جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

گروه جهان الف،   3980628032 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

مشاور جدید امنیت ملی ترامپ که جایگزین "جان بولتون" جنگ طلب شده است، همچون سلف خود، برجام را "حماقت اوباما و توافق فاجعه بار" می‌داند.

جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

ایرنا: حدود یک هفته پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به حضور جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی خود در کاخ سفید پایان داد، روز چهارشنبه در یک یادداشت توئیتری اعلام کرد که "رابرت سی.او برایان" به این سمت منصوب کرده است.

رابرت چارلز اوبرایان  یک وکیل آمریکایی است که در بخش خصوصی و دولتی ایالات متحده کار کرده است. او به عنوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده خدمت می کند و سفیر با نماینده ویژه ریاست جمهوری ایالات متحده برای امور گروگان گیری و همچنین شریک شرکت حقوقی لارسون اوبرایان مستقر در لس آنجلس است که از سال 2016 تاسیس شد.

اوبرایان متولد لس آنجلس است و مدرک دکترای حقوق خود را از دانشگاه کالیفرنیا دریافت کرد.

از سال 1996 تا 1998 ، اوبرایان یک افسر حقوقی بود که با شورای امنیت سازمان ملل متحد (کمیسیون جبران خسارت) در ژنو سوئیس همکاری می کرد، جایی که او یک تیم چند ملیتی از وکلا ، ارزیاب غرامت و حسابداران مطالبات دولت را مدیریت می کرد.

او همچنین مسئول بررسی دبیرخانه سازمان ملل متحد و رسیدگی به ادعای مطالبات میلیاردها دلاری ناشی از تهاجم عراق و اشغال کویت در سال‌های 1990 تا 1991 بود.

وی به عنوان وکیل مدافع در ارتش آمریکا خدمت می کرد و در حالی که در بخش خصوصی فعالیت داشت در دولت جورج دابلیو بوش، اوباما و ترامپ هم اشتغال داشته و دارد.

اوبرایان در تاریخ 10 نوامبر 2005 توسط جورج دابلیو بوش به عنوان جایگزین نماینده ایالات متحده در شصتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، معرفی و از سوی سنای آمریکا تایید شد. وی علاوه بر وظایف هیات دیپلماتیک آمریکا، به مساله فلسطین در مجمع عمومی توجه کرد و نماینده ایالات متحده در کمیته ششم مجمع عمومی بود که کنوانسیون جامع تروریسم بین المللی را تدوین کرد.

اوبرایان در دسامبر 2007 از سوی کاندولیزا رایس وزیر خارجه وقت آمریکا برگزیده شد تا عنوان رئیس مشترک مشارکت بخش خصوصی-عمومی وزارت خارجه آمریکا برای اصلاح نظام قضایی افغانستان فعالیت کند.

در دوره اول دولت اوباما ، وی همچنان عهده دار این مسئولیت بود تا با تربیت و آموزش قضات، دادستان ها و وکلای مدافع، حاکمیت قانون در افغانستان را ارتقا دهد.

او همچنین به عضویت کمیته مشاوره مالکیت فرهنگی ایالات متحده درآمد تا در مورد موضوعات مربوط به آثار باستانی و امور فرهنگی مشورت دهد.

در سال 2017 ، اوبرایان توسط دونالد ترامپ رئیس جمهوری فعلی آمریکا برای خدمت به عنوان وزیر مشاور نیروی دریایی در نظر گرفته شد که هیات تحریریه اورنج کانتی رجیستر، او را کاندیدای ایده آل برای اطمینان از ادامه تسلط جهانی آمریکا توصیف کردند به گونه ای که به زعم آنها هم به روحیه ملی کنونی و هم با ارزش های ملی پایدارشان متناسب است.

در دهم ماه مه 2018، ترامپ اوبرایان را به عنوان نماینده ویژه در امور گروگان ها برگزید و یکسال بعد هم درجه سفیر ارشد را به او اعطا کردند.

مشاور امنیت ملی فعلی ترامپ در سال 2014، عضو ناظر غیرنظامی برای شورای سیاست بین المللی پاسفیک در پیش محاکمه خالد شیخ محمد مغز متفکر حمله 11 سپتامبر در زندان گوانتاناموی کوبا بود.

وی همچنین عضو هیات اندیشکده جمهوریخواهان بین المللی برای نظارت بر انتخابات پارلمانی اوکراین در سال 2015 بود.

