گزارش نیویورک‌تایمز از مانع‌تراشی جدید برای دانشجویان ایرانی در آمریکا

گروه جهان الف،   3980630181 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

بیش از 10 دانشجوی ایرانی که برای ادامه تحصیل، روادید آمریکا را دریافت کرده بودند زمانی که قصد سفر به این کشور برای ادامه تحصیل را داشتند متوجه می‌شوند که روادید ورود آنها لغو شده است.

به گزارش فارس، بیش از 10 دانشجوی ایرانی زمانی که قصد داشتند تا برنامه تحصیلی خود در رشته‌های مهندسی و علوم کامپیوتر را در آمریکا آغاز کنند به آنها گفته شده که روادید آنها به طور ناگهانی لغو شده و از پرواز آنها به سوی آمریکا طی ماه جاری جلوگیری شده است.

لغو ناگهانی روادید در زمانی که تنش‌ها میان آمریکا و ایران افزایش یافته باعث ایجاد مشکلات متعدد برای مقامات دانشگاه‌ها، وکلا و دانشجویان اتحادیه آمریکا- ایران شده تا بفهمند که چه اتفاقی افتاده است.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده که هیچ تغییری در سیاست روادید دانشجویان ایجاد نشده و مقامات آموزش عالی آمریکا نیز گفته‌اند که مشکلات روادید در ابتدای هر فصل پاییز برای برخی از صدها هزار دانشجویان خارجی که برای حضور در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی این کشور به آمریکا سفر می‌کنند روی می‌دهد.

اما برخی از دانشجویان که اغلب آنها مربوط به دانشکده‌های کالیفرنیا هستند اعلام کردند که روادید آنها در دقیقه آخر بدون هیچگونه هشدار یا توضیحی رد شده است.

بسیاری از این دانشجویان زمانی که از ایران قصد پرواز داشتند متوجه لغو روادیدشان شده و برخی از آنها نیز زمانی که قصد داشتند از خطوط هوایی کشورهای حاشیه خلیج فارس به آمریکا سفر کنند متوجه لغو روادید خود شدند. یکی از دانشجویان نیز زمانی که در فرودگاه بین‌المللی لوگان بوستون بوده بازداشت و سپس بازگردانده شد.

بسیاری از این دانشجویان اعلام کرده‌اند که سایت وزارت خارجه آمریکا نشان داده که روادید آنها حدود 30 آگوست به روزرسانی شده اما در اوایل سپتامبر از ورود آنها به آمریکا جلوگیری شده است.

تمامی این موارد پیش از روز 14 سپتامبر و پیش از حمله به دو پالایشگاه نفتی سعودی روی داده است.

بر اساس قانونی که در سال 2012 تحت ریاست جمهوری باراک اوباما به تصویب رسیده، دولت آمریکا ملزم شده است که از اعطای ویزا به دانشجویان ایرانی که مواد درسی تحصیلی، آنها را برای کار در بخش‌های هسته‌ای و انرژی کشورشان آماده می‌کند منع کند.

«جمال عبدی» رئیس شورای ایران آمریکا در واشنگتن می‌گوید که مقامات کنسولی صلاحیت گسترده‌ای در مورد نحوه تفسیر این قانون و اجرای آن دارند.

«مارک دابوویتز» مدیر اجرایی بنیاد صهیونیستی دفاع از دموکراسی‌ها در واشنگتن با تقدیر از قانون سال 2012 گفت که این قانون مانع از آن می‌شود که دانشجویان ایرانی به کسب علم در آمریکا پرداخته و از آن در راستای دولت ایران استفاده کنند.

اما وی اشاره کرده که پیش‌بینی اینکه دانشجویان چگونه از توانایی فنی خود در بسیاری از صنایع استفاده می‌کنند سخت است. وی رویکرد بسیار سختگیرانه‌ای پیشنهاد داده است و آن لغو قانون ممنوعیت سفر دولت ترامپ و ملزم کردن دانشجویان ایرانی که در رشته‌های حساس درس می‌خوانند که پس از تحصیل در آمریکا باقی بمانند.

بسیاری از ایرانیان نتوانسته‌اند روادید سفر به آمریکا را بدست بیاورند و دلیل آن قانون ممنوعیت سفر به کشورهایی نظیر لیبی، سومالی، سوریه، یمن، کره شمالی و ونزوئلا است. اما معافیت‌های بسیار اندکی در این زمینه وجود دارد که از جمله شامل دانشجویان می‌شود. بسیاری از دانشجویانی که مانع از ورود آنها شده‌اند به آنها روادید یک بار مصرف داده‌اند که بدان معناست که آنها باید خود را برای چندین سال آماده کنند که طی آن نخواهند توانست اعضای خانواده خود را ببینند.

