«بی تدبیری» به مفسدان بازار دارو میدان داد/ هیزم فساد در بازار دارو مهیاست

 3980627050 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

دولتی که با شعار تدبیر به میدان آمد حالا پرونده‌های فساد دارویی را که حاصل بی تدبیری، ضعف مدیریت و نظارت و فقدان شفافیت است، یدک می کشد تا جایی که صدای وزیر بهداشت جدید را هم درآورده است.

«بی تدبیری» به مفسدان بازار دارو میدان داد/ هیزم فساد در بازار دارو مهیاست

به گزارش الف دارو از جمله اقلامی است که با جان بیماران مرتبط است. بیمارانی که برخی از آن‌ها که حتی با مرگ دست و پنجه نرم می کنند، به این دلیل است که از سال گذشته پس از تحریم های جدید آمریکا و گران شدن نرخ ارز با انبار و احتکار کالاها و اقلام مورد نیاز مردم مانند برنج، گوشت، پوشک، نوار بهداشتی، رب گوجه، موبایل، لوازم خانگی و ... مواجه شدیم اما هیچ یک به اندازه انبار و احتکار دارو توسط افرادی از همین سرزمین و هموطنان ما دل مردم را نسوزاند.

در بحبوحه انتشار اخبار احتکار و انبار کالاهای مختلف، سال گذشته خبری منتشر شد که شبنم نعمت زاده، دختر وزیر سابق صنعت در دولت تدبیر و امید، معادل 5 میلیارد تومان دارو را در انباری در استان البرز انبار کرده است که البته طبق همین اخبار حدود یک میلیارد تومان این داروها تاریخ گذشته بوده است.

حالا پرونده او روی میز قاضی آمده تا به اتهام اخلال در نظام اقتصادی و بازار دارو، فعالیت غیر مجاز در شبکه دارویی، نگهداری غیر مجاز دارو و فعالیت در زمینه پخش دارو بدون مجوز رسیدگی شود. خانم داروسازی که به گفته خودش فعالیت خود را در عرصه واردات و توزیع دارو با 50 میلیون تومان شروع کرده و البته با وام های متعدد 4 میلیارد تومانی از بانک ملت، بانک شهر و بانک سینا شرکت دارویی رسا متعلق به او و خواهرش جان گرفته است، وام هایی که به گفته خانم داروساز بدون رانت و اعمال نفوذ پدرش بوده است.

فسادهای دارویی البته به پرونده شبنم نعمت زاده محدود نمی شود و پای تعدادی از مسئولان و مدیران سازمان غذا و دارو و جمعیت هلال احمر و برخی شرکتهای دارویی هم گیر است، تعدادی از آنها بازداشت شده اند و رسیدگی به اتهامات آنان نیز ادامه دارد.

سعید نمکی که خود داروساز است، از اولین روزهای ورودش به وزارت بهداشت، مبارزه با فساد دارویی را  در برنامه خود قرار داد  و از 1.3 میلیون یورو فساد دارویی سخن گفت که ریشه آن به گفته او در سازمان غذا و دارو و امضاهای طلایی است که مجوز واردات و ارز دولتی می دادند.

 با این حال مشکل اصلی در تمام این پرونده ها نبود شفافیت و اطلاع رسانی مناسب است زیرا نه در مورد مشکلات دارویی در واردات دارو توسط سازمان تدارکات پزشکی و مدیران هلال احمر اطلاع رسانی روشنی شد که ماجرا چه بوده و چه تخلفاتی رخ داده است است و نه در مورد اعداد و ارقام فساد دارویی در شرکتهای دارویی دولتی و غیر دولتی تحت نظارت وزارت بهداشت اطلاع رسانی دقیقی صورت گرفت.

چنانچه بعدا معلوم شد وزیر بهداشت که از واردات کالاهایی دیگر به نام دارو و تجهیزات پزشکی با ارز دولتی سخن گفته چندان هم آمار و ارقام درستی اعلام نکرده است و گر چه اسامی بیش از 20 شرکت دارویی که ارز دولتی گرفته و به میزان ارز گرفته شده دارو وارد نکرده بودند اعلام شد اما مشخص نشد که دقیقا چه میزان فساد دارویی رخ داده است چرا که برخی مسئولان اعلام کردند که بخشی از این واردات انجام شده اما به علت تحریم و پروسه طولانی ترخیص کالا هنوز تسویه حساب ارزی و ریالی صورت نگرفته اما اصل کالا و لوازم پزشکی در برخی موارد وارد شده است.

