ترفند جدید پزشکان برای فرار از نصب کارتخوان: «نقد بدهید ۵۰ هزارتومان، کارت بکشید ۶۰ هزار تومان»

گروه اقتصادی الف،   3980701149 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

طبق اعلام مسئولان مربوطه، از امروز نداشتن کارتخوان در مطب پزشکان، مصداق فرار مالیاتی است و جرم محسوب می‌شود.

ترفند جدید پزشکان برای فرار از نصب کارتخوان: «نقد بدهید ۵۰ هزارتومان، کارت بکشید ۶۰ هزار تومان»

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، درآمدهای نجومی پزشکان و بی سر وسامانی دریافتی‌های آنان،‌در نهایت سیاستی به نام دستگاه کارتخوان را برای ساماندهی به این معضل به میان آورد. موضوعی که پزشکان باید از آن تمکین کنند اما گویی سایه سنگین پزشک سالاری در کشور بر اجرای این طرح پر سر و صدا هم سایه انداخته است و حالا عصیان برخی از پزشکان در اجرای این طرح مشهود است.

بعد از کشمکش بسیاری که برای اجرای این طرح وجود داشت؛ همچنان برخی پزشکان فرار را بر شفاف سازی مالی ترجیح می‌دهند و از دریافت یا کار با کارتخوان خودداری می‌کنند.

بر اساس مشاهدات میدانی از کلینیک‌ها و مطب پزشکان، با اینکه مهلت ثبت نام کارتخوان و اتصال آن‌ها به فروشگاه‌های آنلاین اینترنتی بعد از ۴ بار تمدید در تاریخ‌های" ۳۱ مرداد، یکم شهریور، ۱۵ شهریور و ۳۱ شهریور" تمدید شدند، اما متأسفانه در این مراکز درمانی، کارتخوانی وجود ندارد و همین مسئله باعث بروز مشکلاتی برای مراجعه کنندگان  به این مراکز شده است.

بیماران برای دریافت حق ویزیتشان باید پول نقد به همراه داشته باشند. در برخی موارد که دستگاه کارتخوان در مطب باشد بیمار را مجبور می‌کنند که مبلغی را از طریق کارتخوان و باقی را به صورت نقد پرداخت کند. برخی هم با ادبیاتی عجیب این طور عنوان کردند که" تا چوب بالای سرمان نباشد"، از کارتخوان استفاده نمی‌کنیم!.

متأسفانه تعداد محدودی از پزشکان، نه تنها کارتخوان در مطبشان موجود نیست، بلکه برای دریافت ویزیت، شماره کارت بانکی خود را به بیمار می‌دهند.

طبق اعلام مسئولان مربوطه؛ مهلت چهارم سازمان امور مالیاتی برای نصب کارتخوان و اتصال به فروشگاه اینترنتی آنلاین به پایان رسیده است و بر اساس قانون از امروز ( اول، مهر) نبود دستگاه کارتخوان در مراکز درمانی تخلف و اقدامی غیرقانونی است.

سازمان امور مالیاتی کشور بار‌ها از طریق تریبون‌های مختلف این موضوع را اعلام کرده است که وجود دستگاه کارتخوان هیچگونه ارتباطی با پرداخت مالیات ندارد.
 
بنابر نظر مسئولان سازمان امور مالیاتی کشور، پزشکان مشارکت پایینی در نصب کارتخوان داشته‌اند به طوری که آمار ثبت نام کنندگان کارتخوان و دریافت کد جهت اتصال به فروشگاه اینترنتی را در حدود ۲۰ درصد اعلام کرده‌اند؛ این در حالی است که پزشکان فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم جهت دریافت کد و اتصال به فروشگاه اینترنتی آنلاین را بار‌ها اعلام کرده‌اند و معتقدند که جهت اتصال به فروشگاه‌های اینترنتی، هماهنگی‌های لازم جهت ثبت نام وجود ندارد و آن‌ها برای دریافت کد مخصوص خود دچار مشکلات متعددی می‌شوند.

