سخنگوی نُجَبا عراق: آمریکا رژیم‌های مرتجع عربی را مانند گله گوسفند چوپانی می‌کند

گروه جهان الف،   3980701135

مهندس «نصر الشِمَّری» با تشبیه رژیم‌های مرتجع عربی به گله گوسفندانی که آمریکا آن‌ها را چوپانی می‌کند، از مجهز شدن مقاومت به تسلیحات و موشک‌های پیشرفته خبر داد.

سخنگوی نُجَبا عراق: آمریکا رژیم‌های مرتجع عربی را مانند گله گوسفند چوپانی می‌کند

مهر نوشت: مهندس «نصر الشِمَّری» ناخرسندی آمریکا از شکست داعش را عامل طراحی حملاتی علیه مواضع الحشد الشعبی دانست و دستور نخست‌وزیر عراق مبنی بر ممنوعیت پرواز بدون مجوز پهپادها و جنگنده‌های خارجی را "شجاعانه" توصیف کرد.

وی با تأکید بر اینکه پاسخ به بمباران مقرهای حشد، فقط علیه آمریکا خواهد بود، خاطرنشان ساخت که مقاومت و کشور عراق به تسلیحات بازدارنده دسترسی خواهند یافت.

سخنگوی نُجَباء تحریم‌های آمریکا علیه این جنبش را فاقد تأثیر خواند و از اصرار مقاومت بر اخراج اشغالگران از خاک عراق خبر داد.

الشِمَّری بار دیگر یادآور شد که دستور ۱۰ ماده‌ای نخست‌وزیر عراق، فرمانی برای منظم کردن امور است و به ادغام، انحلال، یا کم کردن نقش الحشد الشعبی ربطی ندارد.

وی همچنین با تشبیه رژیم‌های مرتجع عربی به گله گوسفندانی که آمریکا آن‌ها را چوپانی می‌کند، تصریح کرد که نشانه‌های زوال آنان آشکار شده است.

مشروح این مصاحبه در ادامه از منظرتان می‌گذرد:

۱ ـ طی هفته‌های اخیر شاهد وقوع «انفجارهای زنجیره‌ای» در مواضع و انبار مهمات "الحشد الشعبی" بوده‌ایم. به‌عنوان نمونه، یکی از انفجارها در انبار مهمات نیروهای مقاومت مردمی در شهر "آمرلی" صلاح‌الدین و دیگری نیز چندی پیش در نزدیکی پایگاه هوایی "بلد" اتفاق افتاد. بسیاری از گروه‌های عراقی انگشت اتهام را به سمت آمریکا نشانه رفته‌اند. علت اصلی وقوع این انفجارها از دیدگاه شما چیست؟

تعرض به مراکز الحشد الشعبی و هدف قرار دادن فرماندهان بسیج مردمی از سوی نیروهای آمریکایی امر جدیدی نیست و در گذشته نیز اینگونه حملات در جریان عملیات‌های نظامی جاری در عراق صورت گرفته است. همینطور تجاوزاتی علیه نیروهای ارتش و پلیس عراق صورت گرفته است.

گو اینکه دولت عراق در این باره سکوت کرد و سانسور رسانه‌ای مشکوکی صورت گرفت که شاید علت آن، فشارهای آمریکا بر همه دولت‌های عراق باشد.

دلیل حملات یادشده این است که آمریکا الحشد الشعبی و مقاومت اسلامی را عنصر اصلی به شکست کشاندن پروژه داعش می‌داند؛ پروژه‌ای که آمریکا به‌دنبال طولانی کردن آن و ایجاد تغییر در نقشه منطقه بود تا امنیت اسرائیل را تضمین و نفوذ و هیمنه آمریکا را محقق کند.

همچنین آمریکایی‌ها الحشد الشعبی و مقاومت را هم‌پیمان ایران می‌دانند. البته ما خود را هم‌پیمان نمی‌بینیم، بلکه فراتر از آن معتقدیم که مسلمانان یک امت هستند و هرجا که باشند مسأله‌ای واحد دارند.

۲ ـ «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق، اخیرا به لغو توافقنامه‌های پرواز پهپادها و جنگنده‌های خارجی بر فراز آسمان عراق بدون مجوز دولت بغداد، اقدام کرد. فرماندهان «الحشد الشعبی» نیز تأکید کردند که در صورت پرواز پهپادهای ناشناس بر فراز آسمان عراق، با آن برخورد می‌کنند. موضع شما در این خصوص چیست؟

این فرمان از نظر ما شجاعانه و بی‌سابقه است. ما با تمام قدرت از این دستور نخست‌وزیر حمایت می‌کنیم زیرا اجرای آن ضامن امنیت کشور، ملت و نیروهای مسلح است.

