خاله بازی توئیتری سلبریتی‌ها/ دعوای افشار و آهنگرانی بالا گرفت؟

گروه فرهنگی الف،   3980630059 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

در روزهای اخیر بازهم تعدادی از سلبریتی‌ها در فضای مجازی خبرساز شدند. مهناز افشار توییتی درباره پگاه آهنگرانی منتشر کرد که باعث حواشی زیادی شد. اگر از اتهام‌زنی به یک هم‌صنف بگذریم، نکته بعدی توییت مهناز افشار درباره اشتباه اوست. طبق ادعای منیژه حکمت، مصاحبه فوق مربوط به دو سال پیش است.

خاله بازی توئیتری سلبریتی‌ها/ دعوای افشار و آهنگرانی بالا گرفت؟

روزنامه صبح‌نو نوشت: چندوقتی است که فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بستر حواشی اجتماعی در کشورمان شده است، یعنی شبکه‌هایی که به خودی خود می‌توانند سبب اتفاقات مفیدی باشند، وسیله‌ای برای انتشار حاشیه‌های نازل و بعضاً دروغ‌هایی شاخ‌دار شده است. در ایام دهه اول محرم بود که یکی از بازیگران درجه دو تلویزیون پستی منتشر کرد که حاشیه‌ساز شد. قبل‌تر هم موارد زیادی از این دست رخ داده بود؛ اما در روزهای اخیر جنجال مجازی دیگری ایجاد شد که البته این‌بار میان خود سلبریتی‌ها بود.

مصاحبه‌جنجالی‌آهنگرانی

خانم پگاه آهنگرانی از بازیگران شناخته‌شده سینماست. او فرزند خانم منیژه حکمت از فیلمسازان ایرانی است. پگاه آهنگرانی اوایل ماه جاری از ممنوع‌الخروجی خود خبر داده بود. این بازیگر سینما و تئاتر که به‌عنوان داور به دعوت جشنواره «باتومی» گرجستان، قرار بود در این رویداد سینمایی شرکت کند، متوجه شد که ممنوع‌الخروج شده است. این اتفاق به‌دلیل پرونده‌ای است که بعد از حوادث ۸۸ در قوه‌قضاییه داشته و به موجب آن به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود و اکنون حکم در پروسه اجرا قرار گرفته است. چندی پیش دادستان تهران هم در این زمینه گفته بود آهنگرانی به‌دلایل اتهام امنیتی و جرم عمومی ممنوع‌الخروج شده است؛ اما پگاه آهنگرانی بازهم خبرساز شد. این‌بار او طی یک مصاحبه تصویری صحبت‌هایی کرد که گویا خوشایند برخی از سلبریتی‌ها نبود. پگاه آهنگرانی در گفت‌وگویی تازه به انتقاد از بازیگرانی که در فضای مجازی درباره هر چیزی اظهارنظر می‌کنند، پرداخت. پگاه آهنگرانی این روزها در فضای مجازی فعالیتی ندارد و درباره چیزی هم اظهارنظر نمی‌کند. او که چند سال پیش از بازیگران فعال در این میدان بود، می‌گوید: «خیلی وقت است که نه در فضای مجازی هستم، نه از کسی حمایت کرده‌ام و نه حرفی زده‌ام.» او می‌گوید این رفتار از سر ترس نیست: «این از سر ترس نیست زیرا حمایت از چهره‌های سیاسی ترسی که ندارد هیچ، اتفاقاً بعداً امتیازاتی هم می‌توانی بگیری.» آهنگرانی در بخش دیگری از این گفت‌وگوی تصویری با خبر فوری می‌گوید: «مگر ما که هستیم و چه برتری نسبت به دیگر مَردم داریم که باید راجع به همه‌چیز نظر دهیم؟» او کمپین‌هایی که بازیگران راه می‌اندازند را هم بی‌فایده می‌داند، چون مردم واقعاً به آن احساس نیاز نکرده‌اند و فقط به‌دلیل هواداری از یک بازیگر به آن پیوسته‌اند، پس در نهایت عمر کوتاهی هم خواهد داشت. بازیگر «دختری با کفش‌های کتانی» همچنین از احساس توهمی گفت که بازیگران در نتیجه داشتن چند میلیون فالوئر در فضای مجازی پیدا می‌کنند: «بازیگران فکر کرده‌اند چون چند میلیون فالوئر دارند، حق دارند راجع به همه‌چیز حرف بزنند.»