رد و بدل بحث‌های بین سازمان امور مالیاتی و جامعه پزشکی نه تنها به نفع هر دو گروه نیست، بلکه باعث کاهش اعتماد مردم به پزشکان می‌شود و این مسئله باعث کم شدن سرمایه اجتماعی جامعه می‌شود.

آخرین جزئیات تجهیز مطب پزشکان به کارتخوان

علی رستم پور، مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون سپاری سازمان امور مالیاتی کشور در تشریح آخرین جزئیات تجهیز مطب پزشکان به کارتخوان اظهار کرد: تعداد ۷۳ هزار پزشک، پیراپزشک، دامپزشک و دندان پزشک مشمول فراخوان سازمان امور مالیاتی برای ثبت نام در طرح کارتخوان‌های بانکی هستند. در روز اول بالغ بر ۳۰۰ پزشک به صورت خودکار تشکیل پرونده داده و درخواست خود مبنی بر دریافت کارتخوان را ثبت کردند.

او بیان کرد: طبق آخرین آمار بیش از ۲۲ هزار و ۵۷۰ پزشک نسبت به ثبت نام در سامانه مذکور اقدام کردند که بیانگر شرکت ۳۱ تا ۳۵ درصدی جامعه پزشکی در این طرح است.

رستم پور بیان کرد: در  روز‌های پایانی فراخوان، استقبال خوبی صورت گرفت، به طوریکه از ساعات اولیه صبح تا ۱۲ ظهر بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر از پزشکان برای دریافت کارتخوان ثبت نام کردند. پیش بینی می‌شود در ساعت‌های باقی مانده سرعت ثبت افزایش پیدا کند و پزشکان بیشتری به این سیستم متصل شوند.

این مقام مسئول تاکید کرد: اطلاعات تراکنش‌های تمام کارتخوان‌ها در اختیار سازمان امور مالیاتی است، ولی وجه تمایز برخی از این دستگاه‌ها در این است که بسیاری از کارتخوان ها، متعلق به افراد حقیقی و حقوقی مشغول به کار نیست؛ بنابراین تلاش کردیم که با ثبت حرفه به صورت دقیق، صنوف از جمله پزشکان و تراکنش‌های بانکی را رصد کنیم البته سازمان امور مالیاتی برای سایر حرفه‌ها نیز این حساسیت را به خرج می‌دهد.

او تصریح کرد: باید مشخص شود کارکرد کارتخوان‌ها مختص حرفه‌ای است که کارتخوان به آن تخصیص داده شده است. از پزشکان هم درخواست کردیم حساب معرفی شده برای دریافت کارتخوان نیز تنها حساب بانکی مورد اشتغال پزشکان باشد تا با سایر درآمد‌ها مخلوط نشود.

رستم پور بیان کرد: اینکه از قبل اطلاعات تراکنش‌های بانکی را در دست داشتیم، ولی اقدامی نمی‌کردیم به تبصره ۵ ماده ۱۶۰ قانون مالیات‌های مستقیم بر می‌گردد؛ چرا که این تبصره اجازه بررسی ۴ جز اطلاعات حساب بانکی را به سازمان امور مالیاتی می‌دهد تمام این اطلاعات در سال‌های ۹۵-۹۶-۹۸ در اختیار ما نیز قرار گرفته است.

او ادامه داد: قرار نیست ماهیت پلیسی به خود بگیریم بلکه با فرهنگسازی صحیح به دنبال به دنبال افزایش سطح تمکین مودیان به نظام مالیاتی هستیم تا خود مودی به صورت صادقانه اظهارنامه سالیانه خود را تکمیل کند. عملکرد سازمان امور مالیاتی و اخذ مالیات از سال ۹۸ بر مبنا اظهارنامه خود مودی است مگر اینکه سندی این اظهارنامه را تکذیب کند.