البته معتقدیم که خوی استکباری و غرور آمریکایی‌ها به آنان اجازه پایبندی به این دستور را نمی‌دهد. کما اینکه همینطور شد و پس از صدور این دستور، باز هم چندین حمله هوایی علیه نیروهای الحشد الشعبی صورت گرفت.

۳ ـ طی روزهای اخیر حرف و حدیث‌های فراوانی پیرامون ورود اسرائیل به عرصه مبارزه با گروه‌های مقاومت عراق و دست داشتن این رژیم در عملیات‌های خرابکارانه در این کشور مطرح شده است. درصورت اثبات این مداخله مستقیم صهیونیست‌ها، در آینده الحشد الشعبی چه گزینه‌ یا گزینه‌هایی را برای مقابله با تل‌آویو در نظر خواهد داشت؟

با وجود اینکه کارشناسان نظامی به مسأله اعتراف رژیم صهیونیستی به بمباران مراکز الحشد العشبی از زاویه‌ای دیگر نگاه می‌کنند، ولی به‌نظر ما این امر حاکی از جابجایی نقش رژیم صهیونیستی و ایالات‌متحده است.

آمریکا در مورد منافع و حضور خود در عراق احساس خطر می‌کند، زیرا سلاح مقاومت به‌راحتی می‌تواند به منافع آمریکا در عراق حمله کند. به همین دلیل این بمباران به رژیم صهیونیستی نسبت داده شد زیرا گمان می‌کنند که سلاح مقاومت از آنان دور است.

ولی به دو شیوه می‌توان به این حمله‌ها پاسخ داد؛

اول: ما رژیم صهیونیستی و ایالات‌متحده را یکی می‌دانیم و اگر نیروهای آمریکا در عراق حضور نداشتند، صهیونیست‌ها نمی‌توانستند به‌راحتی به آسمان عراق برسند. بنابراین آمریکا باید مسؤولیت این تجاوز را به عهده بگیرد. پس پاسخ این بمباران، فقط علیه آمریکا خواهد بود.

دوم: ما معتقدیم که رژیم صهیونیستی قدرت مقاومت و توانایی عراق را به‌خوبی تشخیص نمی‌دهد؛ حال آنکه مقاومت و کشور عراق می‌توانند سلاح بازدارنده را ـ حتی اگر در حال حاضر نداشته باشند ـ به‌دست آورند.

۴ ـ جنبش در سال ۲۰۰۸ در لیست تحریمی ایالات‌متحده آمریکا قرار گرفته است؛ اما این اقدام، پایان گام‌های خصمانه واشنگتن علیه "نُجَباء" نبود تا اینکه چندماه پیش وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌هایی را علیه جنبش اعمال کرد. ماهیت تحریم‌های واشنگتن علیه نُجَباء چیست و آیا این تحریم‌ها می‌تواند تأثیری بر روند فعالیت‌های این جنبش داشته باشد؟

ما لیست تحریم را لیست شرافت، افتخار و لیست حق علیه باطل و استکبار جهانی می‌دانیم. ما هیچ‌گاه دوست آمریکا نبودیم که امروز دشمن آن شویم. ما همیشه در جبهه مقابله با استکبار جهانی ـ به شکل عام ـ و آمریکا و رژیم صهیونیستی ـ به شکل خاص ـ بوده‌ایم. حتی اگر مواضع و جایگاه‌ها برای همه مشتبه شود، ما همیشه در جایگاه و موضع مقابله با استکبار خواهیم بود.

اما در خصوص تأثیر تحریم بر ما، باید بگوییم اصلا تأثیری وجود ندارد، زیرا هیچ‌یک از اعضای نُجَباء و سران آن سرمایه‌ای در هیچ بانکی ندارند و هیچ‌کدام از آن‌ها به فکر تفریح در سواحل آمریکا نیستند!

سرمایه مجاهدان، ایمان و توکل بر خدا و سیاحت آنان، جهاد در راه خداست. ما بدون شک در همین موضع خواهیم ماند، حتی اگر این تحریم‌ها بارها تکرار شود.

۵ ـ دیدگاه شما در خصوص فرمان ۱۰ ماده‌ای نخست‌وزیر عراق چیست؟ دیدگاه‌های متفاوتی در خصوص این فرمان وجود دارد؛ برخی آن را تقویت الحشد الشعبی می‌دانند و برخی دیگر آن را به‌نوعی انحلال این گروه مقاومتی تلقی می‌کنند.

چندین بار توضیح دادیم که دستور ۱۰ ماده‌ای نخست‌وزیر، یک فرمان برای منظم کردن امور است و به ادغام، انحلال، یا کم کردن نقش الحشد الشعبی کاری ندارد و اغلب بندهای آن در گذشته توسط الحشد الشعبی اجرا شده است.

