلكه شاهد تقويت و ظهور يك خط مقاومت در منطقه از سواحل مديترانه تا درياي عمان و اقيانوس هند شد. اين خط درست عمل مي‌كند، واژه «تسليم» در اين خط و در ادبيات مقاومت وجود ندارد. او فكر مي‌كرد ايران در هر شرايطي در برجام مي‌ماند. اما سه‌گام برداشته شده از سوي ايران براي برون رفت از تعهدات برجامي نشان داد اگر او فشار را زياد كند عزم ايران را در برداشتن گام‌هاي بلندتر جزم مي‌كند. برجام توقفگاه بدي نيست اما قطعاً اقامتگاه بسيار بدي است. توقفگاه برجام نشان داد هرگونه مذاكره و توافق با آمريكا محال است.

او فكر مي‌كرد با سفر به چند كشور عربي، يك ائتلاف ضد ايران را با دست‌گرمي فروش ميلياردها دلار اسلحه شكل مي‌دهد. اين ائتلاف نه تنها شكل نگرفت بلكه ترديدهايي در توانايي آمريكا براي مقابله  با ايران در اين كشورها پديد آورد كه يكي‌يكي پنهاني با تهران رايزني مي‌كنند تا از چرخش شمشير مقاومت در منطقه و فرود آمدن آن بر گردن برخي شيوخ منطقه جلوگيري كنند يا فرود آمدن آن را به تأخير بيندازند. او فكر مي‌كرد توانايي حل بحران، حضور نيروهاي آمريكا در افغانستان، عراق،‌ سوريه و ... را دارد و پاسخي براي توقف تروريسم در منطقه  پيدا خواهد كرد. و بعد روي ايران تمركز پيدا مي‌كند. اما ارزيابي تلاش‌هاي ديپلماتيك آنها در وزارت خارجه  و مطالعات و بررسي‌هاي  سيا در منطقه و ارزيابي‌هاي پنتاگون نشان مي‌دهد او در توفيق رسيدن به اين اهداف از دولت‌‌هاي پيشين آمريكا عقب‌تر است.او فكر مي‌كرد با تشديد فشار عليه ايران، اختلافات سياسي در تهران بالا مي‌گيرد و سرويس‌هاي امنيتي و جاسوسي آنها به راحتي مي‌روند در شكاف دولت- ملت شروع به توطئه مي‌كنند و آشوب‌هاي خياباني را راه مي‌اندازند.

اما ديدند رهبري با هوشمندي با تنظيم «دُزنقد» اشتباهات دولت و كنترل اوضاع اين آرزوي ترامپ را هم به باد دادند.

ترامپ فكر مي‌كرد مردم در تهران و شهرستان‌ها  جمعه‌ها  به خيابان‌ها مي‌ريزند و تظاهرات اعتراض‌آميز عليه دولت برپا مي‌كنند. اما رهبري او را از اين خواب غفلت بيدار كرد و فرمود: «اين سر و صدا در تهران نيست در پاريس است، جمعه‌ها نيست شنبه‌ها است»

ترامپ براي جبران اين شكست‌ها اولين كله‌پوك احمق تيم امنيتي خود يعني بولتون را از كاخ سفيد بيرون كرد و نشان داد كه هر چه ضربه در اين‌باره  خورده است از مسير ذهنيت آلوده او بوده كه وصل به منافقين است. اكنون دنبال اين است  دومين كله‌پوك و احمق دولت خود يعني پمپئو را هم اخراج كند كه به‌زودي آن را هم به بهانه‌اي از كاخ سفيد بيرون خواهد كرد البته او پيش از اين بسياري را به دليل ناكارآمدي در فهم مسائل ايران و درك مسائل منطقه  و جهاني از كاخ سفيد اخراج كرده بود. اخراجي‌ها از كاخ سفيد در طي مدت كوتاهي كه ترامپ در كاخ سفيد بوده از همه دولت‌هاي پيشين بيشتر است.

