14 اشکال حقوقی به يك مصوبه هيئت دولت درباره رمز ارزها

غلامرضا انبارلويي،   3980630203 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
14 اشکال حقوقی به يك مصوبه هيئت دولت درباره رمز ارزها

دولت مجوز استخراج فرآورده‌هاي پردازشي رمز نگاري شده رمز ارزها را طي مصوبه‌اي در 6 بند و 7 تبصره با مصوبه  هيئت وزيران جهت اجرا ابلاغ نموده است (1) بر اين مصوبه تأملات راهبردي مرتبط با انضباط مالي و اقتصادي به شرح زير وارد است.

1- مستند صدور مصوبه  نه قانون عادي است و نه به پيشنهاد بانك مركزي، بلكه اصل 138 قانون اساسي است. اينكه  تصميم‌گيري در مورد ارز آن‌هم بدون ارائه تعريفي از رمز ارزها  و تبيين آنكه رمز ارز، دارايي مالي هست يا نيست و ماهيت آن واقعي است يا مجازي، مصوبه دولت را با ابهاماتي مواجه ساخته است.

2- اولين ابهام آنكه آيا به استناد اصلي از اصول قانون اساسي آن‌هم اصل 138 مي‌توان بدون پيشنهاد بانك مركزي و بدون تصويب شوراي پول و اعتبار در مورد موضوع مهمي مثل ارز تصميم‌گيري كرد؟    

3- در اصل 138 قانون اساسي مقنن به هيئت وزيران حق داده در چند امر از امور به صدور مصوبه اقدام كند اول آنكه در قانون موضوعه مقنن به دولت جواز صدور آيين‌نامه اجراي قانوني را داده باشد دوم آنكه براي انجام وظايف اداري و تأمين اجراي قوانين مصوبه بگذارند سوم آنكه براي تنظيم سازمان‌‌هاي اداري به وضع تصويب‌نامه بپردازد. فلذا مصوبه مذكور ماهيت اداري نداشته و صرفاً در موضوع مالي آن‌هم در ارتباط با ارز مي‌باشد كه از حيطه اصل 138 خروج موضوعي دارد و دولت صلاحيت ورود به امر يا اموري خارج موارد  احصاء شده در اصل 138 قانون اساسي را ندارد.

4- اين عدم صلاحيت نظر يك كارشناس نيست كه به نظر معارض كارشناسي ديگر رد يا تأييد شود بلكه نظريه تفسيري شوراي محترم نگهبان در 15 سال پيش است. (2)

5- ممكن است ادعا شود درست است كه در مورد رمز ارزها قانون نداريم اما دولت مي‌تواند در شرايط خلأ قانوني براي پر كردن آن مقررات وضع كند در جواب بايد گفت اين ادعا اقراري است به عدم قانون و دولت اگر اهميت موضوع را مي‌داند بايد براي حل مشكل، لايحه با قيد فوريت به مجلس بدهد و پس از تصويب مجلس و تاييد شوراي نگهبان متكي به مفاد قانون موضوعه رمز  ارزها مصوبه بگذارند.

6- در بند يك تصويب‌نامه آمده اولاً مسئوليت استفاده از رمز ارزها بر عهده متعاملين است ثانياً مشمول حمايت و ضمانت دولت و نظام بانكي نيست. ثالثاً استفاده از آن در مبادلات داخل كشور مجاز نيست. مفهوم اين فراز آخر بند يك مصوبه دولت اين است كه در مبادلات خارجي مجاز است. پرسش اين است با استفاده از رمز ارزها – چه چيزي معامله يا وجهي خارج مي‌شود؟ ارز به كشور وارد مي‌شود و خارج مي‌شود اما در اين ورود و خروج نه حمايت مي‌كند و نه ضمانت. پس دولت و نظام بانكي اين وسط در ورود و خروج ميلياردها دلار ارز چه كاره‌اند؟

7- در بند 2 مصوبه اين تناقص تشديد مي‌شود آنجايي‌كه هيئت وزيران مي‌گويند وزارت صمت صدور مجوز استفاده از رمز ارزها را مي‌تواند به سازمان‌هاي مناطق آزاد و مناطق ويژه اقتصادي واگذار كند و به عبارتي آنچه را دولت  خود صلاحيت صدور جوازش را ندارد به وزارتخانه صمت تفويض مي‌كند.

