از طریق شناسایی 114 استارتاپ و همکاری با 70 کسب‌وکار نوپا صورت گرفت حمایت از حضور استارتاپ‌ها در تلویزیون توسط توسکا

 3980627165
حمایت از حضور استارتاپ‌ها در تلویزیون توسط توسکا

در سال‌های اخیر و ‌بدنبال توسعه اکوسیستم نوآوری در ایران، شاهد شکل گیری زیست بوم استارتاپی کشورمان هستیم که بازیگران مختلفی در آن ایفای نقش ‌‌‌می‌کنند. شتابدهنده‌ها یکی از مهمترین بخش‌های اکوسیستم استارتاپی هستند که ضمن تامین نیازهای مالی ‌کسب‌وکارهای نوپا، نقش مربی‌گری را نیز برعهده دارند.

‌بدنبال رشد و توسعه این زیست بوم در کشورمان، شتابدهنده‌های مختلفی نیز پا در این عرصه نهادند و هرکدام ماموریت‌هایی تخصصی یا عام برای خود تعریف کرده اند تا بتوانند استارتاپ‌ها و تیم‌های خلاقی را در حوزه‌های مورد نیازشان پرورش دهند و بتوانند مرز‌های دانشی و نوآوری صنعت خود را جلو برند.

بررسی‌ها نشان ‌‌‌می‌دهد یکی از نیازهای اصلی هر استارتاپی، تبلیغات و بازاریابی از طریق تبلیغات کلان است. این بخش هزینه زیادی را بر دوش استارتاپ‌ها ‌‌‌می‌گذارد، گاهی تا هفتاد درصد سرمایه مورد نیاز یک استارتاپ، برای ورود به بازار استارتاپ و تبلیغات مصرف ‌‌‌می‌شود. حل این مسئله مفهوم جدید شتابدهی رسانه‌ای را بر مبنای اضافه کردن یک شریک رسانه‌ای در کنار شریک مالی، به ادبیات استارتاپی وارد ‌‌‌می‌کند.

شتابدهی رسانه‌ای در واقع سرمایه‌گذاری مراکز بزرگ رسانه‌ای است بر استارتاپ‌ها، که ‌بجای آنکه سرمایه ریالی در اختیار تیم‌ها قرار دهد، منابع و کانال‌های تبلیغاتی خود را مستقیما در اختیار استارتاپ‌هایش قرار ‌‌‌می‌دهد تا مرحله رشد تصاعدی و تغییر مقیاس برایشان فراهم شود. این مفهوم را Media VC نیز ‌‌‌می‌توان نام نهاد. این در حالی است که شتابدهی رسانه‌ای در ایران مفهومی نو و تازه بشمار ‌‌‌می‌رود و هم اکنون در ایران تنها در مرکز نوآوری و شتابدهی رسانه‌ای ‌کسب‌وکارهای دیجیتال توسکا در حال انجام است.

 

نوع همکاری و مشارکت مرکز نوآوری و شتابدهی رسانه‌ای توسکا با استارتاپ‌ها

 


این مرکز از آذرماه 1397 و ‌بدنبال امضای تفاهم نامه همکاری در توسعه کسب وکارهای نوپای دیجیتال و بین مرکز ملی فضای مجازی، همراه اول، معاونت فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان فناوری اطلاعات ایران راه اندازی شده و فعالیت خود را آغاز نموده است. طبق این تفاهم نامه این مرکز متعهد به اختصاص سهمیه تبلیغی صداوسیما به استارتاپ‌ها با استفاده از ظرفیت‌های شرکت توسعه کسب‌وکار ایرانی (توسکا) و انجام تبلیغات ویژه کسب‌وکارهای کوچک و نوپای دیجیتال در صداوسیما با تخفیف مصوب است.