اوبرایان نویسنده کتاب "هنگامی که آمریکا خفته است"، کتابی که به دنبال بازگرداندن رهبری آمریکا در جهان بحرانی است.

برخی از نویسندگان سیاست خارجی بر این اعتقادند که این کتاب در ادامه کتاب "جنگ واقعی" ریچارد نیکسون است و توصیه می کنند که دانشجویان سیاست خارجی باید آن را بخوانند.

به اعتقاد رابرت اوبرایان، "صلح از طریق قدرت حاصل می شود" هنگامی که آمریکا در همکاری با متحدان و شرکای خود است و وقتی آمریکا قویتر خواهد بود که برای دوستانش قابل اعتماد باشد.

سناتور تام کاتن جمهوریخواه هم پس از انتصاب اوبرایان به جایگزینی جان بولتون، گفت من رئیس جمهوری ترامپ را برای انتصاب رابرت اوبرایان به عنوان مشاور امنیت ملی خود تحسین می کنم.

وی افزود من رابرت را از نقش آفرینی های گذشته او شناخته ام و مطمئن هستم او می داند که تهدیدهای فوری که کشور ما با آن مواجه است از چین و ایران است.

در مقاله منتشر شده در "مادر جونز" آمده است: اوبرایان ایران را با آلمان نازی مقایسه و از توافق اوباما به شدت انتقاد کرده است که در ازای رفع تحریم ها محدودیت هایی را برای تولید هسته ای ایران ایجاد می کند.

مشاور امنیت ملی آمریکا در سال 2015 در نشنال اینترست مقاله ای با عنوان "حماقت اوباما؛توافق فاجعه بار ایران" نوشت که در آن آمده است "هیچ شواهدی برای پشتیبانی از این ایده وجود ندارد که بتوانیم به ایران انقلابی اعتماد کنیم تا از اهداف بلند مدت خود در توسعه سلاح اتمی و سیستم های حمل آن چشم پوشی کند."

اوبرایان ادامه می دهد: علاوه بر مشروعیت دادن به برنامه اتمی ایران که اکنون " صلح آمیز " خوانده می شود، این توافق احتمالاً منجر به مسابقه تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه خواهد شد.

مقاله نویس مادر جونز اضافه می کند یکی از مولفه های کلیدی سرخوردگی اوبرایان از توافق هسته ای این است که به اعتقاد او " ده ها میلیارد دلار از تحریم ها برداشته شد" و ایران ایستاد تا مقامات اوباما بقیه تحریم های تنبیهی را بردارند.

اوبرایان همسو با اظهارات جنگ طلبانه جان بولتون گفت" این اقدام اوباما ثروت بادآورده‌ای را در اختیار ایران گذاشت تا در اختیار گروه های نیابتی ایران همچون حزب الله در لبنان، رژیم اسد در سوریه، شبه نظامیان شیعه در عراق، شورشیان حوثی در یمن و حماس در غزه قرار گیرد".