در هر صورت وضعیت آشفته بازار دارو، واردات مساله دار برخی اقلام دارویی که تولید داخل دارند، کمبود دارو، قاچاق دارو به روش های مختلف به کشور و از کشور به خارج، واردات کالاهای غیر به جای دارو توسط برخی شر کتها، واردات دارو توسط شرکت های غیر دارویی، احتکار دارو، گسترش بازار داروهای تقلبی، لابی شرکت های وارد کننده با پزشکان برای تجویز داروی خارجی همگی ناشی از بی تدبیری، ضعف مدیریت و نظارت دولت و نبود شفافیت است که بخشی از آن به سامانه نه چندان قابل اطمینان تی تک دارو بر می گردد که امکان دور زدن شرکتها را فراهم می کند.

زمینه فساد فراهم است، آ‌تش و هیزم در کنار هم

دکتر عباس حاجی آخوندی، استاد داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره فسادهای دارویی که اخیرا مطرح شده به الف گفت: در فساد دارو معضل اصلی نبود مشارکت اقشارعلمی، دست اندرکاران و کارشناسان داروسازی در تصمیم سازی هاست، این معضلی است که نمی شود آن را انکار کرد وقتی این مشارکت نباشد زمینه برای انواع فسادها ایجاد می شود.

وی افزود: در چنین شرایطی یکبار در هلال احمر با دستگیری عده ای از دست اندرکاران حوزه دارویی مواجه می شویم، بار دیگر در ستاد و سازمان اصلی مسئول داروی کشور با بازداشت عده ای مواجه می شویم یکبار هم فعالان صنعتی و تولید کنندگان یا وارد کنندگان دارو در شبهه فساد قرار می گیرند.

حاجی آخوندی گفت: در این فضای غیر شفاف انواع فسادها در حوزه دارویی دیده می شود یا داروهای بی اعتبار و تاریخ گذشته یا تقلبی وارد می شود یا پول و دلار برای واردات دارو گرفته می شود و بعد به تعهدات عمل نمی شود یا سندسازی ها و فاکتورهای غیر معتبر داده می شود.

استاد داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: از جمله عوامل این مسائل استفاده از رانت های وسیع مدیریتی درون وزارت بهداشت و دستگاه های مدیریتی دیگر و انجام اموری است که داروسازان را در تنگنای شدید قرار داده است.

وی اضافه کرد: یک نمونه این بی تدبیری این است که می بینیم 15 هزار داروخانه کشور حدود 50 درصد ارزش دارویی کشور را توزیع می کنند و50 درصد دیگر بازاردارویی کشور از نظر ارزش ریالی در اختیار 100 داروخانه حاکمیتی است که در اختیار دولت و هلال احمر است. این وضعیت نشانه فساد و بازار نامتعال دارویی است و نشان می دهد که محیط کسب و کار دارویی کشور شرایط خوبی ندارد و می دانیم که در کل رتبه کسب و کار ایران در دنیا جایگاه خوبی ندارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره علل بروز فساد و مشکلات حوزه دارویی گفت: نبود تدبیر، عقلانیت، هوشمندی و شفافیت یکی از عوامل مهم بروز فسادهای دارویی است و اگر به حوادث و فسادهای دارویی که در هلال احمر، سازمان غذا و دارو، وزارت بهداشت و حتی شرکت های خصوصی و افرادی که بازداشت می شوند نگاه کنیم، متوجه می شویم که اشکال کار کجاست.

وی افزود: طبیعی است فساد در جایی رخ می دهد که امکان فساد وجود دارد. جایی که انبار هیزم و آتش در کنار هم مهیا هستند امکان آتش سوزی هست بنابراین در جایی که عقلانیت و شفافیت نباشد، از اصول علمی مدیریتی دور باشیم و تدبیر جمعی و مشارکت مناسب بخش خصوصی و کارشناسان علمی هم نباشد آن وقت اشکالات و چالش ها و رانت ها و مشکلات به وجود می آید.