ما معتقدیم که مقاومت، سلاح یا قدرت نیست. اگرچه این امور ضروری است، اما مقاومت در حقیقت ایمانی است در سینه مجاهدان و تا زمانی که این ایمان باقی است، مقاومت نیز باقی می‌ماند. همین عقیده بود که الحشد الشعبی را شکل داد و با وجود امکانات کم، سبب تحقق پیروزی‌های بزرگ شد؛ چه برسد به حالا که قدرت و امکانات مقاومت و الحشد الشعبی چندبرابر شده است.

۶ ـ یکی از مسائل محل مناقشه‌ای که همچنان در خصوص عراق در محافل سیاسی و رسانه‌ای مطرح می‌شود، مسأله تداوم حضور نظامی آمریکا در عراق و وجود پایگاه‌های آمریکایی در این کشور است. گروه‌های مقاومت ازجمله نُجَباء نیز همواره نسبت به این مسأله معترض بوده‌اند. چه گزینه‌هایی را برای خروج نهایی آمریکا از عراق در دستور کار دارید؟

موضع ما در مورد غیرقانونی بودن حضور نیروهای آمریکا در عراق تغییر نکرده است، زیرا وجود هر نوع نیروی خارجی در سرزمین عراق در اختیار دولت نیست بلکه در اختیار پارلمان است.

اما کسانی که می‌گویند این حضور مستشاری یا آموزشی است، همانند کسی هستند که چشمان خود را بر خورشید بسته تا وجود آن را انکار کند.

مستشار و مربی به پایگاه‌های بزرگ با هزاران نیروی مسلح به انواع اسلحه، هواپیما و زره‌پوش در داخل خاک عراق چه نیازی دارد؟!

آنان حضوری دقیقا نظامی و اشغالگرانه در خاک عراق دارند.

طرح اخراج نیروهای آمریکا از عراق در پارلمان ارائه شد، ولی متأسفانه رئیس مجلس از بررسی این طرح جلوگیری کرد. البته بعد از فتوای آیت‌الله‌العظمی حائری (دام‌ظله) این طرح با قدرت به پارلمان برمی‌گردد و در غیر این صورت راهی در برابر مقاومت جز اجرای حکم شرعی به وسیله همه امکانات موجود و راه نظامی از جمله آن است، باقی نخواهد ماند.

۷ ـ ارزیابی شما از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از گروه‌های مقاومت در نقاط مختلف منطقه به‌ویژه در عراق چیست؟ اساسا نقش پیروزی انقلاب اسلامی در شکل‌گیری گروه‌های مقاومت در سراسر منطقه طی قریب به چهار دهه گذشته را چگونه می‌بینید؟

آشکارا بگویم که اگر جمهوری اسلامی نبود، مقاومت اسلامی در عراق، لبنان یا فلسطین وجود نداشت و اگر هم وجود می‌داشت بسیار ضعیف می‌بود.

قبل از جمهوری اسلامی، مقاومت چیزی جز سنگ و تفنگ در اختیار نداشت؛ ولی با پشتیبانی جمهوری اسلامی، مقاومت امروز پیشرفته‌ترین سلاح‌ها و هزاران موشک در اختیار دارد که با آن رژیم صهیونیستی را در لبنان و فلسطین به ذلت کشاند و اشغالگران آمریکایی را در عراق شکست داد و آنان را بیرون انداخت. لذا پس از آن دلیلی برای بازگشت، غیر از بهانه داعش نداشتند و اکنون در نقاط دورافتاده مستقر شده‌اند و جرأت ندارند در مناطق مرکزی و جنوبی عراق آفتابی شوند.

۸ ـ امروز شاهدیم که برخی حکام منطقه از جمله سعودی، امارات، بحرین و... به تبعیت از سیاست‌های توسعه‌طلبانه آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها، درحال پیاده‌سازی سناریوهای مد نظر آن‌ها در منطقه هستند. عامل یا عوامل این تبعیت و وابستگی را چه می‌دانید و آیا تداوم این مسیر توسط حکام عرب می‌تواند به اهداف بیگانگان در منطقه ازجمله عراق جامه عمل بپوشاند؟

دلیل اصلی برای اثبات ضعف این رژیم‌ها ـ که شبیه گله گوسفند هستند و چوپان آمریکایی آنان را به هرسو بخواهد می‌برد ـ این است که از ملت‌های خود جدا هستند، به آنان ظلم می‌کنند و شکم‌های سرانشان از اموال حرام پر شده است.

فراموش نکنیم که این حکومت‌های ضعیف توسط استکبار جهانی به‌ویژه دولت انگلیس به‌وجود آمدند و در حال حاضر آمریکا وارث این جایگاه شده است.

به‌خدا قسم انسان آزاده برایش راحت‌تر است که در صحرا زندگی کند و خاک بخورد، تا اینکه شاه باشد و ترامپ همانطور که با حکام عربستان و امثال آنان رفتار می‌کند، با او رفتار کند.