حال باید دید مشاور جدید امنیت ملی ترامپ در شرایطی که کاخ سفید با جنگ تعرفه ای با چین و دیگر متحدان آمریکا، تقابل با روسیه و حتی مسابقه تسلیحاتی برای مدرن ساختن سلاح های اتمی، بن بست در مذاکرات کره شمالی، خروج از برجام و افزایش تنش با ایران، شکست طرح صلح خاورمیانه، ناتوانی در ائتلاف سازی چه در قالب نشست ورشو و چه در قالب ساختار بین المللی امنیت دریایی، بن بست در برون رفت از بحران خود ساخته در ونزوئلا و آمریکای لاتین روبرو است، چگونه می تواند ترامپ را از این گرداب نجات دهد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۹۹۵۴۸۰۹:۴۸:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۲۸
100 رحمت به آقای سیبیل ( بولتون سابق )
محمد امین۱۱۰۰۲۶۲۲۱:۵۷:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۲۸
اینا همه سر نخشون دست صهیونیست جهانیه. و اونا با ایران انقلابی و قدرتمند مشکل دارند و از سمت دیگه با عربستان زیادی پولدار هم مشکل دارن. نمیدونم کتاب سرجاسوس سابق اسرائیلی درکتاب "راه نیرنگ By the way of Deception" رو خوندید که اونها چطور دشمناشونو بهم میندازن. تعریف کرده است که در فاز جنگ نفتکش‌های دوران جنگ هشت ساله، موساد نموداری تهیه کرده بود که در آن دو متغیرتعداد نفتکشهای هدف قرار گرفته دوطرف و حداقل حجم نفت مورد نیاز برای حفظ تعادل قیمت در بازار نفت در نظر گرفته شده بود. هرگاه تعداد نفتکشهای هدف قرار گرفته از 30% پایین‌تر میامد، فردی از اعضای موساد در لندن به سفارت ایران و یا عراق در لندن تلفن میکرد و اطلاعات یک نفتکش مناسب برای هدف قرار گرفتن را به آنها میداد. در آن زمان عراق نفتکش‌های بارگیری شده از ایران را میزد و ایران به تلافی، نفتکشهای اعراب حامی صدام را هدف قرار میداد. اسرائیلی‌ها آن جنگ شوم را به این طریق کنترل و هدایت میکردند و به هر دوطرف غافل ضربه میزدند تا آتش جنگ شعله ور بماند. حالا به نظرتون برنامه اونا چیه. خناسان ول نمیکنن تا ایران و عربستان رو به خاک تبدیل کنن و پول جنگشم قبلا عربستان سپرده کرده تو آمریکا.
ناشناس۱۱۰۰۳۵۹۰۰:۴۳:۳۲ ۱۳۹۸/۶/۲۹
ولی چه جالب مراتب رشد و ترقی این آدم را ببینید یک شبه صاحب منصب نشده ولی در مملکت ما طرف یک شبه یا مدیرکل یا رئیس می شود
ناشناس۱۰۹۹۵۵۳۰۹:۵۰:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۲۸
فقط جنگ میتواند مشکلات 2 طرف را حل کند
ناشناس۱۱۰۰۲۲۴۲۰:۴۸:۱۸ ۱۳۹۸/۶/۲۸
فکر کنم بجنگیم بهتره
ناشناس۱۰۹۹۵۵۷۰۹:۵۶:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۲۸
اوبرایان از بولتون بدتر ؛ بولتون از اوبرایان بدتر و پوتین از هر 2 تای اینا بدتر
ناشناس۱۰۹۹۷۱۳۱۱:۵۲:۰۱ ۱۳۹۸/۶/۲۸
این جمله رو از کسی تقلب نکردی ؟ مثلا امام
ناشناس۱۱۰۰۰۳۴۱۵:۵۰:۴۶ ۱۳۹۸/۶/۲۸
زمان امام که پوتین نبود !
ناشناس۱۱۰۰۰۷۲۱۶:۴۵:۴۸ ۱۳۹۸/۶/۲۸
امام درباره بولتون چیزی گفت؟
ناشناس۱۰۹۹۷۵۸۱۲:۲۵:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۲۸
پوتین رو خوب اومدی از روس ها بیشتر از تمام مردم دنیا باید ترسید
ناشناس۱۰۹۹۶۷۸۱۱:۲۵:۲۲ ۱۳۹۸/۶/۲۸
دیر و زود داره ولی سوخت و سوز نداره که همشون میفهمند هیچ راهی جز تکیه بر برجام ندارند.
ناشناس۱۰۹۹۸۹۶۱۳:۵۶:۲۸ ۱۳۹۸/۶/۲۸
این هم مشاور جدید آقای کله هویجی
ناشناس۱۱۰۰۰۱۳۱۵:۳۰:۴۸ ۱۳۹۸/۶/۲۸
این جانشین بولتون هم مثل بقیه جمهوریخواهان طبیعتا با ایران خوب نیست اما اصل مسئله اینه که کمتر از بولتون جنگ طلبه و مهمتر اینکه فرد ضعیفیه و سابقه ضعیفی هم داره نسبت به بولتون و حداقل اینکه نمیتونه مخالفت مهمی با ترامپ بکنه!
معلم۱۱۰۰۰۶۵۱۶:۳۴:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۲۸
درمورد برجام با دوستان در داخل همصدا است .
عمار۱۱۰۰۲۰۴۱۹:۵۷:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۲۸
ایندو یکسره مثل هم نیستند و بولتون تندروتر بود. از بین بد و بدتر، ترجیح من این اوبرایان است.
ناشناس۱۱۰۰۳۰۵۲۳:۱۳:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۲۸
خدا هست شیطان هیچ گاه حذف نخواد شد وارد مرحله جدید تری از تقابل شده ایم جنگ حق و باطل دائمی است ارتقا سیستم به داشتن دشمن است
سعیدروشن‌کرمانشاهی۱۱۰۰۳۷۶۰۱:۲۴:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۲۹
چه رزومه جالبی یاد سوابق مشاوران ووزیران روسای جمهورخودمان افتادم .این‌جمله اوبرایان جالب وقابل تامل است هرچند این‌مسابقه تسلیحاتی سالهاست که به نفع فروش تسلیحات نظامی روسیه شروع شده -اوبرایان ادامه می دهد: علاوه بر مشروعیت دادن به برنامه اتمی ایران که اکنون - صلح آمیز -خوانده می شود، این توافق احتمالاً منجر به مسابقه تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه خواهد شد-
A.....b۱۱۰۱۲۳۴۲۲:۳۹:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۲۹
بولتون پمپئو ترامپ وتمام حامیانشون هیچ کاری از دستشون بر نمی آید آخرش مجبورن حرف آقایی خامنه ای را قبول کنن درود به رهبر ایران وسپاه پاسداران مرگ بر آمریکا وحامیانش
امیری۱۱۰۱۳۶۹۰۲:۴۵:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۳۰
امریکا با اینکه میداند " ایران "چین" حزب الله"حوثیها" نیروهای بسیج مردمی عراق "حماس"سوریه "روسیه "افغانستان " حتی نیروهایی درمصر"لیبی" ونیروهای مردمی دربسیاری ازکشورهای افریقایی " ملی گراههای ایرانی درخود امریکاواروپا "کره ی شمالی " ویتنام " وبعضی مخالفان کاملا مسلح به انواع سلاحهای پیشرفته دشمنان درجه یکش هستند ولی هرگز تاکنون یکبار به امریکا حمله نکردند درصورتیکه براحتی میتوانند!!! چرا هنوز درپی جنگ وجنگ افروزیست وملت خودرا فریب میدهد!!؟؟؟ خیلی جالبه که اکثر کارشناسانشون همیشه در مصاحبه ها نام این قدرتها را می آورند ولی تاحالا یکنفر آمریکایی بلندنشده و درخیابانها شعاربدهند که ما هرگز به جنگ باهیچ کشوری نخواهیم رفت !!؟؟ آیا این بغیراز تسلط کامل صهیونیست وتفکر صهیونیستی براین کشوراست ؟؟؟ صهیونیست خوب میداند جنگ بزرگ وآخری درراه است که درکل آنها راریشه کن میکند ولی چرا سعی میکنند کشورهای بزرگ بامردمانی پاک وبی گناه و انسان دوست مانند: مردمان اروپا وامریکارا نوکر حلقه بگوش خودکنند !!؟؟ خواهش میکنم مقاله ی فوق را درجهان غرب گسترش دهید شاید مردم بیگناه ازخواب بیدارشوند وبدانند که هرچه مشکل درجهان است بخاطر تفکرات صهیونیستیست ! امیری پارسا