حاجی آخوندی درباره ایجاد قرارگاه و ستاد کشوری دارویی برای رفع این مشکلات گفت: ایجاد ستاد دارویی نه علمی است و نه مورد اعتماد زنجیره داروست، برای رفع این مشکلات بیش از هر چیزی به شفافیت نیاز داریم. اگر شفافیت در حوزه دارو وجود داشته باشد نیازی به ایجاد ستاد نیست. اگر شفافیت نباشد با ایجاد ستاد دارویی بر ابهامات فساد دارویی اضافه هم می شود.

وی افزود: اکنون و در شرایط فعلی دو مسیر وجود دارد که می تواند کشور از این وضعیت فساد دارویی نجات دهد، یکی عقلانیت است که مورد تاکید اسلام و قرآن است و بر  اساس آن عقل و علم یک بال می شوند و شفافیت و روشن بودن مسیر هم بال دیگر می شود. با این دو بال می توانیم از وضعیت و شرایط فعلی نجات پیدا کنیم، اگر این دو بال باشند نیازی به ستاد و قرارگاه ایجاد کردن هم نیست.

 

دیدگاه کاربران

حسنعلی سبد سبد گل یاس۱۰۹۹۵۵۱۰۹:۴۹:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۲۸
مجازات کسانی که در ارزاق عمومی و دارو و درمان اخلال و فساد می کنند باید چندین برابر مجازات سایر تخلفات باشد وقتی انها به خاطر پول ارزشی برای جان و مال انسان ها قایل نیستند چرا قانون گذار و قوه قضاییه برای انها ارزش قایل باشد
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۰۹۹۷۰۱۱۱:۳۶:۴۴ ۱۳۹۸/۶/۲۸
هر جا فسادی هست پای یک یا چندین مدیر بانکی هم در میان است از قضات محترم مفاسد اقتصادی انتظار میرود در فساد هایی که برخی مدیران بانکی جاده صاف کن فساد بوده و یا فساد را تسهیل کرده اند آنها را نیز محاکمه بفرمایند این مهم در بیشتر رسیدگی ها به فساد ها مغفول مانده است
ناشناس۱۰۹۹۷۱۶۱۱:۵۳:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۲۸
اگر این خانم در دادگاه به جرم خیانت دارویی محکوم شد چون قسم نامه پزشکی خوانده باید مجوز پزشکی او هم باطل شود
ناشناس۱۱۰۰۱۹۵۱۹:۴۲:۱۱ ۱۳۹۸/۶/۲۸
همیشه یک سر قضیه فساد های کلان برخی مدیران بانکی هستند که با اعمال غیر قانونی به مفسدین اقتصادی کمک کرده تا به اهداف غیر قانونی خود برسند
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۰۹۹۵۵۶۰۹:۵۵:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۲۸
هرجا یک فساد اقتصادی در میان است پای یک یا چندین مدیر بانکی در میان است قطعا اگر قاضی دادگاه وام هایی را که ایشان اخذ کرده بررسی فرمایند متوجه فساد های برخی مسئولان بانکی در این فساد می گردند در واقع آنها جاده صاف کن فساد بوده اند لطفا کسانی را هم که وام های کلان در این فساد داده اند به دادگاه فراخوانید
ناشناس۱۰۹۹۵۶۲۰۹:۵۸:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۲۸
تا زمانی که شما جرات نکنید نام مفسد اعظم را ذکر کنید وضع به همین منوال هست. نوشتن این مقالات چه سودی دارد.
ناشناس۱۰۹۹۵۸۲۱۰:۱۵:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۲۸
بازار دارو ناصر خسرو چند دهه است که وجود درد. چرا سعی می کنید آن را محصول این دولت معرفی کنید؟؟
ناشناس۱۱۰۰۱۹۲۱۹:۳۷:۰۷ ۱۳۹۸/۶/۲۸
از دولت تردید و بیم ملولم(تدبیر و ..)
ناشناس۱۰۹۹۵۶۵۰۹:۵۹:۲۱ ۱۳۹۸/۶/۲۸
صدام حسین کافر در زمان جنگ تحمیلی تاجر بصره را که احتکار کرده بود در میدان شهر دورش را قالب بتن گرفت و بتن ریخت تا درس عبرت شود و دیگر کسی احتکار نکند
ناشناس۱۰۹۹۵۸۶۱۰:۱۶:۳۷ ۱۳۹۸/۶/۲۸
این کارها را در کشورهای متمدن انجام نمی دهند.
ناشناس۱۰۹۹۶۸۸۱۱:۲۸:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۲۸
پس تا قیامت شاهد افزایش و گسترش فساد باشید چون مفسدیت اقتصادی روز به روز گستاختر میگردند
