تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

گروه جهان الف،   3980631095 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

نشریه آمریکایی تایم نوشت، دونالد ترامپ اخیرا مشاورانش را تحت فشار قرار داده است تا برای دیدار وی با حسن روحانی، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، صحنه سازی کنند.

تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

به گزارش الف این نشریه در مقاله ای با عنوان "ایران که سرسخت می شود، ترامپ به دنبال معامله است"، می افزاید ترامپ چند گزینه برای واکنش به تنش های اخیر منطقه داشته است ولی اکنون احتمالا ایران به هیچ یک تن نخواهد داد.


«  زمانی که پرزیدنت دونالد ترامپ به فکر چگونگی واکنش به حملات موشکی و پهبادی به تاسیسات نفتی عربستان در 14 سپتامبر بود، چندین گزینه در اختیار داشت. مقامات آمریکایی که از مذاکرات رخ داده در کاخ سفید اطلاع دارند، به تایم می گویند نخستین گزینه این بود: طرح پنتاگون برای بمب باران مراکز سپاه در جزایر خلیج فارس. به گفته مقامات، این طرح پس از سرنگونی پهباد آمریکایی به دست ایرانی ها در 20 ژوئن، به ترامپ پیشنهاد شد. مشاوران ارشد به ترامپ پیشنهاد کردند او براساس این طرح عمل کند اما ترامپ آن را رد کرد.

گزینه دوم کاملا متفاوت بود. در هفته های اخیر ترامپ دستیاران خود را تحت فشار قرار داد تا وی با حسن روحانی رئیس جمهور ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در اواخر سپتامبر، گفت و گو کند. به گفته مقامات، یک نظر این بود که صحنه سازی صورت گیرد به این صورت که هنگام مذاکرات امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه با روحانی، که ظاهرا بدون اطلاع خواهد بود، ترامپ تشویق شده و دوربین ها هم چسبیده به ترامپ وی را تشویق کنند که به آن دو محلق شود. اما ترامپ گزینه سوم را پذیرفت: اعمال تحریم های جدید علیه ایران. اکنون شاید ایران در پایان نشست مجمع عمومی سازمان ملل، با هیچ کدام از این گزینه ها موافقت نکند.

این که ترامپ حتی درنظر داشت با روحانی دیدار کند، قابل توجه بود. هیچ یک از روسای جمهور آمریکا از دهه 1970 تاکنون با مقامات عالیرتبه ایرانی دیدار نکرده اند. ایران در ماه های اخیر برنامه غنی سازی اورانیوم خود را تشدید کرده و به حملات به منابع انرژی جهان و متحدان آمریکا در خاورمیانه افزوده است. تهران همچنین در 12 می و 13 ژوئن کشتی هایی را در خلیج فارس هدف قرار داد.  [ ایران البته دخالت در همه این حملات را رد کرده است] چند روز بعد، پهباد Global Hawk آمریکا را سرنگون کرد، و پس از آن به بزرگ ترین تاسیسات نفتی جهان حمله شد، که گفته می شود ایران عامل آن بوده است. "مارک دوبوویتس" از موسسه تندرو دفاع از دمکراسی می گوید:" اشتیاق ترامپ برای دیدار با رئیس جمهور ایران در این برهه زمانی خنده دار است. اینکه رفتار رژیم ایران چقدر مخرب است، وی را از این اشتیاق بازنمی دارد."

این اپیزود نشان می دهد که ترامپ ایمان دارد قادر است خطرناک ترین و چالش برانگیزترین مناقشات جهان را با حسی از تشویق و احترام حل کند، از خاورمیانه تا افغانستان و کره شمالی. اما تحولات اخیر هزینه های آن شیوه را آشکار کرده است. ترامپ ابتدا با طالبان به دنبال مذاکره بود و سپس گفت و گوهای صلح را با آنها قطع کرد، پس از آن یک سری حملات مرتبط با طالبان در این ماه رخ داد که دستکم 50 کشته برجا گذاشت. وی همچنان از احتمال صلح با کره شمالی تقدیر می کند حتی در حالی که کیم جونگ اون، موشک هایی را آزمایش می کند که برد آنها به آمریکا رسیده و قادرند متحدان واشنگتن را در منطقه هدف قرار دهند. و حمله به تاسیسات نفتی عربستان که متحدان ترامپ آن را به ایران نسبت داده اند بهای جهانی نفت را تا بیش از 10 درصد افزایش داد، علامتی نحس برای اقتصاد جهانی و همچنین رئیس جمهوری که به دنبال پیروزی در دور بعدی انتخابات است.

