نویسنده مصری: ترامپ ایران را نشناخته بود

گروه جهان الف،   3980626176

نویسنده مصری درک نادرست رئیس جمهور آمریکا از استراتژی نظام جمهوری اسلامی ایران را عامل بروز بحران در منطقه خواند و تاکید کرد ایران با کمک متحدانش نقشه‌های آمریکا را ناکام گذاشته است.

به گزارش فارس، روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» در یادداشتی با عنوان ایران در چشم طوفان ایالات متحده... اما ولایت فقیه مصون خواهد ماند»، درک نادرست رئیس جمهور آمریکا از استراتژی نظام جمهوری اسلامی و جغرافیای سیاسی آن را دلیل شکست وی در دستیابی به اهداف خود از تحریم ایران برشمرد.

«محمد سعد عبد اللطیف»، نویسنده مصری و پژوهشگر جغرافیای سیاسی این یادداشت را با یادآوری ماجرای فرار شاه ایران و پیروزی انقلاب ایران آغاز کرد و آورد: برگه‌های پراکنده در پرونده ایران... هواپیمایی از تهران برخاستی بی بازگشت دارد و حامل آخرین پادشاه بیماری است که به دنبال باندی برای فرود می‌گردد. دنیا از پذیرش او امتناع می‌ورزد. آمریکا هم  حاضر به استقبال از وی نیست.

نویسنده افزود: «انور سادات» که نامزد جایزه صلح نوبل است اجازه می‌دهد هواپیما در فرودگاه قاهره به زمین نشیند. هواپیمایی هم از پاریس به مقصد تهران بلند می‌شود تا چهره خاورمیانه را با تولد یک ایدئولوژی دینی از شهر مقدس قم تغییر دهد. آیت الله خمینی و ولایت فقیه از تبعید بازمی‌گردد. سپس قاهره مرگ شاه پهلوی پلیس خلیج فارس را اعلام می‌کند و تشیع جناره رسمی برای آن برگزار می‌کند و ایران روابط خودرا با مصر قطع کرد.

عبداللطیف نوشت: مسئله گروگان‌های آمریکایی در داخل سفارت آمریکا در تهران نقطه عطف دیگری در روابط آمریکا و تهران است. صدام هم که پس از انقلاب ایران در عراق به حکومت می‌رسد و سرویس اطلاعات آمریکا جنگی را توسط وی علیه ایران رقم می‌زند که هشت سال به طول انجامید و ایران در حالی از آن خارج شد که قدرت جدیدی شده که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را که همپیمان عراق هستند تهدید می‌کند.

نویسنده افزود: بدین ترتیب ایران قدرت خود را در عراق پس از سرنگونی صدام به منصه ظهور گذاشت. ایران در سایه چهار دهه تحریم از سوی آمریکا نفوذ خود را در منطقه گسترش داد و ائتلاف‌هایی را در لبنان، سوریه و یمن  و حتی با کشورهایی از حوزه خلیح (فارس) تشکیل داد.

عبدالطیف با اشاره به اقدام ترامپ در خروج از برجام و درخواست وی برای مذاکره جدید بر سر برنامه هسته‌ای ایران نوشت: من فکر می‌کنم دولت ترامپ صحنه سیاسی را به خوبی مطالعه نکرده و ندانسته است که جغرافیای سیاسی ایران نقش مهمی در این بحران ایفا می‌کند که شامل قلمرو، موقعیت حغرافیایی ایران و آب‌های سرزمینی این کشور است که به 2500 مایل می‌رسد و مرزهایی که با 9 کشور همسایه خود دارد و دیگر اینکه به بزرگترین دریاچه جهان یعنی دریاچه خزر مشرف است.

رای الیوم نوشت: ترامپ درک نکرد که ایران از صبر و برداری بالایی در سیاست بین المللی خود برخوردار است. بحران گروگان‌های آمریکایی ۴۴۴ روز به طول انجامید و حتی سینمای هالیوود یک محصول سینمایی از عملیات شکست خورده آمریکایی‌ها برای آزاد کردن گروگان‌های آمریکایی ساخته است.

نویسنده تاکید کرد: جغرافیای سیاسی ایران هم مثل زمان کارتر و هنری کسینجر نیست. ظهور اژدهای چین، روسیه، هند و ترکیه حائز اهمیت است که یک منطقه جغرافیایی نزدیک‌تر به نفت ایران را تشکیل می‌دهند و به تهدیدهای آمریکا درباره تحریم صادرات نفت ایران گوش نکردند و حتی کشورهای اروپایی که در ایران فعالیت می کنند در صورت خروج از ایران چین جایگزین آنها می شود

عبداللطیف گفت: در طرف دیگر این مناقشه جاری اسرائیل است که نخستین ذینفع از به آتش کشیدن منطقه است. اسرائیل جنوب بغداد و استان صلاح الدین در شمال عراق، سوریه و ضاحیه جنوبی بیروت را با پهپادهای خود هدف گرفته است تا پیامی به تهران مخابره کند، اما حزب الله با عملیات اخیر خود پاسخی سریع به اسرائیل داد که اگر درگیری در منطقه رخ دهد تر و خشک با هم می‌سوزند.

رای الیوم ادامه داد: برخی معتقدند جنگ نیابتی در جنوب لبنان و شرق جولان رخ می‌دهد و عملیات‌هایی هم در بخش‌هایی از عراق صورت خواهد گرفت. برخی ناظران اما معتقدند عملیات در خاک عراق  بعید به نظر می‌رسد به دلیل وجود توافقنامه امنیتی میان عراق و آمریکا و اختلافی که میان دولت آمریکا و موساد به دلیل عملیات‌های منتسب به اسرائیل در بغداد و سامرا که با هواپیماهای اف 35 انجام شده بود، رخ داد.

