جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

گروه اقتصادی الف،   3980628120 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۸ از حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پردرآمد در دوره شهریور خبر داد.

جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

به گزارش تسنیم، حسین میرزایی با اشاره به الزام حذف یارانه نقدی خانوارهای پردرآمد،  گفت: بنابر تکلیف مجلس شورای اسلامی به دولت در قانون بودجه 98، قرار است سه دهک بالای درآمدی از دریافت یارانه نقدی حذف شوند که در دوره شهریور امسال برای 200 هزار خانوار پردرآمد، یارانه نقدی حذف شد.

وی افزود: شیوه اجرایی برای حذف یارانه نقدی خانواده‌های پردرآمد مبتنی بر اطلاعات دریافتی از دستگاه‌های مختلف است یعنی افراد برای خرید و یا فروش خودرو به جا‌های مختلف مراجعه کردند، تملک یک خانه به نام آنهاست، شغل و درآمدی دارند و یا جایی اظهارنامه مالیاتی از آن‌ها ثبت شده است؛ در کل در هر جا اطلاعات افراد متصل به کد ملی آن‌ها جمع‌‌آوری و براساس آن وضع مالی افراد سنجیده شده و افرادی که توان مالی بالایی داشتند و جزو سه دهک بالا بودند شناسایی شدند.

میرزایی گفت: حساسیت دولت بر این است که حقی از کسی ضایع نشود و سنجش و تخمین توان مالی افراد با دقت بالا انجام شود.

به گفته این مقام مسئول، بنابراین از روز شنبه برای سرپرستان خانوار‌هایی که یارانه نقدی آن‌ها در این مرحله قطع شده پیامکی با عنوان "خانوار شما مشمول حذف دریافت یارانه نقدی است" ارسال می‌شود که به جای سرشماره، عبارت "یارانه" در آن قید شده است.

میرزایی تاکید کرد: سرپرستان خانوار در صورت داشتن اعتراض می‌توانند پس از دریافت این پیامک به نزدیک‌ترین دفتر پیشخوان خدمات دولت مراجعه و پیامک را ارائه کنند، البته در مراجعه حضوری باید یکی از کارت‌های شناسایی معتبر مانند شناسنامه، کارت ملی، گذرنامه و یا گواهینامه برای احراز هویت همراه داشته باشند.

وی افزود: در دفتر پیشخوان خدمات دولت از سرپرستان خانواری که به حذف یارانه نقدی خود معترض هستند اجازه کتبی گرفته خواهد شد که دولت اختیار دارد به حساب‌های بانکی آن‌ها دسترسی داشته باشد تا مبتنی بر تراکنش‌های بانکی بتوان دقت تشخیص اولیه در توان مالی افراد را افزایش داد و تصمیم گرفت که آیا این فرد مشمول دریافت یارانه هست یا خیر.

سخنگوی ستاد اجرایی تبصره 14 قانون بودجه 98 همچنین گفت:​ در دفاتر پیشخوان دولت کد رهگیری برای سرپرستان خانوار معترض به حذف دریافت یارانه نقدی پیامک خواهد شد که این افراد می‌توانند با استفاده از کد ملی و کد رهگیری پیامک شده، به سامانه yaraneh10.mcls.gov.ir مراجعه کنند و اطلاعات بانکی خود را ببینند اگر دوباره اعتراض داشتند می‌توانند به صورت نظام مند اعتراض خود را ثبت کنند البته تا دو ماه پس از ثبت اعتراض، نتیجه از طریق همان شماره پیامک اطلاع رسانی خواهد شد.

میرزایی گفت: افراد دقت کنند شماره همراهی که در دفاتر پیشخوان دولت ارائه می‌کنند باید به نام سرپرست خانوار باشد، زیرا پس از ثبت، همه فرآیند اطلاع رسانی از طریق همین شماره همراه صورت خواهد گرفت.

وی با بیان این که قرار نیست در فرآیند تشخیص، حقی از کسی ضایع شود، گفت:​ مردم نگران نباشند، زیرا این اطلاعاتی بود که در اختیار ما قرار گرفت و حق اعتراض به نتیجه این اطلاعات نیز محفوظ است. البته فرآیند اعتراض فقط در دفاتر پیشخوان دولت انجام می‌شود و هیچ مراجعه حضوری برای اعتراض پیش بینی نشده است.