مشارکت ۲۷ درصدی پزشکان در ثبت نام کارتخوان 

جواد مولایی، عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی اظهار کرد: دیروز مهلت ثبت نام کارتخوان پزشکان توسط سازمان امور مالیاتی کشور به پایان رسید اما به دلیل اینکه جامعه پزشکی دچار مشغله‌های شخصی بوده و اکثرا در مسافرت به سر می‌بردند، سایت سازمان نظام پزشکی کماکان جهت ثبت نام کارتخوان و دریافت کد باز است.

او ادامه داد: در اواخر شهریور جلسه‌ای با حضور رئیس سازمان امور مالیاتی و رئیس سازمان نظام پزشکی، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، رئیس شورای عالی نظام پزشکی و رئیس مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران و همچنین معاون کل وزارت بهداشت در سازمان نظام پزشکی برای موضوع نصب کارتخوان و دریافت کد تشکیل شده است و مسائل مختلف بررسی شد.

مولایی تأکید کرد: تفاهم نامه‌ای بین سازمان امور مالیاتی و سازمان نظام پزشکی صورت گرفته است که بر اساس آن از وقوع کارهای تهدیدآمیز پیشگیری و به سمت عدالت و شفافیت بیشتر حرکت شود.

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی اضافه کرد: بر اساس این تفاهم نامه قرار شده است که درآمدها و تعرفه‌ها همچنین هزینه‌ها به صورت دقیق بررسی شود.

او بیان کرد: در حال حاضر ۲۷ درصد از پزشکان در ثبت نام کارتخوان مشارکت داشته‌اند و امیدوارم با فراهم شدن زیرساخت‌های بهتر، برخی از مشکلات برطرف شود.