افكار ترامپ و تيم ورشكسته  او نشان مي‌دهد يك قدرت هوشمند در كاخ سفيد اوضاع را در داخل و خارج رصد نمي‌كند. يك ذهن پريشان و بي‌حساب و كتاب و بدون محاسبه فاقد اطلاعات صحيح و ارتباطات معين در كاخ سفيد حكومت مي‌كند. «سازمان» او از هم پاشيده است و ترامپ مرتب به در و ديوار مي‌كوبد. رئيس شوراي روابط خارجي آمريكا امروزها صريحاً اعلام كرده است؛ «ترامپ در بن‌بست گير كرده است او يا بايد به ايران امتياز بدهد و كوتاه بيايد يا تن به  يك جنگ- پرهزينه‌ترين جنگ تاريخ آمريكاست- بدهد كه همواره از آن پرهيز كرده است. »

در چنين موقعيتي كه هيچ حساب و كتابي وجود ندارد كه ما با چه كسي در واشنگتن طرف هستيم. هرگونه مذاكره و گفت‌وگو با آمريكايي‌ها  نوعي ديوانگي و حماقت و نهايتاً بلاهت است. به همين دليل رهبري معظم انقلاب تصريح كردند: «هرگونه مذاكره و گفت‌وگو در هر سطحي با آمريكايي‌ها چه دو جانبه و چه چند جانبه مردود است». البته دستگاه ديپلماسي ما هم به همين جمع‌بندي رسيده است.

سفر رئيس‌جمهور ما به نيويورك براي شركت در مجمع عمومي سازمان ملل فرصتي است كه در نطق وي گفته شود؛ كه ايرانيان، مردم منطقه و جهان دچار چه پديده‌اي در كاخ سفيد هستند. او بايد مصائب راهبردهاي به بن‌بست رسيده ترامپيسم را روشنگري كند. نحوه مقابله با اين راهبرد را كه در درك عمق و ژرفاي واژه «مقاومت» خوابيده است را تشريح نمايد. او بايد به جامعه جهاني تفهيم كند، «قرن جديد آمريكايي»، «خاورميانه جديد» و «هژموني آمريكا» پايان يافته است. ملت‌هايي كه تحت ستم قرار مي‌گيرند و گرفتار جنايات جنگي آمريكا و همپيمانان آنها هستند خوب مي‌توانند از عهده دفاع از خود برآيند.

او بايد به دولت‌ها و ملت‌هاي عالم اعلام كند؛ جمهوري اسلامي با هرگونه تجاوزي برخورد «سخت» و «شكننده» خواهد كرد. و از ملت‌هاي مظلوم فلسطين، يمن، سوريه، عراق و افغانستان كه تحت تجاوز آمريكا و رژيم صهيونيستي هستند بدون ترديد دفاع مي‌كند. وقتي غير نظاميان در تجاوزات آمريكا مورد هدف هستند  وقتي كودكان در مدارس، بيماران در بيمارستان‌ها مردم عادي در بازارها و به‌‌ويژه پيران هدف حملات وحشيانه هوايي هستند ايران اسلامي نمي‌تواند در برابر جنايات جنگي استكبار و استبداد جهاني ساكت باشد.

و بالاخره وقتي جمهوري اسلامي هنوز تحت شديدترين تحريم‌ها از سوي آمريكا علي‌رغم توافق جهاني برجام قرار دارد، از هر طريقي كه بتواند رئيس‌جمهور ديوانه آمريكا را سرعقل  آورد پرهيز نخواهد كرد. اين طرق «اعمالي» است، ضرورتاً «اعلامي» نيست.
 
 
 

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 2. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 3. جهانگیری: برخورد با فساد و مفسدین به‌ تنهایی کافی نیست/ توکلی: مبارزه با فساد باید بدون تبعیض انجام شود

 4. رفتارهایی که در کشورهای دیگر بی ادبی محسوب می‌شود

 5. دژپسند: افشاکنندگان فساد از وزارت اقتصاد جایزه می‌گیرند

 6. گلوبال ریسرچ: ایران را رها کنید؛ اسرائیل تهدید علیه بشریت

 7. شرط عجیب برانکو برای ایران

 8. اتباع ایران بخصوص نخبگان و دانشمندان از سفر به آمریکا اجتناب کنند

 9. خسارت ۳۶ میلیاردی ویلموتس به کشور!

 10. رفع فیلتر تلگرام تکذیب شد

 11. فرصت طلبی با وکالت مردم...

 12. پرونده "پسر آخوندی" به دادگاه ارسال شد/ پای ۵۰۰ میلیارد تومان در وسط است!

