گاردین: ترامپ بی‌ثبات و خطرناک است و روز به روز بدتر می‌شود

گروه جهان الف،   3980625243

روزنامه گاردین طی تحلیلی اشاره کرد که رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به طور جدی، وحشتناک و خطرناک بی ثبات است و این حالت روز به روز بدتر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، گاردین در ادامه می نویسد: اکنون برای استیضاح بسیار دیر است و تنها امید ما برای کنار رفتن ترامپ صندوق‌های رای و انتخابات ریاست جمهوری سال آینده است.
 اگر نگاهی به گذشته بیندازیم می‌بینیم که مشکل اصلی ما در مورد رسوایی شارپی تلاش ناشیانه ترامپ برای دستکاری نقشه هواشناسی ملی آمریکا یا حتی اقدام گستاخانه وی به وادار کردن این سازمان به دروغ گفتن به خاطر وی نبود.

ترامپ همچنین دیدار با نمایندگان طالبان را که قرار بود در کمپ دیوید برگزار شود لغو کرد. این دیدار برای هفته‌ای که روز یازده سپتامبر در آن قرار داشت برنامه ریزی شده بود، اما ترامپ آن را با یک پیام توئیتری لغو کرد.

آیا هیچ یک از این اقدامات از نظر شما حتی به اندکی منطقی به نظر می‌رسد؟ پیش از اینها، ترامپ سفری را که قرار بود به دانمارک انجام دهد به سبب مخالفت دانمارک با فروش سرزمین گرینلند به آمریکا لغو کرد. چه اتفاقی افتاد؟ چون گرینلند فروشی نیست، ترامپ سفری را که از ماه‌ها قبل برنامه ریزی شده بود لغو کرد.

ترامپ بارها به مقامات ارشد آمریکا گفته است بررسی کنند که چطور می‌توان با بمب هسته‌ای از رسیدن طوفان‌ها به خاک آمریکا جلوگیری کرد. وی معتقد است بازی‌های رایانه‌ای باعث تیراندازی به جمعیت در مکان‌های عمومی می‌شود.. وی اعتقاد دارد که تغییرات آب و هوایی مسئله مهمی نیست.

ترامپ می‌گوید جنگ تجاری «خوب و بردن آن آسان» است. وی اصرار دارد مصرف کنندگان چینی و نه آمریکایی تاوان تعرفه‌هایی که او برای واردات کالاهای چینی تعیین می‌کند، می‌پردازند. او به کارخانه‌های آمریکایی دستور می‌دهد فعالیت در چین را متوقف کنند.

ترامپ رئیس خزانه داری آمریکا را «دشمن» می‌داند. وی توئیت بیمارگونه یک کمدین را که ادعا می‌کند بیل و هیلاری کلینتون مسئول خودکشی جفری اپستین مجرم جنسی هستند، بازنشر می‌کند.
فکر می‌کنم ما باید با حقیقتی که هیچکس نمی‌خواهد به آن اذعا کند روبرو شویم. اکنون دیگر با یک مورد بزرگ نمایی یا خودشیفتگی مفرط روبرو نیستیم. اینطور نیست که ما صرفا با فردی که به طور غیر معمول تکبر دارد روبرو باشیم.

رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به طور جدی، وحشتناک و خطرناک بی ثبات است و این حالت روز به روز بدتر می‌شود.

حضور چنین فردی در کاخ سفید می‌تواند آسیب‌هایی به همراه داشته باشد.

چه باید کرد؟ می‌توانیم او را در انتخاباتی که ۱۴ ماه دیگر برگزار می‌شود با رای خود از قدرت کنار بزنیم. اما او می‌تواند تنها ظرف هفت و نیم ثانیه جهان را از بین ببرد. همچنین این مسئله وجود دارد که آیا ترامپ به میل خود از قدرت کناره گیری خواهد کرد یا خیر؟

آیا می‌توانید تصور کنید که او برای پیروزی در انتخابات تا چه حد پیش خواهد رفت؟ آیا او روسیه را به انجام کارهای کثیف بیشتر وا خواهد داشت؟ آیا به وزارت دادگستری دستور می‌دهد مخالفانش را بازداشت کند؟ فرمانی صادر می‌کند تا بر اساس آن کسانی که در آمریکا متولد نشده اند اجازه رای دادن در انتخابات را نداشته باشند؟ یا جنگ دیگری آغاز خواهد کرد؟

تا زمانی که دادگاه‌ها به ترامپ دستور دهند به اقدامات غیر قانونی خود برای باقی ماندن در سمت ریاست جمهوری پایان دهد، شاید انتخابات برگزار شده باشد. اگر هم این فرمان زودتر صادر شود وی به راحتی دستور دادگاه‌ها را نادیده خواهد گرفت.

اکنون برای استیضاح ترامپ تقریبا خیلی دیر شده است. تاکنون هیچ رئیس جمهوری در آمریکا برکنار نشده است. نیکسون وقتی متوجه خطر برکناری شد، خودش کناره گیری کرد. اما ترامپ زودتر از این اتفاق یک جنگ داخلی آغاز خواهد کرد.

علاوه بر این، بی ثبات بودن جرمی نیست که بتوان بر اساس آن کسی را استیضاح کرد.