در این راستا مرکز نوآوری و شتابدهی رسانه‌ای توسکا دو نوع همکاری را با استارتاپ‌ها تعریف کرده است؛

 
استفاده از ظرفیت‌های تبلیغی در برنامه‌های زنده صدا و سیما به صورت حمایتی و بدون دریافت هیچ هزینه‌ای که برای ‌کسب‌وکارهای نوپا فرصت مناسبی را جهت معرفی ایجاد ‌‌‌می‌کند.

 
تبلیغات کلان تلویزیونی که برای ‌کسب‌وکارهایی که در مرحله رشد و بلوغ خود رسیده‌اند مناسب است، چرا که این همکاری در قبال دریافت سهم از درآمد و یا در صورت تمایل، دریافت سهم از سهام انجام خواهد گرفت.

‌بطور کلی این مرکز درصدد است استارتاپ‌هایی که به مرحله‌ای از رشد خود رسیده‌‌اند که تبلیغات تلویزیونی ‌‌‌می‌تواند موجب رشد سریع آن‌ها شود و به اصطلاح آن‌ها ‌‌‌می‌توانند افزایش مقیاس دهند (scale up) را مورد حمایت قرار دهد. این استارتاپ‌ها علاوه بر استفاده از ظرفيت‌هاي صدا و سيما در ارائه محصولات خود به مخاطبان، از خدمات شتابدهي شتابدهنده تخصصي كسب و كارهاي ديجيتال اين شركت نيز استفاده ‌‌‌می‌کنند.

آنتن زنده تلویزیون در اختیار استارتاپ‌ها


تاکنون مرکز نوآوری و شتابدهی رسانه‌ای توسکا 114 درخواست مشارکت از استارتاپ‌ها را بررسی نموده‌است. استارتاپ‌ها پس از ارائه طرح تجاری و مدارک مربوط به ارزش‌گذاری آن‌ها، وارد مرحله راستی آزمایی ‌‌‌می‌شوند. در حین بررسی تیم‌ها، حمایت از ایشان نیز آغاز ‌‌‌می‌شود. استارتاپ‌های آزمایش آنلاین، به‌زی، آلاء، کشمون، داستان من، بیدبرگ، نوبار، سبکتو، گهواره، پیچاپ، تین تک و کافه گلدون از جمله استارتاپ‌هایی هستند که با حمایت مرکز نوآوری و شتابدهی توسکا تبلیغات آن‌ها در رسانه ملی پخش شده‌‌است، ‌بطوریکه تاکنون حدود 500 دقیقه آنتن زنده تلویزیون از برنامه‌های فرمول یک، به خانه برمی‌گردیم، شب آفتابی و ... به حضور استارتاپ‌ها اختصاص داده شده‌‌است. در برنامه به خانه برمی‌گردیم بنیانگذاران استارتاپ‌ها معمولا به همراه خانواده در این برنامه حاضر می‌شوند و در فضای صمیمانه‌ای به گفتگو و معرفی ‌کسب‌وکارشان می‌پردازند و در برنامه پرمخاطب فرمول یک با اجرای علی ضیاء در تعامل با مجری درباره استارتاپ خود توضیح می‌دهند. در برنامه تخصصی شب آفتابی نیز صاحبان ‌کسب‌وکار توسط کارشناس برنامه به چالش کشیده می‌شوند.

هر استارتاپ در این برنامه‌ها امکان معرفی ‌کسب‌وکار خود را دارد و علاوه بر گویش مجری، زیرنویس و نمایش المان‌های تبلیغاتی، کانال‌های ارتباطی با استارتاپ‌ها (ارسال پیامک و معرفی نحوه دسترسی از طریق وب) نیز معرفی می شود که تاثیر قابل ملاحظه‌ای در معرفی استارتاپ به مخاطب و مراجعه به آن را جهت کسب اطلاعات و یا دریافت خدمات و محصولات داشته‌‌است، به عنوان نمونه حضور چند دقیقه‌ای آزمایش آنلاین در برنامه به خانه برمی‌گردیم توانست فروش آن روزش را حداقل چهار برابر افزایش دهد و مدرسه من با افزایش بازدید هزار برابری مواجه شده‌‌است. همچنین آرمه تخفیف پارسیان نیز در هنگام حضور در برنامه به خانه بر می‌گردیم بیش از هزار درخواست فروش داشته‌‌است.