8-  سازمان‌هاي مناطق آزاد به صورت يك شركت  صددرصد دولتي و با سرمايه دولت اداره مي‌شوند اين بند مصوبه با بند اول مصوبه كه صراحت  دارد به اينكه استفاده از رمز ارزها مشمول حمايت  و ضمانت دولتي نيست در تضاد است. چطور ممكن است هيئت وزيران به يك شركت با سرمايه  صدرصد دولتي جواز چنين كاري را بدهد اما هيچ‌گونه حمايت و ضمانت از آن نكند؟

9- ساير بندها و تبصره‌هاي مصوبه فوق‌الذكر مربوط به تعرفه برق وگاز مراكز رمز ارزها مي‌باشد كه به عنوان واحد صنعتي شناخته شده‌اند. (3)

10- بدين ترتيب مركز استخراج رمز ارزها بدون آنكه  كالايي توليد كند و صرفاً يك مركز مبادله ارز است در بخش صنعت شناسايي شده و مشمول مقررات مالياتي اين بخش گرديده است. در صورتي كه دارايي و سرمايه‌ اين واحد صنعتي نسبت به حجم ريالي نه بلكه ارزي خود تقريباً هيچ است. (4)

11- در تبصره  ذيل ماده 6 مصوبه آمده واحدهاي ياد شده، در صورتي كه محصول خود را صادر و ارز حاصل از آن را براساس ضوابط بانك مركزي به چرخه اقتصادي كشور بازگردانند مشمول ماليات صفر درصد خواهند شد. اين در حالي است كه رمز ارزها پول مجازي است و رفت و برگشت آن محصولي ندارد تا صادرات و واردات برآن مترتب باشد آن‌هم محصولي كه در بند 6 توليدش مشمول ماليات و در تبصره ذيل بند 6 از ماليات معاف بخوانيد با نرخ صفردرصد مشمول ماليات طبق مصوبه  شده است.

12- مخلص كلام. دولت در حوزه ارز تصميمات نادرستي اتخاذ كرده كه از مصوبه ارز 4200 توماني شروع و تا مصوبه  رمز ارزها ادامه يافته است كه با تصميم نادرست يعني نرخ 4200 توماني ميلياردها دلار ماليه عمومي كشور متضرر شد با مصوبه  فوق الذكر تحت عنوان جواز صدور استفاده رمز ارزها چند ميليارد ديگر بايد به ماليه عمومي كشور زيان رسد؟ چه بايد كرد؟ بدون انجام كار كارشناسي و بدون استفاده از نظرات افراد خبره در امور پول بانكي و بدون ورود تمام قد بانك مركزي و شوراي پول و اعتبار به هر موضوع مرتبط با ارز و سياست‌هاي پولي هر قدمي كه برداشته شود در راه خطا خواهد بود و اقدامات دولت را به خارج از قانون عادي و اساسي خواهد كشاند.

14- ختم كلام. اگر ساز و كار بيت كوئين و استخراج رمز ارزها در مبادلات ارز مجازي شاه كليد  دور زدن تحريم‌هاست كه مي‌تواند باشد. چرا اين ساز و كار را در كشور با تدوين قانون مبتني بر نظرات افراد خبره و ورود تام و تمام بانك مركزي و مصوبات شوراي پول و اعتبار رسميت نمي‌بخشيم؟

پي‌نوشت‌ها:

(1)- تصويب‌نامه‌ 58144 مورخ 14/5/98

(2) – نظريه بندي سال 83 در مورد صلاحيت هيئت وزيران

(3)- بند  6 مصوبه

(4)- بند 6 مصوبه

دیدگاه کاربران

سمع۱۱۰۲۹۳۸۰۹:۲۷:۱۷ ۱۳۹۸/۶/۳۱
موضوع ارزهای رمز نگاری (مجازی) از چند بخش تشکیل شده است: الف- بعنوان ارزی بدون پشتوانه و توزیع شده که در خرید و فروش انواع کالاها و خدمات قابل استفاده است. همانگونه که بسیاری از مناق جهان امروز استفاده می شود. و دارای مزیت های نسبی فراوانی برای کشور ما در این تنگنای تعاملات مالی بین المللی می باشد. ب- یکی از منابع انتشار رمز ارزها در تعریف ساده آن, میزان پاداش دارندگان سیستمهای رمزگشای می باشد. به زبان ساده: سیستمهای کامپیوتری + انرژی الکتریکی+ دانش = دستمزد بصورت رمز ارز ,که فعالان این بخش تولید کنندگان ارز مجازی محسوب میگردند. ج- تجارت (همانند صرافی) رمز ارزها, که بحث تبادل ارزهای مجازی با یکدیگر را انجام میدهد. که مانند سایر فعالیتهای بورسی مخاطرات و پاداشهای خود را دارد. در ایین نامه ای روزهای گذشته در وب منتشر شد. همانند متن مقاله بالا مشخص است که این ابعاد از یکدیگر منفک نشده اند. مانند اعلان اینکه فقط بخش تولید (معدنکاوی) که در دامنه فعالیتهای وزارت صنایع میباشد. در سازمانهای مناطق آزاد و ویژه نیز بعنوان یک ارز پذیرفته شده, معرفی شده است. اخطار های مکرر آیین نامه که دولت تضمین و حمایت نمی کند مربوط به نوسانهای سریع نسبتهای تبدیل این ارزها به یکدیگر و پولهای کاغذی است. که هزینه مخاطرات آنرا و تبعات اش را, بطور صریح نپذیرفته است. همین عدم تفکیک بخشها را در مورد بخش تجارت رمز ارزها و وظایف نظارتی بانک مرکزی بعنوان تایید کننده نوع ارز رمز ها ی مجاز در ایران و تکلیف در آمدهای حاصل از تجارت آنها و مبارزه با پولشویی, مشاهده می شود.

