جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

گروه جهان الف،   3980628032 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

مشاور جدید امنیت ملی ترامپ که جایگزین "جان بولتون" جنگ طلب شده است، همچون سلف خود، برجام را "حماقت اوباما و توافق فاجعه بار" می‌داند.

جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

ایرنا: حدود یک هفته پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به حضور جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی خود در کاخ سفید پایان داد، روز چهارشنبه در یک یادداشت توئیتری اعلام کرد که "رابرت سی.او برایان" به این سمت منصوب کرده است.

رابرت چارلز اوبرایان  یک وکیل آمریکایی است که در بخش خصوصی و دولتی ایالات متحده کار کرده است. او به عنوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده خدمت می کند و سفیر با نماینده ویژه ریاست جمهوری ایالات متحده برای امور گروگان گیری و همچنین شریک شرکت حقوقی لارسون اوبرایان مستقر در لس آنجلس است که از سال 2016 تاسیس شد.

اوبرایان متولد لس آنجلس است و مدرک دکترای حقوق خود را از دانشگاه کالیفرنیا دریافت کرد.

از سال 1996 تا 1998 ، اوبرایان یک افسر حقوقی بود که با شورای امنیت سازمان ملل متحد (کمیسیون جبران خسارت) در ژنو سوئیس همکاری می کرد، جایی که او یک تیم چند ملیتی از وکلا ، ارزیاب غرامت و حسابداران مطالبات دولت را مدیریت می کرد.

او همچنین مسئول بررسی دبیرخانه سازمان ملل متحد و رسیدگی به ادعای مطالبات میلیاردها دلاری ناشی از تهاجم عراق و اشغال کویت در سال‌های 1990 تا 1991 بود.

وی به عنوان وکیل مدافع در ارتش آمریکا خدمت می کرد و در حالی که در بخش خصوصی فعالیت داشت در دولت جورج دابلیو بوش، اوباما و ترامپ هم اشتغال داشته و دارد.

اوبرایان در تاریخ 10 نوامبر 2005 توسط جورج دابلیو بوش به عنوان جایگزین نماینده ایالات متحده در شصتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، معرفی و از سوی سنای آمریکا تایید شد. وی علاوه بر وظایف هیات دیپلماتیک آمریکا، به مساله فلسطین در مجمع عمومی توجه کرد و نماینده ایالات متحده در کمیته ششم مجمع عمومی بود که کنوانسیون جامع تروریسم بین المللی را تدوین کرد.

اوبرایان در دسامبر 2007 از سوی کاندولیزا رایس وزیر خارجه وقت آمریکا برگزیده شد تا عنوان رئیس مشترک مشارکت بخش خصوصی-عمومی وزارت خارجه آمریکا برای اصلاح نظام قضایی افغانستان فعالیت کند.

در دوره اول دولت اوباما ، وی همچنان عهده دار این مسئولیت بود تا با تربیت و آموزش قضات، دادستان ها و وکلای مدافع، حاکمیت قانون در افغانستان را ارتقا دهد.

او همچنین به عضویت کمیته مشاوره مالکیت فرهنگی ایالات متحده درآمد تا در مورد موضوعات مربوط به آثار باستانی و امور فرهنگی مشورت دهد.

در سال 2017 ، اوبرایان توسط دونالد ترامپ رئیس جمهوری فعلی آمریکا برای خدمت به عنوان وزیر مشاور نیروی دریایی در نظر گرفته شد که هیات تحریریه اورنج کانتی رجیستر، او را کاندیدای ایده آل برای اطمینان از ادامه تسلط جهانی آمریکا توصیف کردند به گونه ای که به زعم آنها هم به روحیه ملی کنونی و هم با ارزش های ملی پایدارشان متناسب است.

در دهم ماه مه 2018، ترامپ اوبرایان را به عنوان نماینده ویژه در امور گروگان ها برگزید و یکسال بعد هم درجه سفیر ارشد را به او اعطا کردند.