نویسنده افزود: اتحادیه اروپا شریک توافق برجام و در راس آن فرانسه در دور کردن سایه جنگ از ایران ایفای نقش می‌کند. مذاکرات ایران و فرانسه به منظور بازگشت امور به قبل از بحران و شکستن محاصره اقتصادی و ورود به مذاکرات است. اروپایی‌ها از وقوع جنگ در منطقه به دلیل سرازیر شدن موج مهاجران و افزایش قیمت نفت به دلیل توقف تولید آن در صورت بسته شدن تنگه هرمز و تسلط حوثی ها بر تنگه باب المندب هراس دارند.

وی تصریح کرد: در بعد دیگر ایران خواهان یکسره شدن نبرد در ادلب و بازگشت ثبات به آنجاست. امریکا هم نگران تقویت نظام سوریه و متحد ایرانی آن و رسیدن ایرانی‌ها به دروازه‌های جولان و دریاچه طبریه است. آمریکا در وهله نخست حفظ امنیت اسرائیل برایش اهمیت دارد تا اینکه به حکام و ملت‌های عربی اهمیتی بدهد. ترکیه هم منافعی در ادلب دارد و نمی‌خواهد کُردهای سوریه به مرزهای ترکیه برسند بلکه می‌خواهد ترکمان‌ها در آنجا بمانند. سرویس‌های اطلاعاتی در شمال سوریه ایفای نقش می‌کنند و نظامیان آمریکایی در خاک سوریه و عراق حضور دارند و شبه نظامیان شیعه عراق هم تهدید کرده‌اند اگر جنگی با ایران درگیرد به منافع آمریکا حمله می‌کنند روسیه و ترکیه هم در دیدار اخیر خود درباره اوضاع و ترتیبات شمال سوریه با هم به تفاهم رسیده‌اند.

عبداللطیف افزود: هم اکنون ائتلافی توسط ایران، روسیه و ترکیه علیه ائتلاف غربی تشکیل شده است. ائتلاف غربی که از افزایش تعداد مهاجران به اروپا و اوضاع انسانی می‌ترسد. موشک‌های بالستیک، موجودیت عربستان و امارات و پایگاه‌های آمریکا در قطر را تهدید می‌کنند با وجود اینکه نقش امارات در یمن کاهش یافته است و اماراتی‌ها با ایرانی ها به تفاهم‌هایی رسیده‌اند و روابط ایران با امارات قوی‌تر از تحریم‌هاست .همچنین روابط ایران با قطر و ترکیه هم قوی است پس آیا ایران در سایه اوضاع اقتصادی کنونی این کشور و ظهور جریانی از اصلاح طلبان معارض از موضع خود عقب نشینی می‌کند؟ در هر حال نظام ولایت فقیه در ایران فرو نمی‌پاشد حتی اگر شخصیت‌هایی ناپدید شوند یا حوادث به سرنگونی آنها منجر شود.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 3. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 4. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 5. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 6. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 7. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 11. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 12. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 13. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 14. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 15. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 16. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

 17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 18. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 19. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 20. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 21. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

 22. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 23. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 24. تركيه چه مي‌كند؟

 25. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

پربحث‌های هفته

 1. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 2. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 3. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

 4. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

 5. اردوغان مغرور و خشکاندن چشمه صلح / از متهم شدن ترکیه به حمایت از داعش تا حمله به سوریه ...

 6. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

 7. روزنامه روسی: ایران را دستکم نگیرید، جنگ افروزی علیه ایران دیوانگی است...

 8. حملات شیمیایی ترکیه به رأس العین

 9. نشریه کنگره آمریکا: ترامپ در حال آبروریزی است!...

 10. حضور هیاتی از متخصصان انگلیسی برای مدرن‌سازی راکتور اراک

 11. عملیات ترکیه در شمال سوریه؛ رؤیای بزرگ اردوغان چیست؟

 12. لودریان طرح فرانسه برای گنجاندن «فرابرجام» در برجام را تشریح کرد

 13. مرکل و مکرون در مورد برجام بیانیه مشترک صادر کردند

 14. پوتین: همه باید به منافع ایران احترام بگذارند/ امارات و عربستان با تهران مذاکره کنند

 15. واکنش دولت سعودی به حادثه برای نفتکش ایرانی

 16. ترامپ: ایران به دردسر افتاده است

 17. فارین پالیسی: گروه های نیابتی ایران قوی تر از هر زمان دیگر

 18. معماران آمریکایی برجام: ایران بدون توافق تکمیلی انتظار رفع تحریم نداشته باشد

 19. برایان هوک: دنبال درگیری با ایران نیستیم/توافق جامع می‌خواهیم

 20. اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

 21. سخنان تحقیرآمیز اردوغان در مورد اتحادیه عرب

 22. دروغ‌های پینوکیویی ترامپ به روایت «حقیقت سنج» واشنگتن پست

 23. پنتاگون: توپخانه ترکیه نیروهای آمریکایی در سوریه را هدف قرار داد

 24. هشدار نسبت به توطئه علیه جنبش اسلامی نیجریه در اربعین

 25. ترامپ چگونه پادشاه عربستان را مسخره کرد؟ + فیلم

آخرین عناوین