از نظر منتقدان ترامپ، چالش ایران، بحرانی است که وی خود مسبب آن است. دولت او از سال قبل که از توافق هسته ای ایران خارج شد و تحریم هایی شدیدتر از قبل علیه تهران اعمال کرد، به سوی تقابل با ایران پیش می رود. این تحریم ها که صادرات نفتی و غیرنفتی ایران را هدف قرار داده، سبب خروج شرکت ها و موسسات مالی خارجی از این کشور شده است. "جفری پرسکات" مشاور ارشد امور منطقه در دولت اوباما، می گوید:" ترامپ خود را در انزوا می بیند، زیرا از یک طرف در مسیر تقابل سرازیر شده و از طرف دیگر اصرار می کند که به دنبال جنگ نیست." مقامات اطلاعاتی آمریکا که معتقدند ایران پشت این حملات قرار دارد، درباره انگیزه های ترامپ دودسته شده اند. یک دسته به ترامپ گفته اند که این حملات بیانگر فشار اقتصادی است که ایران تحمل می کند و نشانی از درماندگی ایران است. دسته دیگر می گویند حملات ایران در چند ماه گذشته برای آن است که ترامپ را آزمایش کند.

اما هیچ کدام مسیر رسیدن به پاسخی درازمدت تر به اقدامات اخیر ایران را تسهیل نمی کند. پنتاگون از مدتها قبل مخالف حمله مستقیم نظامی به ایران بوده زیرا نگران است این اقدام، جنگی گسترده تر را در پی داشته باشد. با این وجود ایران همچنان دخالت در این حملات را رد می کند. دو وزیر کابینه ترامپ علنا این حملات را به ایران نسبت داده اند، و به گفته یک مقام وزارت دفاع، مقامات نظامی به ترامپ گفته اند که این حملات با "طراحی و هدایت افسران ایرانی انجام شده و دولت نیز از آن مطلع بود." یک سخنگوی نظامی عربستان می گوید بقایای موشک ها نشان می دهد این حملات "بدون تردید با حمایت ایران انجام شده است." اما گزارش شده که آمریکا و متحدانش نتوانسته اند قطعات را رد یابی کنند، ظاهرا به دلیل اینکه آنها موشک های پیشرفته کروز و پهبادهایی با ارتفاع کم بوده اند.

دیپلماسی مشکلات خود را نیز به همراه دارد. ماکرون به دنبال ایجاد خط اعتباری 15 میلیارد دلاری برای ایران است و به گفته یک مقام آمریکایی مطلع از مذاکرات، "  استیون مونچین" وزیر خزانه داری آمریکا از آن حمایت کرده است. به گفته این منبع، اما مایک پومپئو وزیر خارجه می گوید کاهش فشارها به ایران پیش از امتیاز دهی در زمینه هسته ای یا کاهش استفاده آن از گروه های نیابتی در منطقه، خطرناک خواهد بود، زیرا به نوعی پاداش به آن رفتار تهران محسوب می شود. و البته اگر جنگ با ایران سیاستی بد برای ترامپ در سال انتخاباتی باشد، حصول یک توافق بد، سیاستی بدتر خواهد بود.

منابع مطلع از مذاکرات در کاخ سفید می گویند، این بن بست ترامپ را در نقطه ای غیرطبیعی قرار داده است: تلاش برای گرفتن کمک از متحدان. یک مقام ارشد سابق دولت ترامپ که با مقامات آمریکا و خلیج فارس مرتبط است، می گوید:" آنها می خواهند پاسخ دهند، اما در قالب یک گروه یا با متحدانشان."  این پاسخ آزمایشی است برای نبض به ظاهر متناقض ترامپ، تا سرسخت به نظر رسیده و آمریکا را از جنگ برهاند.»