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 4. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 6. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 9. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 10. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 11. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 12. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

 13. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 14. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 15. جوابیه سید میعاد صالحی بر بیانیه دیوان محاسبات

 16. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 17. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 18. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 19. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

 20. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 21. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

 22. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

 23. موسوی: نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی

 24. کرونا جان ۲۰۰ نفر دیگر را در ایران گرفت/ ۱۹ استان در شرایط قرمز و هشدار

 25. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

   2. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

   3. موسوی: نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی

   4. روایت «هوک» از دست رد ایران بر سینه آمریکا

   5. اروپا به دنبال زندگی بدون آمریکا / تأملی درباره قرارداد همکاری ایران و چین

   6. نیوزویک: لیبرالیسم شکست خورده است

   7. اختلاف بایدن و ترامپ ۴ درصد شد

   8. آمریکا رهبری جهانی را فراموش کند / انتخاب مجدد ترامپ به نفع مردم آمریکا نیست

   9. شانس پیروزی ترامپ در انتخابات ۹۱ درصد است

   10. درگذشت فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش بر اثر کرونا

   11. آیا سوریه بعد از امضای توافق نظامی با ایران همان سوریه قبل است؟

   12. قادری: قرارداد تجاری با چین موجب گشایش اقتصادی برای کشور می‌شود

   13. بولتون درباره غیرقانونی بودن ترور سردار سلیمانی: پاسخگوی سازمان ملل نیستیم

   14. عربستان سعودی در «مدینه منوره» حرمت‌شکنی کرد

   15. ارتش ونزوئلا هواپیمای متجاوز آمریکایی را سرنگون کرد

   16. اظهارات «لیبرمن» درباره نقش تل‌آویو در حادثه تأسیسات نظنز

   آخرین عناوین