استارتاپ‌های طرف قرارداد با مرکز نوآوری و شتابدهی رسانه‌ای توسکا علاوه بر حضور در برنامه‌های نام برده شده، امکان پخش تیزر تبلیغاتی در شبکه‌های سراسری و استانی تلویزیون را نیز دارند. همچنین با توجه به عدم توانایی مالی استارتاپ‌ها برای ساخت تیزر، زیرنویس و ... توسکا حداکثر همکاری را در این زمینه با استارتاپ‌ها داشته‌‌است و به صورت رایگان اقدام به طراحی و ساخت تیزر و زیرنویس نموده‌‌است.

نقش‌آفرینی توسکا در اکوسیستم استارتاپی


یکی از عوامل مهم رشد شرکت‌های استارتاپی برگزاری رویدادهای مختلف در این حوزه است. بر همین اساس مرکز نوآوری و شتابدهی رسانه‌ای توسکا علاوه بر شتابدهی رسانه‌ای، در شش ماه گذشته از شش رويداد كسب وكاري از جمله یازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال، هشتمین نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری اینوتکس 2019، نمایشگاه الکامپ 98 و ... حمايت نموده و ضمن معرفي كامل اين رويدادها، زمينه معرفي استارتاپ‌هاي برگزيده را نیز فراهم نموده‌‌است.

اين شركت همچنين در راستاي فرهنگ سازي كسب‌وكار، از برنامه‌های تلويزيوني مرتبط با حوزه‌های ‌کسب‌وکارهای نو حمايت نموده و زمينه ساخت برنامه‌های جديد با ساختار جديد را با الگوبرداري از برنامه‌هاي بين المللي فراهم آورده‌‌است.

نحوه مراجعه به مرکز نوآوری و شتابدهی


مرکز نوآوری و شتابدهی رسانه‌ای ‌کسب‌وکارهای دیجیتال در مدت زمان کوتاه با بیش از 70 استارتاپ همکاری موفق داشته، اما هم اکنون این سوال مطرح می شود که ظرفیت این مرکز برای حمایت از استارتاپ‌ها چقدر است. موضوع قابل توجه این است که اقدامات مرکز نوآوری تنها به استارتاپ‌های مذکور محدود نمی‌شود و به نظر می‌رسد با توجه به پتانسیل‌ها و برنامه‌ریزی‌های موجود این امکان وجود دارد تا از سایر استارتاپ‌های نوپا حمایت کرده و از این طریق به اشتغالزایی و توسعه اقتصاد نوین کشور کمک کند.

بر همین اساس تنها استارتاپ‌های دیجیتال در بستر وب، موبایل، اینترنت، تجارت الکترونیک، بازی‌های آنلاین و نرم افزارهای سرویس محور که فاز تست و ارایه اولیه محصول به بازار را انجام داده و جهت حضور قطعی در بازار ارایه خدمات دیجیتال با کیفیت و وسعت به کاربران آمادگی دارند می‌توانند از طریق سایت www.tooska.ir از نحوه همکاری با این مرکز آشنا شده و در صورت تمایل درخواست خود را ثبت کنند.

این استارتاپ‌ها قطعا باید دارای شخصیت حقوقی بوده و دارای طرح تجاری مشخص و قابل ارزشیابی، مدل تجاری قابل اتکا، زیرساخت‌های مورد اعتماد، رشد پایدار، مجوزهای کامل فعالیت دیجیتال و مدیریت خدمات مشتریان باشند.