ماجرای«مهناز»،«پگاه»و«منیژه»

اما این‌ها پایان ماجرا نبود. مهناز افشار که خودش چندماه پیش به‌دلیل توییت خاصی که داشت، خبرساز شده و حتی کارش به بازخواست قضایی کشیده شده بود، مدتی است خارج از کشور به سر می‌برد. این باعث شده نه‌تنها پرونده قضایی‌اش باز بماند، بلکه نتواند تیم سازنده «قسم» را در زمان اکران این فیلم همراهی کند. حالا و پس از انتشار مصاحبه پگاه آهنگرانی درباره فعالیت مجازی سلبریتی‌ها، مهناز افشار توییتی دراین‌باره منتشر کرد و نوشت: «پگاه آهنگرانی عزیزم، پیغامت رو همه شنیدن. امیدوارم هرچه زودتر حکم ممنوع‌الخروجی‌ات لغو شود.» سپس منیژه حکمت، کارگردان سینما و مادر پگاه آهنگرانی، بازیگر، در واکنش به توییت مهناز افشار درباره دخترش نوشت: «مهناز جان قصد جواب نداشتم ولی پگاه گفت این پیغام رو بهت بدم؛ اول اینکه این مصاحبه برای دو سال و اندی پیش است، پس نه به ممنوع‌الخروجی من ربط دارد و نه به‌خاطر عافیت‌طلبی است و به غلط این شائبه را جا نیندازید که پگاه عافیت‌طلب یا به هر طریقی به‌دنبال رفع ممنوع‌الخروجی بود.»