براین اساس با توجه به حذف 200 هزار خانوار از دریافت یارانه نقدی، حدود 600 هزار نفر از دریافت این دوره یارانه نقدی حذف شدند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

یارانه۱۰۹۹۹۰۲۱۴:۰۴:۱۶ ۱۳۹۸/۶/۲۸
کار درستی هست الان همسایه ما یک پیرزن هست 3 تا باغ داره اجاره داده مستعمری میگیره و خونه ش درسته کلنگی هست اما زمینش بالای 10 میلیارد تومنه خونه 700 متری نبش چهارراه بعد یارانه هم میگیره
ناشناس۱۱۰۰۰۱۴۱۵:۳۲:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۲۸
من یک معلم بازنشسته با۳ فرزند جوان وحقوق کمتر از ۳میلیون تومان خودم نمی دانستم که جزءافراد با درآمد میلیاردی هستم زیرا سخنگوی دولت فرمودند یارانه کسانی قطع می شود که درآمد میلیاردی دارند در حالیکه یارانه من بازنشسته را نیز قطع کردند.
آریابان۱۱۰۰۰۲۱۱۵:۳۸:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۲۸
یعنی شناسائی سه دهک پردرآمداز میان اَبَر-پولداران کشور غیر ممکن و یا دست کم اینقدر دشواره که تا حالا محقق نشده ؟!؟!؟!؟!؟!؟  امروزه که دیگه همۀ انواع و اقسام دارائی های افراد از شمار کارخونه ها ، پاساژ ها ، مغازه های چند دهنه چند صد متری و... چند صد میلیاردی گمرکی ورود و خروج سالیانۀ کالا ، حساب های متعدد ریالی و ارزی کهکشانی در بانک های مختلف، همه و همه اگر برای همه آشکار نباشه، حداقل باید موقع مالیات-بگیری برای وزارت اقتصاد و دارائی آشکار باشه، که اگر نباشه وای به اون جامعه !!!!! ؛ دولت بعیده که نتونه پولدار ها رو شناسائی کنه ، پس گره کار در کجاست ؟!؟!؟!؟!؟
ناشناس۱۱۰۰۰۴۵۱۶:۰۹:۰۳ ۱۳۹۸/۶/۲۸
دولتها با عملکرد ضعیف خود در حوزه پولی و مالی باعث فقیر شدن عده ایی و ثروتمند شدن گروهی دیگر میشوند ؛ یارانه یکی از مدرن ترین شیوه های توزیع عادلانه ثروت ملی است و حذف ثروتمندان خلاف قانون هست
مصطفی۱۱۰۰۰۵۲۱۶:۱۶:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۲۸
ربطی نداره من خودم چندتا شرکت و یه واحد صنعتی جواز گرفتم و کارت بازرگانی هم دارم اما نون شب ندارم. پس خیلی رو این اطلاعات حساب نکنید
م۱۱۰۰۰۶۱۱۶:۲۹:۲۱ ۱۳۹۸/۶/۲۸
یه پول یادگاری بود. قطع نکنید. یه زمانی ۴۴ دلار میشد. الان ۴ دلار ارزش دارد. سال آینده ارزش دو دلار داره. خودش مثل یخ داره آب میشه. اگر صفرها هم بردارند دیگه خودبخود محو میشه
ناشناس۱۱۰۰۰۷۳۱۶:۴۸:۲۴ ۱۳۹۸/۶/۲۸
حذف کنن وپول حاصل از اونو به کارگرای زحمت کشی بدن که چند ماهه حقوق نگرفتن .
ناشناس۱۱۰۰۰۸۴۱۷:۰۹:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۲۸
اول رییس جمهور وقت می آید می گوید یارانه باید هدفمند باشد و هر کس بیشتر مصرف دارد بیشتر یارانه نگیرد پس یارانه را مساوی تقسیم میکنیم که مردم خودشان مدیریت کنند. بعد چند سال یارانه را ثابت میکنیم تا یارانه 45 دلاری بشود 4 دلار و علنا یارانه را کمتر از یک دهم می کنیم. باز به این راضی نمی شویم و کم کم زمزمه می کنیم چه معنی دارد همه مساوی؟ باید یک عده حذف شوند و خلاصه روز بروز از آن کم می کنیم و کم کم از بین می بریم. تمام. چرا از اول راستش را نمی گویید هیچوقت؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!
مصطفي۱۱۰۰۱۸۶۱۹:۳۲:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۲۸
براي كشوري كه بيش از ٢٠ برابر يارانه ها ، يارانه غير مستقيم ميدهد پرداخت يارانه ها از اول هم اشتباه بود
ناشناس۱۱۰۰۲۰۹۲۰:۰۷:۰۱ ۱۳۹۸/۶/۲۸
یارانه قطع شده رو به کارکنان اداره کار شهرستانی بدین واقعا حقوقشان افتضاح فوق لیسانس کارشناس روابط کار ۲ میلیون؟!!
ناشناس۱۱۰۰۲۱۵۲۰:۲۵:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۲۸
بیایید این سه دلار هم از مردم بگیرد و خرج .. کنید در حالیکه دانش آموزان سیستان مدرسه و قلم و دفتر ندارند آیا این عدالت است ؟

پربحث‌های هفته

 1. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 3. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 4. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 5. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 6. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 7. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 8. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 9. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 10. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 11. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 12. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 13. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 14. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 15. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 16. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 17. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 18. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 19. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 20. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 21. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

 22. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

 23. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

 24. آزمون بزرگ شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات مجلس/ مفسدان اقتصادی نباید تایید شوند

 25. چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان

آخرین عناوین