ناشناس۱۰۹۹۶۹۴۱۱:۳۱:۵۶ ۱۳۹۸/۶/۲۸
لابد فساد هم جزو حقوق اولیه متمدنین است
ناشناس۱۰۹۹۸۲۳۱۳:۰۲:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۲۸
البته درکشورهای متمدن نیز با دارو و ارزاق عمومی بازی نمی شود. و قانونمند است.
رجبی۱۰۹۹۵۷۵۱۰:۱۲:۱۲ ۱۳۹۸/۶/۲۸
امروزه رنج تهیه دارو و هزینه های ان بیماران را بیشتر رنج می دهد تا خود بیماری از قاضی دادگاه می خواهیم بینی وبین الله اکر واقعا خیانتی در زمینه دارو صورت گرفته کلیه افرادی را که در این زنجیره فساد بوده اند اعم از مسولان بانکی که پول احتکار در اختیار انها گذاشته و خود احتکار کنندگان بنمایند
ناشناس۱۰۹۹۵۹۳۱۰:۱۸:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۲۸
همه درگیر فساد شده اند. از یک طرف زندگی خرج دارد و از طرف دیگر دیدن هر روزه خانه ها و ماشین های لاکچری و نیز مناظر کانادا و آمریکا وسوسه انگیز است.
ناشناس۱۰۹۹۵۹۶۱۰:۲۲:۱۲ ۱۳۹۸/۶/۲۸
این کشور این همه داروخانه برای چی می خواهد. در تهران تعداد داروخانه ها چندین برابر تعداد شعب بانک ها و بقالی ها است. مسلما" کنترلی بر روی کار این داروخانه ها نیست. دارویی که باید به مریض داده شود با قیمت چند برابر سر از ناصر خسرو در می آورد.
ناشناس۱۰۹۹۶۱۰۱۰:۳۵:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۲۸
تا کی مردم باید شاهد بی بندباریهای اقتصادی و ویژه خواریها و رانتهای کلان باشند .
ناشناس۱۰۹۹۶۲۶۱۰:۴۶:۴۶ ۱۳۹۸/۶/۲۸
اگر مفسد يكي بود براش گاو قرباني مي كرديم متاسفانه فساد غوغا مي كند
ناشناس۱۰۹۹۶۵۰۱۱:۰۵:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۲۸
آیا فساد ایران انحصار به دوره روحانی داره؟ اگر اره بگذاریدش کنار، اگر نه در مورد فساد مقاله منصفانه بنویسید
ناشناس۱۱۰۰۴۷۶۰۸:۳۳:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۲۹
ولی چرا در این دولت تا این حد وابسته های دولتی ها در این مفاسد اقتصادی نقش دارند؟
ناشناس۱۰۹۹۷۱۱۱۱:۴۹:۱۰ ۱۳۹۸/۶/۲۸
بد بختی ما همین است که هر کسی بعنوان استاد دانشگاه و یا کارشناس نظریات صد من یک .. تحویل مردم میدن. مشکل ما با شعارات پر تمطراق مثل عقلانیت و خرد جمعی و خلاصه شوت کردن توپ تو زمین مردم و استمداد از کمک های مردمی و این قبیل تعارفات حل نمیشه. راهش بر خورد شدید با خاطیان و متخلفین در هر سطح و سطوح است.امثال شبنم نعمت زاده باید به شدید ترین وجه ممکنه بدار مجازات آویخته شوند تا بقیه حساب کارشان را بکنند.
ناشناس۱۰۹۹۷۶۰۱۲:۲۶:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۲۸
فساد سیستمی در وزارت بهداشت در تمام عرصه ها رخنه کرده از دارو و مافیای انحصار پزشکی تا..از قوه قضائیه خواستار ورود به تخلفات در این وزارت هستیم.
نخود هر آش !!۱۰۹۹۸۷۷۱۳:۴۱:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۲۸
هيزم فساد در بازار دارو مهياست !! تيتر ميگم مثل اين كه معضل بازار دارو خودش درد بي دوا و بي دارو است !! خوب است مسئولين مربوطه براي اين درد و اين مشكل هرچه زودتر دوا و دارويي پيدا كنند كه انشاءالله .. تنشان و تن مان به ناز طبيبان نيازمند مباد وجود نازنينمان آزرده گزند مباد !! آمين !!
ناشناس۱۰۹۹۹۸۴۱۵:۱۴:۳۷ ۱۳۹۸/۶/۲۸
بامفسدان دارویی باید به شدت برخورد شود
ناشناس۱۱۰۰۱۰۴۱۷:۳۷:۵۴ ۱۳۹۸/۶/۲۸
