نقش فرهنگ کار در رونق تولید/ ۱۱ ساعت در هفته میزان کار مفید در ایران

گروه اقتصادی الف،   3980626009

در میان مولفه‌های اثرگذار در تحقق شعار سال و توسعه و شکوفایی اقتصادی کشور، فرهنگ کار و تلاش از عناصر بسیار مهم و تعیین کننده‌ای به شمار می‌رود که به واسطه آن تمامی کشور‌های پیشرفته جهان موفق به فتح قله‌های پیشرفت شده اند.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: در میان عناصر مهم و تعیین کننده در پیشرفت و شکوفایی یک جامعه از حیث اقتصادی، صنعتی و تولیدی، فرهنگ کار و تلاش نقش بسیار مهم و بسزایی را ایفاء می‌کند.

به واقع با اتکای به این مولفة خطیر می‌توان تمامی مشکلات و نارسایی‌های موجودِ پیش روی یک کشور را مرتفع نمود، امری که با مطالعة سیر توسعة جوامع و پیشرفتِ کشور‌هایی همچون کره جنوبی، ژاپن، آلمان و... این ادعا به روشنی قابل اثبات خواهد بود.

اگرچه فرهنگ کشور‌های مذکور در ابعاد گوناگون با فرهنگ ایرانی و اسلامی در تناقص است و از قرابت چندانی برخوردار نیست، اما نمی‌توان این واقعیت را نفی کردکه بسیاری از جوامع توسعه یافته با الگوبرداری از رهنمود‌های راهبردی که به کرات در دین مبین اسلام به آن تاکید شده به توفیقات بسیاری دست یافته اند.

هدف از طرح و تنظیم این گزارش اشاره به شکوه و جلال تمدن ایرانی اسلامی در سده‌های نه چندان دور گذشته نیست، دورانی که کشور‌های اسلامی با سرعت و شتاب در حال در نوردیدن پله‌های پیشرفت و ترقی بودند و جوامع غربی که امروزه از آن‌ها به عنوان مهد توسعه در عرصه‌های اقتصادی، صنعتی و تولیدی یاد می‌شود غرق در عُصیان‌های اجتماعی و فساد حاکم بر کلیسا‌ها بوده و با گیوتین گردن می‌زدند، اما روزگار گذشت و جوامع غربی با تلاش و کوشش مضاعف (فارغ از مشکلات اجتماعی و اخلاقی که امروز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند) توانستند از حیث اقتصادی به نمونه، مصداق و سمبلی از پیشرفت و توسعه مبدل شوند.

البته طرح این موضوع به معنای انکار توفیقات کشور ایران و بخصوص نظام مقدس جمهوری اسلامی در طول چهار دهه گذشته نیست و وقتی مانع تراشی‌ها و عداوت دشمنان این مرز و بوم در مسیر توسعه و پیشرفت ایران اسلامی را در نظر می‌گیریم، بیش از پیش به اهمیت و ارزش و بهای این پیشرفت‌ها پِی خواهیم برد، اما با همه این اوصاف باید واقع بین بود و به این امر اذعان نمود که در صورت نهادینه شدن فرهنگ کار تلاش و کوشش جمعی در میان طبقات و طیف‌های متعدد اجتماعی جامعه، سطح و تراز پیشرفت و توسعه اقتصادی کشورمان به مراتب فراتر از امروز بود.

متاسفانه یک عادت و فرهنگ غلط در میان بخشی از افکار عمومی جامعه شایع شده که گویی تمامی مشکلات جامعه ناشی از سوء مدیریت است، اما هیچگاه این سئوال مطرح نمی‌شود که برای تسهیل اداره کشور و تسریع روند شکوفایی اقتصادی، صنعتی و تولیدی این مرز و بوم (که یقینا شاه کلید گشایش بسیاری از نارسایی‌ها و انسداد‌ها است)، ما به عنوان یک شهروند (فارغ از جایگاه حقوقی که از آن برخوردار هستیم) و به عنوان یک فرد عادی و حقیقی در جامعه، به چه میزانی تلاش کرده ایم.

پاسخ به این سئوال با مطالعه تحقیقات انجام شده در خصوص میزان کار مفید در کشور به سادگی و سهولت تمام پاسخ داده خواهد شد.

میزان کار مفید در جامعه ایران در هفته، حداکثر ۱۱ ساعت برآوُرد می‌شود
محمد حسین محمدی، کارشناس مسائل اقتصادی در این خصوص (میزان کار مفید در کشور) می‌گوید: بهره وری کار یا همان کار مفید از عناصر بسیار مهم در توسعه و شکوفایی جامعه به شمار می‌رود، اما با این وجود و با مطالعه میزان کار مفید در کشور و با توجه به گزارشات منعکس شده در رسانه‌ها این واقعیت تلخ عیان می‌شود که میزان کار مفید در جامعه ایران در هفته، حداکثر ۱۱ ساعت برآوُرد می‌شود و در بخش‌های دولتی نیز این عدد و رقم ۲۲ دقیقه در روز اِحصاء شده است.