پربحث‌های دیروز

 1. ترس از سوال !

 2. خاندوزی: طرح مالیات بر خانه‌های خالی افزایش قیمت مسکن را متوقف می‌کند/ تعداد خانه‌ها از جمعیت کشور بیشتر است!

 3. ضریب هوشی «مریم میرزاخانی» چقدر بود؟

 4. چرا برای بی بی سی فارسی، تاجگردون متفاوت از طبری است!؟

 5. ارائه طرحی برای کاهش محسوس قیمت ماشین/ دارندگان چند خودرو ملزم به پرداخت مالیات می‌شوند

 6. روحانی: دولت مصمم است برای رفع مشکلات با همراهی دو قوه دیگر تلاش کند

 7. سقف ذخیره کارت سوخت تعیین شد + جزئیات

 8. آمار کرونا در ایران: شمار جان‌باختگان از ۱۳ هزار نفر گذشت/ شناسایی ۲۳۴۹ مبتلای جدید

 9. آقامحمدی: سند راهبردی ایران و چین شکست بی نظیری را برای آمریکا رقم خواهد زد

 10. دلار در بازار ۲۳ هزار تومان شد

 11. همکاری ۲۵ساله؛ بازی برد و باخت

 12. آتش سوزی در ناو «بونهام ریچارد»/ مجروح شدن ۲۱ ملوان آمریکایی + تصاویر

 13. بیانیه مکارم شیرازی در خصوص گرانی

 14. دفن قربانیان کرونا در بندر امام خمینی (ره)

 15. تصویری از هیات ایرانی مذاکره کننده درباره قطعنامه ۵۹۸

 16. چین: توسعه روابط دوستانه با ایران برایمان اهمیت دارد

پربحث‌های هفته

 1. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 2. با نارضایتی عمومی درباره حجاب چه باید کرد؟

 3. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 4. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 6. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 7. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

 8. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 9. ترس از سوال !

 10. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 11. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 12. خاندوزی: طرح مالیات بر خانه‌های خالی افزایش قیمت مسکن را متوقف می‌کند/ تعداد خانه‌ها از جمعیت کشور بیشتر است!

 13. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 14. ضریب هوشی «مریم میرزاخانی» چقدر بود؟

 15. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 16. چرا برای بی بی سی فارسی، تاجگردون متفاوت از طبری است!؟

 17. صادرکنندگانی که زور دولت هم به آنها نمی رسد !

 18. ارائه طرحی برای کاهش محسوس قیمت ماشین/ دارندگان چند خودرو ملزم به پرداخت مالیات می‌شوند

 19. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 20. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 21. جوابیه سید میعاد صالحی بر بیانیه دیوان محاسبات

 22. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 23. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 24. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 25. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

  2. خاندوزی: طرح مالیات بر خانه‌های خالی افزایش قیمت مسکن را متوقف می‌کند/ تعداد خانه‌ها از جمعیت کشور بیشتر است!

  3. صادرکنندگانی که زور دولت هم به آنها نمی رسد !

  4. ارائه طرحی برای کاهش محسوس قیمت ماشین/ دارندگان چند خودرو ملزم به پرداخت مالیات می‌شوند

  5. جوابیه سید میعاد صالحی بر بیانیه دیوان محاسبات

  6. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

  7. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

  8. سرپرست وزارت صمت: گرانی خودرو به خاطر شکاف عرضه و تقاضا بود/ شکاف با پیش فروش کم شد

  9. روحانی: ۲۰ میلیارد یورو کالا صادر شده، اما ارز آن بازنگشته است/ناچاریم تصمیم‌های حادی بگیریم

  10. پورابراهیمی: اجازه نمی‌دهیم یک نفر هم تسویه ارزی را انجام ندهد

  11. خودروی K۱۳۲ ایران خودرو را بهتر بشناسید

  12. وزیر راه: حداکثر سقف قرارداد‌ اجاره در تهران ۲۵ درصد تعیین شد/ هیجانات کاذب‌ بازار مسکن را آرام می‌کنیم

  13. سقف ذخیره کارت سوخت تعیین شد + جزئیات

  14. رشد ۴۵۰ درصدی قیمت مسکن و انتقاد روحانی از روحانی

  15. دلار در بازار ۲۳ هزار تومان شد

  16. همسان‌سازی ۹۰ درصدی حقوق بازنشسته‌ها از اول مهر

  17. قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد/ جدول

  18. چین: توسعه روابط دوستانه با ایران برایمان اهمیت دارد

  19. حقوق فروردین‌ماه کارگران هفت‌تپه واریز شد

  20. غوغای روحانی؛ سکه ۷۰۰ درصد، دلار ۴۷۲ درصد، مسکن ۳۱۶ درصد

  21. دارندگان سهام عدالت تاکنون چقدر سود کردند؟

  آخرین عناوین