زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

محمدعلی حبیبی،   3980627113 ۴۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

تجمع کارگران هپکو در اعتراض به وضعیت شرکت و معوقاتشان متاسفانه منجر به درگیری بین برخی از کارگران و پلیس و در نهایت دستگیری تعدادی از کارگران شد. در روزهای اخیر عکس‌هایی از کارگران مجروح در این درگیری‌ها دست‌ به ‌دست می‌شود که دل علاقمندان به آرمان های بلند انقلاب اسلامی را به درد می آورد.

هپکوی اراک اولین مورد از اعتراضات کارگری در کشور ما نیست و آخرین مورد آن هم نخواهد بود. طبیعتا زمانی که حقوق کارگران پرداخت نمی‌شود و این حقوق، چند ماه معوق می‌شود، کارگران اعتراض می‌کنند و برای اینکه اعتراضشان بهتر شنیده شود دست به تجمع می‌زنند و نیروی انتظامی هم بنا به دستور با تجمعات برخورد می‌کند. نتیجه این اتفاقات، تصویر نظام سیاسی است که به کارگران معترض رحم نمی‌کند آن هم کارگری که حداقل حقوق و مطالبات قانونی اش را  دربافت نکرده است.

اما راه چاره چیست؟ به نظر می‌رسد در اولین گام باید علل اصلی اعتراض کارگران را رفع کرد. موارد اخیر اعتراضات کارگری همگی در کارخانجاتی رخ داد که در فرایند خصوصی‌سازی واگذار شده بودند. آلومینیوم المهدی و هرمزگان، کشت و صنعت هفت‌تپه و مورد اخیر هپکوی اراک. متاسفانه بنا به آمار، کارخانجات واگذارشده پس از واگذاری حال و روز خوشی ندارند.

بیشتر بخوانید:

روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

به نظر می‌رسد علاوه بر اصلاح روند خصوصی‌سازی، در موقعیت کنونی که کشور با کارگران معترض روبه‌روست ضروری است در نحوه مواجهه با اعتراضات کارگری تجدیدنظر جدی صورت گیرد چرا که رفتار برخی مسوولان مربوطه در مواجهه با درد و رنج کارگران گویای آن است که مساله این کارگران اهمیت چندانی برایشان ندارد. آنچه ما را به این تلقی می‌‌رساند برخی اظهارات فارغدلانه و از سر رفع مسوولیت درباره اعتراضات کارگری است.

جمله «کارگران بهانه به دست دشمن ندهند»  ترجیع بند سخنان این دسته از مسوولان است و عجیب اینکه آنان همزمان بر  به‌حق بودن اعتراضات کارگران نیز تاکید می‌کنند! اگر اعتراض کارگران به‌حق است، پس نباید آن را بهانه ای به دست دشمنان دانست و بدتر از آن با آن به‌مثابه اقدام مخل امنیت ملی برخورد پلیسی و امنیتی داشت.

به‌علاوه درباره سوءاستفاده دشمنان باید به سخن دقیق و عالمانه رهبر انقلاب اشاره کرد که: «مگس بر روی زخم می‌نشیند.» یعنی دشمن خارجی اگر ضعفی ببیند از آن سوءاستفاده می‌کند. راهکار ماجرا درمان زخم است نه نمک‌پاشیدن بر روی زخم.

بیشتر بخوانید: به جای کارگران، اول سراغ خائنانی بروید که کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

مسئولان مربوطه باید درک درستی از اعتراضات کارگری داشته باشند. آموزه‌های دینی ما می‌گوید مدیران مسلمان جامعه باید در سطح مردم فقیر جامعه زندگی کنند تا درد آنان را «بفهمند». متاسفانه این آموزه در میان برخی مسولان کشور ما در حد شعار باقی مانده است. در لفظ می‌گویند باید به مشکلات کارگران رسیدگی شود اما آیا خودشان هیچ درکی از ۷ ماه حقوق معوق دارند؟ آیا تاکنون یک ماه حقوق خودشان عقب افتاده است؟

برای اینکه این دسته از مسئولان وضعیت این کارگران را به‌خوبی درک کنند باید حقوق شان معوق شود و کاملا یا تقریبا به سطح زندگی آنان نزدیک شوند یا دستکم از تخیل و عواطف قوی برای بازسازی این درد و رنج برخوردار باشند تا بفهمند یک کارگر چرا دست به اعتراض می‌زند و راه‌آهن را مسدود می‌کند.