برخی از این دانشجویان در مصاحبه‌های تلفنی و ایمیلی از ناامیدی شدید خود خبر داده‌اند. برخی از آنها شغل‌های سطح عالی خود را رها کرده و برخی دیگر خانه‌هایشان را فروخته و برخی نیز فرصت‌های دیگر در اروپا یا کانادا را رد کرده‌اند. اغلب آنها گفته‌اند که تحصیلات آنها کاملا تامین مالی شده و بسیاری از آنها برنامه داشتند تا آموزش یا موقعیت‌های تحقیقاتی را به علاوه تحصیلاتشان انجام دهند.

پیمان که جوانی 23 ساله است، می‌گوید: «احساس می‌کنم که به صورت عاطفی، مالی و آکادمیک ویران شده‌ام.»

پیمان قرار بود تحصیلاتش را در رشته مهندسی الکترونیک در دانشگاه کالیفرنیا در سان دیگو آغاز کند.

وی خواسته تا تنها با نام اول خود در این گزارش ذکر شود چون نمی‌خواهد فرصت‌های خود را برای گرفتن ویزای دیگر به خطر بیندازد.

پیمان گفته است که وی طی ماه جاری از ادامه پرواز به سوی آمریکا در قطر جلوگیری شده است و کارمندان خطوط هوایی قطر بر روی ویزای آمریکای وی عبارت لغو را نوشتند و گفته‌اند که این دستورالعمل از وزارت امنیت داخلی آمریکا آمده است.

وزارت امور خارجه آمریکا هیچگونه اطلاعاتی درباره لغو روادید منتشر نکرده و اعلام کرده که نمی‌خواهد اطلاعات درباره موارد فردی را منتشر کند.

دفتر روابط رسانه‌ای دانشگاه کالیفرنیا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که در حال کار با موسسات دولتی و وکلا است تا این موضوع را حل کند. در این بیانیه اشاره شده دانشجویان ایرانی دیگر در رشته‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی پیش از آغاز ماه سپتامبر به محل‌های اقامت خود وارد شده‌اند.

سخنگوی سازمان حمایت از مرزها و گمرکات آمریکا نیز مدعی شده که هیچ تغییری در سیاست‌های آمریکا ایجاد نشده است.

وی افزود که این سازمان اجازه لغو روادید را دارد اما در این زمینه سیاست‌هایی نیز دارد تا اطمینان یابد که لایه‌های چندگانه‌ای برای بازبینی لغو رواید وجود داشته باشد.

کاخ سفید به سوال درباره اینکه آیا سیاست اعطای روادید تغییر کرده پاسخی نداده است.

بسیاری از دانشجویان ایرانی مجبور هستند برای مصاحبه‌های اخذ روادید به سفارتخانه‌های آمریکا در ارمنستان یا ترکیه بروند و علاوه بر آن باید هزینه‌های خرید بلیط هواپیما و دیگر ترتیبات را نیز پرداخت کنند.

«نیما عبدالله پور» دانشجوی 23 ایرانی است که فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف بوده و قصد داشته برای ادامه تحصیلات در رشته برق و کامپیوتر در دانشگاه کالیفرنیا در داویس بپردازد.

عبدالله پور گفت که وی و دیگر دانشجویان ناامید شده‌اند چون آنها از یک سازمان دولتی به سازمان دولتی دیگر ارجاع داده می‌شوند.

وی افزود: «من دانشجویی هستم که یک سال یا دو سال دیگر از زندگی خود را از دست خواهم داد تا برنامه دیگری را پیدا کنم و علاوه بر آنها حجم زیادی از پول و انرژی را نیز از دست داده‌ام.»

دانشجویان چینی نیز با محدودیتی برای اخذ روادید آمریکا مواجه هستند. این محدودیت‌ها در پی افزایش تنش‌ها میان آمریکا و چین روی می‌دهد و نگرانی‌ها درباره تاثیر احتمالی بر روی نوآوری و تحقیقات در آمریکا را بوجود آورده است.

ماه پیش 9 دانشجوی چینی که برای تحصیل در دانشگاه آریزونا به آمریکا سفر کرده بودند در فرودگاه بین‌المللی لس‌آنجلس بازداشت شده و بدون هیچگونه توضیحی به چین بازگردانده شدند.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. واعظی: رئیس‌جمهور تا ۱۱ شب سرکار است و به کارهای کشور می‌رسد

  2. باز هم اختیارات رئیس جمهور/پیشنهاد فراخوان برای تفسیر اصل ۱۱۳

  3. آخرین دفاعیات شبنم نعمت‌زاده: پدرم پدر خوبی نبود ولی برای مملکت مدیر خوبی بود/ لشگری‌پور حرف‌های راستی می‌زند و آدم را یاد بی‌بی‌سی می‌اندازد

  4. مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید...