مشاور امنیت ملی فعلی ترامپ در سال 2014، عضو ناظر غیرنظامی برای شورای سیاست بین المللی پاسفیک در پیش محاکمه خالد شیخ محمد مغز متفکر حمله 11 سپتامبر در زندان گوانتاناموی کوبا بود.

وی همچنین عضو هیات اندیشکده جمهوریخواهان بین المللی برای نظارت بر انتخابات پارلمانی اوکراین در سال 2015 بود.

اوبرایان نویسنده کتاب "هنگامی که آمریکا خفته است"، کتابی که به دنبال بازگرداندن رهبری آمریکا در جهان بحرانی است.

برخی از نویسندگان سیاست خارجی بر این اعتقادند که این کتاب در ادامه کتاب "جنگ واقعی" ریچارد نیکسون است و توصیه می کنند که دانشجویان سیاست خارجی باید آن را بخوانند.

به اعتقاد رابرت اوبرایان، "صلح از طریق قدرت حاصل می شود" هنگامی که آمریکا در همکاری با متحدان و شرکای خود است و وقتی آمریکا قویتر خواهد بود که برای دوستانش قابل اعتماد باشد.

سناتور تام کاتن جمهوریخواه هم پس از انتصاب اوبرایان به جایگزینی جان بولتون، گفت من رئیس جمهوری ترامپ را برای انتصاب رابرت اوبرایان به عنوان مشاور امنیت ملی خود تحسین می کنم.

وی افزود من رابرت را از نقش آفرینی های گذشته او شناخته ام و مطمئن هستم او می داند که تهدیدهای فوری که کشور ما با آن مواجه است از چین و ایران است.

در مقاله منتشر شده در "مادر جونز" آمده است: اوبرایان ایران را با آلمان نازی مقایسه و از توافق اوباما به شدت انتقاد کرده است که در ازای رفع تحریم ها محدودیت هایی را برای تولید هسته ای ایران ایجاد می کند.

مشاور امنیت ملی آمریکا در سال 2015 در نشنال اینترست مقاله ای با عنوان "حماقت اوباما؛توافق فاجعه بار ایران" نوشت که در آن آمده است "هیچ شواهدی برای پشتیبانی از این ایده وجود ندارد که بتوانیم به ایران انقلابی اعتماد کنیم تا از اهداف بلند مدت خود در توسعه سلاح اتمی و سیستم های حمل آن چشم پوشی کند."

اوبرایان ادامه می دهد: علاوه بر مشروعیت دادن به برنامه اتمی ایران که اکنون " صلح آمیز " خوانده می شود، این توافق احتمالاً منجر به مسابقه تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه خواهد شد.

مقاله نویس مادر جونز اضافه می کند یکی از مولفه های کلیدی سرخوردگی اوبرایان از توافق هسته ای این است که به اعتقاد او " ده ها میلیارد دلار از تحریم ها برداشته شد" و ایران ایستاد تا مقامات اوباما بقیه تحریم های تنبیهی را بردارند.

اوبرایان همسو با اظهارات جنگ طلبانه جان بولتون گفت" این اقدام اوباما ثروت بادآورده‌ای را در اختیار ایران گذاشت تا در اختیار گروه های نیابتی ایران همچون حزب الله در لبنان، رژیم اسد در سوریه، شبه نظامیان شیعه در عراق، شورشیان حوثی در یمن و حماس در غزه قرار گیرد".