حال باید دید که  پس از انجام توافق بین سازمان امور مالیاتی و دیگر سازمان های ذی‌ربط، چه زمانی این گروکشی ها به پایان می رسد و در این کش و قوس بین پزشکان و سازمان امور مالیاتی کشور چه ترتیبی اتخاذ می شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۰۵۰۱۶۱۷:۱۱:۵۱ ۱۳۹۸/۷/۱
این جماعت شایسته زور و دگنک .. است فرار مالیاتی جرمی نابخشودنیست البته نه در کشور ما
ناشناس۱۱۰۵۰۲۰۱۷:۱۵:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۱
باید مثل سابق دکتر هندی بیارن بلکم اینها ..
ناشناس۱۱۰۵۰۴۰۱۷:۲۵:۴۵ ۱۳۹۸/۷/۱
خدایی چک کنید ببینید در اقتصادهای آزاد دنیا نحوه ارائه خدمات پزشکی چطوره؟ هیچ جای دنیا سلامت مردم محل سوداگری عده‌ای تاجر که لباس پزشک را پوشیده‌اند نیست.
ناشناس۱۱۰۵۰۴۷۱۷:۳۰:۳۳ ۱۳۹۸/۷/۱
آنچه سبب کاهش اعتماد می شود عملکرد مغرضانه شماست اگر راست می گویید از امروز 50 صنف دیگر هم باید همین کار را بکنند ببینیم پیگیری شمارا ؟
ناشناس۱۱۰۵۰۵۴۱۷:۳۹:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۱
حرام خوری که وارد خون بدن انسان بشه، دیگه عقل تعقل و انصاف و چشم بینایی و وجدان کارش را انجام نخواهد داد. پناه بر خدا تا به کی و برای چه؟؟؟؟
محمد.س۱۱۰۵۰۶۶۱۷:۴۵:۳۸ ۱۳۹۸/۷/۱
در کشورهای پیشرفته دنیا بویژه کشورهای اسکاندیناوی ؛ دولتها هرگز اجازه نمی دهند که یک عده خاص ( اعم از پزشکان و ...) به شدت ثروتمند شوند . آنها بدرستی می دانند که ایجاد شکاف طبقاتی چه معضلات بزرگی رو به بار میاره. بهترین راهکاری که اجرا می کنن و به شدت جواب داده گرفتن مالیات متناسب از صاحبان درآمدهای بالاست . مثلآ کسی که در ماه 10 میلیون درآمد داره بایستی 40تا 60 درصد اون رو مالیات بده. یعنی 4 تا 6 میلیون. و کسی که درآمدش 2 میلیون هست , حدود 6تا 10 درصد مالیات میده. یعنی حدود 120 تا 200 هزار . به این ترتیب هیچگاه فاصله در آمدی دهکهای جامعه ؛ زیاد نمی شه و این یعنی عدالت اجتماعی در باب درآمد.
ناشناس۱۱۰۵۰۷۶۱۷:۵۶:۲۱ ۱۳۹۸/۷/۱
راهش این نیست درست اش اینه که از طریق دفترچه بیمه این مالیات اخذ بشه افرادی که شاغل اند و دفترچه بیمه دارند که هیچ اما افرادی که بیمه نیستند باید تحت پوشش بیمه سلامت دفترچه براشون صادر بشه و مبلغی از ویزیت و دارو را بیمه تقبل کنه تا جذابیت داشته باشه اینطوری مریض دیگه بدون دفترچه دکتر نمیره و دکتر هم مجبوره که ویزیت مصوب را ثبت کنه و عمر هر دفترچه را هم میتوانند ۱۰ ماه اعلام کنند که در پایان سال مالی بتوانند تخمین مالیات بزنند.
ناشناس۱۱۰۵۰۸۳۱۸:۰۰:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۱
درآمد نجومی فقط مختص وابستگان .. هست و بس
ناشناس۱۱۰۵۱۰۳۱۸:۱۱:۴۰ ۱۳۹۸/۷/۱
در تاریخ باید بنویسند . خاک بر ..هر کسی که می تواند این وضع را درست کند و درست نمی کند .
ناشناس۱۱۰۵۱۱۲۱۸:۲۲:۰۴ ۱۳۹۸/۷/۱
اگر تونستید از پزشکان مالیات بگیرید اونوقت میتونید از سایر اصناف نیز مالیات اخذ کنید.
استاد دانشگاه۱۱۰۵۱۱۷۱۸:۲۴:۳۳ ۱۳۹۸/۷/۱
موارد زیر را انجام دهید: 1.کنترل نامحسوس و دوره ای با حضور در مطبها 2.بررسی حساب های دیگر پزشک و اعضای خانواده 3.استعلام معاملات خودرو و ملکی پزشکان از اداره ثبت 4.بررسی سفرهای خارجی این افراد 5.ایجاد سامانه گزارش تخلف با قابلیت پیگیری نتیجه 6.افزایش ظرفیت تخصص و ایجاد رقابت
نوید۱۱۰۵۱۲۳۱۸:۲۷:۲۲ ۱۳۹۸/۷/۱
امور مالیاتی زورش فقط به کارمند کسبه خرده فروش و بچه یتیم میرسه
مهران۱۱۰۵۱۴۹۱۸:۵۱:۱۵ ۱۳۹۸/۷/۱
میگن مدرک، درک و شعور نمی آورد یعنی این البته حساب اون دکترهایی که واقعا اهل خدمت هستند و پولکی نیستن از اون دکترهای سو ء استفاده گر جداست
آریو سوئد۱۱۰۵۱۵۳۱۸:۵۶:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۱
سیستم مالیاتی کشور سوئد با این همه دقت وسختگیری هنوز توان گرفتن مالیات کامل از پزشکان ایرانی را نداره. بیشترشون از دادن مالیات کامل فرار میکنند. سیستم مالیاتی ایران که اصلا .. باید از قوه قهریه استفاده بشه مثلا زندان.
ناشناس۱۱۰۵۱۵۶۱۹:۰۰:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۱
وقتی مجلس با شفافیت آراء مخالفت میکند از پزشکان چه انتظاری دارید که درآمد نجومی خود را رو کنند.ضمنا یک قسمت از درآمد پزشکان در مطب است و چهار قسمتش در اتاقهای عمل بیمارستانهای مختلف است.اون قسمت را چیکار میکنی؟؟؟؟
ناشناس۱۱۰۵۱۹۴۱۹:۳۸:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۱
این پزشکان از دیسیپلین زدن کراوات رو فقط بلدند. فرار مالیاتی کاری بسیار ناپسند و زشت هست که بسیاری از اینها به صورت آشکار انجام می دهند
مجتبی۱۱۰۵۲۱۶۲۰:۰۹:۲۹ ۱۳۹۸/۷/۱
بهترین راه حل افزایش ظرفیت پذیرش تخصص است. مطب ها خلوت میشن و اکثر پزشکان میرن استخدام بیمارستانها میشن.
ناشناس۱۱۰۵۳۰۰۲۱:۴۴:۴۵ ۱۳۹۸/۷/۱
خدا به این -ناطبیبان- رحم کند
ملت۱۱۰۵۳۵۳۲۲:۴۱:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۱
واقعا که آبرویی برای خودشون باقی نزاشتن
مجید۱۱۰۵۳۵۴۲۲:۴۳:۱۳ ۱۳۹۸/۷/۱
با مشاهده کوچکترین تخلف باید پروانه طبابت را یکسال تعلیق کرد.
ناشناس۱۱۰۵۳۵۵۲۲:۴۳:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۱
خلافکاران همیشه شگرد دارند حتی اگر پزشک باشند.
ناشناس۱۱۰۵۳۵۷۲۲:۴۴:۴۶ ۱۳۹۸/۷/۱
در واقع می خواهند مالیات متعلقه خود را از جیب مردم تیغ بزنند.
ناشناس۱۱۰۵۳۵۹۲۲:۵۰:۰۶ ۱۳۹۸/۷/۱
من هفته گذشته مطب یک آنکولوژیست زنان در .. بودم، اکثر مراجعان نیاز به نمونه برداری داشتند، هزینه نمونه برداری 370بود که منشی به بیماران می گفت: 220 از عابر بانک پایین ساختمان وجه نقد بگیرید و 150 کارت بکشید.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