 13. لاریجانی: عده‌ای با منفی‌بافی ‌دل مردم را خالی می‌کنند/ مسئولان به مکان‌هایی بروند که مشکلات مردم بیشتر است

 14. خودداری وزیر اقتصاد از اظهارنظر درباره معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها

 15. افزایش بودجه ارتش و سپاه/ کاهش بودجه ستاد کل نیروهای مسلح

 16. دلار در صرافی‌ها به ۱۳۹۰۰ تومان رسید

 17. آن‌ها که آمدند و آن‌ها که نیامدند؛‌ مجلس آینده را چه کسانی اداره ‌می‌کنند؟

 18. شرط استراماچونی پذیرفته شد/ استقلال در انتظار بازگشت سرمربی

 19. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

 20. انتقاد حجت الاسلام قرائتی به تعطیلی ۵شنبه‌ها

 21. سردار جعفری: تنها راه خروج مردم از بن‌بست تغییر انتخاب‌هایشان است/ مشکل اصلی ما ساختار نیست

 22. تصویب افزایش سقف وام مسکن تا ۲ هفته دیگر

 23. فردا؛ پایان مهلت ثبت‌نام در سایت بسته معیشتی

 24. چرا پاسپورت استراماچونی دست خودش بود؟

 25. چرا واگذاری شرکت ایریتک علیرغم اثبات تخلفات قانونی و مالی توسط دستگاههای نظارتی ابطال نمی‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 2. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 3. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 4. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 5. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 6. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 7. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 8. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 9. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 10. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 11. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 12. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 13. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 14. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 15. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 16. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 17. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 18. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 19. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 20. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 21. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 22. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 23. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 24. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 25. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

  2. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

  3. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

  4. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

  5. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

  6. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

  7. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

  8. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

  9. پیشنهاد عباس عبدی برای برگزاری انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری/ انتقاد قوچانی از عارف و شورای عالی اصلاح‌طلبان/چرا احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس ثبت‌نام نکرد؟

  10. پشیمانیم؛ حرف پرتَکرار حامیان و هواداران رئیس‌جمهور

  11. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

  12. ربیعی: تحریم‌ها را می‌توان دور زد، اما جامعه را نمی‌توان دور زد/ پس از آبان دیگر نمی‌توان انتخابات را به شیوه سابق برگزار کرد

  13. فیلم| تصاویر ویژه از لیدرهای عملیاتی اغتشاشگران

  14. احمد توکلی: سال ۹۶ نسبت به طغیان فرودستان هشدار دادم/ تکذيب‌های مکرر زنگنه درباره افزایش قیمت بنزین فريب جامعه بود

  15. بازداشت رئیس مستعفی هلال احمر تایید شد

  16. قالیباف: کلید روحانی قلابی است؛ دنبال کلید واقعی باشید/ ریشه اصلی فساد، ضعف و ناکارآمدی در شیوه اداره است

  17. طبیعی بودن افزایش قیمت‌ها به روایت وزیر کشور/ تکذیب سخنان علی مطهری توسط واعظی و ربیعی/توکلی: افزایش قیمت بنزین پس از چند بار تکذیب، فریب مردم بود

  18. روایت ازغدی از مجادله با روحانی/ ثبت‌نام قالیباف در انتخابات مجلس/آیا نمایندگان، وزیر کشور را استیضاح می‌کنند؟

  19. آذری‌جهرمی: پنجشنبه برای مردم سورپرایز خواهیم داشت

  20. روحانی: پاسخ تلفن اوباما را دادم و در کمتر از ۱۰۰ روز به توافق رسیدیم/ مذاکره ظریف و جان کری کار عظیمی بود

  21. هجوم داوطلبان نمایندگی مجلس؛ فرصت یا تهدید؟

  22. پاسخ ضرغامی به روحانی درباره گم‌شدن ۹۴۷ میلیون دلار/ روایت جهانگیری از مبارزه با فساد در دولت روحانی/ دلیل عدم ثبت‌نام لاریجانی در انتخابات از نظر زیباکلام

  23. آخرین روز ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره‌هایی که برای ثبت‌نام آمدند/ حاشیه‌ها و تصاویر

  24. روحانی:‌ چه زمانی گفتم مشکلات را ۱۰۰ روزه حل می‌کنیم؟/ برجام نه مقدس است و نه لعنتی/ مذاکره کار انقلابی است

  25. چرا وزیر کشور باید پاسخگو باشد؟

  آخرین عناوین