وی افزود: در نقطه مقابل، در کشوری همچون فرانسه میزان کار مفید در طول یک هفته، حدود ۳۰ تا ۳۳ ساعت برآورد می‌شود و به تعبیری می‌توان گفت با کسر روز یکشنبه (به عنوان روز تعطیل) این میزان به حدود پنج و نیم ساعت در روز تخمین زده می‌شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: به واقع کیفیت کار در کشور‌های توسعه یافته بسیار بالا است و در حال حاضر نیز جوامع اینچنینی در صدد افزایش میزان استراحت برای نیروی انسانی خویش هستند که این موضوع موید این واقعیت است که افزایش راندمان کاری یا بهره وری آن، صرفا با بالا بردن ساعات کاری محقق نمی‌شود و امید است با الگوبرداری صحیح از سازوکار‌های حاکم بر کشور‌های توسعه یافته در این خصوص میزان کار مفید در کشور با ارتقای هر چه بیشتری همراه شود که هر آنچه این امر با دقت و درایت بیشتری در مراکز تولیدی و صنعتی نیز اجرایی گردد، به تبع ضریب تحقق شعار سال نیز تقویت خواهد شد.

در صورت افزایش کار و تلاش و کوشش جمعی، موانع پیشروی اقتصادی مرتفع می‌شود
در واقع امر ورود به امور مختلف کشور از سوی تمامی آحاد جامعه اعم از مسئولان، مدیران و مردم و اقشار عادی جامعه با روحیه جهادی گره گشای تمامی مشکلاتِ فعلیِ جاری و ساری در عرصه‌های اقتصادی و تولیدی خواهد بود.

به عنوان نمونه در دهه‌های نه چندان دور گذشته و در دوران دفاع مقدس، عموم مردم و مسئولان با روحیه جهادی به کار و تلاش و مجاهدت پرداختند و نتیجه آن پیروزی و سرافرازی کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در برابر رژیم بعثی عراق و در واقع امر ۴۰ کشور حامی عراق، در آن مقطع بود.

با تکیه بر چنین الگو و تجربه‌ای، امروز نیز با همگرایی و وحدت و هم افزایی هر چه بیشتر و تلاش و کوشش شبانه روزی در مراکز تولیدی و صنعتی می‌توان در تحقق شعار سال موفق شد و به توفیقات ارزنده‌ای نائل شد.

در صورت تلاش هر چه بیشتر برای نهادینه سازی فرهنگ کار و تلاش، میزان ضریب تولیدی از حیث کمی با افزایش فزاینده تری همراه خواهد شد و از دیگر سو با اتکای به این روحیه می‌توان کیفیت محصولات و اقلام تولیدی را نیز ارتقاء بخشید و به واسطه آن قادر خواهیم بود بسیاری از بازار‌ها در کشور‌های منطقه و عرصه‌های بین المللی را تسخیر کنیم.

با حصول این توفیق، ضریب اشتغالزایی نیز افزون‌تر خواهد شد و معضل بیکاری و مشکلاتِ پیروِ آن در کشور حل و فصل خواهد شد.

کشوری همچون ژاپن، نمونه و مصداق بارزی از تلاش و کوشش جمعی محسوب می‌شود که با تلاش شبانه روزی و روز افزون از یک کشور ویرانه بعد از جنگ جهانی به یکی از توسعه یافته‌ترین جوامع جهان مبدل شده است.

امروزه، اقتصاد ژاپن در عرصه بین المللی به یک بازیگر اصلی و تاثیرگذار در تحولات اقتصادی نظام جهانی تبدیل شده و می‌طلبد ما نیز با پیروی و توجه به رهنمود‌های دلسوزان انقلاب، نظام و کشور مبنی بر لزوم وحدت و تلاش همه جانبه برای حمایت از تولید داخلی و تلاش برای توسعه و آبادانی هر چه بیشتر کشور، چنین مسیری را با سرعت مضاعف طی کنیم.

فرهنگ کار و تلاشِ متعالی، ظرفیت‌های بالقوه کشور را بالفعل می‌نماید
کشور ایران از ظرفیت‌های بالقوه متعددی در عرصه‌های گوناگون برخوردار است که متاسفانه از بسیاری از این فرصت‌ها آنچنان که باید استفاده نشده و به تعبیری شاهد فرصت سوزی‌های بسیاری در طول سالیان و دهه‌های گذشته بوده ایم.

بدون تردید، با تلاش مضاعف، اقدام و عمل و همسویی تمامی دستگاه‌های ذی ربط و نیروی انسانیِ فعال در جامعه (در حوزه‌ها و عرصه‌های گوناگون) می‌توان به بهترین نحو ممکن از فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود در راستای توسعه کشور و تحقق رونق تولید بهره بُرد.

