نماینده مجلس: اگر مسئولی با آمریکا مذاکره کند مدیون ملت است

گروه سیاسی الف،   3980630113

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: اگر مسؤولی از جمهوری اسلامی با مقام آمریکایی مذاکره کند مدیون این ملت خواهد بود؛ چرا که حق مردم و این انقلاب در طول ۴۰ سال اخیر از سوی آمریکا و اروپا تضییع شده است.

نماینده مجلس: اگر مسئولی با آمریکا مذاکره کند مدیون ملت است

فردین فرمند نماینده مردم میانه و عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری درباره عدم مذاکره با آمریکا گفت: مذاکرات هسته‌‌ای با این کلید واژه که نه ما به آنها اعتماد داشتیم و نه آنها به ما برای افزایش اعتمادسازی، آغاز شد.

وی افزود: فرانسه و انگلیس در مذاکرات هسته‌ای نقش پلیس بد را بازی می‌کردند اما در نهایت برجام از سوی آمریکا به صورت یکطرفه نقض شد. در حالیکه روسیه به عنوان یکی از کشورهای 1+5 در روزهای گذشته طرح مبادلات بانکی بین تهران و مسکو را برای جایگزینی سوئیفت آغاز کرد که گام مهمی است.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اروپایی‌ها تعهد داده بودند که به وظایف‌شان در قبال برجام عمل کرده و برخی تعهدات دیگر را هم انجام دهند و در همین راستا وعده راه‌اندازی یک خط اعتباری را داده بودند که در عمل هیچکدام اجرایی نشد.

فرمند گفت:‌ اروپایی‌ها نتوانستند این خط اعتباری را با اخم ترامپ اجرایی کنند. این در حالی است که اروپایی‌ها با این کار خود اصل مذاکره بعدی را هم زیر سؤال برده و مذاکره مجدد با اروپا و آمریکا دیگر معنا پیدا نمی‌کند.

وی خاطرنشان کرد:  آمریکا به دنبال افزایش فشار حداکثری برای کشاندن جمهوری اسلامی به پای میز مذاکره است در حالیکه مردم ما ملتی مقاوم بوده و ایستادگی‌مان در طول 40 سال جهان زبانزد است که آن را به صراحت نشان داده‌ایم.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وقتی اقدامات اخیر آمریکا و اروپای در قبال ایفای وظایف‌شان صورت نگرفته و اعتمادی هم ایجاد نکرده‌اند چرا باید مجدداً با آنها مذاکره کنیم؛ هیچ کشوری در قرن 21 چنین اقدامی را انجام نمیدهد.

فرمند گفت: متأسفانه برخی افراد از داخل کشورمان به ترامپ امید حضور ایران در پای میز مذاکره را داده و از افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی حمایت می‌کنند و با ایجاد دو دستگی به دنبال مذاکره مستقیم بین ایران و آمریکا هستند.

وی گفت: ایران به هیچ‌وجه به آمریکا اعتماد ندارد که این حرف برآمده از اقدامات خبیثانه و خصمانه آمریکا در طول 40 سال اخیر بوده است.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: وقتی آمریکایی‌ها به وظایف‌شان در قبال برجام عمل نکرده و به اروپایی‌ها هم اجازه عمل به وظایف‌شان نمی‌دهند چرا باید مجدداَ با غرب مذاکره کنیم.

فرمند تصریح کرد: شهدای زیادی جان خود را در جمهوری اسلامی دادند تا کشورمان در اوج اقتدار و استقلال باشد و بر همین اساس باید بدانیم که تحت فشار هیچ کاری را انجام نداده و با شیطان بزرگ مذاکره نخواهیم کرد و بخشی از این موضوع را در 8 سال دفاع مقدس به دنیا نشان دادیم.

وی با بیان اینکه نمی‌توان با زنجیره پیچیده شده دور دستان و دور گردن به پای میز مذاکره رفت، تأکید کرد:‌ باید از تمامیت ارضی و حیثیت و شرف‌مان دفاع کنیم.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: ‌فشار حداکثری برای جمهوری اسلامی پشیزی ارزش ندارد. در حالیکه غرب به خوبی می‌داند مسبب اصلی بی‌اعتمادی آمریکا و اروپا هستند چرا که به وظایف‌شان در برجام عمل نکرده و حالا مدعی مذاکره جدید هستند در حالیکه اگر بنای بر طلب‌کاری باشد جمهوری اسلامی است که باید ایفای وظایف آمریکا و اروپا را در برجام بخواهد.

فرمند گفت: اگر مسؤولی از جمهوری اسلامی با مقام آمریکایی مذاکره کند مدیون این ملت خواهد بود. چرا که حق مردم و این انقلاب در طول 40 سال اخیر از سوی آمریکا و اروپا تضییع شده است.