اما در خصوص اهداف این رژیم‌ها باید بگویم که کمتر از آن هستند که اصلا هدفی داشته باشند. آن‌ها مجری اهداف و پروژه‌های آمریکا و پرداخت‌کنندگان هزینه‌های حماقت آمریکا در منطقه هستند.

آنان امروز عاجزتر از آنند که بتوانند هدفی را در منطقه محقق کنند و تمام هدفشان طولانی‌تر کردن عمر حکومت‌های خود می‌باشد؛ پس از آنکه نشانه‌های زوالشان برای هر عاقلی آشکار شده است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 2. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 3. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

 4. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

 5. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

 6. زندگی زنان و مردان منطقه چرنوبیل ۳۳ سال پس از حادثه

 7. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

 8. اعتراض دانشجویان در مراسم آغاز سال تحصیلی

 9. روحانی: چرا برای فارغ‌التحصیلان شغل نیست؟

 10. واکنش شمس الواعظین به هویت شغلی روح الله زم

 11. حسین فریدون به زندان منتقل شد

 12. المیادین مدعی شد: زم در اربیل بازداشت شده است

 13. واکنش عطاءالله مهاجرانی به دستگیری روح الله زم

 14. روحانی: تنها راه آینده و سرنوشت کشور انتخابات است/ دانشگاه را به بخش خصوصی نزدیک کنیم

 15. بازیکنان بحرین بعد پیروزی برابر ایران چه گفتند؟

 16. نامه صالحی امیری به FIFA درباره بی‌احترامی به سرود و پرچم ایران

 17. حقایقی جالب درباره وجود موجودات فضایی در فضا

 18. دروغ‌های پینوکیویی ترامپ به روایت «حقیقت سنج» واشنگتن پست

 19. قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران/ نرخ خانه‌های ۴۰ متری در پایتخت + نمودار

 20. برایان هوک: دنبال درگیری با ایران نیستیم/توافق جامع می‌خواهیم

 21. حضور روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها

 22. بازرسی هیئت امنای دانشگاه آزاد، سه ماه پیش خواستار ابطال مصوبه تبعیض‌آمیز شده بود + سند

 23. انتقاد روزنامه جوان از مجری صداوسیما

 24. تکذیب ارتباط و یا دیدار روح‌الله زم با آیت‌الله سیستانی

 25. متین ستوده به دادسرای ارشاد تهران احضار شد

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 4. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 5. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 7. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 8. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 9. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 10. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 11. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 12. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

 13. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 14. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 15. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 16. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 18. بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری

 19. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 20. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 21. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 22. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 23. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 24. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 25. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

پربحث‌های هفته

 1. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 2. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 3. مسکو: خبرنگار بازداشت‌شده روسیه در ایران آزاد شد

 4. روایت طنزآمیز روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی از واکنش ترامپ به اعراب بعد از حمله به آرامکو 

 5. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

 6. اردوغان مغرور و خشکاندن چشمه صلح / از متهم شدن ترکیه به حمایت از داعش تا حمله به سوریه ...

 7. واکنش دختر صدام به اذعان ترامپ به اشتباه بودن حمله به در عراق

 8. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

 9. روزنامه روسی: ایران را دستکم نگیرید، جنگ افروزی علیه ایران دیوانگی است...

 10. نشریه کنگره آمریکا: ترامپ در حال آبروریزی است!...

 11. تنها دولتمرد عرب که در دفاع مقدس به ما خیانت نکرد

 12. حضور هیاتی از متخصصان انگلیسی برای مدرن‌سازی راکتور اراک

 13. عملیات ترکیه در شمال سوریه؛ رؤیای بزرگ اردوغان چیست؟

 14. حملات شیمیایی ترکیه به رأس العین

 15. لودریان طرح فرانسه برای گنجاندن «فرابرجام» در برجام را تشریح کرد

 16. توییت مداخله‌جویانه «پمپئو» درباره تصویب نشدن پالرمو و CFT در ایران

 17. پوتین: همه باید به منافع ایران احترام بگذارند/ امارات و عربستان با تهران مذاکره کنند

 18. واکنش دولت سعودی به حادثه برای نفتکش ایرانی

 19. اردوغان: عملیات در شمال سوریه را متوقف نمی‌کنیم/ کُردها را هدف قرار نمی‌دهیم،‌ آنها برادران ما هستند

 20. فارین پالیسی: عربستان، ترکیه، روسیه و کردها به دنبال کنترل سوریه

 21. مرکل و مکرون در مورد برجام بیانیه مشترک صادر کردند

 22. معماران آمریکایی برجام: ایران بدون توافق تکمیلی انتظار رفع تحریم نداشته باشد

 23. اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

 24. سخنان تحقیرآمیز اردوغان در مورد اتحادیه عرب

 25. ترامپ: ایران به دردسر افتاده است

آخرین عناوین