به‌علاوه آنچه بیش از همه چیز در کنار خبر اعتراضات کارگری دردآور است، خبر پاداش‌های چند ده و چند صد میلیونی در برخی شرکت‌ها و صندوق‌های دولتی و شبه‌دولتی و بعضا سازمان هایی است که حتی ارتباط مستقیم با جامعه کارگری دارند!. چگونه در یک کشور اسلامی، یک کارگر چند ماه حقوق حداقلی‌اش را دریافت نمی‌کند اما در شرکت‌ها و صندوق‌های دولتی وشبه دولتی حقوق‌ها و پاداش‌های نجومی پرداخت می‌شود.

اصلا چرا از ظرفیت همین شرکت‌ها و صندوق‌ها برای پرداخت معوقات کارگران استفاده نمی شود؟!. مقایسه جمع حقوق ومزایای حداقلی کارگران با پرداخت های گشاده دستانه به برخی مدیران این شرکت ها و صندوق ها می تواند به روشن شدن برخی حقایق بزرگ دردآور در این زمینه کمک کند.

در نهایت باید گفت باید تجدیدنظری جدی در برخورد با اعتراضات کارگری صورت پذیرد و به جای برخورد انتظامی و امنیتی، به مطالبت صنفی ایشان در عمل پاسخ داده شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۹۹۲۲۱۰۰:۲۳:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۲۸
واقعا که اولا اینکه ما مسلمان هستیم و حدیث داریم حقوق کارگر قبل از خشک شدن عرقش باید پرداخت بشه. این یعنی در پرداخت حقوقی تاخیر نندازید. دوما چرا حقوقی کارمندان دولت و بقیه سر وقت واریز میشه اما کارگرها و حق التدریسی ها نه؟ خدا از باعث و بانیش نگذره....
ناشناس۱۰۹۹۵۳۳۰۹:۳۲:۱۰ ۱۳۹۸/۶/۲۸
مسئله اصلی این است که جامعه ایران بیمار است چه موافق چه مخالف. بیماری دوروغ گویی، حقه بازی، بدبینی، حسادت وخباثت.
ناشناس۱۱۰۰۳۵۱۰۰:۲۱:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۲۹
و علت بیماری ؟؟
فرناز۱۰۹۹۶۲۴۱۰:۴۵:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۲۸
اصلا" از این حرفها بگذریم، چرا واسه کارگری که فقط معترض به وضعیت حقوق عادی خودش هست، برچسب اقدام علیه امنیت ملی زده می شه؟! در صورت امکان منتشر کنید.
ناشناس۱۰۹۹۷۷۹۱۲:۴۵:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۲۸
فعلا که زخم های کارگران که باعث آن خود مقامات هستند با زندان و چماق درمان می کنند
ناشناس۱۰۹۹۲۲۲۰۰:۲۴:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۲۸
مگس‌ها مسولین بی لیاقت است که مردم را به اینجا رسانده‌اند مگر کشور فقیری هستیم که لیاقت این وضع فلاکت را داشته باشیم
ناشناس۱۰۹۹۷۴۶۱۲:۱۴:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۲۸
متاسفانه ما کشور ثروتمندی نیستیم. ثروت امروز نفت و معدن و طلا نیست. در دنیای امروز ثروت آفریده می‌شود و آنچه امروز بعضی کشورها را ثروتمند کرده است تلاش جمعی مردم و مسئولین یک کشور برای تولید و ثروت آفرینی است. ما در حال حاضر فاقد این ویژگی هستیم.
ناشناس۱۱۰۰۰۵۴۱۶:۱۹:۱۶ ۱۳۹۸/۶/۲۸
دنیای ثروت هم که باشی اگر دنیا با تو معامله وتجارت نکند فقیری .
ناشناس۱۰۹۹۲۸۹۰۱:۱۸:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۲۸
این کارخانه بر اثر مشکلات اقتصادی کشور نابود شدن
ناشناس۱۰۹۹۷۴۱۱۲:۱۰:۳۷ ۱۳۹۸/۶/۲۸
لطفا شائع نسازيد اثر تحريم ها ازيين رفته و جا افتاده و مشكلي نداريم جز دوري ديدار شما - حسن اقا
ناشناس۱۱۰۰۰۶۷۱۶:۳۷:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۲۸
کی گفته اثر تحریمها از بین رفته ؟! صدا سیما وکارشناسای گزینشی ؟ دولت که مجبوره این ادعا رو بکنه چون اگر غیر از این بگه می گن خودت لیاقت نداری ومیندازی گردن بیگانه وبهانه دست دشمن میدی ؟! یا افراد شکم سیری که از درد مردم بی خبرن و روزگارشون با شعار می گذره؟! وگرنه از مردم بپرسی میگن کمرشون زیر بار تحریمها خم شده ! از اون که در خوشی می خواد دختر وپسرشو خونه بخت بفرسته تا اون که در به در دنبال دارو برای بیمارش می گرده از اون که صبح تا شب برا سیر کردن شکم خانواده با حداقل حقوق دوندگی می کنه تا اون که مال التجارش در اثر بی ثباتی دائم در خطر ورشکستگی قرارداره . کیه که ندونه کشوری که اقتصادش رو فروش نفت می گرده وقتی نتونه نفت بفروشه قطعا اوضاع مالیش اسفبار میشه .
