آغاز به کار نخستین پلیس گمرک کشور

گروه اقتصادی الف،   3980631164

نخستین پلیس گمرک کشور در مجتمع بندری شهید رجایی بندرعباس امروز کار خود را آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، جانشین فرمانده انتظامی کشور در مراسم افتتاح ساختمان پلیس گمرک شهید رجایی بندرعباس گفت: نیروی انتظامی وظیفه تامین امنیت کشور در همه حوزه‌ها از جمله اقتصادی را بر عهده دارد و راه اندازی پلیس گمرک نیز برای تامین امنیت اقتصادی و مبارزه با قاچاق کالا صورت گرفته است.
سردار سرتیپ ایوب سلیمانی افزود: ۱۵۷ گمرک در کشور فعال است که در ماه‌های آینده در ۱۳ گمرک مهم کشور پلیس گمرک مستقر می‌شود.
وی گفت: مبارزه با مفاسد اقتصادی مطالبه مردم و رهبرانقلاب اسلامی است و پلیس ضمن مقابله قاطع با مفاسد اقتصادی، خدمت گذار کسانی است که در این شرایط به کشور کمک می‌کنند.
سردار ایوب سلیمانی افزود: هوشمندسازی پلیس از جمله برنامه‌های پلیس برای کنترل بیشتر بر ورود و خروج کالا است.
وی با اشاره به اینکه امکان کنترل ۳ هزار کانتینر خروجی از گمرک شهبد رجایی وجود ندارد خواستار نصب دستگاه‌های بیشتر ایکس ری در این گمرک شد.
جانشین فرمانده انتظامی کشور، نصب ردیاب بر روی شناور‌ها در دریا را از راه‌های مبارزه با قاچاق کالا عنوان کرد و گفت: اکنون بر روی تمامی اتوبوس‌های کشور ردیاب نصب است و باید از این امکان برای کامیون‌های نفتکش و شناور‌ها نیز استفاده شود.
استاندار هرمزگان نیز در این مراسم گفت: جلوگیری و مبارزه با قاچاق کالا کار بسیار پیچیده و سختی است که با تلاش تلاش همه دست اندرکاران محقق می‌شود.
فریدون همتی بر تسهیل ورود کالا به کشور در شرایط فعلی اقتصاد کشور تاکید کرد و افزود: نباید با سخت گیری‌های بیش از حد در مبارزه با قاچاق کالا باعث دلزدگی و مهاجرت بازرگانان درستکار شویم.
فرمانده انتظامی هرمزگان نیز گفت: تمامی آموزش‌های لازم به ۲۳ نیروی مستقر در پلیس گمرک داده شده است.
سردار سرتیپ دوم عزیزالله ملکی افزود: تمامی سامانه‌ها نیز نصب شده است، ولی هنوز به برخی سامانه‌ها همچون سامانه جامع امور گمرکی، اطلاعات قبض‌های انبار، اطلاعات باسکول‌های موجود در گمرک و به گزارش‌های خودرو‌های اسکن شده توسط دستگاه‌های ایکس ری دسترسی وجود ندارد که امیدوارم بزودی این نقص‌ها برطرف شود.
وی ابراز امیدواری کرد که طرح پلیس گمرک با تعامل سه جانبه پلیس، گمرک و سازمان بنادر با موفقیت اجرایی شود.