تیم‌هایی که در مرحله شتابدهی قبول شوند، توسط شتابدهنده سرمایه‌گذاری می‌شوند. این سرمایه بصورت باکس تبلیغات کلان در صداوسیما در اختیار تیم قرار می‌گیرد. در صورت نیاز و تایید کمیته سرمایه گذاری، امکان سرمایه‌گذاری مستقیم و همچنین اعطای وام قابل تبدیل به سهام نیز وجود دارد.

همانطور که گفته شد، مرکز نوآوری و شتابدهی رسانه‌ای توسکا در ازای باکس‌های تبلیغات، البته بعد از کارشناسی میزان ارزش محصول، درصدی از درآمد و یا در صورت تمایل ایشان درصدی از سهام استارتاپ را دریافت خواهد نمود. این مرکز هزینه‌های تبلیغات را خود راسا به صداوسیما پرداخت می‌نماید و استارتاپ باید تضمین دهد که می‌تواند با این تبلیغات درآمد کسب نماید.

توجه به این نکته ضروری است که مرکز نوآوری و شتابدهی رسانه‌ای توسکا نیز مانند سایر Media VCها با این محدودیت مواجه است که تنها امکان سرمایه‌گذاری و همکاری با استارتاپ‌هایی که در مرحله بلوغ به‌سر می‌برند و به حمایت تبلیغاتی کلان نیاز دارند، را دارد زیرا تبلیغات کلان در رسانه تلویزیون به عنوان یک رسانه پرهزینه برای هر ‌کسب‌وکاری مناسب نیست و فقط استارتاپ‌هایی می‌توانند از فرصت این همکاری استفاده کنند که دارای محصول قابل عرضه باشند، از بازار انبوه برخوردار بوده، به محصول خود اعتماد کامل داشته و اصول و موارد فنی را رعایت کرده باشد.

استارتاپ‌های موفق بخش‌های بزرگ و موثر اقتصادی آینده جوامع را تشکیل می‌دهند. وجود استارتاپ‌های موفق و بالغ در هر جامعه تضمینی بر توسعه اقتصاد خواهد بود. بر همین اساس حمایت از ‌کسب‌وکارهای نوپا و دیجیتال در دنیای امروز ضروری به نظر می‌رسد به ویژه اینکه می‌تواند گامی در راستای اشتغالزایی و کاهش وابستگی اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی نیز باشد.

 

ظرفیت نامحدود تبلیغاتی برای استارتاپ‌های غیرحمایتی


در پایان لازم به ذکر است گزارش فوق صرفاً در حوزه حمایتی و شتابدهی رسانه‌ای و تبلیغاتی شرکت توسکا ارائه شده و برای شرکت‌ها و یا استارتاپ‌هایی که خود توان مالی لازم را داشته و ضرورتی به استفاده و بهره‌مندی از حمایت‌های ویژه توسکا ندارند؛ مانند هر شرکت و یا کسب‌وکار دیگری امکان تبلیغات رادیویی و تلویزیونی در رسانه ملی در ازای پرداخت هزینه‌های مصوب سازمان صداوسیما فراهم است و شرکت کسب‌وکار ایرانی (توسکا) هیچ محدودیت، ممیزی و یا سخت‌گیری برای آن‌ها قائل نیست.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. واعظی: رئیس‌جمهور تا ۱۱ شب سرکار است و به کارهای کشور می‌رسد

 2. باز هم اختیارات رئیس جمهور/پیشنهاد فراخوان برای تفسیر اصل ۱۱۳

 3. آخرین دفاعیات شبنم نعمت‌زاده: پدرم پدر خوبی نبود ولی برای مملکت مدیر خوبی بود/ لشگری‌پور حرف‌های راستی می‌زند و آدم را یاد بی‌بی‌سی می‌اندازد

 4. پاسخ مجلس به گزارش مهر / پرواز اختصاصی بود اما ۳۰۰ میلیون صرفه جویی شد

 5. مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید...