فساد سيستمي موجود در أدارت قابل حذف شدن نيست بايد هرچه سريعتر با بكار گيري نرم افزار هاي الكترونيكي شفاف سازشرايط را براي باندهاي فساد تنگ وتنگتر كردبايد ارتباط ارباب رجوع با كارمند قطع شود وفقط از طريق درگاه هاي الكترونيكي قابل رويت براي همه، امور اداري انجام شود يعني همان دولت الكترونيك كه حتما مخالفان زيادي در سيستم دولتي دارد
ناشناس۱۱۰۰۱۰۶۱۷:۳۹:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۲۸
میشه بفرمایید که در کدام امور تدبیر و عدم فساد هست که بخش دارو استثنا باشد. به والله خسته شدیم از این همه بی تدبیری و فساد..
ای بابا۱۱۰۰۴۵۰۰۶:۴۶:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۲۹
فساد در کشور در اغلب بازارها نه فقط بازار دارو رسوخ بنیادین کرده است .. از خوراکی .خودرو .مسکن . ارز . سکه. واردات. صادرات . کشاورزی . صنعت .. تا دانشگاه
سیروس مهدوی۱۱۰۰۵۷۸۱۰:۱۹:۳۰ ۱۳۹۸/۶/۲۹
مدیران فاسد و حرامخوار شرکت داروسازی ... را که مهره بزرگ فساد و رانت و اختلاس و فرار مالیاتی و پولشویی و گرانفروشی دارو هستند رها گذاشته اید بعد .. مبارزه با فساد را با این خانم و چادرش ..
ناشناس۱۱۰۰۶۰۳۱۰:۴۰:۴۲ ۱۳۹۸/۶/۲۹
مگر در هر سازمانی واحد های نظارتی وجود ندارند ؟! پس این سازمانهای نظارتی کجا بودند و چه می کردند ؟! پس باید مسئولین سازمان های نظارتی که کم کاری کرده اند هم محاکمه شوند .
ناشناس۱۱۰۰۶۸۵۱۲:۰۶:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۲۹
ریشه تمام فساد های مرتبط با واردات از دارو گرفته تا خوراک دام و طیور ریشه در چند نرخی بودن ارز است . بهمین سادگی دلار 4200 تومانی را میشود 12000 هزار تومان فروخت میماند سند سازی . در برابر هزاران قلم دارو و مواد اولیه صنایع داروئی آیا در کمرک کارشناسانی داریم که بتوانند تشخیص دهند کالای وارد شده همانست که ثبت سفارش شده و ارز ترجیهی گرفته ؟ با یک زد و بند ساده با فروشنده خارجی فساد صورت میگیرد هر آنچه تا کنون کشف شده اتفاقی بوده .
ناشناس۱۱۰۰۷۳۸۱۲:۳۶:۵۳ ۱۳۹۸/۶/۲۹
مشکل اینجاست که اون مسئولی که با تدبیر اشتباه ،حالا عمدا یا سهوا راه فساد رو باز میکنه خودش راس مفسدینه و کسی محاکمه اش نمیکنه

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 4. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 5. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 6. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 7. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 9. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 10. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 11. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 12. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 13. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 14. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 15. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 16. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 17. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 18. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 19. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 20. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 21. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 22. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

 23. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 24. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 25. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

آخرین عناوین