حال باید دید مشاور جدید امنیت ملی ترامپ در شرایطی که کاخ سفید با جنگ تعرفه ای با چین و دیگر متحدان آمریکا، تقابل با روسیه و حتی مسابقه تسلیحاتی برای مدرن ساختن سلاح های اتمی، بن بست در مذاکرات کره شمالی، خروج از برجام و افزایش تنش با ایران، شکست طرح صلح خاورمیانه، ناتوانی در ائتلاف سازی چه در قالب نشست ورشو و چه در قالب ساختار بین المللی امنیت دریایی، بن بست در برون رفت از بحران خود ساخته در ونزوئلا و آمریکای لاتین روبرو است، چگونه می تواند ترامپ را از این گرداب نجات دهد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۹۹۵۴۸۰۹:۴۸:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۲۸
100 رحمت به آقای سیبیل ( بولتون سابق )
محمد امین۱۱۰۰۲۶۲۲۱:۵۷:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۲۸
اینا همه سر نخشون دست صهیونیست جهانیه. و اونا با ایران انقلابی و قدرتمند مشکل دارند و از سمت دیگه با عربستان زیادی پولدار هم مشکل دارن. نمیدونم کتاب سرجاسوس سابق اسرائیلی درکتاب "راه نیرنگ By the way of Deception" رو خوندید که اونها چطور دشمناشونو بهم میندازن. تعریف کرده است که در فاز جنگ نفتکش‌های دوران جنگ هشت ساله، موساد نموداری تهیه کرده بود که در آن دو متغیرتعداد نفتکشهای هدف قرار گرفته دوطرف و حداقل حجم نفت مورد نیاز برای حفظ تعادل قیمت در بازار نفت در نظر گرفته شده بود. هرگاه تعداد نفتکشهای هدف قرار گرفته از 30% پایین‌تر میامد، فردی از اعضای موساد در لندن به سفارت ایران و یا عراق در لندن تلفن میکرد و اطلاعات یک نفتکش مناسب برای هدف قرار گرفتن را به آنها میداد. در آن زمان عراق نفتکش‌های بارگیری شده از ایران را میزد و ایران به تلافی، نفتکشهای اعراب حامی صدام را هدف قرار میداد. اسرائیلی‌ها آن جنگ شوم را به این طریق کنترل و هدایت میکردند و به هر دوطرف غافل ضربه میزدند تا آتش جنگ شعله ور بماند. حالا به نظرتون برنامه اونا چیه. خناسان ول نمیکنن تا ایران و عربستان رو به خاک تبدیل کنن و پول جنگشم قبلا عربستان سپرده کرده تو آمریکا.
ناشناس۱۱۰۰۳۵۹۰۰:۴۳:۳۲ ۱۳۹۸/۶/۲۹
ولی چه جالب مراتب رشد و ترقی این آدم را ببینید یک شبه صاحب منصب نشده ولی در مملکت ما طرف یک شبه یا مدیرکل یا رئیس می شود
ناشناس۱۰۹۹۵۵۳۰۹:۵۰:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۲۸
فقط جنگ میتواند مشکلات 2 طرف را حل کند
ناشناس۱۱۰۰۲۲۴۲۰:۴۸:۱۸ ۱۳۹۸/۶/۲۸
فکر کنم بجنگیم بهتره
ناشناس۱۰۹۹۵۵۷۰۹:۵۶:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۲۸
اوبرایان از بولتون بدتر ؛ بولتون از اوبرایان بدتر و پوتین از هر 2 تای اینا بدتر
ناشناس۱۰۹۹۷۱۳۱۱:۵۲:۰۱ ۱۳۹۸/۶/۲۸
این جمله رو از کسی تقلب نکردی ؟ مثلا امام
ناشناس۱۱۰۰۰۳۴۱۵:۵۰:۴۶ ۱۳۹۸/۶/۲۸
زمان امام که پوتین نبود !
ناشناس۱۱۰۰۰۷۲۱۶:۴۵:۴۸ ۱۳۹۸/۶/۲۸
امام درباره بولتون چیزی گفت؟
ناشناس۱۰۹۹۷۵۸۱۲:۲۵:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۲۸
پوتین رو خوب اومدی از روس ها بیشتر از تمام مردم دنیا باید ترسید
ناشناس۱۰۹۹۶۷۸۱۱:۲۵:۲۲ ۱۳۹۸/۶/۲۸
دیر و زود داره ولی سوخت و سوز نداره که همشون میفهمند هیچ راهی جز تکیه بر برجام ندارند.