نخود هر آش !!۱۰۹۹۳۲۶۰۱:۵۹:۲۵ ۱۳۹۸/۶/۲۸
اندر حكايت زخم هاي كارگران !!! ميگم كه زمان زودتر و سريع تر از برق ميگذره !! ... انگار همين ديروز بود !! در كتاب فارسي چهارم ابتدايي ... درسي به نام " كار و كوشش " كه در آن درس آمده بود كه امام كاظم عليه السلام مزد كارگرش را برداخت و سفارش اكيد نمود كه : " مزد كارگر را پيش از آن كه عرق بدنش خشك شود ، بپردازيد " !! اين آموزه ديني ماست !! امام كاظم هم امام هفتم ما ست ، چشم مسئولان مربوطه و برخي از كارفرمايان و صاحبان كارخانه ها و كارگاه ها روشن !! ... نكنه يك وقت تو بلاد كفر اين سفارش امام هفتم عمل كنند ، اما در جمهوري اسلامي كارگران مان محتاج نان شب !...! زبانم لال !! ...ميگم چه خوب بود همين درس را پيش از آنكه براي بچه هاي ابتدايي قرار دهند ، براي مسئولين مربوطه و صاحبان كارخانه ها و كارگاه ها فرستاده بودند تا اين همه مگس روي زخم روح و روان و جسم كارگران شريف و زحمت كش قرار نگيرد و اين زخم ها خوراك رسانه ها و بوق هاي معاند قرار نگيرد !!
ناشناس۱۰۹۹۴۴۹۰۸:۲۷:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۲۸
جایگاه کارگر همیشه ته چاه است.
ناشناس۱۰۹۹۴۵۴۰۸:۲۸:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۲۸
دلال و سرمایه دار انگل بر روی پینه و زخم های دستان کارگر نمک می پاشد.
ناشناس۱۰۹۹۷۶۱۱۲:۲۷:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۲۸
اگر سرمایه و سرمایه دار نباشه کاری هم برای کارگران نیست
ناشناس۱۰۹۹۴۶۸۰۸:۳۸:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۲۸
فعلا آقایون یا جلسه هستند یا کانادا!!!!
ناشناس۱۰۹۹۴۷۰۰۸:۳۹:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۲۸
ملت دچار سرطان بدخیم شدند کارگران دارند از گشنگی می میرند، اون وقت تو نوشتی، مگس و زخم و .....
ناشناس۱۰۹۹۴۹۲۰۸:۵۱:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۲۸
هر موقع اعتراض کارگران در مسیر درست بود ، بعضی افراد مشکوک همکار جریان اشرافی ، با طرح شعارهای سیاسی موضوع رو امنیتی می کنند..
ناشناس۱۰۹۹۷۲۱۱۱:۵۸:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۲۸
چه زمان به اعتراض صحیح کارگران توجه شده؟
ناشناس۱۰۹۹۹۴۵۱۴:۴۱:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۲۸
پول کارگر و بده به مشکل نخوری باقی حرفهاتم بدرد .. متوجه شدی؟
ناشناس۱۱۰۰۴۸۹۰۹:۰۴:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۲۹
برخی افراد مشکوک تر کارخانه 300میلیاردی را ده میلیون خریدند و تمام مواد اولیه و محصولات و تجهیزاتش را فروختند و ماهها حقوق کارگر را ندادند ولی چون ..هستند مشکل امنیتی ندارند!!!
ناشناس۱۰۹۹۵۰۷۰۹:۰۶:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۲۸
زخم کارگران یا فساد های نجومی در هر کارگاه و کارخانه؟
ناشناس۱۰۹۹۵۳۴۰۹:۳۲:۴۸ ۱۳۹۸/۶/۲۸
راه حل نهایی درمان زخم های کارگران ، بازداشت و زندانی کردن آنهاست (البته به همراه خانواده ) چراکه زندان سرپناه امن است و غذا برای خوردن پیدا میشود و پول آب و برق و گاز و اجاره و قسط هم با کارگر نیست
ناشناس۱۰۹۹۵۵۴۰۹:۵۱:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۲۸
وظیفه کارگر بعنوان بخشی از عوامل تولید کار کردن است . وظیفه کارفرما هم پرداخت به موقع دستمزد آنهاست. وقتی کارگری کار می کند ولی حقوق نمی گیرد یا وقتی به دلایل غیر ارادی اخراج می شود وظیفه دولت حمایت از اوست نه زدنش. مگر آنها چه می خواهند. می خواهند کار کنند و نان زن و بچه اشان را دربیارند و زندگی کنند.