دو سیاستمدار جمهوری خواه که اعلام کرده اند در مرحله ابتدایی انتخابات و در رقابت‌های درون حزبی ترامپ را به چالش خواهند کشید، یک احتمال دیگر را هم مطرح کرده اند: متمم بیست و پنجم قانون اساسی.

«بیل ولد» فرماندار سابق ایالت ماساچوست به تازگی در یک پیام توئیتری با هشتگ «متمم بیست و پنجم» نوشت ترامپ «یک خطر مشخص و حاضر» برای آمریکاست. جو والش نماینده سابق ایالت ایلینوی در کنگره نیز گفته است این متمم باید مورد بررسی قرار گیرد.

ماه فوریه گذشته «اندرو مک کابی» معاون سابق و مدیر موقت فعلی دفتر تحقیقات فدرال (اف بی آی) گفت: مقامات وزارت دادگستری آمریکا استفاده از متمم بیست و پنجم را بررسی کرده اند.

این متمم که در سال ۱۹۶۷ تصویب شد، به معاون رئیس جمهور اجازه می‌دهد به عنوان رئیس جمهور موقت فعالیت کند، مشروط بر اینکه معاون رئیس جمهور و روسای وزارتخانه‌های دولتی (وزیران دولت) یا نهاد دیگری مانند کنگره بر اساس قوانین، «رئیس جمهور را فاقد صلاحیت اعلام کنند». ...

من متمم ۲۵ را به طور کامل رد نمی‌کنم، اما تنها چیزی که می‌تواند پنس و اکثریت مردان ترامپ را بر آن دارد که پیش از اقدام وی علیه آنها، علیه وی اقدام کنند ممکن است به اندازه‌ای وحشتناک باشد که آسیب ناشی از آن به آمریکا و جهان بسیار فراتر از هر چیزی که ما تا امروز تصور کرده ایم باشد؛ بنابراین باید گفت: مراقب آنچه که آرزو می‌کنید باشید.

دعا کنید که ما به سلامت به ۱۴ ماه آینده برسیم. پس از آن هر چه در توان دارید انجام دهید تا این مرد را از مسند قدرت کنار بزنید.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح: بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت

 2. سردار حاجی‌زاده: وقتی از حادثه هواپیمای اوکراینی مطمئن شدم آرزوی مرگ کردم/ همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم/بارها اعلام کرده بودیم که فضای کشور باید از پروازها پاک شود

 3. چند نکته درباره پذیرش مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی

 4. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 5. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 6. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 7. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 8. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 9. سفیر انگلیس مقابل دانشگاه امیرکبیر دستگیر شد+واکنش انگلیس

 10. سرلشکر سلامی: هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت/ آرزویی جز تکه‌تکه شدن پای امنیت و رفاه مردم نداریم

 11. درنگی درباره سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی

 12. دستور رهبر انقلاب به ستادکل نیروهای مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری/ عارف خواستار برخورد با مقصران و پنهان کاران حادثه شد/ توکلی: حقیقت همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

 13. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 14. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 15. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 16. زنده‌ باد شجاعت پذيرش اشتباه

 17. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 18. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 19. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 20. مجری «به خانه برمی‌گردیم» با تلویزیون قطع همکاری کرد

 21. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 22. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 23. «سلیمانی»های ما گروهبان «هارتمن» نیستند!

 24. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 25. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. سفیر انگلیس مقابل دانشگاه امیرکبیر دستگیر شد+واکنش انگلیس

  2. سرلشکر سلامی: هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت/ آرزویی جز تکه‌تکه شدن پای امنیت و رفاه مردم نداریم

  3. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

  4. گزارش پایگاه خبری الجزیره از شلیک های تصادفی به هواپیماهای مسافربری در جهان

  5. پدربزرگ ترامپ چه کاره بوده است؟ / عکس

  6. وزیر خارجه آلمان: هنوز هم به دنبال حفظ توافق هستیم!

  7. کریستین امانپور در سی ان ان: دولت ترامپ همچنان به دنبال تغییر رژیم در ایران است

  8. ترامپ: خواهان حمله به ایران نیستم

  9. رویترز: تروئیکای اروپایی تصمیم به استفاده از مکانیسم ماشه گرفته‌اند

  10. مذاکره ایران و عراق درباره جنگنده‌هایی که صدام به ایران فرستاد

  11. حسین شریعتمداری: آقای سفیر، این چه‌کاری بود؟!

  12. آخرین تصاویر سلطان قابوس قبل از مرگش

  13. «قابوس بن سعید» پادشاه عمان در گذشت

  14. مکانیسم ماشه، تیر آخر به سوی برجام؟ 

  15. واکنش یک مقام روس به اعلام نتایج علل سقوط هواپیمای اوکراینی

  16. شلیک ۸ موشک به پایگاه هوایی بلد عراق

  17. تصاویر جدید از پایگاه ویرانه آمریکا

  18. ادامه سیاست خصمانه فرانسه علیه ایران

  19. مجلس آمریکا اختیارات ترامپ برای جنگ با ایران را کاهش داد

  آخرین عناوین