ناشناس۱۰۹۹۸۹۶۱۳:۵۶:۲۸ ۱۳۹۸/۶/۲۸
این هم مشاور جدید آقای کله هویجی
ناشناس۱۱۰۰۰۱۳۱۵:۳۰:۴۸ ۱۳۹۸/۶/۲۸
این جانشین بولتون هم مثل بقیه جمهوریخواهان طبیعتا با ایران خوب نیست اما اصل مسئله اینه که کمتر از بولتون جنگ طلبه و مهمتر اینکه فرد ضعیفیه و سابقه ضعیفی هم داره نسبت به بولتون و حداقل اینکه نمیتونه مخالفت مهمی با ترامپ بکنه!
معلم۱۱۰۰۰۶۵۱۶:۳۴:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۲۸
درمورد برجام با دوستان در داخل همصدا است .
عمار۱۱۰۰۲۰۴۱۹:۵۷:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۲۸
ایندو یکسره مثل هم نیستند و بولتون تندروتر بود. از بین بد و بدتر، ترجیح من این اوبرایان است.
ناشناس۱۱۰۰۳۰۵۲۳:۱۳:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۲۸
خدا هست شیطان هیچ گاه حذف نخواد شد وارد مرحله جدید تری از تقابل شده ایم جنگ حق و باطل دائمی است ارتقا سیستم به داشتن دشمن است
سعیدروشن‌کرمانشاهی۱۱۰۰۳۷۶۰۱:۲۴:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۲۹
چه رزومه جالبی یاد سوابق مشاوران ووزیران روسای جمهورخودمان افتادم .این‌جمله اوبرایان جالب وقابل تامل است هرچند این‌مسابقه تسلیحاتی سالهاست که به نفع فروش تسلیحات نظامی روسیه شروع شده -اوبرایان ادامه می دهد: علاوه بر مشروعیت دادن به برنامه اتمی ایران که اکنون - صلح آمیز -خوانده می شود، این توافق احتمالاً منجر به مسابقه تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه خواهد شد-
A.....b۱۱۰۱۲۳۴۲۲:۳۹:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۲۹
بولتون پمپئو ترامپ وتمام حامیانشون هیچ کاری از دستشون بر نمی آید آخرش مجبورن حرف آقایی خامنه ای را قبول کنن درود به رهبر ایران وسپاه پاسداران مرگ بر آمریکا وحامیانش
امیری۱۱۰۱۳۶۹۰۲:۴۵:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۳۰
امریکا با اینکه میداند " ایران "چین" حزب الله"حوثیها" نیروهای بسیج مردمی عراق "حماس"سوریه "روسیه "افغانستان " حتی نیروهایی درمصر"لیبی" ونیروهای مردمی دربسیاری ازکشورهای افریقایی " ملی گراههای ایرانی درخود امریکاواروپا "کره ی شمالی " ویتنام " وبعضی مخالفان کاملا مسلح به انواع سلاحهای پیشرفته دشمنان درجه یکش هستند ولی هرگز تاکنون یکبار به امریکا حمله نکردند درصورتیکه براحتی میتوانند!!! چرا هنوز درپی جنگ وجنگ افروزیست وملت خودرا فریب میدهد!!؟؟؟ خیلی جالبه که اکثر کارشناسانشون همیشه در مصاحبه ها نام این قدرتها را می آورند ولی تاحالا یکنفر آمریکایی بلندنشده و درخیابانها شعاربدهند که ما هرگز به جنگ باهیچ کشوری نخواهیم رفت !!؟؟ آیا این بغیراز تسلط کامل صهیونیست وتفکر صهیونیستی براین کشوراست ؟؟؟ صهیونیست خوب میداند جنگ بزرگ وآخری درراه است که درکل آنها راریشه کن میکند ولی چرا سعی میکنند کشورهای بزرگ بامردمانی پاک وبی گناه و انسان دوست مانند: مردمان اروپا وامریکارا نوکر حلقه بگوش خودکنند !!؟؟ خواهش میکنم مقاله ی فوق را درجهان غرب گسترش دهید شاید مردم بیگناه ازخواب بیدارشوند وبدانند که هرچه مشکل درجهان است بخاطر تفکرات صهیونیستیست ! امیری پارسا