  2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

  3. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

  4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

  5. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

  6. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

  7. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

  8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

  9. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

  10. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

  11. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

  12. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

  13. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

  14. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

  15. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

  16. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

  17. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

  18. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

  19. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

  20. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

  21. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

  22. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

  23. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

  24. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

  25. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های دیروز

    پربحث‌های هفته

    1. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

    2. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

    3. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

    4. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

    5. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

    6. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

    7. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

    8. قیمت خودرو همچنان صعودی است/ قیمت پژو ۴۰۵ به ۱۴۲ میلیون رسید

    9. تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن

    10. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

    11. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

    12. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

    13. همتی: نرخ ارز در روزهای آینده پایین‌ می‌آید

    14. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

    15. نوبخت: ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند / افزایش قیمت ها را به فروش ارز صندوق ربط ندهید

    16. گمانه زنی‌ها از "گشایش اقتصادی" رئیس جمهور/ پای عرضه اوراق سلف نفتی در میان است؟

    17. دندان طمع دولت‌ها به درآمد نفت کنده می‌شود؟

    18. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

    19. دلار در سراشیبی قرار گرفت

    20. مسکن ارزان می‌شود؟

    21. جهیزیه تمام دختران تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی توسط بنیاد مستضعفان پرداخت شد

    22. یک طرح جدید برای واریز یارانه ۴۰ لیتری بنزین

    23. قالیباف: هدف طرح مالیات بر خانه‌های خالی مقابله با احتکار مسکن است

    24. جهانگیری: اجازه بی‌حرمتی به فعالان اقتصادی را ندهیم

    25. فرصت ۲ ماهه برای ثبت کدملی و کدپستی مسکن بر اساس طرح مجلس

    آخرین عناوین