تدبیر و عقلانیت حکم می‌کند تا از فرصت‌های موجود به بهترین نحو ممکن برای دفع مشکلات بهره برداری شود و یقینا در شرایط فعلی که کشور در جنگ اقتصادی با دشمنان قسم خورده نظام به سر می‌بَرَد، استعداد‌ها و ظرفیت‌های بالقوه موجود می‌تواند خنثی کننده بسیاری از فشار‌ها و تحریم‌ها محسوب شود.

در این میان، نباید از نظر دور داشت که بسیاری از مواد اولیه مورد نیاز کشور در عرصه تولیدی، به لطف و عنایت پروردگار در این مرز و بوم و خاک پرگهر موجود است که تحریم‌ها نیز نمی‌تواند مانع از تزریق آن به چرخه تولیدی کشور شود.

البته در برخی حوزه‌ها از قابلیت ارزش افزوده و آماده سازی منابع موجود برای تامین مواد اولیه، آنچنان که شایسته و مورد انتظار است برخوردار نیستیم که می‌باید با تلاش مضاعف و بهره گیری از نخبگان و متخصصان داخلی به این توفیق نائل شویم تا بواسطه آن در جهت تامین مواد اولیه مورد نیاز مراکز صنعتی تولیدی که متاسفانه در برخی بخش‌ها باعث ظهور و بروز مشکلات جدی و عدیده شده، موفق‌تر از گذشته ظاهر شویم.

باید این اصل و قاعده به عنوان یک نقشه راه استراتژیک، ملکه ذهن تمامی آحاد جامعه شود که جز با تلاش و کوشش و ممارست، کشور قادر به دستیابی به ایده آل‌هایی که برازنده آن است نخواهد شد و یقینا هیچ کوششی نیز، بدون پاداش و ثمره نخواهد بود.

می‌باید تمامی فعالان صنعتی و تولیدی و حتی جامعه کارمند کشور و عناصری که در حوزه‌های غیر تولیدی مشغول به فعالیت هستند به ارتقای رتبه و جایگاه کالای داخلی و تولید ملی، (با خرید محصولات ایرانی و اجتناب از خرید کالا‌های خارجی بیندیشند) و در این صورت تولید ناخالص ملی کشور، ضریب صادراتی آن، رقابت پذیری محصولات ایرانی با نمونه‌های مشابه خارجی افزون‌تر از گذشته خواهد شد و البته رفع موانع از مسیر حرکت طبیعی نظام تولیدی کشور توسط دستگاه‌های متولی (هر سه قوه کشور به فراخور وظایف و اختیاراتی که از آن برخوردار هستند) از ضروریاتی است که در پیشبرد این اهداف مثمر ثمر و تعیین کننده خواهد بود.

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 4. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 5. به چه قیمت؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 9. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 10. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 11. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 12.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 13. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 14. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 15. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 16. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 18. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 19. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 20. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 21. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 22. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 23. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 24. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

 25. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

  2.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

  3. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

  4. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

  5. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

  6. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  7. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

  8. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

  9. روحانی: ۲۰ میلیارد یورو کالا صادر شده، اما ارز آن بازنگشته است/ناچاریم تصمیم‌های حادی بگیریم

  10. طرح هر ایرانی یک مسکن در مجلس کلید خورد

  11. پورابراهیمی: اجازه نمی‌دهیم یک نفر هم تسویه ارزی را انجام ندهد

  12. سطح فساد در کشورهای جهان و آمار جانباختگان در زلزله !

  13. خودروی K۱۳۲ ایران خودرو را بهتر بشناسید

  14. نوبخت: دولت برای جبران کسری بودجه، دو روش در پیش گرفته‌ است

  15. ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی ۱۵ میلیون تومان شد/ سود ۶۷۳ هزار تومانی در یک روز

  16. وزیر راه: حداکثر سقف قرارداد‌ اجاره در تهران ۲۵ درصد تعیین شد/ هیجانات کاذب‌ بازار مسکن را آرام می‌کنیم

  17. خاندوزی: بار مالیات بر خانه‌های خالی به مستاجران منتقل نمی‌شود/ برای کنترل قیمت مسکن، افزایش عرضه نباید فراموش شود

  18. بازار اجاره مسکن در بدترین شرایط طی نیم قرن اخیر

  19. بالاترین تورم متعلق به کدام کشورها است؟

  20. فروش مرغ بالاتر از ۱۷ هزار تومان گرانفروشی است

  21. قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد/ جدول

  22. روحانی: تحویل مسکن به افراد ثبت نام کننده در طرح مسکن یکم اولویت دولت است

  23. جدول/ قیمت طلا، سکه و دلار امروز

  24. حالا نوبت گرانی گوشی همراه است!

  25. پورابراهیمی: خبرهای خوبی برای جاماندگان سهام عدالت داریم

  آخرین عناوین