پربحث‌های امروز

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 3. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 4. ربیعی: مشخص نیست چند درصد فرزندان مسئولان دولتی خارج از کشور هستند

 5. حذف بازیگر زن سینما بعد از سفر اربعین!

 6. افزایش قیمت خودرو راهی برای دستیابی مجدد به سود/ آخرین وضعیت بازار

 7. حضور هیاتی از متخصصان انگلیسی برای مدرن‌سازی راکتور اراک

 8. تصاویری جدید از حفره ایجاد شده روی بدنه نفتکش سابیتی

 9. ۱۰ نکته درباره نحوه بازداشت روح‌الله زم؛ او که بود و چه می‌کرد؟

 10. رهبر انقلاب از آیت‌الله مکارم شیرازی عیادت کردند + تصاویر

 11. نشریه کنگره آمریکا: ترامپ در حال آبروریزی است!...

 12. وزیر کشور: جلوی رشد فزاینده طلاق را گرفته‌ایم

 13. شعار علیه وزیر نیرو در صحن مجلس

 14. اما و اگرهای میانجیگری عمران خان

 15. توصیه مشاور روحانی به قوه‌قضائیه

 16. سخنان تحقیرآمیز اردوغان در مورد اتحادیه عرب

 17. مخالفت صریح منابع طبیعی مازندران با انتقال آب خزر

 18. سلمان با بیرق داعش چه کرد؟

پربحث‌های دیروز

 1. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 2. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 3. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 4. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 5. اموال و دارایی ۲۵۰ هزار مدیر زیر ذره بین قانون/ شفافیت این بار نتیجه می‌دهد؟

 6. وکیل حسین فریدون: موکلم بی‌گناه است/ هر کسی که در دادگاه محکوم می‌شود گناهکار نیست/ دنبال مسائل دیگری هستند

 7. اردوغان مغرور و خشکاندن چشمه صلح / از متهم شدن ترکیه به حمایت از داعش تا حمله به سوریه ...

 8. رحم کن، تا به تو رحم شود

 9. وقتی ۱۳۴ دامپزشک با سهمیه پزشک می شوند/ ناطق نوری؛ کاتالیزور وحدت یا افتراق اصولگرایان/ انتقاد تند یک اصلاح طلب از صحبت های روحانی درباره شورای نگهبان

 10. سخنگوی هیات رئیس مجلس: محرمانگی اطلاعات مالی شامل همه مسئولان است

 11. واکنش شهرداری تهران به اعتراض کارمندان مترو

 12. طرح فروش اقساطی ۳ محصول سایپا + جدول

 13. فرزندان سردار نقدی کجا هستند؟

 14. جزئیات جدید از ۳ اقدام هسته‌ای ایران در ۳ هفته آینده

 15. سخنگوی قوه قضائیه: با قصور دستگاه‌ها در انجام وظایف خود برخورد میکنیم

 16. تغییر در سیاست خارجی آمریکا، اسرائیل را در برابر ایران تنها گذاشته است

 17. توضیحات دادستانی درباره بستن سایت‌های دانلود فیلم

 18. مقام نیروهای دموکراتیک سوریه: نگهداری از اعضای داعش دیگر اولویت کردها نیست/ فرار خانواده‌های داعشی از یک اردوگاه

 19. پیامک جالب پلیس برای عضو شورای شهر

 20. هالیوود زنان را چهار برابر عریان‌تر از مردان نشان می‌دهد

 21. واکنش مدیرعامل شرکت مترو به اعتراضات کارکنان: کارگران باید تابع قانون باشند/ نیرویی را تعدیل نمی‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛ یک شرح | زخم‌های تبر ‌درمان هم می‌خواهد ...