وی با بیان اینکه ما خدمتگزاران مردم هستیم، ادامه داد: بنده به عنوان شخصی که نماینده شده‌ام باید تمام زندگی‌ام را برای منافع این مردم بدهم زیرا به عنوان نمایندگان ملت قسم خورده‌ایم و اعلام می‌کنیم که طرف مقابل قابل اعتماد نیست چرا که خودشان این موضوع را ثابت کردند و مذاکره معنایی ندارد.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: ترامپ می‌گوید من آنها را در مذاکره مجبور می‌کنم یعنی آنطوری که من می‌خواهم عمل کنند این در حالی است که طرفین در مذاکره پس از بحث و بررسی به یک نقطه مشترک می‌رسند و الان در دنیا هیچ کشوری نیست که حق را به ایران ندهد.

فرمند با اشاره به انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا گفت: اولاً از تمام کاندیدهای مطرح شده در آمریکا نزدیک 22 نفر هستند سه چهار نفر که احتمال قوی دو نفر از آنها رئیس جمهور و معاون خواهد شد گفتند ما به برجام برمی‌گردیم دوماً شورای حزب دمکورات‌ها چند ماه پیش در اجلاس‌ خود اعلام کردند ما به برجام برمی‌گردیم  یعنی هر دموکراتی که می‌خواهد از این حزب برای هر نوع انتخابی در آمریکا استفاده کند، در رابطه با ایران، باید گفته شورای مرکزی را تأیید کند. ما از این پتانسیل استفاده نکردیم.

وی گفت: مقام معظم رهبری بارها فرمودند که منظورمان از شعار مرگ بر آمریکا، ترامپ، بولتون و دولتمردان آمریکایی است و با ملت آمریکا مشکلی نداریم. از یکسری پتانسیل در آمریکا ما هیچ استفاده‌ای نکردیم. مذاکره با آمریکا هم هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد. نفر دوم حزب جمهوری خواه به طور کلی مخالف اقدامات ترامپ است و گفته بود که این کاری که ما با ایران می‌کنیم اصلاً درست نیست.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی بیان کرد: می‌گویند بیایید بنشینیم با هم حرف بزنیم. وقتی که 2 نفر به هم اعتماد ندارند روی چه حسابی باید با هم حرف بزنند؟ متأسفانه رسانه‌های ما هنوز نتوانستند بیان کنند که «برجام» چه بود.

فرمند با تأکید بر اینکه بحث تخصیص خط اعتباری به ایران مطرح شده، یک نفر نمی‌آید بگوید این خط اعتباری چه چیزی است، اظهارداشت: تخصیص خط اعتباری یعنی وام؛ وام یعنی اگر در موعد مقرر اقساط خود را پرداخت نکردید مثلاً 10 درصد جریمه دیرکرد به آن تعلق خواهد گرفت. ما چرا باید این وام را بگیریم؟ ما چه نیازی به وام داریم؟ حالا وثیقه این خط اعتباری چه چیزی است؟ نفت.

وی اضافه کرد: ما خط اعتباری می‌خواهیم چه کار؟ آنها خط اعتباری می‌دهند و وثیقه این خط اعتباری را نفت قرار داده که اگر ما نتوانستیم اقساط آن را پرداخت کنیم آنها نفت ما را بگیرند. یک نفر پیدا نمی‌شود بگوید ما که در حال حاضر نفتمان را می‌فروشیم، چرا در ازای قسط وام، به شما نفت مفتی بدهیم؟

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی بیان کرد: یک بحثی در ذهن من است، اگر تمام دنیا از ما نفت نخرد از گشنگی خواهیم مُرد؟ قول شرف می‌دهم به مدرکی که از دانشگاه درجه 1 آمریکا گرفتم و به تمام اعتقاداتم قسم می‌خورم که اگر ما راه درست را برویم یک جوان در این مملکت بیکار نمی‌ماند و اگر یک جوان این مملکت بیکار نماند ما از مالیات و پول همین جوان‌ها که به صندوق بیمه خواهند پرداخت ما مملکت را خیلی عالی اداره خواهیم کرد و برای یک بار هم شده مستقل خواهیم شد.

فرمند تصریح کرد: نفت یک موهبت الهی است، نفت را می‌دهیم در مقابل پول می‌گیریم، این پول باید پولِ اضافه ما باشد. یعنی وقتی آلمان و ژاپن یک لیتر نفت و یک سانتیمتر گاز ندارند اما ما نفت داریم پس باید یک زندگی عالی داشته باشیم. میانگین عمر این کشورها از ما خیلی بالاتر است و 44 میلیون نفر در کشور آلمان کار می‌کنند، پس چرا ما این مشکلات را داریم؟

وی با بیان اینکه چند روز قبل که بحث آرامکو پخش شد گفتند که ایران به یمنی‌ها پهپاد و سلاح داده، گفت: همین فرانسه که صلح‌گر قرن معروف شده مگر از عربستان تعهد نگرفته که سلاح به آنها بفروشد؟ فرانسه در مشکل کوچک داخلی خود مانند جلیقه زردها مانده است، حالا می‌خواهد مشکل بین‌الملل را حل کند. یمن مگر خودش نمی‌تواند سلاح یا پهپاد یا ... درست کند که ما به آنها بدهیم؟ 

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه راه دیپلماسی ما درست نیست، تصریح کرد: آیا آمریکایی‌ها واقعاً آقای ترامپ و جنگ طلبان جمهوری‌خواهشان را قبول دارند؟ خیر قبول ندارند. آقای ترامپ در خیلی چیزها موفق نبوده، ناراحتی او این است که با بالا رفتن قیمت نفت، هیچ چیزی نصیب آمریکایی‌ها نکرده است.