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۰۳۵۱۷۱۴:۳۱:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۳۱
دقیقا با دیدن رفتارهای ترام یاد دکتر احمدی نژاد می افتم که علاقه فراوانی داشت تا شاید در راهروهای سازمان ملل با روسای جمهور کشورهای اروپایی و یا امریکا روبرو بشه و دستی هم بدهد. ترام ورژن امریکایی احمدی نژاده
ناشناس۱۱۰۳۶۶۵۱۶:۴۵:۲۸ ۱۳۹۸/۶/۳۱
ترامپ مثل احمدی نژاد همه وعده های انتخاباتیش عملی کرد
ناشناس۱۱۰۳۸۹۲۲۱:۳۱:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۳۱
بنیاد دفاع از دموکراسی!! چه خنده دار.
ناشناس۱۱۰۳۵۴۵۱۴:۵۶:۳۲ ۱۳۹۸/۶/۳۱
آقا شمارو به خدا منبع خبر رو دقیق ذکر کنید (عنوان مقاله با هایپرلینک) تا بشود در اینترنت جستجو کرد. این نحوه گزارش اصلا حرفه ای نیست.
علی۱۱۰۳۶۹۱۱۷:۰۶:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۳۱
As iran gets tough . President seeks a deal عنوان خبر است از مجله Time آمریکا و در ترجمه و تفسیر امانت داری شده است
ناشناس۱۱۰۳۵۸۷۱۵:۳۷:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۳۱
چرا فکر می کنید که ترامپ نیاز به دیدن روحانی دارد؟
امیر۱۱۰۳۶۱۹۱۶:۰۴:۲۵ ۱۳۹۸/۶/۳۱
این را میگن که اگر دیداری رخ داد بگن امریکاییها خواستند نه ما
ناشناس۱۱۰۳۶۴۰۱۶:۲۲:۲۲ ۱۳۹۸/۶/۳۱
یعنی واقعا نمی دونید چرا نیاز داره؟ پس یه خورده بیشتر مطالعه کنید
ناشناس۱۱۰۳۶۵۳۱۶:۳۴:۲۸ ۱۳۹۸/۶/۳۱
بلی نیاز دارد ..
ناشناس۱۱۰۳۸۹۵۲۱:۳۷:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۳۱
از نشریه آمریکایی تایم بپرسید.
ناشناس۱۱۰۴۰۲۲۰۰:۱۸:۰۹ ۱۳۹۸/۷/۱
واقعا نمیفهمی؟!
مجید بیرانوند۱۱۰۴۰۲۷۰۰:۳۱:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۱
ما فکر نمیکنیم ، خودشون فکر میکنن
علی۱۱۰۳۶۲۴۱۶:۱۰:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۳۱
نقل اخبار و اطلاعات که تا این سطح محرمانه می‌باشد بدون ذکر سند و منبع خبری یا اطلاعاتی غیر حرفه بوده و قابل قبول نیست . نوعی خود بزرگ بینی در آن وجود دارد .
ناشناس۱۱۰۳۶۵۲۱۶:۳۲:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۳۱
هر کس با امریکایی ها ملاقات کند خائن و جاسوس است .مرگ بر روسیه و چین و اروپا و امریکا
زارع۱۱۰۳۶۵۸۱۶:۴۰:۱۰ ۱۳۹۸/۶/۳۱
تاجر و سرمایه داران سه ویژگی دارند. 1- دل بره: بابت حفظ سرمایه خود فوق العاده ترسو میشوند 2- پای آهو: هرجا که احساس خطر برای سرمایه خود کنند به سرعت فرار میکنند. 3- مغز فیل: بلاهایی را که در گذشته بر سر سرمایه آنها آمده فراموش نمی کنند و به راحتی دیگر به کسی اعتماد نمی کنند. ترامپ نیز از این قاعده مستثنی نیست. بیش از آنکه فکر اقدار آمریکا باشد دنبال افزایش درآمد آمریکاست لذا کاری که در آن سرمایه هایش به باد برود نمیکند . و درحال حاضر نفعی از جنگ مستقیم نمی بیند.
ناشناس۱۱۰۳۹۴۸۲۲:۳۷:۱۱ ۱۳۹۸/۶/۳۱
گفته اصلا با روحانی ملاقات نمیکنم ..