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. جایگاه بانوان آزادی حفاظ کشی شد (عکس)

 4. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 5. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 6. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 7. بی‌بی‌سی: ایران یک‌میلیون و 300 هزار «برده» دارد!

 8. چالش انتظار در مطب پزشکان/چرا مردم اینقدر نسبت به حقوق خود بی‌تفاوتند؟

 9. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 10. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 11. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

 12. حذف یارانه مالکان خودروهای بالای ۲۰۰ میلیون تومان

 13. بازخوانی تبلیغ انتخاباتی روحانی - رئیسی و قضاوت به وقت امروز

 14. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 15. بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری

 16. آفساید پرکن های وطنی! نگاهی به حادثه لردگان

 17. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 18. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 19. سبد معاش از ۸ میلیون تومان گذشت + نمودار

 20. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 21. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 22. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 23. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 24. جهانگیری: دغدغه ‌معیشتی مردم ‌را برطرف می‌کنیم

 25. آقای ظریف! اروپایی ها «ماشه» را چکانده اند اما بی صدا/ تاریخ نباید دوباره تکرار شود

پربحث‌های هفته

 1. بی‌بی‌سی: ایران یک‌میلیون و 300 هزار «برده» دارد!

 2. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 3. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 4. مسکو: خبرنگار بازداشت‌شده روسیه در ایران آزاد شد

 5. روایت طنزآمیز روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی از واکنش ترامپ به اعراب بعد از حمله به آرامکو 

 6. اردوغان مغرور و خشکاندن چشمه صلح / از متهم شدن ترکیه به حمایت از داعش تا حمله به سوریه ...

 7. واکنش دختر صدام به اذعان ترامپ به اشتباه بودن حمله به در عراق

 8. واکنش شدید دمشق به اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه

 9. تنها دولتمرد عرب که در دفاع مقدس به ما خیانت نکرد

 10. شورای آتلانتیک: الو، جهان؟ تهران حرفهایی برای گفتن دارد

 11. عبرت هایی از سوت زنی علیه ترامپ!

 12. عملیات ترکیه در شمال سوریه؛ رؤیای بزرگ اردوغان چیست؟

 13. اولین پاسخ کردهای سوریه به حمله ترکیه

 14. روزنامه روسی: ایران را دستکم نگیرید، جنگ افروزی علیه ایران دیوانگی است...

 15. توییت مداخله‌جویانه «پمپئو» درباره تصویب نشدن پالرمو و CFT در ایران

 16. ادعای سوزان رایس: با محمد خزاعی دیدار کردم

 17. پوتین: همه باید به منافع ایران احترام بگذارند/ امارات و عربستان با تهران مذاکره کنند

 18. حمله ترکیه به مواضع یگان‌های کرد در شمال سوریه

 19. اردوغان: عملیات در شمال سوریه را متوقف نمی‌کنیم/ کُردها را هدف قرار نمی‌دهیم،‌ آنها برادران ما هستند

 20. فارین پالیسی: عربستان، ترکیه، روسیه و کردها به دنبال کنترل سوریه

 21. آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه/ حمله جنگنده‌ها به پایگاه‌های شهر «رأس‌العین»

 22. ترامپ: رفتن به خاورمیانه بزرگترین اشتباه تاریخ آمریکا بود

 23. اعتراف قربانی تجاوز هالیوود پس از20 سال

 24. چراغ سبز ترامپ به اردوغان و حمله به کردهای سوریه/ آیا آمریکا به کردها از پشت خنجر زد؟

 25. پنتاگون: توپخانه ترکیه نیروهای آمریکایی در سوریه را هدف قرار داد

آخرین عناوین