مرور همین ماجرای اخیر نشان‌دهنده میزان سست بودن فعالیت برخی از سلبریتی‌ها در فضای مجازی است. از طرفی، یک بازیگر درباره فعالیت چهره‌ها در فضای مجازی مصاحبه‌ای کرده و نظرش را گفته است. حالا این نظر کمی برخلاف جریان مرسوم و با مضمونی انتقادی بوده است. در مقابل بازیگر دیگری که اتفاقاً به لحاظ نگرش سیاسی و اجتماعی از آن یکی دور نیست، توییتی منتشر کرده که به صورت کنایه‌آمیز نظر او که در قالب مصاحبه بیان شده را نه از روی صداقت که فقط برای رهایی از ممنوع‌الخروجی دانسته است. چه تعاملات ناپسندی! تا پیش از این گمان می‌کردیم سلبریتی‌ها فقط به غیر از خودشان انگ‌هایی از این دست می‌زنند و هر نظر مخالفی را با نیتی خاص می‌دانند؛ اما حالا شاهدیم که بازیگری مثل مهناز افشار حتی در مقابل مصاحبه یک هم‌صنفی هم طاقت ندارد و سریعاً در مقابلش موضع‌گیری منفی می‌کند. اگر از اتهام‌زنی به یک هم‌صنف بگذریم، نکته بعدی توییت مهناز افشار درباره اشتباه اوست. طبق ادعای منیژه حکمت، مصاحبه فوق مربوط به دو سال پیش است ولی مهناز افشار با تصور اینکه این گفت‌وگو، جدید و پس از ممنوع‌الخروجی آهنگرانی است این قضاوت را انجام داده است؛ اما مرور مورد اخیر چه ارزشی دارد که سوژه یک گزارش شده است؟ همان‌طور که گفته شد، شبکه‌های اجتماعی درکنار تمام مزایا، تهدیداتی نیز دارند، یعنی کاربر اگر فردی اهل تأمل نباشد، ممکن است درگیر و حتی مسخ سرعت انتشار و موج‌های مجازی در آن شود. این آسیب منحصر به سلبریتی‌ها نیست اما قطعاً برای آن‌ها از دیگران خطرناک‌تر است. یادمان نرود سلبریتی‌ها به‌دلیل داشتن فالوئر زیاد بعضاً دچار اشتباه محاسباتی در شناخت جایگاه علمی و اجتماعی خود می‌شوند، یعنی ممکن است فالوئر زیاد به آن‌ها القا کند که لزوماً از اطلاعات و سواد لازم برای اظهارنظر درباره همه مسائل برخوردار هستند. همین می‌شود که شرایطی در فضای مجازی فارسی به وجود می‌آید که تقریباً هفته‌ای نیست که یک سلبریتی پست یا توییتی منتشر نکند که خبرساز نشود؛ از ترانه علیدوستی و مهناز افشار تا فلان فوتبالیست که تحت‌تاثیر غرور شخصی و موج‌های مجازی است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۰۱۶۴۱۱۱:۳۱:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۳۰
ایرادی به سلبریتی ها نیست ایراد به ملت هست که چشم و گوش بسته دنباله رو این جماعت شدن .
ناشناس۱۱۰۱۸۷۲۱۳:۴۵:۳۰ ۱۳۹۸/۶/۳۰
خاله بازی بهترین عنوانی بود که به این صحبتها داده شده است.
ناشناس۱۱۰۱۹۱۲۱۴:۱۲:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۳۰
مملکت روببینید با چند تا سلبریتی سر مردم رو گرم می کنن تا بقیه قضایا .. برجام وحقوق نجومی وکم کاری دولت وفساد خاندان نعمت زاده و کارانه هامیلیاردی پزشکان و شفافیت آرا تورم گرانی بیکاری خصوصی سازی پروندهای گوناگون فساد نزدیکان مدیران ووزرا دولت تدبیر و اختلاس ورانت وفساد واقعا ..ترین دولت بعد از انقلاب دولت تدبیر بود
ناشناس۱۱۰۱۹۵۹۱۴:۳۵:۱۲ ۱۳۹۸/۶/۳۰
لفظ خاله بازی بار منفی و بیشتر بار ضد زن دارد ، لطفا شخصیت افراد را به صرف زن بودن تخریب نکنید.
حسینی کارشناس فرهنگی۱۱۰۲۱۲۸۱۵:۴۷:۳۷ ۱۳۹۸/۶/۳۰
زان بودریار جامعه شناس معاصر فرانسوی درکتاب جامعه مصرفی خود مورد توجه واقع شدن طیفی از بازیگران نزد توده مردم را حاصل مصرف زدگی لجام گسیخته مردم در کالاهای فرهنگی میداند نه درمحصول فرهنگی . اوتفاوت ماهوی بین کالای فرهنگی ومحصول فرهنگی قائل است . درمحصول فرهنگی یک فرایند و پروسه طی میشود و دارای عقبه تاریخی و فرهنگی و ریشه های فکری است در صورتی که کالای فرهنگی آنی و گذرا و برای مصرف روز تولید میشود وتوده های اجتماعی از آن جهت که مصرف گرای روزانه هستند. خوراک جسمی وفکری آنها باید در روز تامین شود.همانطور که یک کارخانه تولید چیپس و پفک اگردر روز نتواند جنس خود را در بازار عرضه کند دچار ورشکستگی میشود . سلبرتیها هم اگر نتوانند در روز مخاطبان خود که مصرف کنندگان کالاهای بنجل آنها درشبکه های اجتماعی هستند رابشمارند از غصه دق میکنند . درحال حاضر هنر وهنرمند با آنچه در تعریف بزرگان اندیشه وتفکرمادرگذشته مختصات آنرا تعریف وبیان کرده اند تفاوت ماهوی پیدا کرده است . درگذشته هنر وهنرمند نسبتی وثیق ومعنا داربااخلاق با حقیقت با اندیشه وتفکر داشت . اهل خلوت وذکر ومراقبه وسلوک ومنش وروش معرفت شناسانه داشت . درحال حاضر هنرمندما مخصوصا بازیگران ما از کمترین سواد درعرصه های مختلف حتی درحرفه خود برخوردارند . نه ازتاریخ این مرزو بوم چیزی میدانند . نه با ادبیات کلاسیک ومعاصر ایران آشنا هستند نه ازعرفان وفلسفه اسلامی وحتی فلسف غرب چیزی میدانند . نه اطلاعات دینی ومذهبی کامل دارند . نه درحوزه سیاست وروابط بین المللی آگاهی دارند ولی در مورد همه چیز هم صاحبنظر هستند . البته درمیان آنان هستند هنرمندان که خود در این زمینه جریان ساز هستند وقابل احترام که البته آنان خود وشخصیت خود را به اقتضاعات شبکه های مجازی نمی سپارند . در کتاب راز مانا گفتگو با استاد شجریان ازایشان سوال میشود چرا مردم به آثار موسیقی شما به نسبت موسیقی مبتذل کمتر گرایش دارند در جواب گفتند در سبد خوراکی وتغذیه ای مردم چیپس وپفک بیشر استفاده میشود یا عسل . جواب استاد شجریان مشخص است . بازیگران عزیزبیائید برخلاف نظر بودریار بجای کالای فرهنگی محصول فرهنگی درشبکه های اجتماعی تولید کنید نه چیپس بخورید ونه دیگران را ترغیب به خوردن کنید
ناشناس۱۱۰۲۳۷۳۱۹:۱۸:۲۲ ۱۳۹۸/۶/۳۰
اینها اگر با هم میخوان حرف بزنن چرا به هم پیامک نمیزنن، تلفن نمیزنن یا ایمیل نمیفرستن؟ چرا بصورت عمومی با هم حرف میزنن؟!!!
ناشناس۱۱۰۲۵۰۴۲۱:۲۹:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۳۰
قشر دلخوش جامعه
ناشناس۱۱۰۲۵۳۵۲۲:۱۸:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۳۰
راجع به حوزه تخصصی شون فقط حرف بزنن کافیه؟اگه ..
ناشناس۱۱۰۲۵۵۱۲۲:۴۰:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۳۰
مهناز افشار همسر پسر معاون احمدی‌نژاد با کلی پرونده اختلاس به پگاه تهمت میزنه

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

  2. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

  3. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

  4. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

  5. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

  6. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

  7. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

  8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

  9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

  10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

  11. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

  12. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

  13. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

  14. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

  15. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

  16. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

  17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

  18. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

  19. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

  20. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

  21. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

  22. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

  23. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

  24. تركيه چه مي‌كند؟

  25. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

  آخرین عناوین