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

  2. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

  3. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

  4. حملات شیمیایی ترکیه به رأس العین

  5. زن جوان، شوهر خیانتکارش را نقره داغ کرد!

  6. رئیسی در پیاده‌روی اربعین

  7. روایت فیگارو از چگونگی بازداشت زم

  8. هزینه خانواده ۴ نفره در تهران چقدر است؟

  9. مرکل و مکرون در مورد برجام بیانیه مشترک صادر کردند

  10. بال‌گشایی هواپیمای جت آموزشی پیشرفته یاسین

  11. این فیلم را دیدم و از خودم خجالت کشیدم!

  12. ترامپ: ایران به دردسر افتاده است

  13. فارین پالیسی: گروه های نیابتی ایران قوی تر از هر زمان دیگر

  14. همتی: عرضه ارز در سامانه نیما بر تقاضا پیشی گرفته است

  15. شوخی با علی دایی مجاز است یا خیر؟

  16. فیلم مراحل ساخت و پرواز جت ایرانی «یاسین»

  17. شورای حل اختلاف؛ راه‌حل یا دردسر؟

  18. هدیه پوتین به ولیعهد ابوظبی

  19. هشدار جدی به مارک ویلموتس

  20. آرین غلامی مقابل حریف رژیم صهیونیستی حاضر نشد

  21. میدل‌ایست‌آی: اردوغان و پنس بر سر آتش‌بس‌ موقت در سوریه موافقت کردند

  پربحث‌های هفته

  1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

  2. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

  3. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

  4. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

  5. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

  6. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

  7. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

  8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

  9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

  10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

  11. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

  12. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

  13. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

  14. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

  15. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

  16. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

  17. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

  18. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

  19. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

  20. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

  21. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

  22. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

  23. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

  24. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

  25. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

   2. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

   3. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

   4. اردوغان مغرور و خشکاندن چشمه صلح / از متهم شدن ترکیه به حمایت از داعش تا حمله به سوریه ...

   5. واکنش دختر صدام به اذعان ترامپ به اشتباه بودن حمله به در عراق

   6. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

   7. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

   8. روزنامه روسی: ایران را دستکم نگیرید، جنگ افروزی علیه ایران دیوانگی است...

   9. حملات شیمیایی ترکیه به رأس العین

   10. نشریه کنگره آمریکا: ترامپ در حال آبروریزی است!...

   11. حضور هیاتی از متخصصان انگلیسی برای مدرن‌سازی راکتور اراک

   12. عملیات ترکیه در شمال سوریه؛ رؤیای بزرگ اردوغان چیست؟

   13. لودریان طرح فرانسه برای گنجاندن «فرابرجام» در برجام را تشریح کرد

   14. توییت مداخله‌جویانه «پمپئو» درباره تصویب نشدن پالرمو و CFT در ایران

   15. مرکل و مکرون در مورد برجام بیانیه مشترک صادر کردند

   16. پوتین: همه باید به منافع ایران احترام بگذارند/ امارات و عربستان با تهران مذاکره کنند

   17. واکنش دولت سعودی به حادثه برای نفتکش ایرانی

   18. اردوغان: عملیات در شمال سوریه را متوقف نمی‌کنیم/ کُردها را هدف قرار نمی‌دهیم،‌ آنها برادران ما هستند

   19. فارین پالیسی: عربستان، ترکیه، روسیه و کردها به دنبال کنترل سوریه

   20. ترامپ: ایران به دردسر افتاده است

   21. فارین پالیسی: گروه های نیابتی ایران قوی تر از هر زمان دیگر

   22. معماران آمریکایی برجام: ایران بدون توافق تکمیلی انتظار رفع تحریم نداشته باشد

   23. برایان هوک: دنبال درگیری با ایران نیستیم/توافق جامع می‌خواهیم

   24. اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

   25. سخنان تحقیرآمیز اردوغان در مورد اتحادیه عرب

   آخرین عناوین