رضا۱۰۹۹۵۹۷۱۰:۲۲:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۲۸
این چه اسمی است که برای مقاله انتخاب کردهاید واقعا کسی که اعتراض دارد مگس است همین نوع نگرش است که به هیج جا نمیرسیم
ناشناس۱۰۹۹۸۴۷۱۳:۱۹:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۲۸
اشتباه متوجه شدی عزیز منظور گارگران نیستند کسانی هستند که در لندن و لس آنجلس از موضوع سوء استفاده می کنند بنده خدا نویسنده میگه زخمهاشونو زود درمان کنیم که اونها نیان بشه دایه مهربانتر از مادر
ناشناس۱۱۰۰۲۳۷۲۱:۰۹:۳۷ ۱۳۹۸/۶/۲۸
تو يا مطلبو نگرفتی یا .. منظور مقاله از مگس کارگران نیستن منظور دشمنه
ناشناس۱۰۹۹۶۳۸۱۰:۵۶:۴۴ ۱۳۹۸/۶/۲۸
تمامی این مشکلات ریشه در اقتصاد بیماریست که سیاست آنرا مدیریت می‌کند در صورتیکه اقتصاد باید مسیر سیاست را مانند همه جای دنیا هدایت کند مثل همین پوتین که .. در منازعات سیاسی بجای جانبداری از یک طرف منازعه بدنبال فروش تسلیحات است یعنی اقتصاد اولویت اول است
ناشناس۱۰۹۹۶۶۵۱۱:۱۷:۵۱ ۱۳۹۸/۶/۲۸
مدیران این دولت ناتوان تر از اداره یک .. دومین ذخایر گازی جهان و چهارمین ذخایر نفتی جهان را داریم بعد ملت باید تو فقر و فلاکت دست و پا بزند. چاره کار هم رسانه آزاد هست تا این مهم اتفاق نیافتد هیچ چیز درست نخواهد شد.
محمد۱۰۹۹۶۹۳۱۱:۲۹:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۲۸
سوال چرا با کارگر ها مثل ارازش و اوباش برخورد میشه و چوب و چماغ می زنن تو سرشون
ناشناس۱۱۰۰۱۷۵۱۹:۱۱:۱۸ ۱۳۹۸/۶/۲۸
.. یادش بخیر زنده یاد فرهاد با آهنگ گنجشک اشی و مشی کل داستان را گفت در شعرش
ناشناس۱۰۹۹۷۸۷۱۲:۴۹:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۲۸
بخشکد ریشه .. اسلاحتلبان که کشور رو به این روز انداختن
علی۱۰۹۹۸۵۳۱۳:۲۲:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۲۸
از اعتراضات کارگری نباید دشمن خارجی سوء استفاده کنه اما متاسفانه هنگامیکه برای احقاق حقوق مظلومان سایر کشورها به خیابان می‌آییم همیشه در صحنه هستیم اما اگر برای حقوق عقب افتاده وارد اعتراض شویم هزار برچسب میخوریم . یقه او نامزد رانت خور رو می باید بگیره
ناشناس۱۱۰۰۰۲۶۱۵:۴۰:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۲۸
تمام این زخمها را همین آقایان با بی تدبیری هایشان ایجاد کرده اند پس تا وقتی ..زخمی درمان نخواهد شد
ناشناس۱۱۰۰۰۳۲۱۵:۴۸:۵۹ ۱۳۹۸/۶/۲۸
اگر جایی به ناحق واگذار شده.اگر رانتی در کار بوده چرا آن را باز پس نمی گیرید..
ناشناس۱۱۰۰۱۰۰۱۷:۳۳:۲۴ ۱۳۹۸/۶/۲۸
تقصیر هیچ کسی نیست از ماست که برماست.خودمون همین مسئولین رو انتخاب کردیم حالا باید چوبش رو هم بخوریم ..
ناشناس۱۱۰۰۱۵۱۱۸:۳۴:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۲۸
کارگران بدلیل سیاست های غلط دولت گرین کارتی و نفوذی ...گرفتار شده اند. چرخ تولید و صنعت به برجام گره زده شد و همه با هم خوابید.
ناشناس۱۱۰۰۱۶۵۱۸:۵۸:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۲۸
توروخدا جناب دکتر توکلی به دادما برسید وصدای مارا به گوش پرچمدارعدالت جناب رئیسی برسانید مالمان را برده اند و با آبروی ما هم بازی می کنند و با نفوذ در بدنه قوه قضاییه پرونده سازی هم می کنند ... شماره تماسم
ناشناس۱۱۰۰۲۱۹۲۰:۴۰:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۲۸
دزدی، دروغ، فساد مالی، اشرافی گری، سواری گرفتن از گرده ملت بدبخت ووووو اینها مگس های جامعه ما است.
پورامینی۱۱۰۰۲۳۸۲۱:۱۰:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۲۸
یکی از شاخصه های توسعه یافتگی گفته می شود میزان سهم سرمایه ونیروی انسانی ازتولید ناخالص داخلی ملی است که این میزان معمولا می تواند تا50 و 60 درصد در برخی کشور هاست که قادر باشد ضریب پایداری شغل را از نسل به نسل حفظ کند