 6. احمد توکلی :آنچه اخیرا از قول من علیه آقای رییسی نقل شده دروغ محض است / خدای را شاکرم برای رشد جوانان انقلابی و وطن‌خواه و شکر برای زبان فاخر در نقادی

 7. واکنش کاربران فضای مجازی به خوشحالی بعد از گل مهدی ترابی

 8. سه میلیون نفر هر سال به علت هزینه های درمان فقیر می شوند/ ناتوانی دولت در کاهش هزینه‌های فقرزای سلامت

 9. پرواز پرهزینه لاریجانی به بلگراد + عکس

 10. اصلاح‌طلبان علیه عارف/ جدال کریمی‌قدوسی و حسام‌الدین آشنا درباره آمدنیوز/ چرا لاریجانی با پرواز اختصاصی از بلگراد به تهران بازگشت؟

 11. گوشت‌های لاکچری و ماساژ دیده، کیلویی یک میلیون تومان + تصاویر

 12. ادعای الجبیر: حمله به آرامکو کار ایران بود

 13. نوبخت: امکان حذف یارانه سه دهک بالا فعلا وجود ندارد/ پیش‌بینی ایجاد ۲ میلیون شغل در ۹۹ و ۱۴۰۰

 14. مهدی جهانگیری در کربلا

 15. گذاشتن جعبه روی سر دانش‌آموزان برای جلوگیری از تقلب

 16. انتخابات مجلس و آغاز فعالیت دوباره احزاب فولکس واگنی

 17. جدیدترین مدل چشم‌چرانی در مترو و اتوبوس!

 18. جوابیه سایپا به خبر "سراتو سایپا ۱۴ میلیون تومان گرانتر از بازار"

 19. اعتراضات در لبنان؛ به نام مردم، به کام پرده نشینان سیاست

 20. وزیر کار: همه تصمیمات درباره هپکو و آذرآب اجرا می‌شود/ کارگران با شرایط بدی مواجه هستند

 21. مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه: گاندوی‌۲ حتما ساخته می‌‌شود/ مهران مدیری گفته دیگر جان ساختن ۹۰ شبی را ندارد

پربحث‌های هفته

 1. شادی پس از گل متفاوت مهدی ترابی/ تنها راه نجات کشور=اطاعت از رهبری

 2. حسین فریدون زندان نرفته به مرخصی رفت!

 3. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 4. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 5. واعظی: رئیس‌جمهور تا ۱۱ شب سرکار است و به کارهای کشور می‌رسد

 6. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 7. وزیر صنعت: رئیس بانک مرکزی باید ثابت کند خودروسازان فشل هستند

 8. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

 9. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

 10. باز هم اختیارات رئیس جمهور/پیشنهاد فراخوان برای تفسیر اصل ۱۱۳

 11. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

 12. روحانی: امسال چهارده برابر دولت های قبل زائر برای شرکت در مراسم اربعین حضور پیدا کرد

 13. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

 14. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 15. انتشار گزارشی عجیب درباره کنسرت گلزار در آمریکا

 16. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

 17. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 18. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

 19. آخرین دفاعیات شبنم نعمت‌زاده: پدرم پدر خوبی نبود ولی برای مملکت مدیر خوبی بود/ لشگری‌پور حرف‌های راستی می‌زند و آدم را یاد بی‌بی‌سی می‌اندازد

 20. پاسخ مجلس به گزارش مهر / پرواز اختصاصی بود اما ۳۰۰ میلیون صرفه جویی شد

 21. مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید...

 22. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

 23. تماس وزیر ارتباطات با بیرانوند پس از توهین بحرینی‌ها به سرود ملی ایران

 24. روحانی: امید به زندگی در بین مردم به ۷۶ سال ارتقاء یافته/ شاهد کاهش رشد نرخ تورم و رشد مثبت اقتصاد هستیم

 25. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

آخرین عناوین