  5. احمد توکلی :آنچه اخیرا از قول من علیه آقای رییسی نقل شده دروغ محض است / خدای را شاکرم برای رشد جوانان انقلابی و وطن‌خواه و شکر برای زبان فاخر در نقادی

  6. سه میلیون نفر هر سال به علت هزینه های درمان فقیر می شوند/ ناتوانی دولت در کاهش هزینه‌های فقرزای سلامت

  7. گوشت‌های لاکچری و ماساژ دیده، کیلویی یک میلیون تومان + تصاویر

  8. مهدی جهانگیری در کربلا

  9. واکنش کاربران فضای مجازی به خوشحالی بعد از گل مهدی ترابی

  10. پرواز پرهزینه لاریجانی به بلگراد + عکس

  11. گذاشتن جعبه روی سر دانش‌آموزان برای جلوگیری از تقلب

  12. انتخابات مجلس و آغاز فعالیت دوباره احزاب فولکس واگنی

  13. اعتراضات در لبنان؛ به نام مردم، به کام پرده نشینان سیاست

  14. مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه: گاندوی‌۲ حتما ساخته می‌‌شود/ مهران مدیری گفته دیگر جان ساختن ۹۰ شبی را ندارد

  پربحث‌های هفته

  1. شادی پس از گل متفاوت مهدی ترابی/ تنها راه نجات کشور=اطاعت از رهبری

  2. حسین فریدون زندان نرفته به مرخصی رفت!

  3. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

  4. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

  5. واعظی: رئیس‌جمهور تا ۱۱ شب سرکار است و به کارهای کشور می‌رسد

  6. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

  7. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

  8. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

  9. باز هم اختیارات رئیس جمهور/پیشنهاد فراخوان برای تفسیر اصل ۱۱۳

  10. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

  11. روحانی: امسال چهارده برابر دولت های قبل زائر برای شرکت در مراسم اربعین حضور پیدا کرد

  12. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

  13. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

  14. انتشار گزارشی عجیب درباره کنسرت گلزار در آمریکا

  15. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

  16. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

  17. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

  18. آخرین دفاعیات شبنم نعمت‌زاده: پدرم پدر خوبی نبود ولی برای مملکت مدیر خوبی بود/ لشگری‌پور حرف‌های راستی می‌زند و آدم را یاد بی‌بی‌سی می‌اندازد

  19. مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید...

  20. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

  21. تماس وزیر ارتباطات با بیرانوند پس از توهین بحرینی‌ها به سرود ملی ایران

  22. روحانی: امید به زندگی در بین مردم به ۷۶ سال ارتقاء یافته/ شاهد کاهش رشد نرخ تورم و رشد مثبت اقتصاد هستیم

  23. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

  24. چراغ سبز دیوان عدالت به رانت تحصیلی فرزندان اساتید دانشگاه آزاد

  25. عکسی از آقای وزیر و خانواده‌اش در راهپیمایی اربعین

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

   2. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

   3. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

   4. حملات شیمیایی ترکیه به رأس العین

   5. لودریان طرح فرانسه برای گنجاندن «فرابرجام» در برجام را تشریح کرد

   6. مرکل و مکرون در مورد برجام بیانیه مشترک صادر کردند

   7. ترامپ: ایران به دردسر افتاده است

   8. فارین پالیسی: گروه های نیابتی ایران قوی تر از هر زمان دیگر

   9. هشدار نسبت به توطئه علیه جنبش اسلامی نیجریه در اربعین

   10. برایان هوک: دنبال درگیری با ایران نیستیم/توافق جامع می‌خواهیم

   11. اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

   12. دروغ‌های پینوکیویی ترامپ به روایت «حقیقت سنج» واشنگتن پست

   13. سی ان ان: سلاح های آمریکایی علیه متحدان واشنگتن در یمن

   14. میدل‌ایست‌آی: اردوغان و پنس بر سر آتش‌بس‌ موقت در سوریه موافقت کردند

   15. اعتراضات در لبنان؛ به نام مردم، به کام پرده نشینان سیاست

   16. دارایی فردی مردم در کدام کشور دنیا بالاتر است؟

   17. فضاسازی پمپئو درباره انقضای تحریم تسلیحاتی ایران

   18. تکذیب ارتباط و یا دیدار روح‌الله زم با آیت‌الله سیستانی

   19. ژنرال بازنشسته آمریکایی: عملیات ترکیه با چراغ سبز ترامپ بود

   20. درآمد میلیاردی کردهای عراق از کجاست؟

   21. پاریس: روح‌الله زم در فرانسه پناهنده بود/ اطلاعات دقیقی درباره محل فعلی او نداریم

   آخرین عناوین