پربحث‌های دیروز

 1. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 2. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 3. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 4. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 5. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 6. غیزانیه از نمای نزدیک

 7. ۳ تا ۱۰ سال حبس برای پدر رومینا اشرفی

 8. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

 9. عذرخواهی امام جمعه اهواز از پسر مجروح روز سوم خرداد در غیزانیه

 10. اهتزاز پرچم ایران در پایتخت ونزوئلا

 11. روایت میدل ایست مانیتور از پادشاهی وحشت "استالین عربستان"

 12. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 13. رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به نماینده مجلس برای جلوگیری از یک طرح

 14. قتل دختر تالشی/ پدر علت قتل را فرار از منزل عنوان کرد

 15. اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

 16. متهم ردیف اول گرانی مسکن کیست؟

 17. نجوا لاشیدایی چگونه سلطان طلا شد؟

 18. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 19. درآمد ۲ هزار میلیاردی ایران از صادرات محصولات نانویی

 20. نماینده خوزستان در مجلس خبرگان: مشکل آب غیزانیه سابقه طولانی دارد/ بارها تذکر داده بودیم

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 4. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 6. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 7. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 8. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 9. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 11. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 12. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 14. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 15. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 16. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 17. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 18. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 19. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 20. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 21. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 22. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 23. غیزانیه از نمای نزدیک

 24. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 25. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 3. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 4. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 5. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 7. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 8. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 9. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 10. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 11. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 12. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 13. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 14. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 15. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

 16. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

 17. لاریجانی: مجلس دهم مظلوم واقع شد/ تکرار فساد فساد علیه نمایندگان ورژن همان بگم بگم سابق است/ رهبر انقلاب هیچ‌گاه دستوری به مجلس ندادند

 18. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

 19. رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به نماینده مجلس برای جلوگیری از یک طرح

 20. واکنش حسین شریعتمداری به ادعای فلاحت‌پیشه؛ آمریکا که ارزان‌تر حساب کرده بود!

 21. روحانی: فلسطین آزاد خواهد شد/ مردم می‌خواهند دولت و مجلس دست در دست هم دهند/ ارز باید به شرایط تعادل بازگردد

 22. اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

 23. ادعای دوگانه قالیباف - نیکزاد/رأی آذری‌زبان‌ها سرنوشت‌ساز شد

 24. معروف‌ترین چهره سیاسی که اختتامیه مجلس را ندید+ عکس

 25. اسامی نامزدهای ریاست و نواب رئیس مجلس یازدهم مشخص شد

آخرین عناوین