فرمند در پایان گفت: ما با دنیا قهر نیستیم، باید حرف بزنیم اما نه با آمریکای عهش کن؛ باید اجازه دهیم مردم آمریکا دولتشان را در فشار قرار دهند. 

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. حسین فریدون زندان نرفته به مرخصی رفت!

 2. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

 3. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

 4. انتشار گزارشی عجیب درباره کنسرت گلزار در آمریکا

 5. تصویری از فرزند سیدحسن نصرالله در موکب اربعین

 6. علیفر دوباره جنجالی شد/سوتی‌های مکرر آقای گزارشگر!

 7. شادی پس از گل متفاوت مهدی ترابی/ تنها راه نجات کشور=اطاعت از رهبری

 8. پخش سرود ایران در سایت فدراسیون فوتبال بحرین

 9. چگونه ۱۸ میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور بر باد رفت؟

 10. ذوالنور: ظریف را تحریم کردند زیرا دیگر برایشان فایده‌ای نداشت/ ماجرای چندین جلسه گفتگو با مهدی کروبی

 11. آخرین خبر از حضور قالیباف در انتخابات مجلس/ عارف در سودای ریاست‌جمهوری/ حسین فریدون در زندان است

 12. دلایل ۸۰درصد معترضان قطع یارانه قانع کننده نبود/ آمادگی برای حذف میلیونی یارانه بگیران غیرنیازمند

 13. آيا اربعين تقاضاي عمومي براي تحقق عدالت است؟

 14. حضور قالیباف در راهپیمایی اربعین

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 3. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 4. حسین فریدون زندان نرفته به مرخصی رفت!

 5. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 6. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 7. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 8. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

 9. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

 10. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 11. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

 12. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

 13. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 14. انتشار گزارشی عجیب درباره کنسرت گلزار در آمریکا

 15. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

 16. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 17. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 18. حذف بازیگر زن سینما بعد از سفر اربعین!

 19. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

 20. ۱۰ نکته درباره نحوه بازداشت روح‌الله زم؛ او که بود و چه می‌کرد؟

 21. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

 22. تماس وزیر ارتباطات با بیرانوند پس از توهین بحرینی‌ها به سرود ملی ایران

 23. روحانی: امید به زندگی در بین مردم به ۷۶ سال ارتقاء یافته/ شاهد کاهش رشد نرخ تورم و رشد مثبت اقتصاد هستیم

 24. اولین تصاویر از دستگیری و اعترافات روح الله زم

 25. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 3. حسین فریدون زندان نرفته به مرخصی رفت!

 4. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 5. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 6. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 7. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

 8. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 9. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 10. ۱۰ نکته درباره نحوه بازداشت روح‌الله زم؛ او که بود و چه می‌کرد؟

 11. روحانی: امید به زندگی در بین مردم به ۷۶ سال ارتقاء یافته/ شاهد کاهش رشد نرخ تورم و رشد مثبت اقتصاد هستیم

 12. اولین تصاویر از دستگیری و اعترافات روح الله زم

 13. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

 14. چراغ سبز دیوان عدالت به رانت تحصیلی فرزندان اساتید دانشگاه آزاد

 15. ربیعی: مشخص نیست چند درصد فرزندان مسئولان دولتی خارج از کشور هستند

 16. کاش از اهل رسانه مشورت می گرفتید

 17. انتقاد علی مطهری از دادگاه ویژه روحانیت/ جزئیات دستگیری روح‌الله زم/ نقدی به اظهارات تبلیغاتی دیروز رئیس جمهور

 18. روایت فیگارو از چگونگی بازداشت زم

 19. امیرآبادی فراهانی: محرمانه‌بودن اطلاعات مسئولان مصوبه مجمع تشخیص است

 20. توکلی خطاب به دیوان عدالت اداری: تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی را متوقف کنید

 21. واعظی: دولت به تفریح و ارزاق مردم توجه دارد

 22. واکنش شمس الواعظین به هویت شغلی روح الله زم

 23. حسین فریدون به زندان منتقل شد

 24. روحانی: راهی جز مقاومت در برابر توطئه و فشارهای دشمنان نداریم

 25. روایت یک نفوذ/ اولین همکار داخلی آمدنیوز کیست

آخرین عناوین